Γαίας ατίμωσης!

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24860
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Γαίας ατίμωσης!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 17 Οκτ 2019, 21:21

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
17 Οκτ 2019, 21:05
Beria έγραψε:
17 Οκτ 2019, 21:02
Ρε ΜπλεΜπουμπυς αγόρι μου, αυτή η ανορθογραφία στον τίτλο τίτλου ανορθογραφία είναι καρφί στην καρδιά μου καρδιάς καρφί
Διόρθωσε το 'μω το φελεκάκι μου
:hammer:
Πλανημένε πασόκε μου δεν μιλώ για την αντιστροφή του σχήματος (ελλήνων γεύσεις, παπαριών πρήξις) που είναι από μόνο του σαχλα.
Εχει δυο γενικές σε παράθεση ο άθλιος, νομίζοντας ότι το ατίμωσης είναι ονομαστική
Ουρανοί!
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27048
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Γαίας ατίμωσης!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 17 Οκτ 2019, 21:24

Έχω καταλάβει γιατί πήζεις, μην ανησυχείς (φυλάκων γνώσις) :)
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Antigeist

Re: Γαίας ατίμωσης!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 17 Οκτ 2019, 21:26

ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Οκτ 2019, 20:35
Antigeist έγραψε:
16 Οκτ 2019, 16:47
Τι μαλακίες χριστέ μου. Ρε μαλάκες θα ξεκολλήσετε επιτέλους από αυτήν την ηλίθια μοντέρνα ιδέα του "πολιτισμού" που δεν υπήρχε καν στην αρχαία Ελλάδα; "πολιτισμός" απαντάει στα αρχαία μόνο με τη σημασία "διαχείριση των κοινών της πόλεως", η σημερινή σημασία είναι απλή απόδοση του αντίστοιχου γαλλικού όρου civilisation.

Ένα αρνητικό της νοοτροπίας των σημερινών Ελλήνων με ζημιογόνες επιπτώσεις είναι ότι δίνουν υπερβολική έμφαση στην ιδέα του "πολιτισμού" και καμιά απολύτως στην ιδέα της ισχύος, της πειθαρχίας και της αρετής. Α στα διάλα πια, γραικύλοι. Ούτε στο ελάχιστο πια δεν φέρνετε στους Ρωμαίους προγόνους σας;
Την αρετή σε ποια σημεία τη διακρίνεις στους Ρωμαίους προγόνους μας;

Σε κάθε περίπτωση, σου διέφυγε από το τρίπτυχο, η αισθητική. Και οι Ρωμαίοι, αντέγραψαν μπόλικο πράμα από την ελληνική και τη "διόγκωσαν" σε μεγάλο βαθμό.
Η αρετή έχει ετυμολογική σχέση με τον άνδρα. Η εμμονή στην "αισθητική" είναι χαρακτηριστικό της κλασσικής θηλυκής ματαιότητας. Ένα χαρακτηριστικό της αρετής των Ρωμαίων προγόνων μας είναι ότι τα θήλεα σπάνια ασκούσαν πολιτική επιρροή.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68605
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γαίας ατίμωσης!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Οκτ 2019, 22:43

Antigeist έγραψε:
17 Οκτ 2019, 21:26

Η αρετή έχει ετυμολογική σχέση με τον άνδρα. Η εμμονή στην "αισθητική" είναι χαρακτηριστικό της κλασσικής θηλυκής ματαιότητας. Ένα χαρακτηριστικό της αρετής των Ρωμαίων προγόνων μας είναι ότι τα θήλεα σπάνια ασκούσαν πολιτική επιρροή.
Αυτό είναι η δική σου άποψη. Εγώ προτιμώ τον λακωνικό τρόπο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Γαίας ατίμωσης!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 17 Οκτ 2019, 23:47

ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Οκτ 2019, 22:43
Antigeist έγραψε:
17 Οκτ 2019, 21:26

Η αρετή έχει ετυμολογική σχέση με τον άνδρα. Η εμμονή στην "αισθητική" είναι χαρακτηριστικό της κλασσικής θηλυκής ματαιότητας. Ένα χαρακτηριστικό της αρετής των Ρωμαίων προγόνων μας είναι ότι τα θήλεα σπάνια ασκούσαν πολιτική επιρροή.
Αυτό είναι η δική σου άποψη. Εγώ προτιμώ τον λακωνικό τρόπο.
Ανέφερα το ποστ σου για εξύβριση. Δεν είναι κώλος ο χρήστης μας
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16762
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Γαίας ατίμωσης!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 02 Δεκ 2019, 20:00

Dwarven Blacksmith έγραψε:
12 Οκτ 2019, 16:00

Εικόνα
Αυτό είναι σε σεισμογενή περιοχή;
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68605
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γαίας ατίμωσης!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Δεκ 2019, 20:07

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
17 Οκτ 2019, 21:05
Beria έγραψε:
17 Οκτ 2019, 21:02
Ρε ΜπλεΜπουμπυς αγόρι μου, αυτή η ανορθογραφία στον τίτλο τίτλου ανορθογραφία είναι καρφί στην καρδιά μου καρδιάς καρφί
Διόρθωσε το 'μω το φελεκάκι μου
:hammer:
ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΣΑΤΑΝΙΑΣΜΑ
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Γαίας ατίμωσης!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 04 Δεκ 2019, 21:55

ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Οκτ 2019, 18:33
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
12 Οκτ 2019, 17:36
ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Οκτ 2019, 10:04


Ακριβώς.
Το πιο σημαντικό είναι ότι το συγκεκριμένο σχολείο έχει επίπεδα που επικοινωνούν μεταξύ τους, διατηρώντας την κλίση του εδάφους. Αυτό σημαίνει προσαρμογή στο τοπίο. Συνδυασμός του οπτικού αποτελέσματος με τη λειτουργικότητα του κτηρίου, εντός του κτηρίου. Ο Πικιώνης συνδύαζε τις μοντέρνες γραμμές με την λαϊκή παραδοσιακή αρχιτεκτονική, της οποίας ήταν λάτρης.
.

Καί στό συγκεκριμένο παράδειγμα πού βλέπεται τη "λαική παραδοσιακή αρχιτεκτονική" ;;;

Αν τόκανε από πέτρα θά κάτι θά εσωζε..... οπως είναι καλύτερα νά αφήσουν κισσούς νά τό πνίξουν....

Δέκα επίπεδα θά άνέβει..... :a108:
.
Λαϊκή παραδοσιακή αρχιτεκτονική δεν σημαίνει ότι βάζω παντού, πέτρα, κεραμίδια, ξύλα και φυτά. Όπως δεν σημαίνει και λευκά ασβεστωμένα σπίτια με χρωματιστά παράθυρα. Σημαίνει κτίζω σύμφωνα με τις ανάγκες μου, το κλίμα και τη μορφολογία του περιβάλλοντος κάνοντας την καλύτερη δυνατή αξιοποίηση χώρου και τρόπου ζωής.
Και αρχιτεκτονική σημαίνει δυνατότητα συνδυασμού στοιχείων, που δεν είναι πάντα άμεσα ορατά.

Επίσης είναι άλλο πράγμα οι πολυκατοικίες που προέκυψαν μετά τον πόλεμο και άλλο οι πολυκατοικίες και τα λοιπά "μοντέρνα" κτήρια που υπήρχαν στην Αθήνα. Αυτά ήταν στη γραμμή Μπαουχάους (κυρίως) που ήταν τελείως διαφορετικής νοοτροπίας. Ακόμη και τα συγκροτήματα των εργατικών πολυκατοικιών ήταν πολύ πιο "ανθρώπινα" και εργονομικά από μια μέση πολυκατοικία εκείνης της εποχής.

Σαφώς και δεν μπορούσε να "στοιβαχτεί" ο συνεχώς αυξανόμενος πληθυσμός της Αθήνας σε νεοκλασσικά κτήρια. Σαφώς και οι κάθετες και πιο απλές κατασκευές δίνουν λύση στο οικιστικό πρόβλημα. Εκείνο που χάθηκε ήταν ο έλεγχος για τη διάσωση κάποιων δρόμων ή έστω οικοδομικών τετράγωνων σε κάποιες περιοχές, που ούτως ή άλλως δεν ήταν πολλές. Δεν υπήρχε καν μια σχετική οδηγία για τη σχετική ομοιογένεια των πολυκατοικιών σε κάθε περιοχή. Για κάποιους αισθητικούς κανόνες, ελεύθερους χώρους, πράσινο. Και φυσικά η άγνοια του κόσμου για τις επιπτώσεις που θα είχε στο μέλλον η λατρεία του τσιμέντου, που προέκυψε ως φυσικό παρεπόμενο της φτώχειας που υπήρχε στην επαρχία. Στην Αθήνα, δεν συνέβη κάτι διαφορετικό απ' ό,τι συνέβη στις άλλες πόλεις.
Προσωπικά δεν βλέπω τίποτα καλό σε αυτό το οικοδόμημα.
Μπορεί να υπάρχει από πίσω η σύλληψη και η ιδέα της χωροταξικής εναρμόνισης με τον χώρο, σαν οπτικό αποτέλεσμα όμως (και νομίζω όχι μόνο καθώς τα στοιχεία τα αρχιτεκτονικά -συμπεριλαμβανομένων των υλικών-ακολουθούν και το εσωτερικό) καταφέρνει το εντελώς αντίθετο: να βλέπεις έναν ενιαίο ή τρεις-αναλόγως πώς το πλαισιώνουν και το περιγράφουν τα μάτια- μονολιθικούς όγκους να στέκουν άχαρα επάνω σε έναν λόφο, όπου δεν υπάρχει πουθενά -και πουθενά στην φύση γενικότερα- το φαινόμενο της εκτεταμένα απόλυτα ευθείας γραμμής.Και οι πιο μεγαλοπρεπείς όγκοι, και τα πιο κατακόρυφα ή κάθετα στοιχεία, πάντα έχουν καμπυλώσεις και γωνίες. Είτε οι γραμμές που ακολουθεί το σχήμα τους είτε/και η επιφάνεια των υλικών από τα οποία αποτελούνται: έχουν αφή και κίνηση. Ένας κάθετος βράχος, έχει τους κυμματισμούς της επιφάνειας της πέτρας, και το πιο ψηλό και ευθυτενές δέντρο καταλήγει σε κάποια κορφή και τα φύλλα και τα κλαδιά καταλήγουν σε δικούς τους σχηματισμούς κτλ.
Το υλικό αυτό, το μπετό, και με τον τρόπο που έχει χρησιμοποιηθεί εδώ, σε απόλυτες και περιορισμένου αριθμού ευθείες, είναι τελείως άκαμπτο και άχαρο και σε παραφωνία με το περιβάλλον.

Αυτό που λέει ο Paul πχ, για την εναρμόνιση του ενός τμήματος με την κορυφή του λόφου, οπτικά δεν ανταποκρίνεται στην ιδέα του αρχιτέκτονα: είναι απλώς ένα "κουτί" πιο ψηλά από τα υπόλοιπα κουτιά.
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών