ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 16 Ιουν 2022, 18:28

Daje έγραψε:
16 Ιουν 2022, 16:20
Επιστροφη του MASTER :blm:
Καλώς τον καυλωμένο φίλο μου :D
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 16 Ιουν 2022, 18:31

George_V έγραψε:
16 Ιουν 2022, 16:20
Σα να μη πέρασε μια μέρα...
Είσαστε δύσκολοι μαθητές ( μπουμπούνες )
Με έχετε σκάσει και δεν μαθαίνεται τίποτα. :smt005:
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 26907
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 16 Ιουν 2022, 19:43

seismic έγραψε:
16 Ιουν 2022, 18:31
George_V έγραψε:
16 Ιουν 2022, 16:20
Σα να μη πέρασε μια μέρα...
Είσαστε δύσκολοι μαθητές ( μπουμπούνες )
Με έχετε σκάσει και δεν μαθαίνεται τίποτα. :smt005:
Καλά ξεκινά να μαθαίνεις ορθογραφία πρώτα και βλέπουμε για τα υπόλοιπα...
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14507
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 16 Ιουν 2022, 20:19

Δεν μας εφτανε το λομπι των μηχανικων, τωρα προστεθηκε και το λομπι των φιλολογων.
Να δουμε τι αλλο θα σκαρφιστειτε για να εμποδισετε την μεγαλυτερη επανασταση στην αντισεισμικη τεχνολογια των τελευταιων 2000 ετων.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 17 Ιουν 2022, 03:22

Daje έγραψε:
16 Ιουν 2022, 20:19
Δεν μας εφτανε το λομπι των μηχανικων, τωρα προστεθηκε και το λομπι των φιλολογων.
Να δουμε τι αλλο θα σκαρφιστειτε για να εμποδισετε την μεγαλυτερη επανασταση στην αντισεισμικη τεχνολογια των τελευταιων 2000 ετων.
:smt038:g030::smt023 Τα έχω κάνει τσουρέκια στους μηχανικούς και αυτοί τον χαβά τους. :102:

ΟΙ ΔΩΔΕΚΑ ΕΝΤΟΛΕΣ

Αν εφαρμόσουμε με αμφίπλευρη προένταση τενόντων θλίψη στις παρειές της διατομή του τοιχώματος θα εξουδετερώσουμε 1. τον εφελκυσμό και χωρίς εφελκυσμό δεν υπάρχει ούτε 2. κάμψη ούτε 3. κρίσιμη περιοχή αστοχίας ούτε 4. διάτμηση του σκυροδέματος επικάλυψης ούτε 5. παραμόρφωση οπότε ούτε 6. αστοχία, και θα 7. αυξήσουμε την αντοχή της διατομής προς την τέμνουσα βάσης.
Αν τον τένοντα προέντασης τον πακτώσουμε στο έδαφος με μηχανισμούς αγκυρώσεων τότε 8. θα εκ τρέψουμε την ροπή ανατροπής του τοιχώματος μέσα στο έδαφος, αποτρέποντας την εκτροπή προς τους δοκούς, και 9. θα έχουμε τον έλεγχο των μετατοπίσεων ελέγχοντας τον συντονισμό και την ανελαστική μετατόπιση οπότε 10. εξασφαλίζουμε μεγαλύτερες αντοχές στην ''διάρκεια''
11. Η πάκτωση στο έδαφος δεν επιτρέπει καθιζήσεις οπότε αποκλείει αυτού του είδους τις παραμορφώσεις. 12. Ελέγχουμε εις βάθος το έδαφος θεμελίωσης αφού με την γεώτρηση παίρνουμε καρότα για τον έλεγχο της ποιότητάς του.

Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 20 Ιουν 2022, 09:36

Τους πολιτικούς μηχανικούς τους σέβομαι, διότι με κόπο σπούδασαν και αντιπροσωπεύουν την ασφάλεια των κατασκευών και των ζωών μας. αλλά έχω μερικές απορίες.
Οι πολιτικοί μηχανικοί είναι υπεύθυνοι για την κατασκευή σε έναν σεισμό. Συμφωνώ. Τι γίνεται όμως αν η ιδιοπερίοδος εδάφους κατασκευής συμπέσουν και ξαπλώσουν κάτω την κατασκευή? Οι πολιτικοί μηχανικοί θα φταίνε ή ο συντονισμός? Αν η διάρκεια του σεισμού και η επιτάχυνση εδάφους είναι μεγάλη κανένας κανονισμός δεν μπορεί να ελέγξει την ανελαστική μετατόπιση και να την σταματήσει να ξεπεράσει το σημείο θραύσης. Τότε ποιος ευθύνεται? Τους κανονισμούς τους γράφουν οι ερευνητές και ερευνητής μπορεί να είναι και ο τεχνίτης. Αρκεί να έχει θεωρεία πειράματα και μαθηματικές απαντήσεις. Εγώ έχω προσομοιώσεις, πειράματα, δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά με κριτές, και στην Ελλάδα με αγνοούν γιατί είμαι εργοδηγός δομικών έργων.
Τελικά οι κανονισμοί, η έρευνα, ή τα λόμπι διαμορφώνουν την αντισεισμική τεχνολογία?
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14507
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 20 Ιουν 2022, 10:05

seismic έγραψε:
20 Ιουν 2022, 09:36
Αν η διάρκεια του σεισμού και η επιτάχυνση εδάφους είναι μεγάλη κανένας κανονισμός δεν μπορεί να ελέγξει την ανελαστική μετατόπιση και να την σταματήσει να ξεπεράσει το σημείο θραύσης. Τότε ποιος ευθύνεται?
Tα σκεφτηκαν αυτα οι μηχανικοι και οταν προτεινε καποιος να φτιαξουν κατασκευες HULK για να μην βλεπεις ουτε γρατζουνια, ουτε γατα, ουτε ζημια, ηρθε ο τοτε Σοιμπλε και τους ειπε:

"Ρε χαιβανια, θα τις πληρωσετε εσεις αυτες τις παπαριες που μου λετε? Θα δωσετε απο την τσεπη σας παραπανω μισθους στην πλεμπα για να αγοραζει πιο ακριβα σπιτια επειδη δεν παθαινουν τιποτα απο σεισμο?"
"Οχι, του ειπαν οι μηχανικοι"
"Ε τοτε, αντε και γαμηθειτε και ψαξτε τροπο και σπιτια λιγα να πεφτουν και λεφτα να μην δινουμε"


Βρεθηκε τοτε, λοιπον, καποιος μαγκακος και προτεινε το εξης:
"Ρε μαγκες, μηπως να δεχτουμε ζημιες αλλα αυτες να ειναι ελεγχομενες?"
"Τι εννοεις του ειπαν? "
"Να τις οδηγουμε εμεις εκει που θελουμε και στην εκταση που θελουμε!"

Καπως ετσι εχει η ιστορια!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Daje την 20 Ιουν 2022, 11:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6643
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 20 Ιουν 2022, 11:08

seismic έγραψε:
20 Ιουν 2022, 09:36
{...}
Τους κανονισμούς τους γράφουν οι ερευνητές και ερευνητής μπορεί να είναι και ο τεχνίτης. Αρκεί να έχει θεωρεία πειράματα και μαθηματικές απαντήσεις.
{...}
Θα προσπαθήσω (για πολλοστή φορά), να σε κάνω να καταλάβεις...
Αυτούς που έχεις στο μυαλό σου ως "ερευνητές", ούτε υπάρχουν στην επιστημονική κοινότητα ούτε γράφουν κανονισμούς.
Τους κανονισμούς τους γράφουν οι επιστήμονες που έχουν σπουδάσει το πεδίο αυτό. Έχουν κάνει μελέτες 100% πιστοποιημένες, έχουν κάνει έρευνες (όχι αυτές που νομίζεις εσύ) και εχουν στην διάθεσή τους στατιστικά στοιχείς και έρευνες (όχι αυτές που νομίζεις εσύ) από πολλούς άλλους επιστήμονες του ίδιου πεδίου.
Ένας "τεχνίτης"...ναι, αυτός που νομίζεις εσύ, δεν είναι ερευνητής με την επιστημονική έννοια και ιδιότητα. Και, φυσικά, δεν μπορεί να γράψει αντισεισμικούς κανονισμούς, όσες θεωρίες και να έχει!
Η επιστήμη, δεν είναι λαϊκή αγορά για να μπορεί ο καθένας να στήνει τον πάγκο του και να πουλάει την πραμάτεια του.

seismic έγραψε:
20 Ιουν 2022, 09:36
Εγώ έχω προσομοιώσεις, πειράματα, δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά με κριτές, και στην Ελλάδα με αγνοούν γιατί είμαι εργοδηγός δομικών έργων.
Δεν σε αγνοούν επιεδή είσαι εργοδηγός δομικών έργων (χωρίς πτυχίο!).
Σε αγνοούν επειδή όλα αυτά που "έχεις", στην πραγματικότητα είναι αέρας κοπανιστός.
Διότι, τίποτε από όσα "έχεις", δεν έχει πιστοποίηση και δεν έχει ελεγχθεί με τους ενδεδειγμένους επιστημονικούς τρόπους.
Τα "πειράματά" σου και οι "προσωμοιώσεις" σου, είναι ιδιοκατασκευές που δεν έχουν καμία πιστοποίηση πως είναι σεισμική βάση και πληρούν τους αναγκαίους κανονισμούς και τις επιστημονικές απαιτήσεις.
Τα "μαθηματικά" σου, βασίζονται σε δικούς σου υπολογισμούς που δεν πληρούν τα απαραίτητα επιστημονικά κριτήρια.

Το ότ έχεις πατέντα, δεν λέει απολύτως τίποτε!
Πατέντα παίρνεις επειδή είχες μια πρωτότυπη ιδεά που δεν την είχε άλλος.
Όμως, με κανέναν τρόπο μια πατέντα δεν εξασφαλίζει πως η ιδέα είναι και εφαρμόσιμη.
Το εφαρμόσιμο της ιδέας και η δυνατότητα εμπορικής εκμετάλλευσης, θα ελεφχθούν από τα αρμόδια επιστημονικά εργαστήρια.
Και η πατέντα σου, δεν έχει περάσει από κανέναν τέτοιον έλεγχο.
Τα έχουμε ξαναπεί δεκάδες φορές.
seismic έγραψε:
20 Ιουν 2022, 09:36
Τελικά οι κανονισμοί, η έρευνα, ή τα λόμπι διαμορφώνουν την αντισεισμική τεχνολογία?
Η αντισεισμική τεχνολογία, διαμορφώνεται και εφαρμόζεται βασιζόμενη σε πλήρης μελέτες και έρευνες που έχουν επιστημονικές αποδείξεις και τεκμήρια. Και έχουν ελεγχθεί δυο και τρεις και πέντε φορές.
Εσύ θέλεις επειδή εσύ το "είπες", να σου δώσουν παράσημο...

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6643
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 20 Ιουν 2022, 11:34

Διπλό...

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 20 Ιουν 2022, 11:35

Daje έγραψε:
20 Ιουν 2022, 10:05
seismic έγραψε:
20 Ιουν 2022, 09:36
Αν η διάρκεια του σεισμού και η επιτάχυνση εδάφους είναι μεγάλη κανένας κανονισμός δεν μπορεί να ελέγξει την ανελαστική μετατόπιση και να την σταματήσει να ξεπεράσει το σημείο θραύσης. Τότε ποιος ευθύνεται?
Tα σκεφτηκαν αυτα οι μηχανικοι και οταν προτεινε καποιος να φτιαξουν κατασκευες HULK για να μην βλεπεις ουτε γρατζουνια, ουτε γατα, ουτε ζημια, ηρθε ο τοτε Σοιμπλε και τους ειπε:

"Ρε χαιβανια, θα τα πληρωσετε εσεις αυτες τις παπαριες που μου λετε? Θα δωσετε απο την τσεπη σας παραπανω μισθους στην πλεμπα για να αγοραζει πιο ακριβα σπιτια επειδη δεν παθαινουν τιποτα απο σεισμο?"
"Οχι, του ειπαν οι μηχανικοι"
"Ε τοτε, αντε και γαμηθειτε και ψαξτε τροπο και να πεφτουν λιγα σπιτι και λεφτα να μην δινουμε"


Βρεθηκε τοτε λοιπον καποιος μαγκακος και προτεινε το εξης:
"Ρε μαγκες, μηπως να δεχτουμε ζημιες αλλα να ειναι ελεγχομενες?"
"Τι εννοεις του ειπαν? "
"Να τις οδηγουμε εμεις εκει που θελουμε και στην εκταση που θελουμε!"

Καπως ετσι εχει η ιστορια!
Φίλε μου με εκπλήσσει το επίπεδο μόρφωσής σου πάνω στον αντισεισμικό υπάρχοντα σχεδιασμό!
Όμως οι πολιτικοί μηχανικοί και οι αρμόδιοι φορείς δεν τα ξέρουν καλά τα πράγματα.
1) Καταρχήν δεν είχε σκεφτεί κανένας να πακτώσει τις πλευρές των τοιχωμάτων με το έδαφος και συγχρόνως να εφαρμόσει θλίψη στην διατομή τους.
Αυτή η μέθοδος είναι δική μου κατοχυρωμένη με διεθνή δίπλωμα ευρεσιτεχνίας, που εγγυάται την πατρότητα της μεθόδου.
2) Τώρα είναι πιο ακριβές οι κατασκευές. Με την δική μου μέθοδο το κόστος μειώνεται από 40% έως και 90%

Θα σου δώσω παραδείγματα γιατί μειώνεται το κόστος με την μέθοδό μου.
α) Αν τοποθετηθεί σε ανεμογεννήτρια για να εξασφαλίσει την στήριξή της το κόστος στήριξης μειώνεται κατά 90% γιατί καταργώ το σκυρόδεμα της βάσης εντελώς και το αντικαθιστώ με πακτώσεις του μηχανισμού μου.
β) Το σκυρόδεμα και ο χάλυβας συνεργάζονται για να παραλάβουν εντάσεις που δημιουργούνται από την κάμψη
Η κάμψη δημιουργεί εφελκυσμό και θλίψη Τον εφελκυσμό τον αναλαμβάνει ο χάλυβας και την θλίψη το σκυρόδεμα.
Τι ωραία!
Έλα όμως που η συνεργασία αυτή δημιουργεί και διάτμηση στην δι επιφάνεια σκυροδέματος και χάλυβα την οποία το σκυρόδεμα δεν μπορεί να την παραλάβει και σπάει αφήνοντας τον χάλυβα γυμνό και ανίκανο να παραλάβει τον εφελκυσμό.
Τότε τι κάνουμε? Τοποθετούμε περισσότερο χάλυβα και δεν κάνουμε και δουλειά οπότε ακριβαίνει η κατασκευή χωρίς κέρδους κέρατα.
Θα το πω αλλιώς. Αν υποθέσουμε ότι το σκυρόδεμα είναι βούτυρο. Αν βάλουμε μέσα στο βούτυρο έναν χάλυβα και τον τραβήξουμε θα βγει αμέσως γιατί το βούτυρο δεν μπορεί να τον συγκρατήσει μέσα του. Αν βάλουμε μέσα στο βούτυρο 10 χάλυβες πάλη εύκολα θα βγουν αν τους τραβήξουμε.
Το ίδιο είναι και το σκυρόδεμα είναι βούτυρο μπροστά στην υπέρ αντοχή του χάλυβα στον εφελκυσμό και σπάει ακυρώνοντας την συνεργασία πρόωρα. Η δική μου μέθοδος δεν έχει αυτά τα προβλήματα γιατί δεν υπάρχει συνάφεια. Οπότε με ένα χάλυβα κάνω την δουλειά των 20 χαλύβων
γ) Τα προκατασκευασμένα σπίτια από οπλισμένο σκυρόδεμα είναι 50% πιο φθηνά από αυτά που κατασκευάζουν τα μαστόργια.
Αναρωτήθηκες ποτέ γιατί δεν αγοράζουν όλοι προκατασκευασμένα?
Γιατί τα προκατασκευασμένα αντέχουν μεν 20 ορόφους, αλλά στον πρώτο σεισμό ξαπλώνουν κάτω λόγο του ότι είναι άκαμπτα και σπάνε ή ανατρέπονται.
Για τον λόγο αυτό τους επιτρέπουν μόνο δύο ορόφους για να μην ανατρέπονται.
Ναι αλλά μέσα στην πόλη επιτρέπονται 10 όροφοι οπότε κανείς δεν παίρνει προκάτ γιατί θα χάσει οκτώ ορόφους.
Με την μέθοδό μου τα προκατασκευασμένα δεν ανατρέπονται οπότε θα μπουν μέσα στην πόλη και πάει περίπατο η συμβατική κατοικία αφού το κόστος με τα προκατασκευασμένα θα πέσει στο 50%
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 20 Ιουν 2022, 11:51

Λοξίας έγραψε:
20 Ιουν 2022, 11:08
seismic έγραψε:
20 Ιουν 2022, 09:36
{...}
Τους κανονισμούς τους γράφουν οι ερευνητές και ερευνητής μπορεί να είναι και ο τεχνίτης. Αρκεί να έχει θεωρεία πειράματα και μαθηματικές απαντήσεις.
{...}
Θα προσπαθήσω (για πολλοστή φορά), να σε κάνω να καταλάβεις...
Αυτούς που έχεις στο μυαλό σου ως "ερευνητές", ούτε υπάρχουν στην επιστημονική κοινότητα ούτε γράφουν κανονισμούς.
Τους κανονισμούς τους γράφουν οι επιστήμονες που έχουν σπουδάσει το πεδίο αυτό. Έχουν κάνει μελέτες 100% πιστοποιημένες, έχουν κάνει έρευνες (όχι αυτές που νομίζεις εσύ) και εχουν στην διάθεσή τους στατιστικά στοιχείς και έρευνες (όχι αυτές που νομίζεις εσύ) από πολλούς άλλους επιστήμονες του ίδιου πεδίου.
Ένας "τεχνίτης"...ναι, αυτός που νομίζεις εσύ, δεν είναι ερευνητής με την επιστημονική έννοια και ιδιότητα. Και, φυσικά, δεν μπορεί να γράψει αντισεισμικούς κανονισμούς, όσες θεωρίες και να έχει!
Η επιστήμη, δεν είναι λαϊκή αγορά για να μπορεί ο καθένας να στήνει τον πάγκο του και να πουλάει την πραμάτεια του.

seismic έγραψε:
20 Ιουν 2022, 09:36
Εγώ έχω προσομοιώσεις, πειράματα, δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά με κριτές, και στην Ελλάδα με αγνοούν γιατί είμαι εργοδηγός δομικών έργων.
Δεν σε αγνοούν επιεδή είσαι εργοδηγός δομικών έργων (χωρίς πτυχίο!).
Σε αγνοούν επειδή όλα αυτά που "έχεις", στην πραγματικότητα είναι αέρας κοπανιστός.
Διότι, τίποτε από όσα "έχεις", δεν έχει πιστοποίηση και δεν έχει ελεγχθεί με τους ενδεδειγμένους επιστημονικούς τρόπους.
Τα "πειράματά" σου και οι "προσωμοιώσεις" σου, είναι ιδιοκατασκευές που δεν έχουν καμία πιστοποίηση πως είναι σεισμική βάση και πληρούν τους αναγκαίους κανονισμούς και τις επιστημονικές απαιτήσεις.
Τα "μαθηματικά" σου, βασίζονται σε δικούς σου υπολογισμούς που δεν πληρούν τα απαραίτητα επιστημονικά κριτήρια.

Το ότ έχεις πατέντα, δεν λέει απολύτως τίποτε!
Πατέντα παίρνεις επειδή είχες μια πρωτότυπη ιδεά που δεν την είχε άλλος.
Όμως, με κανέναν τρόπο μια πατέντα δεν εξασφαλίζει πως η ιδέα είναι και εφαρμόσιμη.
Το εφαρμόσιμο της ιδέας και η δυνατότητα εμπορικής εκμετάλλευσης, θα ελεφχθούν από τα αρμόδια επιστημονικά εργαστήρια.
Και η πατέντα σου, δεν έχει περάσει από κανέναν τέτοιον έλεγχο.
Τα έχουμε ξαναπεί δεκάδες φορές.
seismic έγραψε:
20 Ιουν 2022, 09:36
Τελικά οι κανονισμοί, η έρευνα, ή τα λόμπι διαμορφώνουν την αντισεισμική τεχνολογία?
Η αντισεισμική τεχνολογία, διαμορφώνεται και εφαρμόζεται βασιζόμενη σε πλήρης μελέτες και έρευνες που έχουν επιστημονικές αποδείξεις και τεκμήρια. Και έχουν ελεγχθεί δυο και τρεις και πέντε φορές.
Εσύ θέλεις επειδή εσύ το "είπες", να σου δώσουν παράσημο...
Όλα αυτά που λες είναι σωστά. Έτσι πρέπει να είναι.
Όμως όλη η επιστήμη βασίζεται στην data στα υπάρχοντα επιστημονικά δεδομένα.
Το δεδομένο είναι κάτι που δεν χωρά αμφισβήτηση γιατί απλά επαναλαμβάνεται συνέχεια. Π.χ αν σου πω ότι αν αφήσω ένα μήλο αυτό δεν θα πετάξει αλλά θα πέσει στο έδαφος, πρέπει να το δεχθείς χωρίς να πεις κιχ. Δεν μπορείς να μου πεις κάνε πειράματα να το αποδείξεις, γιατί αυτό συμβαίνει συνέχεια και είναι δεδομένο.
Όλη μου η πατέντα στηρίζεται σε δεδομένα που δεν χωρούν αμφισβήτηση. Εγώ απλά τοποθέτησα πολλά δεδομένα της επιστήμης μαζί και έκανα την δική μου δεδομένη μέθοδο
Τα δικά μου δεδομένα είναι.
Αν εφαρμόσουμε με αμφίπλευρη προένταση τενόντων θλίψη στις παρειές της διατομή του τοιχώματος θα εξουδετερώσουμε 1. τον εφελκυσμό και χωρίς εφελκυσμό δεν υπάρχει ούτε 2. κάμψη ούτε 3. κρίσιμη περιοχή αστοχίας ούτε 4. διάτμηση του σκυροδέματος επικάλυψης ούτε 5. παραμόρφωση οπότε ούτε 6. αστοχία, και θα 7. αυξήσουμε την αντοχή της διατομής προς την τέμνουσα βάσης. Αν τον τένοντα προέντασης τον πακτώσουμε στο έδαφος με μηχανισμούς αγκυρώσεων τότε 8. θα εκ τρέψουμε την ροπή ανατροπής του τοιχώματος μέσα στο έδαφος, αποτρέποντας την εκτροπή προς τους δοκούς, και 9. θα έχουμε τον έλεγχο των μετατοπίσεων ελέγχοντας τον συντονισμό και την ανελαστική μετατόπιση οπότε 10. εξασφαλίζουμε μεγαλύτερες αντοχές στην ''διάρκεια'' 11. Η πάκτωση στο έδαφος δεν επιτρέπει καθιζήσεις οπότε αποκλείει αυτού του είδους τις παραμορφώσεις. 12. Ελέγχουμε εις βάθος το έδαφος θεμελίωσης αφού με την γεώτρηση παίρνουμε καρότα για τον έλεγχο της ποιότητάς του.
Όποιος αμφιβάλει ότι αυτά που λέω δεν είναι δεδομένα ας μου πει που διαφωνεί.
Άλλωστε υπάρχει και πείραμα και αν δεν πιστεύουν στα μάτια τους ας το κάνουν στα δικά τους μέρη.
Άλλωστε αυτοί πληρώνονται για να μας προστατέψουν .... δεν μπορούν να απορρίπτουν χωρίς αποδείξεις μια ιδέα σαν την δική μου.
Εγώ τους έβγαλα άχρηστη και εντελώς επικίνδυνη την υπάρχουσα μέθοδο ... γιατί δεν την καταργούν?
Μήπως γιατί θα γίνουν άχρηστοι και αυτοί?

Τριπλό :smt005:
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6643
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 20 Ιουν 2022, 12:28

seismic έγραψε:
20 Ιουν 2022, 11:51
Όλα αυτά που λες είναι σωστά. Έτσι πρέπει να είναι.
Όμως όλη η επιστήμη βασίζεται στην data στα υπάρχοντα επιστημονικά δεδομένα.
Το δεδομένο είναι κάτι που δεν χωρά αμφισβήτηση γιατί απλά επαναλαμβάνεται συνέχεια. Π.χ αν σου πω ότι αν αφήσω ένα μήλο αυτό δεν θα πετάξει αλλά θα πέσει στο έδαφος, πρέπει να το δεχθείς χωρίς να πεις κιχ. Δεν μπορείς να μου πεις κάνε πειράματα να το αποδείξεις, γιατί αυτό συμβαίνει συνέχεια και είναι δεδομένο.
Κάνεις μεγάλο λάθος Γιάννη!
Στην επιστήμη δεν έχει σημασία ποιος λέει κάτι, ακόμα και αν αυτός είναι αυθεντία.
Σημασία έχει τι λέει και αν μπορεί να το αποδείξει.
Ο Newton, δεν είπε απλώς:
"το μήλο πέφτει πάντα προς τα κάτω και επειδή το έχω δει να συμβαίνει δεκάδες φορές, θα το δεχθείτε χωρίς να πείτε κιχ!"
Ο Newton απέδειξε πως το μήλο θα πέφτει πάντα προς τα κάτω!
Το καταλαβαίνεις αυτό;

seismic έγραψε:
20 Ιουν 2022, 11:51
Όλη μου η πατέντα στηρίζεται σε δεδομένα που δεν χωρούν αμφισβήτηση. Εγώ απλά τοποθέτησα πολλά δεδομένα της επιστήμης μαζί και έκανα την δική μου δεδομένη μέθοδο
Τα δικά μου δεδομένα είναι.
SpoilerShow
Αν εφαρμόσουμε με αμφίπλευρη προένταση τενόντων θλίψη στις παρειές της διατομή του τοιχώματος θα εξουδετερώσουμε 1. τον εφελκυσμό και χωρίς εφελκυσμό δεν υπάρχει ούτε 2. κάμψη ούτε 3. κρίσιμη περιοχή αστοχίας ούτε 4. διάτμηση του σκυροδέματος επικάλυψης ούτε 5. παραμόρφωση οπότε ούτε 6. αστοχία, και θα 7. αυξήσουμε την αντοχή της διατομής προς την τέμνουσα βάσης. Αν τον τένοντα προέντασης τον πακτώσουμε στο έδαφος με μηχανισμούς αγκυρώσεων τότε 8. θα εκ τρέψουμε την ροπή ανατροπής του τοιχώματος μέσα στο έδαφος, αποτρέποντας την εκτροπή προς τους δοκούς, και 9. θα έχουμε τον έλεγχο των μετατοπίσεων ελέγχοντας τον συντονισμό και την ανελαστική μετατόπιση οπότε 10. εξασφαλίζουμε μεγαλύτερες αντοχές στην ''διάρκεια'' 11. Η πάκτωση στο έδαφος δεν επιτρέπει καθιζήσεις οπότε αποκλείει αυτού του είδους τις παραμορφώσεις. 12. Ελέγχουμε εις βάθος το έδαφος θεμελίωσης αφού με την γεώτρηση παίρνουμε καρότα για τον έλεγχο της ποιότητάς του.
Όποιος αμφιβάλει ότι αυτά που λέω δεν είναι δεδομένα ας μου πει που διαφωνεί.
Άλλωστε υπάρχει και πείραμα και αν δεν πιστεύουν στα μάτια τους ας το κάνουν στα δικά τους μέρη.
Και πάλι πολύ μεγάλο λάθος Γιάννη!
Τα "δεδομένα" τα δικά σου, δεν είναι επιστημονικά δεδομένα!
Είναι δικά σου "δεδομένα", τα οποία ΔΕΝ έχουν επαληθευθεί από πιστοποιημένα επιστημονικά εργαστήρια!
Τεράστια διαφορά Γιάννη!
Εσύ θεωρείς πως επειδή εσύ (και μόνον εσύ), έχεις κάνει αυτά τα ιδιωτικά πειράματα σε μια βάση που ΔΕΝ πληρεί κανέναν επιστημονικό κριτήριο και δεν έχει καμία πιστοποίηση ως αντισεισμική βάση, πρέπει η επιστήμη να αποδεχθεί τα δικά σου συμπεράσματα!
Δεν πάει έτσι Γιάννη! Σε κανένα τομέα της επιστήμης δεν πάει έτσι!
Για να καταλάβεις, είναι σαν να ισχυρίζομαι εγώ πως έχω εφεύρει ένα φάρμακο που θεραπεύει τον καρκίνο (και έχουν πολλοί ισχυριστεί κάτι τέτοιο).
Να δηλώνω πως ασχολούμαι πολλά χρόνια με το αντικείμενο, έχω κάνει δεκάδες ανάλογα πειράματα και έχω πάρει και πατέντα για την σύνθεση του φαρμάκου μου.
Πως έχω κάνει τα ανάλογα πειράματα και το έδωσα σε φίλους που είχαν καρκίνο και τους θεράπευσα και να απαιτώ από την ιατρική κοινότητα να αποδεχθεί το φάρμακό μου!
Γίνεται αυτό Γιάννη;
Γίνεται η ιατρική κοινότητα να αποδεχθεί τους ισχυρισμούς ενός που δηλώνει ιατρικός "ερευνητής", επειδή ήταν 20 χρόνια νοσοκόμος;
Έτσι; στον αέρα; απλώς επειδή το "βεβαιώνει" ο νοσοκόμος;

Και αυτοί που αμφιβάλλουν για αυτά που λες, δεν είμαστε εμείς ούτε κάποια άλλα φόρα ούτε κάποιος μεμονωμένος πολιτικός μηχανικός.
Αυτοί, είναι τα πανεπιστημιακά ερευνητικά κέντρα και μόνον αυτά. Μόνον αυτοί, θα αποφασίσουν αν αυτά που ισχυρίζεσαι είναι σωστά.

Βγάλε από το μυαλό σου τις λανθασμένες ιδέες που έχεις σχηματίσει για "ερευνητές ανώτερους των καθηγητών", πατέντες και ιδιωτικά πειράματα και, όσο είναι καιρός, απευθύνσου εκεί που πρέπει! Αύριο θα είναι αργά...

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32143
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 20 Ιουν 2022, 12:54

seismic έγραψε:
20 Ιουν 2022, 09:36
Τους κανονισμούς τους γράφουν οι ερευνητές
οχι
και ερευνητής μπορεί να είναι και ο τεχνίτης.
και οχι.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9004
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 20 Ιουν 2022, 13:14

Λοξίας έγραψε:
20 Ιουν 2022, 12:28
Ο Newton, δεν είπε απλώς:
"το μήλο πέφτει πάντα προς τα κάτω και επειδή το έχω δει να συμβαίνει δεκάδες φορές, θα το δεχθείτε χωρίς να πείτε κιχ!"
Ο Newton απέδειξε πως το μήλο θα πέφτει πάντα προς τα κάτω!
Το καταλαβαίνεις αυτό;
Πώς το έκανε;

Παρεπιπτόντως οι νόμοι της θερμοδυναμικής στέκουν επιστημονικά όχι γιατί αποδεικνύονται αλλά γιατί δεν καταρρίπτονται.

Υπάρχει ελπίδα ΛΥΜΠΕΡΑΡΕ!
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 20 Ιουν 2022, 16:41

Bazoomba έγραψε:
20 Ιουν 2022, 13:14
Λοξίας έγραψε:
20 Ιουν 2022, 12:28
Ο Newton, δεν είπε απλώς:
"το μήλο πέφτει πάντα προς τα κάτω και επειδή το έχω δει να συμβαίνει δεκάδες φορές, θα το δεχθείτε χωρίς να πείτε κιχ!"
Ο Newton απέδειξε πως το μήλο θα πέφτει πάντα προς τα κάτω!
Το καταλαβαίνεις αυτό;
Πώς το έκανε;

Παρεπιπτόντως οι νόμοι της θερμοδυναμικής στέκουν επιστημονικά όχι γιατί αποδεικνύονται αλλά γιατί δεν καταρρίπτονται.

Υπάρχει ελπίδα ΛΥΜΠΕΡΑΡΕ!
:g094: Φίλε μου την προένταση δεν την ανακάλυψα εγώ. Υπάρχει στις κατασκευές εδώ και 140 χρόνια. Έχουν γράψει 1000 δες άρθρα για τα υπέρ και τα κατά. Όσο για την πάκτωση ούτε αυτή την ανακάλυψα εγώ. Η βίδα υπάρχει από την εποχή της Ακρόπολης.
Τώρα μου ξανά ζητάνε να ξανά ανακαλύψω τις ιδιότητες στην προένταση και την πάκτωση. :102:
Αν και τα έχω αποδείξει με αριθμητική ανάλυση την οποία λίγοι καταλαβαίνουν γιατί είναι μπούφοι ή κάνουν τους μπούφους.
Αν οι επιστήμονες δεν καταλαβαίνουν ότι η προένταση ελαττώνει την κάμψη και η πάκτωση την ανατροπή του τοιχώματος ( οι δύο αιτίες που προκαλούν την παραμόρφωση όπου χωρίς αυτήν δεν υπάρχουν αστοχίες ) τότε έχω προχωρήσει πολύ μπροστά από την επιστήμη τους.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών