ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
seismic1
Δημοσιεύσεις: 444
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 16 Απρ 2024, 16:45

Bill Hicks έγραψε:
16 Απρ 2024, 16:35
seismic1 έγραψε:
16 Απρ 2024, 00:20
SpoilerShow
Νταγκλης έγραψε:
15 Απρ 2024, 23:55
Χωρίς πλάκα τώρα....

Ο Παπαδρακάκης πήρε ένα σκασμό λεφτά από το φιλαράκι μου τον seismic και του μελέτησε υποστυλώματα αντί να του μελετήσει τοιχώματα όπως του ζητήθηκε. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι τον κορόιδεψε όπως λέει ο seismic....

Toυ έκανε συγκεκριμένα εκτίμηση της αντοχής υπό θλίψη σε συνάρτηση με την ικανότητα μετακίνησης ορόφων.
Τέτοιες πανομοιότυπες έρευνες υπάρχουν δεκάδες για τοιχώματα και όλες βρίσκουν ότι η ικανότητα των τοιχωμάτων μειώνεται δραματικά με την αύξηση του αξονικού φορτίου.
Είμαι σίγουρος ότι ο Παπαδρακάκης γνώριζε πολύ καλά αυτές τις έρευνες. Γνώριζε πολύ καλά ότι το μεγάλο αξονικό σκοτώνει τα τοιχώματα και για αυτό χρησιμοποίησε στην προσομοίωσή του απλά υποστυλώματα.

Κατά κάποιο τρόπο προσπάθησε να προστατέψει το φιλαράκι μου τον seismic. Γνώριζε πολύ καλά ότι το σύστημα του seismic δεν μπορεί να λειτουργήσει σε τοιχώματα και προσπάθησε να τον κατευθύνει στις κατάλληλες, κατά τη γνώμη του, αλλαγές...
Ποτέ δεν είπα ότι ο Παπαδρακάκης με κορόιδεψε. Είπα ότι ήταν λάθος.
Δεύτερον
είναι παρανοϊκό κάτι πολύ ανίσχυρο όπως το υποστύλωμα να δέχεται ευνοϊκά την θλίψη και κάτι ισχυρό όπως το τοίχωμα να έχει πρόβλημα.
SpoilerShow
Η προσομοίωση τι έδειξε. Έδειξε ότι σε όσο περισσότερα υποστυλώματα εφαρμοζόταν η θλίψη τόσο καλύτερα αποτελέσματα είχαμε.
Τι σημαίνει αυτό στην πράξη. Σημαίνει ότι όσο μεγαλύτερη διατομή ήταν υπό θλίψη και πάκτωση τόσο καλύτερα αποτελέσματα είχαμε.
Δηλαδή δείχνει σε εμένα τουλάχιστον ότι τα τοιχώματα με μεγαλύτερη διατομή θα αυξήσουν περισσότερο την φέρουσα ικανότητα της κατασκευής.
Αυτά που μου δείχνεις είναι ενδεχομένως από κάποια λανθασμένη έρευνα, ή μιλάει μόνο για κοντά τοιχώματα και υποστυλώματα που εκεί αλλάζουν τα πράγματα. Βάλε μου το link της δημοσίευσης αν μπορείς.
... όταν δεν ξέρεις τι σού γίνεται.
Εγώ ο πατέρας της παντρειάς εδάφους κατασκευής και δεν ξέρω τι μου γίνεται ρε ούφο.
Δες στο πείραμα ότι ο τένοντας δεν είχε επιμήκυνση και δεν έσπασε το τοίχωμα.
Ξέρεις τι έσπασε? Η δοκός της σεισμικής βάσης και η στήριξη της μηχανής. Άντε βλήματα ανοίχτε τα στραβά σας και εξετάστε τι έσπασε προς το τέλος του βίντεο. Στην πράξη. Αντί να σπάσει το σπιτάκι έσπασε η σεισμική βάση. Γέμισε με ρωγμές η σεισμική βάση και για αυτό σταμάτησα τα σεισμικά πειράματα. Συνέχισα όμως τα πειράματα πάκτωσης. Και στα δύο πειράματα ότι είπα έγινε.


Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32786
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 16 Απρ 2024, 17:59

seismic1 έγραψε:
16 Απρ 2024, 15:27
Ναι το είπε ο Ασέβαστος και πρέπει εμείς να σεβαστούμε τις μαλακίες που λέει. :smt005:
Άκου φίλε μου Το να πατήσεις την οικοδομή πάνω στο έδαφος, το να την χώσεις μέσα στο έδαφος, το να κατασκευάσεις ένα δύο υπόγεια και να τα μπαζώσεις τριγύρω δεν σημαίνει ότι αυτό είναι πάκτωση.
ναι, αυτο σημαινει πακτωση.
Αν ήταν πάκτωση δεν θα κατασκευάζανε συνδετήριους δοκούς.
οι συνδετηριοι δεν ειναι πακτωση.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 444
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 16 Απρ 2024, 20:44

Ασέβαστος έγραψε:
16 Απρ 2024, 17:59
seismic1 έγραψε:
16 Απρ 2024, 15:27
Ναι το είπε ο Ασέβαστος και πρέπει εμείς να σεβαστούμε τις μαλακίες που λέει. :smt005:
Άκου φίλε μου Το να πατήσεις την οικοδομή πάνω στο έδαφος, το να την χώσεις μέσα στο έδαφος, το να κατασκευάσεις ένα δύο υπόγεια και να τα μπαζώσεις τριγύρω δεν σημαίνει ότι αυτό είναι πάκτωση.
ναι, αυτο σημαινει πακτωση.
Αν ήταν πάκτωση δεν θα κατασκευάζανε συνδετήριους δοκούς.
οι συνδετηριοι δεν ειναι πακτωση.
Έχεις μπερδέψει το σεξ με την πάκτωση.
Το να το χώσεις μέσα στο έδαφος δεν είναι πάκτωση. :003:
Όταν στο δαγκώσει ο σκύλος και σε τραβάει αυτό είναι πάκτωση. :smt047

seismic1
Δημοσιεύσεις: 444
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 16 Απρ 2024, 22:25

Ναύτης έγραψε:
16 Απρ 2024, 09:16
seismic1 έγραψε:
15 Απρ 2024, 23:48
Ναύτης έγραψε:
15 Απρ 2024, 23:27

Ναι, Γιάννη, αλλά εδώ δεν κουβεντιάζουμε για το χαρμάνι του τσιμέντου, να πας τις παλιομηχανικάτζες τρένο, μιλάμε για μηχανική, στην οποία στην καλύτερη περίπτωση είσαι ημιμαθής.
Ωραία σαν ημιμαθής ( που δεν συμφωνώ γιατί η εμπειρία μου λέει πολλά ) ρωτάω τους πολιτικούς μηχανικούς.
Όταν θέλω να ενώσω ένα ξύλο με ένα άλλο χρησιμοποιώ βίδες και πρόκες Αυτή η ένωση επιτρέπει να συνεργαστούν τα δύο ξύλα.
Οι μηχανικοί γιατί δεν χρησιμοποιούν το έδαφος να το ενώσουν με την κατασκευή για να αντιμετωπίσουν τον σεισμό?
Γιατί δεν έχουν την εμπειρία να το σκεφτούν. Τι να την κάνεις την μηχανική όταν δεν έχεις την εμπειρία της κατασκευής?
Έπρεπε οι μηχανικοί να μου έχουν κάνει άγαλμα για αυτά που λέω.
Όσο γερό και να είναι ένα τόπι αν δεν είναι συνδεδεμένο με το έδαφος θα φάει μια κλωτσιά και θα φύγει.
Ε πώς δεν το ενώνουν ρε Γιάννη, στό 'γραψε κι ο ασέβ πιο πάνω, όλα τα κτίρια θεμελιωμένα στη γη είναι. Μόνο εσύ θες να τα βιδώνεις από το δώμα (!), σού λένε ότι είναι μαλακία, τίποτα, το χαβά σου εσύ.
Η βάση είναι απλά πάνω στο έδαφος Αυτό ονομάζεται έδραση Η έδραση επιτρέπει την στροφή Η πάκτωση δεν επιτρέπει καμία μετατόπιση.
Η πάκτωση εδάφους βάσης αποτρέπει την ανατροπή του τοιχώματος. Η πάκτωση του τοιχώματος από την ανώτατη στάθμη του με το έδαφος αποτρέπει την ανατροπή του τοιχώματος και την παραμόρφωση του κορμού του. Η προένταση αυξάνει την δυναμική του τοιχώματος χωρίς να αυξάνει την μάζα η οποία αυξάνει το κόστος και τα φορτία αδράνειας. Η πάκτωση στο υπόγειο δημιουργοί ροπές στην διατομή του τοιχώματος και των τοιχίων του υπογείου. Η πάκτωση του τοιχώματος με το έδαφος αποτρέπει την ροπή στην διατομή του τοιχώματος και στο τοίχωμα του υπογείου.
Και στην τελική εκτρέπει τα φορτία κάμψης και ροπών μέσα στο έδαφος αποτρέποντας την παραμόρφωση των δοκών και γενικά όλου του φορέα.
Και χωρίς παραμόρφωση δεν υπάρχουν αστοχίες ούτε ανελαστικές παραμορφώσεις αφού με την δύναμη του εδάφους ελέγχουμε και τον συντονισμό.
Τι να μου πούνε και τι να κλάσουν οι μηχανικοί μπροστά μου. Θα τους στείλω στον ψυχίατρο.
Για αυτό αντιδρούν γιατί αισθάνονται λίγοι.

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 874
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 16 Απρ 2024, 23:39

seismic1 έγραψε:
16 Απρ 2024, 14:17
Σαν άσχετος όπως με θέλετε κάνω πέντε απλές ερωτήσεις που έρχονται σε πλήρη αντίθεση με αυτά που λέτε.
1. Ερώτηση. Η προβολογέφυρα της φωτογραφίας είναι βασικά ένα οριζόντιο τοιχίο και δέχεται περισσότερα μόνιμα φορτία θλίψης και εφελκυσμού από το όρθιο τοίχωμα στον σεισμό. Γιατί το σκυρόδεμα δεν γίνετε θρύψαλα από την κάτω μεριά που θλίβεται και γιατί ο τένοντας δεν επιμηκύνεται από εφελκυσμό? Μόνο στα δικά μου τοιχώματα συμβαίνει αυτό?
Εικόνα
2.Ερώτηση. Θλίψη δεν δημιουργεί μόνο η προένταση αλλά και τα στατικά φορτία. Γιατί οι ουρανοξύστες από σκυρόδεμα δεν έχουν πρόβλημα από θλίψη?
3.Ερώτηση Πως γίνεται οι προδιαγραφές των υλικών του σκυροδέματος να δίνουν 10 φορές ισχυρότερες προδιαγραφές για το σκυρόδεμα από αυτές που δίνουν οι κανονισμοί?
4.Ερώτηση Πως γίνεται μια μικρή διατομή κολόνας να αντέχει την θλίψη και ένα τοίχωμα να γίνεται θρύψαλα ?
5. Ξέρουμε ότι μεγάλα ανοίγματα απαγορεύονται να γίνουν με τον γραμμικό οπλισμό γιατί αυξάνουν την διατομή του σκυροδέματος περισσότερο από την θλιπτική του ικανότητα λόγο νεκρών φορτίων. Με την προένταση όχι μόνο δεν αυξάνουμε τις διατομές του σκυροδέματος αλλά τις μειώνουμε δραματικά. Αυτός είναι και ο λόγος που όλα τα καταστρώματα των γεφυρών είναι προεντεταμένα.
Πως γίνεται να μειώνουν το σκυρόδεμα όταν αυτό γίνεται θρύψαλα με την προένταση?
ΕΚΚΕΝΤΡΟΤΗΤΑ ΡΕ ΑΝΟΗΤΕ!!


Εικόνα

Έτσι φτιάχνονται οι γέφυρες. Δεν νοείται προένταση χωρίς αντιφορτίο. H θλίψη νικιέται με προεφελκυστική τάση στην παρειά.

ΟΚ.....είσαι βλάκας και δεν καταλαβαίνεις...
Δεν έχει σημασία....για αυτό έχουμε τις έρευνες για να καταλαβαίνουν και οι πιο ηλίθιοι...


Εικόνα

Πρακτικά με ανηγμένο αξονικό μεγαλύτερο από v=0.30 δεν υπάρχει τοίχωμα!

Και εσύ.....για να εξαλλείψεις τις εφελκυστικές καμπτικές τάσεις θέλεις v=1.50!!
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 874
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 16 Απρ 2024, 23:47

seismic1 έγραψε:
16 Απρ 2024, 16:45
Εγώ ο πατέρας της παντρειάς εδάφους κατασκευής και δεν ξέρω τι μου γίνεται ρε ούφο.
Δες στο πείραμα ότι ο τένοντας δεν είχε επιμήκυνση και δεν έσπασε το τοίχωμα.
O τένοντας είχε κανονικότατη επιμήκυνση. Σε λίγο θα μας πεις ότι κατάργησες και το νόμο του Ηοοke! :D

Βάσει των δικων σου δεδομένων που αράδιασες κατά καιρούς (ag=2.41, ντίζα Φ6, m=1tn) η επιμήκυνση είναι μόλις 0.00055m. Μισό χιλιοστό δηλαδή!

Τόσα χρόνια κοροιδεύεις τον εαυτό σου με μικροκλίμακες. Σε κανονικό πολυόροφο κτίριο (η συζήτηση δεν γίνεται για διώροφο) η επιμήκυνση θα ήταν της τάξης πολλών εκατοστών.
Θα είχες κανονικότατο rocking wall.
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15130
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 16 Απρ 2024, 23:54

seismic1 έγραψε:
16 Απρ 2024, 00:20
Νταγκλης έγραψε:
15 Απρ 2024, 23:55
Χωρίς πλάκα τώρα....

Ο Παπαδρακάκης πήρε ένα σκασμό λεφτά από το φιλαράκι μου τον seismic και του μελέτησε υποστυλώματα αντί να του μελετήσει τοιχώματα όπως του ζητήθηκε. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι τον κορόιδεψε όπως λέει ο seismic....

Toυ έκανε συγκεκριμένα εκτίμηση της αντοχής υπό θλίψη σε συνάρτηση με την ικανότητα μετακίνησης ορόφων.
Τέτοιες πανομοιότυπες έρευνες υπάρχουν δεκάδες για τοιχώματα και όλες βρίσκουν ότι η ικανότητα των τοιχωμάτων μειώνεται δραματικά με την αύξηση του αξονικού φορτίου.
Είμαι σίγουρος ότι ο Παπαδρακάκης γνώριζε πολύ καλά αυτές τις έρευνες. Γνώριζε πολύ καλά ότι το μεγάλο αξονικό σκοτώνει τα τοιχώματα και για αυτό χρησιμοποίησε στην προσομοίωσή του απλά υποστυλώματα.

Κατά κάποιο τρόπο προσπάθησε να προστατέψει το φιλαράκι μου τον seismic. Γνώριζε πολύ καλά ότι το σύστημα του seismic δεν μπορεί να λειτουργήσει σε τοιχώματα και προσπάθησε να τον κατευθύνει στις κατάλληλες, κατά τη γνώμη του, αλλαγές...
Ποτέ δεν είπα ότι ο Παπαδρακάκης με κορόιδεψε. Είπα ότι ήταν λάθος.
Δεύτερον είναι παρανοϊκό κάτι πολύ ανίσχυρο όπως το υποστύλωμα να δέχεται ευνοϊκά την θλίψη και κάτι ισχυρό όπως το τοίχωμα να έχει πρόβλημα.
Η προσομοίωση τι έδειξε. Έδειξε ότι σε όσο περισσότερα υποστυλώματα εφαρμοζόταν η θλίψη τόσο καλύτερα αποτελέσματα είχαμε.
Τι σημαίνει αυτό στην πράξη. Σημαίνει ότι όσο μεγαλύτερη διατομή ήταν υπό θλίψη και πάκτωση τόσο καλύτερα αποτελέσματα είχαμε.
Δηλαδή δείχνει σε εμένα τουλάχιστον ότι τα τοιχώματα με μεγαλύτερη διατομή θα αυξήσουν περισσότερο την φέρουσα ικανότητα της κατασκευής.
Αυτά που μου δείχνεις είναι ενδεχομένως από κάποια λανθασμένη έρευνα, ή μιλάει μόνο για κοντά τοιχώματα και υποστυλώματα που εκεί αλλάζουν τα πράγματα. Βάλε μου το link της δημοσίευσης αν μπορείς.
Ρε ημιμαθής μαστορατζα στ υποστυλωματα περισφιγγετσι όλη η διατομή στα βελτιώνεται και η αντοχή και η πλαστικότητα όλης της διατομής. Στα τοιχώματα περισφιγγονται μόνο οι κρυφοκολωνες αρα Ο κόσμος έχει ένα θεματάκι με τη θλίψη. Η εμπειρία αν δε συνοδεύεται από γνώση είναι άχρηστη. Δεν χρειάζεται κανένα λινκ, ο κανονισμός λαμβάνει υπόψη πληθώρα ερευνών, δ2ν είναι μοανερευνα που το λέει αυτό, είναι ένας πολύ μεγαλος αριθμος ερευνων.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

seismic1
Δημοσιεύσεις: 444
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 16 Απρ 2024, 23:57

Νταγκλης έγραψε:
16 Απρ 2024, 23:47
seismic1 έγραψε:
16 Απρ 2024, 16:45
Εγώ ο πατέρας της παντρειάς εδάφους κατασκευής και δεν ξέρω τι μου γίνεται ρε ούφο.
Δες στο πείραμα ότι ο τένοντας δεν είχε επιμήκυνση και δεν έσπασε το τοίχωμα.
O τένοντας είχε κανονικότατη επιμήκυνση. Σε λίγο θα μας πεις ότι κατάργησες και το νόμο του Ηοοke! :D

Βάσει των δικων σου δεδομένων που αράδιασες κατά καιρούς (ag=2.41, ντίζα Φ6, m=1tn) η επιμήκυνση είναι μόλις 0.00055m. Μισό χιλιοστό δηλαδή!

Τόσα χρόνια κοροιδεύεις τον εαυτό σου με μικροκλίμακες. Σε κανονικό πολυόροφο κτίριο (η συζήτηση δεν γίνεται για διώροφο) η επιμήκυνση θα ήταν της τάξης πολλών εκατοστών.
Θα είχες κανονικότατο rocking wall.
Χωρίς την πατέντα μου ρε ούφο στα 2,41g εσείς θα είχατε ιπτάμενο δίσκο.
Άντε βλάκα

seismic1
Δημοσιεύσεις: 444
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 17 Απρ 2024, 00:00

Lord Brum έγραψε:
16 Απρ 2024, 23:54
seismic1 έγραψε:
16 Απρ 2024, 00:20
Νταγκλης έγραψε:
15 Απρ 2024, 23:55
Χωρίς πλάκα τώρα....

Ο Παπαδρακάκης πήρε ένα σκασμό λεφτά από το φιλαράκι μου τον seismic και του μελέτησε υποστυλώματα αντί να του μελετήσει τοιχώματα όπως του ζητήθηκε. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι τον κορόιδεψε όπως λέει ο seismic....

Toυ έκανε συγκεκριμένα εκτίμηση της αντοχής υπό θλίψη σε συνάρτηση με την ικανότητα μετακίνησης ορόφων.
Τέτοιες πανομοιότυπες έρευνες υπάρχουν δεκάδες για τοιχώματα και όλες βρίσκουν ότι η ικανότητα των τοιχωμάτων μειώνεται δραματικά με την αύξηση του αξονικού φορτίου.
Είμαι σίγουρος ότι ο Παπαδρακάκης γνώριζε πολύ καλά αυτές τις έρευνες. Γνώριζε πολύ καλά ότι το μεγάλο αξονικό σκοτώνει τα τοιχώματα και για αυτό χρησιμοποίησε στην προσομοίωσή του απλά υποστυλώματα.

Κατά κάποιο τρόπο προσπάθησε να προστατέψει το φιλαράκι μου τον seismic. Γνώριζε πολύ καλά ότι το σύστημα του seismic δεν μπορεί να λειτουργήσει σε τοιχώματα και προσπάθησε να τον κατευθύνει στις κατάλληλες, κατά τη γνώμη του, αλλαγές...
Ποτέ δεν είπα ότι ο Παπαδρακάκης με κορόιδεψε. Είπα ότι ήταν λάθος.
Δεύτερον είναι παρανοϊκό κάτι πολύ ανίσχυρο όπως το υποστύλωμα να δέχεται ευνοϊκά την θλίψη και κάτι ισχυρό όπως το τοίχωμα να έχει πρόβλημα.
Η προσομοίωση τι έδειξε. Έδειξε ότι σε όσο περισσότερα υποστυλώματα εφαρμοζόταν η θλίψη τόσο καλύτερα αποτελέσματα είχαμε.
Τι σημαίνει αυτό στην πράξη. Σημαίνει ότι όσο μεγαλύτερη διατομή ήταν υπό θλίψη και πάκτωση τόσο καλύτερα αποτελέσματα είχαμε.
Δηλαδή δείχνει σε εμένα τουλάχιστον ότι τα τοιχώματα με μεγαλύτερη διατομή θα αυξήσουν περισσότερο την φέρουσα ικανότητα της κατασκευής.
Αυτά που μου δείχνεις είναι ενδεχομένως από κάποια λανθασμένη έρευνα, ή μιλάει μόνο για κοντά τοιχώματα και υποστυλώματα που εκεί αλλάζουν τα πράγματα. Βάλε μου το link της δημοσίευσης αν μπορείς.
Ρε ημιμαθής μαστορατζα στ υποστυλωματα περισφιγγετσι όλη η διατομή στα βελτιώνεται και η αντοχή και η πλαστικότητα όλης της διατομής. Στα τοιχώματα περισφιγγονται μόνο οι κρυφοκολωνες αρα Ο κόσμος έχει ένα θεματάκι με τη θλίψη. Η εμπειρία αν δε συνοδεύεται από γνώση είναι άχρηστη. Δεν χρειάζεται κανένα λινκ, ο κανονισμός λαμβάνει υπόψη πληθώρα ερευνών, δ2ν είναι μοανερευνα που το λέει αυτό, είναι ένας πολύ μεγαλος αριθμος ερευνων.
Οπότε αντί για τα άκρα βάζουμε προένταση σε όλη την διατομή και γίνομε γνωστικός?
Τότε να δημιουργήσουμε κρυφοκολόνες περισφιγμένου σκυροδέματος μέσα στην διατομή πως λέμε κρυφο...τάνες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic1 την 17 Απρ 2024, 00:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15130
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 17 Απρ 2024, 00:04

seismic1 έγραψε:
16 Απρ 2024, 16:45
Bill Hicks έγραψε:
16 Απρ 2024, 16:35
seismic1 έγραψε:
16 Απρ 2024, 00:20
SpoilerShow
Ποτέ δεν είπα ότι ο Παπαδρακάκης με κορόιδεψε. Είπα ότι ήταν λάθος.
Δεύτερον
είναι παρανοϊκό κάτι πολύ ανίσχυρο όπως το υποστύλωμα να δέχεται ευνοϊκά την θλίψη και κάτι ισχυρό όπως το τοίχωμα να έχει πρόβλημα.
SpoilerShow
Η προσομοίωση τι έδειξε. Έδειξε ότι σε όσο περισσότερα υποστυλώματα εφαρμοζόταν η θλίψη τόσο καλύτερα αποτελέσματα είχαμε.
Τι σημαίνει αυτό στην πράξη. Σημαίνει ότι όσο μεγαλύτερη διατομή ήταν υπό θλίψη και πάκτωση τόσο καλύτερα αποτελέσματα είχαμε.
Δηλαδή δείχνει σε εμένα τουλάχιστον ότι τα τοιχώματα με μεγαλύτερη διατομή θα αυξήσουν περισσότερο την φέρουσα ικανότητα της κατασκευής.
Αυτά που μου δείχνεις είναι ενδεχομένως από κάποια λανθασμένη έρευνα, ή μιλάει μόνο για κοντά τοιχώματα και υποστυλώματα που εκεί αλλάζουν τα πράγματα. Βάλε μου το link της δημοσίευσης αν μπορείς.
... όταν δεν ξέρεις τι σού γίνεται.
Εγώ ο πατέρας της παντρειάς εδάφους κατασκευής και δεν ξέρω τι μου γίνεται ρε ούφο.
Δες στο πείραμα ότι ο τένοντας δεν είχε επιμήκυνση και δεν έσπασε το τοίχωμα.
Ξέρεις τι έσπασε? Η δοκός της σεισμικής βάσης και η στήριξη της μηχανής. Άντε βλήματα ανοίχτε τα στραβά σας και εξετάστε τι έσπασε προς το τέλος του βίντεο. Στην πράξη. Αντί να σπάσει το σπιτάκι έσπασε η σεισμική βάση. Γέμισε με ρωγμές η σεισμική βάση και για αυτό σταμάτησα τα σεισμικά πειράματα. Συνέχισα όμως τα πειράματα πάκτωσης. Και στα δύο πειράματα ότι είπα έγινε.

που ξερεις οτι δεν επιμηκυνθηκε αφού δε μετρήσεις την παραμορφωση του?
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

seismic1
Δημοσιεύσεις: 444
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 17 Απρ 2024, 00:10

Lord Brum έγραψε:
17 Απρ 2024, 00:04
seismic1 έγραψε:
16 Απρ 2024, 16:45
Bill Hicks έγραψε:
16 Απρ 2024, 16:35


... όταν δεν ξέρεις τι σού γίνεται.
Εγώ ο πατέρας της παντρειάς εδάφους κατασκευής και δεν ξέρω τι μου γίνεται ρε ούφο.
Δες στο πείραμα ότι ο τένοντας δεν είχε επιμήκυνση και δεν έσπασε το τοίχωμα.
Ξέρεις τι έσπασε? Η δοκός της σεισμικής βάσης και η στήριξη της μηχανής. Άντε βλήματα ανοίχτε τα στραβά σας και εξετάστε τι έσπασε προς το τέλος του βίντεο. Στην πράξη. Αντί να σπάσει το σπιτάκι έσπασε η σεισμική βάση. Γέμισε με ρωγμές η σεισμική βάση και για αυτό σταμάτησα τα σεισμικά πειράματα. Συνέχισα όμως τα πειράματα πάκτωσης. Και στα δύο πειράματα ότι είπα έγινε.

που ξερεις οτι δεν επιμηκυνθηκε αφού δε μετρήσεις την παραμορφωση του?
Επιμηκύνθηκε μερικά χιλιοστά ενώ η δοκός της σεισμικής βάσης παραμορφώνεται μερικούς πόντους.
Το είδα από το βίντεο ξανά και ξανά Υπάρχει και η παύση που το βλέπεις με την ησυχία σου.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15130
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 17 Απρ 2024, 00:11

Η βλακεια που κανεις με τοντοιχωμα, δηλαδη να σταματησεις σττοφη στερεου σωματος που δεν έχουμε ούτως ή άλλως και να νομίζεις οτι σταμάτησε η παραμορφωση είναι σαν να λες ότι επειδή η αμφιερειστη δικός δεν επιστροφή στερεού σώματος δεν παραμορφωνεται.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

seismic1
Δημοσιεύσεις: 444
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 17 Απρ 2024, 00:14

Lord Brum έγραψε:
17 Απρ 2024, 00:11
Η βλακεια που κανεις με τοντοιχωμα, δηλαδη να σταματησεις σττοφη στερεου σωματος που δεν έχουμε ούτως ή άλλως και να νομίζεις οτι σταμάτησε η παραμορφωση είναι σαν να λες ότι επειδή η αμφιερειστη δικός δεν επιστροφή στερεού σώματος δεν παραμορφωνεται.
Από το πρώτο κιλό αδράνειας έχουμε πρώτα την στροφή και μετά την παραμόρφωση του τοιχώματος. Εγώ - το έδαφος, τα σταματάω και τα δύο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic1 την 17 Απρ 2024, 00:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15130
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 17 Απρ 2024, 00:16

seismic1 έγραψε:
17 Απρ 2024, 00:10
Lord Brum έγραψε:
17 Απρ 2024, 00:04
seismic1 έγραψε:
16 Απρ 2024, 16:45
Εγώ ο πατέρας της παντρειάς εδάφους κατασκευής και δεν ξέρω τι μου γίνεται ρε ούφο.
Δες στο πείραμα ότι ο τένοντας δεν είχε επιμήκυνση και δεν έσπασε το τοίχωμα.
Ξέρεις τι έσπασε? Η δοκός της σεισμικής βάσης και η στήριξη της μηχανής. Άντε βλήματα ανοίχτε τα στραβά σας και εξετάστε τι έσπασε προς το τέλος του βίντεο. Στην πράξη. Αντί να σπάσει το σπιτάκι έσπασε η σεισμική βάση. Γέμισε με ρωγμές η σεισμική βάση και για αυτό σταμάτησα τα σεισμικά πειράματα. Συνέχισα όμως τα πειράματα πάκτωσης. Και στα δύο πειράματα ότι είπα έγινε.

που ξερεις οτι δεν επιμηκυνθηκε αφού δε μετρήσεις την παραμορφωση του?
Επιμηκύνθηκε μερικά χιλιοστά ενώ η δοκός της σεισμικής βάσης παραμορφώνεται μερικούς πόντους.
Το είδα από το βίντεο ξανά και ξανά Υπάρχει και η παύση που το βλέπεις με την ησυχία σου.
Ώστε από το βίντεο μετρήσεις τις παραμορφώσεις ρε θηρίο? Συγχαρητήρια έγινες ο κατα φαντασίαν πατέρας και του digital image correlation. Όντως μπορείς να μετρήσεις απο βιντεο αλλά οχι από το δικό σου. Ο,τι κατεβαζει η γκλαβα σου δεν ειναι σωστη πειραματικξ μέθοδος. Για αυτό κάνουμε βιβλιογραφική ανασκόπηση πριν ψάξουμε σε βάθος τη δική μας ιδεα, για να αποφύγουμε να ξαναεφευρουμε το τροχό και μάλιστα να τον κάνουμε τετράγωνο αντί για κυκλικό, όπως περίπου έκανες εσύ με μια αθέλητη και χειρότερη εκδοχή rocking walls.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

seismic1
Δημοσιεύσεις: 444
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 17 Απρ 2024, 00:19

Lord Brum έγραψε:
17 Απρ 2024, 00:16
seismic1 έγραψε:
17 Απρ 2024, 00:10
Lord Brum έγραψε:
17 Απρ 2024, 00:04
που ξερεις οτι δεν επιμηκυνθηκε αφού δε μετρήσεις την παραμορφωση του?
Επιμηκύνθηκε μερικά χιλιοστά ενώ η δοκός της σεισμικής βάσης παραμορφώνεται μερικούς πόντους.
Το είδα από το βίντεο ξανά και ξανά Υπάρχει και η παύση που το βλέπεις με την ησυχία σου.
Ώστε από το βίντεο μετρήσεις τις παραμορφώσεις ρε θηρίο? Συγχαρητήρια έγινες ο κατα φαντασίαν πατέρας και του digital image correlation. Όντως μπορείς να μετρήσεις απο βιντεο αλλά οχι από το δικό σου. Ο,τι κατεβαζει η γκλαβα σου δεν ειναι σωστη πειραματικξ μέθοδος. Για αυτό κάνουμε βιβλιογραφική ανασκόπηση πριν ψάξουμε σε βάθος τη δική μας ιδεα, για να αποφύγουμε να ξαναεφευρουμε το τροχό και μάλιστα να τον κάνουμε τετράγωνο αντί για κυκλικό, όπως περίπου έκανες εσύ με μια αθέλητη και χειρότερη εκδοχή rocking walls.
Στα rocking walls συμμετέχει το έδαφος? Και εσείς και τα rocking walls πιάνεστε από τα μαλλιά της κεφαλής σας και προσπαθείτε να μην πνιγείτε.
Ποια βιβλιογραφία ψάχνουμε αφού δεν υπάρχει πουθενά σεισμικό πείραμα με πάκτωση στο έδαφος είναι πατέντα.
Και δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο άλλο πείραμα με επιτάχυνση φυσικού σεισμού 2,41g όπως το δικό μου πείραμα που σε μερικές φορές ξεπέρασε και τα 3g Τοποθετήστε ένα φασματοσκόπιο και μετρήστε τα πάντα στο πείραμά μου.
Αλλά δεν θέλετε να το κάνετε.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών