Βοηθεια για εσωτερικο τοιχο

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16948
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Βοηθεια για εσωτερικο τοιχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 04 Μάιος 2019, 18:53

Ε,γι αυτο λεγαμε οτι δεν εχει την μονωση που λες.
Τωρα βγαζουν νοημα τα λεγομενα σου.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10775
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Βοηθεια για εσωτερικο τοιχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 04 Μάιος 2019, 20:26

stergiosbik έγραψε:
04 Μάιος 2019, 18:53
Ε,γι αυτο λεγαμε οτι δεν εχει την μονωση που λες.
Τωρα βγαζουν νοημα τα λεγομενα σου.
Το εγραψα αρκετες φορες οτι αυτες οι φωτος (με τα δοκαρια) ειναι παλαιοτερες και οτι αργοτερα μπηκε μονωση και γυψοσανιδα.

Παρεξηγηση...

Artan
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 22 Μάιος 2019, 10:11
Phorum.gr user: Artan
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Βοηθεια για εσωτερικο τοιχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Artan » 22 Μάιος 2019, 10:16

Δες και την περίπτωση να γεμίσεις καλά τους αρμούς, να το βάψεις και το αφήσεις όπως είναι.
Καλοχτισμένο το βλέπω

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Βοηθεια για εσωτερικο τοιχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 22 Μάιος 2019, 10:34

Βάψτο λευκό ή όποιο άλλο χρώμα θέλεις. Για τα βαριά πράγματα πάρε κάτι σε στυλ βιβλιοθήκη, να πατάει κάτω δηλαδή. Και γυψοσανίδα να βάλεις δε κρατάει βαριά πράγματα

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10775
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Βοηθεια για εσωτερικο τοιχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 22 Μάιος 2019, 13:40

Το θεμα ειναι (απ'οσο τουλαχιστον διαβασα γιατι ειμαι ασχετος) οτι αν βαψω το τουβλο μετα δεν εχω περιθωρια να κανω τιποτα αλλο στο μελλον. Αν αποφασισω να το σοβατισω αργοτερα πχ.

Πιο προσφατες με τις δυο πλευρες.


Εικόνα



Εικόνα
Artan έγραψε:
22 Μάιος 2019, 10:16
Δες και την περίπτωση να γεμίσεις καλά τους αρμούς, να το βάψεις και το αφήσεις όπως είναι.
Καλοχτισμένο το βλέπω
Με τι πρεπει να γεμισω τους αρμους? Τσιμεντο? Μπορω να το κανω μονος μου?

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Βοηθεια για εσωτερικο τοιχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 22 Μάιος 2019, 17:45

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
22 Μάιος 2019, 13:40
Το θεμα ειναι (απ'οσο τουλαχιστον διαβασα γιατι ειμαι ασχετος) οτι αν βαψω το τουβλο μετα δεν εχω περιθωρια να κανω τιποτα αλλο στο μελλον. Αν αποφασισω να το σοβατισω αργοτερα πχ.



Με τι πρεπει να γεμισω τους αρμους? Τσιμεντο? Μπορω να το κανω μονος μου?
Σε κάθε περίπτωση ό,τι και να του κάνεις τώρα έχεις περιθώριο να κάνεις ό,τι θέλεις στο μέλλον.Και να το σοβατίσεις και να βάλεις γυψοσανίδα και να βάλεις πλακάκια και να βάλεις ψευτόπετρα καί ό,τι άλλο δεν μου`ρχεται τώρα,το βάψιμο δεν θα το επηρεάσει σε τίποτα.
Πάντως σίγουρα,αν δεν έχεις τουλάχιστον μιά ελάχιστη τριβή με το αντικείμενο,δεν μπορείς να το συνεφέρεις μόνος σου. θέλεις μάστορα για όποια λύση επιλέξεις,ακόμη και το βάψιμο έχει παγίδες σε τέτοια επιφάνεια.Ακόμη και η γυψοσανίδα, που μάλλον είναι η ευκολότερη λύση,με τέτοιες ρύσεις και τόσες γωνίες δεν είναι εύκολη στην εφαρμογή της.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10775
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Βοηθεια για εσωτερικο τοιχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 22 Μάιος 2019, 18:25

waldorf έγραψε:
22 Μάιος 2019, 17:45
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
22 Μάιος 2019, 13:40
Το θεμα ειναι (απ'οσο τουλαχιστον διαβασα γιατι ειμαι ασχετος) οτι αν βαψω το τουβλο μετα δεν εχω περιθωρια να κανω τιποτα αλλο στο μελλον. Αν αποφασισω να το σοβατισω αργοτερα πχ.



Με τι πρεπει να γεμισω τους αρμους? Τσιμεντο? Μπορω να το κανω μονος μου?
Σε κάθε περίπτωση ό,τι και να του κάνεις τώρα έχεις περιθώριο να κάνεις ό,τι θέλεις στο μέλλον.Και να το σοβατίσεις και να βάλεις γυψοσανίδα και να βάλεις πλακάκια και να βάλεις ψευτόπετρα καί ό,τι άλλο δεν μου`ρχεται τώρα,το βάψιμο δεν θα το επηρεάσει σε τίποτα.
Πάντως σίγουρα,αν δεν έχεις τουλάχιστον μιά ελάχιστη τριβή με το αντικείμενο,δεν μπορείς να το συνεφέρεις μόνος σου. θέλεις μάστορα για όποια λύση επιλέξεις,ακόμη και το βάψιμο έχει παγίδες σε τέτοια επιφάνεια.Ακόμη και η γυψοσανίδα, που μάλλον είναι η ευκολότερη λύση,με τέτοιες ρύσεις και τόσες γωνίες δεν είναι εύκολη στην εφαρμογή της.
Μπορεις να ασβεστωσεις (στο μελλον) αν πρωτα εχεις βαψει τα τουβλα? Θα πιασει ο σοβας ή θα θελει ολο ξυσιμο?

Μαλλον θα παρω καποιον ειδικο αλλα εχω ριξει/ριχνω και θα ριξω ακομα τοσα λεφτα για τον κατω οροφο που ο,τι κοψω καλο θα ειναι. Εξου και η αρχικη ιδεα να κανω κατι μονος μου. Δεν ειναι θεμα τσιγγουνιας δλδ. Θεμα ανεπαρκειας ειναι :D

Ευχαριστω για τις συμβουλες σας.

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Βοηθεια για εσωτερικο τοιχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 22 Μάιος 2019, 18:51

Το ασβέστωμα με το σοβάτισμα δεν έχει καμία σχέση αλλά δεν μας νοιάζει αυτό τώρα (ίσως μας νοιάζει γιατί βεβαιώνει ότι δεν μπορείς να το κάνεις μόνος σου αφού δεν μπορείς να ξεχωρίσεις δύο τελείως διαφορετικές εργασίες,αλλά το προσπερνάμε).
Θα ξαναπώ όμως ότι μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις αφού βάψεις.Δεν σε περιορίζει σε τίποτα το βάψιμο,δεν σε δυσκολεύει σε τίποτα.
Αν απλά το βάψεις και μετά από δύο χρόνια αποφασίσεις πχ να το σοβατίσεις μιά χαρά μπορείς να το κάνεις χωρίς ιδιαίτερη προεργασία.Αν το βάψεις και μετά αποφασίσεις να του βάλεις πλακάκια, πάλι μιά χαρά μπορείς να το κάνεις χωρίς ιδιαίτερη προεργασία.
Πλέον τα υλικά που δουλεύουμε σου δίνουν πρόσφυση σε οποιοδήποτε υπόστρωμα όσο σαπάκι και να είναι ή όσο και να μην συνεργάζεται με το υλικό που θα μπεί από πάνω.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10775
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Βοηθεια για εσωτερικο τοιχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 22 Μάιος 2019, 19:07

waldorf έγραψε:
22 Μάιος 2019, 18:51
Το ασβέστωμα με το σοβάτισμα δεν έχει καμία σχέση αλλά δεν μας νοιάζει αυτό τώρα (ίσως μας νοιάζει γιατί βεβαιώνει ότι δεν μπορείς να το κάνεις μόνος σου αφού δεν μπορείς να ξεχωρίσεις δύο τελείως διαφορετικές εργασίες,αλλά το προσπερνάμε).
Θα ξαναπώ όμως ότι μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις αφού βάψεις.Δεν σε περιορίζει σε τίποτα το βάψιμο,δεν σε δυσκολεύει σε τίποτα.
Αν απλά το βάψεις και μετά από δύο χρόνια αποφασίσεις πχ να το σοβατίσεις μιά χαρά μπορείς να το κάνεις χωρίς ιδιαίτερη προεργασία.Αν το βάψεις και μετά αποφασίσεις να του βάλεις πλακάκια, πάλι μιά χαρά μπορείς να το κάνεις χωρίς ιδιαίτερη προεργασία.
Πλέον τα υλικά που δουλεύουμε σου δίνουν πρόσφυση σε οποιοδήποτε υπόστρωμα όσο σαπάκι και να είναι ή όσο και να μην συνεργάζεται με το υλικό που θα μπεί από πάνω.
Σ'ευχαριστω.

Σορυ σοβάτισμα ηθελα να γραψω. Αυτο δεν αναιρει το οτι ειμαι ασχετος με το αντικειμενο βεβαια.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16948
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Βοηθεια για εσωτερικο τοιχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 22 Μάιος 2019, 21:39

Σωστα σου ειπαν οτι και να βαψεις,μπορεις αυριο μεθαυριο να κανεις οτι θελεις.
Περνας ενα ασταρι για προσφυση και σοβατιζεις,περνας πλακακια,οτι σου καπνισει τελος παντων.

nikolaosmallios
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 21 Απρ 2019, 15:35

Re: Βοηθεια για εσωτερικο τοιχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikolaosmallios » 14 Ιούλ 2019, 18:41

Μπορείτε να διαβασετε εδω ενα περιγραφικό κειμενο για τις γυψωσανιδες και τον σχεδισμο τοιχων.

https://www.chromadecor.gr/services/gypsosanides/

Ορέστης 35

Re: Βοηθεια για εσωτερικο τοιχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 15 Ιούλ 2019, 11:58

nikolaosmallios έγραψε:
14 Ιούλ 2019, 18:41
Μπορείτε να διαβασετε εδω ενα περιγραφικό κειμενο για τις γυψωσανιδες και τον σχεδισμο τοιχων.

https://www.chromadecor.gr/services/gypsosanides/
Μου εχουν οτι δεν ειναι καλη εταιρεια αυτη. :o

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Βοηθεια για εσωτερικο τοιχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 15 Ιούλ 2019, 19:32

nikolaosmallios έγραψε:
14 Ιούλ 2019, 18:41
Μπορείτε να διαβασετε εδω ενα περιγραφικό κειμενο για τις γυψωσανιδες και τον σχεδισμο τοιχων.

https://www.chromadecor.gr/services/gypsosanides/
Λέει «Οι γυψοσανίδες φέρνουν την επανάσταση στην ανακαίνιση»
Το σωστό είναι ότι κάνουν την κιστσαρία πιο εύκολη στον λαό. :D


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών