Διπλά τζάμια, τζαμαριες και έλεγχος ενέργειας.

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Διπλά τζάμια, τζαμαριες και έλεγχος ενέργειας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 14 Ιούλ 2019, 19:03

this_man έγραψε:
14 Ιούλ 2019, 19:00
Μηχανικός έγραψε:
14 Ιούλ 2019, 18:56
this_man έγραψε:
14 Ιούλ 2019, 18:53

Αυτά φοριούνται πολύ εδώ πάνω (Η.Β), αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν είναι κατάλληλα για το φάσμα θερμοκρασιών του ελληνικού κλίματος.
Δεν αντέχουν τόσο στον ήλιο όσο τα αλουμινένια, αλλά έχουν καλύτερη θερμομόνωση.
Ο Βασικότερος λόγος που δεν χρησιμοποιούνται στην Ελλάδα, είναι ότι δεν υπάρχουν συρόμενα, είναι μόνο ανοιγόμενα.

Χμμ, περίεργο. Εδώ υπάρχουν, σε αφθονία.

https://www.bing.com/images/search?q=up ... ORM=HDRSC2
Δεν μου βρήκες συρόμενο χωνευτό στον τοίχο.

Εικόνα

Επειδή η πλαστική κάσα είναι ογκώδης, δεν θα φτιάξουν ποτέ χωνευτά συρόμενα με τρία φύλλα όπως είναι τα Ελληνικά κουφώματα.
Δηλαδή με γυαλί, σήτα και εξώφυλλο.

Επίσης κανένα από τα συρόμενα επάλληλα που έβαλες δεν έχει συρόμενο φύλλο με σήτα.
Και δεν έχει γιατί η πλαστική κάσα είναι ογκώδης, οπότε θα ήταν μια σαχλαμάρα.

Γιάννης

Re: Διπλά τζάμια, τζαμαριες και έλεγχος ενέργειας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 14 Ιούλ 2019, 19:30

Α, οκ, πάσο όσον αφορά τα χωνευτά.

Αν και, για Βρετανία καταλαβαίνω την ανυπαρξία: τα περισσότερα σπίτια είναι κακοχτισμένα, με αρχιτεκτονική για τον πούτσο, και κάτι νευρωτικές βικτωριανές εμμονές οι οποίες αντανακλώνται και στους κανονισμούς πολεοδομίας. Δηλαδή, ακόμα και όταν έχεις λεφτά για οικόπεδο και δική σου σύγχρονη κατασκευή, πρέπει να δώσεις μάχη με τις τοπικές αρχές.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Διπλά τζάμια, τζαμαριες και έλεγχος ενέργειας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 14 Ιούλ 2019, 20:38

bluerose έγραψε:
14 Ιούλ 2019, 18:44
Εμένα γέμισαν υγρασία τα διπλά,όχι όλα ένα βασικά,και θόλωσε το τζαμι
Δε ξέρω αν πλήρωνα ξανά για να το αντικαταστήσω,γιατί βγήκε έτσι αυτό το τζαμί μπαλκονόπορτας; Και ποιος μου λέει ότι αν το αλλάξω( είναι και διπλή μπαλκονόπορτα) δε θα ξαναγίνει ετσι
Τουλάχιστο δε το καθαρίζω,τι να καθαρίσω τη θολούρα ανάμεσα; Δε γίνεται
Να δίνεις ένα κάρο λεφτά να φτιάξεις σπίτι και να στο καταστρεφουν
Χάλασε το αεροστεγές κόλλημα των τζαμιών. Αν ήταν σε ένα τζάμι, το πιθανότερο θα είχε γίνει από τσίτωμα-χτύπημα στην μεταφορά. Αν είναι σε περισσότερα τζάμια η βιοτεχνία που έφτιαξε τα τζάμια ήταν απάτη.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16957
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Διπλά τζάμια, τζαμαριες και έλεγχος ενέργειας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 14 Ιούλ 2019, 23:22

Μηχανικός έγραψε:
14 Ιούλ 2019, 18:56
this_man έγραψε:
14 Ιούλ 2019, 18:53
Μηχανικός έγραψε:
14 Ιούλ 2019, 18:49

Πλαστικά PVC.
Αυτά φοριούνται πολύ εδώ πάνω (Η.Β), αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν είναι κατάλληλα για το φάσμα θερμοκρασιών του ελληνικού κλίματος.
Δεν αντέχουν τόσο στον ήλιο όσο τα αλουμινένια, αλλά έχουν καλύτερη θερμομόνωση.
Ο Βασικότερος λόγος που δεν χρησιμοποιούνται στην Ελλάδα, είναι ότι δεν υπάρχουν συρόμενα, είναι μόνο ανοιγόμενα.
Δεν ειναι αυτος ο λογος.
Ειναι οτι δεν αντεχουν οσο τα αλουμινιου.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14096
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Διπλά τζάμια, τζαμαριες και έλεγχος ενέργειας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 14 Ιούλ 2019, 23:31

Μηχανικός έγραψε:
14 Ιούλ 2019, 18:56
this_man έγραψε:
14 Ιούλ 2019, 18:53
Μηχανικός έγραψε:
14 Ιούλ 2019, 18:49

Πλαστικά PVC.
Αυτά φοριούνται πολύ εδώ πάνω (Η.Β), αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν είναι κατάλληλα για το φάσμα θερμοκρασιών του ελληνικού κλίματος.
Δεν αντέχουν τόσο στον ήλιο όσο τα αλουμινένια, αλλά έχουν καλύτερη θερμομόνωση.
Ο Βασικότερος λόγος που δεν χρησιμοποιούνται στην Ελλάδα, είναι ότι δεν υπάρχουν συρόμενα, είναι μόνο ανοιγόμενα.
Φετος εβαλα σε κατι δωμάτια την καλη ενεργειακη σειρα της ΕΤΕΜ ανωδιομενη μαζι με ενεργειακο τριπλεξ 6+5, και μου φαίνεται οτι εχουν πολυ καλη ενεργειακη συμπεριφορά.
Θα μπορούσα να εχω ακομα καλύτερη εαν εβαζα το extreme, αλλα ο τζαμας μου ειπε οτι μπλαβιζει και εχει πολυ λιγη αντανάκλαση.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών