ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27082
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 16 Οκτ 2021, 21:54

seismic έγραψε:
16 Οκτ 2021, 21:53
George_V έγραψε:
16 Οκτ 2021, 21:48
seismic έγραψε:
16 Οκτ 2021, 21:46
Μετράει ως προς την φέρουσα ικανότητα της κατασκευής, την ποσοτική βελτίωση προς την τέμνουσα βάσης και τον καλύτερο έλεγχο της παραμόρφωσης. Δεν μετράει γιατί χρησιμοποίησαν υποστυλώματα αντί τοιχώματα στα οποία έχει πολύ μεγαλύτερη απόδοση η πατέντα λόγο διπλού μοχλοβραχίονα, λόγο διπλής πάκτωσης και λόγο της μεγαλύτερης ακαμψίας που παρουσιάζει. Ακόμα είναι παντελώς ανύπαρκτη η πάκτωση στο έδαφος που σταματά την ροπή ανατροπής του τοιχώματος. Σκέψου να υπήρχαν και αυτά.
Θα αλλάζατε επάγγελμα..
Εχεις μια ερευνα που εγινε με λαθος παραμετρους, ο ιδιος ο ενδιαφερομενος ομολογει λαθη και αστοχιες και επιμένει να τη δεχτουμε σαν σωστη.

Fuck logic.

Ακομα και να τη δεχτουμε σαν σωστη (ΝΟΤ!) δεν εχεις ουτε την ερευνα δευτερης φάσης που λεει το πορισμα του Πολυτεχνειου ουτε την οικονομοτεχνικη μελέτη που ζητά.
Μην στεναχωριέσαι την έχω εγώ και ο Π. Καρύδης και σύντομα θα την έχει και το κράτος αφού θα εκδοθεί άδεια κατασκευής.
Εσείς περιμένετε και συνεχίστε έτσι για να κάνεται πλούσιο τον Π. Καρύδη.
Συντομα οταν λεμε σε 200 χρονια?
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 16 Οκτ 2021, 22:01

George_V έγραψε:
16 Οκτ 2021, 21:54
seismic έγραψε:
16 Οκτ 2021, 21:53
George_V έγραψε:
16 Οκτ 2021, 21:48


Εχεις μια ερευνα που εγινε με λαθος παραμετρους, ο ιδιος ο ενδιαφερομενος ομολογει λαθη και αστοχιες και επιμένει να τη δεχτουμε σαν σωστη.

Fuck logic.

Ακομα και να τη δεχτουμε σαν σωστη (ΝΟΤ!) δεν εχεις ουτε την ερευνα δευτερης φάσης που λεει το πορισμα του Πολυτεχνειου ουτε την οικονομοτεχνικη μελέτη που ζητά.
Μην στεναχωριέσαι την έχω εγώ και ο Π. Καρύδης και σύντομα θα την έχει και το κράτος αφού θα εκδοθεί άδεια κατασκευής.
Εσείς περιμένετε και συνεχίστε έτσι για να κάνεται πλούσιο τον Π. Καρύδη.
Συντομα οταν λεμε σε 200 χρονια?
Όχι τα στατικά και η υπογραφή έπεσε Τώρα είναι σε φάση να βρει η άδεια.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 864
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 16 Οκτ 2021, 22:53

Ρε συ....δεν μπορώ να σε καταλάβω. Πιστεύεις ότι, στη θεμελίωση των τοιχωμάτων, δεν γίνεται έλεγχος ανατροπής;
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 16 Οκτ 2021, 23:08

Νταγκλης έγραψε:
16 Οκτ 2021, 22:53
Ρε συ....δεν μπορώ να σε καταλάβω. Πιστεύεις ότι, στη θεμελίωση των τοιχωμάτων, δεν γίνεται έλεγχος ανατροπής;
Έλεγχος ανατροπής γίνεται.
Όμως τα δοκάρια σταματούν την ανατροπή της βάσης. Χωρίς τα δοκάρια θα είχαμε ανατροπή και ανάκληση βάσης.
Τα δοκάρια είναι και αυτά που σπάει ο κορμός τους στις μεγάλες επιταχύνσεις. Και σπάνε γιατί αδυνατούν να σταματήσουν την ροπή ανατροπής του τοιχώματος.
Τι κάνουμε για μην σπάει ο κορμός των δοκών στις μεγάλες επιταχύνσεις?
1) τους αυξάνουμε την μάζα οπότε αυξάνονται και οι εντάσεις αδράνειας ? ( οπότε δώρον άδωρον )
2) ή σταματάμε την παραμόρφωση από κάμψη, την αστοχία από διάτμηση και την ροπή ανατροπής που ξεσκίζει τους δοκούς με
μία έξτρα δύναμη προερχόμενη από τον εξωτερικό παράγοντα του εδάφους η οποία δεν έχει μάζα?
Φίλε μου αν η βάση δεν έχει ανάκληση δεν έχει γιατί αντιδρούν οι δοκοί.
Αυτός όμως είναι και ο λόγος που σπάνε σε μεγάλους σεισμούς και μετά είναι αργά.
Εγώ προσθέτω μια σοβαρή βοήθεια στους δοκούς αφαιρώντας δυνάμεις από τις διατομές τους γιατί μια η δική μου δύναμη κόντρα στην ροπή ανατροπής και την κάμψη + η αντίδραση των διατομών των δοκών = δύο αντιδράσεις καλύτερες και ισχυρότερες από την μια αντίδραση των δοκών γιατί 1+1=2
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 864
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 16 Οκτ 2021, 23:50

Αν φορτιστουν με ανάποδες ροπές τα δοκάρια σημαίνει ότι ήδη έχει αστοχήσει η θεμελίωση. Σου λέω ότι πάντα γίνεται έλεγχος ανατροπής.
Τα πράγματα στις σύγχρονες οικοδομές δεν είναι όπως τα φαντάζεσαι. Προφανώς σε ένα πολυώροφο τοιχωματικο κτίριο (κτίριο που βασίζεται στα τοιχώματα η πλευρική ευστάθεια) ο έλεγχος ανατροπής είναι προβληματικός. Τέτοια κτίρια έχουν πάντα υπόγεια. Δεν βασίζονται στα πέδιλα για την ανατροπή. Το βάθος του υπόγειου προσφέρει επαρκή μοχλοβραχιονα που αποτρέπει την ανατροπή.
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 17 Οκτ 2021, 00:01

Νταγκλης έγραψε:
16 Οκτ 2021, 23:50
Αν φορτιστουν με ανάποδες ροπές τα δοκάρια σημαίνει ότι ήδη έχει αστοχήσει η θεμελίωση. Σου λέω ότι πάντα γίνεται έλεγχος ανατροπής.
Τα πράγματα στις σύγχρονες οικοδομές δεν είναι όπως τα φαντάζεσαι. Προφανώς σε ένα πολυώροφο τοιχωματικο κτίριο (κτίριο που βασίζεται στα τοιχώματα η πλευρική ευστάθεια) ο έλεγχος ανατροπής είναι προβληματικός. Τέτοια κτίρια έχουν πάντα υπόγεια. Δεν βασίζονται στα πέδιλα για την ανατροπή. Το βάθος του υπόγειου προσφέρει επαρκή μοχλοβραχιονα που αποτρέπει την ανατροπή.
Το τελευταίο που είπες για τα υπόγεια είναι σωστό. Για τον λόγο αυτό κατασκευές με υπόγεια είναι ποιο γερά.
Το πρώτο που είπες δεν ευσταθεί. Η ροπή στους κόμβους των δοκών και η παραμόρφωσή τους δεν θα υπήρχε αν δεν υπήρχε η κάμψη των υποστυλωμάτων και η τάση προς την ροπή ανατροπής των τοιχωμάτων. Βάλε ένα τοίχωμα ύψους 10 μέτρων και αυτό θα ανατραπεί από τον αέρα αν δεν υπάρχουν οι δοκοί να το συγκρατούν. Οπότε η ροπή ανατροπής του τοιχώματος είναι η πρωτεύουσα αιτία της παραμόρφωσης μαζί με την όποια κάμψη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την 17 Οκτ 2021, 00:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 864
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 17 Οκτ 2021, 00:06

Μα αυτό σου λέω ρε φίλε. Δεν βασίζεσαι στην πλαισιακη λειτουργία των δοκών για να αποτρέψεις την ανατροπή. Το αντίθετο. Χρησιμοποιείς τοιχώματα για να αποφορτισεις τις δοκούς.
Δεν νοείται πολυώροφο τοίχωμα χωρίς επαρκή πάκτωση σε υπόγειο. Εξασφαλίζεις την αποτροπή ανατροπής και μετά συζητάς όλα τα άλλα.
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 17 Οκτ 2021, 00:11

Νταγκλης έγραψε:
17 Οκτ 2021, 00:06
Μα αυτό σου λέω ρε φίλε. Δεν βασίζεσαι στην πλαισιακη λειτουργία των δοκών για να αποτρέψεις την ανατροπή. Το αντίθετο. Χρησιμοποιείς τοιχώματα για να αποφορτισεις τις δοκούς.
Δεν νοείται πολυώροφο τοίχωμα χωρίς επαρκή πάκτωση σε υπόγειο. Εξασφαλίζεις την αποτροπή ανατροπής και μετά συζητάς όλα τα άλλα.
Αν τα υπόγεια που δουλεύουν βαρυτικά μαζί με την ακαμψία των τοιχωμάτων έχουν αποτέλεσμα αυτό είναι κατανοητό.
Και εγώ αυτό κάνω σε καλύτερο σχεδιασμό αφού με την προένταση και πάκτωση των τοιχωμάτων αυξάνω έξτρα την απόκριση της φέρουσας ικανότητας και την ποσοτική αύξηση προς την τέμνουσας βάσης. Αποτρέπω και την διατμητική αστοχία του σκυροδέματος επικάλυψης η οποία οφείλεται στην υπέρ αντοχή του χάλυβα στον εφελκυσμό που στρέφει την αστοχία σε διατμητική μορφή.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 864
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 17 Οκτ 2021, 00:31

Στο είχα ξαναπεί παλιότερα. Άλλαξε την επιχειρηματολογία σου. Αυτά που λες για ανατροπή τοιχώματος δεν ισχύουν στις σύγχρονες οικοδομές. Θα μπορούσες να πλασάρεις την προένταση ως μέθοδο θεμελίωσης σε περιπτώσεις που δεν υπάρχει υπόγειο. Ίσως και σε περιοχές με χαλιά έδαφος ως οικονομικότερη εναλλακτική της κοιτοστρωσης.
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 17 Οκτ 2021, 09:24

Νταγκλης έγραψε:
17 Οκτ 2021, 00:31
Στο είχα ξαναπεί παλιότερα. Άλλαξε την επιχειρηματολογία σου. Αυτά που λες για ανατροπή τοιχώματος δεν ισχύουν στις σύγχρονες οικοδομές. Θα μπορούσες να πλασάρεις την προένταση ως μέθοδο θεμελίωσης σε περιπτώσεις που δεν υπάρχει υπόγειο. Ίσως και σε περιοχές με χαλιά έδαφος ως οικονομικότερη εναλλακτική της κοιτοστρωσης.
Φίλε μου δεν διαφωνώ με αυτά που λες.
Όλα αυτά ισχύουν.
Και πάκτωση υπάρχει, και μηχανισμοί που παίρνονται υπόψιν στο φάσμα σχεδιασμού ( έδαφος, απόσβεση, περίοδο ) και αποτρέπουν την καταστροφή σε μεγαλύτερες επιταχύνσεις. Ναι υπάρχουν.
Όμως όλα αυτά ισχύουν για μικρούς και μεσαίους σεισμούς.
Στους μεγάλους σεισμούς, με μεγαλύτερη επιτάχυνση από αυτή την επιτάχυνση σχεδιασμού και με μεγάλη διάρκεια υπάρχει πρόβλημα.
Εκεί επεμβαίνει η μέθοδος σχεδιασμού που σας λέω, γιατί βελτιώνει όλους μα όλους τους δείκτες του φάσματος σχεδιασμού.
Ξέρω και εγώ ότι δεν συγκρίνουμε άμεσα την πρωτογενή επιτάχυνση του σεισμού με τους συντελεστές σεισμικής επικινδυνότητας του κανονισμού (0.16g,0.24g, 0.36g). O Σχεδιασμός των κατασκευων γίνεται με το φασμα σχεδιασμού που λαμβάνει υπόψη, έδαφος ,απόσβεση, περίοδος της κατασκευής. Σχεδιάζεται πρωτογενώς σε βράχο με επιτάχυνση μίνιμουν 0.40g oταν ο συντελεστής ειναι 0.16g και 0.60g oταν ο ασυντέλεστης αντίστοιχα ειναι 0.24g. (απο τον τύπο του φάσματος Αgn=ag.S.n.2,50. Oπου S=1.00 στο βράχο και 1.20 σε εδάφη κατηγορίας Β κλπ. Το n απόσβεση που για το σκυρόδεμα προς το παρον λαμβάνεται 1.00. Ναι λοιπόν αντέχουν τα κτήρια αν έχουν σχεδιαστεί σωστά, πλάστιμα (κατα προτίμησή) και έχουν κάποια κανονικότητα (δύστρεπτα) και έχουν εφαρμοστεί σωστά οι μελέτες.
Όμως υπάρχουν πάρα πολλοί αστάθμητοι παράγοντες οι οποίοι μπορούν να επιφέρουν την καταστροφή και στις ποιο σύγχρονες αντισεισμικές κατασκευές. Οι συντελεστές που καθορίζουν την σεισμική συμπεριφορά των κατασκευών είναι πολυάριθμοι, και εν μέρη πιθανοτικού χαρακτήρα. (Άγνωστη η διεύθυνση του σεισμού, άγνωστο το ακριβές περιεχόμενο των συχνοτήτων της σεισμικής διέγερσης, άγνωστη η διάρκειά της.) Ακόμα οι μέγιστες πιθανές επιταχύνσεις που δίδουν οι σεισμολόγοι, και καθορίζουν τον συντελεστή αντισεισμικού σχεδιασμού έχουν πιθανότητα υπέρβασης, μεγαλύτερης του 10%. Οι ασύμμετρες κατόψεις και τα μεγάλα ανοίγματα που απαιτούν όλο και περισσότερο οι αρχιτεκτονικές ανάγκες επιφέρουν αλλαγές στην συμπεριφορά της απόκρισης των κτιρίων στον σεισμό. Φυσικά υπάρχουν, σπάνια μεν, μεγαλύτερου μεγέθους σεισμικές διεγέρσεις από αυτές του σχεδιασμού. Μία κατασκευή από οπλισμένο σκυρόδεμα, αντέχει μεγάλη επιτάχυνση για μικρή διάρκεια ή μικρή επιτάχυνση για μεγάλη διάρκεια. Δεν αντέχει όμως μεγάλη επιτάχυνση με μεγάλη διάρκεια. Δεν αντέχει καμία κατασκευή τον συντονισμό εδάφους κατασκευής.
Με την μέθοδό μου κανένα πρόβλημα ακόμα και στην μεγάλη επιτάχυνση με συντονισμό και διάρκεια, γιατί απλά ελέγχω την μετατόπιση σε κάθε κύκλο σεισμικής φόρτισης, χρησιμοποιώντας για να πετύχω αυτό μια μεγάλη εξωτερική δύναμη προερχόμενη από το έδαφος, χωρίς μάζα, η οποία εκτρέπει τις εντάσεις αδράνειας μέσα στο έδαφος, αποτρέποντας την καταπόνηση των διατομών.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 18 Οκτ 2021, 10:59

seismic έγραψε:
16 Οκτ 2021, 15:48

Δεν θυμάμαι στην ζωή μου ποτέ να ακολούθησα τα αρχιτεκτονικά σχέδια της διαρρύθμισης γιατί ήταν πάντα μάπα και οι ιδέες μου καλύτερες.
Και αν ποτέ τα έβλεπα ήταν για να τα αλλάξω.

αν παρεδιδες εργο διαφορετικο απο το σχεδιο, η που δεν θα σε πληρωναν, η που θα σε εβαζαν να το γκρεμισεις και να το ξαναχτισεις.

λιγο κρατει στις χοντραδες, ειπαμε, να λεμε και καμμια μαλακια, αλλα υπαρχουν και ορια.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 18 Οκτ 2021, 11:21

Ασέβαστος έγραψε:
18 Οκτ 2021, 10:59
seismic έγραψε:
16 Οκτ 2021, 15:48

Δεν θυμάμαι στην ζωή μου ποτέ να ακολούθησα τα αρχιτεκτονικά σχέδια της διαρρύθμισης γιατί ήταν πάντα μάπα και οι ιδέες μου καλύτερες.
Και αν ποτέ τα έβλεπα ήταν για να τα αλλάξω.

αν παρεδιδες εργο διαφορετικο απο το σχεδιο, η που δεν θα σε πληρωναν, η που θα σε εβαζαν να το γκρεμισεις και να το ξαναχτισεις.

λιγο κρατει στις χοντραδες, ειπαμε, να λεμε και καμμια μαλακια, αλλα υπαρχουν και ορια.
Το βίντεο είναι από το Ios Palace Αν δεις στο βάθος είναι το Far out hotel ( Αυτό με το πολλά βόλτα ) Ιδιοκτήτες είναι τα πρώτα μου ξαδέλφια. Και το Ios Palace και το Far out hotel είναι παιδιά μου. Δες την περιστερεώνα στο βίντεο για να δεις τι σχεδιάζω με το μυστρί.
Καλά κρασιά. Σαν μάστορας εγώ ξεκινάω από εκεί που σταματούν οι άλλοι. :g030:
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 18 Οκτ 2021, 11:30

seismic έγραψε:
18 Οκτ 2021, 11:21
Ασέβαστος έγραψε:
18 Οκτ 2021, 10:59
seismic έγραψε:
16 Οκτ 2021, 15:48

Δεν θυμάμαι στην ζωή μου ποτέ να ακολούθησα τα αρχιτεκτονικά σχέδια της διαρρύθμισης γιατί ήταν πάντα μάπα και οι ιδέες μου καλύτερες.
Και αν ποτέ τα έβλεπα ήταν για να τα αλλάξω.

αν παρεδιδες εργο διαφορετικο απο το σχεδιο, η που δεν θα σε πληρωναν, η που θα σε εβαζαν να το γκρεμισεις και να το ξαναχτισεις.

λιγο κρατει στις χοντραδες, ειπαμε, να λεμε και καμμια μαλακια, αλλα υπαρχουν και ορια.
Το βίντεο είναι από το Ios Palace Αν δεις στο βάθος είναι το Far out hotel ( Αυτό με το πολλά βόλτα ) Ιδιοκτήτες είναι τα πρώτα μου ξαδέλφια. Και το Ios Palace και το Far out hotel είναι παιδιά μου. Δες την περιστερεώνα στο βίντεο για να δεις τι σχεδιάζω με το μυστρί.
Καλά κρασιά. Σαν μάστορας εγώ ξεκινάω από εκεί που σταματούν οι άλλοι. :g030:
εγω χτες επιασα μια συναγριδα με το ψαροτουφεκο.

κι αυτο εχει τοσο σχεση με το οτι δεν μπορεις να παραδωσεις αλλη σχεδιαση απο αυτη που εκανε η αρχιτεκτονας, οσο σχεση εχει και αυτο που ποσταρες εσυ.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 18 Οκτ 2021, 11:34

Ασέβαστος έγραψε:
18 Οκτ 2021, 11:30
seismic έγραψε:
18 Οκτ 2021, 11:21
Ασέβαστος έγραψε:
18 Οκτ 2021, 10:59



αν παρεδιδες εργο διαφορετικο απο το σχεδιο, η που δεν θα σε πληρωναν, η που θα σε εβαζαν να το γκρεμισεις και να το ξαναχτισεις.

λιγο κρατει στις χοντραδες, ειπαμε, να λεμε και καμμια μαλακια, αλλα υπαρχουν και ορια.
Το βίντεο είναι από το Ios Palace Αν δεις στο βάθος είναι το Far out hotel ( Αυτό με το πολλά βόλτα ) Ιδιοκτήτες είναι τα πρώτα μου ξαδέλφια. Και το Ios Palace και το Far out hotel είναι παιδιά μου. Δες την περιστερεώνα στο βίντεο για να δεις τι σχεδιάζω με το μυστρί.
Καλά κρασιά. Σαν μάστορας εγώ ξεκινάω από εκεί που σταματούν οι άλλοι. :g030:
εγω χτες επιασα μια συναγριδα με το ψαροτουφεκο.

κι αυτο εχει τοσο σχεση με το οτι δεν μπορεις να παραδωσεις αλλη σχεδιαση απο αυτη που εκανε η αρχιτεκτονας, οσο σχεση εχει και αυτο που ποσταρες εσυ.
Εγώ σε πιστεύω Εσύ δεν έχεις παρά να πάρεις τηλέφωνο τα ξενοδοχεία και να ρωτήσεις για εμένα.
Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27082
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 18 Οκτ 2021, 11:37

seismic έγραψε:
18 Οκτ 2021, 11:21
Ασέβαστος έγραψε:
18 Οκτ 2021, 10:59
seismic έγραψε:
16 Οκτ 2021, 15:48

Δεν θυμάμαι στην ζωή μου ποτέ να ακολούθησα τα αρχιτεκτονικά σχέδια της διαρρύθμισης γιατί ήταν πάντα μάπα και οι ιδέες μου καλύτερες.
Και αν ποτέ τα έβλεπα ήταν για να τα αλλάξω.

αν παρεδιδες εργο διαφορετικο απο το σχεδιο, η που δεν θα σε πληρωναν, η που θα σε εβαζαν να το γκρεμισεις και να το ξαναχτισεις.

λιγο κρατει στις χοντραδες, ειπαμε, να λεμε και καμμια μαλακια, αλλα υπαρχουν και ορια.
Το βίντεο είναι από το Ios Palace Αν δεις στο βάθος είναι το Far out hotel ( Αυτό με το πολλά βόλτα ) Ιδιοκτήτες είναι τα πρώτα μου ξαδέλφια. Και το Ios Palace και το Far out hotel είναι παιδιά μου. Δες την περιστερεώνα στο βίντεο για να δεις τι σχεδιάζω με το μυστρί.
Καλά κρασιά. Σαν μάστορας εγώ ξεκινάω από εκεί που σταματούν οι άλλοι. :g030:
Εχεις εφαρμοσει και την αντισεισμικη σου πατεντα εκει?

Και δευτερον τα ξαδελφια σου και τα παιδια σου με ξενοδοχεια φαινεται να εχουν χρηματα.

Δεν σε χρηματοδοτουν η να βαλουν λεφτα να γινουν μετοχοι στην εταιρεια που θες να κανεις?
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών