Α : Σπίτια και Εναλλακτικά σπίτια ......

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25897
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Α : Σπίτια και Εναλλακτικά σπίτια ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 24 Ιουν 2018, 11:43

Αυτο που θέλουμε είναι ενα κεραμίδι πάνω απο την κεφάλα μας χωρίς να μας βγαίνει η ψυχή και να κουρελιάζονται τα νεύρα μας + να χρυσοπληρώνουμε το Βιλαέτι και τους βολεμένους παρατρεχαμενους του.
Είναι ντροπή και ξεφτίλα που ξεσκίζετε τον Ελληνα με κάθε πιθανό και απιθανο τρόπο + νόμους και διατάξεις για ξεζούμισμα - εκμεταλλευόμενοι την ανάγκη και τον πόθο του για δικό του σπιτικό.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Ορέστης 35

Re: Α : Σπίτια και Εναλλακτικά σπίτια ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 24 Ιουν 2018, 12:46

Το σπιτι απο αχυρο και το σπιτι απο cob δεν εχουν χημικα

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25897
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Α : Σπίτια και Εναλλακτικά σπίτια ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 24 Ιουν 2018, 13:09

Ορέστης 35 έγραψε:
24 Ιουν 2018, 12:46
Το σπιτι απο αχυρο και το σπιτι απο cob δεν εχουν χημικα
Ενώ τα ξύλινα Φινλαδικά - Σουηδικά γουστάρουν να τα εμποτίζουν με ότι πιο επικίνδυνα χημικά υπάρχουν .
Αλλωστε είναι γνωστές και οι Σκανδιναβικές χώρες - οπως και το Αμέρικα με τα ατελείωτα εκατομμυρια σπίτια -ότι δεν κάνουν ελέγχους - αδιαφορούν για την υγεία τους και είναι αφασίες. :smt005:
Αααααα είναι και δουλειές του διαόλου . :003:
Ε ΠιΜί;
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16955
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Α : Σπίτια και Εναλλακτικά σπίτια ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 24 Ιουν 2018, 13:15

Κακως επιμενεις.
Τα ξυλινα σπιτια ειναι εμποτισμενα με διαφορα χημικα για την αποφυγη σαρακιου,τερμιτων κλπ.
Ολα αυτα τα χημικα οσο και αν εχουν διαφορες εγκρισεις και πιστοποιησεις δεν παυουν να ειναι χημικα.
Οι χωρες αυτες απο τη στιγμη που χρησιμοποιουνται αυτα τα εγκεκριμενα υλικα δε μπορουν παρα να ειναι συμφωνες στην κατασκευη αυτων των σπιτιων.
Ομως δεν παυουν να ειναι χημικα και μαλιστα εμποτισμου.Αρα αποδεσμευονται σιγα σιγα απο τα ξυλα σε βαθος χρονου.
Χωρια το οτι καθε λιγα χρονια θελουν συντηρηση με καινουργια βερνικια-εμποτιστικα.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25897
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Α : Σπίτια και Εναλλακτικά σπίτια ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 24 Ιουν 2018, 13:19

Μου αρκεί που είναι εγκεκριμένα και σορυυυ αλλά εμπιστεύομαι αυτά τα κράτη και όχι τι διαδίδεται.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16955
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Α : Σπίτια και Εναλλακτικά σπίτια ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 24 Ιουν 2018, 13:23

Οκ.
Ας υποθεσουμε οτι ειναι απολυτως ασφαλη και οτι τα χημικα δεν βλαπτουν την υγεια.
Εισαι προθυμος καθς 5-6 χρονια να σπαταλας μερες ολοκληρες για να ξαναπερασεις ολο το σπιτι με νεο εμποτιστικο βερνικι ή θα εχεις τα χρηματα να πληρωνεις συνεργειο γι αυτη τη δουλεια;

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25897
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Α : Σπίτια και Εναλλακτικά σπίτια ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 24 Ιουν 2018, 13:32

Ναι είμαι πρόθυμος. :003:
( τα μπετότουβλα φανταζομαι δεν θέλουν συντήρηση )
Εγκληματικό για την υγεία μας είναι αυτο που εγινε - με τα δάνεια για πανάκριβα σπίτια και μια ζωή στο αγχος για την αποπληρωμή και το σκατό μας παξιμάδι .Και τα παιδια μας θα αποπληρώνουν.
Προτιμώ λοιπον προκάτ σε οτιδήποτε υλικο - φθηνο και να μην χρειαστω μεταμόσχευση συκωτιού αν μπλέξω με τις κλασσικές κατασκευές - να είμαι αρχοντας τρώγοντας το χρήμα σε ταξίδια - μάσες - μπιτσόμπαρα και να πίνω τις μπύρες μου αραχτός και όχι με τους μηχανικους και τα τρομερά ψυχοβγαλτικα μαστόρια των συνεργείων τους για κανένα χρόνο +

Δεν χρειάζεται να υποθέσουμε βεβαια τπτ.
Οποιος πιστευει ότι είναι επικίνδυνα τα ξύλινα υπάρχει η ΕΕ να την ενημερώσει και να τα καταργήσει.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Α : Σπίτια και Εναλλακτικά σπίτια ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 24 Ιουν 2018, 13:36

stergiosbik έγραψε:
24 Ιουν 2018, 13:23
Οκ.
Ας υποθεσουμε οτι ειναι απολυτως ασφαλη και οτι τα χημικα δεν βλαπτουν την υγεια.
Εισαι προθυμος καθς 5-6 χρονια να σπαταλας μερες ολοκληρες για να ξαναπερασεις ολο το σπιτι με νεο εμποτιστικο βερνικι ή θα εχεις τα χρηματα να πληρωνεις συνεργειο γι αυτη τη δουλεια;
Παντως το σπιτι στο χωριο μου που το εσωτερικο του ειναι φτιαγμενο απο κεδρο, δεν εχει περαστει ποτε με βερνικι, ειναι περιπου 100χρονων και ουτε σαρακι εχει πιασει, ουτε τα πατωμα εχουν σαπισει και μου κανει εντυπωση.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16955
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Α : Σπίτια και Εναλλακτικά σπίτια ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 24 Ιουν 2018, 13:38

Αυτο με το προκατ το ελεγαν πολλοι αλλα.....
Στην αρχη τους φαινοταν φθηνα αλλα τα σπιτια για να εχουν φθηνο κοστος ηταν γυμνα και με κακα υλικα.
Μολις ελεγες θελω μια επιπλεον μπριζα εδω,μια εκει, μια επιπλεον βρυση εδω,καλυτερα κουφωματα κλπ κλπ το κοστος εφτανε στο κοστος των κανονικων σπιτιων. :smt005:

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16955
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Α : Σπίτια και Εναλλακτικά σπίτια ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 24 Ιουν 2018, 13:43

paul25 έγραψε:
24 Ιουν 2018, 13:36
stergiosbik έγραψε:
24 Ιουν 2018, 13:23
Οκ.
Ας υποθεσουμε οτι ειναι απολυτως ασφαλη και οτι τα χημικα δεν βλαπτουν την υγεια.
Εισαι προθυμος καθς 5-6 χρονια να σπαταλας μερες ολοκληρες για να ξαναπερασεις ολο το σπιτι με νεο εμποτιστικο βερνικι ή θα εχεις τα χρηματα να πληρωνεις συνεργειο γι αυτη τη δουλεια;
Παντως το σπιτι στο χωριο μου που το εσωτερικο του ειναι φτιαγμενο απο κεδρο, δεν εχει περαστει ποτε με βερνικι, ειναι περιπου 100χρονων και ουτε σαρακι εχει πιασει, ουτε τα πατωμα εχουν σαπισει και μου κανει εντυπωση.
:wave:
Α γεια σου!
Οι παλιοι οταν επελεγαν ξυλα για τα σπιτια ειχαν τη γνωση και διαλεγαν οχι μονο ξυλα απο κωνοφορα αλλα απο παλια δεντρα και την καρδια αυτων που ηταν γεματη ρετσινι.
Αυτα τα ξυλα ειναι "αθανατα",δεν παιρνουν χαμπαρι σχεδον τιποτα.
Παρε πραγματικο δαδι και αστο δεκαετιες.Δεν πλησιαζει τιποτα απο σαρακι,τερμιτες κλπ.
Τωρα δεν βρισκεις τετοια ξυλα ή και αν βρεις θα ειναι πανακριβα.
Εχω ακουσει και για κατι αφρικανικα ξυλα οτι δεν εχουν θεμα με σαρακι αλλα δεν μπορω να σου πω με σιγουρια.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25897
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Α : Σπίτια και Εναλλακτικά σπίτια ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 24 Ιουν 2018, 13:48

stergiosbik έγραψε:
24 Ιουν 2018, 13:38
Αυτο με το προκατ το ελεγαν πολλοι αλλα.....
Στην αρχη τους φαινοταν φθηνα αλλα τα σπιτια για να εχουν φθηνο κοστος ηταν γυμνα και με κακα υλικα.
Μολις ελεγες θελω μια επιπλεον μπριζα εδω,μια εκει, μια επιπλεον βρυση εδω,καλυτερα κουφωματα κλπ κλπ το κοστος εφτανε στο κοστος των κανονικων σπιτιων. :smt005:
Τη βασική έκδοση εγραψα τοσες φορες...
(Βρείτε κανένα καλό αρνητικό γιατί μεχρι τώρα δεν.... :003: )
Τα άλλα τα διαλέγουμε και τα φτιάχνουμε εμείς με ψάξιμο στα υλικα και μαστόρια της επιλογης μας. :wave:
Αυτο πχ για εξοχικο , 18 χιλ με τις μονωσεις - τις προεργασίες για ηλεκτρικά - υδραυλικά .

Εικόνα



https://www.kofinas.gr/flexyhome/pricelist/
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25897
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Α : Σπίτια και Εναλλακτικά σπίτια ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 24 Ιουν 2018, 13:50

stergiosbik έγραψε:
24 Ιουν 2018, 13:43
paul25 έγραψε:
24 Ιουν 2018, 13:36
stergiosbik έγραψε:
24 Ιουν 2018, 13:23
Οκ.
Ας υποθεσουμε οτι ειναι απολυτως ασφαλη και οτι τα χημικα δεν βλαπτουν την υγεια.
Εισαι προθυμος καθς 5-6 χρονια να σπαταλας μερες ολοκληρες για να ξαναπερασεις ολο το σπιτι με νεο εμποτιστικο βερνικι ή θα εχεις τα χρηματα να πληρωνεις συνεργειο γι αυτη τη δουλεια;
Παντως το σπιτι στο χωριο μου που το εσωτερικο του ειναι φτιαγμενο απο κεδρο, δεν εχει περαστει ποτε με βερνικι, ειναι περιπου 100χρονων και ουτε σαρακι εχει πιασει, ουτε τα πατωμα εχουν σαπισει και μου κανει εντυπωση.
:wave:
Α γεια σου!
Οι παλιοι οταν επελεγαν ξυλα για τα σπιτια ειχαν τη γνωση και διαλεγαν οχι μονο ξυλα απο κωνοφορα αλλα απο παλια δεντρα και την καρδια αυτων που ηταν γεματη ρετσινι.
Αυτα τα ξυλα ειναι "αθανατα",δεν παιρνουν χαμπαρι σχεδον τιποτα.
Παρε πραγματικο δαδι και αστο δεκαετιες.Δεν πλησιαζει τιποτα απο σαρακι,τερμιτες κλπ.
Τωρα δεν βρισκεις τετοια ξυλα ή και αν βρεις θα ειναι πανακριβα.
Εχω ακουσει και για κατι αφρικανικα ξυλα οτι δεν εχουν θεμα με σαρακι αλλα δεν μπορω να σου πω με σιγουρια.
Τα τωρινά προκάτ σπίτια απο τι ξύλα τα φτιαχνουν ;
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Α : Σπίτια και Εναλλακτικά σπίτια ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 24 Ιουν 2018, 14:09

Τα προκάτ και τα ξύλινα είναι γι αυτούς που δεν έχουν παιδιά.
Οι άλλοι θέλουν τo σπίτι να αντέχει και για τα παιδιά, τα εγγόνια, τα δισέγγονα.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25897
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Α : Σπίτια και Εναλλακτικά σπίτια ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 24 Ιουν 2018, 14:18

Θα αντέξει για να το πληρωνουν και αυτά . :smt005:
Είπαμε για κανενα καλό αρνητικό αλλά δεν ..

Της Σουβλυ φαντάζομαι θα της κακοπέσει κατι τέτοιο - να το ρίξει στο οικοπεδό της στα 15 χιλ τελική τιμή στημένο και σε χρόνο μηδεν με ελάχιστες διαδικασίες - χασιμο χρόνου - πρήξιμο (+ βάση και κρατικα νταβατζιλικια)- από Σκανδιναβικό πευκο.

Εικόνα


http://www.oikosdecor.gr/mykines-3612m2/
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Ορέστης 35

Re: Α : Σπίτια και Εναλλακτικά σπίτια ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 24 Ιουν 2018, 15:28

Παντως εχω ενα γραφειακι απο σουηδικο ξυλο, απο 7 ετων, και δεν εχει παθει τιποτα. Αθανατο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών