Καθαρισμός οικοπέδου

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Καθαρισμός οικοπέδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 26 Μάιος 2024, 20:49

Όπως ίσως ξέρετε υπάρχει η υποχρέωση για καθαρισμό οικοπέδων και απομάκρυνση κλαδιών, ξερών χόρτων, σκουπιδιών κλπ προκειμένου να είναι δυσχερέστερη η μετάδοση πυρκαγιάς.

Δεν είναι οικόπεδο που τυγχάνει εκμετάλλευσης με οποιονδήποτε τρόπο. Επισκέφθηκα την περιοχή και βρήκα κάποιον που κάνει καθαρισμούς σε άλλα οικόπεδα. Το είδε και μου είπε ότι λόγω θάμνων, μπάζων κλπ δεν μπορεί να καθαριστεί με μισινέζα (θαμνοκοπτικό) οπότε μου σύστησε κάποιον με μπουλντόζα. Παρότι το οικόπεδο είναι πολύ μικρό, είναι επικλινές και ανώμαλο μέσα και ο μπουλντοζιέρης ζήτησε πιο πολλά από όσα βγάζω το μήνα, μαύρα βέβαια. Βρήκαν και κάνουν. Μου είπε όμως ότι πρώτα πρέπει να διευκρινίσω αν πρόκειται για εντός σχεδίου ή δασική περιοχή, γιατί στα δασικά δεν κάνει να μπει ούτε μηχάνημα μέσα και κινδυνεύει με πρόστιμο.

Μπορώ με κάποιο ασφαλή τρόπο από τα έγγραφα που κατέβασα από το κτηματολόγιο να καταλάβω αν πρόκειται για εντός σχεδίου, εκτός σχεδίου, δασικό ή ό,τι άλλο ή πρέπει απαραίτητα να πληρώσω μηχανικό να το διευκρινίσει;

Δυστυχώς η τρέχουσα δουλειά μου δεν μου επιτρέπει να επισκεφτώ τις αρμόδιες υπηρεσίες, που είναι και μακριά.

Ευχαριστώ όποιον ξέρει και μπορεί να μοιραστεί σχετικές πληροφορίες.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Καθαρισμός οικοπέδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 27 Μάιος 2024, 01:26

τίποτα; κανείς;

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Καθαρισμός οικοπέδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 27 Μάιος 2024, 01:31

Αν πάρεις μερικούς φίλους με φτυάρια και κανα δυο αγροτικά, σακούλες μπόλικες για μπάζα, δεν μπορείτε να το καθαρίσετε μονάχοι σας; Λέω μα ιδέα.

Για τα χαρτιά, δεν γνωρίζω, δεν απαντώ.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21809
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Καθαρισμός οικοπέδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 27 Μάιος 2024, 01:38

To μόνο που θυμάμαι από πολύ παλιά είναι ότι αν έχει μέσα πεύκο έστω και μικρό είναι δασική περιοχή. Αλλά πληροφορία αρβύλα έτσι, σίγουρα θα σού πει το δασαρχείο. Ό,τι και να κάνεις, μην ξεχνάς την 11η (Ελληνική) εντολή: ου μπλέξεις.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Καθαρισμός οικοπέδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 27 Μάιος 2024, 01:40

Πασιφάη έγραψε:
27 Μάιος 2024, 01:31
Αν πάρεις μερικούς φίλους με φτυάρια και κανα δυο αγροτικά, σακούλες μπόλικες για μπάζα, δεν μπορείτε να το καθαρίσετε μονάχοι σας; Λέω μα ιδέα.

Για τα χαρτιά, δεν γνωρίζω, δεν απαντώ.
Δεν έχω φίλους με αγροτικά στον Πειραιά. :lol:

Αρχικά αν έχω καταλάβει καλά πρέπει να διευκρινιστεί το status της περιοχής. Αν πρόκειται για δασική έκταση, μάλλον δεν επιτρέπεται να πει μπουλντόζα ή κάτι άλλο μέσα να οργώσει. Και δεν μου είναι ξακάθαρο κατά πόσο μαζεύω τα ξερά χόρτα και πεσμένα κλαδιά ή αν μπορώ και πρέπει να τριμάρω και τα χαμηλά κλαδιά των δέντρων. Τι μένει και τι φεύγει.

Ένα άλλο σημαντικό ζήτημα είναι οι εργασίες που έκαναν στον εκεί δρόμο (ΕΥΔΑΠ?) όπου ξήλωσαν μεγάλο μέρος της ασφάλτου (ο Θεός να την κάνει άσφαλτο αλλά λέμε τώρα) και έριξαν όλα τα μπάζα μέσα στο οικόπεδο. Αυτά και κάτι κοτρόνες δεν μοιάζει να σηκώνονται με τα χέρια. Τα σκουπίδια ναι. Αυτά δύσκολα.

Τέλος πάντων ροντώντας γύρω ο καθένας μου έλεγε τα δικά του και άκρη δεν έβγαλα. Όσοι έχουν χτίσει τριγύρω παίζει να είναι και παράνομοι οπότε όταν ο άλλος έχει σηκώσει παράνομο χτίσμα, δύσκολα θα τον πάρω στα σοβαρά για σχετικές συμβουλές.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Καθαρισμός οικοπέδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 27 Μάιος 2024, 01:42

sharp έγραψε:
27 Μάιος 2024, 01:38
Ό,τι και να κάνεις, μην ξεχνάς την 11η (Ελληνική) εντολή: ου μπλέξεις.
Πως να μην μπλέξω; Τέλος του μήνα λήγει η προθεσμία για να δηλωθούν online ότι έχουν καθαριστεί. ΟΚ, δεν θα προλάβω αλλά τουλάχιστον να ξέρω τι πρέπει να γίνει ώστε να το δω το συντομότερο δυνατό. Τα πρόστιμα πάντως, αν εφαρμοστεί η σχετική οδηγία, αναμένονται τσουχτερά.

Μου κάνει εντύπωση που δεν λαμβάνω απαντήσεις. Πίστευα ότι οι περισσότεροι με κάποιο οικόπεδο θα το έχουν ήδη αντιμετωπίσει.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28930
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Καθαρισμός οικοπέδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 27 Μάιος 2024, 01:44

Ισχυει αυτη η μλκια;Που διαβαζω στο λινκ;Που γινεται η δηλωση; :102:

https://www.aftodioikisi.gr/ipourgeia/k ... thikonton/
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Καθαρισμός οικοπέδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 27 Μάιος 2024, 01:47

Επίσης υπάρχει ένα σοβαρό ζήτημα όταν το οικόπεδο δεν είναι κοντά σε περιοχή που ζεις ή έστω περνάς τακτικά. Δεν μπορεί να κάνει έργα ο δήμος και οι υπηρεσίες, να σου πετάνε τα μπάζα στο οικόπεδο και μετά να πληρώνεις ένα μηνιάτικο στους ντόπιους να φέρουν μηχανήματα να στο καθαρίσουν και να βρουν που θα πετάξουν τα μπάζα (είναι και αυτό ένα ζήτημα).

Αν ήταν για μια φορά, πάει στο καλό. Αν κάθε χρόνο πρέπει να πληρώνει κάποιος ένα μηνιάτικο για ένα οικόπεδο, δεν βγαίνει. Θα καταλήξει κάτι τέτοιο μια αισχρή επιβάρυνση και θα μπαίνουν και στον πειρασμό γείτονες και τοπικοί μπολντοζιέρηδες να σου βρομίζουν το οικόπεδο για να τα σκας ετησίως.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Καθαρισμός οικοπέδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 27 Μάιος 2024, 01:49

GoBack έγραψε:
27 Μάιος 2024, 01:44
Ισχυει αυτη η μλκια;Που διαβαζω στο λινκ;Που γινεται η δηλωση; :102:

https://www.aftodioikisi.gr/ipourgeia/k ... thikonton/
Νομίζω εδώ https://akatharista.apps.gov.gr

Ωστόσο τα πρόστιμα είναι πρωτοφανή

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4653
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: Καθαρισμός οικοπέδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 27 Μάιος 2024, 01:51

στους δασικους χάρτες δείχνει αν έχει αναχθεί ως τέτοιο
Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21809
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Καθαρισμός οικοπέδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 27 Μάιος 2024, 01:52

ST48410 έγραψε:
27 Μάιος 2024, 01:42
sharp έγραψε:
27 Μάιος 2024, 01:38
Ό,τι και να κάνεις, μην ξεχνάς την 11η (Ελληνική) εντολή: ου μπλέξεις.
Πως να μην μπλέξω; Τέλος του μήνα λήγει η προθεσμία για να δηλωθούν online ότι έχουν καθαριστεί. ΟΚ, δεν θα προλάβω αλλά τουλάχιστον να ξέρω τι πρέπει να γίνει ώστε να το δω το συντομότερο δυνατό. Τα πρόστιμα πάντως, αν εφαρμοστεί η σχετική οδηγία, αναμένονται τσουχτερά.

Μου κάνει εντύπωση που δεν λαμβάνω απαντήσεις. Πίστευα ότι οι περισσότεροι με κάποιο οικόπεδο θα το έχουν ήδη αντιμετωπίσει.
Είσαι κι εσύ ...Ελβετός, τρομάρα σου. Σε καταλαβαίνω κι εγώ έτσι είμαι. Μόνο που δεν ζεις στην Ελβετία.

Το μπουλντοζιέρη πρέπει να τον παζαρέψεις. Να τού πεις το 10% από όσα ζήτησε, να σού βρίσει τη μάνα, αλλά να μην παρεξηγηθείς, απλώς να ανέβεις λίγο και κάπου να τα βρείτε. Έτσι δουλεύει ο τόπος. Όσον αφορά το αν είναι δασική έκταση τράβα στο Δασαρχείο και με (πολύ) τύχη ίσως βγάλεις άκρη. Αλλά πόσο 100% θα ισχύει ό,τι σού πούνε ποιος το ξέρει; Μπορεί να σε πάρουν και στο λαιμό τους. Ρώτα κανέναν άλλο στην περιοχή. Μηχανικός δεν πρέπει να το ξέρει, εκτός αν πάλι ασχολείται με την περιοχή. Αρμοδιότητα του Δασαρχείου είναι πάντως.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Καθαρισμός οικοπέδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 27 Μάιος 2024, 01:53

Να διευκρινίσω ότι δεν είμαι κατά του μέτρου του να καθαρίζει κάποιος το χώρο του και να έχει την σχετική ευθύνη.

Αλλά κάπως πρέπει να εξορθολογιστεί η όλη κατάσταση. Στο οικόπεδο που ανέφερα υπάρχουν δύο ακόμα ιδιοκτήτες και δεν μπορώ επισήμως (φαντάζομαι λόγω GDPR) να βρω στοιχεία επικοινωνίας. Παλιά τηλέφωνα που υπήρχαν όταν έγινε η αγορά πριν δεκαετίες προφανώς δεν λειτουργούν. Είναι λίγο τρέχα γύρευε η περίπτωση κι εγώ το πήρα είδηση πολύ πρόσφατα.

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4653
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: Καθαρισμός οικοπέδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 27 Μάιος 2024, 01:53

Τα τζιμάνια προσπαθούν να αναγάγουν την κολωβή λήψη πυροπροστασίας σε ατομική ευθύνη, όπως είχε πει και με τα πρόστιμα για μάσκες, με αυτά θα αναθερμάνουμε την οικονομία.
Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Καθαρισμός οικοπέδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 27 Μάιος 2024, 01:59

sharp έγραψε:
27 Μάιος 2024, 01:52
Το μπουλντοζιέρη πρέπει να τον παζαρέψεις. Να τού πεις το 10% από όσα ζήτησε, να σού βρίσει τη μάνα, αλλά να μην παρεξηγηθείς, απλώς να ανέβεις λίγο και κάπου να τα βρείτε. Έτσι δουλεύει ο τόπος. Όσον αφορά το αν είναι δασική έκταση τράβα στο Δασαρχείο και με (πολύ) τύχη ίσως βγάλεις άκρη. Αλλά πόσο 100% θα ισχύει ό,τι σού πούνε ποιος το ξέρει; Μπορεί να σε πάρουν και στο λαιμό τους. Ρώτα κανέναν άλλο στην περιοχή. Μηχανικός δεν πρέπει να το ξέρει, εκτός αν πάλι ασχολείται με την περιοχή. Αρμοδιότητα του Δασαρχείου είναι πάντως.
Δεν τους ενδιαφέρει. Ο μπουλντοζιέρης δουλεύει από την ανατολή μέχρι τη δύση του ήλιου και θέλει και τα λεφτά μπροστά επειδή με σύστησε και καλά φίλος. Τρίχες. Βρήκαν και κάνουν.

Όπως έγραψα και παραπάνω δεν μπορώ να φύγω από τη δουλειά και να τρέχω σε δασαρχεία.

Κάποιος γνωστός μου είπε ότι δίνω την εκτύπωση των αρχείων του κτηματολογίου σε μηχανικό ή τοπογράφο και βλέπει από αυτά. Έ, άμα είναι να δει από αυτά, τι πρέπει να δω; Αν κάπως το γράφει μέσα, να το δω να τελειώνουμε.

Ψήνομαι στην ιδέα να αγοράσω ένα χορτοκοπτικό, να πάω να καθαρίσω ότι ξερό χόρτο έχει και τα σκουπίδια ώστε να μη δείχνει παρατημένο. Να αφήσω θάμνους και δέντρα. Ωστόσο φαντάζομαι ότι αν είναι να πέσουν πρόστιμα μπορεί να πέσουν και από κάρφωμα. Οι ντόπιοι της περιοχής που δεν τους πλήρωσες για να κάνουν τη δουλειά πχ. Γιατί αν είναι να λειτουργούσαν σοβαρά οι υπηρεσίες, πιστεύω ότι δεν θα έπρεπε να υπήρχαν καν κτίσματα τριγύρω.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28930
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Καθαρισμός οικοπέδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 27 Μάιος 2024, 02:00

ST48410 έγραψε:
27 Μάιος 2024, 01:49
GoBack έγραψε:
27 Μάιος 2024, 01:44
Ισχυει αυτη η μλκια;Που διαβαζω στο λινκ;Που γινεται η δηλωση; :102:

https://www.aftodioikisi.gr/ipourgeia/k ... thikonton/
Νομίζω εδώ https://akatharista.apps.gov.gr

Ωστόσο τα πρόστιμα είναι πρωτοφανή
Για καποιο λογο δεν πολυψηνομαι να κανω τη δηλωση,χθες λεει ανοιξε η πλατφορμα.Οσο για την περιπτωση σου λογικα σε συμφερει το προστιμο απο τον καθαρισμο.
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών