Πρόβλημα με υγρασία στο σπίτι.

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
Άβαταρ μέλους
Jafar
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: 23 Ιουν 2018, 14:20
Phorum.gr user: Jafar
Τοποθεσία: Βέροια

Πρόβλημα με υγρασία στο σπίτι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jafar » 26 Νοέμ 2019, 15:43

Καλησπέρα. Πρόσφατα είχα μια βλάβη σ' ένα μικρό πατάρι που έχω και πλημμύρισε. Τα νερά πέρασαν και στο μπάνιο μου που είναι ακριβώς από κάτω και έκαναν δύο στάμπες στο ταβάνι. Μάζεψα από παντού τα νερά και στέγνωσαν αλλά το σπίτι όταν μπαίνεις μυρίζει λίγο υγρασία, καθότι είναι και κοντά στην πόρτα. Δεν ξέρω τι να κάνω. Βάζω αφυγραντήρα μέσα στο πατάρι και το έκλεισα κιόλας αλλά μετά από 1-2 μέρες επανέρχεται η μυρωδιά. Υπάρχει σωτηρία; Τι μπορώ να κάνω; Γιατί δεν παλεύεται να μυρίζει έτσι το σπίτι εδώ και ένα μήνα. Και άντε πριν είχε ζέστη και άνοιγα τα παράθυρα πολύ. Τώρα χειμώνιασε. Αυτά, ευχαριστώ!

ΥΓ. Απ' ότι έχω ελέγξει δεν υπάρχει κάποια διαρροή πουθενά στο πατάρι, ούτε στάσιμο νερό ούτε τίποτα. Το μπάνιο δεν μυρίζει, η οσμή έρχεται από το πατάρι που έχω τον θερμοσίφωνα.
Facta, non verba

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Πρόβλημα με υγρασία στο σπίτι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 26 Νοέμ 2019, 16:10

Jafar έγραψε:
26 Νοέμ 2019, 15:43
Καλησπέρα. Πρόσφατα είχα μια βλάβη σ' ένα μικρό πατάρι που έχω και πλημμύρισε. Τα νερά πέρασαν και στο μπάνιο μου που είναι ακριβώς από κάτω και έκαναν δύο στάμπες στο ταβάνι. Μάζεψα από παντού τα νερά και στέγνωσαν αλλά το σπίτι όταν μπαίνεις μυρίζει λίγο υγρασία, καθότι είναι και κοντά στην πόρτα. Δεν ξέρω τι να κάνω. Βάζω αφυγραντήρα μέσα στο πατάρι και το έκλεισα κιόλας αλλά μετά από 1-2 μέρες επανέρχεται η μυρωδιά. Υπάρχει σωτηρία; Τι μπορώ να κάνω; Γιατί δεν παλεύεται να μυρίζει έτσι το σπίτι εδώ και ένα μήνα. Και άντε πριν είχε ζέστη και άνοιγα τα παράθυρα πολύ. Τώρα χειμώνιασε. Αυτά, ευχαριστώ!

ΥΓ. Απ' ότι έχω ελέγξει δεν υπάρχει κάποια διαρροή πουθενά στο πατάρι, ούτε στάσιμο νερό ούτε τίποτα. Το μπάνιο δεν μυρίζει, η οσμή έρχεται από το πατάρι που έχω τον θερμοσίφωνα.
Δε στεγνώνουν τόσο εύκολα οι τοίχοι μετά από πλημμύρα, ειδικά τέτοια εποχή.
Μάλλον θα πρέπει να αφήσεις τον αφυγραντήρα αρκετό καιρό να τραβάει από το πατάρι. Και να θερμαίνεται το σπίτι επίσης βοηθάει.

Θα μεταφέρω το θέμα στην Αρχιτεκτονική , γιατί νήματα σχετικά με προβλήματα σε κατοικίες τα έχουμε εκεί.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27023
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Πρόβλημα με υγρασία στο σπίτι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 26 Νοέμ 2019, 19:02

Jafar έγραψε:
26 Νοέμ 2019, 15:43
Καλησπέρα. Πρόσφατα είχα μια βλάβη σ' ένα μικρό πατάρι που έχω και πλημμύρισε. Τα νερά πέρασαν και στο μπάνιο μου που είναι ακριβώς από κάτω και έκαναν δύο στάμπες στο ταβάνι. Μάζεψα από παντού τα νερά και στέγνωσαν αλλά το σπίτι όταν μπαίνεις μυρίζει λίγο υγρασία, καθότι είναι και κοντά στην πόρτα. Δεν ξέρω τι να κάνω. Βάζω αφυγραντήρα μέσα στο πατάρι και το έκλεισα κιόλας αλλά μετά από 1-2 μέρες επανέρχεται η μυρωδιά. Υπάρχει σωτηρία; Τι μπορώ να κάνω; Γιατί δεν παλεύεται να μυρίζει έτσι το σπίτι εδώ και ένα μήνα. Και άντε πριν είχε ζέστη και άνοιγα τα παράθυρα πολύ. Τώρα χειμώνιασε. Αυτά, ευχαριστώ!

ΥΓ. Απ' ότι έχω ελέγξει δεν υπάρχει κάποια διαρροή πουθενά στο πατάρι, ούτε στάσιμο νερό ούτε τίποτα. Το μπάνιο δεν μυρίζει, η οσμή έρχεται από το πατάρι που έχω τον θερμοσίφωνα.
Υποψιάζομαι ότι είχες μικροδιαρροή για πολύν καιρό, πριν το πάρεις χαμπάρι, έχουν ποτίσει οι τοίχοι και θα στεγνώσουν τελείως το καλοκαίρι.
Μέχρι τότε καλός εξαερισμός του παταριού, προτείνω να αφήσεις ανοιχτή την πορτούλα και να κάνεις υπομονή.
Εναλλακτικά πουλάνε στα ΣΜ συλλέκτες υγρασίας με σίλικα https://www.skroutz.gr/c/3191/syllektes-ygrasias.html που θα βάλεις στο πατάρι αλλά με κλειστή την πόρτα, για να απορροφά την υγρασία τοπικά.
Όταν γεμίζει το κουτί με νερό, το αντικαθιστάς αυτό ή την γόμωση.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Jafar
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: 23 Ιουν 2018, 14:20
Phorum.gr user: Jafar
Τοποθεσία: Βέροια

Re: Πρόβλημα με υγρασία στο σπίτι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jafar » 26 Νοέμ 2019, 19:14

Nandros έγραψε:
26 Νοέμ 2019, 19:02

Υποψιάζομαι ότι είχες μικροδιαρροή για πολύν καιρό, πριν το πάρεις χαμπάρι, έχουν ποτίσει οι τοίχοι και θα στεγνώσουν τελείως το καλοκαίρι.
Μέχρι τότε καλός εξαερισμός του παταριού, προτείνω να αφήσεις ανοιχτή την πορτούλα και να κάνεις υπομονή.
Εναλλακτικά πουλάνε στα ΣΜ συλλέκτες υγρασίας με σίλικα https://www.skroutz.gr/c/3191/syllektes-ygrasias.html που θα βάλεις στο πατάρι αλλά με κλειστή την πόρτα, για να απορροφά την υγρασία τοπικά.
Όταν γεμίζει το κουτί με νερό, το αντικαθιστάς αυτό ή την γόμωση.
Ξεκίνησε από βλάβη της ΔΕΥΑΒ εδώ στη Βέροια. Ξύπνησα 5 η ώρα το πρωί τυχαία και πηγαίνοντας στο μπάνιο είχαν πλημμυρίσει τα πάντα στο χολ. Μάλλον κάτι τέτοιο θα κάνω, με συλλέκτη υγρασίας. Δεν γίνεται να αφήσω ανοιχτό το πορτάκι γιατί όποιος μπαίνει θα μυρίζει. Δεν μυρίζει πάρα πολύ έντονα, αλλά αισθητά σίγουρα. Πες μου λίγο αν ξέρεις. Με τον συλλέκτη, σε έναν χώρο ύψους 1.5 μέτρου, μήκους και πλάτους 2 μέτρων (συν πλην τώρα αυτά), πότε να περιμένω αποτέλεσμα έστω στο περίπου;
Facta, non verba

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27023
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Πρόβλημα με υγρασία στο σπίτι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 26 Νοέμ 2019, 19:30

Jafar έγραψε:
26 Νοέμ 2019, 19:14
Nandros έγραψε:
26 Νοέμ 2019, 19:02

Υποψιάζομαι ότι είχες μικροδιαρροή για πολύν καιρό, πριν το πάρεις χαμπάρι, έχουν ποτίσει οι τοίχοι και θα στεγνώσουν τελείως το καλοκαίρι.
Μέχρι τότε καλός εξαερισμός του παταριού, προτείνω να αφήσεις ανοιχτή την πορτούλα και να κάνεις υπομονή.
Εναλλακτικά πουλάνε στα ΣΜ συλλέκτες υγρασίας με σίλικα https://www.skroutz.gr/c/3191/syllektes-ygrasias.html που θα βάλεις στο πατάρι αλλά με κλειστή την πόρτα, για να απορροφά την υγρασία τοπικά.
Όταν γεμίζει το κουτί με νερό, το αντικαθιστάς αυτό ή την γόμωση.
Ξεκίνησε από βλάβη της ΔΕΥΑΒ εδώ στη Βέροια. Ξύπνησα 5 η ώρα το πρωί τυχαία και πηγαίνοντας στο μπάνιο είχαν πλημμυρίσει τα πάντα στο χολ. Μάλλον κάτι τέτοιο θα κάνω, με συλλέκτη υγρασίας. Δεν γίνεται να αφήσω ανοιχτό το πορτάκι γιατί όποιος μπαίνει θα μυρίζει. Δεν μυρίζει πάρα πολύ έντονα, αλλά αισθητά σίγουρα. Πες μου λίγο αν ξέρεις. Με τον συλλέκτη, σε έναν χώρο ύψους 1.5 μέτρου, μήκους και πλάτους 2 μέτρων (συν πλην τώρα αυτά), πότε να περιμένω αποτέλεσμα έστω στο περίπου;
Η αδελφή μου είχε το ίδιο πρόβλημα σε μια εντοιχισμένη ντουλάπα που από την άλλη μεριά ήταν το μπάνιο. Η υγρασία περνούσε είτε από το πάνω μέρος στο σοβατεπί ή την τρύπα στο τοίχο της μπαταρίας στο ντους. Σφραγίστηκαν όλα με σιλικόνη.
Όλες οι επιφάνειες πλύθηκαν με νερό και χλωρίνη (απολυμαντική). Κάνε το ίδιο στο πατάρι σου.
Αγόρασε το Drolio μιας χρήσης ή κάτι παρόμοιο από Σκλαβενίτη ή Jumbo. Βάζεις 1-2 συσκευασίες στο πατάρι, κατά καιρούς το ελέγχεις και όταν γεμίσουν νερό τις αντικαθιστάς.
Επειδή είναι χειμώνας μάλλον θα αργήσει να στεγνώσει πλήρως. Από την μυρωδιά θα απαλλαγείς με την χλωρίνη. Αν επιμένει δοκίμασε με ξυδόνερο.

https://www.skroutz.gr/c/3191/syllektes ... _max=3.001
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Πρόβλημα με υγρασία στο σπίτι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 26 Νοέμ 2019, 19:51

Αν έχεις αφυγραντήρα, γιατί δεν τον βάζεις να δουλεύει, έστω όταν λείπεις;
Επίσης όσο έχεις το πατάρι κλειστό τόσο πιο αργά θα στεγνώσει, που σημαίνει ότι θα τον φας τον χειμώνα εύκολα.
Από πάνω υπάρχει άλλο οίκημα που να θερμαίνεται; παίζει ρόλο και αυτό, διότι αν είναι ταράτσα δυσκολεύει ακόμα το πράγμα.
Όσο για τα δοχεία που λέει ο Νάνδρος, πάρε δοκιμαστικά κανένα, αλλά μπορεί να θέλουν αλλαγή κάθε 4-5 μέρες, αναλόγως την υγρασία. Αν είναι έτσι θα χρειαστείς πολλά.

Άβαταρ μέλους
Jafar
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: 23 Ιουν 2018, 14:20
Phorum.gr user: Jafar
Τοποθεσία: Βέροια

Re: Πρόβλημα με υγρασία στο σπίτι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jafar » 26 Νοέμ 2019, 20:07

don't speak έγραψε:
26 Νοέμ 2019, 19:51
Αν έχεις αφυγραντήρα, γιατί δεν τον βάζεις να δουλεύει, έστω όταν λείπεις;
Επίσης όσο έχεις το πατάρι κλειστό τόσο πιο αργά θα στεγνώσει, που σημαίνει ότι θα τον φας τον χειμώνα εύκολα.
Από πάνω υπάρχει άλλο οίκημα που να θερμαίνεται; παίζει ρόλο και αυτό, διότι αν είναι ταράτσα δυσκολεύει ακόμα το πράγμα.
Όσο για τα δοχεία που λέει ο Νάνδρος, πάρε δοκιμαστικά κανένα, αλλά μπορεί να θέλουν αλλαγή κάθε 4-5 μέρες, αναλόγως την υγρασία. Αν είναι έτσι θα χρειαστείς πολλά.
Τον βάζω να δουλέψει κάθε μέρα για ένα διάστημα, απλώς επειδή δεν ξέρω από αυτά, δεν γνωρίζω αν δίνει λύση ή αν κάνω μια τρύπα στο νερό ως προς το συγκεκριμένο θέμα, εννοώ ότι μιλάμε για δωματιάκι που γέμισε νερό και πέρασε και τοίχο η υγρασία, όχι ότι απλά ένας χώρος έχει παραπάνω υγρασία στην ατμόσφαιρα. Από πάνω έχει οίκημα ναι, λογικά ζεσταίνεται, ευτυχώς.

ΥΓ. Τώρα με τη ζέστη από τα καλοριφέρ που καίνε, παίζει να επισπεύδεται η φάση;
Facta, non verba

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Πρόβλημα με υγρασία στο σπίτι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 26 Νοέμ 2019, 20:12

Θα κάνουν μήνες να στεγνώσουν οι τοίχοι.
Βάλε τον αφυγραντήρα να δουλεύει συνέχεια.

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Πρόβλημα με υγρασία στο σπίτι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 26 Νοέμ 2019, 20:16

Δεν έχω δουλέψει αφυγραντήρα. Αλλά αυτή την εποχή κάτι θα κάνει. Αν ήταν καλοκαίρι θα ήταν περιττός ίσως.
Τον έχεις βάλει στο πατάρι μέσα με σχετικά κλειστή την πόρτα του;
Και αν ναι πόσο νερό μαζεύει σε πόση ώρα;

Κοίτα δεν βγαίνει γρήγορα η υγρασία από τους τοίχους χειμώνα.
Κάνε δοκιμή και άσε τον να δουλεύει και δες όταν γυρίσεις σπίτι αν μυρίζει.
Αν δεν μυρίζει, κάνε το καθημερινά για μιά δύο εβδομάδες και μετά άστο μια μέρα και δες αν συνεχίζει να μυρίζει.
Εγώ λέω θα τον φας τον χειμώνα.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27023
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Πρόβλημα με υγρασία στο σπίτι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 26 Νοέμ 2019, 20:17

Μηχανικός έγραψε:
26 Νοέμ 2019, 20:12
Θα κάνουν μήνες να στεγνώσουν οι τοίχοι.
Βάλε τον αφυγραντήρα να δουλεύει συνέχεια.
Μένει και στην Βέροια! :102:
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
LEONAS
Δημοσιεύσεις: 5728
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 16:03
Phorum.gr user: ΧΟΥΚ

Re: Πρόβλημα με υγρασία στο σπίτι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LEONAS » 26 Νοέμ 2019, 20:18

Είδα υγρασία και μετά το σπιτι
Πέσιμο ή χεσιμο; :p2:

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Πρόβλημα με υγρασία στο σπίτι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 26 Νοέμ 2019, 20:20

Αφυγραντήρας με λάμπα UV και ιονιστή.
Αφαιρεί την μυρωδιά της μούχλας γιατί απολυμαίνει τον αέρα από τα βακτήρια.

Άβαταρ μέλους
Jafar
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: 23 Ιουν 2018, 14:20
Phorum.gr user: Jafar
Τοποθεσία: Βέροια

Re: Πρόβλημα με υγρασία στο σπίτι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jafar » 26 Νοέμ 2019, 20:22

Αυτό που ανακάλυψα τυχαία είναι ότι αν τον βάλω μια ώρα να δουλέψει (έχει χρονοδιακόπτη και ρύθμιση υγρασίας στο 30 τοις εκατό, δεν πάει πιο κάτω), για 1 με 2 μέρες δεν μυρίζει... σχεδόν καθόλου.
Facta, non verba

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Πρόβλημα με υγρασία στο σπίτι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 26 Νοέμ 2019, 20:25

Πόση ώρα δούλεψε και δεν μύριζε για μια δύο μέρες;

Άβαταρ μέλους
Jafar
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: 23 Ιουν 2018, 14:20
Phorum.gr user: Jafar
Τοποθεσία: Βέροια

Re: Πρόβλημα με υγρασία στο σπίτι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jafar » 26 Νοέμ 2019, 20:27

don't speak έγραψε:
26 Νοέμ 2019, 20:25
Πόση ώρα δούλεψε και δεν μύριζε για μια δύο μέρες;
Μια ώρα το έβαλα, με ρύθμιση υγρασίας τριάντα τοις ρκατο., Το κατώτατο. Μια μέρα σίγουρα. Μία και κάτι. Ίσως το δύο που είπα να είναι πολύ. Σίγουρα όμως κράτησε ολόκληρη μέρα.
Facta, non verba

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών