ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 16 Σεπ 2022, 10:30

Ασέβαστος έγραψε:
16 Σεπ 2022, 09:30
seismic έγραψε:
16 Σεπ 2022, 01:02
Αναπάντητα ερωτήματα αντισεισμικού σχεδιασμού.
Νομίζω ότι έχω το δικαίομα
οχι.
Τότε δεν έχουν το δικαίομα να με κατηγορούνε μαζί σου αν με δούνε :smt005:
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32748
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 16 Σεπ 2022, 12:12

seismic έγραψε:
16 Σεπ 2022, 10:30
Ασέβαστος έγραψε:
16 Σεπ 2022, 09:30
seismic έγραψε:
16 Σεπ 2022, 01:02
Αναπάντητα ερωτήματα αντισεισμικού σχεδιασμού.
Νομίζω ότι έχω το δικαίομα
οχι.
Τότε δεν έχουν το δικαίομα να με κατηγορούνε μαζί σου αν με δούνε :smt005:
δικαιωμα, εχουν, ορεξη δεν εχουν, πλεον.

βαρεθηκαν.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 16 Σεπ 2022, 16:39

Ασέβαστος έγραψε:
16 Σεπ 2022, 12:12
seismic έγραψε:
16 Σεπ 2022, 10:30
Ασέβαστος έγραψε:
16 Σεπ 2022, 09:30


οχι.
Τότε δεν έχουν το δικαίομα να με κατηγορούνε μαζί σου αν με δούνε :smt005:
δικαιωμα, εχουν, ορεξη δεν εχουν, πλεον.

βαρεθηκαν.
Και εγώ βαρέθηκα να βλέπω νεόκτιστες παλαιολιθικές ξεπερασμένες κατασκευές να κτίζονται ακόμα σήμερα που ενώ έχουμε κατακτήσει τα άστρα δεν μπορούμε να νικήσουμε τον εγκέλαδο.
Δεν βαρέθηκαν απλά κατάπιαν την γλώσσα τους.
Δεν θέλουνε να δούνε τα λαμόγια.
Όταν λήξει η πατέντα θα τα δούνε όλα.
Αυτά που γράφω εδώ
SpoilerShow
Αναπάντητα ερωτήματα αντισεισμικού σχεδιασμού.
Νομίζω ότι έχω το δικαίομα να κάνω κάποιες ερωτήσεις και να πάρω κάποιες απαντήσεις μετά από τόσα χρόνια έρευνας που κάνω πάνω στην αντισεισμική τεχνολογία.
1) Η αδράνεια προϊόν της μάζας και της επιτάχυνσης είναι μια πλάγια δύναμη που αναπτύσσεται πάνω στην κατασκευή η οποία σε μεγάλους σεισμούς έχει μέγεθος που ξεπερνά στο τριπλάσιο το βάρος της κατασκευής.
Η κατασκευή προσπαθεί να αντιδράσει σε αυτή την δύναμη με όλες τις διατομές που υπάρχουν γύρο από τους κόμβους.
Δηλαδή η ίδια η μάζα που δημιουργεί την αδράνεια αντιστέκεται στην δύναμη που δημιούργησε με την βοήθεια της επιτάχυνσης του εδάφους.
Το έδαφος που στηρίζει την κατασκευή από την μια από την άλλη προσπαθεί να την γκρεμίσει.
Και το έδαφος και η μάζα συνεργάζονται για να στηρίξουν και να γκρεμίσουν.
Μήπως κάνουμε κάτι στραβά?
Ερώτηση Αντί να ανακυκλώνουμε πολλαπλασιάζοντας με την διάρκεια τις δυνάμεις της αδράνειας πάνω στις διατομές, δεν θα ήταν καλύτερα να τις επιστρέφουμε κατευθείαν πίσω στο έδαφος από όπου και προήλθαν?
Αυτό εφαρμόζεται μόνο με την πάκτωση της κατασκευής στο έδαφος χρησιμοποιώντας αγκυρώσεις.
Το θέλετε αυτό ναι ή όχι?
2) Η κατασκευή αντιδρά στον σεισμό - αδράνεια, με κάποιες αντίθετες δυνάμεις, προερχόμενες από την αντίδραση των διατομών προς την παραμόρφωση. Δεν θα ήταν καλύτερο αν μια εξωτερική δύναμη χωρίς μάζα να βοηθούσε στην απόκριση των διατομών?
Αυτό γίνεται με την πάκτωση των κόμβων της ανώτατης στάθμης με το έδαφος.
Το θέλετε αυτό ναι ή όχι?
3) Η υπέρ αντοχή του χάλυβα στον εφελκυσμό και η υπέρ αντοχή του σκυροδέματος στην θλίψη ακυρώνονται πολύ πριν εξαντλήσουν την αντοχή τους, διότι πάνω στην διεπιφάνεια που εφάπτονται εμφανίζεται μία μεγάλη διατμητική δύναμη η οποία καταστρέφει το σκυρόδεμα επικάλυψης με αποτέλεσμα να έχουμε την εξόλκευση του χάλυβα μέσα από το σκυρόδεμα, με αποτέλεσμα την καταστροφή της συνάφειας και την παύση της συνεργασίας του σκυροδέματος και του χάλυβα, και την κατάρρευση της κατασκευής.
Δεν θα ήταν καλύτερο να εξουδετερώσουμε τον εφελκυσμό την κάμψη και την διάτμηση στα τοιχώματα, εφαρμόζοντας προένταση στις παρειές τους?
Το θέλετε αυτό ναι ή όχι?
4) Η τέμνουσα βάσης ισούται με το μέγεθος της αδράνειας και τέμνει την διατομή του τοιχώματος κοντά στην βάση.
Η προένταση στις παρειές του τοιχώματος με τιμή έντασης στο 70% του σημείου θραύσης της διατομής του αυξάνει την αντοχή του προς την τέμνουσα της βάσης κατά 40%
Το θέλετε αυτό ναι ή όχι?
5) Το έδαφος θεμελίωσης βελτιώνεται με την πάκτωση.
Το θέλετε αυτό ναι ή όχι?
6) Η πάκτωση στο έδαφος και η προένταση επί των κατακόρυφων διατομών με τον ίδιο τένοντα ελέγχουν την παραμόρφωση ακόμα και στον συντονισμό όταν το πλάτος ταλάντωσης μεγιστοποιείται όταν η συχνότητα του διεγέρτη γίνει ίση με την ιδιοσυχνότητα του συστήματος
Το θέλετε αυτό ναι ή όχι?
Σίγουρα δεν θέλετε να έχουν πρόβλημα οι κατασκευές και κάποτε πρέπει να μου απαντήσετε σε αυτά που ρώτησα.
λύνουν το πρόβλημα του σεισμού και του κόστους. Θίγω συμφέροντα πολλά και η επιστήμη στην Ελλάδα γράφεται από τους έχοντες που θίγονται.
Καμία κότα δεν τα λέει αυτά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 19 Σεπ 2022, 07:20

Τρεις μέθοδοι αντισεισμικού σχεδιασμού. Ποια είναι η καλύτερη σε κόστος και απόδοση?
1) Όπως σχεδιάζουν σήμερα με όπλα την πλαστιμότητα και τον ικανοτηκό σχεδιασμό των διατομών.
2) Χρησιμοποιώντας οριζόντια σεισμική μόνωση ( εφέδρανα )
3) ( Η δική μου μέθοδος ) Η εκτροπή των εντάσεων αδράνειας μέσα στο έδαφος.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 21 Σεπ 2022, 22:48

Στον σεισμό υπάρχουν πολλοί αστάθμητοι παράγοντες που αυξάνουν την ένταση των δυνάμεων πάνω στις διατομές των φερόντων στοιχείων και μπορούν να ρίξουν κάτω ακόμα και την ποιο αντισεισμική κατασκευή.
Οι συντελεστές που καθορίζουν την συμπεριφορά της απόκρισης της κατασκευής απέναντι στον σεισμό είναι οι εξής.
1) Άγνωστη η συχνότητα, που δεν είναι τίποτα άλλο, από το πόσες φορές μέσα σε ένα δευτερόλεπτο η κατασκευή διανύει μια πλήρη μετατόπιση ( πήγαινε έλα )
2) Άγνωστο το πλάτος ταλάντωσης της συχνότητας που δεν είναι τίποτα άλλο, από το 1/4 της πλήρους μετατόπισης της κατασκευής
3) η μάζα της κατασκευής, δηλαδή το βάρος της κατασκευής που μαζί με την επιτάχυνση καθορίζουν το μέγεθος της αδράνειας και της τέμνουσας βάσης.
4) το ύψος που βρίσκεται κάθε τμήμα της μάζας της κατασκευής, το οποίο πολλαπλασιαζόμενο με το μέγεθος της αδράνειας μας δίνει μια πολλαπλάσια ροπή ανατροπής του τοιχώματος
5) Άλλοι γνωστοί και άγνωστοι συντελεστές είναι η συχνότητα μετατόπισης, το ύψος της μάζας από το έδαφος και το πλάτος ταλάντωσης, οι οποίοι καθορίζουν το σημείο κατά το οποίο συντονίζονται η κατασκευή με το έδαφος, κατά το οποίο η κατασκευή απορροφά την μέγιστη ενέργεια και παρουσιάζει την μέγιστη παραμόρφωση.
6) η διάρκεια του σεισμού, ( μια κατασκευή αντέχει μεγάλη επιτάχυνση για μικρή χρονική διάρκεια, ή μικρή επιτάχυνση για μεγάλη χρονική διάρκεια. Δεν αντέχει όμως μεγάλη επιτάχυνση και μεγάλη χρονική διάρκεια. )
7) αδρανειακές εντάσεις – δυνάμεις απόσβεσης – ελαστικές δυνάμεις- δυναμικά χαρακτηριστικά κατασκευής – αλληλεπίδραση εδάφους κατασκευής – επιβαλλόμενη κίνηση εδάφους” είναι μη γραμμικής κατεύθυνσης και αδύνατον να υπολογιστούν επαρκώς παρά μόνον κατά προσέγγιση.
8) Άγνωστη η διεύθυνση του σεισμού.
9) Ακόμα οι μέγιστες πιθανές επιταχύνσεις που δίδουν οι σεισμολόγοι, και καθορίζουν τον συντελεστή αντισεισμικού σχεδιασμού έχουν πιθανότητα υπέρβασης, μεγαλύτερης του 10%.
Γιατί τα λέω όλα αυτά.
Γιατί οι πολιτικοί μηχανικοί υποστηρίζουν ότι οι κατασκευές που σχεδιάζουν είναι αλώβητες στους σεισμούς και εγώ τους λέω ότι αυτοί οι αστάθμητοι παράγοντες είναι αδύνατον να υπολογιστούν.
Αλλά και πάλη και να μπορέσουν να τους υπολογίσουν κατά προσέγγιση, πάλη ο σχεδιασμός τους ως προς την αντοχή των διατομών βάση του ικανοτικού σχεδιασμού και της πλαστιμότητας είναι ανεπαρκής για να μπορέσει να παραλάβει τα σεισμικά φορτία σε μια μεγάλη επιτάχυνση.
Σε μία μεγάλη ανελαστική παραμόρφωση θα ξεπεραστεί εύκολα το σημείο θραύσης των διατομών και η κατασκευή θα καταρρεύσει.
Μύθος είναι η αντισεισμικότητα των κατασκευών σε οποιοδήποτε μεγάλο σεισμό.
Ο λόγος είναι ότι θεωρούν αναπόφευκτη την ανελαστική παραμόρφωση των κατασκευών γιατί είναι ανίκανη η μέθοδος σχεδιασμού που εφαρμόζουν, ενώ η ανελαστική παραμόρφωση μπορεί να ελεγχθεί σε οποιονδήποτε μεγάλο σεισμό, αρκεί να χρησιμοποιήσουν την μέθοδο σχεδιασμού που τους λέω, αλλά οι περισσότεροι με έχουν γράψει στα παλιά τους τα παπούτσια.
Η μέθοδος σχεδιασμού μου περιλαμβάνει πάκτωση των παρειών των τοιχωμάτων με το έδαφος θεμελίωσης + προένταση των παρειών με τον ίδιο τένοντα.
Οι διατομές των φερόντων στοιχείων κατά το λίκνισμα της κατασκευής παραλαμβάνουν ροπές ( Μ ), ορθές δυνάμεις ( Ν ) ( θλιπτικές και εφελκυσμού ), και τέμνουσες ( Q )
1) Η αδράνεια προϊόν της μάζας και της επιτάχυνσης είναι μια πλάγια δύναμη που αναπτύσσεται πάνω στην κατασκευή η οποία σε μεγάλους σεισμούς έχει μέγεθος που ξεπερνά στο τριπλάσιο το βάρος της κατασκευής.
Η κατασκευή προσπαθεί να αντιδράσει σε αυτή την δύναμη με όλες τις διατομές που υπάρχουν γύρο από τους κόμβους.
Δηλαδή η ίδια η μάζα που δημιουργεί την αδράνεια αντιστέκεται στην δύναμη που δημιούργησε με την βοήθεια της επιτάχυνσης του εδάφους.
Το έδαφος που στηρίζει την κατασκευή από την μια από την άλλη προσπαθεί να την γκρεμίσει.
Και το έδαφος και η μάζα συνεργάζονται για να στηρίξουν και να γκρεμίσουν.
Μήπως κάνουμε κάτι στραβά?
Ερώτηση Αντί να ανακυκλώνουμε πολλαπλασιάζοντας με την διάρκεια τις δυνάμεις της αδράνειας πάνω στις διατομές, δεν θα ήταν καλύτερα να τις επιστρέφουμε κατευθείαν πίσω στο έδαφος από όπου και προήλθαν?
Αυτό εφαρμόζεται μόνο με την πάκτωση της κατασκευής στο έδαφος χρησιμοποιώντας αγκυρώσεις.
Το θέλετε αυτό ναι ή όχι?
2) Η κατασκευή αντιδρά στον σεισμό - αδράνεια, με κάποιες αντίθετες δυνάμεις, προερχόμενες από την αντίδραση των διατομών προς την παραμόρφωση. Δεν θα ήταν καλύτερο αν μια εξωτερική δύναμη χωρίς μάζα να βοηθούσε στην απόκριση των διατομών?
Αυτό γίνεται με την πάκτωση των κόμβων της ανώτατης στάθμης με το έδαφος.
Το θέλετε αυτό ναι ή όχι?
3) Η υπέρ αντοχή του χάλυβα στον εφελκυσμό και η υπέρ αντοχή του σκυροδέματος στην θλίψη ακυρώνονται πολύ πριν εξαντλήσουν την αντοχή τους, διότι πάνω στην διεπιφάνεια που εφάπτονται εμφανίζεται μία μεγάλη διατμητική δύναμη η οποία καταστρέφει το σκυρόδεμα επικάλυψης με αποτέλεσμα να έχουμε την εξόλκευση του χάλυβα μέσα από το σκυρόδεμα, με αποτέλεσμα την καταστροφή της συνάφειας και την παύση της συνεργασίας του σκυροδέματος και του χάλυβα, και την κατάρρευση της κατασκευής.
Δεν θα ήταν καλύτερο να εξουδετερώσουμε τον εφελκυσμό την κάμψη και την διάτμηση στα τοιχώματα εφαρμόζοντας προένταση στις παρειές τους?
Το θέλετε αυτό ναι ή όχι?
4) Η τέμνουσα βάσης ισούται με το μέγεθος της αδράνειας και τέμνει την διατομή του τοιχώματος κοντά στην βάση.
Η προένταση στις παρειές του τοιχώματος με τιμή έντασης στο 70% του σημείου θραύσης της διατομής του αυξάνει την αντοχή του προς την τέμνουσα της βάσης κατά 40%
Το θέλετε αυτό ναι ή όχι?
5) Το έδαφος θεμελίωσης βελτιώνεται με την πάκτωση.
Το θέλετε αυτό ναι ή όχι?
6) Η πάκτωση στο έδαφος και η προένταση επί των κατακόρυφων διατομών με τον ίδιο τένοντα ελέγχουν την παραμόρφωση ακόμα και στον συντονισμό όταν το πλάτος ταλάντωσης μεγιστοποιείται όταν η συχνότητα του διεγέρτη γίνει ίση με την ιδιοσυχνότητα του συστήματος
Το θέλετε αυτό ναι ή όχι?
Όχι δεν το θέλετε και δεν μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί δεν το θέλετε.
Πριν πολλά χρόνια στο φόρουμ των πολιτικών μηχανικών ( michanikos.gr στο οποίο με έχουν αποκλείσει ) μου έλεγαν ότι δεν ξέρω.
Τώρα μετά από πολλά χρόνια έρευνας που έκανα τους λέω εγώ ότι δεν ξέρουν τι τους γίνεται.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την 21 Σεπ 2022, 23:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27230
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 21 Σεπ 2022, 22:55

155 σελιδες οι ιδιες μαλακιες.

Ελπιζω να τα κανεις κοπυ-πεηστ απο καπου γιατι δεν πιστευω να καθεσαι και να τα γραφεις απο την αρχη ολα.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 21 Σεπ 2022, 23:10

George_V έγραψε:
21 Σεπ 2022, 22:55
155 σελιδες οι ιδιες μαλακιες.

Ελπιζω να τα κανεις κοπυ-πεηστ απο καπου γιατι δεν πιστευω να καθεσαι και να τα γραφεις απο την αρχη ολα.
Απευθυνόμενος στους ίδιους μαλάκες. Δικά μου είναι όλα τα γράφω και τα ερευνώ μόνος μου.
Αυτές τις μαλακίες τις γράφω και εδώ... και δες πόσο διαφορετικά αντιδρούν εν σχέση με εσάς.
https://www.researchgate.net/profile/Io ... eris/stats
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27230
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 21 Σεπ 2022, 23:15

seismic έγραψε:
21 Σεπ 2022, 23:10
George_V έγραψε:
21 Σεπ 2022, 22:55
155 σελιδες οι ιδιες μαλακιες.

Ελπιζω να τα κανεις κοπυ-πεηστ απο καπου γιατι δεν πιστευω να καθεσαι και να τα γραφεις απο την αρχη ολα.
Στους ίδιους μαλάκες. Δικά μου είναι όλα τα γράφω και τα ερευνώ μόνος μου
Ναι το εχουμε διαπιστωσει. Μονο 155 σελιδες σου πηρε να γράφεις τα ιδια και τα ιδια χωρις να σου δινει κανεις σημασια.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 21 Σεπ 2022, 23:20

George_V έγραψε:
21 Σεπ 2022, 23:15
seismic έγραψε:
21 Σεπ 2022, 23:10
George_V έγραψε:
21 Σεπ 2022, 22:55
155 σελιδες οι ιδιες μαλακιες.

Ελπιζω να τα κανεις κοπυ-πεηστ απο καπου γιατι δεν πιστευω να καθεσαι και να τα γραφεις απο την αρχη ολα.
Στους ίδιους μαλάκες. Δικά μου είναι όλα τα γράφω και τα ερευνώ μόνος μου
Ναι το εχουμε διαπιστωσει. Μονο 155 σελιδες σου πηρε να γράφεις τα ιδια και τα ιδια χωρις να σου δινει κανεις σημασια.
Μου δίνει σημασία η παγκόσμια επιστημονική κοινότητα Όσο για τους Έλληνες επιστήμονες όσο μου δίνουν αυτοί σημασία τους δίνω και εγώ.
Αλλά είμαι της γνώμης ότι πες πες κάτι θα σας μείνει στην γκλάβα.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27230
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 21 Σεπ 2022, 23:24

seismic έγραψε:
21 Σεπ 2022, 23:20
George_V έγραψε:
21 Σεπ 2022, 23:15
seismic έγραψε:
21 Σεπ 2022, 23:10
Στους ίδιους μαλάκες. Δικά μου είναι όλα τα γράφω και τα ερευνώ μόνος μου
Ναι το εχουμε διαπιστωσει. Μονο 155 σελιδες σου πηρε να γράφεις τα ιδια και τα ιδια χωρις να σου δινει κανεις σημασια.
Μου δίνει σημασία η παγκόσμια επιστημονική κοινότητα Όσο για τους Έλληνες επιστήμονες όσο μου δίνουν αυτοί σημασία τους δίνω και εγώ.
Αλλά είμαι της γνώμης ότι πες πες κάτι θα σας μείνει στην γκλάβα.
Άμα σου δινε σημασία η επιστημονική κοινότητα δε θα εισουν εδώ να κλαψομουνιαζεις.

Οπότε άσε τα σάπια.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 21 Σεπ 2022, 23:30

George_V έγραψε:
21 Σεπ 2022, 23:24
seismic έγραψε:
21 Σεπ 2022, 23:20
George_V έγραψε:
21 Σεπ 2022, 23:15


Ναι το εχουμε διαπιστωσει. Μονο 155 σελιδες σου πηρε να γράφεις τα ιδια και τα ιδια χωρις να σου δινει κανεις σημασια.
Μου δίνει σημασία η παγκόσμια επιστημονική κοινότητα Όσο για τους Έλληνες επιστήμονες όσο μου δίνουν αυτοί σημασία τους δίνω και εγώ.
Αλλά είμαι της γνώμης ότι πες πες κάτι θα σας μείνει στην γκλάβα.
Άμα σου δινε σημασία η επιστημονική κοινότητα δε θα εισουν εδώ να κλαψομουνιαζεις.

Οπότε άσε τα σάπια.
Δεν τα γράφω για εσάς αυτά. Αυτά είναι για επιστήμονες. Εσείς δεν καταλαβαίνεται καν τι γράφω. Απλά μου αρέσει η πλατφόρμα του φόρουμ και τα γράφω στα Ελληνικά πρώτα εδώ μέσα, πριν τα μεταφράσω στα Αγγλικά για να τα δημοσιεύσω στο R.G
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την 21 Σεπ 2022, 23:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27230
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 21 Σεπ 2022, 23:32

seismic έγραψε:
21 Σεπ 2022, 23:30
George_V έγραψε:
21 Σεπ 2022, 23:24
seismic έγραψε:
21 Σεπ 2022, 23:20
Μου δίνει σημασία η παγκόσμια επιστημονική κοινότητα Όσο για τους Έλληνες επιστήμονες όσο μου δίνουν αυτοί σημασία τους δίνω και εγώ.
Αλλά είμαι της γνώμης ότι πες πες κάτι θα σας μείνει στην γκλάβα.
Άμα σου δινε σημασία η επιστημονική κοινότητα δε θα εισουν εδώ να κλαψομουνιαζεις.

Οπότε άσε τα σάπια.
Δεν τα γράφω για εσάς αυτά. Αυτά είναι για επιστήμονες. Απλά μου αρέσει η πλατφόρμα του φόρουμ και τα γράφω στα Ελληνικά πρώτα εδώ μέσα, πριν τα μεταφράσω στα Αγγλικά για να τα δημοσιεύσω στο R.G
Υπάρχει καί το Word ξερεις...
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 872
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 21 Σεπ 2022, 23:59

seismic έγραψε:
21 Σεπ 2022, 22:48
1) Η αδράνεια προϊόν της μάζας και της επιτάχυνσης είναι μια πλάγια δύναμη που αναπτύσσεται πάνω στην κατασκευή η οποία σε μεγάλους σεισμούς έχει μέγεθος που ξεπερνά στο τριπλάσιο το βάρος της κατασκευής.
Καλησπέρα φιλαράκι :wave:

Ας κάνω μια πονηρή ερώτηση για να ανάψω λίγο τα αίματα!

Με τι τρόπο η κατακόρυφη δύναμη των τενόντων σου εξουδετερώνει την οριζόντια δύναμη της επιταχυνόμενης μάζας; :smt017
Κάτι δεν μου πάει καλά με την ισορροπία των δυνάμεων...
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 22 Σεπ 2022, 00:10

Νταγκλης έγραψε:
21 Σεπ 2022, 23:59
seismic έγραψε:
21 Σεπ 2022, 22:48
1) Η αδράνεια προϊόν της μάζας και της επιτάχυνσης είναι μια πλάγια δύναμη που αναπτύσσεται πάνω στην κατασκευή η οποία σε μεγάλους σεισμούς έχει μέγεθος που ξεπερνά στο τριπλάσιο το βάρος της κατασκευής.
Καλησπέρα φιλαράκι :wave:

Ας κάνω μια πονηρή ερώτηση για να ανάψω λίγο τα αίματα!

Με τι τρόπο η κατακόρυφη δύναμη των τενόντων σου εξουδετερώνει την οριζόντια δύναμη της επιταχυνόμενης μάζας; :smt017
Κάτι δεν μου πάει καλά με την ισορροπία των δυνάμεων...
Καλησπέρα φίλε μου!
Το πρώτο που συμβαίνει όταν το έδαφος μετατοπίζεται είναι η δημιουργία της αδράνειας της μάζας της κατασκευής. Η αδράνεια είναι μια πλάγια δύναμη η οποία προσπαθεί να περιστρέψει τα τοιχώματα γύρω από την άρθρωση της βάσης. Περιστροφή δεν γίνεται αν υπάρχει πάκτωση των ανώτατων άκρων των τοιχωμάτων με το έδαφος. Π.χ τα φρένα των αυτοκινήτων σταματούν την περιστροφή του δίσκου των φρένων και το αυτοκίνητο σταματάει. Το ίδιο κάνω και εγώ με την πάκτωση των ανώτατων άκρων των παριών των τοιχωμάτων. Τα φρενάρω για να μην περιστραφούν γύρω από την άρθρωση της βάσης χρησιμοποιώντας μια δύναμη προερχόμενη από το έδαφος την οποία την μεταφέρω στο ανώτατο άκρο τους με σκοπό να σταματήσω την μετατόπιση της περιστροφής των τοιχωμάτων. Να το πω αλλιώς. Εάν τοποθετήσουμε σε ένα τραπέζι δύο τοιχώματα και στο ένα βιδώσουμε τις παρειές του πάνω το τραπέζι, Αν κάποιος μετατοπίσει το τραπέζι, το ασύνδετο τοίχωμα θα ανατραπεί.
Το βιδωμένο τοίχωμα δεν θα ανατραπεί διότι είναι πακτωμένο και αντέχει την πρωτογενή ροπή ανατροπής που του επιβάλει η αδράνεια. Κάνουμε ακριβώς το ίδιο σε κάθε τοίχωμα κτιρίου για να αποτρέψουμε την περιστροφή τους, γύρω από την άρθρωση της βάσης η οποία ευθύνεται για το σπάσιμο των δοκών.
Όπως φαίνεται στο σχήμα Εικόναυπάρχει η ανάκληση της βάσης του επιμήκους τοιχώματος στην θέση D2 και το ανασήκωμα της ανώτατης στάθμης του στην θέση D1 όπου προέρχεται από την ροπή ανατροπής που δημιουργεί η δύναμη της αδράνειας
Πόση πρέπει να είναι η εξωτερική ροπή ευστάθειας ( Β ) στο δώμα, προερχόμενη από το έδαφος θεμελίωσης και μεταφερόμενη από τον τένοντα της ευρεσιτεχνίας στο ανώτατο επίπεδο της παρειάς του τοιχώματος, ώστε να μην δημιουργηθούν τάσεις ανατροπής στο τοίχωμα, οι οποίες θα δημιουργήσουν ροπές στους κόμβους, όταν οι πλάγιες εντάσεις αδράνειας που δέχεται το τοίχωμα είναι της τάξεως των 20 ton ανά όροφο?
Λύση
Πρεπει Ροπες ανατροπης ητοι= 20*(12,8+9,6+6,4+3,2) <(μικρότερες) από Ροπη ευσταθειας Β*2,5 .Από δω βγαινει οτθ Β πρεπει να ναι μεγαλυτερο από 256 t για να μην ανατραπει.
Προσθέτουμε όλα τα ύψη (12,8+9,6+6,4+3,2) = 32 m και τα πολλαπλασιάζουμε με τους τόνους X 20 t = 640 Μετά διαιρούμε το 640 με την διάσταση της βάσης που είναι 2,5 m και βγαίνει 640 / 2,5 = 256.τόνοι
Δηλαδή Β> από 256 ton
Κανονικά έπρεπε να αφαιρεθεί το βάρος της βάσης, και ως πλάτος να υπολογιστεί το άκρο της βάσης.
Τότε η 256 τόνοι θα γινόντουσαν 240 τόνοι χωρίς συντελεστή ασφαλείας.
Και καμία μεταφορά ή δημιουργία ροπής στους κόμβους λόγο ροπής.
Αρκεί να μην υπάρχει κάμψη.
Ξέρουμε ότι τα τοιχώματα δεν αστοχούν από κάμψη γιατί είναι διαφραγματικής λειτουργίας, αλλά αστοχούν από διάτμηση και από την τέμνουσα βάσης.
Η διάτμηση εμφανίζεται όπου υπάρχει εφελκυσμός.
Αν εφαρμόσουμε προένταση + πάκτωση των παρειών του τοιχώματος στο έδαφος > των 256 τόνων τότε δεν θα εμφανιστεί
ούτε ανατροπή του τοιχώματος και μεταφορά ροπών στους κόμβους, ούτε αστοχία από την τέμνουσα βάσης ούτε καν διατμητική αστοχία, ούτε φυσικά και κάμψη. Μηδενική ιδιοπερίοδος.
Αρκεί η πάκτωση και οι διατομές μαζί να αντέχουν > από 256 τόνους χωρίς αστοχία.
Φυσικά αν μια αγκύρωση δεν επαρκεί για τα σχεδιαζόμενα φορτία τότε χρησιμοποιούμε δέσμη αγκυρώσεων με κεφαλόδεσμο.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 872
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 22 Σεπ 2022, 00:46

Πριν προσπαθησω να εξηγήσω απλά τι εννοώ....να επισημάνω ότι το σκαριφημα είναι παραπλανητικό. Το πέδιλο του τοιχώματος πάντα συνδέεται με τα υπόλοιπα πέδιλα με συνδετικά δοκάρια τα οποία και παραλαμβάνουν τη ροπή ανατροπής. Απαγορεύεται το μεμονωμένο πέδιλο όπως το σχεδιασες.

Πάμε τώρα στο ερώτημα μου.
Οι σεισμικές δυνάμεις, μπορεί να προέρχονται από το έδαφος, όμως η επίδραση που έχουν στο κτίριο ακολουθεί αντίθετη κατεύθυνση. Από πάνω προς τα κάτω αθροιστικά.
Πρέπει σε κάθε όροφο να μπορούν να παραληφθούν και να οδηγηθούν στο έδαφος.

Πάμε λοιπόν στο σκαριφημα σου (αγνοώντας τη λανθασμένη θεμελίωση) και ας αρχίσουμε από την κορυφαία πλάκα.
Έχεις μια οριζόντια δύναμη 200ΚΝ. Για μπορέσει να οδηγηθεί στο έδαφος πρέπει να εξουδετερωθεί από μια ίση και αντίθετη οριζόντια δύναμη.
Ο τένοντας σου παρέχει μόνο κατακόρυφη συνιστώσα. Πώς εξουδετερώνονται λοιπόν τα 200ΚΝ;
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών