ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
seismic1
Δημοσιεύσεις: 790
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 03 Μάιος 2024, 09:44

seismic1 έγραψε:
03 Μάιος 2024, 01:42
Νταγκλης έγραψε:
03 Μάιος 2024, 01:15
seismic1 έγραψε:
02 Μάιος 2024, 20:52
Δεν το ψαλιδίζεις λιγάκι. Τετραγώνισε και τον κύκλο., :smt005::smt005::smt005:

Γιατί πας και ρωτάς στο ResearchGate :lol: . Σου είπα να μου δώσεις λίγο χρόνο και θα σου βρω ότι απάντηση θες...

Πάμε λοιπόν να δούμε τι λέει η θεωρία των ομοιωμάτων:

Δεν αρκεί να έχεις μόνο αναλογία μηκών (γεωμετρική ομοιότητα) αλλά απαιτείται και αναλογία χρόνων (κινηματική ομοιότητα).
Συνεπώς αν πραγματική κλίμακα έχεις 7πλάσιο πλάτος της ταλάντωσης....απαιτείται να θεωρήσεις και 7πλάσια περίοδο της ταλάντωσης.....που προφανώς συνεπάγεται και υπό-7πλάσια συχνότητα.

[img]https://i.postimg.cc/Mp4K0gZC/Scre ... .png[/img]

Για να υπολογίσεις την επιτάχυνση, όπως ειπά προηγουμένως, πρέπει να εφαρμόσεις ταυτόχρονα γεωμετρική και κινηματική ομοιότητα.
Και πως προκύπτει η επιτάχυνση (αs) σε πραγματική κλίμακα;;

Προκύπτει αν πολλαπλασιάσουμε τη επιτάχυνση του μοντέλου (αm) με το λόγο της γεωμετρικής ομοιότητας (λ) προς το τετράγωνο της κινηματικής ομοιότητας (τ^2).

Ακριβώς όπως στα είπα!!!!

Δηλαδή αs = λ/τ^2 * αm

[img]https://i.postimg.cc/8CDXYzCM/Scre ... .png[/img]


Εσύ είχες υπολογίσεις (εντελώς χονδροειδώς) επιτάχυνση μοντέλου αm=2.41g. Δεν έχει νόημα να το αμφισβητήσω.

Άρα με λόγο ομοιότητας 7 τόσο για μήκος όσο και για χρόνο έχουμε:

αs = 7/7^2 * 2.41g = 0.34g

Αυτή είναι η αλήθεια φιλαράκι...όσο και αν σου ξυνίζει. Πάνε στα σκουπίδια τα 2.41g και τα 30g :003:
Είναι πάντως μια καλή επαλήθευση για τα rocking walls.

Φυσικά αυτή είναι η επιτάχυνση εδάφους η οποία δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την επιτάχυνση των ορόφων, όπως σωστά λέει ο Lord Brum, αλλά αυτή είναι άλλη ιστορία....
Δεν μου λες. Αν σου ρίξω μία φάπα πως την θες σε g ή σε μέτρα ανά δευτερόλεπτο? :fp:
Το αντίθετο λες από ότι ισχύει.
Με άλλα λόγια αν το πείραμα σε μικροκλίμακα 1/7 έγινε με επιτάχυνση 0,344g αυτό αντιστοιχεί σε 0,344 X 7 = 2,41g φυσικού σεισμού.
Αν όμως το πείραμα σε μικροκλίμακα έγινε με 2,41g τότε η επιτάχυνση του πειράματος αντιστοιχεί σε 2,41Χ7= 16,87g
Όμως επειδή το πείραμα σε μερικά σημεία είχε συχνότητα κοντά τα 3Hz και όχι τα 2 Hz με τα οποία υπολογίστηκε η επιτάχυνση των 2,41g, σημαίνει ότι η επιτάχυνση έφθασε τα 3g στην μικροκλίμακα Που σημαίνει ότι στην φυσική κλίμακα επιτάχυνσης είναι 3Χ7=21g
Βρε ούφο με επιτάχυνση 21g δεν είναι rocking walls αλλά διαστημόπλοιο και αμφισβητείται ακόμα το πείραμα ?. :smt005:
Και επειδή το δοκίμιο πάλετε πάνω σε ημιτονοειδή καμπύλη ο ανώτατος κόμβος ελέγχου θα έχει πραγματικά επιτάχυνση που θα ξεπερνά τα 25g
Και γαμώ τα πτυχία σας αυτή είναι η δική μου αλήθεια. Ονομάζεται εμπειρία στην πράξη.
Μόνος κατασκεύασα την σεισμική βάση, το πείραμα, το δοκίμιο. Το μέτρησα το δημοσίευσα και έγραψα στα @@μου τους μηχανικούς με τους οποίους ήθελα αρχικά να συνεργαστώ αλλά με έγραψαν και τους έγραψα και εγώ στα αρχίδ.. μου
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic1 την 03 Μάιος 2024, 10:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27472
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 03 Μάιος 2024, 10:01

seismic1 έγραψε:
03 Μάιος 2024, 09:31
George_V έγραψε:
03 Μάιος 2024, 09:13
seismic1 έγραψε:
03 Μάιος 2024, 09:07


Είναι δύσκολο μαθητούδια να διδάξουν προφέσορες
Σωστο.

Μην πας να διδάξεις κανεναν δεν μπορεις.

Ειδες τι επαθες μολις απο τον Νταγκλη.

Μολις σου απέδειξε μαθηματικα οτι οι ισχυρισμοι σου ειναι εντελως εωλοι και αβασιμοι και συ τι απαντησες?

Με Μαθηματικα Γυμνασιου.


Αστο ρε σεισμοπληκτε... Δεν το βλεπεις οτι ξεφτιλιζεσαι καθημερινα? Θες πραγματικα να σε κανουν ρεζιλι μεχρι και πρωτοετεις φοιτητες? Θες να τρως ξυλο συνεχεια?

Τουλαχιστον απεκτησε λιγη ταπεινοτητα δεξου οτι εχεις κανει καποια λαθη. Διορθωσε τα και δες αν και τι μπορεις να βγάλεις απο εκει με τη βοηθεια των επιστημονων.

Ετσι με αλαζονεια και υφος 1000 καρδιναλιων οχι μονο δεν θα σε βοηθησει κανεις, οχι μονο δεν θα σε παρει κανεις στα σοβαρα (εκτος και αν τον πληρωσεις για να σε δουλευει μες στα μουτρα σου) αλλα θα σε ξεφτιλιζουν για να σπανε και πλακα.

Θεωρεις οτι το αξιζεις αυτο?
Όταν κάνεις το μαύρο άσπρο δεν μπορώ να κάνω τίποτα.
Όταν η ζωή μου καθημερινά κινδυνεύει επί 54 χρόνια στις κατασκευές γιατί διαχειρίζομαι προσπαθώντας να δαμάσω καθημερινά χιλιάδες τόνους σκυροδέματος, έχω αποκτήσει εμπειρία. Όταν κάνω καλουπώματα δεν κάνω μαθηματικά για να αντιμετωπίσω τις δυνάμεις. Τις ξέρω εμπειρικά. Ξέρω πόσο αντέχει το κάθε τι που κάνω. Αν δεν ήξερα θα είχα σκοτώσει κόσμο.
Οποτε μεινε σε αυτο που ξερεις. Στα καλουπωματα κλπ. που τα ξερεις και τα κανεις καλα. Εσυ κανεις το ασπρο μαυρο οχι οι αλλοι. Και το κανεις γιατι δεν σε βολευει να ειναι διαφορετικα.

Στην Αρχιτεκτονικη/Μηχανικη δεν ισχυει το "ξερω εμπειρικα" και "το υπολογιζω με το ματι".

Μην πας να μπεις σε αυτα χωρις να εχεις υποβαθρο. Το εχεις διαπιστωσει ηδη οτι σε ξεφτιλιζουν και γινεσαι ρεζιλι γιατι δεν εχεις το scientific background να υποστηριξεις τιποτα απο οσα λες.

Και αν τωρα πηγαινες Πολυτεχνειο 4 χρονια και εβγαινες με πτυχιο Αρχιτεκτονα/Μηχανικου απο εκει το πρωτο πράγμα που θα εκανες πραγματικα μετα την ορκωμοσια θα ηταν να σκισεις και να καψεις οτι εχεις γραψει μεχρι τωρα γιατι θα καταλαβαινες οτι ηταν αρλουμπες.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 790
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 03 Μάιος 2024, 10:12

George_V έγραψε:
03 Μάιος 2024, 10:01
seismic1 έγραψε:
03 Μάιος 2024, 09:31
George_V έγραψε:
03 Μάιος 2024, 09:13


Σωστο.

Μην πας να διδάξεις κανεναν δεν μπορεις.

Ειδες τι επαθες μολις απο τον Νταγκλη.

Μολις σου απέδειξε μαθηματικα οτι οι ισχυρισμοι σου ειναι εντελως εωλοι και αβασιμοι και συ τι απαντησες?

Με Μαθηματικα Γυμνασιου.


Αστο ρε σεισμοπληκτε... Δεν το βλεπεις οτι ξεφτιλιζεσαι καθημερινα? Θες πραγματικα να σε κανουν ρεζιλι μεχρι και πρωτοετεις φοιτητες? Θες να τρως ξυλο συνεχεια?

Τουλαχιστον απεκτησε λιγη ταπεινοτητα δεξου οτι εχεις κανει καποια λαθη. Διορθωσε τα και δες αν και τι μπορεις να βγάλεις απο εκει με τη βοηθεια των επιστημονων.

Ετσι με αλαζονεια και υφος 1000 καρδιναλιων οχι μονο δεν θα σε βοηθησει κανεις, οχι μονο δεν θα σε παρει κανεις στα σοβαρα (εκτος και αν τον πληρωσεις για να σε δουλευει μες στα μουτρα σου) αλλα θα σε ξεφτιλιζουν για να σπανε και πλακα.

Θεωρεις οτι το αξιζεις αυτο?
Όταν κάνεις το μαύρο άσπρο δεν μπορώ να κάνω τίποτα.
Όταν η ζωή μου καθημερινά κινδυνεύει επί 54 χρόνια στις κατασκευές γιατί διαχειρίζομαι προσπαθώντας να δαμάσω καθημερινά χιλιάδες τόνους σκυροδέματος, έχω αποκτήσει εμπειρία. Όταν κάνω καλουπώματα δεν κάνω μαθηματικά για να αντιμετωπίσω τις δυνάμεις. Τις ξέρω εμπειρικά. Ξέρω πόσο αντέχει το κάθε τι που κάνω. Αν δεν ήξερα θα είχα σκοτώσει κόσμο.
Οποτε μεινε σε αυτο που ξερεις. Στα καλουπωματα κλπ. που τα ξερεις και τα κανεις καλα. Εσυ κανεις το ασπρο μαυρο οχι οι αλλοι. Και το κανεις γιατι δεν σε βολευει να ειναι διαφορετικα.

Στην Αρχιτεκτονικη/Μηχανικη δεν ισχυει το "ξερω εμπειρικα" και "το υπολογιζω με το ματι".

Μην πας να μπεις σε αυτα χωρις να εχεις υποβαθρο. Το εχεις διαπιστωσει ηδη οτι σε ξεφτιλιζουν και γινεσαι ρεζιλι γιατι δεν εχεις το scientific background να υποστηριξεις τιποτα απο οσα λες.

Και αν τωρα πηγαινες Πολυτεχνειο 4 χρονια και εβγαινες με πτυχιο Αρχιτεκτονα/Μηχανικου απο εκει το πρωτο πράγμα που θα εκανες πραγματικα μετα την ορκωμοσια θα ηταν να σκισεις και να καψεις οτι εχεις γραψει μεχρι τωρα γιατι θα καταλαβαινες οτι ηταν αρλουμπες.
54 χρόνια στις κατασκευές 16 χρόνια εφαρμοσμένη έρευνα 8 χρόνια σπουδές στην μηχανική δεν μαθαίνονται σε 4 χρόνια στο πανεπιστήμιο.
Άλλο μαθαίνω άλλο ερευνώ και εφεύρω Εγώ είμαι ερευνητής όχι παπαγαλάκι. Αυτά που λέω σήμερα θα διδάσκονται αύριο στα πανεπιστήμια.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27472
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 03 Μάιος 2024, 10:18

seismic1 έγραψε:
03 Μάιος 2024, 10:12
George_V έγραψε:
03 Μάιος 2024, 10:01
seismic1 έγραψε:
03 Μάιος 2024, 09:31
Όταν κάνεις το μαύρο άσπρο δεν μπορώ να κάνω τίποτα.
Όταν η ζωή μου καθημερινά κινδυνεύει επί 54 χρόνια στις κατασκευές γιατί διαχειρίζομαι προσπαθώντας να δαμάσω καθημερινά χιλιάδες τόνους σκυροδέματος, έχω αποκτήσει εμπειρία. Όταν κάνω καλουπώματα δεν κάνω μαθηματικά για να αντιμετωπίσω τις δυνάμεις. Τις ξέρω εμπειρικά. Ξέρω πόσο αντέχει το κάθε τι που κάνω. Αν δεν ήξερα θα είχα σκοτώσει κόσμο.
Οποτε μεινε σε αυτο που ξερεις. Στα καλουπωματα κλπ. που τα ξερεις και τα κανεις καλα. Εσυ κανεις το ασπρο μαυρο οχι οι αλλοι. Και το κανεις γιατι δεν σε βολευει να ειναι διαφορετικα.

Στην Αρχιτεκτονικη/Μηχανικη δεν ισχυει το "ξερω εμπειρικα" και "το υπολογιζω με το ματι".

Μην πας να μπεις σε αυτα χωρις να εχεις υποβαθρο. Το εχεις διαπιστωσει ηδη οτι σε ξεφτιλιζουν και γινεσαι ρεζιλι γιατι δεν εχεις το scientific background να υποστηριξεις τιποτα απο οσα λες.

Και αν τωρα πηγαινες Πολυτεχνειο 4 χρονια και εβγαινες με πτυχιο Αρχιτεκτονα/Μηχανικου απο εκει το πρωτο πράγμα που θα εκανες πραγματικα μετα την ορκωμοσια θα ηταν να σκισεις και να καψεις οτι εχεις γραψει μεχρι τωρα γιατι θα καταλαβαινες οτι ηταν αρλουμπες.
54 χρόνια στις κατασκευές 16 χρόνια εφαρμοσμένη έρευνα 8 χρόνια σπουδές στην μηχανική δεν μαθαίνονται σε 4 χρόνια στο πανεπιστήμιο.
Άλλο μαθαίνω άλλο ερευνώ και εφεύρω Εγώ είμαι ερευνητής όχι παπαγαλάκι. Αυτά που λέω σήμερα θα διδάσκονται αύριο στα πανεπιστήμια.
Στο Πανεπιστημιο της Φρουτοπιας μπορει.

Σε κανονικο Πανεπιστημιο ποτε.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 03 Μάιος 2024, 10:23

seismic1 έγραψε:
03 Μάιος 2024, 01:42

Δεν μου λες. Αν σου ρίξω μία φάπα πως την θες σε g ή σε μέτρα ανά δευτερόλεπτο? :fp:
Το αντίθετο λες από ότι ισχύει.
Με άλλα λόγια αν το πείραμα σε μικροκλίμακα 1/7 έγινε με επιτάχυνση 0,344g αυτό αντιστοιχεί σε 0,344 X 7 = 2,41g φυσικού σεισμού.
Αν όμως το πείραμα σε μικροκλίμακα έγινε με 2,41g τότε η επιτάχυνση του πειράματος αντιστοιχεί σε 2,41Χ7= 16,87g
Όμως επειδή το πείραμα σε μερικά σημεία είχε συχνότητα κοντά τα 3Hz και όχι τα 2 Hz με τα οποία υπολογίστηκε η επιτάχυνση των 2,41g, σημαίνει ότι η επιτάχυνση έφθασε τα 3g στην μικροκλίμακα Που σημαίνει ότι στην φυσική κλίμακα επιτάχυνσης είναι 3Χ7=21g
Βρε ούφο με επιτάχυνση 21g δεν είναι rocking walls αλλά διαστημόπλοιο και αμφισβητείται ακόμα το πείραμα ?. :smt005:
Και επειδή το δοκίμιο πάλετε πάνω σε ημιτονοειδή καμπύλη ο ανώτατος κόμβος ελέγχου θα έχει πραγματικά επιτάχυνση που θα ξεπερνά τα 25g
Άσε μας ρε φιλαράκι...δείξε μια φορά λίγο αξιοπρέπεια !


Εικόνα


Μου παίρνεις αναλογία μηκών και .....επειδή σου χαλάει το παραμύθι...."ξεχνάς" την αναλογία χρόνων :003: !

Δεν αξίζει να επιχειρηματολογήσω παραπάνω....είναι σαν να δέρνω 10χρονο παιδάκι.
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

seismic1
Δημοσιεύσεις: 790
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 03 Μάιος 2024, 10:25

George_V έγραψε:
03 Μάιος 2024, 10:18
seismic1 έγραψε:
03 Μάιος 2024, 10:12
George_V έγραψε:
03 Μάιος 2024, 10:01


Οποτε μεινε σε αυτο που ξερεις. Στα καλουπωματα κλπ. που τα ξερεις και τα κανεις καλα. Εσυ κανεις το ασπρο μαυρο οχι οι αλλοι. Και το κανεις γιατι δεν σε βολευει να ειναι διαφορετικα.

Στην Αρχιτεκτονικη/Μηχανικη δεν ισχυει το "ξερω εμπειρικα" και "το υπολογιζω με το ματι".

Μην πας να μπεις σε αυτα χωρις να εχεις υποβαθρο. Το εχεις διαπιστωσει ηδη οτι σε ξεφτιλιζουν και γινεσαι ρεζιλι γιατι δεν εχεις το scientific background να υποστηριξεις τιποτα απο οσα λες.

Και αν τωρα πηγαινες Πολυτεχνειο 4 χρονια και εβγαινες με πτυχιο Αρχιτεκτονα/Μηχανικου απο εκει το πρωτο πράγμα που θα εκανες πραγματικα μετα την ορκωμοσια θα ηταν να σκισεις και να καψεις οτι εχεις γραψει μεχρι τωρα γιατι θα καταλαβαινες οτι ηταν αρλουμπες.
54 χρόνια στις κατασκευές 16 χρόνια εφαρμοσμένη έρευνα 8 χρόνια σπουδές στην μηχανική δεν μαθαίνονται σε 4 χρόνια στο πανεπιστήμιο.
Άλλο μαθαίνω άλλο ερευνώ και εφεύρω Εγώ είμαι ερευνητής όχι παπαγαλάκι. Αυτά που λέω σήμερα θα διδάσκονται αύριο στα πανεπιστήμια.
Στο Πανεπιστημιο της Φρουτοπιας μπορει.

Σε κανονικο Πανεπιστημιο ποτε.
Τα βιβλία τα επιστημονικά προορίζονται για να τα διαβάζουν στα πανεπιστήμια.
Ανοίξτε τα στραβά σας και μάθετε αυτά που γράφω για τα πανεπιστήμια.
https://www.scirp.org/journal/paperinfo ... rid=130175
https://stm.bookpi.org/CAERT-V1/article/view/14192

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13618
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 03 Μάιος 2024, 10:27

Πού σπούδασες 8 χρόνια μηχανική, ρε Γιάννη; Στον ύπνο σου;

seismic1
Δημοσιεύσεις: 790
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 03 Μάιος 2024, 10:29

Νταγκλης έγραψε:
03 Μάιος 2024, 10:23
seismic1 έγραψε:
03 Μάιος 2024, 01:42

Δεν μου λες. Αν σου ρίξω μία φάπα πως την θες σε g ή σε μέτρα ανά δευτερόλεπτο? :fp:
Το αντίθετο λες από ότι ισχύει.
Με άλλα λόγια αν το πείραμα σε μικροκλίμακα 1/7 έγινε με επιτάχυνση 0,344g αυτό αντιστοιχεί σε 0,344 X 7 = 2,41g φυσικού σεισμού.
Αν όμως το πείραμα σε μικροκλίμακα έγινε με 2,41g τότε η επιτάχυνση του πειράματος αντιστοιχεί σε 2,41Χ7= 16,87g
Όμως επειδή το πείραμα σε μερικά σημεία είχε συχνότητα κοντά τα 3Hz και όχι τα 2 Hz με τα οποία υπολογίστηκε η επιτάχυνση των 2,41g, σημαίνει ότι η επιτάχυνση έφθασε τα 3g στην μικροκλίμακα Που σημαίνει ότι στην φυσική κλίμακα επιτάχυνσης είναι 3Χ7=21g
Βρε ούφο με επιτάχυνση 21g δεν είναι rocking walls αλλά διαστημόπλοιο και αμφισβητείται ακόμα το πείραμα ?. :smt005:
Και επειδή το δοκίμιο πάλετε πάνω σε ημιτονοειδή καμπύλη ο ανώτατος κόμβος ελέγχου θα έχει πραγματικά επιτάχυνση που θα ξεπερνά τα 25g
Άσε μας ρε φιλαράκι...δείξε μια φορά λίγο αξιοπρέπεια !


[img]https://i.postimg.cc/Mp4K0gZC/Scre ... .png[/img]


Μου παίρνεις αναλογία μηκών και .....επειδή σου χαλάει το παραμύθι...."ξεχνάς" την αναλογία χρόνων :003: !

Δεν αξίζει να επιχειρηματολογήσω παραπάνω....είναι σαν να δέρνω 10χρονο παιδάκι.
Βρε ηλίθιε ο χρόνος είναι τα Hz Όταν αλλάζεις την μετατόπιση αλλάζει αυτόματα και ο χρόνος.

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 03 Μάιος 2024, 10:30

seismic1 έγραψε:
03 Μάιος 2024, 09:31
Όταν κάνεις το μαύρο άσπρο δεν μπορώ να κάνω τίποτα.
Όταν η ζωή μου καθημερινά κινδυνεύει επί 54 χρόνια στις κατασκευές γιατί διαχειρίζομαι προσπαθώντας να δαμάσω καθημερινά χιλιάδες τόνους σκυροδέματος, έχω αποκτήσει εμπειρία. Όταν κάνω καλουπώματα δεν κάνω μαθηματικά για να αντιμετωπίσω τις δυνάμεις. Τις ξέρω εμπειρικά. Ξέρω πόσο αντέχει το κάθε τι που κάνω. Αν δεν ήξερα θα είχα σκοτώσει κόσμο.
Αυτό που λες μου κάνει εντύπωση...

Έχω συνεργαστεί με δεκάδες μάστορες. Όλοι, πλην λίγων εξαιρέσεων, ξέρουν άψογα πως να οπλίσουν διατμητικώς ένα δοκάρι και πως να αγκυρώσουν τον διαμήκη οπλισμό στη θεμελίωση.
Τους έχω σχεδόν τυφλή εμπιστοσύνη.

Εσύ ξεκάθαρα έχεις μαύρα μεσάνυχτα. Το πείραμά σου το αποδεικνύει.
Στις οικοδομές δουλεύεις στα μπετά ή μπαίνεις στα τελικά φινιρίσματα;
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 03 Μάιος 2024, 10:31

seismic1 έγραψε:
03 Μάιος 2024, 10:29
Βρε ηλίθιε ο χρόνος είναι τα Hz Όταν αλλάζεις την μετατόπιση αλλάζει αυτόματα και ο χρόνος.

Αλλάζει αυτόματα ο χρόνος;;; :smt005:
Πάψε επιτέλους....ο χρόνος είναι η περίοδος.
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

seismic1
Δημοσιεύσεις: 790
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 03 Μάιος 2024, 10:32

Ναύτης έγραψε:
03 Μάιος 2024, 10:27
Πού σπούδασες 8 χρόνια μηχανική, ρε Γιάννη; Στον ύπνο σου;
Μηχανική δεν σπουδάζουν μόνο οι πολιτικοί μηχανικοί αλλά και οι μηχανολόγοι.
Εγώ σπούδασα σε μέση εκπαίδευση την μηχανική των δύο κλάδων.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 790
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 03 Μάιος 2024, 10:35

Νταγκλης έγραψε:
03 Μάιος 2024, 10:31
seismic1 έγραψε:
03 Μάιος 2024, 10:29
Βρε ηλίθιε ο χρόνος είναι τα Hz Όταν αλλάζεις την μετατόπιση αλλάζει αυτόματα και ο χρόνος.

Αλλάζει αυτόματα ο χρόνος;;; :smt005:
Πάψε επιτέλους....ο χρόνος είναι η περίοδος.
Ο χρόνος της επιτάχυνσης βρε ούφο.

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 03 Μάιος 2024, 10:37

seismic1 έγραψε:
03 Μάιος 2024, 10:35
Ο χρόνος της επιτάχυνσης βρε ούφο.

Άκουσέ με φιλαράκι. Σταματάω εδώ γιατί ειλικρινά δεν μου αρέσει να σε βλέπω να ξεφτυλίζεσαι. Μην το πάρεις όμως σαν αδυναμία...οκ;
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

seismic1
Δημοσιεύσεις: 790
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 03 Μάιος 2024, 10:43

Νταγκλης έγραψε:
03 Μάιος 2024, 10:37
seismic1 έγραψε:
03 Μάιος 2024, 10:35
Ο χρόνος της επιτάχυνσης βρε ούφο.

Άκουσέ με φιλαράκι. Σταματάω εδώ γιατί ειλικρινά δεν μου αρέσει να σε βλέπω να ξεφτυλίζεσαι. Μην το πάρεις όμως σαν αδυναμία...οκ;
Ναι ρε ούφο την ίδια επιτάχυνση έχουμε αν μέσα σε ένα δευτερόλεπτο διανύσουμε μια απόσταση 30 εκατοστών 2 φορές,
και την ίδια αν μέρα σε ένα δευτερόλεπτο διανύσουμε 210 εκατοστά δύο φορές? Δεν μεγαλώνει η επιτάχυνση?
Τι είναι επιτάχυνση ρε ούφο? Απόσταση στην διάρκεια του χρόνου. Την απόσταση αλλάζεις όχι τα Hz και αυτόματα μεγαλώνει ή μικραίνει και η επιτάχυνση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic1 την 03 Μάιος 2024, 10:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5171
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 03 Μάιος 2024, 10:48

seismic1 έγραψε:
03 Μάιος 2024, 10:43

Τι είναι επιτάχυνση ρε ούφο? Απόσταση στην διάρκεια του χρόνου.
:smt005:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nick την 03 Μάιος 2024, 10:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών