ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
seismic1
Δημοσιεύσεις: 442
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 25 Μαρ 2024, 19:49

Λοξίας έγραψε:
25 Μαρ 2024, 17:05
Και για τις παπαριές που λες για τον Παπαδρακάκη και τον Καρύδη...
seismic1 έγραψε:
25 Μαρ 2024, 12:37
Για κάτσε ρε φίλε Υπάρχουν δύο επιστήμονες που ο Νταγκλής περνάει κάτω από τα @@κια τους οι οποίοι έχουν εξετάσει διεξοδικά την πατέντα μου με μαθηματικά και προσομοιώσεις και έχουν αποδείξει την χρησιμότητά της.
Οι επιστήμονες που συμφωνούν μαζί μου είναι αυτοί.
http://www.civil.ntua.gr/staff/4/
http://www.carydis.com/
Σώωπα ρε ΨΕΥΤΑΡΕ...ώστε έχουν εξετάσει διεξοδικά την πατέντα σου με μαθηματικά και προσομοιώσεις, ε; Και συμφωνούν μαζί σου, ε;
Και τότε ΤΙ ΣΚΑΤΑ έγραφες πριν 2 χρόνια ρε ΨΕΥΤΑΡΕ;
seismic έγραψε:
08 Μάιος 2022, 22:20
George_V έγραψε:
08 Μάιος 2022, 22:08
Απαντα τωρα και στην ερώτηση.

Ο Παπαδρακακης και ο Καρυδης σε εκθείαζαν ενω ειχαν κανει ψευδες πειραμα ναι η οχι?
Δεν ξέρω τι είχαν κάνει. Δικό μου πείραμα αυτοί οι καθηγητές δεν έκαναν ποτέ τους.
Αν με παίνευαν το έκαναν για την ιδέα μου και τα δικά μου πειράματα.
Αφού ΔΕΝ έκαναν δικό σου πείραμα, ποιό πείραμα εξέτασαν διεξοδικά ρε ΨΕΥΤΑΡΕ;
Και αφού ΔΕΝ έκαναν δικό σου πείραμα, πως συμφωνούν μαζί σου και σε υποστηρίζουν, ρε ΨΕΥΤΑΡΕ;

Λίγο γιαούρτωμα;
:sal9::sal9:

.
Πείραμα σε σεισμική βάση και πείραμα σε κομπιούτερ - προσομοίωση.
Όταν κουνούν τα αρχίδια σου είναι η σεισμική βάση.
Όταν σου βάλουν το καλώδιο του ρεύματος στον κώλο είναι η προσομοίωση.
Σκούζε να σου έρθει ταμπλάς να πας στο διάολο να ησυχάσει ο κόσμος.
Εμένα δεν με ακουμπάς. Καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται.
Τσίμπα ένα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6698
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 25 Μαρ 2024, 21:22

seismic1 έγραψε:
25 Μαρ 2024, 19:49
Σκούζε να σου έρθει ταμπλάς να πας στο διάολο να ησυχάσει ο κόσμος.
Μπα, τι μας λες! Και μετά ποιός θα σε ξεμπροστιάζει; ποιός θα βγάζει στην φόρα τα διάφορα ψέματά σου;
seismic έγραψε:
08 Μάιος 2022, 21:44
George_V έγραψε:
08 Μάιος 2022, 21:38
seismic έγραψε:
08 Μάιος 2022, 21:38
Εσύ έχεις αρχίδ.. ή δεν έχεις? Μάλλον το δεύτερο.
Εγώ τουλάχιστον δεν είμαι φάντασμα έχω όνομα και αυτά που κρέμονται.
Απο αυτα μπορει να εχεις.

Πτυχιο δεν εχεις. Μιας και μονος σου το δηλωσες πως δεν το εχεις ενεργοποιησει.
Τι να την κάνω την ενεργοποίηση αφού βγάζω τα δεκαπλάσια σαν τεχνίτης.
Σε κάναμε τσακωτό να λες ψεματάρες...
Και μετά...
seismic έγραψε:
08 Μάιος 2022, 22:51
Λοξίας έγραψε:
08 Μάιος 2022, 22:48
seismic έγραψε:
08 Μάιος 2022, 22:21
Τώρα ναι Αύριο όμως αν θέλω,πάω κάνω έναρξη επαγγέλματος και υπογράφω.
Για πήγαινε και πες μας ΤΙ δικαιώματα υπογραφής θα έχεις...
Το λινκ που μας έδωσες είναι προπολεμικό...
Ο τεχνίτης δομικών έργων ΔΕΝ έχει πλέον δικαίωμα υπογραφής στατικής μελέτης... :c020:
Και έτσι να είναι εγώ στην ηλικία που είμαι τους έχω υπογράψει εκεί που δεν πιάνει μελάνη.
...ξανά τσακωτός να συνεχίζεις τις ψεματάρες...
Συνεπώς, ΨΕΥΔΕΣΑΙ ΑΣΥΣΤΟΛΑ.
Ούτε δικαίωμα υπογραφής είχες ποτέ ή έχεις τώρα και το πτυχίο τεχνίτη δομικών έργων, έχει καταργηθεί από το κράτος εδώ και πολλά χρόνια!

Λίγο γιαούρτωμα;
:sal9::sal9:

.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6698
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 25 Μαρ 2024, 21:23

seismic1 έγραψε:
25 Μαρ 2024, 19:49
Εμένα δεν με ακουμπάς.
Το δεν σε ακαυμπάω ρε συ...εδώ σου έχω κοκκινίσει τον σβέρκο από τις σφαλιάρες, καθώς σε ξεβρακώνω για τις ψεματάρες που έχεις πει...

Π.χ. για τις παπαριές που λες για τον Παπαδρακάκη και τον Καρύδη...
seismic1 έγραψε:
25 Μαρ 2024, 12:37
Για κάτσε ρε φίλε Υπάρχουν δύο επιστήμονες που ο Νταγκλής περνάει κάτω από τα @@κια τους οι οποίοι έχουν εξετάσει διεξοδικά την πατέντα μου με μαθηματικά και προσομοιώσεις και έχουν αποδείξει την χρησιμότητά της.
Οι επιστήμονες που συμφωνούν μαζί μου είναι αυτοί.
http://www.civil.ntua.gr/staff/4/
http://www.carydis.com/
Σώωπα ρε ΨΕΥΤΑΡΕ...ώστε έχουν εξετάσει διεξοδικά την πατέντα σου με μαθηματικά και προσομοιώσεις, ε; Και συμφωνούν μαζί σου, ε;
Και τότε ΤΙ ΣΚΑΤΑ έγραφες πριν 2 χρόνια ρε ΨΕΥΤΑΡΕ;
seismic έγραψε:
08 Μάιος 2022, 22:20

Δεν ξέρω τι είχαν κάνει. Δικό μου πείραμα αυτοί οι καθηγητές δεν έκαναν ποτέ τους.
Αν με παίνευαν το έκαναν για την ιδέα μου και τα δικά μου πειράματα.
Αφού ΔΕΝ έκαναν δικό σου πείραμα, ποιό πείραμα εξέτασαν διεξοδικά ρε ΨΕΥΤΑΡΕ;
Και αφού ΔΕΝ έκαναν δικό σου πείραμα, πως συμφωνούν μαζί σου και σε υποστηρίζουν, ρε ΨΕΥΤΑΡΕ;

Λίγο γιαούρτωμα;
:sal9::sal9:

.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6698
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 25 Μαρ 2024, 21:25

Μια το ξεβράκωμα με τα ψέματά σου...μια το ξεβράκωμα από τον Νταγκλή...μια τα παλιά ξεβρακώματα από τα δύο φόρα των μηχανικών...
...έχεις καταντήσει παγκόσμιος καρπαζοεισπράκτορας.

Άντε καλά κρασά και με τις υγείες σου...
:smt005:

.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 442
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 25 Μαρ 2024, 21:49

Λοξίας έγραψε:
25 Μαρ 2024, 21:25
Μια το ξεβράκωμα με τα ψέματά σου...μια το ξεβράκωμα από τον Νταγκλή...μια τα παλιά ξεβρακώματα από τα δύο φόρα των μηχανικών...
...έχεις καταντήσει παγκόσμιος καρπαζοεισπράκτορας.

Άντε καλά κρασά και με τις υγείες σου...
:smt005:

.
Αυτό το βοθρόλυμα συκοφαντεί ανθρώπους που προσπαθούν για το καλό σας χωρίς κέρδους κέρατα.
Αποκλείεται να είναι Έλληνας αυτός ο προδότης της προόδου που μόνο κακό κάνει στην πατρίδα μας.
Αν τον ανέχεστε τότε συμβάλετε στην οπισθοδρόμηση της πατρίδας μας.
Δεν πρέπει να αφήσουμε να δρουν ελεύθερα καταστολείς της προόδου της πατρίδας μας.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27236
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 25 Μαρ 2024, 22:09

seismic1 έγραψε:
25 Μαρ 2024, 21:49
Λοξίας έγραψε:
25 Μαρ 2024, 21:25
Μια το ξεβράκωμα με τα ψέματά σου...μια το ξεβράκωμα από τον Νταγκλή...μια τα παλιά ξεβρακώματα από τα δύο φόρα των μηχανικών...
...έχεις καταντήσει παγκόσμιος καρπαζοεισπράκτορας.

Άντε καλά κρασά και με τις υγείες σου...
:smt005:

.
Αυτό το βοθρόλυμα συκοφαντεί ανθρώπους που προσπαθούν για το καλό σας χωρίς κέρδους κέρατα.
Αποκλείεται να είναι Έλληνας αυτός ο προδότης της προόδου που μόνο κακό κάνει στην πατρίδα μας.
Αν τον ανέχεστε τότε συμβάλετε στην οπισθοδρόμηση της πατρίδας μας.
Δεν πρέπει να αφήσουμε να δρουν ελεύθερα καταστολείς της προόδου της πατρίδας μας.
Ποιος ειναι το βοθρολυμα/προδοτης?
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13510
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 25 Μαρ 2024, 22:24

seismic1 έγραψε:
25 Μαρ 2024, 13:52
Ναύτης έγραψε:
25 Μαρ 2024, 13:13
seismic1 έγραψε:
25 Μαρ 2024, 12:37
Για κάτσε ρε φίλε Υπάρχουν δύο επιστήμονες που ο Νταγκλής περνάει κάτω από τα @@κια τους οι οποίοι έχουν εξετάσει διεξοδικά την πατέντα μου με μαθηματικά και προσομοιώσεις και έχουν αποδείξει την χρησιμότητά της.
Οι επιστήμονες που συμφωνούν μαζί μου είναι αυτοί.
http://www.civil.ntua.gr/staff/4/
http://www.carydis.com/
Πώς προκύπτει αυτό; Έχεις δημοσιεύσεις τους που να επιβεβαιώνουν τις μελέτες σου;
Όχι έχω δημοσιεύσεις δικές μου που εμπεριέχουν τις προσομοιώσεις που μου έκαναν και πλήρωσα.
https://www.scirp.org/journal/paperinfo ... rid=130175
Το ότι τους πλήρωσες για να τρέξουν κάποιες προσομοιώσεις δεν σημαίνει ότι συμφωνούν μαζί σου.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13510
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 25 Μαρ 2024, 22:27

seismic1 έγραψε:
25 Μαρ 2024, 21:49
Λοξίας έγραψε:
25 Μαρ 2024, 21:25
Μια το ξεβράκωμα με τα ψέματά σου...μια το ξεβράκωμα από τον Νταγκλή...μια τα παλιά ξεβρακώματα από τα δύο φόρα των μηχανικών...
...έχεις καταντήσει παγκόσμιος καρπαζοεισπράκτορας.

Άντε καλά κρασά και με τις υγείες σου...
:smt005:

.
Αυτό το βοθρόλυμα συκοφαντεί ανθρώπους που προσπαθούν για το καλό σας χωρίς κέρδους κέρατα.
Αποκλείεται να είναι Έλληνας αυτός ο προδότης της προόδου που μόνο κακό κάνει στην πατρίδα μας.
Αν τον ανέχεστε τότε συμβάλετε στην οπισθοδρόμηση της πατρίδας μας.
Δεν πρέπει να αφήσουμε να δρουν ελεύθερα καταστολείς της προόδου της πατρίδας μας.
Ρε συ, την έχεις ακούσει και δελαπατριδης τώρα; Για τα λουριά είσαι αδερφάκι μου.

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 872
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 25 Μαρ 2024, 23:01

seismic1 έγραψε:
25 Μαρ 2024, 09:44
Ας δούμε αν ο σωστός σχεδιασμός μπορεί να κάνει κάτι. Έχουμε έναν τυπικό πρόβολο με πάκτωση στην πλάκα και με γραμμικό οπλισμό. Ο χάλυβας σε αυτόν τον πρόβολο καταπονείται με εφελκυσμό και το σκυρόδεμα καταπονείται με διάτμηση στην διεπιφάνεια σκυροδέματος και χάλυβα + εφελκυσμό. Έχουμε έναν άλλο πρόβολο με τένοντα ελεύθερης διέλευσης πακτωμένο στην πλάκα και του εφαρμόζουμε προένταση ίση με τα φορτία εφελκυσμού. Σε αυτή την περίπτωση θα έχουμε εφελκυσμό του τένοντα και θλίψη του σκυροδέματος, αλλά δεν θα έχουμε διάτμιση στην διεπιφάνεια σκυροδέματος και χάλυβα. Και ας πάρουμε και έναν τρίτο πρόβολο ο οποίος έχει τένοντα ελεύθερης διέλευσης που το ένα του άκρο είναι πακτωμένο στην πλάκα και το άλλο του άκρο είναι πακτωμένο με έναν κοχλία στην μετόπη του προβόλου, αλλά χωρίς να εφαρμόσουμε προένταση στο σκυρόδεμα. Σε αυτή την περίπτωση πάλη το σκυρόδεμα θα δέχεται μόνο θλίψη (κανένα εφελκυσμό καμία διάτμηση) και ο τένοντας θα δέχεται μόνο εφελκυσμό.
Τι κατόρθωσα με αυτό.
Κατόρθωσα να μην υπάρχει διάτμηση στο σκυρόδεμα της παρειάς που εφελκύεται, και να δέχεται μόνο θλίψη και κανέναν εφελκυσμό.
Με τον γραμμικό οπλισμό υπάρχει στο σκυρόδεμα και εφελκυσμός και διάτμηση και καμία θλίψη.
Δεδομένου του ότι το σκυρόδεμα αντέχει μόνο θλίψη η δεύτερη και η τρίτη λύση είναι η καλύτερη. Στην τρίτη λύση υπάρχει μικρή θλίψη στο σκυρόδεμα στην δεύτερη μεγαλύτερη τεχνητή θλίψη. Ο κορμός του τοιχώματος στην δεύτερη και τρίτη λύση δέχεται μόνο θλίψη και ο ελεύθερης διέλευσης τένοντας εκτρέπει τον εφελκυσμό μέσα στο έδαφος στην περίπτωση του τοιχώματος.
Με απλούστατα μαθηματικά σου απέδειξα ότι είναι πρακτικά ΑΔΥΝΑΤΟΝ να εξαλέιψεις τον εφελκυσμό και εσύ συνεχίζεις τις ίδιες ασυναρτησίες... :D

Σε κάθε περίπτωση τενόντων έχεις ανάκληση της βάσης ανάλογη με τη σεισμική τέμνουσα. Ακριβώς όπως στα rocking walls διπλών τενόντων...
Πρακτικά το σύστημά σου είναι μια φτηνιάρικη απομίμηση των rocking walls...

Είναι φανερό ότι δεν μπορείς να καταλάβεις τη μαθηματική απόδειξη... αλλά μου είναι αδιάφορο....να πας στον Καρύδη, στον Παπαδρακάκη ή σε όποιο μηχανικό στη γη θέλεις να σου εξηγήσουν ότι έχω δίκαιο...
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 872
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 25 Μαρ 2024, 23:14

seismic1 έγραψε:
25 Μαρ 2024, 12:37
Για κάτσε ρε φίλε Υπάρχουν δύο επιστήμονες που ο Νταγκλής περνάει κάτω από τα @@κια τους οι οποίοι έχουν εξετάσει διεξοδικά την πατέντα μου με μαθηματικά και προσομοιώσεις και έχουν αποδείξει την χρησιμότητά της.
Οι επιστήμονες που συμφωνούν μαζί μου είναι αυτοί.
http://www.civil.ntua.gr/staff/4/
http://www.carydis.com/
Ας δουμε τώρα τι εξέτασε "διεξοδικά" ο Παπαδρακάκης.....

Δεν ξέρω αν του έδωσες λεφτά αλλά αυτό που σου έδειξε μπορούσε να στο δείξει τζάμπα οποιοσδήποτε φοιτητής το ΜΠΕΤΟΝ Ι.

Η άσκηση ανηγμένου αξονικού φορτίου μέχρι ενός σημείου (ν=0.5) επιδρά ευεργετικά στον υπάρχον διαμήκη οπλισμό του υποστυλώματος και από εκεί και πέρα δρα αρνητικά...

Αυτό ακριβώς το προφανές πράγμα σου έδειξε και θέλω να πιστέυω ότι δεν σου πήρε λεφτά...

Εικόνα

Εσύ για να εξαλείψεις τον εφελκυσμό πρέπει να ασκήσεις πολύ μεγαλύτερο ανηγμένο αξονικό (~ν=1.5) και πρακτικά κάνεις θρύψαλα το υποστύλωμά σου.
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

seismic1
Δημοσιεύσεις: 442
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 25 Μαρ 2024, 23:15

Νταγκλης έγραψε:
25 Μαρ 2024, 23:01
seismic1 έγραψε:
25 Μαρ 2024, 09:44
Ας δούμε αν ο σωστός σχεδιασμός μπορεί να κάνει κάτι. Έχουμε έναν τυπικό πρόβολο με πάκτωση στην πλάκα και με γραμμικό οπλισμό. Ο χάλυβας σε αυτόν τον πρόβολο καταπονείται με εφελκυσμό και το σκυρόδεμα καταπονείται με διάτμηση στην διεπιφάνεια σκυροδέματος και χάλυβα + εφελκυσμό. Έχουμε έναν άλλο πρόβολο με τένοντα ελεύθερης διέλευσης πακτωμένο στην πλάκα και του εφαρμόζουμε προένταση ίση με τα φορτία εφελκυσμού. Σε αυτή την περίπτωση θα έχουμε εφελκυσμό του τένοντα και θλίψη του σκυροδέματος, αλλά δεν θα έχουμε διάτμιση στην διεπιφάνεια σκυροδέματος και χάλυβα. Και ας πάρουμε και έναν τρίτο πρόβολο ο οποίος έχει τένοντα ελεύθερης διέλευσης που το ένα του άκρο είναι πακτωμένο στην πλάκα και το άλλο του άκρο είναι πακτωμένο με έναν κοχλία στην μετόπη του προβόλου, αλλά χωρίς να εφαρμόσουμε προένταση στο σκυρόδεμα. Σε αυτή την περίπτωση πάλη το σκυρόδεμα θα δέχεται μόνο θλίψη (κανένα εφελκυσμό καμία διάτμηση) και ο τένοντας θα δέχεται μόνο εφελκυσμό.
Τι κατόρθωσα με αυτό.
Κατόρθωσα να μην υπάρχει διάτμηση στο σκυρόδεμα της παρειάς που εφελκύεται, και να δέχεται μόνο θλίψη και κανέναν εφελκυσμό.
Με τον γραμμικό οπλισμό υπάρχει στο σκυρόδεμα και εφελκυσμός και διάτμηση και καμία θλίψη.
Δεδομένου του ότι το σκυρόδεμα αντέχει μόνο θλίψη η δεύτερη και η τρίτη λύση είναι η καλύτερη. Στην τρίτη λύση υπάρχει μικρή θλίψη στο σκυρόδεμα στην δεύτερη μεγαλύτερη τεχνητή θλίψη. Ο κορμός του τοιχώματος στην δεύτερη και τρίτη λύση δέχεται μόνο θλίψη και ο ελεύθερης διέλευσης τένοντας εκτρέπει τον εφελκυσμό μέσα στο έδαφος στην περίπτωση του τοιχώματος.
Με απλούστατα μαθηματικά σου απέδειξα ότι είναι πρακτικά ΑΔΥΝΑΤΟΝ να εξαλέιψεις τον εφελκυσμό και εσύ συνεχίζεις τις ίδιες ασυναρτησίες... :D

Σε κάθε περίπτωση τενόντων έχεις ανάκληση της βάσης ανάλογη με τη σεισμική τέμνουσα. Ακριβώς όπως στα rocking walls διπλών τενόντων...
Πρακτικά το σύστημά σου είναι μια φτηνιάρικη απομίμηση των rocking walls...

Είναι φανερό ότι δεν μπορείς να καταλάβεις τη μαθηματική απόδειξη... αλλά μου είναι αδιάφορο....να πας στον Καρύδη, στον Παπαδρακάκη ή σε όποιο μηχανικό στη γη θέλεις να σου εξηγήσουν ότι έχω δίκαιο...
Όχι μία μικρή ανάκληση της βάσης δεν είναι ανατροπή. Αυτή η μικρή ανάκληση δημιουργεί μικρή παραμόρφωση η οποία απορροφάτε ελαστικά από τον φέροντα οργανισμό. Εγώ είναι ο ερευνητής εγώ θα σου εξηγήσω.
Υπάρχουν δύο ζητούμενα στην απόκριση των κατασκευών προς τις σεισμικές μετατοπίσεις.
1. Η ισορροπία των αντισταθμιστικών δυνάμεων
2. Η αντοχή των διατομών για να αναλάβουν τις αντισταθμιστικές δυνάμεις ισορροπίας.
Η έρευνά μου επικεντρώνεται 1. στην αύξηση των αντισταθμιστικών δυνάμεων χωρίς να αυξήσω την μάζα της κατασκευής η οποία αυξάνει τα σεισμικά φορτία. Αυτό είναι εφικτό όταν εισάγουμε στην κατασκευή πρόσθετες εξωτερικές δυνάμεις προερχόμενες από το έδαφος θεμελίωσης οι οποίες είναι ισχυρές, δεν διαθέτουν ουδεμία μάζα, και αυξάνουν προσθετικά την απόκριση της κατασκευής προς τις σεισμικές εντάσεις.
2. Προσπαθώ να αυξήσω την αντοχή των υλικών και των διατομών χωρίς να αυξήσω την μάζα τους η οποία αυξάνει τα σεισμικά φορτία. Για να πετύχω αυτό κάνω δύο πράγματα.
α. Χρησιμοποιώ ελεγχόμενη μετα τάνυση για να αυξήσω την ενεργή διατομή των τοιχωμάτων, να εξουδετερώσω τάσεις και να αυξήσω την ικανότητα των διατομών στην διάτμηση και προς την τέμνουσα της βάσης και γενικά να αυξήσω την φέρουσα ικανότητα μειώνοντας τις ανελαστικές μετατοπίσεις.
β. Ο σχεδιασμός μου είναι έτσι ώστε τα δομικά υλικά του σκυροδέματος και του χάλυβα να παραλαμβάνουν μόνο τις δυνάμεις στις οποίες έχουν σούπερ αντοχές.

Ξέρουμε ότι το σκυρόδεμα έχει σούπερ αντοχές στην θλίψη.
Ξέρουμε ότι το σκυρόδεμα δεν αντέχει εφελκυσμό και τέμνουσες
Για εμένα είναι απαγορευτικό να καταπονούμε το σκυρόδεμα με διατμητικές εντάσεις που αναπτύσσονται πάνω στην διεπιφάνεια του σκυροδέματος και του χάλυβα, γιατί το σκυρόδεμα θα αστοχήσει πρόωρα πριν ο χάλυβας εξαντλήσει τις σούπερ εφεκλυστικές του ικανότητες. Για να καταπονείται το σκυρόδεμα μόνο από θλίψη και όχι από διάτμηση, πρέπει να καταργήσουμε τον μηχανισμό συνεργασίας σκυροδέματος και χάλυβα, αυτόν της συνάφειας, και να τον αντικαταστήσουμε με αυτόν της προέντασης ο οποίος περιλαμβάνει τένοντα ελεύθερης διέλευσης.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 442
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 25 Μαρ 2024, 23:25

Νταγκλης έγραψε:
25 Μαρ 2024, 23:14
seismic1 έγραψε:
25 Μαρ 2024, 12:37
Για κάτσε ρε φίλε Υπάρχουν δύο επιστήμονες που ο Νταγκλής περνάει κάτω από τα @@κια τους οι οποίοι έχουν εξετάσει διεξοδικά την πατέντα μου με μαθηματικά και προσομοιώσεις και έχουν αποδείξει την χρησιμότητά της.
Οι επιστήμονες που συμφωνούν μαζί μου είναι αυτοί.
http://www.civil.ntua.gr/staff/4/
http://www.carydis.com/
Ας δουμε τώρα τι εξέτασε "διεξοδικά" ο Παπαδρακάκης.....

Δεν ξέρω αν του έδωσες λεφτά αλλά αυτό που σου έδειξε μπορούσε να στο δείξει τζάμπα οποιοσδήποτε φοιτητής το ΜΠΕΤΟΝ Ι.

Η άσκηση ανηγμένου αξονικού φορτίου μέχρι ενός σημείου (ν=0.5) επιδρά ευεργετικά στον υπάρχον διαμήκη οπλισμό του υποστυλώματος και από εκεί και πέρα δρα αρνητικά...

Αυτό ακριβώς το προφανές πράγμα σου έδειξε και θέλω να πιστέυω ότι δεν σου πήρε λεφτά...

[img]https://i.postimg.cc/9MK10z8g/Scre ... .png[/img]

Εσύ για να εξαλείψεις τον εφελκυσμό πρέπει να ασκήσεις πολύ μεγαλύτερο ανηγμένο αξονικό (~ν=1.5) και πρακτικά κάνεις θρύψαλα το υποστύλωμά σου.
Ναι έγινε σύμβαση και πλήρωσα. Αυτή την προένταση που έκανε ο Παπαδρακάκης και αντιστοιχούσε στο 50% της αντοχής του σκυροδέματος αυτή θα κάνω και εγώ. Και ο Παπαδρακάκης και εγώ οπλίζουμε κανονικά τα τοιχώματα. Δεν καταργώ τον γραμμικό οπλισμό.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic1 την 25 Μαρ 2024, 23:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 872
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 25 Μαρ 2024, 23:26

seismic1 έγραψε:
25 Μαρ 2024, 23:15
Όχι μία μικρή ανάκληση της βάσης δεν είναι ανατροπή. Αυτή η μικρή ανάκληση δημιουργεί μικρή παραμόρφωση η οποία απορροφάτε ελαστικά από τον φέροντα οργανισμό. Εγώ είναι ο ερευνητής εγώ θα σου εξηγήσω.
Υπάρχουν δύο ζητούμενα στην απόκριση των κατασκευών προς τις σεισμικές μετατοπίσεις.
1. Η ισορροπία των αντισταθμιστικών δυνάμεων
2. Η αντοχή των διατομών για να αναλάβουν τις αντισταθμιστικές δυνάμεις ισορροπίας.
Η έρευνά μου επικεντρώνεται 1. στην αύξηση των αντισταθμιστικών δυνάμεων χωρίς να αυξήσω την μάζα της κατασκευής η οποία αυξάνει τα σεισμικά φορτία. Αυτό είναι εφικτό όταν εισάγουμε στην κατασκευή πρόσθετες εξωτερικές δυνάμεις προερχόμενες από το έδαφος θεμελίωσης οι οποίες είναι ισχυρές, δεν διαθέτουν ουδεμία μάζα, και αυξάνουν προσθετικά την απόκριση της κατασκευής προς τις σεισμικές εντάσεις.
2. Προσπαθώ να αυξήσω την αντοχή των υλικών και των διατομών χωρίς να αυξήσω την μάζα τους η οποία αυξάνει τα σεισμικά φορτία. Για να πετύχω αυτό κάνω δύο πράγματα.
α. Χρησιμοποιώ ελεγχόμενη μετα τάνυση για να αυξήσω την ενεργή διατομή των τοιχωμάτων, να εξουδετερώσω τάσεις και να αυξήσω την ικανότητα των διατομών στην διάτμηση και προς την τέμνουσα της βάσης και γενικά να αυξήσω την φέρουσα ικανότητα μειώνοντας τις ανελαστικές μετατοπίσεις.
β. Ο σχεδιασμός μου είναι έτσι ώστε τα δομικά υλικά του σκυροδέματος και του χάλυβα να παραλαμβάνουν μόνο τις δυνάμεις στις οποίες έχουν σούπερ αντοχές.

Ξέρουμε ότι το σκυρόδεμα έχει σούπερ αντοχές στην θλίψη.
Ξέρουμε ότι το σκυρόδεμα δεν αντέχει εφελκυσμό και τέμνουσες
Για εμένα είναι απαγορευτικό να καταπονούμε το σκυρόδεμα με διατμητικές εντάσεις που αναπτύσσονται πάνω στην διεπιφάνεια του σκυροδέματος και του χάλυβα, γιατί το σκυρόδεμα θα αστοχήσει πρόωρα πριν ο χάλυβας εξαντλήσει τις σούπερ εφεκλυστικές του ικανότητες. Για να καταπονείται το σκυρόδεμα μόνο από θλίψη και όχι από διάτμηση, πρέπει να καταργήσουμε τον μηχανισμό συνεργασίας σκυροδέματος και χάλυβα, αυτόν της συνάφειας, και να τον αντικαταστήσουμε με αυτόν της προέντασης ο οποίος περιλαμβάνει τένοντα ελεύθερης διέλευσης.
Όση "ελεγχόμενη τάνυση" και να χρησιμοποιήσεις....θα έχεις την ίδια ανάκληση βάσης η οποια εξαρτάται από την τέμνουσα, τη διάμετρο και το ύψος.
Για να μην έχεις ανάκλιση πρεπει να επιβάλεις βράχυνση ίδια με την εφελκυστική τάση. Όπως απεδείχθη....είναι αδύνατο.

Πρακτικά έχεις μια φθηνιάρικη απομίμιση των rocking walls διπλου τένοντα.


Εικόνα
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 872
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 25 Μαρ 2024, 23:28

seismic1 έγραψε:
25 Μαρ 2024, 23:25
Νταγκλης έγραψε:
25 Μαρ 2024, 23:14
seismic1 έγραψε:
25 Μαρ 2024, 12:37
Για κάτσε ρε φίλε Υπάρχουν δύο επιστήμονες που ο Νταγκλής περνάει κάτω από τα @@κια τους οι οποίοι έχουν εξετάσει διεξοδικά την πατέντα μου με μαθηματικά και προσομοιώσεις και έχουν αποδείξει την χρησιμότητά της.
Οι επιστήμονες που συμφωνούν μαζί μου είναι αυτοί.
http://www.civil.ntua.gr/staff/4/
http://www.carydis.com/
Ας δουμε τώρα τι εξέτασε "διεξοδικά" ο Παπαδρακάκης.....

Δεν ξέρω αν του έδωσες λεφτά αλλά αυτό που σου έδειξε μπορούσε να στο δείξει τζάμπα οποιοσδήποτε φοιτητής το ΜΠΕΤΟΝ Ι.

Η άσκηση ανηγμένου αξονικού φορτίου μέχρι ενός σημείου (ν=0.5) επιδρά ευεργετικά στον υπάρχον διαμήκη οπλισμό του υποστυλώματος και από εκεί και πέρα δρα αρνητικά...

Αυτό ακριβώς το προφανές πράγμα σου έδειξε και θέλω να πιστέυω ότι δεν σου πήρε λεφτά...

[img]https://i.postimg.cc/9MK10z8g/Scre ... .png[/img]

Εσύ για να εξαλείψεις τον εφελκυσμό πρέπει να ασκήσεις πολύ μεγαλύτερο ανηγμένο αξονικό (~ν=1.5) και πρακτικά κάνεις θρύψαλα το υποστύλωμά σου.
Ναι έγινε σύμβαση και πλήρωσα. Αυτή την προένταση που έκανε ο Παπαδρακάκης και αντιστοιχούσε στο 50% της αντοχής του σκυροδέματος αυτή θα κάνω και εγώ. Και ο Παπαδρακάκης και εγώ οπλίζουμε κανονικά τα τοιχώματα. Δεν καταργώ τον γραμμικό οπλισμό.
Άρα ρε φίλε.....σου έδειξε ακριβώς αυτό που μόλις τώρα σου είπα τζάμπα εντελώς!!!!!
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13370
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 25 Μαρ 2024, 23:28

seismic1 έγραψε:
25 Μαρ 2024, 21:49
Λοξίας έγραψε:
25 Μαρ 2024, 21:25
Μια το ξεβράκωμα με τα ψέματά σου...μια το ξεβράκωμα από τον Νταγκλή...μια τα παλιά ξεβρακώματα από τα δύο φόρα των μηχανικών...
...έχεις καταντήσει παγκόσμιος καρπαζοεισπράκτορας.

Άντε καλά κρασά και με τις υγείες σου...
:smt005:

.
Αυτό το βοθρόλυμα συκοφαντεί ανθρώπους που προσπαθούν για το καλό σας χωρίς κέρδους κέρατα.
Αποκλείεται να είναι Έλληνας αυτός ο προδότης της προόδου που μόνο κακό κάνει στην πατρίδα μας.

Αν τον ανέχεστε τότε συμβάλετε στην οπισθοδρόμηση της πατρίδας μας.
Δεν πρέπει να αφήσουμε να δρουν ελεύθερα καταστολείς της προόδου της πατρίδας μας.
Μαζέψου. Είσαι φευγάτος και ειλικρινά λυπάμαι γι'αυτό.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών