ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33655
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 10 Ιουν 2024, 20:12

seismic1 έγραψε:
07 Ιουν 2024, 22:23
George_V έγραψε:
07 Ιουν 2024, 22:18
seismic1 έγραψε:
07 Ιουν 2024, 22:10
Είναι χυδαίο να λες την αλήθεια ή να ξέρεις την αλήθεια όπως την ξέρουν οι πολιτικοί μηχανικοί και να σας διαβεβαιώνουν λέγοντας ψέματα ότι είσαστε ασφαλείς ενώ τα σπίτια πέφτουν? Προτιμάς το ψέμα από την αλήθεια? Είσαι ηλίθιος.
Εγώ προσπαθώ να σας σώσω και εσείς με βρίζεται. Έλα στην θέση μου και σκέψου τι κάνεις.
Ερχομαι στη θεση σου και εχω δυο επιλογες. Η το βουλωνω γιατι μου εχουν αποδειξει ενα καρο επιστημονες οτι λεω μαλακιες

Η βαζω τον κωλο μου κατω και μαθαινω για να μη λεω μαλακιες.

Αλλα αυτο δεν αναιρει το γεγονος οτι εισαι απλα μικροψυχος και χυδαιος που ευχεσαι κακο στον αλλον για να δικαιωθεις εσυ.
Εύχομαι να καταλάβεις ότι με την στάση σου εσύ σκοτώνεις κόσμο. Ο σεισμός δεν σκοτώνει. Οι μαλάκες σκοτώνουν κόσμο που αντί να τιμούν την προσπάθεια που κάνω να σας σώσω με πολεμούν.
κανεις δεν σε πολεμαει, επειδη εχεις μηδενικη αξια ως αντιπαλος.

απλως σε δουλευουν και σου τα τρωνε, η σε δουλευουν για πλακα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33655
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 10 Ιουν 2024, 20:15

Νταγκλης έγραψε:
07 Ιουν 2024, 22:35
Ας κάνω και εγώ λίγο σπαμ..... τόσα και τόσα έχουν ακουστεί εδώ μέσα :lol: ...

Ο σεισμός νικιέται εύκολα. Χωρίς μάζα δεν υπάρχει σεισμός.

Μεταλλικός σκελετός και αντικατάσταση των πλακών σκυροδέματος με ελαφρού τύπου μεταλλικό πάτωμα.

Πάει ο σεισμός....δεν υπάρχει πια... νικήθηκε με τον πιο απλό και οικονομικό τρόπο.

Μέθοδος ήδη εφαρμοσμένη (σε αληθινά σπίτια :D ), με πλήρη επιτυχία και πλήρως δημοσιευμένη τεκμηρίωση.
το εχω μετανιωσει που πριν 20 χρονια με εψησε η μηχανικος και εφτιαξα συμβατικο σπιτι, ενω ηθελα τετοιο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33655
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 10 Ιουν 2024, 20:32

seismic1 έγραψε:
09 Ιουν 2024, 12:30

Η πλαστιμότητα δεν είναι τίποτα άλλο από την δημιουργία πολλών και μικρών ρωγμών αντί μιας μεγάλης ρωγμής
αυτα ειναι. για αυτα μπαινουμε εδω. :smt005::smt005:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33655
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 10 Ιουν 2024, 20:43

stergiosbik έγραψε:
09 Ιουν 2024, 14:39
Μια ερώτηση.
Ποιο σπάει πιο εύκολα,το ξερό κλαδί ή το χλωρό;
απαντηση: το ξερο κανει πολλες μικρες ρωγμες, το χλωρο μια μεγαλη :smt005::smt005:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33655
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 10 Ιουν 2024, 20:49

Bill Hicks έγραψε:
09 Ιουν 2024, 15:29
seismic1 έγραψε:
09 Ιουν 2024, 15:17
μπλα μπλα μπλα
περιμένουμε τα νούμερα.
τι εννοεις; εδω ειναι το νουμερο.

μεγαλο νουμερο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 1462
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 10 Ιουν 2024, 20:56

Ασέβαστος έγραψε:
10 Ιουν 2024, 20:43
stergiosbik έγραψε:
09 Ιουν 2024, 14:39
Μια ερώτηση.
Ποιο σπάει πιο εύκολα,το ξερό κλαδί ή το χλωρό;
απαντηση: το ξερο κανει πολλες μικρες ρωγμες, το χλωρο μια μεγαλη :smt005::smt005:
Το ξερό μπαίνει στον κώλο σου Το χλωρό είναι το δικό σου.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 1462
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 10 Ιουν 2024, 20:58

Ασέβαστος έγραψε:
10 Ιουν 2024, 20:49
Bill Hicks έγραψε:
09 Ιουν 2024, 15:29
seismic1 έγραψε:
09 Ιουν 2024, 15:17
μπλα μπλα μπλα
περιμένουμε τα νούμερα.
τι εννοεις; εδω ειναι το νουμερο.

μεγαλο νουμερο.
Εικόνα

seismic1
Δημοσιεύσεις: 1462
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 10 Ιουν 2024, 22:43

seismic1 έγραψε:
10 Ιουν 2024, 16:00
Νταγκλης έγραψε:
10 Ιουν 2024, 15:49
seismic1 έγραψε:
10 Ιουν 2024, 15:46
Η ερώτηση είναι αν αυτό το uplift του τοιχώματος θα παραμορφώσει τις διατομές των δοκών στο εξαώροφο ανελαστικά.
Το συμπέρασμα είναι ότι έχεις rocking wall. Δεν ισχύουν οι σαχλαμάρες που παραμυθιάζεσαι τόσα χρόνια.
Όχι δεν έχω rocking wall. Και δεν λέω σαχλαμάρες. Τα rocking wall δεν πακτώνουν τα άκρα του τοιχώματος αλλά το κέντρο. Αυτό δημιουργεί μεγάλο uplifting στις παρειές των τοιχωμάτων, και παραμόρφωση των δοκών. Τα rocking wall δεν συνεργάζονται με την απόκριση των δοκών στις σεισμικές μετατοπίσεις, οπότε η επιμήκυνση του τένοντα είναι μεγαλύτερη. Ο τένοντας των rocking wall δεν διαπερνά τις παρειές των τοιχωμάτων μέσα από διόδους διέλευσης όπου αυτό συμβάλει στην δυσκαμψία και αποτροπή της κάμψης. Τα rocking wall δεν πακτώνουν στο έδαφος. Δεν διαθέτουν αγκύρωση Δεν εκτρέπουν τις ροπές μέσα στο έδαφος, δεν βελτιώνουν την φέρουσα ικανότητα του εδάφους. Οπότε η ανατροπή και ο έλεγχος της στροφής του τοιχώματος και η ανατροπή του υψίκορμου κτιρίου έγκειται στην αντοχή των διατομών των οποίων η αξιοπιστία είναι επιεικώς πολύ μικρή σε μεγάλους σεισμούς, και το βάρος των βάσεων το οποίο είναι πολύ μικρό για τα σεισμικά φορτία, ώστε να αποτρέψουν την ανάκληση του γενικού εμβαδού της βάσης της κατασκευής.
Αν η πάκτωση δεν είναι στο έδαφος οι εντάσεις θα μεταφερθούν στους δοκούς και θα τους σπάσουν. Και κάτι ακόμα επιμένω...Τα rocking wall δεν δημιουργούν προένταση στα πλαίσια της επαλληλίας των δυνάμεων
Συμπέρασμα rocking wall. μία από τα ίδια.
Review on the rocking wall systems as a self-centering mechanismand its interaction with floor diaphragm in precast concrete structures
https://www.researchgate.net/publicatio ... structures
Περιμένω απάντηση. Αυτά που λέω στέκουν ναι ή όχι.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 17547
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 10 Ιουν 2024, 23:36

Ασέβαστος έγραψε:
10 Ιουν 2024, 20:43
stergiosbik έγραψε:
09 Ιουν 2024, 14:39
Μια ερώτηση.
Ποιο σπάει πιο εύκολα,το ξερό κλαδί ή το χλωρό;
απαντηση: το ξερο κανει πολλες μικρες ρωγμες, το χλωρο μια μεγαλη :smt005::smt005:
:lol:

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 7055
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 11 Ιουν 2024, 10:17

seismic1 έγραψε:
10 Ιουν 2024, 22:43
SpoilerShow
seismic1 έγραψε:
10 Ιουν 2024, 16:00
Νταγκλης έγραψε:
10 Ιουν 2024, 15:49


Το συμπέρασμα είναι ότι έχεις rocking wall. Δεν ισχύουν οι σαχλαμάρες που παραμυθιάζεσαι τόσα χρόνια.
Όχι δεν έχω rocking wall. Και δεν λέω σαχλαμάρες. Τα rocking wall δεν πακτώνουν τα άκρα του τοιχώματος αλλά το κέντρο. Αυτό δημιουργεί μεγάλο uplifting στις παρειές των τοιχωμάτων, και παραμόρφωση των δοκών. Τα rocking wall δεν συνεργάζονται με την απόκριση των δοκών στις σεισμικές μετατοπίσεις, οπότε η επιμήκυνση του τένοντα είναι μεγαλύτερη. Ο τένοντας των rocking wall δεν διαπερνά τις παρειές των τοιχωμάτων μέσα από διόδους διέλευσης όπου αυτό συμβάλει στην δυσκαμψία και αποτροπή της κάμψης. Τα rocking wall δεν πακτώνουν στο έδαφος. Δεν διαθέτουν αγκύρωση Δεν εκτρέπουν τις ροπές μέσα στο έδαφος, δεν βελτιώνουν την φέρουσα ικανότητα του εδάφους. Οπότε η ανατροπή και ο έλεγχος της στροφής του τοιχώματος και η ανατροπή του υψίκορμου κτιρίου έγκειται στην αντοχή των διατομών των οποίων η αξιοπιστία είναι επιεικώς πολύ μικρή σε μεγάλους σεισμούς, και το βάρος των βάσεων το οποίο είναι πολύ μικρό για τα σεισμικά φορτία, ώστε να αποτρέψουν την ανάκληση του γενικού εμβαδού της βάσης της κατασκευής.
Αν η πάκτωση δεν είναι στο έδαφος οι εντάσεις θα μεταφερθούν στους δοκούς και θα τους σπάσουν. Και κάτι ακόμα επιμένω...Τα rocking wall δεν δημιουργούν προένταση στα πλαίσια της επαλληλίας των δυνάμεων
Συμπέρασμα rocking wall. μία από τα ίδια.
Review on the rocking wall systems as a self-centering mechanismand its interaction with floor diaphragm in precast concrete structures
https://www.researchgate.net/publicatio ... structures
Περιμένω απάντηση. Αυτά που λέω στέκουν ναι ή όχι.
ΤΙ περιμένεις απάντηση ρε πονηροχαζούλη; Εδώ σου έκανε μία ερώτηση...
seismic1 έγραψε:
10 Ιουν 2024, 15:17
Νταγκλης έγραψε:
10 Ιουν 2024, 15:12
Άλλο σου λέω εγώ και άλλο απαντάς. Προφανώς κατάλαβες ότι, σε αντίθεση με τις γέφυρες, τα τοιχώματα οφείλουν να έχουν ικανότητα παραμόρφωσης την οποία η θλίψη την καταστρέφει.

Ας πάμε παρακάτω....

Αν σε ένα τένοντα Φ40 με μήκος 30m ασκηθεί δύναμη 100 τόνων.....τι επιμήκυνση θα έχουμε; Θα είναι μικρή; Μεγάλη; Μέτρια; Θα είναι ελαστική ή πλαστική;
Εσύ πες μου αν σε έναν τένοντα Φ70mm μήκους 20m του εφαρμόσουμε 200 τόνους έλξη πόση θα είναι η επιμήκυνση και αν είναι ελαστική ή πλαστική.
Και αν την ίδια δύναμη των 200 τόνων την εφαρμόσουμε σε δύο τένοντες προέντασης Φ70mm μήκους 20m 1300Mpa
...και επειδή δεν ήξερες τι να πεις, αντί για απάντηση του έκανες την ίδια ερώτηση βάζοντας άλλες τιμές! :smt005:
Τόσο πονηρόβλακας είσαι, που νόμισες πως δεν θα το δει κανείς...

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 1099
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 11 Ιουν 2024, 10:40

seismic1 έγραψε:
10 Ιουν 2024, 16:00
Όχι δεν έχω rocking wall. Και δεν λέω σαχλαμάρες. Τα rocking wall δεν πακτώνουν τα άκρα του τοιχώματος αλλά το κέντρο. Αυτό δημιουργεί μεγάλο uplifting στις παρειές των τοιχωμάτων, και παραμόρφωση των δοκών. Τα rocking wall δεν συνεργάζονται με την απόκριση των δοκών στις σεισμικές μετατοπίσεις, οπότε η επιμήκυνση του τένοντα είναι μεγαλύτερη. Ο τένοντας των rocking wall δεν διαπερνά τις παρειές των τοιχωμάτων μέσα από διόδους διέλευσης όπου αυτό συμβάλει στην δυσκαμψία και αποτροπή της κάμψης. Τα rocking wall δεν πακτώνουν στο έδαφος. Δεν διαθέτουν αγκύρωση Δεν εκτρέπουν τις ροπές μέσα στο έδαφος, δεν βελτιώνουν την φέρουσα ικανότητα του εδάφους. Οπότε η ανατροπή και ο έλεγχος της στροφής του τοιχώματος και η ανατροπή του υψίκορμου κτιρίου έγκειται στην αντοχή των διατομών των οποίων η αξιοπιστία είναι επιεικώς πολύ μικρή σε μεγάλους σεισμούς, και το βάρος των βάσεων το οποίο είναι πολύ μικρό για τα σεισμικά φορτία, ώστε να αποτρέψουν την ανάκληση του γενικού εμβαδού της βάσης της κατασκευής.
Αν η πάκτωση δεν είναι στο έδαφος οι εντάσεις θα μεταφερθούν στους δοκούς και θα τους σπάσουν. Και κάτι ακόμα επιμένω...Τα rocking wall δεν δημιουργούν προένταση στα πλαίσια της επαλληλίας των δυνάμεων
Συμπέρασμα rocking wall. μία από τα ίδια.
Review on the rocking wall systems as a self-centering mechanismand its interaction with floor diaphragm in precast concrete structures
https://www.researchgate.net/publicatio ... structures
Άντε πάλι τα ίδια....
Όλη η βιβλιογραφία των rocking walls την τελευταία 10ετία αφορά διπλούς τένοντες. Κατέληξαν στους διπλούς τένοντες ώστε να εκμεταλεύονται μεν το uplift για τη μετατροπή της σεισμικής ενεέργειας σε δυναμική.....αλλά να κρατάνε σε λογικά πλαίσια τις μετακινήσεις κορυφής και να περιορίζονται οι βλάβες στα διαφράγματα.
Πρόσθεσαν επίσης και ενεργειακούς αποσβέστες από μαλακό χάλυβα.

Εικόνα

Σαχλαμάρα δεν είναι τα rocking walls.....σαχλαμάρες και ασυναρτησίες έλεγες εσύ τόσα χρόνια που πίστευες ότι "εκτρέπεις το σεισμό" στο έδαφος :lol: !
Αρχίδια εκτρέπεις...απλά μετατρέπεις το σεισμό σε δυναμική ενέργεια όπως σε όλα τα rocking walls της γης.

Το να διατηρήσεις μονολιθική σύνδεση των δοκών με το τοίχωμα είναι πρακτικά αδύνατο. Δεν συνεργάζεται ο γραμμικός οπλισμός με τους τένοντες....λόγω άλλης τάξης μεγέθους παραμόρφωση.
Και να βρεθεί τρόπος να γίνει...τότε βασίζεσαι στην πλαστική άρθρωση στα δοκάρια για την απόσβεση του σεισμού. Πρέπει να εφαρμόσεις ικανοτικό σχεδιασμό όπως σε όλα τα σπίτια της γης!

Το αν θεμελιώνεται ο τένοντας σε πάσσαλο τριβής ή σε ένα υψίκορμο συνδετήριο δοκάρι...είναι πραγματικά άνευ ουσίας. Πρόβλημα για δευτεροετείς φοιτητές...
Πόσο δύσκολο είναι για παράδειγμα να υπολογίσεις ένα υψίκορμο πεδιλοδοκό να αντέχει κάμψη σε μοναχικό φορτίο 200τν;
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 1099
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 11 Ιουν 2024, 11:03

Ασέβαστος έγραψε:
10 Ιουν 2024, 20:15

το εχω μετανιωσει που πριν 20 χρονια με εψησε η μηχανικος και εφτιαξα συμβατικο σπιτι, ενω ηθελα τετοιο.
Χωρίς να μπορώ να είμαι αντικειμενικός :D ....πιστεύω ότι στις σεισμογενείς περιοχές θα έπρεπε να καταργηθεί το μπετόν.

Πέρα από τις περιττές μάζες που "δημιουργούν" σεισμό....προσπαθούμε με το ζόρι ένα ψαθυρό υλικό να το κάνουμε πλάστιμο με τόμους κανονισμών.
Σε αυτό έχει ένα δίκαιο το φιλαράκι μου ο seismic...
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

seismic1
Δημοσιεύσεις: 1462
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 11 Ιουν 2024, 14:47

Νταγκλης έγραψε:
11 Ιουν 2024, 10:40
seismic1 έγραψε:
10 Ιουν 2024, 16:00
Όχι δεν έχω rocking wall. Και δεν λέω σαχλαμάρες. Τα rocking wall δεν πακτώνουν τα άκρα του τοιχώματος αλλά το κέντρο. Αυτό δημιουργεί μεγάλο uplifting στις παρειές των τοιχωμάτων, και παραμόρφωση των δοκών. Τα rocking wall δεν συνεργάζονται με την απόκριση των δοκών στις σεισμικές μετατοπίσεις, οπότε η επιμήκυνση του τένοντα είναι μεγαλύτερη. Ο τένοντας των rocking wall δεν διαπερνά τις παρειές των τοιχωμάτων μέσα από διόδους διέλευσης όπου αυτό συμβάλει στην δυσκαμψία και αποτροπή της κάμψης. Τα rocking wall δεν πακτώνουν στο έδαφος. Δεν διαθέτουν αγκύρωση Δεν εκτρέπουν τις ροπές μέσα στο έδαφος, δεν βελτιώνουν την φέρουσα ικανότητα του εδάφους. Οπότε η ανατροπή και ο έλεγχος της στροφής του τοιχώματος και η ανατροπή του υψίκορμου κτιρίου έγκειται στην αντοχή των διατομών των οποίων η αξιοπιστία είναι επιεικώς πολύ μικρή σε μεγάλους σεισμούς, και το βάρος των βάσεων το οποίο είναι πολύ μικρό για τα σεισμικά φορτία, ώστε να αποτρέψουν την ανάκληση του γενικού εμβαδού της βάσης της κατασκευής.
Αν η πάκτωση δεν είναι στο έδαφος οι εντάσεις θα μεταφερθούν στους δοκούς και θα τους σπάσουν. Και κάτι ακόμα επιμένω...Τα rocking wall δεν δημιουργούν προένταση στα πλαίσια της επαλληλίας των δυνάμεων
Συμπέρασμα rocking wall. μία από τα ίδια.
Review on the rocking wall systems as a self-centering mechanismand its interaction with floor diaphragm in precast concrete structures
https://www.researchgate.net/publicatio ... structures
Άντε πάλι τα ίδια....
Όλη η βιβλιογραφία των rocking walls την τελευταία 10ετία αφορά διπλούς τένοντες. Κατέληξαν στους διπλούς τένοντες ώστε να εκμεταλεύονται μεν το uplift για τη μετατροπή της σεισμικής ενεέργειας σε δυναμική.....αλλά να κρατάνε σε λογικά πλαίσια τις μετακινήσεις κορυφής και να περιορίζονται οι βλάβες στα διαφράγματα.
Πρόσθεσαν επίσης και ενεργειακούς αποσβέστες από μαλακό χάλυβα.

Εικόνα

Σαχλαμάρα δεν είναι τα rocking walls.....σαχλαμάρες και ασυναρτησίες έλεγες εσύ τόσα χρόνια που πίστευες ότι "εκτρέπεις το σεισμό" στο έδαφος :lol: !
Αρχίδια εκτρέπεις...απλά μετατρέπεις το σεισμό σε δυναμική ενέργεια όπως σε όλα τα rocking walls της γης.

Το να διατηρήσεις μονολιθική σύνδεση των δοκών με το τοίχωμα είναι πρακτικά αδύνατο. Δεν συνεργάζεται ο γραμμικός οπλισμός με τους τένοντες....λόγω άλλης τάξης μεγέθους παραμόρφωση.
Και να βρεθεί τρόπος να γίνει...τότε βασίζεσαι στην πλαστική άρθρωση στα δοκάρια για την απόσβεση του σεισμού. Πρέπει να εφαρμόσεις ικανοτικό σχεδιασμό όπως σε όλα τα σπίτια της γης!

Το αν θεμελιώνεται ο τένοντας σε πάσσαλο τριβής ή σε ένα υψίκορμο συνδετήριο δοκάρι...είναι πραγματικά άνευ ουσίας. Πρόβλημα για δευτεροετείς φοιτητές...
Πόσο δύσκολο είναι για παράδειγμα να υπολογίσεις ένα υψίκορμο πεδιλοδοκό να αντέχει κάμψη σε μοναχικό φορτίο 200τν;
Δύο απαντήσεις. Δύσκολο δεν είναι να υπολογίσεις ένα υψίκορμο πεδιλοδοκό να αντέχει κάμψη. Το ακατόρθωτο είναι να αντέξει σε μεγάλους σεισμούς. Για το λόγο αυτό θέλουμε πάκτωση στο έδαφος. Γιατί στις κατασκευές τις δικές σας ότι δεν σπάει ανατρέπεται.
Δεύτερον Δηλαδή βρε μαλάκες μηχανικοί σας πήρε 16 χρόνια για να καταλάβετε ότι έχω ένα rocking wall και τόσα χρόνια μου λέγατε ότι είμαι βλάκας? Αν έχω rocking wall εσείς είσαστε οι βλάκες.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 7055
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 11 Ιουν 2024, 15:11

Τα Rocking Walls στα έμαθε ο Νταγκλής.
Πουθενά, επί 16 χρόνια ΠΟΥΘΕΝΑ και σε κανένα φόρουμ ή site, δεν έχεις αναφέρει εσύ ότι η πατέντα σου είναι ή μοιάζει με rocking walls.
Τώρα τα έμαθες και παριστάνες τον καμπόσο...

seismic1
Δημοσιεύσεις: 1462
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 11 Ιουν 2024, 15:19

Λοξίας έγραψε:
11 Ιουν 2024, 15:11
Τα Rocking Walls στα έμαθε ο Νταγκλής.
Πουθενά, επί 16 χρόνια ΠΟΥΘΕΝΑ και σε κανένα φόρουμ ή site, δεν έχεις αναφέρει εσύ ότι η πατέντα σου είναι ή μοιάζει με rocking walls.
Τώρα τα έμαθες και παριστάνες τον καμπόσο...
Είχα αναφερθεί πριν μερικά χρόνια και είχα πει ότι τα Rocking Walls μου έκλεψαν την πατέντα.
Τα Rocking Walls δεν έχουν πατέντα Εγώ την έχω. Την πατέντα την έχω από το 2008 Τα Rocking Walls ποιος και τι χρονολογία τα εφεύρε?

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών