ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16969
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 26 Μαρ 2024, 11:03

Ναύτης έγραψε:
26 Μαρ 2024, 10:11
Πάντως το ότι ο σισμίκ ισχυρίζεται πως έχει χτίσει οικοδομές γράφοντας στα παπάρια του τις οδηγίες πολιτικού μηχανικού και αρχιτέκτονα δεν είναι για καλαμπούρια. Εντάξει, το να είναι κάποιος γραφικός είναι ένα θέμα, το να είναι επικίνδυνος άλλο.
Λεονταρισμοι του καναπε.
Αν τολμουσε θα ετρωγε κανα μαδερι στο κεφαλι απο τον μηχανικο και θα εστρωνε.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32751
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 26 Μαρ 2024, 11:23

seismic1 έγραψε:
25 Μαρ 2024, 12:30
Αν νομίζετε ότι εγώ δεν ξέρω γιατί δεν είμαι τιτλούχος με γειά σας με χαρά σας.
οχι. ειμαστε σιγουροι οτι δεν ξερεις, επειδη αυτα που λες ειναι λαθος. ολοφανερα.

αδιαφορο αν εχεις τιτλο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32751
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 26 Μαρ 2024, 11:39

Ναύτης έγραψε:
26 Μαρ 2024, 10:11
Πάντως το ότι ο σισμίκ ισχυρίζεται πως έχει χτίσει οικοδομές γράφοντας στα παπάρια του τις οδηγίες πολιτικού μηχανικού και αρχιτέκτονα δεν είναι για καλαμπούρια. Εντάξει, το να είναι κάποιος γραφικός είναι ένα θέμα, το να είναι επικίνδυνος άλλο.
ο απλως ισχυριζεται ψεμματα, οπως συνηθως.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 26 Μαρ 2024, 12:43

Ναύτης έγραψε:
26 Μαρ 2024, 10:58
Λοξίας έγραψε:
26 Μαρ 2024, 10:50
Ναύτης έγραψε:
26 Μαρ 2024, 10:11
Πάντως το ότι ο σισμίκ ισχυρίζεται πως έχει χτίσει οικοδομές γράφοντας στα παπάρια του τις οδηγίες πολιτικού μηχανικού και αρχιτέκτονα δεν είναι για καλαμπούρια. Εντάξει, το να είναι κάποιος γραφικός είναι ένα θέμα, το να είναι επικίνδυνος άλλο.
Μπα...κοκορεύεται, κομπασμοί και καυχησιολογίες για το πόσο σπουδαίος είναι..."ξέρεις ποιος είμαι εγώ" και έτσι...
Σπουργίτης που την είδε γεράκι...
Μακάρι να είναι έτσι.
Τι να μου πει ο μηχανικός να κάνω αυτά τα πράγματα?
Αυτά μόνο εγώ τα κάνω.
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα


Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13504
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 26 Μαρ 2024, 12:55

Το θέμα είναι αν αυτά που κάνεις -νομίζω ουδείς αμφιβάλλει ότι είσαι ένας καλός οικοδόμος- είναι σύμφωνα με τα σχέδια του αρχιτέκτονα και τις απαιτήσεις του μηχανικού ή αν τους γράφεις στα παπάρια σου, όπως έγραψες πιο πάνω, και κάνεις του κεφαλιού σου.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 26 Μαρ 2024, 13:09

Ναύτης έγραψε:
26 Μαρ 2024, 12:55
Το θέμα είναι αν αυτά που κάνεις -νομίζω ουδείς αμφιβάλλει ότι είσαι ένας καλός οικοδόμος- είναι σύμφωνα με τα σχέδια του αρχιτέκτονα και τις απαιτήσεις του μηχανικού ή αν τους γράφεις στα παπάρια σου, όπως έγραψες πιο πάνω, και κάνεις του κεφαλιού σου.
Σε διακοσμήσεις κάνω του κεφαλιού μου Έχω πτυχίο εργοδηγού.
Εγώ κάνω το ντιζάιν της διακόσμησης εγώ την κατασκευή.
Αυτά είναι δικά μου χωράφια.

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 872
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 26 Μαρ 2024, 14:45

seismic1 έγραψε:
25 Μαρ 2024, 23:58

1.Η ανάκληση αποτρέπεται ή καλύτερα μικραίνει, αν η πάκτωση είναι στο έδαφος και αν ο τένοντας προέντασης έχει την βοήθεια του γραμμικού οπλισμού και της συνδετήριας δοκού. 1+1=2 ισχυρότερο του ενός.
Από τη στιγμή που δεν αγκυρώνεται ο οπλισμός στη θεμελίωση....δεν συμμετέχει καθόλου στην παραλαβή της ροπής ανατροπής.
Για αυτό ακριβώς το λόγο η προσομοίωση του Παπαδρακάκη είναι παντελώς άσχετη.

Ο οπλισμός χρησιμεύει μόνο για την περίσφιξη και την κάμψη στα επίπεδα των πλακών.

Επίσης ασχετο είναι αν αγκυρώνεται στο έδαφος. Η ανάκληση εξαρτάται μόνο από το εμβαδό του χάλυβα, το ύψος του κτιρίου και τη σεισμική αξονική.
2.Η ανάκληση οφείλετε σε δύο παράγοντες στον μοχλοβραχίονα του πλάτους και στην παραμόρφωση του τένοντα.
Η τοποθέτηση του τένοντα στα άκρα μειώνει τις εντάσεις που δέχεται οπότε και την παραμόρφωση του τένοντα, καθώς μειώνει και την παραμόρφωση της καθετότητας του τοιχώματος.
Ας πάρουμε πάλι το παράδειγμά σου....

SpoilerShow
Εικόνα

....και τέρμα στην άκρη να βάλεις τους τένοντες (που προφανώς δεν γίνεται) έχεις για 4όροφο κτίριο ανάκληση 4εκ. η οποία σε 8όροφο γίνεται 30εκ.
Το αν θα ασκήσεις θλίψη ή όχι είναι επίσης πρακτικά άσχετο.

Στο ξαναλέω....το σύστημά σου δεν είναι σε τίποτα διαφορετικό από τα rocking walls.
Άλλα πίστευες εσύ και άλλα σου προέκυψαν τελικά... :D Τουλάχιστον ξεφύγαμε από τις ανοησίες της προέντασης και του "σκοτώματος " εφελκυσμού!

SpoilerShow
Εικόνα
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

seismic1
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 26 Μαρ 2024, 15:26

από Νταγκλης »
Από τη στιγμή που δεν αγκυρώνεται ο οπλισμός στη θεμελίωση....δεν συμμετέχει καθόλου στην παραλαβή της ροπής ανατροπής.
Για αυτό ακριβώς το λόγο η προσομοίωση του Παπαδρακάκη είναι παντελώς άσχετη.
Εγώ ξέρω ότι ο γραμμικός οπλισμός αγκυρώνεται και στο πέδιλο και στην συνδετήριο δοκό.
Η αγκύρωση η δική μου αγκυρώνεται στο πέδιλο της βάσης, αλλά και στο δώμα. Έχει διπλή πάκτωση και διαφορετική ένταση από την βάση και κάτω και από την βάση και πάνω.
Εδώ ξέρω ότι αν κάτι είναι πακτωμένο δεν του επιτρέπεται καμία κίνηση. Άλλο η άρθρωση άλλο η πάκτωση.
από Νταγκλης »....και τέρμα στην άκρη να βάλεις τους τένοντες (που προφανώς δεν γίνεται) έχεις για 4όροφο κτίριο ανάκληση 4εκ. η οποία σε 8όροφο γίνεται 30εκ.
Το αν θα ασκήσεις θλίψη ή όχι είναι επίσης πρακτικά άσχετο.

Στο ξαναλέω....το σύστημά σου δεν είναι σε τίποτα διαφορετικό από τα rocking walls.
Άλλα πίστευες εσύ και άλλα σου προέκυψαν τελικά... :D Τουλάχιστον ξεφύγαμε από τις ανοησίες της προέντασης και του "σκοτώματος " εφελκυσμού!
Η ανάκληση των 4 εκατοστών δεν επηρεάζει ανελαστικά το τετραώροφο Στο 8ώροφο προφανώς τοποθετείς περισσότερες πακτώσεις.
Έτσι και αλλιώς τα δικά σας στατικά δεν αλλάζουν και η δική μου μέθοδος είναι για να σταματήσει μεγαλύτερους σεισμούς σαν πρόσθετη βοήθεια.
Ένα τοίχωμα πλάτους 2 μέτρων αν έχει ανάκληση 4 εκατοστά θα χάσει μεγαλύτερη καθετότητα από ότι αν σηκωθεί 4 εκατοστά η πλευρά ενός προκατασκευασμένου κτιρίου από Ο.Σ πλάτους π.χ 8 μέτρων.
Από την άλλη εγώ σταματώ δύο ανατροπές. Του κτιρίου και του κάθε τοιχίου ξεχωριστά.
Όλοι ξέρουμε ότι η προένταση αυξάνει την δυσκαμψία δηλαδή σταματά την παραμόρφωση την μεγάλη.
Χωρίς μεγάλη καμπτική παραμόρφωση πως θα έχεις εφελκυσμό αστοχίας?
Δεν ξέρω ακούω παράλογα πράγματα από εσένα τα οποία ξεπερνούν τις γνώσεις μου που σπούδασα και που διαβάζω στα γραπτά.
Ναι υπάρχει μέτρο ελαστικότητας του χάλυβα αλλά υπάρχει και ελαστική περιοχή μετατόπισης και στην δομή.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32751
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 26 Μαρ 2024, 17:23

seismic1 έγραψε:
26 Μαρ 2024, 13:09
Ναύτης έγραψε:
26 Μαρ 2024, 12:55
Το θέμα είναι αν αυτά που κάνεις -νομίζω ουδείς αμφιβάλλει ότι είσαι ένας καλός οικοδόμος- είναι σύμφωνα με τα σχέδια του αρχιτέκτονα και τις απαιτήσεις του μηχανικού ή αν τους γράφεις στα παπάρια σου, όπως έγραψες πιο πάνω, και κάνεις του κεφαλιού σου.
Σε διακοσμήσεις κάνω του κεφαλιού μου Έχω πτυχίο εργοδηγού.
Εγώ κάνω το ντιζάιν της διακόσμησης εγώ την κατασκευή.
Αυτά είναι δικά μου χωράφια.
οχι, δεν ειναι.

ειναι χωραφια εκεινου που πληρωνει. οπως θελει αυτος θα φτιαχτει, οχι οπως θελει ο μαστορας.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13504
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 26 Μαρ 2024, 17:36

seismic1 έγραψε:
26 Μαρ 2024, 13:09
Ναύτης έγραψε:
26 Μαρ 2024, 12:55
Το θέμα είναι αν αυτά που κάνεις -νομίζω ουδείς αμφιβάλλει ότι είσαι ένας καλός οικοδόμος- είναι σύμφωνα με τα σχέδια του αρχιτέκτονα και τις απαιτήσεις του μηχανικού ή αν τους γράφεις στα παπάρια σου, όπως έγραψες πιο πάνω, και κάνεις του κεφαλιού σου.
Σε διακοσμήσεις κάνω του κεφαλιού μου Έχω πτυχίο εργοδηγού.
Εγώ κάνω το ντιζάιν της διακόσμησης εγώ την κατασκευή.
Αυτά είναι δικά μου χωράφια.
Στις φωτό που έβαλες βλέπω και ημιυπαίθριους. Από πότε ανήκουν στις διακοσμήσεις; Αλλά και η διαμόρφωση των εσωτερικών χώρων είναι χωράφι του αρχιτέκτονα, όχι του οικοδόμου. @ πτυχίο έχεις, για τα λουριά είσαι.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 26 Μαρ 2024, 17:49

Ναύτης έγραψε:
26 Μαρ 2024, 17:36
seismic1 έγραψε:
26 Μαρ 2024, 13:09
Ναύτης έγραψε:
26 Μαρ 2024, 12:55
Το θέμα είναι αν αυτά που κάνεις -νομίζω ουδείς αμφιβάλλει ότι είσαι ένας καλός οικοδόμος- είναι σύμφωνα με τα σχέδια του αρχιτέκτονα και τις απαιτήσεις του μηχανικού ή αν τους γράφεις στα παπάρια σου, όπως έγραψες πιο πάνω, και κάνεις του κεφαλιού σου.
Σε διακοσμήσεις κάνω του κεφαλιού μου Έχω πτυχίο εργοδηγού.
Εγώ κάνω το ντιζάιν της διακόσμησης εγώ την κατασκευή.
Αυτά είναι δικά μου χωράφια.
Στις φωτό που έβαλες βλέπω και ημιυπαίθριους. Από πότε ανήκουν στις διακοσμήσεις; Αλλά και η διαμόρφωση των εσωτερικών χώρων είναι χωράφι του αρχιτέκτονα, όχι του οικοδόμου. @ πτυχίο έχεις, για τα λουριά είσαι.
Σε λίγο θα πληρώνεται βιβλίο για να με διαβάζεται.
Πτυχίο Εργοδηγού δομικών Έργων έχω.
Το 2002 οι εργοδηγοί σε εταιρεία έπαιρναν 5000 ευρώ και οι πολιτικοί μηχανικοί 2000 ευρώ. :003:
Αυτό το άρθρο μου entitled ''Ultimate Anti-Seismic Desing Method. A novel approach'' θα περιλαμβάνεται as a book chapter in the in the following book. ''Theory and Applications of Engineering Research''
https://mail.google.com/mail/u/0?ui=2&i ... _lu8k5uzo0
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic1 την 26 Μαρ 2024, 18:02, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14558
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 26 Μαρ 2024, 17:55

ΤΙΤΛΟΣ ΓΙΑ ΓΕΡΑ ΓΑΜΗΣΙΑ :blm:
Κανονικά όλη η κατασκευαστική και τα μέλη του ΔΣ έπρεπε να φοράνε μπλουζάκια:
ΜΠΡΟΣΤΑ : Ultimate Anti-Seismic Desing Method.
'ΠΙΣΩ : Theory and Applications of Engineering Research''

και κάτω δεξιά τηλέφωνο και εμαιλ
:Contact person : DAJE" :blm:
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

seismic1
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 26 Μαρ 2024, 23:40

Μετά από 12 χρόνια αποκλεισμού ξανά γράφω στο michanikos .gr :003:

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5112
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 27 Μαρ 2024, 00:03

seismic1 έγραψε:
26 Μαρ 2024, 23:40
Μετά από 12 χρόνια αποκλεισμού ξανά γράφω στο michanikos .gr :003:
Θα σε αντέξουν κανα μήνα και μετά τα ξαναλές πάλι το 2036.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών