ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
seismic1
Δημοσιεύσεις: 1462
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 09 Ιουν 2024, 12:35

Νταγκλης έγραψε:
09 Ιουν 2024, 12:24
Δες τι κάνεις στην πράξη και πως εξηγούνται όλα.
Δεν νομίζω ότι μπορείς να καταλάβεις πλήρως αλλά διαισθητικά μπορεί κάτι να πιάσεις.

Ας δούμε το διάγραμμα παραμορφώσεων ενός τοιχώματος κατά το σεισμό:


[img]https://i.postimg.cc/JzrdzhQk/Scre ... .png[/img]


Δίνοντας εφελκυστική υπεραντοχή με τον τένοντα αυξάνεις τη βάση του κάτω τριγώνου με αποτέλεσμα να μειώνεται το βάθος Χn του ουδέτερου άξονα (Ν.Α.).
Χρησιμοποιώντας υψηλής αντοχής σκυρόδεμα ταυτόχρονα μειώνεις το εcu οπότε μειώνεται περαιτέρω το Xn.

To βάθος του Xn καθορίζει το ποσοστό του σκ/τος που παραλαμβάνει τη σεισμική θλίψη.
Λοιπόν με τις δυο παρεμβάσεις σου (εφελκυστικός υπεροπλισμός και υψηλής αντοχής σκυρόδεμα) ελαχιστοποιείς την ικανότητα του τοιχώματος να παραμορφώνεται. Οδηγείς όλη τη σεισμική ενέργεια σε ένα ελάχιστο εμβαδό στον πόδα του τοιχώματος με αποτέλεσμα να...."σπάει" :D .

....αν λάβεις υπόψη και την πρόσθετη επίδραση του αυξημένου αξονικού....τα πράγματα γίνονται τραγικά.
Λάθος αυξάνοντας την ποιότητα σκυροδέματος και εφαρμόζοντας προένταση αυξάνω την δυναμική και την δυσκαμψία του τοιχώματος οπότε μειώνω το βάθος των ρωγμών αυξάνοντας την ενεργή διατομή που θλίβεται.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 1462
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 09 Ιουν 2024, 12:37

Λοξίας έγραψε:
09 Ιουν 2024, 12:32
Άμα σου λέω εγώ seismic...ούτε μυρωδιά δεν παίρνεις.
Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν είσαι...
Η Απάντησή μου που μπορώ να σας την δείξω στην βιβλιογραφία.
Λάθος αυξάνοντας την ποιότητα σκυροδέματος και εφαρμόζοντας προένταση αυξάνω την δυναμική και την δυσκαμψία του τοιχώματος χωρίς να αυξάνω την μάζα που αυξάνει τα φορτία σεισμού, οπότε μειώνω το βάθος των ρωγμών που δημιουργούνται από τον εφελκυσμό, αυξάνοντας την ενεργή διατομή που θλίβεται.
Ολοκληρωμένη τεκμηριωμένη απάντηση στις βλακείες του Νταγκλής και του Ευρωκώδικα.
Ακόμα.
Στον μηχανισμό της συνάφειας εν μέρει η μείωση των τάσεων επιτυγχάνεται με αύξηση του σκυροδέματος επικάλυψης και μείωση της διαμέτρου των ράβδων του οπλισμού. Η αύξηση της οριακής τιμής τους επιτυγχάνεται με αύξηση της αντοχής του σκυροδέματος. Η παρουσία εγκάρσιου οπλισμού δρα ευνοϊκά περιορίζοντας το άνοιγμα των αναπτυσσόμενων ρωγμών, αυξάνοντας συγχρόνως την ικανότητα του σκυροδέματος στην θλίψη.
Οπότε προένταση αύξηση της ποιότητας σκυροδέματος και τα άλλα που ανέφερα αυξάνουν την ενεργό διατομή που θλίβεται και το τοίχωμα δεν αστοχεί από θλίψη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic1 την 09 Ιουν 2024, 12:57, έχει επεξεργασθεί 5 φορές συνολικά.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 1462
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 09 Ιουν 2024, 12:39

Bill Hicks έγραψε:
09 Ιουν 2024, 12:32
seismic1 έγραψε:
09 Ιουν 2024, 12:30

Η πλαστιμότητα δεν είναι τίποτα άλλο από την δημιουργία πολλών και μικρών ρωγμών αντί μιας μεγάλης ρωγμής η οποία θα έριχνε το σπίτι.
:smt005:
Τι γελάς ρε ούφο έχεις αντίθετη άποψη?

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 1099
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 09 Ιουν 2024, 12:58

seismic1 έγραψε:
09 Ιουν 2024, 12:30
Υπάρχει πλαστιμότητα και στην προένταση και στον γραμμικό οπλισμό.
Η πλαστιμότητα δεν είναι τίποτα άλλο από την δημιουργία πολλών και μικρών ρωγμών αντί μιας μεγάλης ρωγμής η οποία θα έριχνε το σπίτι.
Πάω να μιλήσω σοβαρά και λες τέτοιες ασυναρτησίες....

Δεν παίρνεις από λόγια....δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Πρακτικά είναι αδιάφορο όμως...

Λέει βλακείες ο Ευρωκώδικας; Είναι ο νόμος και τελείωνει η κουβέντα. Ευτυχως που υπάρχει ο νόμος και απαγορεύει στον κάθε ψυχασθενή να κάνει ότι βλακεία του κατέβει στο κεφάλι...

Αυτά για σήμερα...
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

seismic1
Δημοσιεύσεις: 1462
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 09 Ιουν 2024, 13:01

Νταγκλης έγραψε:
09 Ιουν 2024, 12:58
seismic1 έγραψε:
09 Ιουν 2024, 12:30
Υπάρχει πλαστιμότητα και στην προένταση και στον γραμμικό οπλισμό.
Η πλαστιμότητα δεν είναι τίποτα άλλο από την δημιουργία πολλών και μικρών ρωγμών αντί μιας μεγάλης ρωγμής η οποία θα έριχνε το σπίτι.
Πάω να μιλήσω σοβαρά και λες τέτοιες ασυναρτησίες....

Δεν παίρνεις από λόγια....δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Πρακτικά είναι αδιάφορο όμως...

Λέει βλακείες ο Ευρωκώδικας; Είναι ο νόμος και τελείωνει η κουβέντα. Ευτυχως που υπάρχει ο νόμος και απαγορεύει στον κάθε ψυχασθενή να κάνει ότι βλακεία του κατέβει στο κεφάλι...

Αυτά για σήμερα...
Α είναι βλακείες αυτά που λέει η βιβλιογραφία :smt005: Εσείς τα λέτε όχι εγώ αλλά κάνετε τα αντίθετα από αυτά που λέτε ούφο.
Για αυτό δεν μπορείς να απαντήσεις σοβαρά.
Απάντησε και διέψευσε αυτά.... αυξάνοντας την ποιότητα σκυροδέματος και εφαρμόζοντας προένταση αυξάνω την δυναμική και την δυσκαμψία του τοιχώματος χωρίς να αυξάνω την μάζα που αυξάνει τα φορτία σεισμού, οπότε μειώνω το βάθος των ρωγμών που δημιουργούνται από τον εφελκυσμό, αυξάνοντας την ενεργή διατομή που θλίβεται.
Ολοκληρωμένη τεκμηριωμένη απάντηση στις βλακείες του Νταγκλής και του Ευρωκώδικα.
Ακόμα.
Στον μηχανισμό της συνάφειας εν μέρει η μείωση των τάσεων επιτυγχάνεται με αύξηση του σκυροδέματος επικάλυψης και μείωση της διαμέτρου των ράβδων του οπλισμού. Η αύξηση της οριακής τιμής τους επιτυγχάνεται με αύξηση της αντοχής του σκυροδέματος. Η παρουσία εγκάρσιου οπλισμού δρα ευνοϊκά περιορίζοντας το άνοιγμα των αναπτυσσόμενων ρωγμών, αυξάνοντας συγχρόνως την ικανότητα του σκυροδέματος στην θλίψη.
Οπότε η προένταση η αύξηση της ποιότητας σκυροδέματος και τα άλλα που ανέφερα αυξάνουν την ενεργό διατομή που θλίβεται και το τοίχωμα δεν αστοχεί ούτε από θλίψη ούτε από εφελκυσμό, ούτε από διατμητική αστοχία του σκυροδέματος επικάλυψης, ούτε από τέμνουσα βάσης, ούτε από κάμψη.
Ο Νόμος είμαι εγώ και είμαι εδώ για να διορθώνω τις αντιθέσεις του Ευρωκώδικα.
Αυτά για σήμερα για αύριο για πάντα.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 5303
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 09 Ιουν 2024, 14:32

seismic1 έγραψε:
09 Ιουν 2024, 12:35
SpoilerShow
Νταγκλης έγραψε:
09 Ιουν 2024, 12:24
Δες τι κάνεις στην πράξη και πως εξηγούνται όλα.
Δεν νομίζω ότι μπορείς να καταλάβεις πλήρως αλλά διαισθητικά μπορεί κάτι να πιάσεις.

Ας δούμε το διάγραμμα παραμορφώσεων ενός τοιχώματος κατά το σεισμό:


[img]https://i.postimg.cc/JzrdzhQk/Scre ... .png[/img]


Δίνοντας εφελκυστική υπεραντοχή με τον τένοντα αυξάνεις τη βάση του κάτω τριγώνου με αποτέλεσμα να μειώνεται το βάθος Χn του ουδέτερου άξονα (Ν.Α.).
Χρησιμοποιώντας υψηλής αντοχής σκυρόδεμα ταυτόχρονα μειώνεις το εcu οπότε μειώνεται περαιτέρω το Xn.

To βάθος του Xn καθορίζει το ποσοστό του σκ/τος που παραλαμβάνει τη σεισμική θλίψη.
Λοιπόν με τις δυο παρεμβάσεις σου (εφελκυστικός υπεροπλισμός και υψηλής αντοχής σκυρόδεμα) ελαχιστοποιείς την ικανότητα του τοιχώματος να παραμορφώνεται. Οδηγείς όλη τη σεισμική ενέργεια σε ένα ελάχιστο εμβαδό στον πόδα του τοιχώματος με αποτέλεσμα να...."σπάει" :D .

....αν λάβεις υπόψη και την πρόσθετη επίδραση του αυξημένου αξονικού....τα πράγματα γίνονται τραγικά.
Λάθος αυξάνοντας την ποιότητα σκυροδέματος και εφαρμόζοντας προένταση αυξάνω την δυναμική και την δυσκαμψία του τοιχώματος οπότε μειώνω το βάθος των ρωγμών αυξάνοντας την ενεργή διατομή που θλίβεται.
σαν καλός παπατζής είσαι πρωταθλητής στις σαλάτες λέξεων που δεν σημαίνουν τίποτα. η λέξη «δυναμική» είναι επίθετο και δεν σημαίνει τίποτα χωρίς ουσιαστικό.

εφαρμόζοντας προένταση επιβάλλεις αύξηση αντοχής τού σκυροδέματος για να μην αυξηθεί η διατομή, που χρειάζεται αύξηση δυσκαμψίας για να μην υπερβληθεί ο σημαντικά μειωμένος ρυθμός παραμόρφωσής του και συνθλιβεί το σκυρόδεμα αυξημένης αντοχής. ξέρεις, όταν αυξάνεις την αντοχή αλλάζει το stress-strain diagram, αυτό σε λέει ο Νταγκλής.

Εικόνα
https://seismicconsolidation.com/wp-con ... ALYSIS.pdf

με απλά λόγια, το δικό σου γίνεται σμπαράλια και καταρρέει όταν παραμορθωθεί 0,25%, ενώ τού Νταγκλή δεν μασάει τίποτα ως 0,45% παραμόρφωση και δεν μπορεί να την ξεπεράσει λόγω πλαστικών αρθρώσεων.

όπως έχουμε ξαναπεί η δυσκαμψία αυξάνει την επιπόνηση και οι μηχανικοί την ελαχιστοποιούμε όσο επιτρέπουν άλλοι παράγοντες (συνήθως human comfort).

π.χ. σε γέφυρα:
Μείωση της διαμήκους δυσκαμψίας των βάθρων μέχρι το σημείο που επιτρέπει ο DS804, έτσι ώστε να προκύπτει αύξηση της αντίστοιχης ιδιοπεριόδου ταλάντωσης σε περίπου 2.1sec με αποτέλεσμα σημαντική μείωση της σεισμικής επιπόνησης.
Bill Hicks @ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 5303
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 09 Ιουν 2024, 14:34

seismic1 έγραψε:
09 Ιουν 2024, 12:39
Bill Hicks έγραψε:
09 Ιουν 2024, 12:32
seismic1 έγραψε:
09 Ιουν 2024, 12:30

Η πλαστιμότητα δεν είναι τίποτα άλλο από την δημιουργία πολλών και μικρών ρωγμών αντί μιας μεγάλης ρωγμής η οποία θα έριχνε το σπίτι.
:smt005:
Τι γελάς ρε ούφο έχεις αντίθετη άποψη?
έχω γνώση.
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

seismic1
Δημοσιεύσεις: 1462
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 09 Ιουν 2024, 14:36

Bill Hicks έγραψε:
09 Ιουν 2024, 14:34
seismic1 έγραψε:
09 Ιουν 2024, 12:39
Bill Hicks έγραψε:
09 Ιουν 2024, 12:32


:smt005:
Τι γελάς ρε ούφο έχεις αντίθετη άποψη?
έχω γνώση.
Για να την ακούσουμε την γνώση σου, γιατί έχω και εγώ ολοκληρωμένη γνώση την οποία μπορώ να σου αναλύσω.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 17547
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 09 Ιουν 2024, 14:39

Μια ερώτηση.
Ποιο σπάει πιο εύκολα,το ξερό κλαδί ή το χλωρό;

seismic1
Δημοσιεύσεις: 1462
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 09 Ιουν 2024, 14:53

stergiosbik έγραψε:
09 Ιουν 2024, 14:39
Μια ερώτηση.
Ποιο σπάει πιο εύκολα,το ξερό κλαδί ή το χλωρό;
Αν βάλεις ένα χλωρό κλαδί και ένα ξερό το ξερό θα σπάσει πρώτο γιατί το χλωρό θα υποχωρήσει.
Δηλαδή το τοίχωμα το προεντεταμένο είναι το ξερό κλαδί και το απλό υποστύλωμα το ελαστικό.
Αν και το δύσκαμπτο προετεταμένο τοίχωμα έχει πολύ μεγαλύτερη δυναμική απόκριση στον σεισμό και μικρή πλαστιμότητα, από το ελαστικό υποστύλωμα, το οποίο έχει μεγάλη πλαστιμότητα αλλά πολύ μικρή δυναμική απόκριση στον σεισμό, αυτό που θα σπάσει πρώτο είναι το άκαμπτο τοίχωμα. Όχι όμως γιατί δεν διαθέτει πλαστιμότητα, αλλά γιατί κάνει όλη την δουλειά γιατί όλη η ένταση πάει επάνω του όπως και στο κοντό τοίχωμα.
Αν κάτι λυγίζει και κάτι αντιστέκεται αυτό που αντιστέκεται θα σπάσει.
Αν τα βάλεις ξεχωριστά και όχι όλα μαζί σε έναν φέροντα οργανισμό, και τους εφαρμόσεις μια πλάγια δύναμη τότε θα έχουμε...
1. Το υποστύλωμα σε μια πλάγια δύναμη 5 τόνους να σπάει
2. . Το απλό τοίχωμα αντέχει σε 40 τόνους πριν σπάσει
3. Το προετεταμένο τοίχωμα αντέχει σε 80 τόνους πριν σπάσει

seismic1
Δημοσιεύσεις: 1462
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 09 Ιουν 2024, 15:17

Bill Hicks,
σαν καλός παπατζής είσαι πρωταθλητής στις σαλάτες λέξεων που δεν σημαίνουν τίποτα. η λέξη «δυναμική» είναι επίθετο και δεν σημαίνει τίποτα χωρίς ουσιαστικό.
Συμβάλει περισσότερο στην δυναμική απόκριση των κατασκευών
Bill Hicks,
εφαρμόζοντας προένταση επιβάλλεις αύξηση αντοχής τού σκυροδέματος για να μην αυξηθεί η διατομή, που χρειάζεται αύξηση δυσκαμψίας για να μην υπερβληθεί ο σημαντικά μειωμένος ρυθμός παραμόρφωσής του και συνθλιβεί το σκυρόδεμα αυξημένης αντοχής. ξέρεις, όταν αυξάνεις την αντοχή αλλάζει το stress-strain diagram, αυτό σε λέει ο Νταγκλής.
Εικόνα
Ε και θα σου πω τεχνικές δοκιμασμένες που λύνουν το πρόβλημα.
Απάντησε και διέψευσε αυτά.... αυξάνοντας την ποιότητα σκυροδέματος και εφαρμόζοντας προένταση αυξάνω την δυναμική απόκριση της διατομής στον σεισμό και την δυσκαμψία του τοιχώματος χωρίς να αυξάνω την μάζα που αυξάνει τα φορτία σεισμού, οπότε μειώνω το βάθος των ρωγμών που δημιουργούνται από τον εφελκυσμό, αυξάνοντας την ενεργή διατομή που θλίβεται.
Ολοκληρωμένη τεκμηριωμένη απάντηση στις βλακείες του Νταγκλής και του Ευρωκώδικα.
Ακόμα.
Στον μηχανισμό της συνάφειας εν μέρει η μείωση των τάσεων επιτυγχάνεται με αύξηση του σκυροδέματος επικάλυψης και μείωση της διαμέτρου των ράβδων του οπλισμού. Η αύξηση της οριακής τιμής τους επιτυγχάνεται με αύξηση της αντοχής του σκυροδέματος. Η παρουσία εγκάρσιου οπλισμού δρα ευνοϊκά περιορίζοντας το άνοιγμα των αναπτυσσόμενων ρωγμών, αυξάνοντας συγχρόνως την ικανότητα του σκυροδέματος στην θλίψη.
Οπότε η προένταση η αύξηση της ποιότητας σκυροδέματος και τα άλλα που ανέφερα αυξάνουν την ενεργό διατομή που θλίβεται και το τοίχωμα δεν αστοχεί ούτε από θλίψη ούτε από εφελκυσμό, ούτε από διατμητική αστοχία του σκυροδέματος επικάλυψης, ούτε από τέμνουσα βάσης, ούτε από κάμψη.
Ο Νόμος είμαι εγώ και είμαι εδώ για να διορθώνω τις αντιθέσεις του Ευρωκώδικα.
Αυτά για σήμερα για αύριο για πάντα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic1 την 09 Ιουν 2024, 15:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 5303
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 09 Ιουν 2024, 15:20

seismic1 έγραψε:
09 Ιουν 2024, 14:36
Bill Hicks έγραψε:
09 Ιουν 2024, 14:34
seismic1 έγραψε:
09 Ιουν 2024, 12:39
Τι γελάς ρε ούφο έχεις αντίθετη άποψη?
έχω γνώση.
Για να την ακούσουμε την γνώση σου, γιατί έχω και εγώ ολοκληρωμένη γνώση την οποία μπορώ να σου αναλύσω.
αφού πιστεύεις ότι η πλαστιμότητα άπτεται σε μέθεθος ρωγμών, δεν έχουμε κάτι να πούμε.
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 28941
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 09 Ιουν 2024, 15:20

seismic1 έγραψε:
09 Ιουν 2024, 15:17
Bill Hicks,
σαν καλός παπατζής είσαι πρωταθλητής στις σαλάτες λέξεων που δεν σημαίνουν τίποτα. η λέξη «δυναμική» είναι επίθετο και δεν σημαίνει τίποτα χωρίς ουσιαστικό.
Συμβάλει περισσότερο στην δυναμική απόκριση των κατασκευών
Bill Hicks,
εφαρμόζοντας προένταση επιβάλλεις αύξηση αντοχής τού σκυροδέματος για να μην αυξηθεί η διατομή, που χρειάζεται αύξηση δυσκαμψίας για να μην υπερβληθεί ο σημαντικά μειωμένος ρυθμός παραμόρφωσής του και συνθλιβεί το σκυρόδεμα αυξημένης αντοχής. ξέρεις, όταν αυξάνεις την αντοχή αλλάζει το stress-strain diagram, αυτό σε λέει ο Νταγκλής.
Εικόνα
Ε και θα σου πω τεχνικές δοκιμασμένες που λύνουν το πρόβλημα.
Απάντησε και διέψευσε αυτά.... αυξάνοντας την ποιότητα σκυροδέματος και εφαρμόζοντας προένταση αυξάνω την δυναμική απόκριση της διατομής και την δυσκαμψία του τοιχώματος χωρίς να αυξάνω την μάζα που αυξάνει τα φορτία σεισμού, οπότε μειώνω το βάθος των ρωγμών που δημιουργούνται από τον εφελκυσμό, αυξάνοντας την ενεργή διατομή που θλίβεται.
Ολοκληρωμένη τεκμηριωμένη απάντηση στις βλακείες του Νταγκλής και του Ευρωκώδικα.
Ακόμα.
Στον μηχανισμό της συνάφειας εν μέρει η μείωση των τάσεων επιτυγχάνεται με αύξηση του σκυροδέματος επικάλυψης και μείωση της διαμέτρου των ράβδων του οπλισμού. Η αύξηση της οριακής τιμής τους επιτυγχάνεται με αύξηση της αντοχής του σκυροδέματος. Η παρουσία εγκάρσιου οπλισμού δρα ευνοϊκά περιορίζοντας το άνοιγμα των αναπτυσσόμενων ρωγμών, αυξάνοντας συγχρόνως την ικανότητα του σκυροδέματος στην θλίψη.
Οπότε η προένταση η αύξηση της ποιότητας σκυροδέματος και τα άλλα που ανέφερα αυξάνουν την ενεργό διατομή που θλίβεται και το τοίχωμα δεν αστοχεί ούτε από θλίψη ούτε από εφελκυσμό, ούτε από διατμητική αστοχία του σκυροδέματος επικάλυψης, ούτε από τέμνουσα βάσης, ούτε από κάμψη.
Ο Νόμος είμαι εγώ και είμαι εδώ για να διορθώνω τις αντιθέσεις του Ευρωκώδικα.
Αυτά για σήμερα για αύριο για πάντα.
Εικόνα
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 5303
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 09 Ιουν 2024, 15:21

stergiosbik έγραψε:
09 Ιουν 2024, 14:39
Μια ερώτηση.
Ποιο σπάει πιο εύκολα,το ξερό κλαδί ή το χλωρό;
να ένας που το'πιασε, χωρίς πολλά-πολλά. :smt023
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

seismic1
Δημοσιεύσεις: 1462
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 09 Ιουν 2024, 15:25

Bill Hicks έγραψε:
09 Ιουν 2024, 15:20
seismic1 έγραψε:
09 Ιουν 2024, 14:36
Bill Hicks έγραψε:
09 Ιουν 2024, 14:34


έχω γνώση.
Για να την ακούσουμε την γνώση σου, γιατί έχω και εγώ ολοκληρωμένη γνώση την οποία μπορώ να σου αναλύσω.
αφού πιστεύεις ότι η πλαστιμότητα άπτεται σε μέθεθος ρωγμών, δεν έχουμε κάτι να πούμε.
Η πλαστιμότητα και ο ικανοτικός σχεδιασμός διαχειρίζεται καλύτερα την αστοχία. Όμως δεν την σταματά γιατί απλά δεν μπορεί να ελέγξει την ανελαστική παραμόρφωση. Η δυναμική απόκριση προς τις σεισμικές μετατοπίσεις επιφέρει την ισορροπία των δυνάμεων.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών