ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15129
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 14 Απρ 2024, 16:05

seismic1 έγραψε:
14 Απρ 2024, 15:57
George_V έγραψε:
14 Απρ 2024, 15:31
seismic1 έγραψε:
14 Απρ 2024, 15:21
Ότι πει ο ψυχίατρος.
Το γιατί δεν τον ακούς είναι το πρόβλημα.
Δεν τους ακούω γιατί δεν ξέρουν ούτε να κάνουν πολλαπλασιασμό Δες από πάνω.
Ρε καραγκιόζη κάθε πρώτα τι είναι κυλινδριλη καιντινκυβικη αντοχή σκυροδέματος και ποια από τις 2 χρησιμοποιούμε που το παίζεις και παγκόσμιος καθηγητής. Μιλάς γ7ανσκυροδεμα 25/30 στο παράδειγμα σου, Ε η θλιπτιλη αντοχή σχεδιασμού είναι 16.67 ΜΡα ούτε αυτό δεν καταλαβαινεις
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27236
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 14 Απρ 2024, 16:07

seismic1 έγραψε:
14 Απρ 2024, 16:05
George_V έγραψε:
14 Απρ 2024, 15:59
seismic1 έγραψε:
14 Απρ 2024, 15:57
Δεν τους ακούω γιατί δεν ξέρουν ούτε να κάνουν πολλαπλασιασμό Δες από πάνω.
Τον ψυχιατρο σου γιατι δεν ακους?

Πραξεις μπορει να μην ξερει ο ψυχιατρος αλλα την τρελα σου μπορει να την περιορισει.
Εγώ μιλάω με τα μαθηματικά Στον ψυχίατρο να πάτε εσείς και αν δεν πάτε μόνοι σας θα σας στείλω εγώ. :lol:
Ε μιλα και λιγο ελληνικα στον ψυχιατρο για να σε βοηθησει.

2η Δεσμη ηταν ο ανθρωπος οχι 1η.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 444
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 14 Απρ 2024, 16:16

Lord Brum έγραψε:
14 Απρ 2024, 16:05
seismic1 έγραψε:
14 Απρ 2024, 15:57
George_V έγραψε:
14 Απρ 2024, 15:31


Το γιατί δεν τον ακούς είναι το πρόβλημα.
Δεν τους ακούω γιατί δεν ξέρουν ούτε να κάνουν πολλαπλασιασμό Δες από πάνω.
Ρε καραγκιόζη κάθε πρώτα τι είναι κυλινδριλη καιντινκυβικη αντοχή σκυροδέματος και ποια από τις 2 χρησιμοποιούμε που το παίζεις και παγκόσμιος καθηγητής. Μιλάς γ7ανσκυροδεμα 25/30 στο παράδειγμα σου, Ε η θλιπτιλη αντοχή σχεδιασμού είναι 16.67 ΜΡα ούτε αυτό δεν καταλαβαινεις
Και εσύ μάθε να βάζεις μονάδα επιφάνειας όταν μιλάς για πίεση για να ξέρουμε τι λες Χατζηαβάτη.
Πες μας και τον συντελεστή ασφαλείας. Αυτό ξεφτιλίζεστε μόνοι σας.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15129
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 14 Απρ 2024, 16:22

seismic1 έγραψε:
14 Απρ 2024, 16:16
Lord Brum έγραψε:
14 Απρ 2024, 16:05
seismic1 έγραψε:
14 Απρ 2024, 15:57
Δεν τους ακούω γιατί δεν ξέρουν ούτε να κάνουν πολλαπλασιασμό Δες από πάνω.
Ρε καραγκιόζη κάθε πρώτα τι είναι κυλινδριλη καιντινκυβικη αντοχή σκυροδέματος και ποια από τις 2 χρησιμοποιούμε που το παίζεις και παγκόσμιος καθηγητής. Μιλάς γ7ανσκυροδεμα 25/30 στο παράδειγμα σου, Ε η θλιπτιλη αντοχή σχεδιασμού είναι 16.67 ΜΡα ούτε αυτό δεν καταλαβαινεις
Και εσύ μάθε να βάζεις μονάδα επιφάνειας όταν μιλάς για πίεση για να ξέρουμε τι λες Χατζηαβάτη.
Πες μας και τον συντελεστή ασφαλείας. Αυτό ξεφτιλίζεστε μόνοι σας.
Να βάλω μονάδα επιφανείας όταν μιλάω για μεγαπασκαλ ΜΡα, δηλαδή για Newton/τετραγωνικό χιλιοστό? Σοβαρά τώρα? Δημοτικό πήγες ή από τα νηπια εγινες παγκόσμιος καθηγητης?
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

seismic1
Δημοσιεύσεις: 444
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 14 Απρ 2024, 16:40

Lord Brum έγραψε:
14 Απρ 2024, 16:22
seismic1 έγραψε:
14 Απρ 2024, 16:16
Lord Brum έγραψε:
14 Απρ 2024, 16:05


Ρε καραγκιόζη κάθε πρώτα τι είναι κυλινδριλη καιντινκυβικη αντοχή σκυροδέματος και ποια από τις 2 χρησιμοποιούμε που το παίζεις και παγκόσμιος καθηγητής. Μιλάς γ7ανσκυροδεμα 25/30 στο παράδειγμα σου, Ε η θλιπτιλη αντοχή σχεδιασμού είναι 16.67 ΜΡα ούτε αυτό δεν καταλαβαινεις
Και εσύ μάθε να βάζεις μονάδα επιφάνειας όταν μιλάς για πίεση για να ξέρουμε τι λες Χατζηαβάτη.
Πες μας και τον συντελεστή ασφαλείας. Αυτό ξεφτιλίζεστε μόνοι σας.
Να βάλω μονάδα επιφανείας όταν μιλάω για μεγαπασκαλ ΜΡα, δηλαδή για Newton/τετραγωνικό χιλιοστό? Σοβαρά τώρα? Δημοτικό πήγες ή από τα νηπια εγινες παγκόσμιος καθηγητης?
Ναι να βάλεις 1 MPa = 10 kg/cm2.Ή 100 gr/mm2 Να βάλεις και συντελεστή ασφαλείας για να ξέρουμε αντοχές. Το 166,7 kg/cm2 δεν είναι η αντοχή των 30MPa αλλά είναι 306kg/cm2

seismic1
Δημοσιεύσεις: 444
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 14 Απρ 2024, 22:46

Τι προσφέρω στην επιστήμη της αντισεισμικής τεχνολογίας των κατασκευών που αρνούνται οι Έλληνες επιστήμονες του κλάδου.
1. Εισάγω στην κατασκευή μια νέα εξωτερική δύναμη προερχόμενη από το έδαφος με σκοπό να σταματήσει την ανελαστική παραμόρφωση της κατασκευής, και να εκτρέψει την αδράνεια της μάζας μέσα στο έδαφος αποτρέποντας την καταπόνηση των διατομών.
2. Δημιουργώ ισχυρή βελτίωση στο έδαφος θεμελίωσης.
3. Ελέγχω τον συντονισμό κατασκευής εδάφους.
4. Αυξάνω την αντοχή των διατομών χωρίς να αυξήσω το κόστος και την μάζα η οποία αυξάνει τα σεισμικά φορτία της αδράνειας.
Είναι σκάνδαλο και καταγγέλλω τους αρμόδιους φορείς της πολιτείας για επιδεικτική μεροληψία εναντίον της εξέτασης της πρότασής μου.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 14 Απρ 2024, 23:17

seismic1 έγραψε:
14 Απρ 2024, 22:46
Τι προσφέρω στην επιστήμη της αντισεισμικής τεχνολογίας των κατασκευών που αρνούνται οι Έλληνες επιστήμονες του κλάδου.
SpoilerShow
1. Εισάγω στην κατασκευή μια νέα εξωτερική δύναμη προερχόμενη από το έδαφος με σκοπό να σταματήσει την ανελαστική παραμόρφωση της κατασκευής, και να εκτρέψει την αδράνεια της μάζας μέσα στο έδαφος αποτρέποντας την καταπόνηση των διατομών.
2. Δημιουργώ ισχυρή βελτίωση στο έδαφος θεμελίωσης.
3. Ελέγχω τον συντονισμό κατασκευής εδάφους.
4. Αυξάνω την αντοχή των διατομών χωρίς να αυξήσω το κόστος και την μάζα η οποία αυξάνει τα σεισμικά φορτία της αδράνειας.
Είναι σκάνδαλο και καταγγέλλω τους αρμόδιους φορείς της πολιτείας για επιδεικτική μεροληψία εναντίον της εξέτασης της πρότασής μου.
Και οι ξένοι επιστήμονες του κλάδου; Τι κάνουν αυτοί; Πόσοι έχουν ενδιαφερθεί για την προσφορά σου; Χίλιοι; Εκατό; Δέκα;
ΤΙ; ΚΑΝΕΝΑΣ;;;

Ε, αυτό είναι παγκόσμιο σκάνδαλο...να το καταγγείλεις και αυτό.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 444
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 14 Απρ 2024, 23:20

Λοξίας έγραψε:
14 Απρ 2024, 23:17
seismic1 έγραψε:
14 Απρ 2024, 22:46
Τι προσφέρω στην επιστήμη της αντισεισμικής τεχνολογίας των κατασκευών που αρνούνται οι Έλληνες επιστήμονες του κλάδου.
SpoilerShow
1. Εισάγω στην κατασκευή μια νέα εξωτερική δύναμη προερχόμενη από το έδαφος με σκοπό να σταματήσει την ανελαστική παραμόρφωση της κατασκευής, και να εκτρέψει την αδράνεια της μάζας μέσα στο έδαφος αποτρέποντας την καταπόνηση των διατομών.
2. Δημιουργώ ισχυρή βελτίωση στο έδαφος θεμελίωσης.
3. Ελέγχω τον συντονισμό κατασκευής εδάφους.
4. Αυξάνω την αντοχή των διατομών χωρίς να αυξήσω το κόστος και την μάζα η οποία αυξάνει τα σεισμικά φορτία της αδράνειας.
Είναι σκάνδαλο και καταγγέλλω τους αρμόδιους φορείς της πολιτείας για επιδεικτική μεροληψία εναντίον της εξέτασης της πρότασής μου.
Και οι ξένοι επιστήμονες του κλάδου; Τι κάνουν αυτοί; Πόσοι έχουν ενδιαφερθεί για την προσφορά σου; Χίλιοι; Εκατό; Δέκα;
ΤΙ; ΚΑΝΕΝΑΣ;;;

Ε, αυτό είναι παγκόσμιο σκάνδαλο...να το καταγγείλεις και αυτό.
Όχι οι ξένοι ενδιαφέρονται.
Για τους ξένους είμαι Dr. και για τους Έλληνες ψώνιο. https://www.researchgate.net/profile/Io ... eris/stats

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13528
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 14 Απρ 2024, 23:37

χαχα την έχει ακούσει και δόκτορας τώρα. Γιάννη, θα σου περάσουνε λουριά στο τέλος, να το ξέρεις.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16621
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 14 Απρ 2024, 23:57

seismic1 έγραψε:
14 Απρ 2024, 23:20

...είμαι Dr. Ψώνιο.
φξδ
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

seismic1
Δημοσιεύσεις: 444
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 15 Απρ 2024, 00:04

Ναύτης έγραψε:
14 Απρ 2024, 23:37
χαχα την έχει ακούσει και δόκτορας τώρα. Γιάννη, θα σου περάσουνε λουριά στο τέλος, να το ξέρεις.
Δεν είμαι δόκτορας Είμαι ο άνθρωπος που νίκησε τον σεισμό.

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14563
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 15 Απρ 2024, 07:35

Άνθρωπος που νίκησε τον ΣΕΙΣΜΟ
+
Ανθρωπος που νίκησε το ΜΟΥΝΙ
=
Ios island 2024 :g094:
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13528
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 15 Απρ 2024, 08:55

seismic1 έγραψε:
15 Απρ 2024, 00:04
Ναύτης έγραψε:
14 Απρ 2024, 23:37
χαχα την έχει ακούσει και δόκτορας τώρα. Γιάννη, θα σου περάσουνε λουριά στο τέλος, να το ξέρεις.
Δεν είμαι δόκτορας Είμαι ο άνθρωπος που νίκησε τον σεισμό.
Παραδόθηκε όμως, νομίζω μπορείς να δείξεις έλεος πλέον.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11691
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 15 Απρ 2024, 08:58

seismic1 έγραψε:
15 Απρ 2024, 00:04
Ναύτης έγραψε:
14 Απρ 2024, 23:37
χαχα την έχει ακούσει και δόκτορας τώρα. Γιάννη, θα σου περάσουνε λουριά στο τέλος, να το ξέρεις.
Δεν είμαι δόκτορας Είμαι ο άνθρωπος που νίκησε τον σεισμό.
Πρώτη φορά μπαίνω σε αυτό το thread. Τι διαμαντάκι είναι αυτο; :romance-hearteyes:
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13528
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 15 Απρ 2024, 09:13

Scouser έγραψε:
15 Απρ 2024, 08:58
seismic1 έγραψε:
15 Απρ 2024, 00:04
Ναύτης έγραψε:
14 Απρ 2024, 23:37
χαχα την έχει ακούσει και δόκτορας τώρα. Γιάννη, θα σου περάσουνε λουριά στο τέλος, να το ξέρεις.
Δεν είμαι δόκτορας Είμαι ο άνθρωπος που νίκησε τον σεισμό.
Πρώτη φορά μπαίνω σε αυτό το thread. Τι διαμαντάκι είναι αυτο; :romance-hearteyes:
Ααα, χάνεις. Κάτσε να σού κάνω μια περίληψη των προηγουμένων επεισοδίων. Που λες, ο Γιάννης είναι ένας οικοδόμος, εξ' όσων μπορώ να καταλάβω άριστος μάστορας κατά τ' άλλα, που τέλειωσε μια μέση τεχνική σχολή την δεκαετία του '70. Κάποια στιγμή πρέπει νά 'παθε διαταραχή ηλεκτρολυτών, λόγω σοβαρής ηλίασης στην οικοδομή, κι έκτοτε την έχει ακούσει παγκόσμιος καθηγητής, ερευνητής και αντισεισμικός εφευρέτης. Έχει κάψει 60Κ-100Κ για "πειράματα" (μεταξύ των πιο διάσημων είναι το σκυλόσπιτο, που το κούναγε "πέρα-δώθε στη μηχανή", και αυτό με το πακέτο από τσιγάρα, το τσακμάκι, το κομοδίνο και το κόντρα πλακέ) και πληρωμένες "επιστημονικές" καταχωρίσεις σε κάτι περιοδικά λίγο πιο αξιόπιστα από τη σούπερ κατερίνα, έχει πάθε αυχενικό από τις ανελέητες φάπες που του ρίχνουν ακόμα και οι πρωτοετείς του πολυτεχνείου, τον έχουν μπανάρει από όλα τα μονοθεματικά φόρα μηχανικών κι αυτός απ' το γινάτι του φτιάχνει λογαριασμούς ακόμα και σε φόρα για κομμωτήρια, τον πολέμα λέει το παγκόσμιο κατεστημένο των απανταχού επιστημόνων γιατί είναι άσχετοι, δόλιοι, ανθέλληνες και γενικά γαμιούνται, ωστόσο σε γενικές γραμμές είναι ωραίος τύπος, εκτός απ' τις ώρες που τα παίρνει χοντρά στην κράνα από την πολλή κογιόνα κι εύχεται να πέσουν τα σπίτια και να μας πλακώσουν μαζί με τις οικογένειές μας. Καλή διασκέδαση.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών