ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 7055
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 10 Ιουν 2024, 10:41

seismic1 έγραψε:
09 Ιουν 2024, 13:01
Ο Νόμος είμαι εγώ και είμαι εδώ για να διορθώνω τις αντιθέσεις του Ευρωκώδικα.
Αυτά για σήμερα για αύριο για πάντα.
Η επιτομή του συνδρόμου Dunning-Kruger, με συνοδό παραλήρημα μεγαλείου.
Μόνο ο Νόμος είσαι; Και ο Μέγας Ναπολέων είσαι και ο Μέγας Πέτρος και ο Μέγας Αλέξανδρος, μη σου πω...τρία σε ένα! :giggle::giggle:

Που να έρθει και ο καύσωνας...

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 1099
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 10 Ιουν 2024, 11:30

seismic1 έγραψε:
09 Ιουν 2024, 23:31
Φίλε χρειάζομαι βοήθεια να σας ξεβρακώσω.
Το να έχεις μέσον, τίτλους, θέση και χρήμα δεν σε κάνει και έμπειρο.
Την εμπειρία για να την αποκτήσεις πρέπει να σου γίνει ο κώλος να.
Έχετε καβαλήσει το καλάμι και έχετε αποκλείσει την εμπειρία από την έρευνα και την κατασκευή.
Ε άντε φτιάξτε τα σπίτια μόνοι σας. Πιάστε το μυστρί και το σκεπάρνι να δείτε τι σημαίνει επιστήμη στην πράξη.
Χωρίς προένταση δεν θα υπήρχαν γέφυρες οπλισμένου σκυροδέματος με μεγάλα ανοίγματα.
Σε αυτές τις γέφυρες αντέχει το σκυρόδεμα την θλίψη αλλά δεν την αντέχει στα τοιχώματα? Είσαστε γελοίοι
Αρνείστε μια εξωτερική δύναμη από το έδαφος που θα νικήσει το σεισμό? Είσαστε ηλίθιοι.
Αν θέλετε να με βγάλετε εμένα ηλίθιο επαναλάβετε τα πειράματά μου και αποδείξτε ότι δεν είμαι σωστός.
Τόσα χρήματα σπαταλάνε χωρίς νόημα. Ας σπαταλήσουν και λίγα για κάτι που μπορεί να αλλάξει τον κόσμο.
Η συμβουλή μου (αν θες την ακούς) είναι να σταματήσεις να μιλάς με την έπαρση του ηλιθιου. Δεν σε βγάζουμε εμείς ηλίθιο. Κάνεις το παν για χαρακτηριστείς έτσι..

Στις γέφυρες που λες....ασκείται μια αρχική "αντιπαραμόρφωση" (αντιτέμνουσα η οποία μειώνει δραματικά την απαίτηση θλίψης) για να εξισορροπήσει την παραμόρφωση που επιφέρει η επιβολή των φορτίων άπαξ και διά παντός.
SpoilerShow
Εικόνα
Δεν υπάρχει λοιπόν απαίτηση για περαιτέρω ικανότητα παραμόρφωσης. Ότι παραμόρφωση ήταν να πάρει....την πήρε εξαρχής. Η μη απαίτηση ικανότητας παραμόρφωσης δεν θέτει κάποιο περιορισμό στην επιβολή θλίψης.
Επίσης το μέγεθος της παραμόρφωσης το γνωρίζουμε εξ' αρχής και προβλέπουμε επ' ακριβώς το μέγεθος και τη διεύθυνση της απαιτούμενης "αντιπαραμόρφωσης".


Καμία σχέση λοιπόν οι γέφυρες με τα τοιχώματα....

Στα τοιχώματα δεν μπορούμε να προβλέψουμε ούτε το μέγεθος ούτε τη διεύθυνση της επιβαλλόμενης παραμόρφωσης, αφού πρόκειται για ανακυκλιζόμενη φόρτιση, οπότε δεν μπορούμε εξ' αρχής να ασκήσουμε "αντιπαραμόρφωση".
Αυτό σημαίνει ότι απαιτείται ικανότητα παραμόρφωσης.

Τα δεκάδες πειράματα εδώ και 50 χρόνια που σου δείχνω αποδεικνύουν ότι θλιψη και ικανότητα παραμόρφωσης δεν πάνε μαζί. Η θλίψη σκοτώνει την ικανότητα των τοιχωμάτων να παραμορφώνονται και το ίδιο κάνει και το υψηλής αντοχής σκ/μα.

Αυτά τα δεκάδες πειράματα και τις επί τόπου αυτοψίες εκφράζει ο Ευρωκώδικας που σου απαγορεύει να ασκήσεις θλίψη σε τοίχωμα.

Δεν καταλαβαίνεις τι σου λέω; Μικρή σημασία έχει. Ή θα συμμορφωθείς ή θα ταρακουνάς μια ζωή σκυλόσπιτα....
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

seismic1
Δημοσιεύσεις: 1462
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 10 Ιουν 2024, 13:39

Νταγκλης έγραψε:
10 Ιουν 2024, 11:30
seismic1 έγραψε:
09 Ιουν 2024, 23:31
Φίλε χρειάζομαι βοήθεια να σας ξεβρακώσω.
Το να έχεις μέσον, τίτλους, θέση και χρήμα δεν σε κάνει και έμπειρο.
Την εμπειρία για να την αποκτήσεις πρέπει να σου γίνει ο κώλος να.
Έχετε καβαλήσει το καλάμι και έχετε αποκλείσει την εμπειρία από την έρευνα και την κατασκευή.
Ε άντε φτιάξτε τα σπίτια μόνοι σας. Πιάστε το μυστρί και το σκεπάρνι να δείτε τι σημαίνει επιστήμη στην πράξη.
Χωρίς προένταση δεν θα υπήρχαν γέφυρες οπλισμένου σκυροδέματος με μεγάλα ανοίγματα.
Σε αυτές τις γέφυρες αντέχει το σκυρόδεμα την θλίψη αλλά δεν την αντέχει στα τοιχώματα? Είσαστε γελοίοι
Αρνείστε μια εξωτερική δύναμη από το έδαφος που θα νικήσει το σεισμό? Είσαστε ηλίθιοι.
Αν θέλετε να με βγάλετε εμένα ηλίθιο επαναλάβετε τα πειράματά μου και αποδείξτε ότι δεν είμαι σωστός.
Τόσα χρήματα σπαταλάνε χωρίς νόημα. Ας σπαταλήσουν και λίγα για κάτι που μπορεί να αλλάξει τον κόσμο.
Η συμβουλή μου (αν θες την ακούς) είναι να σταματήσεις να μιλάς με την έπαρση του ηλιθιου. Δεν σε βγάζουμε εμείς ηλίθιο. Κάνεις το παν για χαρακτηριστείς έτσι..

Στις γέφυρες που λες....ασκείται μια αρχική "αντιπαραμόρφωση" (αντιτέμνουσα η οποία μειώνει δραματικά την απαίτηση θλίψης) για να εξισορροπήσει την παραμόρφωση που επιφέρει η επιβολή των φορτίων άπαξ και διά παντός.
Δεν υπάρχει λοιπόν απαίτηση για περαιτέρω ικανότητα παραμόρφωσης. Ότι παραμόρφωση ήταν να πάρει....την πήρε εξαρχής. Η μη απαίτηση ικανότητας παραμόρφωσης δεν θέτει κάποιο περιορισμό στην επιβολή θλίψης.
Επίσης το μέγεθος της παραμόρφωσης το γνωρίζουμε εξ' αρχής και προβλέπουμε επ' ακριβώς το μέγεθος και τη διεύθυνση της απαιτούμενης "αντιπαραμόρφωσης".


Καμία σχέση λοιπόν οι γέφυρες με τα τοιχώματα....

Στα τοιχώματα δεν μπορούμε να προβλέψουμε ούτε το μέγεθος ούτε τη διεύθυνση της επιβαλλόμενης παραμόρφωσης, αφού πρόκειται για ανακυκλιζόμενη φόρτιση, οπότε δεν μπορούμε εξ' αρχής να ασκήσουμε "αντιπαραμόρφωση".
Αυτό σημαίνει ότι απαιτείται ικανότητα παραμόρφωσης.

Τα δεκάδες πειράματα εδώ και 50 χρόνια που σου δείχνω αποδεικνύουν ότι θλιψη και ικανότητα παραμόρφωσης δεν πάνε μαζί. Η θλίψη σκοτώνει την ικανότητα των τοιχωμάτων να παραμορφώνονται και το ίδιο κάνει και το υψηλής αντοχής σκ/μα.

Αυτά τα δεκάδες πειράματα και τις επί τόπου αυτοψίες εκφράζει ο Ευρωκώδικας που σου απαγορεύει να ασκήσεις θλίψη σε τοίχωμα.

Δεν καταλαβαίνεις τι σου λέω; Μικρή σημασία έχει. Ή θα συμμορφωθείς ή θα ταρακουνάς μια ζωή σκυλόσπιτα....
Σίγουρα θλίψη και παραμόρφωση δεν πάνε μαζί, αφού η θλίψη δημιουργεί δυσκαμψία στο τοίχωμα, διότι σκοτώνει μέρος από τον εφελκυσμό που δημιουργεί τις ρωγμές.
Μα αυτό θέλω και εγώ. Θέλω να σταματήσω την ανελαστική παραμόρφωση η οποία δημιουργεί ρωγμές στο τοίχωμα και την δοκό.
Όμως ο χάλυβας έχει μεγαλύτερο συντελεστή ελαστικότητας από το σκυρόδεμα και χρειάζομαι έστω μια μικρή μερική τάνυση για να πάρω τα πολλά μπόσικα του τένοντα ώστε να παραμορφώνεται λιγότερο όταν έλκεται. Φυσικά και μετά την μερική τάνυση η παραμόρφωση του τένοντα θα υπάρχει αλλά σε πολύ μικρό βαθμό. Αυτή η μικρή ελαστική παραμόρφωση του τένοντα μετά την μερική τάνυση δεν θα είναι τόσο μεγάλη ώστε να επιτρέπει ανελαστικές μετατοπίσεις στο τοίχωμα και τους δοκούς, παρά μόνο ελαστικές παραμορφώσεις όπου δεν υπάρχουν αστοχίες.
Αυτό θέλω να κάνω. Αν το σκυρόδεμα δεν αντέχει τόσο το χειρότερο για εσάς. Θα αυξήσω την διατομή σκυροδέματος για να αντέχει σύμφωνα με τον κανονισμό, και θα καταργήσω μέρος από την τοιχοποιία. Για να ρίξω το κόστος θα το τοποθετήσω στα προκάτ. Ή θα το τοποθετήσω σε υποστυλώματα που επιτρέπεται θλίψη μέχρι το 65% του σ.θρ. και που είναι επιβεβαιωμένο ότι αυξάνει σημαντικά την φέρουσα ικανότητα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic1 την 10 Ιουν 2024, 13:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 1462
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 10 Ιουν 2024, 13:55

Λοξίας έγραψε:
10 Ιουν 2024, 10:41
seismic1 έγραψε:
09 Ιουν 2024, 13:01
Ο Νόμος είμαι εγώ και είμαι εδώ για να διορθώνω τις αντιθέσεις του Ευρωκώδικα.
Αυτά για σήμερα για αύριο για πάντα.
Η επιτομή του συνδρόμου Dunning-Kruger, με συνοδό παραλήρημα μεγαλείου.
Μόνο ο Νόμος είσαι; Και ο Μέγας Ναπολέων είσαι και ο Μέγας Πέτρος και ο Μέγας Αλέξανδρος, μη σου πω...τρία σε ένα! :giggle::giggle:

Που να έρθει και ο καύσωνας...
Αυτό που είμαι δεν είναι αυτό που είσαι εσύ. Δεν αφήνω το πρόβλημα να με σταματήσει γιατί ξέρω όπου πρόβλημα και λύση.
Αυτή είναι η δουλειά του ερευνητή. Οι κατασκευές στους ισχυρούς σεισμούς έχουν πρόβλημα. Είναι μαλάκας όποιος πει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.
Προσπαθώ να το λύσω. Σε πειράζει?

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 7055
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 10 Ιουν 2024, 14:11

seismic1 έγραψε:
10 Ιουν 2024, 13:55
Λοξίας έγραψε:
10 Ιουν 2024, 10:41
seismic1 έγραψε:
09 Ιουν 2024, 13:01
Ο Νόμος είμαι εγώ και είμαι εδώ για να διορθώνω τις αντιθέσεις του Ευρωκώδικα.
Αυτά για σήμερα για αύριο για πάντα.
Η επιτομή του συνδρόμου Dunning-Kruger, με συνοδό παραλήρημα μεγαλείου.
Μόνο ο Νόμος είσαι; Και ο Μέγας Ναπολέων είσαι και ο Μέγας Πέτρος και ο Μέγας Αλέξανδρος, μη σου πω...τρία σε ένα! :giggle::giggle:

Που να έρθει και ο καύσωνας...
Αυτό που είμαι δεν είναι αυτό που είσαι εσύ. Δεν αφήνω το πρόβλημα να με σταματήσει γιατί ξέρω όπου πρόβλημα και λύση.
Αυτή είναι η δουλειά του ερευνητή. Οι κατασκευές στους ισχυρούς σεισμούς έχουν πρόβλημα. Είναι μαλάκας όποιος πει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.
Προσπαθώ να το λύσω. Σε πειράζει?
Τι να με πειράζει; το ότι είσαι ο Νόμος; Όχι, γιατί να με πειράζει;
Αφού είπαμε...μπορείς να είσαι και ο Μέγας Αλέξανδρος...δεν θα τα χαλάσουμε...

seismic1
Δημοσιεύσεις: 1462
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 10 Ιουν 2024, 14:16

Λοξίας έγραψε:
10 Ιουν 2024, 14:11
seismic1 έγραψε:
10 Ιουν 2024, 13:55
Λοξίας έγραψε:
10 Ιουν 2024, 10:41

Η επιτομή του συνδρόμου Dunning-Kruger, με συνοδό παραλήρημα μεγαλείου.
Μόνο ο Νόμος είσαι; Και ο Μέγας Ναπολέων είσαι και ο Μέγας Πέτρος και ο Μέγας Αλέξανδρος, μη σου πω...τρία σε ένα! :giggle::giggle:

Που να έρθει και ο καύσωνας...
Αυτό που είμαι δεν είναι αυτό που είσαι εσύ. Δεν αφήνω το πρόβλημα να με σταματήσει γιατί ξέρω όπου πρόβλημα και λύση.
Αυτή είναι η δουλειά του ερευνητή. Οι κατασκευές στους ισχυρούς σεισμούς έχουν πρόβλημα. Είναι μαλάκας όποιος πει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.
Προσπαθώ να το λύσω. Σε πειράζει?
Τι να με πειράζει; το ότι είσαι ο Νόμος; Όχι, γιατί να με πειράζει;
Αφού είπαμε...μπορείς να είσαι και ο Μέγας Αλέξανδρος...δεν θα τα χαλάσουμε...
Τρελό και μέγα Ναπολέοντα θα αποκαλούσες και τον Τέσλα όμως χωρίς αυτόν δεν θα επικοινωνούσαμε τώρα.

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 1099
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 10 Ιουν 2024, 14:20

seismic1 έγραψε:
10 Ιουν 2024, 13:39

Σίγουρα θλίψη και παραμόρφωση δεν πάνε μαζί, αφού η θλίψη δημιουργεί δυσκαμψία στο τοίχωμα, διότι σκοτώνει μέρος από τον εφελκυσμό που δημιουργεί τις ρωγμές.
Μα αυτό θέλω και εγώ. Θέλω να σταματήσω την ανελαστική παραμόρφωση η οποία δημιουργεί ρωγμές στο τοίχωμα και την δοκό.
Όμως ο χάλυβας έχει μεγαλύτερο συντελεστή ελαστικότητας από το σκυρόδεμα και χρειάζομαι έστω μια μικρή μερική τάνυση για να πάρω τα πολλά μπόσικα του τένοντα ώστε να παραμορφώνεται λιγότερο όταν έλκεται. Φυσικά και μετά την μερική τάνυση η παραμόρφωση του τένοντα θα υπάρχει αλλά σε πολύ μικρό βαθμό. Αυτή η μικρή ελαστική παραμόρφωση του τένοντα μετά την μερική τάνυση δεν θα είναι τόσο μεγάλη ώστε να επιτρέπει ανελαστικές μετατοπίσεις στο τοίχωμα και τους δοκούς, παρά μόνο ελαστικές παραμορφώσεις όπου δεν υπάρχουν αστοχίες.
Αυτό θέλω να κάνω. Αν το σκυρόδεμα δεν αντέχει τόσο το χειρότερο για εσάς. Θα αυξήσω την διατομή σκυροδέματος για να αντέχει σύμφωνα με τον κανονισμό, και θα καταργήσω μέρος από την τοιχοποιία. Για να ρίξω το κόστος θα το τοποθετήσω στα προκάτ. Ή θα το τοποθετήσω σε υποστυλώματα που επιτρέπεται θλίψη μέχρι το 65% του σ.θρ. και που είναι επιβεβαιωμένο ότι αυξάνει σημαντικά την φέρουσα ικανότητα.
To τι λες εσύ το έχω καταλάβει από την πρώτη στιγμή. Το ζήτημα είναι αν κατάλαβες εσύ τι σου λέω και μετά θα δούμε για τους τένοντες με τη "μικρή" παραμόρφωση :D .

Λοιπόν....αντιλήφθηκες για ποιο λόγο το τοίχωμα οφείλει να έχει ικανότητα παραμόρφωσης σε αντίθεση με τις γέφυρες;
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 7055
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 10 Ιουν 2024, 14:31

seismic1 έγραψε:
10 Ιουν 2024, 14:16
Λοξίας έγραψε:
10 Ιουν 2024, 14:11
seismic1 έγραψε:
10 Ιουν 2024, 13:55
Αυτό που είμαι δεν είναι αυτό που είσαι εσύ. Δεν αφήνω το πρόβλημα να με σταματήσει γιατί ξέρω όπου πρόβλημα και λύση.
Αυτή είναι η δουλειά του ερευνητή. Οι κατασκευές στους ισχυρούς σεισμούς έχουν πρόβλημα. Είναι μαλάκας όποιος πει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.
Προσπαθώ να το λύσω. Σε πειράζει?
Τι να με πειράζει; το ότι είσαι ο Νόμος; Όχι, γιατί να με πειράζει;
Αφού είπαμε...μπορείς να είσαι και ο Μέγας Αλέξανδρος...δεν θα τα χαλάσουμε...
Τρελό και μέγα Ναπολέοντα θα αποκαλούσες και τον Τέσλα όμως χωρίς αυτόν δεν θα επικοινωνούσαμε τώρα.
Συγκρίνεις τον εαυτούλη σου με τον Τέσλα; Τους βάζεις δίπλα δίπλά; Εσένα και τον Τέσλα;
Είπε ποτέ ο Τέσλα ότι αυτός είναι ο Νόμος;
Παραντουράς...

seismic1
Δημοσιεύσεις: 1462
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 10 Ιουν 2024, 14:43

Νταγκλης έγραψε:
10 Ιουν 2024, 14:20
seismic1 έγραψε:
10 Ιουν 2024, 13:39

Σίγουρα θλίψη και παραμόρφωση δεν πάνε μαζί, αφού η θλίψη δημιουργεί δυσκαμψία στο τοίχωμα, διότι σκοτώνει μέρος από τον εφελκυσμό που δημιουργεί τις ρωγμές.
Μα αυτό θέλω και εγώ. Θέλω να σταματήσω την ανελαστική παραμόρφωση η οποία δημιουργεί ρωγμές στο τοίχωμα και την δοκό.
Όμως ο χάλυβας έχει μεγαλύτερο συντελεστή ελαστικότητας από το σκυρόδεμα και χρειάζομαι έστω μια μικρή μερική τάνυση για να πάρω τα πολλά μπόσικα του τένοντα ώστε να παραμορφώνεται λιγότερο όταν έλκεται. Φυσικά και μετά την μερική τάνυση η παραμόρφωση του τένοντα θα υπάρχει αλλά σε πολύ μικρό βαθμό. Αυτή η μικρή ελαστική παραμόρφωση του τένοντα μετά την μερική τάνυση δεν θα είναι τόσο μεγάλη ώστε να επιτρέπει ανελαστικές μετατοπίσεις στο τοίχωμα και τους δοκούς, παρά μόνο ελαστικές παραμορφώσεις όπου δεν υπάρχουν αστοχίες.
Αυτό θέλω να κάνω. Αν το σκυρόδεμα δεν αντέχει τόσο το χειρότερο για εσάς. Θα αυξήσω την διατομή σκυροδέματος για να αντέχει σύμφωνα με τον κανονισμό, και θα καταργήσω μέρος από την τοιχοποιία. Για να ρίξω το κόστος θα το τοποθετήσω στα προκάτ. Ή θα το τοποθετήσω σε υποστυλώματα που επιτρέπεται θλίψη μέχρι το 65% του σ.θρ. και που είναι επιβεβαιωμένο ότι αυξάνει σημαντικά την φέρουσα ικανότητα.
To τι λες εσύ το έχω καταλάβει από την πρώτη στιγμή. Το ζήτημα είναι αν κατάλαβες εσύ τι σου λέω και μετά θα δούμε για τους τένοντες με τη "μικρή" παραμόρφωση :D .

Λοιπόν....αντιλήφθηκες για ποιο λόγο το τοίχωμα οφείλει να έχει ικανότητα παραμόρφωσης σε αντίθεση με τις γέφυρες;
Παραμόρφωση έχουν τα πάντα που υπόκεινται σε εντάσεις. Εγώ πιστεύω ότι αυτή η παραμόρφωση μπορεί να ελεγχθεί και να παραμείνει ελαστική ακόμα και στους μεγαλύτερους σεισμούς. Με τον σχεδιασμό που κάνετε αυτό είναι αδύνατον, και αυτό γιατί δεν μπορείτε να ελέγξετε την ανελαστική συμπεριφορά και την οριακή τιμή αστοχίας.
Χρειάζεται τουλάχιστον τρία πράγματα για να ελέγξεις το λίκνισμα και να το περιορίσεις μέσα στην ελαστική περιοχή. 1.Πάκτωση στο έδαφος, 2. κατάργηση της διατμητικής αστοχίας του σκυροδέματος επικάλυψης, 3. επαναφορά της κατασκευής στην αρχική θέση ακόμα και μετά τον σχηματισμό μικρών ρωγμών.
Η συμπεριφορά της δομής κατά τη διάρκεια ενός σεισμού είναι βασικά μια οριζόντια μετατόπιση (ας ξεχάσουμε για μια στιγμή οποιαδήποτε κατακόρυφη συνιστώσα) που επαναλαμβάνεται μερικές φορές.
Άν η μετατόπιση είναι αρκετά μικρή για να κρατήσει όλα τα μέλη της δομής εντός της ελαστικής περιοχής, η ενέργεια που δημιουργείται, είναι ενέργεια που αποθηκεύεται στη δομή ( στον κορμό των στοιχείων ) και εκτονώνεται μετά για να επαναφέρει την δομή στην αρχική της μορφή. Σαν το ελατήριο.
Αυτή την αποθήκευση της ενέργειας και εν συνεχεία την απόδοσή της προς την αντίθετη κατεύθυνση που εφαρμόζει το ελατήριο, στην δομική κατασκευή την αποθηκεύει και την εκτονώνει το υποστύλωμα και η δοκός.
Με λίγα λόγια, όλη η επιτάχυνση του σεισμού μετατρέπεται σε αποθηκευμένη ενέργεια στην δομή.
Όσο η μετατόπιση κρατά κάθε τμήμα οποιουδήποτε μέλους εντός ελαστικής περιοχής, όλη η ενέργεια που είναι αποθηκευμένη στη δομή θα κυκλοφορήσει στο τέλος του κύκλου, προς την αντίθετη κατεύθυνση.
Αυτή η περιοχή μετατόπισης ονομάζεται ελαστική περιοχή, στην οποία δεν παρατηρούνται αστοχίες.
Εάν η σεισμική ενέργεια (που μετράται από την επιτάχυνση εδάφους) είναι πάρα πολύ μεγάλη, θα παράγει υπερβολικά μεγάλες μετατοπίσεις που θα προκαλέσουν μια πολύ υψηλή καμπυλότητα στα κατακόρυφα και οριζόντια στοιχεία.
Αν η καμπυλότητα είναι πολύ υψηλή, αυτό σημαίνει ότι η περιστροφή των τμημάτων των στηλών και των δοκών θα είναι πολύ πάνω από την ελαστική περιοχή (Θλιπτική παραμόρφωση σκυροδέματος πάνω από το 0,35% και τάσεις των ινών του οπλισμού πάνω από το 0,2 %) πέραν του ορίου διαρροής.
Όταν η περιστροφή περάσει πάνω από αυτό το όριο ελαστικότητας, η δομή αρχίζει να «διαλύει την αποθήκευση της ενέργειας «μέσω πλαστικής μετατόπισης, το οποίο σημαίνει ότι τα τμήματα θα έχουν μια υπολειμματική μετατόπιση που δεν θα είναι σε θέση να ανακτηθεί (ενώ στην ελαστική περιοχή όλες οι μετατοπίσεις ανακτούνται).
Αυτό θέλω να κάνω. Να ελέγξω το λίκνισμα ώστε να είναι μόνο ελαστικό σε μεγάλους σεισμούς και για να το κάνω μου είναι αδύνατον όταν δεν πακτώσω στο έδαφος. Το έδαφος είναι εξωτερική δύναμη Τα υπόγεια υπόκεινται στον φέροντα οργανισμό και αυτό κάνει την διαφορά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic1 την 10 Ιουν 2024, 15:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 1099
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 10 Ιουν 2024, 15:12

seismic1 έγραψε:
10 Ιουν 2024, 14:43
Νταγκλης έγραψε:
10 Ιουν 2024, 14:20


To τι λες εσύ το έχω καταλάβει από την πρώτη στιγμή. Το ζήτημα είναι αν κατάλαβες εσύ τι σου λέω και μετά θα δούμε για τους τένοντες με τη "μικρή" παραμόρφωση :D .

Λοιπόν....αντιλήφθηκες για ποιο λόγο το τοίχωμα οφείλει να έχει ικανότητα παραμόρφωσης σε αντίθεση με τις γέφυρες;
Παραμόρφωση έχουν τα πάντα που υπόκεινται σε εντάσεις. Εγώ πιστεύω ότι αυτή η παραμόρφωση μπορεί να ελεγχθεί και να παραμείνει ελαστική ακόμα και στους μεγαλύτερους σεισμούς. Με τον σχεδιασμό που κάνετε αυτό είναι αδύνατον, και αυτό γιατί δεν μπορείτε να ελέγξετε την ανελαστική συμπεριφορά και την οριακή τιμή αστοχίας.
Χρειάζεται τουλάχιστον τρία πράγματα. Πάκτωση στο έδαφος, κατάργηση της διατμητικής αστοχίας του σκυροδέματος επικάλυψης, επαναφορά της κατασκευής στην αρχική θέση ακόμα και μετά τον σχηματισμό μικρών ρωγμών.

Άλλο σου λέω εγώ και άλλο απαντάς. Προφανώς κατάλαβες ότι, σε αντίθεση με τις γέφυρες, τα τοιχώματα οφείλουν να έχουν ικανότητα παραμόρφωσης την οποία η θλίψη την καταστρέφει.

Ας πάμε παρακάτω....

Αν σε ένα τένοντα Φ40 με μήκος 30m ασκηθεί δύναμη 100 τόνων.....τι επιμήκυνση θα έχουμε; Θα είναι μικρή; Μεγάλη; Μέτρια; Θα είναι ελαστική ή πλαστική;
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

seismic1
Δημοσιεύσεις: 1462
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 10 Ιουν 2024, 15:17

Νταγκλης έγραψε:
10 Ιουν 2024, 15:12
seismic1 έγραψε:
10 Ιουν 2024, 14:43
Νταγκλης έγραψε:
10 Ιουν 2024, 14:20


To τι λες εσύ το έχω καταλάβει από την πρώτη στιγμή. Το ζήτημα είναι αν κατάλαβες εσύ τι σου λέω και μετά θα δούμε για τους τένοντες με τη "μικρή" παραμόρφωση :D .

Λοιπόν....αντιλήφθηκες για ποιο λόγο το τοίχωμα οφείλει να έχει ικανότητα παραμόρφωσης σε αντίθεση με τις γέφυρες;
Παραμόρφωση έχουν τα πάντα που υπόκεινται σε εντάσεις. Εγώ πιστεύω ότι αυτή η παραμόρφωση μπορεί να ελεγχθεί και να παραμείνει ελαστική ακόμα και στους μεγαλύτερους σεισμούς. Με τον σχεδιασμό που κάνετε αυτό είναι αδύνατον, και αυτό γιατί δεν μπορείτε να ελέγξετε την ανελαστική συμπεριφορά και την οριακή τιμή αστοχίας.
Χρειάζεται τουλάχιστον τρία πράγματα. Πάκτωση στο έδαφος, κατάργηση της διατμητικής αστοχίας του σκυροδέματος επικάλυψης, επαναφορά της κατασκευής στην αρχική θέση ακόμα και μετά τον σχηματισμό μικρών ρωγμών.

Άλλο σου λέω εγώ και άλλο απαντάς. Προφανώς κατάλαβες ότι, σε αντίθεση με τις γέφυρες, τα τοιχώματα οφείλουν να έχουν ικανότητα παραμόρφωσης την οποία η θλίψη την καταστρέφει.

Ας πάμε παρακάτω....

Αν σε ένα τένοντα Φ40 με μήκος 30m ασκηθεί δύναμη 100 τόνων.....τι επιμήκυνση θα έχουμε; Θα είναι μικρή; Μεγάλη; Μέτρια; Θα είναι ελαστική ή πλαστική;
Εσύ πες μου αν σε έναν τένοντα Φ70mm μήκους 20m του εφαρμόσουμε 200 τόνους έλξη πόση θα είναι η επιμήκυνση και αν είναι ελαστική ή πλαστική.
Και αν την ίδια δύναμη των 200 τόνων την εφαρμόσουμε σε δύο τένοντες προέντασης Φ70mm μήκους 20m 1300Mpa

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 1099
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 10 Ιουν 2024, 15:36

seismic1 έγραψε:
10 Ιουν 2024, 15:17
Εσύ πες μου αν σε έναν τένοντα Φ70mm μήκους 20m του εφαρμόσουμε 200 τόνους έλξη πόση θα είναι η επιμήκυνση και αν είναι ελαστική ή πλαστική.
Είδες που δεν έχεις επαφή με την πραγματικότητα :lol: ;

Η επιμήκυνση θα είναι ακριβώς 5.2cm. Είναι δυνατόν το σκυρόδεμα στο θλιβόμενο πόδα να αντέξει τέτοια βράχυνση; Δεν καταλαβαίνεις ότι θα έχει γίνει θρύψαλα από τους πρώτους 20 τόνους;

Πρακτικά αυτό που θα γίνει θα είναι να έχεις uplift στη βάση και ένα ωραιότατο rocking wall!
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

seismic1
Δημοσιεύσεις: 1462
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 10 Ιουν 2024, 15:46

Νταγκλης έγραψε:
10 Ιουν 2024, 15:36
seismic1 έγραψε:
10 Ιουν 2024, 15:17
Εσύ πες μου αν σε έναν τένοντα Φ70mm μήκους 20m του εφαρμόσουμε 200 τόνους έλξη πόση θα είναι η επιμήκυνση και αν είναι ελαστική ή πλαστική.
Είδες που δεν έχεις επαφή με την πραγματικότητα :lol: ;

Η επιμήκυνση θα είναι ακριβώς 5.2cm. Είναι δυνατόν το σκυρόδεμα στη θλιβόμενη παρειά να αντέξει τέτοια βράχυνση; Δεν καταλαβαίνεις ότι θα έχει γίνει θρύψαλα από τους πρώτους 20 τόνους;

Πρακτικά αυτό που θα γίνει θα είναι να έχεις uplift στη βάση και ένα ωραιότατο rocking wall!
Η ερώτηση είναι αν αυτό το uplift του τοιχώματος θα παραμορφώσει τις διατομές των δοκών στο εξαώροφο ανελαστικά.

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 1099
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 10 Ιουν 2024, 15:49

seismic1 έγραψε:
10 Ιουν 2024, 15:46
Η ερώτηση είναι αν αυτό το uplift του τοιχώματος θα παραμορφώσει τις διατομές των δοκών στο εξαώροφο ανελαστικά.
Το συμπέρασμα είναι ότι έχεις rocking wall. Δεν ισχύουν οι σαχλαμάρες που παραμυθιάζεσαι τόσα χρόνια.
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

seismic1
Δημοσιεύσεις: 1462
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 10 Ιουν 2024, 16:00

Νταγκλης έγραψε:
10 Ιουν 2024, 15:49
seismic1 έγραψε:
10 Ιουν 2024, 15:46
Η ερώτηση είναι αν αυτό το uplift του τοιχώματος θα παραμορφώσει τις διατομές των δοκών στο εξαώροφο ανελαστικά.
Το συμπέρασμα είναι ότι έχεις rocking wall. Δεν ισχύουν οι σαχλαμάρες που παραμυθιάζεσαι τόσα χρόνια.
Όχι δεν έχω rocking wall. Και δεν λέω σαχλαμάρες. Τα rocking wall δεν πακτώνουν τα άκρα του τοιχώματος αλλά το κέντρο. Αυτό δημιουργεί μεγάλο uplifting στις παρειές των τοιχωμάτων, και παραμόρφωση των δοκών. Τα rocking wall δεν συνεργάζονται με την απόκριση των δοκών στις σεισμικές μετατοπίσεις, οπότε η επιμήκυνση του τένοντα είναι μεγαλύτερη. Ο τένοντας των rocking wall δεν διαπερνά τις παρειές των τοιχωμάτων μέσα από διόδους διέλευσης όπου αυτό συμβάλει στην δυσκαμψία και αποτροπή της κάμψης. Τα rocking wall δεν πακτώνουν στο έδαφος. Δεν διαθέτουν αγκύρωση Δεν εκτρέπουν τις ροπές μέσα στο έδαφος, δεν βελτιώνουν την φέρουσα ικανότητα του εδάφους. Οπότε η ανατροπή και ο έλεγχος της στροφής του τοιχώματος και η ανατροπή του υψίκορμου κτιρίου έγκειται στην αντοχή των διατομών των οποίων η αξιοπιστία είναι επιεικώς πολύ μικρή σε μεγάλους σεισμούς, και το βάρος των βάσεων το οποίο είναι πολύ μικρό για τα σεισμικά φορτία, ώστε να αποτρέψουν την ανάκληση του γενικού εμβαδού της βάσης της κατασκευής.
Αν η πάκτωση δεν είναι στο έδαφος οι εντάσεις θα μεταφερθούν στους δοκούς και θα τους σπάσουν. Και κάτι ακόμα επιμένω...Τα rocking wall δεν δημιουργούν προένταση στα πλαίσια της επαλληλίας των δυνάμεων
Συμπέρασμα rocking wall. μία από τα ίδια.
Review on the rocking wall systems as a self-centering mechanismand its interaction with floor diaphragm in precast concrete structures
https://www.researchgate.net/publicatio ... structures

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών