ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9291
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 22 Απρ 2024, 22:40

seismic1 έγραψε:
22 Απρ 2024, 22:33
Lord Brum έγραψε:
22 Απρ 2024, 22:09
seismic1 έγραψε:
22 Απρ 2024, 22:04
Θα πάρει κάνα χρόνο για να δημοσιευθεί σε αυτά τα περιοδικά αλλά θα στείλω.
Μπα, ηβαπορριψη ερχεραι γρήγορα. Δεν υπαρχει περιπτωση να περασει κατι τοσο καταφανως λαθος και τοσο κακογραμμενο
Αν περάσει όμως θα σου το τρίψω στην μούρη.
Αν δεν περάσει όμως θα μας το γράψεις εδώ.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 22 Απρ 2024, 22:43

Ειμαι σιγουρος οτι θα απορριφθει αμεσως μολις ανοιξει ο φακελος.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 22 Απρ 2024, 23:11

Bazoomba έγραψε:
22 Απρ 2024, 22:40
seismic1 έγραψε:
22 Απρ 2024, 22:33
Lord Brum έγραψε:
22 Απρ 2024, 22:09

Μπα, ηβαπορριψη ερχεραι γρήγορα. Δεν υπαρχει περιπτωση να περασει κατι τοσο καταφανως λαθος και τοσο κακογραμμενο
Αν περάσει όμως θα σου το τρίψω στην μούρη.
Αν δεν περάσει όμως θα μας το γράψεις εδώ.
Φυσικά και θα το γράψω. Πρέπει όμως να γράψω άλλη δημοσίευση γιατί αυτές που έχω κάνει δεν επιτρέπετε να δημοσιευθούν ξανά.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 22 Απρ 2024, 23:12

George_V έγραψε:
22 Απρ 2024, 22:43
Ειμαι σιγουρος οτι θα απορριφθει αμεσως μολις ανοιξει ο φακελος.
Δεν ήξερα ότι και οι αγράμματοι εκφέρουν γνώμη σε επιστημονικές δημοσιεύσεις?

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 22 Απρ 2024, 23:21

seismic1 έγραψε:
22 Απρ 2024, 23:12
George_V έγραψε:
22 Απρ 2024, 22:43
Ειμαι σιγουρος οτι θα απορριφθει αμεσως μολις ανοιξει ο φακελος.
Δεν ήξερα ότι και οι αγράμματοι εκφέρουν γνώμη σε επιστημονικές δημοσιεύσεις?
Εδω εκφερεις γνωμη εσυ. Εγω σε πειραξα?
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 22 Απρ 2024, 23:24

George_V έγραψε:
22 Απρ 2024, 23:21
seismic1 έγραψε:
22 Απρ 2024, 23:12
George_V έγραψε:
22 Απρ 2024, 22:43
Ειμαι σιγουρος οτι θα απορριφθει αμεσως μολις ανοιξει ο φακελος.
Δεν ήξερα ότι και οι αγράμματοι εκφέρουν γνώμη σε επιστημονικές δημοσιεύσεις?
Εδω εκφερεις γνωμη εσυ. Εγω σε πειραξα?
Εγώ είμαι επώνυμος εσύ μια φωτογραφεία του Ιουστινιανού.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 22 Απρ 2024, 23:25

seismic1 έγραψε:
22 Απρ 2024, 23:24
George_V έγραψε:
22 Απρ 2024, 23:21
seismic1 έγραψε:
22 Απρ 2024, 23:12
Δεν ήξερα ότι και οι αγράμματοι εκφέρουν γνώμη σε επιστημονικές δημοσιεύσεις?
Εδω εκφερεις γνωμη εσυ. Εγω σε πειραξα?
Εγώ είμαι επώνυμος εσύ μια φωτογραφεία του Ιουστινιανού.
Πρωτον ειναι ο Βελισσαριος.

Δευτερον ακομα και η φωτογραφια του Βελισσαριου πιο διασημη ειναι απο σενα.

Και τριτον η επωνυμια δεν σου δινει και δικιο.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 22 Απρ 2024, 23:27

George_V έγραψε:
22 Απρ 2024, 23:25
seismic1 έγραψε:
22 Απρ 2024, 23:24
George_V έγραψε:
22 Απρ 2024, 23:21


Εδω εκφερεις γνωμη εσυ. Εγω σε πειραξα?
Εγώ είμαι επώνυμος εσύ μια φωτογραφεία του Ιουστινιανού.
Πρωτον ειναι ο Βελισσαριος.

Και δευτερον ακομα και η φωτογραφια του Βελισσαριου πιο διασημη ειναι απο σενα.
Εγώ είμαι ο Κολοκοτρώνης
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 22 Απρ 2024, 23:28

seismic1 έγραψε:
22 Απρ 2024, 23:27
George_V έγραψε:
22 Απρ 2024, 23:25
seismic1 έγραψε:
22 Απρ 2024, 23:24
Εγώ είμαι επώνυμος εσύ μια φωτογραφεία του Ιουστινιανού.
Πρωτον ειναι ο Βελισσαριος.

Και δευτερον ακομα και η φωτογραφια του Βελισσαριου πιο διασημη ειναι απο σενα.
Εγώ είμαι ο Κολοκοτρώνης
Εικόνα
Φαινεται οτι εισαι τρελος με περικεφαλαια.

Δεν χρειαζοταν η φωτο να μας πεισεις.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 22 Απρ 2024, 23:29

George_V έγραψε:
22 Απρ 2024, 23:28
seismic1 έγραψε:
22 Απρ 2024, 23:27
George_V έγραψε:
22 Απρ 2024, 23:25


Πρωτον ειναι ο Βελισσαριος.

Και δευτερον ακομα και η φωτογραφια του Βελισσαριου πιο διασημη ειναι απο σενα.
Εγώ είμαι ο Κολοκοτρώνης
Εικόνα
Φαινεται οτι εισαι τρελος με περικεφαλαια.

Δεν χρειαζοταν η φωτο να μας πεισεις.
Εσύ φοράς την κελεμπία.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15235
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 22 Απρ 2024, 23:45

seismic1 έγραψε:
22 Απρ 2024, 22:33
Lord Brum έγραψε:
22 Απρ 2024, 22:09
seismic1 έγραψε:
22 Απρ 2024, 22:04
Θα πάρει κάνα χρόνο για να δημοσιευθεί σε αυτά τα περιοδικά αλλά θα στείλω.
Μπα, ηβαπορριψη ερχεραι γρήγορα. Δεν υπαρχει περιπτωση να περασει κατι τοσο καταφανως λαθος και τοσο κακογραμμενο
Αν περάσει όμως θα σου το τρίψω στην μούρη.
Αν.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15235
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 22 Απρ 2024, 23:47

George_V έγραψε:
22 Απρ 2024, 22:43
Ειμαι σιγουρος οτι θα απορριφθει αμεσως μολις ανοιξει ο φακελος.
Θα καραφλιασει ο regional editor.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

seismic1
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 23 Απρ 2024, 00:15

Lord Brum έγραψε:
22 Απρ 2024, 23:47
George_V έγραψε:
22 Απρ 2024, 22:43
Ειμαι σιγουρος οτι θα απορριφθει αμεσως μολις ανοιξει ο φακελος.
Θα καραφλιασει ο regional editor.
Θα του κάνω την ίδια ερώτηση για να καραφλιάσει σαν εσένα.
SpoilerShow
Ας κάνουμε μια σύγκριση στην μέθοδο rocking wall. και στην δική μου.
Τα rocking wall είναι για πολύ ψιλές κατασκευές, δημιουργούν προένταση αλλά δημιουργούν και αρθρώσεις στο κάτω άκρο του τοιχώματος και στους κόμβους.
Το αποτέλεσμα είναι να έχουμε απελευθέρωση ενέργειας, έλεγχο των μετατοπίσεων από τους πακτωμένους στην βάση τένοντες, καμία αστοχία αφού απελευθερώνεται ενέργεια, και καμία διατμητική αστοχία. Έχουμε όμως κατά 30% αύξηση των μετατοπίσεων οπότε αύξηση στην παραμόρφωση του φορέα αλλά χωρίς ζημιές.
Ας δούμε πρώτα τι κάνει η παραμόρφωση στους κόμβους, στα συμβατικά κτίρια την οποία προσπαθώ να σταματήσω.
Δες βίντεο από το 40 sec έως το 48 sec

Δες και τι κάνουν τα rocking wall σε σκυρόδεμα γιατί τοποθετούνται και σε ξύλο. Δες βίντεο από το 50 λεπτό και μετά.

Δες και τι κάνω εγώ για να υπάρξει συζήτηση.

Εγώ ξέρετε τι έκανα?
Εγώ πήρα λόγο πείρας αυτές τις πακτωμένες και ανεξάρτητες σκαλωσιές και τις τοποθέτησα μέσα και περιμετρικά της μπαλαρίνας των rocking walls που κουνιέται για να προστατέψω τις αρθρώσεις της.
Τόσοι μηχανικοί εκεί και κανένας δεν σκέφτηκε ότι οι σκαλωσιές που τοποθέτησαν για να προστατέψουν την σεισμική βάση από την κατάρρευση του πειράματος, θα μπορούσε να προστατέψει το πείραμα από την κατάρρευση του σεισμού.
Τα rocking walls δημιουργούν 30% μεγαλύτερη παραμόρφωση από τα συμβατικά κτίρια. Χωρίς όμως βλάβες διότι στους κόμβους αντί πακτώσεις που έχουν τα συμβατικά κτίρια χρησιμοποιούν αρθρώσεις. Υπάρχει όμως πρόβλημα αστοχιών λόγο μεγάλων παραμορφώσεων, στην τοιχοποιία και στους υαλοπίνακες φωτισμού. Στα υψίκορμα κτίρια λόγο μεγάλης μετατόπισης των ορόφων από τον αέρα υπάρχει πρόβλημα σταθερότητας για ανθρώπους και έπιπλα.
Η Ultimate Anti-Seismic Design Method Δεν έχουν αρθρώσεις αλλά διατηρούν της πακτώσεις των κόμβων όπως στις συμβατικές κατασκευές, που αυτό σημαίνει ότι οι στατικοί υπολογισμοί και ο οπλισμός παραμένουν ως έχει σήμερα. Η Ultimate Anti-Seismic Design Method αντί να χρησιμοποιεί αρθρώσεις στους κόμβους όπως κάνουν τα rocking walls, χρησιμοποιεί την ελαστικότητα των υποστυλωμάτων και των δοκών τα οποία αποθηκεύουν και καταναλώνουν σεισμική ενέργεια αρχικώς, και λίγο πριν παρουσιάσουν διαρροές, συγκρούονται με το δύσκαμπτο ανεξάρτητο προεντεταμένο και πακτωμένο με το έδαφος φρεάτιο ή άλλο γεωμετρικό σχήμα τοιχώματος ή τοιχωμάτων, τοποθετημένα μέσα ή περιμετρικά του κτιρίου.
Αυτή η σύγκρουση των δύο ανεξάρτητων φορέων αλληλοεξουδετερώνει τις μετατοπίσεις προστατεύοντας τον ελαστικό φορέα με τα υποστυλώματα και τους δοκούς να περάσει σε ανελαστική μετατόπιση και να παρουσιάσει μεγάλες ρωγμές στους κόμβους.
Από την άλλη έχει επιτρέψει στον ελαστικό φορέα να παραμορφωθεί ελαστικά και να καταναλώσει μεγάλη σεισμική ενέργεια, οπότε το φρεάτιο παραλαμβάνει μικρότερες κρούσεις από τα φορτία σεισμού. Στην ελαστική περιοχή μετατόπισης δεν παρουσιάζεται καμία αστοχία.
Τα φρεάτια και τα τοιχώματα ως εντελώς ανεξάρτητοι φορείς δεν παραλαμβάνουν κανένα στατικό φορτίο οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα θλίψης του σκυροδέματος οπότε μπορούμε να του αυξήσουμε την τεχνητή θλίψη αυξάνοντας την αντοχή του στις κρούσεις στο ύψος των διαφραγμάτων με των ελαστικό φορέα. Για να υπάρχει ομαλή απόσβεση της κρούσης τοποθετούμε ανάμεσα στο διάκενο μεταξύ των δύο φορέων ελαστικά απόσβεσης κρούσεων. Αυτά τα ελαστικά απόσβεσης κρούσεων βοηθούν εκτός των άλλων και στον έλεγχο των μετατοπίσεων λόγω των ισχυρών ανέμων, περιορίζοντας ελαστικά και αισθητά την μετατόπιση εν σχέση με τα rocking walls.
Συν του ότι υπάρχει ισχυρότερη θεμελίωση με αγκυρώσεις εδάφους η οποία παραλαμβάνει όλες τις αξονικές δυνάμεις θλίψης εφελκυσμού και ελαστικών κρούσεων.
Και σας ρωτάω ξανά. Ποια είναι καλύτερη μέθοδος? Τα rocking walls ή Η Ultimate Anti-Seismic Design Method?

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 23 Απρ 2024, 00:25

seismic1 έγραψε:
23 Απρ 2024, 00:15
Lord Brum έγραψε:
22 Απρ 2024, 23:47
George_V έγραψε:
22 Απρ 2024, 22:43
Ειμαι σιγουρος οτι θα απορριφθει αμεσως μολις ανοιξει ο φακελος.
Θα καραφλιασει ο regional editor.
Θα του κάνω την ίδια ερώτηση για να καραφλιάσει σαν εσένα.
SpoilerShow
Ας κάνουμε μια σύγκριση στην μέθοδο rocking wall. και στην δική μου.
Τα rocking wall είναι για πολύ ψιλές κατασκευές, δημιουργούν προένταση αλλά δημιουργούν και αρθρώσεις στο κάτω άκρο του τοιχώματος και στους κόμβους.
Το αποτέλεσμα είναι να έχουμε απελευθέρωση ενέργειας, έλεγχο των μετατοπίσεων από τους πακτωμένους στην βάση τένοντες, καμία αστοχία αφού απελευθερώνεται ενέργεια, και καμία διατμητική αστοχία. Έχουμε όμως κατά 30% αύξηση των μετατοπίσεων οπότε αύξηση στην παραμόρφωση του φορέα αλλά χωρίς ζημιές.
Ας δούμε πρώτα τι κάνει η παραμόρφωση στους κόμβους, στα συμβατικά κτίρια την οποία προσπαθώ να σταματήσω.
Δες βίντεο από το 40 sec έως το 48 sec

Δες και τι κάνουν τα rocking wall σε σκυρόδεμα γιατί τοποθετούνται και σε ξύλο. Δες βίντεο από το 50 λεπτό και μετά.

Δες και τι κάνω εγώ για να υπάρξει συζήτηση.

Εγώ ξέρετε τι έκανα?
Εγώ πήρα λόγο πείρας αυτές τις πακτωμένες και ανεξάρτητες σκαλωσιές και τις τοποθέτησα μέσα και περιμετρικά της μπαλαρίνας των rocking walls που κουνιέται για να προστατέψω τις αρθρώσεις της.
Τόσοι μηχανικοί εκεί και κανένας δεν σκέφτηκε ότι οι σκαλωσιές που τοποθέτησαν για να προστατέψουν την σεισμική βάση από την κατάρρευση του πειράματος, θα μπορούσε να προστατέψει το πείραμα από την κατάρρευση του σεισμού.
Τα rocking walls δημιουργούν 30% μεγαλύτερη παραμόρφωση από τα συμβατικά κτίρια. Χωρίς όμως βλάβες διότι στους κόμβους αντί πακτώσεις που έχουν τα συμβατικά κτίρια χρησιμοποιούν αρθρώσεις. Υπάρχει όμως πρόβλημα αστοχιών λόγο μεγάλων παραμορφώσεων, στην τοιχοποιία και στους υαλοπίνακες φωτισμού. Στα υψίκορμα κτίρια λόγο μεγάλης μετατόπισης των ορόφων από τον αέρα υπάρχει πρόβλημα σταθερότητας για ανθρώπους και έπιπλα.
Η Ultimate Anti-Seismic Design Method Δεν έχουν αρθρώσεις αλλά διατηρούν της πακτώσεις των κόμβων όπως στις συμβατικές κατασκευές, που αυτό σημαίνει ότι οι στατικοί υπολογισμοί και ο οπλισμός παραμένουν ως έχει σήμερα. Η Ultimate Anti-Seismic Design Method αντί να χρησιμοποιεί αρθρώσεις στους κόμβους όπως κάνουν τα rocking walls, χρησιμοποιεί την ελαστικότητα των υποστυλωμάτων και των δοκών τα οποία αποθηκεύουν και καταναλώνουν σεισμική ενέργεια αρχικώς, και λίγο πριν παρουσιάσουν διαρροές, συγκρούονται με το δύσκαμπτο ανεξάρτητο προεντεταμένο και πακτωμένο με το έδαφος φρεάτιο ή άλλο γεωμετρικό σχήμα τοιχώματος ή τοιχωμάτων, τοποθετημένα μέσα ή περιμετρικά του κτιρίου.
Αυτή η σύγκρουση των δύο ανεξάρτητων φορέων αλληλοεξουδετερώνει τις μετατοπίσεις προστατεύοντας τον ελαστικό φορέα με τα υποστυλώματα και τους δοκούς να περάσει σε ανελαστική μετατόπιση και να παρουσιάσει μεγάλες ρωγμές στους κόμβους.
Από την άλλη έχει επιτρέψει στον ελαστικό φορέα να παραμορφωθεί ελαστικά και να καταναλώσει μεγάλη σεισμική ενέργεια, οπότε το φρεάτιο παραλαμβάνει μικρότερες κρούσεις από τα φορτία σεισμού. Στην ελαστική περιοχή μετατόπισης δεν παρουσιάζεται καμία αστοχία.
Τα φρεάτια και τα τοιχώματα ως εντελώς ανεξάρτητοι φορείς δεν παραλαμβάνουν κανένα στατικό φορτίο οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα θλίψης του σκυροδέματος οπότε μπορούμε να του αυξήσουμε την τεχνητή θλίψη αυξάνοντας την αντοχή του στις κρούσεις στο ύψος των διαφραγμάτων με των ελαστικό φορέα. Για να υπάρχει ομαλή απόσβεση της κρούσης τοποθετούμε ανάμεσα στο διάκενο μεταξύ των δύο φορέων ελαστικά απόσβεσης κρούσεων. Αυτά τα ελαστικά απόσβεσης κρούσεων βοηθούν εκτός των άλλων και στον έλεγχο των μετατοπίσεων λόγω των ισχυρών ανέμων, περιορίζοντας ελαστικά και αισθητά την μετατόπιση εν σχέση με τα rocking walls.
Συν του ότι υπάρχει ισχυρότερη θεμελίωση με αγκυρώσεις εδάφους η οποία παραλαμβάνει όλες τις αξονικές δυνάμεις θλίψης εφελκυσμού και ελαστικών κρούσεων.
Και σας ρωτάω ξανά. Ποια είναι καλύτερη μέθοδος? Τα rocking walls ή Η Ultimate Anti-Seismic Design Method?
Λυπησου τον θα ειναι νεος μαλλον. Γιατι να πεθανει απο τα γέλια?
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 23 Απρ 2024, 00:26

seismic1 έγραψε:
22 Απρ 2024, 23:29
George_V έγραψε:
22 Απρ 2024, 23:28
seismic1 έγραψε:
22 Απρ 2024, 23:27
Εγώ είμαι ο Κολοκοτρώνης
Εικόνα
Φαινεται οτι εισαι τρελος με περικεφαλαια.

Δεν χρειαζοταν η φωτο να μας πεισεις.
Εσύ φοράς την κελεμπία.
Απο βλαξ με περικεφαλαια προτιμοτερος ο χιτωνας.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών