ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
seismic1
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 27 Μαρ 2024, 00:06

nick έγραψε:
27 Μαρ 2024, 00:03
seismic1 έγραψε:
26 Μαρ 2024, 23:40
Μετά από 12 χρόνια αποκλεισμού ξανά γράφω στο michanikos .gr :003:
Θα σε αντέξουν κανα μήνα και μετά τα ξαναλές πάλι το 2036.
Μπα είναι αλλεργικοί οι μηχανικοί μαζί μου. :003:
Τώρα δεν είναι ανάγκη να μιλάω
Τους πετάω ένα paper και κάνουν τουμπεκί. :lol:

Άβαταρ μέλους
ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 02:00
Phorum.gr user: ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ » 27 Μαρ 2024, 00:37

seismic1 έγραψε:
26 Μαρ 2024, 23:40
Μετά από 12 χρόνια αποκλεισμού ξανά γράφω στο michanikos .gr :003:
Πάλι ψεματάκια; Τελευταία χλαπάτσα έφαγες Μάιος 16 , 2016

seismic1
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 27 Μαρ 2024, 06:24

ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
27 Μαρ 2024, 00:37
seismic1 έγραψε:
26 Μαρ 2024, 23:40
Μετά από 12 χρόνια αποκλεισμού ξανά γράφω στο michanikos .gr :003:
Πάλι ψεματάκια; Τελευταία χλαπάτσα έφαγες Μάιος 16 , 2016
Ναι είχα επιστρέψει για κάνα δύο εβδομάδες το 2016 αλλά έπαθαν αλλεργικό σοκ και
πήραν αντιβίωση.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32758
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 27 Μαρ 2024, 09:14

seismic1 έγραψε:
26 Μαρ 2024, 23:40
Μετά από 12 χρόνια αποκλεισμού ξανά γράφω στο michanikos .gr :003:
ε τους κακομοιρους τι εχουν να τραβηξουν. :003:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14560
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 27 Μαρ 2024, 09:16

Τώρα με τους ΡΟΚΙΝΚ ΓΟΥΕΛΣ θα γίνει της τανας!
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 872
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 27 Μαρ 2024, 11:05

seismic1 έγραψε:
26 Μαρ 2024, 15:26

Εγώ ξέρω ότι ο γραμμικός οπλισμός αγκυρώνεται και στο πέδιλο και στην συνδετήριο δοκό.
Η αγκύρωση η δική μου αγκυρώνεται στο πέδιλο της βάσης, αλλά και στο δώμα. Έχει διπλή πάκτωση και διαφορετική ένταση από την βάση και κάτω και από την βάση και πάνω.
Εδώ ξέρω ότι αν κάτι είναι πακτωμένο δεν του επιτρέπεται καμία κίνηση. Άλλο η άρθρωση άλλο η πάκτωση.
Η ανάκληση των 4 εκατοστών δεν επηρεάζει ανελαστικά το τετραώροφο Στο 8ώροφο προφανώς τοποθετείς περισσότερες πακτώσεις.
Έτσι και αλλιώς τα δικά σας στατικά δεν αλλάζουν και η δική μου μέθοδος είναι για να σταματήσει μεγαλύτερους σεισμούς σαν πρόσθετη βοήθεια.
Άρα τι μας λες τελικά φιλαράκι; :lol:

Πλέον αποφάσισες ότι δεν θα αλλάξεις τα "δικά μας στατικά".... θα χρησιμοποιείς κανονικό γραμμικό οπλισμό.....αγκυρωμένο σε κανονικότατο πέδιλο και απλά θα αντικαταστήσεις την πάκτωση με συνδετήρια δοκό....με πάκτωση βαθειάς θεμελίωσης!

Νομίζω ότι κάποιος στο έχει προτείνει αυτό από την πρώτη μέρα!!!! :smt005:


Όλοι ξέρουμε ότι η προένταση αυξάνει την δυσκαμψία δηλαδή σταματά την παραμόρφωση την μεγάλη.
Χωρίς μεγάλη καμπτική παραμόρφωση πως θα έχεις εφελκυσμό αστοχίας?
Δεν ξέρω ακούω παράλογα πράγματα από εσένα τα οποία ξεπερνούν τις γνώσεις μου που σπούδασα και που διαβάζω στα γραπτά.
Ναι υπάρχει μέτρο ελαστικότητας του χάλυβα αλλά υπάρχει και ελαστική περιοχή μετατόπισης και στην δομή.
Δεν ασκείς προένταση....τα είπαμε αυτά. Για να ασκήσεις προένταση έως την εξάλειψη των εφελκυστικών τάσεων (ώστε να ενεργοποιηθεί όλη η διατομή) πρέπει να ασκήσεις θλιπτικό φορτίο 3.5 φορές μεγαλύτερο από την ανηγμενο αξονικό που μπορεί να αντέξει το τοίχωμα...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Νταγκλης την 27 Μαρ 2024, 11:16, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 872
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 27 Μαρ 2024, 11:11

seismic1 έγραψε:
26 Μαρ 2024, 15:26

Εδώ ξέρω ότι αν κάτι είναι πακτωμένο δεν του επιτρέπεται καμία κίνηση. Άλλο η άρθρωση άλλο η πάκτωση.
Αυτό δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα. Δύναμη χωρίς παραμόρφωση δεν υπάρχει.

Αν πλέον αποφάσισες να χρησιμοποιήσεις το σύστημα σου ως βαθιά θεμελίωση (η μόνη λογική επιλογή) πρεπει άμεσα να κάνεις γεωτεχνική έρευνα.
Δεν αρκεί μόνο να αποδείξεις ότι η αγκύρωσή σου έχει την απαραίτητη εφελκυστική αντοχή. Πρέπει να μετρήσεις και τις παραμορφώσεις.

Δεδομένου ότι το μέτρο ελαστικότητας του εδάφους είναι πολύ μικρότερο από του σκυροδέματος....πολύ φοβάμαι ότι η αγκύρωσή σου θα έχει πολύ μεγάλες παραμορφώσεις...
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16969
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 27 Μαρ 2024, 12:13

seismic1 έγραψε:
26 Μαρ 2024, 12:43
Ναύτης έγραψε:
26 Μαρ 2024, 10:58
Λοξίας έγραψε:
26 Μαρ 2024, 10:50

Μπα...κοκορεύεται, κομπασμοί και καυχησιολογίες για το πόσο σπουδαίος είναι..."ξέρεις ποιος είμαι εγώ" και έτσι...
Σπουργίτης που την είδε γεράκι...
Μακάρι να είναι έτσι.
Τι να μου πει ο μηχανικός να κάνω αυτά τα πράγματα?
Αυτά μόνο εγώ τα κάνω.
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Μαστορα κι εγω οταν χτυπανε τα παιδια μου,καθαριζω τελεια και με απιστευτη φροντιδα τις πληγες τους με Betadine.
Tι να κλασουν οι γιατροι μπροστα μου!

seismic1
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 27 Μαρ 2024, 15:42

stergiosbik έγραψε:
27 Μαρ 2024, 12:13
seismic1 έγραψε:
26 Μαρ 2024, 12:43
Ναύτης έγραψε:
26 Μαρ 2024, 10:58

Μακάρι να είναι έτσι.
Τι να μου πει ο μηχανικός να κάνω αυτά τα πράγματα?
Αυτά μόνο εγώ τα κάνω.
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Μαστορα κι εγω οταν χτυπανε τα παιδια μου,καθαριζω τελεια και με απιστευτη φροντιδα τις πληγες τους με Betadine.
Tι να κλασουν οι γιατροι μπροστα μου!
Η γνώση δεν είναι ιδιοκτησία κανενός Όπου φτάνει το μυαλό σου.
Όποιος νομίζει ότι ο μάστορας δεν μπορεί να είναι επιστήμονας τότε καλά είναι να διαβάσετε τι είναι επιστήμη και τι επιστήμονας.
Θα δείτε ότι δεν αναφέρεται πουθενά η λέξη τίτλος.
επιστήμονας = ο άνθρωπος που μπορεί να χρησιμοποιήσει την επιστημονική μέθοδο για να διεξάγει έρευνα και να εξελίξει τις γνώσεις ενός τομέα
(μεταφορικά) κάποιος που είναι άριστος σε ένα αντικείμενο
https://el.wiktionary.org/wiki/%CE%B5%C ... E%B1%CF%82
επιστήμη = σύνολο ειδικών γνώσεων για συγκεκριμένο αντικείμενο μελέτης μετά από έρευνα με βάση την τεκμηρίωση και την απόδειξη
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic1 την 27 Μαρ 2024, 17:34, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 27 Μαρ 2024, 16:07

Άρα τι μας λες τελικά φιλαράκι; :lol:

Πλέον αποφάσισες ότι δεν θα αλλάξεις τα "δικά μας στατικά".... θα χρησιμοποιείς κανονικό γραμμικό οπλισμό.....αγκυρωμένο σε κανονικότατο πέδιλο και απλά θα αντικαταστήσεις την πάκτωση με συνδετήρια δοκό....με πάκτωση βαθειάς θεμελίωσης!

Νομίζω ότι κάποιος στο έχει προτείνει αυτό από την πρώτη μέρα!!!!
16 χρόνια λέω ότι η τεχνική αυτή βοηθάει προσθετικά 1+1=2 Ούτε συνδετήριο δοκό καταργώ. Απλά τον κάνω ισχυρότερο αφού με την αγκύρωση δέχεται λιγότερες εντάσεις.
Φέρνω όμως πολλές αλλαγές προς το καλύτερο βοηθώντας τον γραμμικό οπλισμό.
Το κυριότερο που φέρνω είναι ότι εισάγω πάνω στον φέροντα μια εξωτερική δύναμη χωρίς μάζα, (ξέρουμε ότι η μάζα αυξάνει τις εντάσεις) καταλύτη στον έλεγχο των ανελαστικών μετατοπίσεων και των παραμορφώσεων, αυξάνοντας την απόκριση. Χωρίς παραμόρφωση βλάβη δεν υπάρχει. Δεύτερον λύνω το πρόβλημα των δύσκαμπτων κατασκευών που είναι η ανάκληση της βάσης. και πολλά άλλα
Τρίτον καλύτερη θεμελίωση.
Δεν ασκείς προένταση....τα είπαμε αυτά. Για να ασκήσεις προένταση έως την εξάλειψη των εφελκυστικών τάσεων (ώστε να ενεργοποιηθεί όλη η διατομή) πρέπει να ασκήσεις θλιπτικό φορτίο 3.5 φορές μεγαλύτερο από την ανηγμενο αξονικό που μπορεί να αντέξει το τοίχωμα...
Η πάκτωση του τένοντα στο δώμα και το έδαφος σταματά την ανοδική δύναμη ροπής και χωρίς ανοδική δύναμη εφελκυσμός δεν υπάρχει στο σκυρόδεμα. Εφελκυσμός υπάρχει μόνο στον τένοντα προέντασης ο οποίος παρεμποδίζει την στροφή του τοιχώματος.
Αν εφαρμόσω προένταση θα το κάνω στα πλαίσια που μου επιτρέπουν οι διατομές, για άλλους λόγους αυτούς του Παπαδρακάκη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic1 την 27 Μαρ 2024, 16:58, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 27 Μαρ 2024, 16:49

Νταγκλης έγραψε:
27 Μαρ 2024, 11:11
seismic1 έγραψε:
26 Μαρ 2024, 15:26

Εδώ ξέρω ότι αν κάτι είναι πακτωμένο δεν του επιτρέπεται καμία κίνηση. Άλλο η άρθρωση άλλο η πάκτωση.
Αυτό δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα. Δύναμη χωρίς παραμόρφωση δεν υπάρχει.

Αν πλέον αποφάσισες να χρησιμοποιήσεις το σύστημα σου ως βαθιά θεμελίωση (η μόνη λογική επιλογή) πρεπει άμεσα να κάνεις γεωτεχνική έρευνα.
Δεν αρκεί μόνο να αποδείξεις ότι η αγκύρωσή σου έχει την απαραίτητη εφελκυστική αντοχή. Πρέπει να μετρήσεις και τις παραμορφώσεις.

Δεδομένου ότι το μέτρο ελαστικότητας του εδάφους είναι πολύ μικρότερο από του σκυροδέματος....πολύ φοβάμαι ότι η αγκύρωσή σου θα έχει πολύ μεγάλες παραμορφώσεις...
Παραμόρφωση είναι και η ελαστική και η πλαστική. Αυτό που με νοιάζει είναι να αποφύγω την πλαστική παραμόρφωση. Το ξέρεις και εσύ ότι στην ελαστική παραμόρφωση δεν υπάρχουν αστοχίες, και επιθυμητά καταναλόνεται σεισμική ενέργεια.
Ναι πρέπει να γίνουν μετρήσεις για την αγκύρωση και έχουν γίνει μερικός σε Η/Υ και σε πειράματα. Χρειάζονται και άλλες και πιστοποιήσεις.
Βαθειά θεμελίωση ναι είναι αλλά εκτός της στήριξης των στατικών φορτίων αναλαμβάνει και σεισμικά φορτία. Οπότε είναι κάτι πάρα πάνω από βαθειά θεμελίωση.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 27 Μαρ 2024, 20:55

Τελικά και η τελευταία αμφιβολία που είχα περί συνωμοσίας εναντίων μου και εναντίων της έρευνάς μου έσβησε.
Είναι πλέον σίγουρο ότι με πολεμάνε συνειδητά. Η προσπάθειά μου από εδώ και πέρα στρέφετε στο να δυσφημήσω με στοιχεία σε Ελλάδα και εξωτερικό τους Έλληνες πολιτικούς μηχανικούς για συγκάλυψη της αλήθειας.
Δεν κάνουν έτσι οι επιστήμονες. Ρε...Θα με βρείτε απέναντι.
Θαυμάστε συμπεριφορά των λεγόμενων πολιτικών μηχανικών της Ελλάδος απέναντι στην έρευνα.
https://www.michanikos.gr/forums/topic/ ... %83%CE%B7/
Τις μαλακίες που γράφουν αυτοί ποιος θα τους απαγορεύσει να τις γράφουν?
Όλα πουλημένα και ελεγχόμενα σε αυτό τον τόπο.
Έχουν μετατρέψει την επιστήμη σε τσιφλίκι τους.
Παπλωματούχοι Μηχανικοί :smt005:

seismic1
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 27 Μαρ 2024, 22:49

Και για να μην νομίζεται ότι κωλώνω να τους τα χώνω.
https://www.michanikos.gr/forums/topic/ ... %8C%CF%82/

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9233
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 27 Μαρ 2024, 23:02

Eίδατε πως του κόβουν τον αέρα του βαρεμένου στο άλλο φόρουμ; Απαγόρευσαν να σπαμάρει τα λινκ του. Καλό θα ήταν να το σκεφτόμαστε κι εδώ.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 27 Μαρ 2024, 23:12

Bazoomba έγραψε:
27 Μαρ 2024, 23:02
Eίδατε πως του κόβουν τον αέρα του βαρεμένου στο άλλο φόρουμ; Απαγόρευσαν να σπαμάρει τα λινκ του. Καλό θα ήταν να το σκεφτόμαστε κι εδώ.
Ναι κλείστε μου το στόμα γιατί η αλήθεια πονάει.
Αυτό που κλείνουν δεν είναι το στόμα μου αλλά την αλήθεια στο νέον της έρευνας. Κλείνουν την πόρτα στην επιστήμη. Αυτά είναι δογματικά καθεστώτα που δεν επιτρέπουν την επιστήμη του διαφορετικού να αναπτυχθεί.
Η επιστήμη δεν είναι μια συνέχεια του παλιού αλλά κάνει άλματα.
Με το ένα πόδι πατάει πάνω στην πεπατημένη και με το άλλο ρίχνει κλωτσιές στα @@κια σας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic1 την 27 Μαρ 2024, 23:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών