ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15215
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 21 Απρ 2024, 12:03

πόσα σου φάγανε αυτή τη φορά οι αετονύχηδες?
ξέρεις, το να δημοσιεύεις σε σκουπίδια περιοδικά και εκδοτικούς οίκους είναι κακό όχι καλό. Όταν βλέπω βιογραφικά με 10 δημοσιεύσεις εκ των οποίων οι 7 σε σκουπίδια τα πετάω, προτιμώ αυτά με τις 3-4 σε σοβαρά περιοδικά
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

seismic1
Δημοσιεύσεις: 530
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 21 Απρ 2024, 12:37

Lord Brum έγραψε:
21 Απρ 2024, 12:03
πόσα σου φάγανε αυτή τη φορά οι αετονύχηδες?
ξέρεις, το να δημοσιεύεις σε σκουπίδια περιοδικά και εκδοτικούς οίκους είναι κακό όχι καλό. Όταν βλέπω βιογραφικά με 10 δημοσιεύσεις εκ των οποίων οι 7 σε σκουπίδια τα πετάω, προτιμώ αυτά με τις 3-4 σε σοβαρά περιοδικά
Μα δεν το έκανα για να το διαβάζεις. Το έκανα για να κατοχυρώσω ότι αυτά που λέω είναι δική μου έρευνα, γιατί κάποιοι αετονύχηδες μπορεί να βγουν αύριο όταν εγώ πάω στον άλλο κόσμο και να ισχυριστούν ότι αυτά που γράφω είναι δικά τους.
Αυτά που γράφω τα χαρίζω στην επιστήμη και τον κόσμο αλλά όχι στα λαμόγια.
Η ουσία δεν είναι που γράφεις αλλά τι γράφεις.
Εγώ είμαι ο πατέρας της ιδέας να πακτώσω την κατασκευή στο έδαφος μέσω αγκυρώσεων και αυτές οι δημοσιεύσεις και τα διπλώματα ευρεσιτεχνίας το κατοχυρώνουν.
Το κόστος 150 ευρώ και θα μου δώσουν τον κωδικό και το βιβλίο σε χαρτί.
Τα ποιο πολλά χρήματα μου τα έχει φάει η διαπλοκή που δεν αφήνει την αλήθεια να πάει μπροστά.
Και μέσα στην διαπλοκή είναι και τα ''σοβαρά'' περιοδικά που δημοσιεύουν κατά το δοκούν.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 530
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 21 Απρ 2024, 13:53

Ας κάνουμε μια σύγκριση στην μέθοδο rocking wall. και στην δική μου.
Τα rocking wall είναι για πολύ ψιλές κατασκευές, δημιουργούν προένταση αλλά δημιουργούν και αρθρώσεις στο κάτω άκρο του τοιχώματος και στους κόμβους.
Το αποτέλεσμα είναι να έχουμε απελευθέρωση ενέργειας, έλεγχο των μετατοπίσεων από τους πακτωμένους στην βάση τένοντες, καμία αστοχία αφού απελευθερώνεται ενέργεια, και καμία διατμητική αστοχία. Έχουμε όμως κατά 30% αύξηση των μετατοπίσεων οπότε αύξηση στην παραμόρφωση του φορέα αλλά χωρίς ζημιές.
Ας δούμε πρώτα τι κάνει η παραμόρφωση στους κόμβους, στα συμβατικά κτίρια την οποία προσπαθώ να σταματήσω.
Δες βίντεο από το 40 sec έως το 48 sec

Δες και τι κάνουν τα rocking wall σε σκυρόδεμα γιατί τοποθετούνται και σε ξύλο. Δες βίντεο από το 50 λεπτό και μετά.

Δες και τι κάνω εγώ για να υπάρξει συζήτηση.

Εγώ ξέρετε τι έκανα?
Στην σεισμική βάση της NEES έχουν βάλει κάτι σιδερένιες προστατευτικές σκαλωσιές βιδωμένες στο έδαφος για να προστατέψουν το πείραμα μην πέσει δηλαδή να το προστατέψουν από πλήρη κατάρρευση.
Εγώ πήρα αυτές τις σκαλωσιές και τις τοποθέτησα μέσα και περιμετρικά της μπαλαρίνας που κουνιέται για να προστατέψω τις αρθρώσεις της
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic1 την 21 Απρ 2024, 15:21, έχει επεξεργασθεί 5 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9290
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 21 Απρ 2024, 14:03

βρε ζήκο, εδώ τα έμαθες τα ροκινγκ γουολς, θα μας τα διδάξεις τώρα; Είσαι στην καρακοσμάρα σου, κι εγώ αν είχα πετάξει 70000 ευρώ θα ήμουν οποτε κλαιν.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 530
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 21 Απρ 2024, 14:09

Bazoomba έγραψε:
21 Απρ 2024, 14:03
βρε ζήκο, εδώ τα έμαθες τα ροκινγκ γουολς, θα μας τα διδάξεις τώρα; Είσαι στην καρακοσμάρα σου, κι εγώ αν είχα πετάξει 70000 ευρώ θα ήμουν οποτε κλαιν.
Λες μαλακίες Άσε λίγο το πετσάκι. Αν ανατρέξει κάποιος στις αρχικές δημοσιεύσεις θα δεις ότι τα είχα αναφέρει
Θα σε μάθω τώρα πως αχρηστεύω το ροκινγκ γουολς σχεδιάζοντας κάτι καλύτερο

1. Αυτή η μέθοδος σχεδιασμού του βίντεο περιλαμβάνει μια εύκαμπτη κατασκευή με υποστυλώματα και εντός ή εκτός αυτής της εύκαμπτης κατασκευής τοποθετούμε ένα φρεάτιο ανελκυστήρα ή ένα ή περισσότερα ανεξάρτητα άκαμπτα διατμητικά τοιχώματα από οπλισμένο σκυρόδεμα, με κατάλληλα διαμορφωμένες διατομές κάτοψης και με προεντεταμένα άκρα που συνδέονται με το έδαφος. Δεν απαιτούνται μεγάλα θεμέλια ή συνδετήριες δοκοί, αφού οι ροπές αναλαμβάνονται από το έδαφος.
2. Ανεξάρτητα υποστυλώματα και ανεξάρτητα δυσκαμπτα τοιχώματα σημαίνει ότι όλα αναλαμβάνουν τα αντίστοιχα σεισμικά φορτία.
3. Τοποθετούμε οριζόντια σεισμική μόνωση στη βάση για την αποφυγή υψηλών επιταχύνσεων.
4. Τοποθετούμε ισχυρά ελαστικά απόσβεσης για να εξασφαλίσουμε την ομαλή απορρόφηση της κρούσης μεταξύ των διαφραγμάτων των πλακών και των τοιχωμάτων. Αυτό το διάκενο μεταξύ δύο ή περισσότερων ανεξάρτητων κατασκευών αυξάνεται σε ύψος ανά όροφο για να εξασφαλίζεται η ομαλή φυσική ταλάντωση, διότι αν τα διάκενα ήταν τα ίδια, οι ροπές θα εκτρέπονταν προς τη βάση. Στο βίντεο φαίνονται τα κατακόρυφα ελαστικά απόσβεσης. Η διαφορά στη φάση της μετατόπισης και της κρούσης προκύπτει από πολλούς παράγοντες ελαστικότητας, δυσκαμψίας και ύψους. Σε αυτή τη μέθοδο, οι μετατοπίσεις των δύο ανεξάρτητων κατασκευών αλληλοεξουδετερώνονται λόγω της μεταξύ τους κρούσης και η ανελαστική παραμόρφωση της ελαστικής κατασκευής με τα στηρίγματα αποτρέπεται από το δύσκαμπτο μετά τανισμένο και πακτωμένο με το έδαφος φρεάτιο.
5. Στα άνω άκρα τους, τα τοιχώματα διαθέτουν υδραυλικούς γρύλους που συνδέονται με τους τένοντες προέντασης.
Όταν δύσκαμπτοι πακτωμένοι με το έδαφος ανελκυστήρες τείνουν να ανατραπούν λόγω της ροπής αδράνειας, τα υγρά στους υδραυλικούς γρύλους συμπιέζονται, θερμαίνονται επειδή εμποδίζουν την παραμόρφωση, μετατρέποντας την κινητική δύναμη ροπής σε θερμότητα, δημιουργώντας μια ομαλή ελαστική σεισμική απόσβεση.
6. Η εκτροπή των σεισμικών δυνάμεων στο έδαφος και η υψηλή δυσκαμψία των τοιχωμάτων και η φέρουσα ικανότητα του εδάφους θεμελίωσης είναι δεδομένη και οφείλεται στην μετένταση και σύνδεση των άκρων των τοιχωμάτων με το έδαφος.
7. Αυτός ο σχεδιασμός επιτρέπει άπλετο φως και μεγάλη ορατότητα.
Και φυσικά υπάρχουν και άλλες διατάξεις σχεδιασμού.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15215
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 21 Απρ 2024, 14:25

seismic1 έγραψε:
21 Απρ 2024, 12:37
Lord Brum έγραψε:
21 Απρ 2024, 12:03
πόσα σου φάγανε αυτή τη φορά οι αετονύχηδες?
ξέρεις, το να δημοσιεύεις σε σκουπίδια περιοδικά και εκδοτικούς οίκους είναι κακό όχι καλό. Όταν βλέπω βιογραφικά με 10 δημοσιεύσεις εκ των οποίων οι 7 σε σκουπίδια τα πετάω, προτιμώ αυτά με τις 3-4 σε σοβαρά περιοδικά
Μα δεν το έκανα για να το διαβάζεις. Το έκανα για να κατοχυρώσω ότι αυτά που λέω είναι δική μου έρευνα, γιατί κάποιοι αετονύχηδες μπορεί να βγουν αύριο όταν εγώ πάω στον άλλο κόσμο και να ισχυριστούν ότι αυτά που γράφω είναι δικά τους.
Αυτά που γράφω τα χαρίζω στην επιστήμη και τον κόσμο αλλά όχι στα λαμόγια.
Η ουσία δεν είναι που γράφεις αλλά τι γράφεις.
Εγώ είμαι ο πατέρας της ιδέας να πακτώσω την κατασκευή στο έδαφος μέσω αγκυρώσεων και αυτές οι δημοσιεύσεις και τα διπλώματα ευρεσιτεχνίας το κατοχυρώνουν.
Το κόστος 150 ευρώ και θα μου δώσουν τον κωδικό και το βιβλίο σε χαρτί.
Τα ποιο πολλά χρήματα μου τα έχει φάει η διαπλοκή που δεν αφήνει την αλήθεια να πάει μπροστά.
Και μέσα στην διαπλοκή είναι και τα ''σοβαρά'' περιοδικά που δημοσιεύουν κατά το δοκούν.
Τα περιοδικά δημοσιεύουν κατά τη γνώμη των εκδοτών τους κατόπιν συμβούλων των reviewers
Τα σκουπίδια Ο που δημοσιεύεις εσύ δημοσιεύουν κατόπιν είσπραξης αμοιβής χωρίς κανένα review ουσίας. Πολλά μάλιστα σου λένε να τους πεις 2 reviewers εσύ οπότε λες έναν φιλο σου και τον αδερφό σου και αυτοί δεν έχουν προβλημα. Δεν είναι διαπλοκή τομοτι δε δημοσιεύουν τις βλακείες σου σοβαρά περιοδικά, διασφάλιση ποιότητας και του κυρους τους ειναι
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

seismic1
Δημοσιεύσεις: 530
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 21 Απρ 2024, 14:29

Lord Brum έγραψε:
21 Απρ 2024, 14:25
seismic1 έγραψε:
21 Απρ 2024, 12:37
Lord Brum έγραψε:
21 Απρ 2024, 12:03


πόσα σου φάγανε αυτή τη φορά οι αετονύχηδες?
ξέρεις, το να δημοσιεύεις σε σκουπίδια περιοδικά και εκδοτικούς οίκους είναι κακό όχι καλό. Όταν βλέπω βιογραφικά με 10 δημοσιεύσεις εκ των οποίων οι 7 σε σκουπίδια τα πετάω, προτιμώ αυτά με τις 3-4 σε σοβαρά περιοδικά
Μα δεν το έκανα για να το διαβάζεις. Το έκανα για να κατοχυρώσω ότι αυτά που λέω είναι δική μου έρευνα, γιατί κάποιοι αετονύχηδες μπορεί να βγουν αύριο όταν εγώ πάω στον άλλο κόσμο και να ισχυριστούν ότι αυτά που γράφω είναι δικά τους.
Αυτά που γράφω τα χαρίζω στην επιστήμη και τον κόσμο αλλά όχι στα λαμόγια.
Η ουσία δεν είναι που γράφεις αλλά τι γράφεις.
Εγώ είμαι ο πατέρας της ιδέας να πακτώσω την κατασκευή στο έδαφος μέσω αγκυρώσεων και αυτές οι δημοσιεύσεις και τα διπλώματα ευρεσιτεχνίας το κατοχυρώνουν.
Το κόστος 150 ευρώ και θα μου δώσουν τον κωδικό και το βιβλίο σε χαρτί.
Τα ποιο πολλά χρήματα μου τα έχει φάει η διαπλοκή που δεν αφήνει την αλήθεια να πάει μπροστά.
Και μέσα στην διαπλοκή είναι και τα ''σοβαρά'' περιοδικά που δημοσιεύουν κατά το δοκούν.
Τα περιοδικά δημοσιεύουν κατά τη γνώμη των εκδοτών τους κατόπιν συμβούλων των reviewers
Τα σκουπίδια Ο που δημοσιεύεις εσύ δημοσιεύουν κατόπιν είσπραξης αμοιβής χωρίς κανένα review ουσίας. Πολλά μάλιστα σου λένε να τους πεις 2 reviewers εσύ οπότε λες έναν φιλο σου και τον αδερφό σου και αυτοί δεν έχουν προβλημα. Δεν είναι διαπλοκή τομοτι δε δημοσιεύουν τις βλακείες σου σοβαρά περιοδικά, διασφάλιση ποιότητας και του κυρους τους ειναι
Δεν με ενδιαφέρει το κύρος των άλλων με ενδιαφέρει μόνο το δικό μου κύρος.
Όποιος με πιστέψει αυτόν αγαπώ Οι άλλοι ας πάνε όπου γουστάρουν τους έχω γραμμένους.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 530
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 21 Απρ 2024, 14:52

seismic1 έγραψε:
21 Απρ 2024, 13:53
Ας κάνουμε μια σύγκριση στην μέθοδο rocking wall. και στην δική μου.
Τα rocking wall είναι για πολύ ψιλές κατασκευές, δημιουργούν προένταση αλλά δημιουργούν και αρθρώσεις στο κάτω άκρο του τοιχώματος και στους κόμβους.
Το αποτέλεσμα είναι να έχουμε απελευθέρωση ενέργειας, έλεγχο των μετατοπίσεων από τους πακτωμένους στην βάση τένοντες, καμία αστοχία αφού απελευθερώνεται ενέργεια, και καμία διατμητική αστοχία. Έχουμε όμως κατά 30% αύξηση των μετατοπίσεων οπότε αύξηση στην παραμόρφωση του φορέα αλλά χωρίς ζημιές.
Ας δούμε πρώτα τι κάνει η παραμόρφωση στους κόμβους, στα συμβατικά κτίρια την οποία προσπαθώ να σταματήσω.
Δες βίντεο από το 40 sec έως το 48 sec

Δες και τι κάνουν τα rocking wall σε σκυρόδεμα γιατί τοποθετούνται και σε ξύλο. Δες βίντεο από το 50 λεπτό και μετά.

Δες και τι κάνω εγώ για να υπάρξει συζήτηση.

Εγώ ξέρετε τι έκανα?
Στην σεισμική βάση της NEES έχουν βάλει κάτι σιδερένιες προστατευτικές σκαλωσιές βιδωμένες στο έδαφος για να προστατέψουν το πείραμα μην πέσει δηλαδή να το προστατέψουν από πλήρη κατάρρευση.
Εγώ πήρα αυτές τις σκαλωσιές και τις τοποθέτησα μέσα και περιμετρικά της μπαλαρίνας που κουνιέται για να προστατέψω τις αρθρώσεις της
Ας βγει ένας μηχανικός να μου κουνηθεί μάγκικα για αυτό που είπα. Ούφο.
Εγώ πήρα λόγο πείρας αυτές τις πακτωμένες και ανεξάρτητες σκαλωσιές και τις τοποθέτησα μέσα και περιμετρικά της μπαλαρίνας των rocking walls που κουνιέται για να προστατέψω τις αρθρώσεις της
Αυτό σημαίνει εμπειρία μαλάκες μου.Και γ@μω τα πτυχία σας Τόσοι μηχανικοί εκεί και κανένας δεν σκέφτηκε ότι οι σκαλωσιές που τοποθέτησαν για να προστατέψουν την σεισμική βάση από την κατάρρευση του πειράματος, θα μπορούσε να προστατέψει το πείραμα από την κατάρρευση του σεισμού.
Πραγματικά ηλίθιοι. :smt005:
Επικό γιαουρτάκι! :sal9::sal9:

seismic1
Δημοσιεύσεις: 530
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 21 Απρ 2024, 23:01

Τα rocking walls δημιουργούν 30% μεγαλύτερη παραμόρφωση από τα συμβατικά κτίρια. Χωρίς όμως βλάβες διότι στους κόμβους αντί πακτώσεις που έχουν τα συμβατικά κτίρια χρησιμοποιούν αρθρώσεις. Υπάρχει όμως πρόβλημα αστοχιών λόγο μεγάλων παραμορφώσεων, στην τοιχοποιία και στους υαλοπίνακες φωτισμού. Στα υψίκορμα κτίρια λόγο μεγάλης μετατόπισης των ορόφων από τον αέρα υπάρχει πρόβλημα σταθερότητας για ανθρώπους και έπιπλα.
Η Ultimate Anti-Seismic Design Method Δεν έχουν αρθρώσεις αλλά διατηρούν της πακτώσεις των κόμβων όπως στις συμβατικές κατασκευές, που αυτό σημαίνει ότι οι στατικοί υπολογισμοί και ο οπλισμός παραμένουν ως έχει σήμερα. Η Ultimate Anti-Seismic Design Method αντί να χρησιμοποιεί αρθρώσεις στους κόμβους όπως κάνουν τα rocking walls, χρησιμοποιεί την ελαστικότητα των υποστυλωμάτων και των δοκών τα οποία αποθηκεύουν και καταναλώνουν σεισμική ενέργεια αρχικώς, και λίγο πριν παρουσιάσουν διαρροές, συγκρούονται με το δύσκαμπτο ανεξάρτητο προεντεταμένο και πακτωμένο με το έδαφος φρεάτιο ή άλλο γεωμετρικό σχήμα τοιχώματος ή τοιχωμάτων, τοποθετημένα μέσα ή περιμετρικά του κτιρίου.
Αυτή η σύγκρουση των δύο ανεξάρτητων φορέων αλληλοεξουδετερώνει τις μετατοπίσεις προστατεύοντας τον ελαστικό φορέα με τα υποστυλώματα και τους δοκούς να περάσει σε ανελαστική μετατόπιση και να παρουσιάσει μεγάλες ρωγμές στους κόμβους.
Από την άλλη έχει επιτρέψει στον ελαστικό φορέα να παραμορφωθεί ελαστικά και να καταναλώσει μεγάλη σεισμική ενέργεια, οπότε το φρεάτιο παραλαμβάνει μικρότερες κρούσεις από τα φορτία σεισμού. Στην ελαστική περιοχή μετατόπισης δεν παρουσιάζεται καμία αστοχία.
Τα φρεάτια και τα τοιχώματα ως εντελώς ανεξάρτητοι φορείς δεν παραλαμβάνουν κανένα στατικό φορτίο οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα θλίψης του σκυροδέματος οπότε μπορούμε να του αυξήσουμε την τεχνητή θλίψη αυξάνοντας την αντοχή του στις κρούσεις στο ύψος των διαφραγμάτων με των ελαστικό φορέα. Για να υπάρχει ομαλή απόσβεση της κρούσης τοποθετούμε ανάμεσα στο διάκενο μεταξύ των δύο φορέων ελαστικά απόσβεσης κρούσεων. Αυτά τα ελαστικά απόσβεσης κρούσεων βοηθούν εκτός των άλλων και στον έλεγχο των μετατοπίσεων λόγω των ισχυρών ανέμων, περιορίζοντας ελαστικά και αισθητά την μετατόπιση εν σχέση με τα rocking walls.
Συν του ότι υπάρχει ισχυρότερη θεμελίωση με αγκυρώσεις εδάφους η οποία παραλαμβάνει όλες τις αξονικές δυνάμεις θλίψης εφελκυσμού και ελαστικών κρούσεων.
Και σας ρωτάω ξανά. Ποια είναι καλύτερη μέθοδος? Τα rocking walls ή Η Ultimate Anti-Seismic Design Method?

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic1 την 21 Απρ 2024, 23:29, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27290
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 21 Απρ 2024, 23:06

Rocking Walls hands down
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 530
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 21 Απρ 2024, 23:22

George_V έγραψε:
21 Απρ 2024, 23:06
Rocking Walls hands down
Τελικά να δεις ότι σε αυτόν τον πλανήτη θα επικρατήσουν οι ηλίθιοι :lol:

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27290
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 21 Απρ 2024, 23:30

seismic1 έγραψε:
21 Απρ 2024, 23:22
George_V έγραψε:
21 Απρ 2024, 23:06
Rocking Walls hands down
Τελικά να δεις ότι σε αυτόν τον πλανήτη θα επικρατήσουν οι ηλίθιοι :lol:
Not possible.

Μόνο εσύ υπάρχεις σε αυτόν το τομέα.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 530
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 21 Απρ 2024, 23:34

George_V έγραψε:
21 Απρ 2024, 23:30
seismic1 έγραψε:
21 Απρ 2024, 23:22
George_V έγραψε:
21 Απρ 2024, 23:06
Rocking Walls hands down
Τελικά να δεις ότι σε αυτόν τον πλανήτη θα επικρατήσουν οι ηλίθιοι :lol:
Not possible.

Μόνο εσύ υπάρχεις σε αυτόν το τομέα.
Αυτό λέω και εγώ. Είμαι μοναδικός.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27290
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 21 Απρ 2024, 23:39

seismic1 έγραψε:
21 Απρ 2024, 23:34
George_V έγραψε:
21 Απρ 2024, 23:30
seismic1 έγραψε:
21 Απρ 2024, 23:22
Τελικά να δεις ότι σε αυτόν τον πλανήτη θα επικρατήσουν οι ηλίθιοι :lol:
Not possible.

Μόνο εσύ υπάρχεις σε αυτόν το τομέα.
Αυτό λέω και εγώ. Είμαι μοναδικός.
Moναδικος ηλιθιος.

Χαίρομαι που συμφωνείς. Είναι μια καλή αρχή.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 530
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 21 Απρ 2024, 23:45

George_V έγραψε:
21 Απρ 2024, 23:39
seismic1 έγραψε:
21 Απρ 2024, 23:34
George_V έγραψε:
21 Απρ 2024, 23:30


Not possible.

Μόνο εσύ υπάρχεις σε αυτόν το τομέα.
Αυτό λέω και εγώ. Είμαι μοναδικός.
Moναδικος ηλιθιος.

Χαίρομαι που συμφωνείς. Είναι μια καλή αρχή.
Ποιος θα μας πει τι είναι καλό τι κακό και ποιος ο ηλίθιος?
Ο θείος σου? :smt005:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών