Ανιούσα υγρασία

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ανιούσα υγρασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 22 Ιαν 2020, 16:53

Ασέβαστος έγραψε:
28 Δεκ 2019, 11:22
andy12gr έγραψε:
26 Δεκ 2019, 10:11

Ενας αλλος ειπε πως οτι και να κανεις η υγρασια θα επιστρεψει μετα απο καποια χρονια παλι.

Αντε αποφασισε εσυ τι να κανεις....
λυπαμαι, αλλα αυτο.

η υγρασια σταματα μονο αν εχεις προσβαση εκει απο οπου ερχεται. δηλαδη στο εξω μερος του τοιχου, η αποκατω. δεν μπορω να σκεφτω μακροχρονια αποτελεσματικη λυση, περα απο το γκρεμισμα του τοιχου, μονωση στη βαση, και ξαναχτισιμο.
Η ανιούσα υγρασία έχει να κάνει με τη μικροδομή του υλικού του τοίχου, ο οποίος λειτουργεί σαν αντλία υγρασίας. Το πλησιέστερο ανάλογο είναι το σύστημα τριχοειδών αγγείων που ξεκινά από τις ρίζες των δέντρων και μεταφέρει την υγρασία του εδάφους προς τα πάνω. Κατά συνέπεια δε χρειάζεται να υπάρχει κάποια "πηγή υγρασίας", εφόσον το έδαφος έχει μη μηδενική υγρασία (που πάντα ισχύει αυτό) η αντλία-τοίχος θα την τραβά.

Οπότε ορθώς ΙΜΟ προτείνεις γκρέμισμα και ξαναφτιάξιμο (και προφανώς το ίδιο καλή ιδέα είναι η μόνωση), δεν είναι τυχαίο που οι καινούριοι τοίχοι στο ίδιο σπίτι δεν έχουν το ίδιο πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
andy12gr
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 08 Δεκ 2019, 09:20
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Ανιούσα υγρασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από andy12gr » 26 Ιαν 2020, 20:18

εχω καλεσει 4-5 μηχανικους και ο καθενας λεει την αποψη του....εννοειται οτι δεν μπορω να αποφασισω πως να το καταπολεμησω...η λογικη μου, μου λεει ξηλωμα του σοβα σε βαθος και αντικατασταση της παλιας λασπης με τσιμεντο....δεν ξερω ακομη
Αγάπης δε ουδέν μείζον ούτε ίσον εστί.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών