ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6687
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 11 Μάιος 2022, 23:06

seismic έγραψε:
11 Μάιος 2022, 22:37
Λοξίας έγραψε:
11 Μάιος 2022, 22:35
Άντε ρε άσχετε φαφλατά να χτίσεις κάνα κοτέτσι που μεγαλοπιάνεσαι για πολιτικός μηχανικός... :sal9:
Ρε άντε και γαμήσου μαλάκα.
Τς τς τσ...νευράκια; Μα γιατί;
Αφού έχεις συνεργασία με μεγάλες εταιρείες του εξωτερικού, στην Ελλάδα σε καλούν τα πανεπιστήμια για συνέντευξη, έχεις πάρει το ΟΚ από το ΤΕΕ να βάζεις την πατέντα σου στις κατασκευές...ε τί άλλο θέλεις;
Α κατάλαβα...φοβάσαι μην ξυπνήσεις απότομα ε; :003:

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 12 Μάιος 2022, 02:49

Λοξίας έγραψε:
11 Μάιος 2022, 23:06
seismic έγραψε:
11 Μάιος 2022, 22:37
Λοξίας έγραψε:
11 Μάιος 2022, 22:35
Άντε ρε άσχετε φαφλατά να χτίσεις κάνα κοτέτσι που μεγαλοπιάνεσαι για πολιτικός μηχανικός... :sal9:
Ρε άντε και γαμήσου μαλάκα.
Τς τς τσ...νευράκια; Μα γιατί;
Αφού έχεις συνεργασία με μεγάλες εταιρείες του εξωτερικού, στην Ελλάδα σε καλούν τα πανεπιστήμια για συνέντευξη, έχεις πάρει το ΟΚ από το ΤΕΕ να βάζεις την πατέντα σου στις κατασκευές...ε τί άλλο θέλεις;
Α κατάλαβα...φοβάσαι μην ξυπνήσεις απότομα ε; :003:
Οι μύγες πάνε στα σκατά. Εσύ γιατί ασχολείσαι μαζί μου?
Φοβάσαι μην βγει αληθινό το όνειρό μου και προσπαθείς να το γκρεμίσεις ?
Θα έχεις τους λόγους σου για να επιμένεις τόσο!
Σας τσούζει φαίνεται.
Επιστημονικό λόγο μπορείς να αρθρώσεις μπροστά μου? ΟΧΙ
Α γαμίσου ρε μαλάκα. :smt047
SpoilerShow
Για να μην λέμε μαλακίες συνέχεια.
Προσκαλώ σε όποιο τηλεοπτικό κανάλι επιθυμούν όλους τους επιστήμονες του ΟΑΣΠ και του ΙΤΣΑΚ για να μιλήσουμε ανοικτά και δημόσια για την αντισεισμική τεχνολογία.
Θέλω να μου δώσουν απαντήσεις στα πάρα κάτω.
Όλες οι καινοτομίες που έχω εισάγει στην απόκριση των κατασκευών
1) Προένταση στις παρειές των τοιχωμάτων ( θλίψη στις διατομές τους ) με σκοπό να αποτρέψω την παραμόρφωση του κορμού τους προερχόμενη από την κάμψη και για να ενισχύσω την αντοχή των διατομών τους ως προς την τέμνουσα βάσης.
2) Από την μια υπάρχει ο σεισμός και από την άλλη οι διατομές γύρω από τους κόμβους που αντιστέκονται για να υπάρξει η ισορροπία των δυνάμεων.
Οποιαδήποτε άλλη δύναμη από όπου και να προέρχεται μικρού ή μεγάλου μεγέθους, η οποία αντιστέκεται στις δυνάμεις του σεισμού, βοηθάει την απόκριση της κατασκευής, και αφαιρεί ροπές από τις διατομές γύρω από τους κόμβους.
Εισάγω μια έχτρα εξωτερική δύναμη προερχόμενη από το έδαφος ( χωρίς μάζα, ) στην κατασκευή για να βοηθήσει τις διατομές, δηλαδή να τους αφαιρέσει φορτία ροπών, και να τα εκτρέψει μέσα στο έδαφος.
Αυτό το πετυχαίνω με αγκυρώσεις εδάφους οι οποίες αποτρέπουν την ανατροπή των τοιχωμάτων.
3)Εισάγω στις αγκυρώσεις εδάφους έναν νέο μηχανισμό ο οποίος είναι ο μόνος παγκοσμίως που έχει την δυνατότητα να διαστέλλεται στα βάθη μιας γεώτρησης με σκοπό την αύξηση του συντελεστή τριβής και την ικανότητα πάκτωσης καλύτερα από κάθε άλλον μηχανισμό πάκτωσης
4) Τοποθετώ μέσα ή γύρω από μια ελαστική κατασκευή, ανεξάρτητα προεντεταμένα και πακτωμένα με το έδαφος τοιχώματα ή φρεάτια τα οποία φέρουν στο ύψος των διαφραγμάτων των πλακών, μεταξύ αυτών και της ελαστικής κατασκευής υλικό απόσβεσης κρούσεων.
Σκοπός αυτού του σχεδιασμού είναι να αλληλοεξουδετερώνονται οι μετατοπίσεις μέσο της κρούσης μεταξύ των ανεξάρτητων φορέων, και για να αποφύγουμε την διαφορά φάσης στην μετατόπιση των ορόφων.
Βασικά η προένταση και ταυτόχρονα η πάκτωση των παρειών των τοιχωμάτων με το έδαφος σταματούν την παραμόρφωση του φορέα και εκτρέπουν τις δυνάμεις της αδράνειας μέσα στο έδαφος.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6687
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 12 Μάιος 2022, 09:43

seismic έγραψε:
12 Μάιος 2022, 02:49
Λοξίας έγραψε:
11 Μάιος 2022, 23:06
seismic έγραψε:
11 Μάιος 2022, 22:37
Ρε άντε και γαμήσου μαλάκα.
Τς τς τσ...νευράκια; Μα γιατί;
Αφού έχεις συνεργασία με μεγάλες εταιρείες του εξωτερικού, στην Ελλάδα σε καλούν τα πανεπιστήμια για συνέντευξη, έχεις πάρει το ΟΚ από το ΤΕΕ να βάζεις την πατέντα σου στις κατασκευές...ε τί άλλο θέλεις;
Α κατάλαβα...φοβάσαι μην ξυπνήσεις απότομα ε; :003:
Οι μύγες πάνε στα σκατά. Εσύ γιατί ασχολείσαι μαζί μου?
Επειδή εγώ είμαι μύγα και εσύ είσαι σκατά... :003:

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6687
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 12 Μάιος 2022, 09:44

seismic έγραψε:
12 Μάιος 2022, 02:49
Φοβάσαι μην βγει αληθινό το όνειρό μου και προσπαθείς να το γκρεμίσεις ?
Θα έχεις τους λόγους σου για να επιμένεις τόσο!
Σας τσούζει φαίνεται.
Επιστημονικό λόγο μπορείς να αρθρώσεις μπροστά μου? ΟΧΙ
Α γαμίσου ρε μαλάκα. :smt047
Εγώ είμαι πληρωμένος δολοφόνος άχρηστων ευρεσιτεχνιών...την δουλειά μου κάνω. Σκοτώνω όλες τις άχρηστες πατέντες και τουρμπώνω τους καυχησιολόγους και ψωροφαντασμένους άσχετους που νομίζουν ότι με μια πατέντα έγιναν καθηγητές.
Κάνε και εσύ την δουλειά σου και στείλε ην πατέντα σου για έλεγχο σε ένα σοβαρό περιοδικό, σε ένα πανεπιστήμιο σε κάποιον επίσημο οργανισμό.
Με το να γράφεις σε ένα φόρουμ μ@λακίες, δεν γίνεσαι πολιτικός μηχανικός, αλλά σούργελο.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6687
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 12 Μάιος 2022, 09:45

seismic έγραψε:
12 Μάιος 2022, 02:49
Για να μην λέμε μαλακίες συνέχεια.
Προσκαλώ σε όποιο τηλεοπτικό κανάλι επιθυμούν όλους τους επιστήμονες του ΟΑΣΠ και του ΙΤΣΑΚ για να μιλήσουμε ανοικτά και δημόσια για την αντισεισμική τεχνολογία.
Τώρα...κάτι μας είπες! Μα τόοσο χαζός είσαι ρε μπαγλαμά;
Μν απαντήσεις, ρητορικό είναι το ερώτημα... :003:

Κάτσε να στείλω και εγώ μια πρόσκληση...

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ
Προσκαλώ σε όποιο τηλεοπτικό κανάλι επιθυμούν, τον πρόεδρο των ΗΠΑ και τον πρόεδρο της Ρωσίας να μιλήσουμε ανοικτά και δημόσια για την κατάσταση στην Ουκρανία.

Κοίτα να δεις που δεν θα απαντήσουν. Με ξέρουν και φοβούνται πως αν μιλήσουν μαζί μου δημόσια, θα δείχνουν σταματημένοι μπροστά μου...
:003:


seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 12 Μάιος 2022, 15:51

Λοξίας έγραψε:
12 Μάιος 2022, 09:44
seismic έγραψε:
12 Μάιος 2022, 02:49
Φοβάσαι μην βγει αληθινό το όνειρό μου και προσπαθείς να το γκρεμίσεις ?
Θα έχεις τους λόγους σου για να επιμένεις τόσο!
Σας τσούζει φαίνεται.
Επιστημονικό λόγο μπορείς να αρθρώσεις μπροστά μου? ΟΧΙ
Α γαμίσου ρε μαλάκα. :smt047
Εγώ είμαι πληρωμένος δολοφόνος άχρηστων ευρεσιτεχνιών...την δουλειά μου κάνω. Σκοτώνω όλες τις άχρηστες πατέντες και τουρμπώνω τους καυχησιολόγους και ψωροφαντασμένους άσχετους που νομίζουν ότι με μια πατέντα έγιναν καθηγητές.
Κάνε και εσύ την δουλειά σου και στείλε ην πατέντα σου για έλεγχο σε ένα σοβαρό περιοδικό, σε ένα πανεπιστήμιο σε κάποιον επίσημο οργανισμό.
Με το να γράφεις σε ένα φόρουμ μ@λακίες, δεν γίνεσαι πολιτικός μηχανικός, αλλά σούργελο.
Εικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 12 Μάιος 2022, 15:53

Λοξίας έγραψε:
12 Μάιος 2022, 09:45
seismic έγραψε:
12 Μάιος 2022, 02:49
Για να μην λέμε μαλακίες συνέχεια.
Προσκαλώ σε όποιο τηλεοπτικό κανάλι επιθυμούν όλους τους επιστήμονες του ΟΑΣΠ και του ΙΤΣΑΚ για να μιλήσουμε ανοικτά και δημόσια για την αντισεισμική τεχνολογία.
Τώρα...κάτι μας είπες! Μα τόοσο χαζός είσαι ρε μπαγλαμά;
Μν απαντήσεις, ρητορικό είναι το ερώτημα... :003:

Κάτσε να στείλω και εγώ μια πρόσκληση...

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ
Προσκαλώ σε όποιο τηλεοπτικό κανάλι επιθυμούν, τον πρόεδρο των ΗΠΑ και τον πρόεδρο της Ρωσίας να μιλήσουμε ανοικτά και δημόσια για την κατάσταση στην Ουκρανία.

Κοίτα να δεις που δεν θα απαντήσουν. Με ξέρουν και φοβούνται πως αν μιλήσουν μαζί μου δημόσια, θα δείχνουν σταματημένοι μπροστά μου...
:003:
Εικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

kalymnos
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 23 Απρ 2022, 22:06

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kalymnos » 12 Μάιος 2022, 16:42

seismic έγραψε:
11 Μάιος 2022, 22:07
Προσκαλώ σε όποιο τηλεοπτικό κανάλι επιθυμούν όλους τους επιστήμονες του ΟΑΣΠ και του ΙΤΣΑΚ για να μιλήσουμε ανοικτά και δημόσια για την αντισεισμική τεχνολογία.
Θέλω να μου δώσουν απαντήσεις στα πάρα κάτω.
Όσες προσκλήσεις και να κάνεις, γραμμένο θα σε έχουν όλοι.

ΑΝ θες να ασχοληθεί κάποιος μαζί σου στα σοβαρά και όχι για καζούρα, ΤΟΤΕ πρέπει να κάνεις πολύ συγκεκριμένα πράγματα.

Στα έχουν πει και χιλιοματαξαναπεί επί δεκατόσα χρόνια, αλλά εσύ δε θες να τα κάνεις.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 12 Μάιος 2022, 17:01

kalymnos έγραψε:
12 Μάιος 2022, 16:42
seismic έγραψε:
11 Μάιος 2022, 22:07
Προσκαλώ σε όποιο τηλεοπτικό κανάλι επιθυμούν όλους τους επιστήμονες του ΟΑΣΠ και του ΙΤΣΑΚ για να μιλήσουμε ανοικτά και δημόσια για την αντισεισμική τεχνολογία.
Θέλω να μου δώσουν απαντήσεις στα πάρα κάτω.
Όσες προσκλήσεις και να κάνεις, γραμμένο θα σε έχουν όλοι.

ΑΝ θες να ασχοληθεί κάποιος μαζί σου στα σοβαρά και όχι για καζούρα, ΤΟΤΕ πρέπει να κάνεις πολύ συγκεκριμένα πράγματα.

Στα έχουν πει και χιλιοματαξαναπεί επί δεκατόσα χρόνια, αλλά εσύ δε θες να τα κάνεις.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να ασχοληθούν.
Έχω τεχνικό γραφείο που μου βγάζει τις άδειες με την πατέντα μου.
Δουλειές θέλω η αξία της πατέντας έχει εμπεδωθεί.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6687
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 12 Μάιος 2022, 19:25

seismic έγραψε:
11 Μάιος 2022, 22:26
Εικόνα -- Εικόνα
.
seismic έγραψε:
11 Μάιος 2022, 22:26
Έχω στείλει στον ΟΑΣΠ επίσημη πρόσκληση με αριθμό πρωτοκόλλου. -- Εικόνα
.

seismic έγραψε:
11 Μάιος 2022, 22:26
...τα πανεπιστήμια Πειραιώς το Μετσόβιο και ο ΙΤΣΑΚ με καλούν για συνέντευξη και έρευνα... -- Εικόνα
.
seismic έγραψε:
12 Μάιος 2022, 17:01

Έχω τεχνικό γραφείο -- Εικόνα
Μουάχαχαχαχα... :smt005::smt005::smt005:

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 12 Μάιος 2022, 20:06

Seismic, εχεις βγαλει αδεια με την πατεντα σου ή απλα εχεις συμφωνησει με τεχνικο γραφειο να σου βγαζει αδειες στο μελλον?
Εχει υπογραψει υπαλληλος της πολεοδομιας εκδοση οικοδομικης αδειας?
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

kalymnos
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 23 Απρ 2022, 22:06

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kalymnos » 12 Μάιος 2022, 20:30

seismic έγραψε:
12 Μάιος 2022, 17:01
kalymnos έγραψε:
12 Μάιος 2022, 16:42
Όσες προσκλήσεις και να κάνεις, γραμμένο θα σε έχουν όλοι. ΑΝ θες να ασχοληθεί κάποιος μαζί σου στα σοβαρά και όχι για καζούρα, ΤΟΤΕ πρέπει να κάνεις πολύ συγκεκριμένα πράγματα. Στα έχουν πει και χιλιοματαξαναπεί επί δεκατόσα χρόνια, αλλά εσύ δε θες να τα κάνεις.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να ασχοληθούν.
Έχω τεχνικό γραφείο που μου βγάζει τις άδειες με την πατέντα μου.
Δουλειές θέλω η αξία της πατέντας έχει εμπεδωθεί.
Πρώτον, νόμιζα ότι ΘΕΣ να ασχοληθούν και για αυτό κλαίγεσαι! Αν δε θες δεν υπάρχει θέμα, δε σε ενδιαφέρουν, δε τους ενδιαφέρεις. Γιατί ασχολείσαι με αυτούς και γιατί το γράφεις ξανά και ξανά;

Δεύτερον, αν έχεις τεχνικό γραφείο τότε ακολουθείς τους νόμους και τους κανονισμούς. Ας ξεχάσουμε προς στιγμήν ότι θες να τους καταρρίψεις (δεν πρόκειται να συμβεί ποτέ) και ας μείνουμε στο ότι το γραφείο "βγάζει τις άδειες με την πατέντα μου". Έτσι όπως το γράφεις σημαίνει ότι η πατέντα σου είναι συμβατή με αυτούς, οπότε πάλι δεν υπάρχει θέμα. Δίνεις προσφορά με και χωρίς πατέντα και ο πελάτης αποφασίζει.

Αφού είναι έτσι τα παραπάνω, ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΚΛΑΙΓΕΣΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ;;;

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 12 Μάιος 2022, 20:36

Daje έγραψε:
12 Μάιος 2022, 20:06
Seismic, εχεις βγαλει αδεια με την πατεντα σου ή απλα εχεις συμφωνησει με τεχνικο γραφειο να σου βγαζει αδειες στο μελλον?
Εχει υπογραψει υπαλληλος της πολεοδομιας εκδοση οικοδομικης αδειας?
Δεν μπορώ να απαντήσω γιατί αν απαντήσω θα πρέπει να τα πω όλα και υπάρχει πολύ σαπίλα στην υπόθεση.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 12 Μάιος 2022, 20:42

kalymnos έγραψε:
12 Μάιος 2022, 20:30
seismic έγραψε:
12 Μάιος 2022, 17:01
kalymnos έγραψε:
12 Μάιος 2022, 16:42
Όσες προσκλήσεις και να κάνεις, γραμμένο θα σε έχουν όλοι. ΑΝ θες να ασχοληθεί κάποιος μαζί σου στα σοβαρά και όχι για καζούρα, ΤΟΤΕ πρέπει να κάνεις πολύ συγκεκριμένα πράγματα. Στα έχουν πει και χιλιοματαξαναπεί επί δεκατόσα χρόνια, αλλά εσύ δε θες να τα κάνεις.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να ασχοληθούν.
Έχω τεχνικό γραφείο που μου βγάζει τις άδειες με την πατέντα μου.
Δουλειές θέλω η αξία της πατέντας έχει εμπεδωθεί.
Πρώτον, νόμιζα ότι ΘΕΣ να ασχοληθούν και για αυτό κλαίγεσαι! Αν δε θες δεν υπάρχει θέμα, δε σε ενδιαφέρουν, δε τους ενδιαφέρεις. Γιατί ασχολείσαι με αυτούς και γιατί το γράφεις ξανά και ξανά;

Δεύτερον, αν έχεις τεχνικό γραφείο τότε ακολουθείς τους νόμους και τους κανονισμούς. Ας ξεχάσουμε προς στιγμήν ότι θες να τους καταρρίψεις (δεν πρόκειται να συμβεί ποτέ) και ας μείνουμε στο ότι το γραφείο "βγάζει τις άδειες με την πατέντα μου". Έτσι όπως το γράφεις σημαίνει ότι η πατέντα σου είναι συμβατή με αυτούς, οπότε πάλι δεν υπάρχει θέμα. Δίνεις προσφορά με και χωρίς πατέντα και ο πελάτης αποφασίζει.

Αφού είναι έτσι τα παραπάνω, ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΚΛΑΙΓΕΣΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ;;;
Ναι είναι συμβατό με τους νόμους
Όποτε όμως πελάτης πάει να τοποθετήσει την πατέντα τον φοβερίζουν και καθυστερούν την άδεια.
Δεν ξέρω ποιοι και γιατί.
Φυσικά μου ζητούν τεχνική έκθεση για να βγάλουν τα στατικά οπότε μαθαίνουν τα πάντα από εμένα.
Αυτό έχει συμβεί δύο φορές με διαφορετικά γραφεία μελετών.
Έχω βγάλει κόστος έχω δώσει προσφορές έχουν γίνει μελέτες για τα πάντα.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών