ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 18 Οκτ 2021, 11:38

Για να καταλάβεις τι κάνω
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 14671
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 18 Οκτ 2021, 11:43

seismic έγραψε:
17 Οκτ 2021, 09:24
Νταγκλης έγραψε:
17 Οκτ 2021, 00:31
Στο είχα ξαναπεί παλιότερα. Άλλαξε την επιχειρηματολογία σου. Αυτά που λες για ανατροπή τοιχώματος δεν ισχύουν στις σύγχρονες οικοδομές. Θα μπορούσες να πλασάρεις την προένταση ως μέθοδο θεμελίωσης σε περιπτώσεις που δεν υπάρχει υπόγειο. Ίσως και σε περιοχές με χαλιά έδαφος ως οικονομικότερη εναλλακτική της κοιτοστρωσης.
Φίλε μου δεν διαφωνώ με αυτά που λες.
Όλα αυτά ισχύουν.
Και πάκτωση υπάρχει, και μηχανισμοί που παίρνονται υπόψιν στο φάσμα σχεδιασμού ( έδαφος, απόσβεση, περίοδο ) και αποτρέπουν την καταστροφή σε μεγαλύτερες επιταχύνσεις. Ναι υπάρχουν.
Όμως όλα αυτά ισχύουν για μικρούς και μεσαίους σεισμούς.
Στους μεγάλους σεισμούς, με μεγαλύτερη επιτάχυνση από αυτή την επιτάχυνση σχεδιασμού και με μεγάλη διάρκεια υπάρχει πρόβλημα.
Εκεί επεμβαίνει η μέθοδος σχεδιασμού που σας λέω, γιατί βελτιώνει όλους μα όλους τους δείκτες του φάσματος σχεδιασμού.
Ξέρω και εγώ ότι δεν συγκρίνουμε άμεσα την πρωτογενή επιτάχυνση του σεισμού με τους συντελεστές σεισμικής επικινδυνότητας του κανονισμού (0.16g,0.24g, 0.36g). O Σχεδιασμός των κατασκευων γίνεται με το φασμα σχεδιασμού που λαμβάνει υπόψη, έδαφος ,απόσβεση, περίοδος της κατασκευής. Σχεδιάζεται πρωτογενώς σε βράχο με επιτάχυνση μίνιμουν 0.40g oταν ο συντελεστής ειναι 0.16g και 0.60g oταν ο ασυντέλεστης αντίστοιχα ειναι 0.24g. (απο τον τύπο του φάσματος Αgn=ag.S.n.2,50. Oπου S=1.00 στο βράχο και 1.20 σε εδάφη κατηγορίας Β κλπ. Το n απόσβεση που για το σκυρόδεμα προς το παρον λαμβάνεται 1.00. Ναι λοιπόν αντέχουν τα κτήρια αν έχουν σχεδιαστεί σωστά, πλάστιμα (κατα προτίμησή) και έχουν κάποια κανονικότητα (δύστρεπτα) και έχουν εφαρμοστεί σωστά οι μελέτες.
Όμως υπάρχουν πάρα πολλοί αστάθμητοι παράγοντες οι οποίοι μπορούν να επιφέρουν την καταστροφή και στις ποιο σύγχρονες αντισεισμικές κατασκευές. Οι συντελεστές που καθορίζουν την σεισμική συμπεριφορά των κατασκευών είναι πολυάριθμοι, και εν μέρη πιθανοτικού χαρακτήρα. (Άγνωστη η διεύθυνση του σεισμού, άγνωστο το ακριβές περιεχόμενο των συχνοτήτων της σεισμικής διέγερσης, άγνωστη η διάρκειά της.) Ακόμα οι μέγιστες πιθανές επιταχύνσεις που δίδουν οι σεισμολόγοι, και καθορίζουν τον συντελεστή αντισεισμικού σχεδιασμού έχουν πιθανότητα υπέρβασης, μεγαλύτερης του 10%. Οι ασύμμετρες κατόψεις και τα μεγάλα ανοίγματα που απαιτούν όλο και περισσότερο οι αρχιτεκτονικές ανάγκες επιφέρουν αλλαγές στην συμπεριφορά της απόκρισης των κτιρίων στον σεισμό. Φυσικά υπάρχουν, σπάνια μεν, μεγαλύτερου μεγέθους σεισμικές διεγέρσεις από αυτές του σχεδιασμού. Μία κατασκευή από οπλισμένο σκυρόδεμα, αντέχει μεγάλη επιτάχυνση για μικρή διάρκεια ή μικρή επιτάχυνση για μεγάλη διάρκεια. Δεν αντέχει όμως μεγάλη επιτάχυνση με μεγάλη διάρκεια. Δεν αντέχει καμία κατασκευή τον συντονισμό εδάφους κατασκευής.
Με την μέθοδό μου κανένα πρόβλημα ακόμα και στην μεγάλη επιτάχυνση με συντονισμό και διάρκεια, γιατί απλά ελέγχω την μετατόπιση σε κάθε κύκλο σεισμικής φόρτισης, χρησιμοποιώντας για να πετύχω αυτό μια μεγάλη εξωτερική δύναμη προερχόμενη από το έδαφος, χωρίς μάζα, η οποία εκτρέπει τις εντάσεις αδράνειας μέσα στο έδαφος, αποτρέποντας την καταπόνηση των διατομών.
στους μεγάλους σεισμούς βασίζεσαι στην πλαστιμότητα της κατασκευής για να αποσβέσεις τη σεισμική ενέργεια και προς θεού δεν πας να σχεδιάσεις ελαστικά. Ο μόνος τρόπος να έχει ελαστική απόκριση η κατασκευή είναι να εφαρμόσεις σεισμική μόνωση ή να βάλεις αποσβεστήρες.
Σε κάθε περίπτωσ αυτό που δεν θες η δεν μπορείς να καταλάβεις είναι ότι ό,τι και να συνδέσεις με το έδαφος αυτό θα ταλαντωθεί όταν γίνει ο σεισμός. Αυξάνοντας τη δυσκαμψία αυξάνεις τις δυνάμεις που θα πάρει για δεδομένη μετακίνηση η κατασκευή, δεν τις μηδενίζεις, το αντίθετο. Δεν είναι στερεό σώμα το τοίχωμα εδραζόμενο σε έδαφος, ελαστικό είναι (μέχρι να πάθει βλάβες) πατκωμένο σε έδαφος.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 18 Οκτ 2021, 11:43

George_V έγραψε:
18 Οκτ 2021, 11:37
seismic έγραψε:
18 Οκτ 2021, 11:21
Ασέβαστος έγραψε:
18 Οκτ 2021, 10:59



αν παρεδιδες εργο διαφορετικο απο το σχεδιο, η που δεν θα σε πληρωναν, η που θα σε εβαζαν να το γκρεμισεις και να το ξαναχτισεις.

λιγο κρατει στις χοντραδες, ειπαμε, να λεμε και καμμια μαλακια, αλλα υπαρχουν και ορια.
Το βίντεο είναι από το Ios Palace Αν δεις στο βάθος είναι το Far out hotel ( Αυτό με το πολλά βόλτα ) Ιδιοκτήτες είναι τα πρώτα μου ξαδέλφια. Και το Ios Palace και το Far out hotel είναι παιδιά μου. Δες την περιστερεώνα στο βίντεο για να δεις τι σχεδιάζω με το μυστρί.
Καλά κρασιά. Σαν μάστορας εγώ ξεκινάω από εκεί που σταματούν οι άλλοι. :g030:
Εχεις εφαρμοσει και την αντισεισμικη σου πατεντα εκει?

Και δευτερον τα ξαδελφια σου και τα παιδια σου με ξενοδοχεια φαινεται να εχουν χρηματα.

Δεν σε χρηματοδοτουν η να βαλουν λεφτα να γινουν μετοχοι στην εταιρεια που θες να κανεις?
Όπως είπες έχουν πολλά χρήματα Έχουν πολλά Far out ( hotel, camping, vilage, όλα Far out ) Όλα τα έχω κτίσει εγώ αλλά δεν δίνουν χρήματα. Δεν τους έχω ρωτήσει κιόλας. Μου αρέσει να βαδίζω μόνος μου.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 26905
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 18 Οκτ 2021, 11:45

seismic έγραψε:
18 Οκτ 2021, 11:43
George_V έγραψε:
18 Οκτ 2021, 11:37
seismic έγραψε:
18 Οκτ 2021, 11:21
Το βίντεο είναι από το Ios Palace Αν δεις στο βάθος είναι το Far out hotel ( Αυτό με το πολλά βόλτα ) Ιδιοκτήτες είναι τα πρώτα μου ξαδέλφια. Και το Ios Palace και το Far out hotel είναι παιδιά μου. Δες την περιστερεώνα στο βίντεο για να δεις τι σχεδιάζω με το μυστρί.
Καλά κρασιά. Σαν μάστορας εγώ ξεκινάω από εκεί που σταματούν οι άλλοι. :g030:
Εχεις εφαρμοσει και την αντισεισμικη σου πατεντα εκει?

Και δευτερον τα ξαδελφια σου και τα παιδια σου με ξενοδοχεια φαινεται να εχουν χρηματα.

Δεν σε χρηματοδοτουν η να βαλουν λεφτα να γινουν μετοχοι στην εταιρεια που θες να κανεις?
Όπως είπες έχουν πολλά χρήματα Έχουν πολλά Far out ( hotel, camping, vilage, όλα Far out ) Όλα τα έχω κτίσει εγώ αλλά δεν δίνουν χρήματα. Δεν τους έχω ρωτήσει κιόλας. Μου αρέσει να βαδίζω μόνος μου.
Για ρωτα τους. Οικογένεια ειναι. Αμα δε στηριξουν ενα συγγενη με μια καλη υποτιθεται ιδεα που θα σωσει κοσμο ποιον θα στηριξουν?
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 18 Οκτ 2021, 11:57

Lord Brum έγραψε:
18 Οκτ 2021, 11:43
seismic έγραψε:
17 Οκτ 2021, 09:24
Νταγκλης έγραψε:
17 Οκτ 2021, 00:31
Στο είχα ξαναπεί παλιότερα. Άλλαξε την επιχειρηματολογία σου. Αυτά που λες για ανατροπή τοιχώματος δεν ισχύουν στις σύγχρονες οικοδομές. Θα μπορούσες να πλασάρεις την προένταση ως μέθοδο θεμελίωσης σε περιπτώσεις που δεν υπάρχει υπόγειο. Ίσως και σε περιοχές με χαλιά έδαφος ως οικονομικότερη εναλλακτική της κοιτοστρωσης.
Φίλε μου δεν διαφωνώ με αυτά που λες.
Όλα αυτά ισχύουν.
Και πάκτωση υπάρχει, και μηχανισμοί που παίρνονται υπόψιν στο φάσμα σχεδιασμού ( έδαφος, απόσβεση, περίοδο ) και αποτρέπουν την καταστροφή σε μεγαλύτερες επιταχύνσεις. Ναι υπάρχουν.
Όμως όλα αυτά ισχύουν για μικρούς και μεσαίους σεισμούς.
Στους μεγάλους σεισμούς, με μεγαλύτερη επιτάχυνση από αυτή την επιτάχυνση σχεδιασμού και με μεγάλη διάρκεια υπάρχει πρόβλημα.
Εκεί επεμβαίνει η μέθοδος σχεδιασμού που σας λέω, γιατί βελτιώνει όλους μα όλους τους δείκτες του φάσματος σχεδιασμού.
Ξέρω και εγώ ότι δεν συγκρίνουμε άμεσα την πρωτογενή επιτάχυνση του σεισμού με τους συντελεστές σεισμικής επικινδυνότητας του κανονισμού (0.16g,0.24g, 0.36g). O Σχεδιασμός των κατασκευων γίνεται με το φασμα σχεδιασμού που λαμβάνει υπόψη, έδαφος ,απόσβεση, περίοδος της κατασκευής. Σχεδιάζεται πρωτογενώς σε βράχο με επιτάχυνση μίνιμουν 0.40g oταν ο συντελεστής ειναι 0.16g και 0.60g oταν ο ασυντέλεστης αντίστοιχα ειναι 0.24g. (απο τον τύπο του φάσματος Αgn=ag.S.n.2,50. Oπου S=1.00 στο βράχο και 1.20 σε εδάφη κατηγορίας Β κλπ. Το n απόσβεση που για το σκυρόδεμα προς το παρον λαμβάνεται 1.00. Ναι λοιπόν αντέχουν τα κτήρια αν έχουν σχεδιαστεί σωστά, πλάστιμα (κατα προτίμησή) και έχουν κάποια κανονικότητα (δύστρεπτα) και έχουν εφαρμοστεί σωστά οι μελέτες.
Όμως υπάρχουν πάρα πολλοί αστάθμητοι παράγοντες οι οποίοι μπορούν να επιφέρουν την καταστροφή και στις ποιο σύγχρονες αντισεισμικές κατασκευές. Οι συντελεστές που καθορίζουν την σεισμική συμπεριφορά των κατασκευών είναι πολυάριθμοι, και εν μέρη πιθανοτικού χαρακτήρα. (Άγνωστη η διεύθυνση του σεισμού, άγνωστο το ακριβές περιεχόμενο των συχνοτήτων της σεισμικής διέγερσης, άγνωστη η διάρκειά της.) Ακόμα οι μέγιστες πιθανές επιταχύνσεις που δίδουν οι σεισμολόγοι, και καθορίζουν τον συντελεστή αντισεισμικού σχεδιασμού έχουν πιθανότητα υπέρβασης, μεγαλύτερης του 10%. Οι ασύμμετρες κατόψεις και τα μεγάλα ανοίγματα που απαιτούν όλο και περισσότερο οι αρχιτεκτονικές ανάγκες επιφέρουν αλλαγές στην συμπεριφορά της απόκρισης των κτιρίων στον σεισμό. Φυσικά υπάρχουν, σπάνια μεν, μεγαλύτερου μεγέθους σεισμικές διεγέρσεις από αυτές του σχεδιασμού. Μία κατασκευή από οπλισμένο σκυρόδεμα, αντέχει μεγάλη επιτάχυνση για μικρή διάρκεια ή μικρή επιτάχυνση για μεγάλη διάρκεια. Δεν αντέχει όμως μεγάλη επιτάχυνση με μεγάλη διάρκεια. Δεν αντέχει καμία κατασκευή τον συντονισμό εδάφους κατασκευής.
Με την μέθοδό μου κανένα πρόβλημα ακόμα και στην μεγάλη επιτάχυνση με συντονισμό και διάρκεια, γιατί απλά ελέγχω την μετατόπιση σε κάθε κύκλο σεισμικής φόρτισης, χρησιμοποιώντας για να πετύχω αυτό μια μεγάλη εξωτερική δύναμη προερχόμενη από το έδαφος, χωρίς μάζα, η οποία εκτρέπει τις εντάσεις αδράνειας μέσα στο έδαφος, αποτρέποντας την καταπόνηση των διατομών.
στους μεγάλους σεισμούς βασίζεσαι στην πλαστιμότητα της κατασκευής για να αποσβέσεις τη σεισμική ενέργεια και προς θεού δεν πας να σχεδιάσεις ελαστικά. Ο μόνος τρόπος να έχει ελαστική απόκριση η κατασκευή είναι να εφαρμόσεις σεισμική μόνωση ή να βάλεις αποσβεστήρες.
Σε κάθε περίπτωσ αυτό που δεν θες η δεν μπορείς να καταλάβεις είναι ότι ό,τι και να συνδέσεις με το έδαφος αυτό θα ταλαντωθεί όταν γίνει ο σεισμός. Αυξάνοντας τη δυσκαμψία αυξάνεις τις δυνάμεις που θα πάρει για δεδομένη μετακίνηση η κατασκευή, δεν τις μηδενίζεις, το αντίθετο. Δεν είναι στερεό σώμα το τοίχωμα εδραζόμενο σε έδαφος, ελαστικό είναι (μέχρι να πάθει βλάβες) πατκωμένο σε έδαφος.
Τώρα πας στα συστήματα δόμησης. 1) Αν η κατασκευή είναι άκαμπτη ( προκάτ ) εφαρμόζεις πλήρη προένταση + πάκτωση.
Εικόνα
Αν θες ορατότητα, ιξώδη απόσβεση, αλληλεξουδετέρωση από την κρούση των σεισμικών δυνάμεων, και οριζόντια σεισμική μόνωση, τότε πας σε αυτόν τον σχεδιασμό.
Εικόνα
Και για ασύμμετρες κατασκευές σε αυτόν τον σχεδιασμό.
Εικόνα
Για τοιχώματα σε αυτόν
Εικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 18 Οκτ 2021, 12:08

George_V έγραψε:
18 Οκτ 2021, 11:45
seismic έγραψε:
18 Οκτ 2021, 11:43
George_V έγραψε:
18 Οκτ 2021, 11:37


Εχεις εφαρμοσει και την αντισεισμικη σου πατεντα εκει?

Και δευτερον τα ξαδελφια σου και τα παιδια σου με ξενοδοχεια φαινεται να εχουν χρηματα.

Δεν σε χρηματοδοτουν η να βαλουν λεφτα να γινουν μετοχοι στην εταιρεια που θες να κανεις?
Όπως είπες έχουν πολλά χρήματα Έχουν πολλά Far out ( hotel, camping, vilage, όλα Far out ) Όλα τα έχω κτίσει εγώ αλλά δεν δίνουν χρήματα. Δεν τους έχω ρωτήσει κιόλας. Μου αρέσει να βαδίζω μόνος μου.
Για ρωτα τους. Οικογένεια ειναι. Αμα δε στηριξουν ενα συγγενη με μια καλη υποτιθεται ιδεα που θα σωσει κοσμο ποιον θα στηριξουν?
Δεν ψάχνω για χρηματοδότη. Υπάρχουν εταιρείες που ενδιαφέρονται αλλά ζητούν διαφορετικές μελέτες Ελαστομερή μελέτη για ανεμογεννήτριες και μελέτη για προκάτ. Την μια την έχω και θα το δούμε σε λίγο και στην πράξη. Αυτό που μου λείπει είναι να βρω τις αντοχές του μηχανισμού στο έδαφος με πειράματα. Μετά κάνω ότι θέλω. Θα κάνω μερικά πειράματα όταν έχω το γεωτρύπανο που θα έρθει για την πρώτη κατασκευή
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 26905
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 18 Οκτ 2021, 12:14

seismic έγραψε:
18 Οκτ 2021, 12:08
George_V έγραψε:
18 Οκτ 2021, 11:45
seismic έγραψε:
18 Οκτ 2021, 11:43
Όπως είπες έχουν πολλά χρήματα Έχουν πολλά Far out ( hotel, camping, vilage, όλα Far out ) Όλα τα έχω κτίσει εγώ αλλά δεν δίνουν χρήματα. Δεν τους έχω ρωτήσει κιόλας. Μου αρέσει να βαδίζω μόνος μου.
Για ρωτα τους. Οικογένεια ειναι. Αμα δε στηριξουν ενα συγγενη με μια καλη υποτιθεται ιδεα που θα σωσει κοσμο ποιον θα στηριξουν?
Δεν ψάχνω για χρηματοδότη. Υπάρχουν εταιρείες που ενδιαφέρονται αλλά ζητούν διαφορετικές μελέτες Ελαστομερή μελέτη για ανεμογεννήτριες και μελέτη για προκάτ. Την μια την έχω και θα το δούμε σε λίγο και στην πράξη. Αυτό που μου λείπει είναι να βρω τις αντοχές του μηχανισμού στο έδαφος με πειράματα. Μετά κάνω ότι θέλω. Θα κάνω μερικά πειράματα όταν έχω το γεωτρύπανο που θα έρθει για την πρώτη κατασκευή
Εσυ δεν εψαχνες στα φορα των μηχανικων μετοχους για την εταιρεια?
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 18 Οκτ 2021, 12:22

George_V έγραψε:
18 Οκτ 2021, 12:14
seismic έγραψε:
18 Οκτ 2021, 12:08
George_V έγραψε:
18 Οκτ 2021, 11:45


Για ρωτα τους. Οικογένεια ειναι. Αμα δε στηριξουν ενα συγγενη με μια καλη υποτιθεται ιδεα που θα σωσει κοσμο ποιον θα στηριξουν?
Δεν ψάχνω για χρηματοδότη. Υπάρχουν εταιρείες που ενδιαφέρονται αλλά ζητούν διαφορετικές μελέτες Ελαστομερή μελέτη για ανεμογεννήτριες και μελέτη για προκάτ. Την μια την έχω και θα το δούμε σε λίγο και στην πράξη. Αυτό που μου λείπει είναι να βρω τις αντοχές του μηχανισμού στο έδαφος με πειράματα. Μετά κάνω ότι θέλω. Θα κάνω μερικά πειράματα όταν έχω το γεωτρύπανο που θα έρθει για την πρώτη κατασκευή
Εσυ δεν εψαχνες στα φορα των μηχανικων μετοχους για την εταιρεια?
Παλιά έψαχνα και είχα και πολλές συναντήσεις με εταιρείες. Όμως όλες οι εταιρείες μου ζητούσαν προδιαγραφές του μηχανισμού σε διάφορα εδάφη και σε διαφορετικά βάθη για να ξέρουν πως να χρησιμοποιήσουν τον μηχανισμό μετά την στατική μελέτη. Οπότε είναι μονόδρομος τα πειράματα. Ο Καρύδης μου έχει κάνει μερικούς πίνακες για τον μηχανισμό και το έδαφος αλλά μένουν να γίνουν και τα πειράματα.
https://www.researchgate.net/publicatio ... earthquake
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 18 Οκτ 2021, 12:37

Lord Brum έγραψε:
18 Οκτ 2021, 11:43
seismic έγραψε:
17 Οκτ 2021, 09:24
Νταγκλης έγραψε:
17 Οκτ 2021, 00:31
Στο είχα ξαναπεί παλιότερα. Άλλαξε την επιχειρηματολογία σου. Αυτά που λες για ανατροπή τοιχώματος δεν ισχύουν στις σύγχρονες οικοδομές. Θα μπορούσες να πλασάρεις την προένταση ως μέθοδο θεμελίωσης σε περιπτώσεις που δεν υπάρχει υπόγειο. Ίσως και σε περιοχές με χαλιά έδαφος ως οικονομικότερη εναλλακτική της κοιτοστρωσης.
Φίλε μου δεν διαφωνώ με αυτά που λες.
Όλα αυτά ισχύουν.
Και πάκτωση υπάρχει, και μηχανισμοί που παίρνονται υπόψιν στο φάσμα σχεδιασμού ( έδαφος, απόσβεση, περίοδο ) και αποτρέπουν την καταστροφή σε μεγαλύτερες επιταχύνσεις. Ναι υπάρχουν.
Όμως όλα αυτά ισχύουν για μικρούς και μεσαίους σεισμούς.
Στους μεγάλους σεισμούς, με μεγαλύτερη επιτάχυνση από αυτή την επιτάχυνση σχεδιασμού και με μεγάλη διάρκεια υπάρχει πρόβλημα.
Εκεί επεμβαίνει η μέθοδος σχεδιασμού που σας λέω, γιατί βελτιώνει όλους μα όλους τους δείκτες του φάσματος σχεδιασμού.
Ξέρω και εγώ ότι δεν συγκρίνουμε άμεσα την πρωτογενή επιτάχυνση του σεισμού με τους συντελεστές σεισμικής επικινδυνότητας του κανονισμού (0.16g,0.24g, 0.36g). O Σχεδιασμός των κατασκευων γίνεται με το φασμα σχεδιασμού που λαμβάνει υπόψη, έδαφος ,απόσβεση, περίοδος της κατασκευής. Σχεδιάζεται πρωτογενώς σε βράχο με επιτάχυνση μίνιμουν 0.40g oταν ο συντελεστής ειναι 0.16g και 0.60g oταν ο ασυντέλεστης αντίστοιχα ειναι 0.24g. (απο τον τύπο του φάσματος Αgn=ag.S.n.2,50. Oπου S=1.00 στο βράχο και 1.20 σε εδάφη κατηγορίας Β κλπ. Το n απόσβεση που για το σκυρόδεμα προς το παρον λαμβάνεται 1.00. Ναι λοιπόν αντέχουν τα κτήρια αν έχουν σχεδιαστεί σωστά, πλάστιμα (κατα προτίμησή) και έχουν κάποια κανονικότητα (δύστρεπτα) και έχουν εφαρμοστεί σωστά οι μελέτες.
Όμως υπάρχουν πάρα πολλοί αστάθμητοι παράγοντες οι οποίοι μπορούν να επιφέρουν την καταστροφή και στις ποιο σύγχρονες αντισεισμικές κατασκευές. Οι συντελεστές που καθορίζουν την σεισμική συμπεριφορά των κατασκευών είναι πολυάριθμοι, και εν μέρη πιθανοτικού χαρακτήρα. (Άγνωστη η διεύθυνση του σεισμού, άγνωστο το ακριβές περιεχόμενο των συχνοτήτων της σεισμικής διέγερσης, άγνωστη η διάρκειά της.) Ακόμα οι μέγιστες πιθανές επιταχύνσεις που δίδουν οι σεισμολόγοι, και καθορίζουν τον συντελεστή αντισεισμικού σχεδιασμού έχουν πιθανότητα υπέρβασης, μεγαλύτερης του 10%. Οι ασύμμετρες κατόψεις και τα μεγάλα ανοίγματα που απαιτούν όλο και περισσότερο οι αρχιτεκτονικές ανάγκες επιφέρουν αλλαγές στην συμπεριφορά της απόκρισης των κτιρίων στον σεισμό. Φυσικά υπάρχουν, σπάνια μεν, μεγαλύτερου μεγέθους σεισμικές διεγέρσεις από αυτές του σχεδιασμού. Μία κατασκευή από οπλισμένο σκυρόδεμα, αντέχει μεγάλη επιτάχυνση για μικρή διάρκεια ή μικρή επιτάχυνση για μεγάλη διάρκεια. Δεν αντέχει όμως μεγάλη επιτάχυνση με μεγάλη διάρκεια. Δεν αντέχει καμία κατασκευή τον συντονισμό εδάφους κατασκευής.
Με την μέθοδό μου κανένα πρόβλημα ακόμα και στην μεγάλη επιτάχυνση με συντονισμό και διάρκεια, γιατί απλά ελέγχω την μετατόπιση σε κάθε κύκλο σεισμικής φόρτισης, χρησιμοποιώντας για να πετύχω αυτό μια μεγάλη εξωτερική δύναμη προερχόμενη από το έδαφος, χωρίς μάζα, η οποία εκτρέπει τις εντάσεις αδράνειας μέσα στο έδαφος, αποτρέποντας την καταπόνηση των διατομών.
στους μεγάλους σεισμούς βασίζεσαι στην πλαστιμότητα της κατασκευής για να αποσβέσεις τη σεισμική ενέργεια και προς θεού δεν πας να σχεδιάσεις ελαστικά. Ο μόνος τρόπος να έχει ελαστική απόκριση η κατασκευή είναι να εφαρμόσεις σεισμική μόνωση ή να βάλεις αποσβεστήρες.
Σε κάθε περίπτωσ αυτό που δεν θες η δεν μπορείς να καταλάβεις είναι ότι ό,τι και να συνδέσεις με το έδαφος αυτό θα ταλαντωθεί όταν γίνει ο σεισμός. Αυξάνοντας τη δυσκαμψία αυξάνεις τις δυνάμεις που θα πάρει για δεδομένη μετακίνηση η κατασκευή, δεν τις μηδενίζεις, το αντίθετο. Δεν είναι στερεό σώμα το τοίχωμα εδραζόμενο σε έδαφος, ελαστικό είναι (μέχρι να πάθει βλάβες) πατκωμένο σε έδαφος.
Ένας μοχλοβραχίονας με υπομόχλιο αστοχεί πάντα στην περιοχή του υπομοχλίου ( κρίσιμη περιοχή αστοχίας ) γιατί εκεί συγκεντρώνονται οι περισσότερες δυνάμεις
Βασικά ο μοχλοβραχίονας είναι ένας πολλαπλασιαστής δυνάμεων.
Όλοι ξέρουμε ότι μπορούμε να μετακινήσουμε και να σηκώσουμε μεγάλα φορτία ασκώντας μικρή δύναμη με την χρήση του μοχλοβραχίονα.
Αν και η χρήση του μοχλοβραχίονα είναι χρήσιμη σε πολλές περιπτώσεις όπως π.χ το κιβώτιο ταχυτήτων, στις δομικές κατασκευές είναι καταστροφική, διότι οι τεράστιοι μοχλοβραχίονες των τοιχωμάτων καθ ύψος κατεβάζουν μεγάλες ροπές στην βάση πολλαπλασιάζοντας τις αρχικές πλάγιες δυνάμεις αδράνειας σε έναν ισχυρό σεισμό.
Κατά το λίκνισμα της κατασκευής, η κρίσιμη περιοχή αστοχίας εμφανίζεται κοντά στην βάση και το τοίχωμα καταπονείται σε αυτή την περιοχή από τεράστιες πολλαπλασιασμένες δυνάμεις θλίψης και εφελκυσμού αμφίπλευρα στην διατομή του και αστοχεί.
Η κρίσιμη περιοχή αστοχίας των τοιχωμάτων που δημιουργεί ο μοχλοβραχίονας αστοχεί είτε από κάμψη ( αν έχει ελαστικότητα ) είτε από διάτμηση ( αν η διατομή είναι μεγάλη και άκαμπτη )
Αν μπορούσαμε να καταργήσουμε την κρίσιμη περιοχή αστοχίας, δηλαδή αν μπορούσαμε να καταργήσουμε μια εκ των δύο δυνάμεων θλίψης και εφελκυσμού που συγκεντρώνονται στο συγκεκριμένο σημείο, τότε θα καταργούσαμε την κρίσιμη περιοχή αστοχίας, δηλαδή την καμπτική και την διατμιτηκή αστοχία.
Για να επιφέρουμε ισορροπία στις δυνάμεις εφελκυσμού στην μια παρειά του τοιχώματος, οι οποίες τείνουν με αντίθετες δυνάμεις να επιφέρουν την διάτμηση στην διατομή, πρέπει να εφαρμόσουμε αντίθετες δυνάμεις θλίψης. Αυτό το επιτυγχάνουμε με την προένταση.
Με την προένταση δεν εμφανίζεται ούτε διαφορά δυναμικού στην κρίσιμη περιοχή αφού πια δεν υφίσταται.
Η προένταση αυξάνει και ποσοτικά την απόκριση ως προς την τέμνουσα βάσης.
Η προένταση σταματά και την όποια κάμψη παρουσίαζε ο κορμός του τοιχώματος.
Θα μου πείτε τώρα γιατί αφού υπάρχουν τόσα καλά οι πολιτικοί μηχανικοί δεν χρησιμοποιούν την προένταση στα τοιχώματα?
Απάντηση.
Αν κάνουμε άκαμπτο εντελώς το τοίχωμα, ναι μεν δεν θα αστοχήσει το τοίχωμα λόγο καμπτικών ροπών ή λόγο διάτμησης, αλλά θα μεταφέρει ( λόγο ακαμψίας ) μεγαλύτερες ροπές στους δοκούς και θα τους σπάσει πιο εύκολα.
Η λύση είναι τον τένοντα προέντασης να τον πακτώσουμε σε βάθρο ή στο έδαφος με την αγκύρωση της πατέντας μου. Η προένταση των διατομών των παρειών των τοιχωμάτων και ταυτοχρόνως η πάκτωση του τένοντα προέντασης με το έδαφος χρησιμοποιώντας την πατέντα μου σταματά κάθε παραμόρφωση της κατασκευής και χωρίς παραμόρφωση δεν έχουμε αστοχίες και καταρρεύσεις των κατασκευών στον ισχυρό σεισμό.
Ερώτηση?
Γίνεται έλεγχος ανατροπής για την ανάκληση της βάσης?
Απάντηση
Έλεγχος ανατροπής γίνεται.
Όμως τα δοκάρια σταματούν την ανατροπή της βάσης. Χωρίς τα δοκάρια θα είχαμε ανατροπή και ανάκληση βάσης.
Τα δοκάρια είναι και αυτά που σπάει ο κορμός τους στις μεγάλες επιταχύνσεις. Και σπάνε γιατί αδυνατούν να σταματήσουν την ροπή ανατροπής του τοιχώματος.
Τι κάνουμε για μην σπάει ο κορμός των δοκών στις μεγάλες επιταχύνσεις?
1) τους αυξάνουμε την μάζα οπότε αυξάνονται και οι εντάσεις αδράνειας ( οπότε δώρον άδωρον )
2) ή σταματάμε την παραμόρφωση από κάμψη, την αστοχία από διάτμηση και την ροπή ανατροπής που ξεσκίζει τους δοκούς με
μία έξτρα δύναμη προερχόμενη από τον εξωτερικό παράγοντα του εδάφους η οποία δεν έχει μάζα?
Φίλοι μου αν η βάση δεν έχει ανάκληση δεν έχει γιατί αντιδρούν οι δοκοί.
Αυτός όμως είναι και ο λόγος που σπάνε σε μεγάλους σεισμούς και μετά είναι αργά.
Εγώ προσθέτω μια σοβαρή βοήθεια στους δοκούς αφαιρώντας δυνάμεις από τις διατομές τους γιατί μια η δική μου δύναμη κόντρα στην ροπή ανατροπής και την κάμψη + η αντίδραση των διατομών των δοκών = δύο αντιδράσεις καλύτερες και ισχυρότερες από την μια αντίδραση των δοκών γιατί 1+1=2
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 02:00
Phorum.gr user: ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ » 18 Οκτ 2021, 13:23

George_V έγραψε:
18 Οκτ 2021, 11:45
seismic έγραψε:
18 Οκτ 2021, 11:43
George_V έγραψε:
18 Οκτ 2021, 11:37


Εχεις εφαρμοσει και την αντισεισμικη σου πατεντα εκει?

Και δευτερον τα ξαδελφια σου και τα παιδια σου με ξενοδοχεια φαινεται να εχουν χρηματα.

Δεν σε χρηματοδοτουν η να βαλουν λεφτα να γινουν μετοχοι στην εταιρεια που θες να κανεις?
Όπως είπες έχουν πολλά χρήματα Έχουν πολλά Far out ( hotel, camping, vilage, όλα Far out ) Όλα τα έχω κτίσει εγώ αλλά δεν δίνουν χρήματα. Δεν τους έχω ρωτήσει κιόλας. Μου αρέσει να βαδίζω μόνος μου.
Για ρωτα τους. Οικογένεια ειναι. Αμα δε στηριξουν ενα συγγενη με μια καλη υποτιθεται ιδεα που θα σωσει κοσμο ποιον θα στηριξουν?
Σιγά μην του δώσει σημασία ο Μυκονιατης,

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 26905
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 18 Οκτ 2021, 13:24

ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
18 Οκτ 2021, 13:23
George_V έγραψε:
18 Οκτ 2021, 11:45
seismic έγραψε:
18 Οκτ 2021, 11:43
Όπως είπες έχουν πολλά χρήματα Έχουν πολλά Far out ( hotel, camping, vilage, όλα Far out ) Όλα τα έχω κτίσει εγώ αλλά δεν δίνουν χρήματα. Δεν τους έχω ρωτήσει κιόλας. Μου αρέσει να βαδίζω μόνος μου.
Για ρωτα τους. Οικογένεια ειναι. Αμα δε στηριξουν ενα συγγενη με μια καλη υποτιθεται ιδεα που θα σωσει κοσμο ποιον θα στηριξουν?
Σιγά μην του δώσει σημασία ο Μυκονιατης,
Ουτε οι ιδιοι οι συγγενεις του δεν τον στηριζουν. Φαντάσου.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 18 Οκτ 2021, 14:17

ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
18 Οκτ 2021, 13:23
George_V έγραψε:
18 Οκτ 2021, 11:45
seismic έγραψε:
18 Οκτ 2021, 11:43
Όπως είπες έχουν πολλά χρήματα Έχουν πολλά Far out ( hotel, camping, vilage, όλα Far out ) Όλα τα έχω κτίσει εγώ αλλά δεν δίνουν χρήματα. Δεν τους έχω ρωτήσει κιόλας. Μου αρέσει να βαδίζω μόνος μου.
Για ρωτα τους. Οικογένεια ειναι. Αμα δε στηριξουν ενα συγγενη με μια καλη υποτιθεται ιδεα που θα σωσει κοσμο ποιον θα στηριξουν?
Σιγά μην του δώσει σημασία ο Μυκονιατης,
Έτσι είναι οι πλούσιοι.
Δεν έχω τίποτα με τα ξαδέλφια μου.
Απλά ο κάθε ένας στηρίζεται στις δυνάμεις του.
Και εγώ δεν είμαι πεταμένος
Όταν έρθει η ώρα μπορώ και μόνος μου.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6643
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 18 Οκτ 2021, 15:01

seismic έγραψε:
18 Οκτ 2021, 14:17
[...]
Όταν έρθει η ώρα μπορώ και μόνος μου.
Ήγγικεν η ώρα seismic...
...μετανόησε.

Αλλιώς σε βλέπω στην κόλαση να πακτώνεις τα καζάνια και ο Σατανιήλ να σε σουβλίζει επειδή δεν ακολούθησες τα σχέδια του Αστουρώθ...
Αυτός είναι ο διάβολος πολιτικός μηχανικός της Κόλασης...

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 18 Οκτ 2021, 15:19

Λοξίας έγραψε:
18 Οκτ 2021, 15:01
seismic έγραψε:
18 Οκτ 2021, 14:17
[...]
Όταν έρθει η ώρα μπορώ και μόνος μου.
Ήγγικεν η ώρα seismic...
...μετανόησε.

Αλλιώς σε βλέπω στην κόλαση να πακτώνεις τα καζάνια και ο Σατανιήλ να σε σουβλίζει επειδή δεν ακολούθησες τα σχέδια του Αστουρώθ...
Αυτός είναι ο διάβολος πολιτικός μηχανικός της Κόλασης...
Ρε ότι και να λέτε την αλήθεια θα την βγάλω στο εξωτερικό και θα σας έρθει εισαγόμενη.
Κανένας στον πλανήτη δεν μπορεί να τα βάλει μαζί μου. Αυτό το ξέρω γιατί έχω μιλήσει με τους μεγαλύτερους επιστήμονες στον κόσμο.
Ας γίνει ένα συνέδριο να τους βάλω όλους στην θέση τους. Με καλούν επίσημα σε συνέδρια επιστημονικά να πάω να μιλήσω σαν κύριος ομιλητής. Εγώ δεν πάω ακόμα.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6643
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 18 Οκτ 2021, 15:29

seismic έγραψε:
18 Οκτ 2021, 15:19
Ρε ότι και να λέτε την αλήθεια θα την βγάλω στο εξωτερικό και θα σας έρθει εισαγόμενη.
Κανένας στον πλανήτη δεν μπορεί να τα βάλει μαζί μου. Αυτό το ξέρω γιατί έχω μιλήσει με τους μεγαλύτερους επιστήμονες στον κόσμο.
Ας γίνει ένα συνέδριο να τους βάλω όλους στην θέση τους.
Ο Θεός τι σου είπε όμως; Σου έδωσε το ΟΚ;
Στον πλανήτη εντάξει, δεν σε κερδάει κανείς.
Αλλά πρέπει να πάρεις την άδεια του Θεού.
Αυτός είναι ο μέγιστος πολιτικός μηχανικός του Σύμπαντος και εσύ πρέπει να κάνεις υπόκυψη μέχρι το πάτωμα...
Δεν μπορείς να του κουνηθείς...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών