ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
seismic1
Δημοσιεύσεις: 790
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 03 Μάιος 2024, 19:37

Lord Brum έγραψε:
03 Μάιος 2024, 19:31
seismic1 έγραψε:
03 Μάιος 2024, 19:28
Lord Brum έγραψε:
03 Μάιος 2024, 19:20


Αναθεμα και αν κατάλαβες τους μισούς όρους τους οποίους γράφεις.
Όπως απέδειξα σε οποινδήποτε έχει στοιχειώδεις γνώσεις μηχανικής, ένα γεωμετρικά όμοιο δοκίμιο με λόγο ομοιότητας λ ως προς την πραγματική κατασκευή έχει λ φορές την ιδιοπερίοδο της πραγματικής. Αν πας ρε ηλίθιε να επιβάλεις αρμονική φόρτιση με περίοδο Τ σε ένα δοκίμιο με ιδιοπερίδο Τ τότε εχεις συντονισμό. Αν η ιδιοπερίοδος γίνει λT στο όμοιο δοκίμιο και το λ διαφέρει σημαντικά από το 1, τότε ρε πανηλίθιε η ίδια φόρτιση δεν οδηγεί σε συντονισμό. Πώς έχεις όμοια πειράματα όταν στο ένα το δοκίμιο συντονίζεται και στο άλλο όχι? Βασική αρχή είναι να έχεις όμοια δυναμικά χαρακτηριστικά στο ομοίωμα και στο πρωτότυπο και η μία και σημανικότερη παραμετρος που ποσιτικοποιεί τα δυναμικά χαρακτηριστικά ενός ταλαντωτή είναι η προέχουσα ιδιοπερίοδος (μεγαλύτερη ιδιοπερίοδος, αυτή που αντιστοιχεί στην πρώτη ιδιομορφή). Αν η συχνότητα της φόρτισης μείνει ίδια ενω τα δυναμικά χαρακτηριστικά του δοκιμίου αλλάζουν κάνεις μια τρύπα στο νερό.
Να ρωτήσουμε τον σεισμό με τι συχνότητα θα κουνήσει για να σχεδιάσουμε σωστά. Ρε είναι άγνωστη η συχνότητα που θα έρθει κάτω από την κατασκευή και εξαρτάτε από πολλούς παράγοντες. Εγώ με την δύναμη που αντλώ από το έδαφος την γαμάω όποια και αν είναι η συχνότητα Δεν θα υπάρξει ποτέ συντονισμός με την πατέντα μου.
ακριβώς επειδή είναι άγνωστη συνήθως στις σεισμικές τράπεζες βάζουν χρονοιστορίες που αντιστοιχούν σεπραγματικούς σεισμούς. με την πατέντα σου δεν θα προλάβει να υπάρξει συντονισμός, με το που ξεκινήσει το κούνημα θα σπάσει το τοίχωμα λόγω υψηλού αξονικού φορτίου
Τα αξονικά φορτία αντιμετωπίζονται με χίλιους τρόπους αυτό είναι το πρόβλημα? Αν θες σου το λύνω εύκολα.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15383
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 03 Μάιος 2024, 19:45

seismic1 έγραψε:
03 Μάιος 2024, 19:37
Lord Brum έγραψε:
03 Μάιος 2024, 19:31
seismic1 έγραψε:
03 Μάιος 2024, 19:28
Να ρωτήσουμε τον σεισμό με τι συχνότητα θα κουνήσει για να σχεδιάσουμε σωστά. Ρε είναι άγνωστη η συχνότητα που θα έρθει κάτω από την κατασκευή και εξαρτάτε από πολλούς παράγοντες. Εγώ με την δύναμη που αντλώ από το έδαφος την γαμάω όποια και αν είναι η συχνότητα Δεν θα υπάρξει ποτέ συντονισμός με την πατέντα μου.
ακριβώς επειδή είναι άγνωστη συνήθως στις σεισμικές τράπεζες βάζουν χρονοιστορίες που αντιστοιχούν σεπραγματικούς σεισμούς. με την πατέντα σου δεν θα προλάβει να υπάρξει συντονισμός, με το που ξεκινήσει το κούνημα θα σπάσει το τοίχωμα λόγω υψηλού αξονικού φορτίου
Τα αξονικά φορτία αντιμετωπίζονται με χίλιους τρόπους αυτό είναι το πρόβλημα? Αν θες σου το λύνω εύκολα.
μα εσύ το δημιουργείς δεν το λύνεις. Στο εξήγησε ο ντακλής 100 φορές αλλα δεν θες να ακούσεις. Είτε θα εξουδετερώσεις τον εφελκυσμό στο σκυρόδεμα όπως λες συνθλίβοντας όμως το τοίχωμα και μειώνοντας την πλαστιμότητά (βασικά οδηγώντας σε αστοία από την προένταση και μόνο, πριν τον σεισμό) του είτε θα έχεις rocking wall από τα lidl.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

seismic1
Δημοσιεύσεις: 790
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 03 Μάιος 2024, 19:48

Lord Brum έγραψε:
03 Μάιος 2024, 19:45
seismic1 έγραψε:
03 Μάιος 2024, 19:37
Lord Brum έγραψε:
03 Μάιος 2024, 19:31


ακριβώς επειδή είναι άγνωστη συνήθως στις σεισμικές τράπεζες βάζουν χρονοιστορίες που αντιστοιχούν σεπραγματικούς σεισμούς. με την πατέντα σου δεν θα προλάβει να υπάρξει συντονισμός, με το που ξεκινήσει το κούνημα θα σπάσει το τοίχωμα λόγω υψηλού αξονικού φορτίου
Τα αξονικά φορτία αντιμετωπίζονται με χίλιους τρόπους αυτό είναι το πρόβλημα? Αν θες σου το λύνω εύκολα.
μα εσύ το δημιουργείς δεν το λύνεις. Στο εξήγησε ο ντακλής 100 φορές αλλα δεν θες να ακούσεις. Είτε θα εξουδετερώσεις τον εφελκυσμό στο σκυρόδεμα όπως λες συνθλίβοντας όμως το τοίχωμα και μειώνοντας την πλαστιμότητά (βασικά οδηγώντας σε αστοία από την προένταση και μόνο, πριν τον σεισμό) του είτε θα έχεις rocking wall από τα lidl.
Είτε θα αυξήσω την διατομή την ποιότητα σκυροδέματος τον χάλυβα περίσφιξης τον οπλισμό διάτμησης θα κάνω την προένταση και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15383
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 03 Μάιος 2024, 19:55

seismic1 έγραψε:
03 Μάιος 2024, 19:48
Lord Brum έγραψε:
03 Μάιος 2024, 19:45
seismic1 έγραψε:
03 Μάιος 2024, 19:37
Τα αξονικά φορτία αντιμετωπίζονται με χίλιους τρόπους αυτό είναι το πρόβλημα? Αν θες σου το λύνω εύκολα.
μα εσύ το δημιουργείς δεν το λύνεις. Στο εξήγησε ο ντακλής 100 φορές αλλα δεν θες να ακούσεις. Είτε θα εξουδετερώσεις τον εφελκυσμό στο σκυρόδεμα όπως λες συνθλίβοντας όμως το τοίχωμα και μειώνοντας την πλαστιμότητά (βασικά οδηγώντας σε αστοία από την προένταση και μόνο, πριν τον σεισμό) του είτε θα έχεις rocking wall από τα lidl.
Είτε θα αυξήσω την διατομή την ποιότητα σκυροδέματος τον χάλυβα περίσφιξης τον οπλισμό διάτμησης θα κάνω την προένταση και ούτε γάτα ούτε ζημιά.
άντε πάλι η ίδια βλακεία. αν είναι ρε μπουνταλά να βάλεις 5 φορές περισότερο σκυρόδεμα και ανάλογο οπλισμό περίσφιξης τι να την κάνεις τη χαζοπροέντασή σου? Κάνε ένα κύβο από μπετον συμπαγή και τέλειωσε, δεν παθαίνει τίποτα στο σεισμό. Βάλε και μια ανρθωποθυρίδα και ένα δηματιάκι 2Χ2 μέσα και έκανε μπούνκερ
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

seismic1
Δημοσιεύσεις: 790
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 03 Μάιος 2024, 20:04

Lord Brum έγραψε:
03 Μάιος 2024, 19:55
seismic1 έγραψε:
03 Μάιος 2024, 19:48
Lord Brum έγραψε:
03 Μάιος 2024, 19:45


μα εσύ το δημιουργείς δεν το λύνεις. Στο εξήγησε ο ντακλής 100 φορές αλλα δεν θες να ακούσεις. Είτε θα εξουδετερώσεις τον εφελκυσμό στο σκυρόδεμα όπως λες συνθλίβοντας όμως το τοίχωμα και μειώνοντας την πλαστιμότητά (βασικά οδηγώντας σε αστοία από την προένταση και μόνο, πριν τον σεισμό) του είτε θα έχεις rocking wall από τα lidl.
Είτε θα αυξήσω την διατομή την ποιότητα σκυροδέματος τον χάλυβα περίσφιξης τον οπλισμό διάτμησης θα κάνω την προένταση και ούτε γάτα ούτε ζημιά.
άντε πάλι η ίδια βλακεία. αν είναι ρε μπουνταλά να βάλεις 5 φορές περισότερο σκυρόδεμα και ανάλογο οπλισμό περίσφιξης τι να την κάνεις τη χαζοπροέντασή σου? Κάνε ένα κύβο από μπετον συμπαγή και τέλειωσε, δεν παθαίνει τίποτα στο σεισμό. Βάλε και μια ανρθωποθυρίδα και ένα δηματιάκι 2Χ2 μέσα και έκανε μπούνκερ
Αγοράζω βαρέος τύπου προκάτ που τα έχει όλα αυτά στην μισή τιμή, του αυξάνω και τους ορόφους και πετυχαίνω με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια. Και αντισεισμική επάρκεια και λιγότερο παρά.
Αυξάνοντας τους ορόφους θα μπει μέσα στην πόλη το προκάτ και πάει η δουλειά σας μετά.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15383
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 03 Μάιος 2024, 20:14

seismic1 έγραψε:
03 Μάιος 2024, 20:04
Lord Brum έγραψε:
03 Μάιος 2024, 19:55
seismic1 έγραψε:
03 Μάιος 2024, 19:48
Είτε θα αυξήσω την διατομή την ποιότητα σκυροδέματος τον χάλυβα περίσφιξης τον οπλισμό διάτμησης θα κάνω την προένταση και ούτε γάτα ούτε ζημιά.
άντε πάλι η ίδια βλακεία. αν είναι ρε μπουνταλά να βάλεις 5 φορές περισότερο σκυρόδεμα και ανάλογο οπλισμό περίσφιξης τι να την κάνεις τη χαζοπροέντασή σου? Κάνε ένα κύβο από μπετον συμπαγή και τέλειωσε, δεν παθαίνει τίποτα στο σεισμό. Βάλε και μια ανρθωποθυρίδα και ένα δηματιάκι 2Χ2 μέσα και έκανε μπούνκερ
Αγοράζω βαρέος τύπου προκάτ που τα έχει όλα αυτά στην μισή τιμή, του αυξάνω και τους ορόφους και πετυχαίνω με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια. Και αντισεισμική επάρκεια και λιγότερο παρά.
Αυξάνοντας τους ορόφους θα μπει μέσα στην πόλη το προκάτ και πάει η δουλειά σας μετά.
άντε καντο, γιατί μας απειλείς? αν μπορείς καντο.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

seismic1
Δημοσιεύσεις: 790
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 03 Μάιος 2024, 20:21

Lord Brum έγραψε:
03 Μάιος 2024, 20:14
seismic1 έγραψε:
03 Μάιος 2024, 20:04
Lord Brum έγραψε:
03 Μάιος 2024, 19:55


άντε πάλι η ίδια βλακεία. αν είναι ρε μπουνταλά να βάλεις 5 φορές περισότερο σκυρόδεμα και ανάλογο οπλισμό περίσφιξης τι να την κάνεις τη χαζοπροέντασή σου? Κάνε ένα κύβο από μπετον συμπαγή και τέλειωσε, δεν παθαίνει τίποτα στο σεισμό. Βάλε και μια ανρθωποθυρίδα και ένα δηματιάκι 2Χ2 μέσα και έκανε μπούνκερ
Αγοράζω βαρέος τύπου προκάτ που τα έχει όλα αυτά στην μισή τιμή, του αυξάνω και τους ορόφους και πετυχαίνω με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια. Και αντισεισμική επάρκεια και λιγότερο παρά.
Αυξάνοντας τους ορόφους θα μπει μέσα στην πόλη το προκάτ και πάει η δουλειά σας μετά.
άντε καντο, γιατί μας απειλείς? αν μπορείς καντο.
Δεν σας απειλώ Δείχνω στον κόσμο γιατί με πολεμάτε. Αμ το άλλο. 2000 κυβικά οπλισμένο σκυρόδεμα και εκσκαφές για βάση ανεμογεννήτριας πάνω σε βουνό με ακριβά μεταφορικά αντικαθίστανται με 8 αγκυρώσεις δικές μου. Δεν συμφέρουν αυτά τα πράγματα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic1 την 03 Μάιος 2024, 20:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 03 Μάιος 2024, 20:22

seismic1 έγραψε:
03 Μάιος 2024, 19:03
Δεν ξέρω τι ξέρουν οι άλλοι Εγώ ξέρω ότι τα περιοδικά είναι επιστημονικά και οι απατεώνες εκ του ασφαλούς αφού δεν έχουν ούτε ονοματεπώνυμο είσαστε εσείς που διαστρεβλώνεται την αλήθεια.
Στη μικροκλίμακα, όταν το πλάτος της ταλάντωσης περιορίζεται από την κλίμακα, η συχνότητα παραμένει σταθερή. Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι η συχνότητα της ταλάντωσης καθορίζεται κυρίως από τις ιδιότητες του συστήματος και τις δυνάμεις που δρουν σε αυτό, παρά από την κλίμακα της ταλάντωσης. Επομένως, εντός των περιορισμών της μικροκλίμακας, η συχνότητα γενικά διατηρείται ακόμη και όταν ρυθμίζεται το πλάτος.
Το πλάτος μικραίνει ή μεγαλώνει αναλόγως την κλίμακα σχεδιασμού Η συχνότητα παραμένει η ίδια γκέγκε.
Δεν θέλω να επέμβω στην κουβέντα λόγω γιορτών αλλά επείδη πήρε το μάτι μου το υπογραμμισμένο...ας διευκρινήσω για να μην περνάνε ανακρίβειες:

To υπογραμμισμένο αποκλειεται να το σκέφτηκες εσύ. Σίγουρα κάπου το διάβασες. :D
Αναφέρεται στη συχνότητα του κτιρίου (ιδιοσυχνότητα) για αυτό εξαρτάται απο τις ιδίοτητες του συστήματος (μάζα και δυσκαμψία).

Καμία απολύτως σχέση με τη συχνότητα ταλάντωσης του εδάφους. Μήλα και πορτοκάλια...
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 03 Μάιος 2024, 20:27

seismic1 έγραψε:
03 Μάιος 2024, 20:21
]Δεν σας απειλώ Δείχνω στον κόσμο γιατί με πολεμάτε. Αμ το άλλο. 2000 κυβικά οπλισμένο σκυρόδεμα και εκσκαφές για βάση ανεμογεννήτριας πάνω σε βουνό με ακριβά μεταφορικά αντικαθίστανται με 8 αγκυρώσεις δικές μου. Δεν συμφέρουν αυτά τα πράγματα.
Αυτό πραγματικά με απογοητευσε. Πιστευα ότι το σύστημά σου θα μπορούσε να λειτουργήσει ως θεμελίωση. Βλακωδώς μου διέφυγε ότι δεν μπορείς να παραλάβεις θλίψη. Δεν μπορείς ούτε για πλάκα να υποκαταστήσεις τους πασάλους τριβής.
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

seismic1
Δημοσιεύσεις: 790
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 03 Μάιος 2024, 20:31

Νταγκλης έγραψε:
03 Μάιος 2024, 20:22
seismic1 έγραψε:
03 Μάιος 2024, 19:03
Δεν ξέρω τι ξέρουν οι άλλοι Εγώ ξέρω ότι τα περιοδικά είναι επιστημονικά και οι απατεώνες εκ του ασφαλούς αφού δεν έχουν ούτε ονοματεπώνυμο είσαστε εσείς που διαστρεβλώνεται την αλήθεια.
Στη μικροκλίμακα, όταν το πλάτος της ταλάντωσης περιορίζεται από την κλίμακα, η συχνότητα παραμένει σταθερή. Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι η συχνότητα της ταλάντωσης καθορίζεται κυρίως από τις ιδιότητες του συστήματος και τις δυνάμεις που δρουν σε αυτό, παρά από την κλίμακα της ταλάντωσης. Επομένως, εντός των περιορισμών της μικροκλίμακας, η συχνότητα γενικά διατηρείται ακόμη και όταν ρυθμίζεται το πλάτος.
Το πλάτος μικραίνει ή μεγαλώνει αναλόγως την κλίμακα σχεδιασμού Η συχνότητα παραμένει η ίδια γκέγκε.
Δεν θέλω να επέμβω στην κουβέντα λόγω γιορτών αλλά επείδη πήρε το μάτι μου το υπογραμμισμένο...ας διευκρινήσω για να μην περνάνε ανακρίβειες:

To υπογραμμισμένο αποκλειεται να το σκέφτηκες εσύ. Σίγουρα κάπου το διάβασες. :D
Αναφέρεται στη συχνότητα του κτιρίου (ιδιοσυχνότητα) για αυτό εξαρτάται απο τις ιδίοτητες του συστήματος (μάζα και δυσκαμψία).

Καμία απολύτως σχέση με τη συχνότητα ταλάντωσης του εδάφους. Μήλα και πορτοκάλια...
Ναι κάπου το διαβάζουμε όλοι εκτός οι ερευνητές που εφεύρουν το νέον. Η συχνότητα εδάφους είναι άλλη και άλλη η συχνότητα της κατασκευής. Αν όμως συμπέσουν να είναι ίδιες υπάρχει συντονισμός Κατά τον συντονισμό η παραμόρφωση του φορέα μεγαλώνει προς το άπειρον στην διάρκεια του χρόνου και καταστρέφεται το κτίριο. Όχι όμως με την πατέντα μου η οποία ελέγχει την παραμόρφωση του κτιρίου σε κάθε κύκλο φόρτισης. Κάτι ξέρω και εγώ από ιδιοπερίοδο του κτιρίου και του εδάφους ( Είναι αυτό που λέμε έχει περίοδο )

seismic1
Δημοσιεύσεις: 790
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 03 Μάιος 2024, 20:41

Νταγκλης έγραψε:
03 Μάιος 2024, 20:27
seismic1 έγραψε:
03 Μάιος 2024, 20:21
]Δεν σας απειλώ Δείχνω στον κόσμο γιατί με πολεμάτε. Αμ το άλλο. 2000 κυβικά οπλισμένο σκυρόδεμα και εκσκαφές για βάση ανεμογεννήτριας πάνω σε βουνό με ακριβά μεταφορικά αντικαθίστανται με 8 αγκυρώσεις δικές μου. Δεν συμφέρουν αυτά τα πράγματα.
Αυτό πραγματικά με απογοητευσε. Πιστευα ότι το σύστημά σου θα μπορούσε να λειτουργήσει ως θεμελίωση. Βλακωδώς μου διέφυγε ότι δεν μπορείς να παραλάβεις θλίψη. Δεν μπορείς ούτε για πλάκα να υποκαταστήσεις τους πασάλους τριβής.
Κατ αρχήν οι πάσσαλοι τριβής αποτελούνται από σκυρόδεμα. Σκυρόδεμα έχουν και οι δικές μου αγκυρώσεις αφού η γεώτρηση γεμίζει με οπλισμένο σκυρόδεμα το οποίο μεταφέρει φορτία θλίψης Αλλά τα φορτία μεταφέρονται και με άλλο τρόπο στο σύστημά μου.
Τα κάτω ακτίνια αναλαμβάνουν εφελκυσμό και τα πάνω ακτίνια αναλαμβάνουν την θλίψη.
Και ο εφελκυσμός και η θλίψη εκτρέπονται προς τα πρανή της γεώτρησης.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 03 Μάιος 2024, 20:56

seismic1 έγραψε:
03 Μάιος 2024, 20:41
Κατ αρχήν οι πάσσαλοι τριβής αποτελούνται από σκυρόδεμα. Σκυρόδεμα έχουν και οι δικές μου αγκυρώσεις αφού η γεώτρηση γεμίζει με οπλισμένο σκυρόδεμα το οποίο μεταφέρει φορτία θλίψης Αλλά τα φορτία μεταφέρονται και με άλλο τρόπο στο σύστημά μου.
Τα κάτω ακτίνια αναλαμβάνουν εφελκυσμό και τα πάνω ακτίνια αναλαμβάνουν την θλίψη.
Και ο εφελκυσμός και η θλίψη εκτρέπονται προς τα πρανή της γεώτρησης.
Εικόνα
Δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς τι εννοείς....ούτε έχει νόημα να καταλάβω.

Να πας να κάνεις γεωτεχνική μελέτη. Να ξοδέψεις τα λεφτά σου σε κάτι ουσιαστικό και όχι σε αντισεισμικές παλαβομάρες...
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

seismic1
Δημοσιεύσεις: 790
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 03 Μάιος 2024, 21:04

Νταγκλης έγραψε:
03 Μάιος 2024, 20:56
seismic1 έγραψε:
03 Μάιος 2024, 20:41
Κατ αρχήν οι πάσσαλοι τριβής αποτελούνται από σκυρόδεμα. Σκυρόδεμα έχουν και οι δικές μου αγκυρώσεις αφού η γεώτρηση γεμίζει με οπλισμένο σκυρόδεμα το οποίο μεταφέρει φορτία θλίψης Αλλά τα φορτία μεταφέρονται και με άλλο τρόπο στο σύστημά μου.
Τα κάτω ακτίνια αναλαμβάνουν εφελκυσμό και τα πάνω ακτίνια αναλαμβάνουν την θλίψη.
Και ο εφελκυσμός και η θλίψη εκτρέπονται προς τα πρανή της γεώτρησης.
Εικόνα
Δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς τι εννοείς....ούτε έχει νόημα να καταλάβω.

Να πας να κάνεις γεωτεχνική μελέτη. Να ξοδέψεις τα λεφτά σου σε κάτι ουσιαστικό και όχι σε αντισεισμικές παλαβομάρες...
Το ποιο σωστό που άκουσα από εσένα.
Έχω καλές ενδείξεις πειραμάτων που έκανα.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6810
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 03 Μάιος 2024, 23:59

seismic1 έγραψε:
03 Μάιος 2024, 12:03
Λοξίας έγραψε:
03 Μάιος 2024, 11:35
seismic1 έγραψε:
03 Μάιος 2024, 09:39
η αλήθεια είναι ότι τα λαμόγια έχουν επικρατήσει.
Την αλήθεια την ξέρω 66 χρόνια.
Ξέρεις την φαντασιακή σου αλήθεια που δεν υπάρχει στην πραγματικότητα.
Βλέπεις/καταλαβαίνεις/πιστεύεις αυτό που εσύ θέλεις να είναι. Αλλά, στην πραγματικότητα που ζεις, δεν είναι...
Το ότι υπάρχουν λαμόγια σε κάθε τομέα, αυτό δεν σημαίνει ότι υπάρχει μια παγκόσμια συνωμοσία για να σου κλείσουν το στόμα.
Κανείς δεν έχει βάλει στο μάτι, κανείς δεν σε φοβάται, κανείς δεν θέλει να σου κλείσει το στόμα.
Για τον απλούστατο λόγο πως δεν έχεις κάνει κάτι το σημαντικό για να σε υπολογίσουν.

Απλά σκέψου για ποιον λόγο δεν ενδιαφέρονται για τη εφεύρεσή σου, παρ' όλο που είναι δημοσιευμένη εδώ και τόσα χρόνια και την έχουν διαβάσει χιλιάδες επιστήμονες...
Και όχι Γιάννη, ΟΧΙ. Δεν θέλουν να σου κλείσουν το στόμα. Η εφεύρεσή σου δεν έχει κανένα ενδιαφέρον διότι στηρίζεται σε λανθασμένους υπολογισμούς, αφού δεν έχεις την ικανότητα να παράξεις και να αντιληφθείς ανώτερα μαθηματικά.
Κρίμα...σκληρή αλήθεια, αλλά αλήθεια.
Δεν έχουν ενδιαφερθεί να επενδύσουν ναι αυτό είναι αλήθεια. Επιστημονικά όχι μόνο έχουν ενδιαφερθεί αλλά και το έχουν παραδεχθεί επιστήμονες. Αλλού αυτά τα ψέματα.
Ναι ε; Δεν έχουν ενδιαφερθεί να επενδύσουν, αλλά επιστημονικά το έχουν παραδεχθεί, ε;
Μάλιστα...
Για πες μας τους σχετικούς με το αντικείμενο επιστήμονες που το έχουν παραδεχθεί...
Για δώσε μας τα ονόματά τους και τις αποδείξεις πως το έχουν παραδεχθεί...

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6810
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 04 Μάιος 2024, 00:03

seismic1 έγραψε:
03 Μάιος 2024, 21:04
Νταγκλης έγραψε:
03 Μάιος 2024, 20:56
Να πας να κάνεις γεωτεχνική μελέτη. Να ξοδέψεις τα λεφτά σου σε κάτι ουσιαστικό και όχι σε αντισεισμικές παλαβομάρες...
Το ποιο σωστό που άκουσα από εσένα.
Εύγε seismic!
Επί τέλους! Παραδέχθηκες ότι η δήθεν εφεύρεσή σου είναι αντισεισμικές παλαβομάρες...
Και πάλι μπράβο!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών