ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6639
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 14 Ιαν 2023, 10:37

seismic έγραψε:
14 Ιαν 2023, 10:33
Αυτό που θέλω να σας πω είναι ότι το διεθνή δίπλωμα δεν είναι αστεία πράγματα.
Το εξετάζουν σοβαροί επιστημονικοί κριτές πριν στο δώσουν.
Οι δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά με κριτές το ίδιο.
Εγώ δεν έχω διδακτορικό και το ξέρω, αλλά έχω δημοσιεύσεις και διεθνή πατέντα
Η συζήτηση είχε ξεκινήσει όταν σας είπα ότι ο ερευνητής Α χρειάζεται και διεθνή πατέντα για να γίνει ερευνητής Α
Και αυτό σας έδειξα.
Γιάννη, ο ερευνητής Α χρειάζεται ΚΑΙ διεθνή πατέντα ΚΑΙ διδακτορικό!
Αυτό ακριβώς λένε τα λινκς που έφερες. Χρειάζεσαι ΚΑΙ τα δύο. Όχι μόνο διεθνή πατέντα και δημοσιεύσεις. Χρειάζεσαι ΚΑΙ διδακτορικό!
Αλλιώς ΔΕΝ γίνεσαι ερευνητής Α.

Κατάλαβέ το επί τέλους!

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 14 Ιαν 2023, 10:40

Λοξίας έγραψε:
14 Ιαν 2023, 10:37
seismic έγραψε:
14 Ιαν 2023, 10:33
Αυτό που θέλω να σας πω είναι ότι το διεθνή δίπλωμα δεν είναι αστεία πράγματα.
Το εξετάζουν σοβαροί επιστημονικοί κριτές πριν στο δώσουν.
Οι δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά με κριτές το ίδιο.
Εγώ δεν έχω διδακτορικό και το ξέρω, αλλά έχω δημοσιεύσεις και διεθνή πατέντα
Η συζήτηση είχε ξεκινήσει όταν σας είπα ότι ο ερευνητής Α χρειάζεται και διεθνή πατέντα για να γίνει ερευνητής Α
Και αυτό σας έδειξα.
Γιάννη, ο ερευνητής Α χρειάζεται ΚΑΙ διεθνή πατέντα ΚΑΙ διδακτορικό!
Αυτό ακριβώς λένε τα λινκς που έφερες. Χρειάζεσαι ΚΑΙ τα δύο. Όχι μόνο διεθνή πατέντα και δημοσιεύσεις. Χρειάζεσαι ΚΑΙ διδακτορικό!
Αλλιώς ΔΕΝ γίνεσαι ερευνητής Α.

Κατάλαβέ το επί τέλους!
Αυτό το ξέρω.
Χρειάζεσαι διεθνή πατέντα δημοσιεύσεις σε περιοδικά με κριτές και διδακτορικό.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την 14 Ιαν 2023, 10:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6639
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 14 Ιαν 2023, 10:40

seismic έγραψε:
14 Ιαν 2023, 10:40
Λοξίας έγραψε:
14 Ιαν 2023, 10:37
seismic έγραψε:
14 Ιαν 2023, 10:33
Αυτό που θέλω να σας πω είναι ότι το διεθνή δίπλωμα δεν είναι αστεία πράγματα.
Το εξετάζουν σοβαροί επιστημονικοί κριτές πριν στο δώσουν.
Οι δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά με κριτές το ίδιο.
Εγώ δεν έχω διδακτορικό και το ξέρω, αλλά έχω δημοσιεύσεις και διεθνή πατέντα
Η συζήτηση είχε ξεκινήσει όταν σας είπα ότι ο ερευνητής Α χρειάζεται και διεθνή πατέντα για να γίνει ερευνητής Α
Και αυτό σας έδειξα.
Γιάννη, ο ερευνητής Α χρειάζεται ΚΑΙ διεθνή πατέντα ΚΑΙ διδακτορικό!
Αυτό ακριβώς λένε τα λινκς που έφερες. Χρειάζεσαι ΚΑΙ τα δύο. Όχι μόνο διεθνή πατέντα και δημοσιεύσεις. Χρειάζεσαι ΚΑΙ διδακτορικό!
Αλλιώς ΔΕΝ γίνεσαι ερευνητής Α.

Κατάλαβέ το επί τέλους!
Αυτό το ξέρω.
Ωραία, συμφωνήσαμε!

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32119
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 14 Ιαν 2023, 11:39

seismic έγραψε:
14 Ιαν 2023, 10:33
Αυτό που θέλω να σας πω είναι ότι το διεθνή δίπλωμα δεν είναι αστεία πράγματα.
Το εξετάζουν σοβαροί επιστημονικοί κριτές πριν στο δώσουν.
μπα, αστειο ειναι. μαλλον δεν υπαρχει καν αυτο το "διεθνη διπλωμα".
Οι δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά με κριτές το ίδιο.
σε αληθινα επιστημονικα περιοδικα, ναι, σε μαλακιες, οχι.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 14 Ιαν 2023, 14:15

Ασέβαστος έγραψε:
14 Ιαν 2023, 11:39
seismic έγραψε:
14 Ιαν 2023, 10:33
Αυτό που θέλω να σας πω είναι ότι το διεθνή δίπλωμα δεν είναι αστεία πράγματα.
Το εξετάζουν σοβαροί επιστημονικοί κριτές πριν στο δώσουν.
μπα, αστειο ειναι. μαλλον δεν υπαρχει καν αυτο το "διεθνη διπλωμα".
Οι δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά με κριτές το ίδιο.
σε αληθινα επιστημονικα περιοδικα, ναι, σε μαλακιες, οχι.
https://patents.google.com/patent/US100 ... oq=1006289
Your Research Interest Score is higher than 98% of ResearchGate members
https://www.researchgate.net/profile/Io ... eris/stats
Και σκάσε από την ζήλια σου παλιοκαφετζή των ταμπουρίων . :smt005:
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 14 Ιαν 2023, 23:45

Στον κόσμο των κατασκευών υπάρχουν οι πάσσαλοι αιχμής, οι πάσσαλοι τριβής, οι τσιμεντενέσεις οι αγκυρώσεις εδάφους οι χημικές αγκυρώσεις κ.λ.π
Έχετε σκεφθεί πως όλες αυτές οι πακτώσεις θα μπορούσαν να δεκαπλασιάσουν την απόδοσή τους ως προς τα ανοδικά και καθοδικά αξονικά φορτία?
Όλες οι πακτώσεις γεμίζουν με ιδικό ένεμα και παρελκόμενα είδη για να προκαλέσουν την πρόσφυση, και μετά την πρόσφυση δουλεύουν δια της τριβής. Πριν τοποθετηθεί το ένεμα αν τοποθετούσαμε έναν μηχανισμό μέσα στην οπή ο οποίος θα διαστελλόταν από την επιφάνεια και θα εξασκούσε οριζόντιες πιέσεις περιμετρικά της οπής καθ όλο το μήκος της θα αύξανε σημαντικά την απόδοσή τους ως προς την παραλαβή των ανοδικών και καθοδικών αξονικών φορτίων?
Εικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 15 Ιαν 2023, 17:51

Σιγά το δύσκολο
Ας σκάψουν από την μία πλευρά να έρθει στα ίσα του.
Εικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 16 Ιαν 2023, 20:42

Τι μπορούμε να κάνουμε με τις αγκυρώσεις.

Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 17 Ιαν 2023, 19:17

Πάσσαλοι αιχμής πάσσαλοι τριβής ή κάτι άλλο?
Για την θεμελίωση πάνω σε χαλαρά εδάφη χρησιμοποιούν πασσάλους αιχμής οι οποίοι μεταβιβάζουν τα φορτία της κατασκευής σε κατώτερα ισχυρά πετρώματα, και τους πασσάλους τριβής οι οποίοι διά της τριβής πάνω στην διεπιφάνεια μεταξύ των πρανών τους και του εδάφους, το οποίο συμπυκνώνουν κατά την εισχώρηση τους μέσα σε αυτό, αυξάνουν την αντοχή του.
Οι πάσσαλοι και άλλες τεχνικές που χρησιμοποιούν σήμερα έχουν ένα σκοπό και αυτός είναι να παραλάβουν τα φορτία του κτηρίου.
Δεν έχουν όμως καμία δυνατότητα να παραλάβουν εφελκυσμό, δηλαδή έλξη.
Η ροπή ανατροπής των κατασκευών στους πολύ μεγάλους σεισμούς είναι τριπλάσια των στατικών φορτίων της κατασκευής.
Στα τοιχώματα στον σεισμό δημιουργούνται ανοδικές εντάσεις έλξης στην μια εκ των δύο παρειών λόγο της ροπής κάμψης και της ροπής ανατροπής οι οποίες όπως είπαμε είναι έως και τρεις φορές μεγαλύτερες από τα στατικά φορτία του κτηρίου.
Αν οι πάσσαλοι είχαν την δυνατότητα να παραλάβουν και εντάσεις έλξης ( προερχόμενες από τις ροπές ) τότε θα συμμετείχαν στην παραλαβή αυτών των εντάσεων.
Όμως δεν μπορούν... και οι μικρές διατομές γύρω από τους κόμβους αναλαμβάνουν όλες τις ροπές οι οποίες αν είναι μεγάλες τις σπάνε και η κατασκευή καταρρέει.
Μήπως πρέπει να κατασκευάζουμε την θεμελίωση εις βάθος αντί εις πλάτος και να τοποθετούμε μέσα της διαστελλόμενους μηχανισμούς εδάφους
( σαν αυτόν στην φωτογραφεία ) οι οποίοι να μπορούν να παραλάβουν τόσο τα στατικά φορτία όσο και την έλξη προερχόμενη από τις ροπές, ώστε να βοηθήσουμε τις διατομές των κόμβων μειώνοντας τις ροπές τους?
Γενικά
Οι ροπές γύρο από τους κόμβους δημιουργούνται από την ροπή κάμψης και την ροπή ανατροπής των τοιχωμάτων. 1) Την ροπή κάμψης την μειώνουμε στο ελάχιστο α) κατασκευάζοντας επιμήκη τοιχώματα αντί των υποστυλωμάτων και β) εφαρμόζοντας θλίψη στην διατομή. 2) Την ροπή ανατροπής των τοιχωμάτων την σταματάμε με την πάκτωση των παρειών τους με το έδαφος θεμελίωσης. 3) Την τέμνουσα βάσης την εξουδετερώνουμε αυξάνοντας την διατομή του τοιχώματος και εφαρμόζοντας θλίψη στην διατομή του. 4) Την διατμητική αστοχία του σκυροδέματος επικάλυψης την εξαλείφομαι με την μέθοδο της προέντασης. 5) Την ανελαστική μετατόπιση την κάνουμε ελαστική με την μέθοδο της προέντασης αφού οι τυχόν διαρροές τις επαναφέρει η προένταση.

Εικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 18 Ιαν 2023, 22:12

Υπάρχουν πάρα πολλοί μηχανισμοί πάκτωσης στον κόσμο.
Τα στριφώνια τα ούπα και τα βύσματα τα χημικά αγκύρια είναι μηχανισμοί πάκτωσης πάνω σε δομικά υλικά
Σε μηχανικές αγκυρώσεις εδάφους υπάρχουν πολλοί μηχανισμού όπως η
Terra Lock™ System
Αντιριδες αγκυρια εξάγωνα από την χυτεμπορική Πιερίας
Krinner Ground Screws.wmv
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την 18 Ιαν 2023, 22:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 18 Ιαν 2023, 22:14

Techno metal posts helical piles

Και η δική μου που ευελπιστώ να είναι η ισχυρότερη αγκύρωση στον κόσμο διότι είναι η μόνη που διαστέλλεται προς τα πρανή της γεώτρησης.
Εικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 19 Ιαν 2023, 20:40

Τι είναι η διατμητική αστοχία του σκυροδέματος επικάλυψης ?
Θα εξηγήσω απλά ένα από τα προβλήματα που λύνει η ευρεσιτεχνία μου χωρίς τεχνικούς όρους ώστε να γίνει κατανοητό από όλους τους ανθρώπους.
Το σκυρόδεμα συνεργάζεται με τον χάλυβα Το ένα κολλάει πάνω στο άλλο υλικό και το σκυρόδεμα εγκλωβίζετε μεταξύ των ραβδώσεων του χάλυβα και κατ αυτόν τον τρόπο γίνονται ένα σώμα. Όμως αυτή η συνεργασία δεν κρατά πολύ όταν ο χάλυβας αρχίζει το τράβηγμα γιατί το σκυρόδεμα δεν μπορεί να συγκρατήσει μέσα του τον χάλυβα και σπάει με αποτέλεσμα να τελειώνει η συνεργασία τους, η κατασκευή από οπλισμένο σκυρόδεμα να γίνεται μπάζα σκυροδέματος και χάλυβα και η κατασκευή να πέφτει.
Υπάρχει λύση σε αυτό το πρόβλημα?
Ναι υπάρχει και είναι δεδομένη.
Η λύση είναι να εφαρμόσουμε θλίψη στα τοιχώματα
Και τι κάνει η θλίψη?
Η θλίψη εξουδετερώνει τον εφελκυσμό. Δηλαδή δύο δυνάμεις ίσες και αντίθετες ισορροπούν
Τον χάλυβα τον τοποθετούμε μέσα στο σκυρόδεμα για να παραλάβει τον εφελκυσμό.
Όταν εξουδετερώσουμε τον εφελκυσμό επιβάλλοντας στο τοίχωμα θλίψη τότε τι να τον κάνεις τον οπλισμό?
Πως επιβάλλουμε θλίψη στην διατομή?
Την επιβάλουμε πάλη με χάλυβα και υδραυλικούς γρύλους αλλά χωρίς ο χάλυβας να έρχεται σε επαφή με το σκυρόδεμα διότι η διέλευσή του μέσα από το σκυρόδεμα γίνεται μέσα από πλαστικές σωλήνες διέλευσης. Με αυτή την μέθοδο που ονομάζεται προένταση δεν σπάει το σκυρόδεμα αφού αυτό δεν έχει καμία επαφή με τον χάλυβα.
Θα το πω και επιστημονικά
Με τον όρο συνάφεια ορίζεται η συνδυασμένη δράση των μηχανισμών που παρεμποδίζουν τη σχετική ολίσθηση μεταξύ των ράβδων του οπλισμού και του σκυροδέματος που τις περιβάλλει. Οι επιμέρους μηχανισμοί της συνάφειας είναι η πρόσφυση, η τριβή και, για την περίπτωση ράβδων χάλυβα με νευρώσεις, η αντίσταση του σκυροδέματος το οποίο εγκλωβίζεται μεταξύ των νευρώσεων.
Η συνδυασμένη δράση των μηχανισμών αυτών επιφέρει την ανάπτυξη διατμητικών τάσεων στη διεπιφάνεια σκυροδέματος και χάλυβα.
Το σκυρόδεμα δεν αντέχει την διάτμηση με αποτέλεσμα όταν οι τάσεις φθάσουν στην οριακή τιμή τους επέρχεται καταστροφή της συνάφειας υπό μορφή διάρρηξης του σκυροδέματος κατά μήκος των ράβδων και αποκόλλησης των ράβδων χάλυβα.
Ή ποιο σύντομα
Η υπέρ αντοχή του χάλυβα στον εφελκυσμό επιφέρει διατμητική αστοχία στο σκυρόδεμα επικάλυψης.
ΕικόναΕικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 20 Ιαν 2023, 10:39

Επειδή είμαι πρακτικός και ότι λέω το κάνω.
Στην πράξη.
Ετοιμάζω πειράματα έλξης αυτού του μηχανισμού αγκύρωσης. Θα τοποθετηθεί σε οπή πάνω στον βράχο βάθους 2,10 μέτρων με διάμετρο 34 εκατοστών και θα εφαρμοστεί έλξη 100 τόνων με δύο υδραυλικούς γρύλους 50+50 τόνων. Ο τένοντας έχει διάμετρο 40 mm με αντοχή σε έλξη 160 τόνους. Περιμένω τον τένοντα.

Rock Shark
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 20 Ιαν 2023, 22:34

Να θυμηθούμε τα παλιά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 22 Ιαν 2023, 14:01

Ασχολούμαι εδώ και 15 χρόνια με την έρευνα πάνω στην βελτίωση της αντισεισμικής τεχνολογίας των κατασκευών.
Οι μόνες σπουδές που έχω είναι αυτές του εργοδηγού δομικών έργων.
Πρόκειται για μία ακριβή ανεξάρτητη έρευνα που κάνω μόνος μου, πάρα πολύ σπουδαία αφού αφορά την ασφάλεια των κατασκευών και των ανθρώπων παγκοσμίως. Είναι πολύ περίεργο που οι φορείς του κράτους ενώ με άκουσαν δεν με βοήθησαν σε αυτή μου την προσπάθεια.
Προσπαθώντας τόσο καιρό να εξηγήσω αυτή την στάση της Ελληνικής πολιτείας, κατάλαβα ότι δεν ακούγομαι γιατί δεν είμαι μορφωμένος όπως είναι αυτοί. Νομίζουν ότι οι οικοδόμοι σαν εμένα δεν έχουν λόγο Ζητάω την βοήθεια των πολιτικών μηχανικών τόσο για ερευνητική συνεργασία όσο και για επαγγελματική συνεργασία ώστε να τοποθετηθεί στις μελέτες και στις κατασκευές.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών