ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6929
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 17 Μαρ 2024, 22:06

Α, στάσου...μύγδαλα!
Να μην ξεχάσουμε και τα παραμύθια και τα ψέματα που τακτικά πουλάς για να νοιώσεις σπουδαίος...

Την μια έχεις δώσει άδεια στον Καρύδη που τοποθέτησε την πατέντα σου σε μεγάλο δημόσιο έργο, αλλά δεν "θυμάσαι" ποιο είναι...
Την άλλη, έχεις ιδρύσει εταιρεία και έχεις τον Καρύδη και καμιά δεκαριά πολιτικούς μηχανιικούς να δουλεύουν για σένα...
Την παράλλη, είσαι σε διαπραγματεύσεις με μεγάλη κατασκευαστική εταιρεία του εξωτερικού...
Την παρα-παράλλη, ετοιμάζεις μία εφεύρεση που θα κάνει τον Ήλον Μασκ να χρεωκοπήσει...
Και άλλα παραμύθια...


Κατουράς και λίγο;

.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 1118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 17 Μαρ 2024, 22:18

Λοξίας έγραψε:
17 Μαρ 2024, 22:06
Α, στάσου...μύγδαλα!
Να μην ξεχάσουμε και τα παραμύθια και τα ψέματα που τακτικά πουλάς για να νοιώσεις σπουδαίος...

Την μια έχεις δώσει άδεια στον Καρύδη που τοποθέτησε την πατέντα σου σε μεγάλο δημόσιο έργο, αλλά δεν "θυμάσαι" ποιο είναι...
Την άλλη, έχεις ιδρύσει εταιρεία και έχεις τον Καρύδη και καμιά δεκαριά πολιτικούς μηχανιικούς να δουλεύουν για σένα...
Την παράλλη, είσαι σε διαπραγματεύσεις με μεγάλη κατασκευαστική εταιρεία του εξωτερικού...
Την παρα-παράλλη, ετοιμάζεις μία εφεύρεση που θα κάνει τον Ήλον Μασκ να χρεωκοπήσει...
Και άλλα παραμύθια...


Κατουράς και λίγο;

.
Άκου εδώ Λοξία Όλα θα μπουν στην θέση τους την ώρα που πρέπει.
Σίγουρα θα βρεθούμε πρόσωπο με πρόσωπο.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6929
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 17 Μαρ 2024, 23:12

seismic1 έγραψε:
17 Μαρ 2024, 22:18
Λοξίας έγραψε:
17 Μαρ 2024, 22:06
Α, στάσου...μύγδαλα!
Να μην ξεχάσουμε και τα παραμύθια και τα ψέματα που τακτικά πουλάς για να νοιώσεις σπουδαίος...

Την μια έχεις δώσει άδεια στον Καρύδη που τοποθέτησε την πατέντα σου σε μεγάλο δημόσιο έργο, αλλά δεν "θυμάσαι" ποιο είναι...
Την άλλη, έχεις ιδρύσει εταιρεία και έχεις τον Καρύδη και καμιά δεκαριά πολιτικούς μηχανιικούς να δουλεύουν για σένα...
Την παράλλη, είσαι σε διαπραγματεύσεις με μεγάλη κατασκευαστική εταιρεία του εξωτερικού...
Την παρα-παράλλη, ετοιμάζεις μία εφεύρεση που θα κάνει τον Ήλον Μασκ να χρεωκοπήσει...
Και άλλα παραμύθια...


Κατουράς και λίγο;

.
Άκου εδώ Λοξία Όλα θα μπουν στην θέση τους την ώρα που πρέπει.
Σίγουρα θα βρεθούμε πρόσωπο με πρόσωπο.
Πω πωωω..ανατρίχιασα τώρα...

.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 1118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 18 Μαρ 2024, 07:51

Λοξίας έγραψε:
17 Μαρ 2024, 22:06
Α, στάσου...μύγδαλα!
Να μην ξεχάσουμε και τα παραμύθια και τα ψέματα που τακτικά πουλάς για να νοιώσεις σπουδαίος...

Την μια έχεις δώσει άδεια στον Καρύδη που τοποθέτησε την πατέντα σου σε μεγάλο δημόσιο έργο, αλλά δεν "θυμάσαι" ποιο είναι...
Την άλλη, έχεις ιδρύσει εταιρεία και έχεις τον Καρύδη και καμιά δεκαριά πολιτικούς μηχανιικούς να δουλεύουν για σένα...
Την παράλλη, είσαι σε διαπραγματεύσεις με μεγάλη κατασκευαστική εταιρεία του εξωτερικού...
Την παρα-παράλλη, ετοιμάζεις μία εφεύρεση που θα κάνει τον Ήλον Μασκ να χρεωκοπήσει...
Και άλλα παραμύθια...


Κατουράς και λίγο;

.
Ρε ηλίθιοι για όλα αυτά έχω στοιχεία τα οποία νομίζεται ότι τα καταστρέψατε γιατί μου γ@μίσ@τε το email
Υπάρχουν και οι σκληροί δίσκοι. :003:

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27930
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 18 Μαρ 2024, 08:04

seismic1 έγραψε:
18 Μαρ 2024, 07:51
Λοξίας έγραψε:
17 Μαρ 2024, 22:06
Α, στάσου...μύγδαλα!
Να μην ξεχάσουμε και τα παραμύθια και τα ψέματα που τακτικά πουλάς για να νοιώσεις σπουδαίος...

Την μια έχεις δώσει άδεια στον Καρύδη που τοποθέτησε την πατέντα σου σε μεγάλο δημόσιο έργο, αλλά δεν "θυμάσαι" ποιο είναι...
Την άλλη, έχεις ιδρύσει εταιρεία και έχεις τον Καρύδη και καμιά δεκαριά πολιτικούς μηχανιικούς να δουλεύουν για σένα...
Την παράλλη, είσαι σε διαπραγματεύσεις με μεγάλη κατασκευαστική εταιρεία του εξωτερικού...
Την παρα-παράλλη, ετοιμάζεις μία εφεύρεση που θα κάνει τον Ήλον Μασκ να χρεωκοπήσει...
Και άλλα παραμύθια...


Κατουράς και λίγο;

.
Ρε ηλίθιοι για όλα αυτά έχω στοιχεία τα οποία νομίζεται ότι τα καταστρέψατε γιατί μου γ@μίσ@τε το email
Υπάρχουν και οι σκληροί δίσκοι. :003:
Και εκεί θα χτυπήσουμε οσονούπω.

Σου ετοιμάζουμε επίθεση με DDOS και boot sector viruses που θα κάνει wipe out οτι τπαρχει σε σκληρούς.

Θα τα βρούμε όλα και θα γίνουν erased.

Σε προειδοποιουμε γιατί δεν μπορείς να κάνεις τίποτα να το σταματήσεις

We are Legion. We are everywhere.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 1118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 18 Μαρ 2024, 08:35

George_V έγραψε:
18 Μαρ 2024, 08:04
seismic1 έγραψε:
18 Μαρ 2024, 07:51
Λοξίας έγραψε:
17 Μαρ 2024, 22:06
Α, στάσου...μύγδαλα!
Να μην ξεχάσουμε και τα παραμύθια και τα ψέματα που τακτικά πουλάς για να νοιώσεις σπουδαίος...

Την μια έχεις δώσει άδεια στον Καρύδη που τοποθέτησε την πατέντα σου σε μεγάλο δημόσιο έργο, αλλά δεν "θυμάσαι" ποιο είναι...
Την άλλη, έχεις ιδρύσει εταιρεία και έχεις τον Καρύδη και καμιά δεκαριά πολιτικούς μηχανιικούς να δουλεύουν για σένα...
Την παράλλη, είσαι σε διαπραγματεύσεις με μεγάλη κατασκευαστική εταιρεία του εξωτερικού...
Την παρα-παράλλη, ετοιμάζεις μία εφεύρεση που θα κάνει τον Ήλον Μασκ να χρεωκοπήσει...
Και άλλα παραμύθια...


Κατουράς και λίγο;

.
Ρε ηλίθιοι για όλα αυτά έχω στοιχεία τα οποία νομίζεται ότι τα καταστρέψατε γιατί μου γ@μίσ@τε το email
Υπάρχουν και οι σκληροί δίσκοι. :003:
Και εκεί θα χτυπήσουμε οσονούπω.

Σου ετοιμάζουμε επίθεση με DDOS και boot sector viruses που θα κάνει wipe out οτι τπαρχει σε σκληρούς.

Θα τα βρούμε όλα και θα γίνουν erased.

Σε προειδοποιουμε γιατί δεν μπορείς να κάνεις τίποτα να το σταματήσεις

We are Legion. We are everywhere.
Χα χα χα. Έχετε καλαμπούρι.
Διαγράψτε μου και τον εγκέφαλο Εκεί να δεις τι έχει.
Διαγράψτε και το βιβλίο και τις δημοσιεύσεις :smt005::smt005::smt005:

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6929
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 18 Μαρ 2024, 10:20

George_V έγραψε:
18 Μαρ 2024, 08:04
seismic1 έγραψε:
18 Μαρ 2024, 07:51
Λοξίας έγραψε:
17 Μαρ 2024, 22:06
Α, στάσου...μύγδαλα!
Να μην ξεχάσουμε και τα παραμύθια και τα ψέματα που τακτικά πουλάς για να νοιώσεις σπουδαίος...

Την μια έχεις δώσει άδεια στον Καρύδη που τοποθέτησε την πατέντα σου σε μεγάλο δημόσιο έργο, αλλά δεν "θυμάσαι" ποιο είναι...
Την άλλη, έχεις ιδρύσει εταιρεία και έχεις τον Καρύδη και καμιά δεκαριά πολιτικούς μηχανιικούς να δουλεύουν για σένα...
Την παράλλη, είσαι σε διαπραγματεύσεις με μεγάλη κατασκευαστική εταιρεία του εξωτερικού...
Την παρα-παράλλη, ετοιμάζεις μία εφεύρεση που θα κάνει τον Ήλον Μασκ να χρεωκοπήσει...
Και άλλα παραμύθια...


Κατουράς και λίγο;

.
Ρε ηλίθιοι για όλα αυτά έχω στοιχεία τα οποία νομίζεται ότι τα καταστρέψατε γιατί μου γ@μίσ@τε το email
Υπάρχουν και οι σκληροί δίσκοι. :003:
Και εκεί θα χτυπήσουμε οσονούπω.

Σου ετοιμάζουμε επίθεση με DDOS και boot sector viruses που θα κάνει wipe out οτι τπαρχει σε σκληρούς.

Θα τα βρούμε όλα και θα γίνουν erased.

Σε προειδοποιουμε γιατί δεν μπορείς να κάνεις τίποτα να το σταματήσεις

We are Legion. We are everywhere.
Θα έρθουμε νύχτα...
:003:

.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6929
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 18 Μαρ 2024, 10:22

seismic1 έγραψε:
18 Μαρ 2024, 08:35
George_V έγραψε:
18 Μαρ 2024, 08:04
seismic1 έγραψε:
18 Μαρ 2024, 07:51
Ρε ηλίθιοι για όλα αυτά έχω στοιχεία τα οποία νομίζεται ότι τα καταστρέψατε γιατί μου γ@μίσ@τε το email
Υπάρχουν και οι σκληροί δίσκοι. :003:
Και εκεί θα χτυπήσουμε οσονούπω.

Σου ετοιμάζουμε επίθεση με DDOS και boot sector viruses που θα κάνει wipe out οτι τπαρχει σε σκληρούς.

Θα τα βρούμε όλα και θα γίνουν erased.

Σε προειδοποιουμε γιατί δεν μπορείς να κάνεις τίποτα να το σταματήσεις

We are Legion. We are everywhere.
Χα χα χα. Έχετε καλαμπούρι.
Διαγράψτε μου και τον εγκέφαλο Εκεί να δεις τι έχει.
Διαγράψτε και το βιβλίο και τις δημοσιεύσεις :smt005::smt005::smt005:
Αυτό το έχεις καταφέρει μόνος σου...self-destruction που λέμε στο χωριό...

:c020:

seismic1
Δημοσιεύσεις: 1118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 18 Μαρ 2024, 12:02

Λοξίας έγραψε:
18 Μαρ 2024, 10:22
seismic1 έγραψε:
18 Μαρ 2024, 08:35
George_V έγραψε:
18 Μαρ 2024, 08:04


Και εκεί θα χτυπήσουμε οσονούπω.

Σου ετοιμάζουμε επίθεση με DDOS και boot sector viruses που θα κάνει wipe out οτι τπαρχει σε σκληρούς.

Θα τα βρούμε όλα και θα γίνουν erased.

Σε προειδοποιουμε γιατί δεν μπορείς να κάνεις τίποτα να το σταματήσεις

We are Legion. We are everywhere.
Χα χα χα. Έχετε καλαμπούρι.
Διαγράψτε μου και τον εγκέφαλο Εκεί να δεις τι έχει.
Διαγράψτε και το βιβλίο και τις δημοσιεύσεις :smt005::smt005::smt005:
Αυτό το έχεις καταφέρει μόνος σου...self-destruction που λέμε στο χωριό...

:c020:
Και εσύ ξεκούτη χρειάζεσαι ένα καλό format

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6929
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 18 Μαρ 2024, 12:21

seismic1 έγραψε:
18 Μαρ 2024, 12:02
Λοξίας έγραψε:
18 Μαρ 2024, 10:22
seismic1 έγραψε:
18 Μαρ 2024, 08:35
Χα χα χα. Έχετε καλαμπούρι.
Διαγράψτε μου και τον εγκέφαλο Εκεί να δεις τι έχει.
Διαγράψτε και το βιβλίο και τις δημοσιεύσεις :smt005::smt005::smt005:
Αυτό το έχεις καταφέρει μόνος σου...self-destruction που λέμε στο χωριό...

:c020:
Και εσύ ξεκούτη χρειάζεσαι ένα καλό format
Ναι, ενώ εσύ είσαι τζόβενο...στα πρώτα σου νειάτα... :sal9:
Ίσαμε 80 χρονών δείχνεις... :003:

.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 1118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 18 Μαρ 2024, 16:39

Λοξίας έγραψε:
18 Μαρ 2024, 12:21
seismic1 έγραψε:
18 Μαρ 2024, 12:02
Λοξίας έγραψε:
18 Μαρ 2024, 10:22

Αυτό το έχεις καταφέρει μόνος σου...self-destruction που λέμε στο χωριό...

:c020:
Και εσύ ξεκούτη χρειάζεσαι ένα καλό format
Ναι, ενώ εσύ είσαι τζόβενο...στα πρώτα σου νειάτα... :sal9:
Ίσαμε 80 χρονών δείχνεις... :003:

.
Είμαι ομότιμος για αυτό δείχνω μεγάλος από έξω. :c065:
Από μέσα και προς τα κάτω είμαι εικοσάρης :g030:

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 18 Μαρ 2024, 23:57

seismic έγραψε:
14 Μαρ 2024, 22:19

Μετάφραση
Περίληψη: Προηγούμενες εργασίες σχετικά με τους σεισμούς της Χιλής το 2010 και της Νέας Ζηλανδίας το 2011 δείχνουν κανονική συμπεριφορά του οπλισμένου σκυροδέματος κτιρίων με δομικά τοιχώματα.
Ωστόσο, ορισμένα κτίρια υπέστησαν σημαντικές ζημιές που σχετίζονται με συνολική ή τοπική κατάρρευση λόγω διαγώνιες ρωγμές και αστοχία σε κάμψη-θλίψη.
Οι δομικοί τοίχοι που βρίσκονταν στο ισόγειο παρουσίασαν εφελκυσμό-θλίψη αστοχία που πιθανώς προκλήθηκε από υψηλές αξονικές δυνάμεις στα ακραία άκρα των τοίχων, οι οποίες θα μπορούσαν να προκαλέσουν αυτή την αστοχία σε σημεία όπου υπάρχει έλλειψη αντιστήριξης και περίσφιγξης.
Σκοπός της παρούσας εργασίας είναι η ανάλυση της συμπεριφοράς των δομικών τοίχων από οπλισμένο σκυρόδεμα που αστόχησαν στα κτίρια που αναφέρθηκαν σεισμούς, και να προσδιορίσει ορισμένους από τους κύριους λόγους που προκάλεσαν τη ζημία, ως μια προσπάθεια βελτίωσης των πρακτικών μηχανικής σε Εκουαδόρ για την πρόληψη καταστροφικών γεγονότων
Το λινκ δεν παρουσιάστηκε για να δούμε τους λόγους που πρέκυψαν οι αστοχίες ή να συζητηθούν οι τρόποι αντιμετώπισης! :D
Αυτο το κάνει αριστοτεχνικά ο Ευρωκώδικας και ο ικανοτικός σχεδιασμός.

Το λινκ μπήκε για να σου αποδείξει ότι τα σπίτια έπεσαν από καμπτοθλιπτικές αστοχίες. Συνεπώς αποκλείεται εκ των πραγμάτων η ανατροπή του τοιχώματος ως αιτία κατάρρευσης του κτιρίου όπως παραμύθιαζες τον εαυτό σου τόσα χρόνια...(δεν θα υπήρχαν καμπτοθλιπτικές αστοχίες λόγω αποφόρτισης των τοιχωμάτων και θα είχαμε αστοχίες στις δοκούς)

Απο εκεί και πέρα....με αφορμή αυτές τις παρατηρούμενες αστοχίες....αποδείχθηκε με (στην κυριολεξία) εκατοντάδες πειράματα ότι το θλιπτικό φορτίο είναι καταστροφικό για τα τοιχώματα. Αυτό δεν το συζητάμε άλλο...

Οπότε....άσε το θλιπτικό φορτίο, που έτσι και αλλιώς δεν αντιμετωπίζει κάποια παρατηρούμενη αστοχία, και πάμε παρακάτω....

Το θέμα είναι ότι, αν αφήσεις το θλιπτικό φορτίο, τι μένει για την πατέντα σου; Απλά μια φθηνιάρικη απομίμηση των Νεοζηλανδών...
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

seismic1
Δημοσιεύσεις: 1118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 19 Μαρ 2024, 02:35

Νταγκλης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 23:57
seismic έγραψε:
14 Μαρ 2024, 22:19

Μετάφραση
Περίληψη: Προηγούμενες εργασίες σχετικά με τους σεισμούς της Χιλής το 2010 και της Νέας Ζηλανδίας το 2011 δείχνουν κανονική συμπεριφορά του οπλισμένου σκυροδέματος κτιρίων με δομικά τοιχώματα.
Ωστόσο, ορισμένα κτίρια υπέστησαν σημαντικές ζημιές που σχετίζονται με συνολική ή τοπική κατάρρευση λόγω διαγώνιες ρωγμές και αστοχία σε κάμψη-θλίψη.
Οι δομικοί τοίχοι που βρίσκονταν στο ισόγειο παρουσίασαν εφελκυσμό-θλίψη αστοχία που πιθανώς προκλήθηκε από υψηλές αξονικές δυνάμεις στα ακραία άκρα των τοίχων, οι οποίες θα μπορούσαν να προκαλέσουν αυτή την αστοχία σε σημεία όπου υπάρχει έλλειψη αντιστήριξης και περίσφιγξης.
Σκοπός της παρούσας εργασίας είναι η ανάλυση της συμπεριφοράς των δομικών τοίχων από οπλισμένο σκυρόδεμα που αστόχησαν στα κτίρια που αναφέρθηκαν σεισμούς, και να προσδιορίσει ορισμένους από τους κύριους λόγους που προκάλεσαν τη ζημία, ως μια προσπάθεια βελτίωσης των πρακτικών μηχανικής σε Εκουαδόρ για την πρόληψη καταστροφικών γεγονότων
Το λινκ δεν παρουσιάστηκε για να δούμε τους λόγους που πρέκυψαν οι αστοχίες ή να συζητηθούν οι τρόποι αντιμετώπισης! :D
Αυτο το κάνει αριστοτεχνικά ο Ευρωκώδικας και ο ικανοτικός σχεδιασμός.

Το λινκ μπήκε για να σου αποδείξει ότι τα σπίτια έπεσαν από καμπτοθλιπτικές αστοχίες. Συνεπώς αποκλείεται εκ των πραγμάτων η ανατροπή του τοιχώματος ως αιτία κατάρρευσης του κτιρίου όπως παραμύθιαζες τον εαυτό σου τόσα χρόνια...(δεν θα υπήρχαν καμπτοθλιπτικές αστοχίες λόγω αποφόρτισης των τοιχωμάτων και θα είχαμε αστοχίες στις δοκούς)

Απο εκεί και πέρα....με αφορμή αυτές τις παρατηρούμενες αστοχίες....αποδείχθηκε με (στην κυριολεξία) εκατοντάδες πειράματα ότι το θλιπτικό φορτίο είναι καταστροφικό για τα τοιχώματα. Αυτό δεν το συζητάμε άλλο...

Οπότε....άσε το θλιπτικό φορτίο, που έτσι και αλλιώς δεν αντιμετωπίζει κάποια παρατηρούμενη αστοχία, και πάμε παρακάτω....

Το θέμα είναι ότι, αν αφήσεις το θλιπτικό φορτίο, τι μένει για την πατέντα σου; Απλά μια φθηνιάρικη απομίμηση των Νεοζηλανδών...
Η επιτάχυνση του εδάφους δημιουργεί αδράνεια μάζας η οποία πολλαπλασιαζόμενη με το ύψος δημιουργεί την ροπή στο τοίχωμα.
Το τοίχωμα θα ανατρεπόταν αν δεν υπήρχαν οι δοκοί να το σταματήσουν. Σε αυτή τους την προσπάθεια οι δοκοί καταπονούνται με ροπές και αν δεν μπορούν να τις παραλάβουν σπάνε. Πριν το τοίχωμα εκτρέψει την ροπή στους κόμβους η μια του παρειά κατεβάζει εντάσεις θλίψης και η άλλη του παρειά ανεβάζει δυνάμεις που έρχονται σε αντίθεση με τα στατικά φορτία των δοκών και δημιουργούν τον εφελκυσμό στην άλλη του παρειά.
Τα φορτία τις θλίψης έτσι και αλλιώς κατεβαίνουν στην μία παρειά του τοιχώματος και στην δική σας μέθοδο και στην δική μου μέθοδο και τα παραλαμβάνει το έδαφος και στις δύο περιπτώσεις. Η διαφορά της δικής σας μεθόδου και της δικής μου είναι ότι τα ανοδικά φορτία εσείς τα στέλνεται στους δοκούς ενώ εγώ τα στέλνω μέσα στο έδαφος όπως και τα φορτία της θλίψης. Με αυτό τον τρόπο δεν καταπονώ τους δοκούς οπότε οι δοκοί δεν σπάνε. Εσύ θέλεις να σπάνε οι δοκοί και να σου έρχεται το σπίτι στο κεφάλι?
Μίλησες για κάμψη. Από την βιβλιογραφία της προέντασης ξέρουμε ότι η θλίψη στα τοιχώματα τους αυξάνει την δυσκαμψία και ένα δύσκαμπτο τοίχωμα δεν αστοχεί από κάμψη. Εσύ θέλεις να αστοχεί? Ακόμα ξέρουμε ότι χωρίς κάμψη δεν υπάρχει διάτμηση Εσύ θέλεις να υπάρχει?
Ακόμα ξέρουμε ότι η τέμνουσα βάσης που κάνει μεγάλη ζημιά εξαλείφεται. Εσύ θες να κάνει ζημιά?
Ακόμα ξέρουμε ότι η κάμψη του τοιχώματος μεταφέρει ροπές στους κόμβους και τα δύσκαμπτα τοιχώματα αν είναι πακτωμένα στο έδαφος δεν μεταφέρουν ροπές στους κόμβους. Εσύ θέλεις να μεταφέρουν ροπές και να σπάνε τους δοκούς?
Ξέρουμε και ότι όσο ποιο δύσκαμπτο είναι ένα τοίχωμα τόσο ποιο πολλές και μεγάλες ροπές κατεβάζει στην βάση και οι συνδετήριοι δοκοί αδυνατούν να της παραλάβουν και σπάνε και μετά σπάνε και οι δοκοί. Εσύ θες να σπάσεις τους δικούς? Και γιατί δεν στέλνεις την θλίψη και τον εφελκυσμό μέσα στο έδαφος? Ρε μανία που σας έχει πιάσει με το σπάσιμο των δοκών σώνει και καλά θέλετε να μας σκοτώσετε.
Ε όχι ρε φίλε. Εγώ προτιμώ να κατασκευάσω ισχυρή διατομή να αντέχει την θλίψη και να στοίλω θλίψη και εφελκυσμό μέσα στο έδαφος και να μην σπάσω τίποτα. Οι Νεοζηλανδοί και εσείς σπάτε δοκούς... εδώ δεν σπάω τίποτα.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33276
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 19 Μαρ 2024, 08:54

Λοξίας έγραψε:
16 Μαρ 2024, 20:36
seismic1 έγραψε:
16 Μαρ 2024, 00:32
Κάποιοι χάκαραν τους λογαριασμούς μου για να μου κλείσουν το στόμα.
Επανήλθα από seismic σε seismic1 :a040:
Πρέπει να το έκανε ο Ασέβαστος...
Στην τελευταία συνάντηση που είχαμε στην "εταιρεία", είπε ότι είχε πάρει εντολή από πάνω να σε χακάρει για να σε τελειώσει μια και καλή...

Ε, μας παραμπήκες στο ρουθούνι...δεν έφταναν οι δημοσιεύσεις, τώρα βγαζεις και βιβλίο.

.
ε, ναι. τωρα που μπηκα και στο μειλ του, εχω ολα τα στοιχεια απο ολες τις πατεντες του. τιποτα δεν ειναι πλεον μυστικο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33276
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 19 Μαρ 2024, 09:33

seismic1 έγραψε:
17 Μαρ 2024, 21:39
Λοξίας έγραψε:
17 Μαρ 2024, 21:26
seismic1 έγραψε:
17 Μαρ 2024, 18:00
Αυτό που ήθελα να κάνω το έκανα. Τι ήθελα. Ήθελα σε κάτι τύπους ηλίθιους σαν εσένα, κάτι μηχανικάκια που μου τα έλεγαν και εγώ δεν τα άκουγα, κάποια φόρουμ που με έχουν διαγράψει να τους βάλω στην θέση τους. Και τους έβαλα με δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά και βιβλία. Πάρτε τον πούλο και στα λαγούμια σας Υπάρχουν κανόνες για το τι είναι επιστήμονας Τίτλους έχουν και οι καπότες.
1. άνθρωπος που μπορεί να χρησιμοποιήσει την επιστημονική μέθοδο για να διεξάγει έρευνα και να εξελίξει τις γνώσεις ενός τομέα
2.(μεταφορικά) κάποιος που είναι άριστος σε ένα αντικείμενο
Παπαριές, ως συνήθως. Αφού δεν έχεις αποδείξεις, ξεκινάς τις παπαριές...δώδεκα χρόνια σε ξέρουμε.
Όντως υπάρχουν προϋποθέσεις για να ονομαστεί κάποιος επιστήμονας.
Όσο και να χτυπιέσαι, εσύ δεν έχεις ούτε τις προϋποθέσεις ούτε τα προσόντα...

Πάμε άλλη μία...
Εδώ και πάνω από δέκα χρόνια, έχεις κάνει τα εξής:

Έχεις δημοσιεύσει την έρευνα/πατέντα σου σε δύο περιοδικά του κώλου και σε ένα περιοδικό μειωμένης αξιοπιστίας.
Προσπάθησες να δημοσιεύσεις σε ένα περιοδικό της προκοπής, αλλά σου έκλεισαν την πόρτα (και ψεύδεσαι πως εσύ έφυγες...).
Έχεις ανεβάσει δεκάδες βίντεο και γράψει ατελείωτα σεντόνια στο YouTube.
Καυχιέσαι πως έχεις χιλιάδες αναγνώσεις των δημοσιεύσεών σου.

Παρ' ολ' αυτά, όλα αυτά τα δέκα χρόνια, δεν έχει ενδιαφερθεί για την πατέντα σου, ούτε ένας επιστήμονας, ούτε ένα πανεπιστήμιο ούτε μία ξένη κατασκευαστική εταιρεία...

Το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ένα, είναι γνωστό, το ξέρουμε και το ξέρεις...

Οπότε, σκούξε ελεύθερα για άλλα δέκα χρόνια...
Εδώ θα είμαστε να διασκεδάζουμε με το κλαψομούνιασμά σου...

.
ΤΟ ΑΠΟΤΈΛΕΣΜΑ ΤΟ ΞΈΡΩ ΔΕΝ ΤΟ ΞΈΡΕΙΣ.
ολοι το ξερουμε.

μηδεν.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών