ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 04 Σεπ 2021, 10:58

Uppercut έγραψε:
04 Σεπ 2021, 00:03
Επειδή έχω καιρό να παρακολουθήσω τον Σείσμικ, ακόμα να βρεθεί κάποιος να του κάνει προσφορά για την πατέντα του ή κανείς δεν θέλει να χεστεί στο τάληρο;
Ή είναι εντελώς ηλίθιοι ή δεν υπάρχουν τάληρα ή είναι προγραμματισμένοι.
Δεδομένα = σίγουρα διότι επαναλαμβάνονται καθημερινά και τα ξέρουμε.
Δεδομένα
1) Ο σεισμός μετατοπίζει το έδαφος. Το έδαφος μετατοπίζει την κατασκευή Η κατασκευή αντιδρά με την αδράνεια Αυτό σημαίνει ότι η βάση μετατοπίζεται μαζί με το έδαφος κατά μια κατεύθυνση και οι πλάκες και οι δοκού αντιδρώντας λόγο αδράνειας μετατοπίζονται κατά την αντίθετη κατεύθυνση. Αυτές οι δύο αντίθετες μετατοπίσεις αναγκάζουν το υποστύλωμα και τα τοιχώματα να περιστρέφονται, διότι η βάση τους μετατοπίζεται κατά μια διεύθυνση ενώ ο κορμός τους προς την αντίθετη κατεύθυνση. Αυτή η περιστροφή των τοιχωμάτων και υποστυλωμάτων δημιουργεί ροπές στις διατομές γύρο από τους κόμβους οι οποίες ναι μεν αντιδρούν με δυνάμεις αντίθετης ροπής αλλά αν δεν είναι αρκετές οι διατομές σπάνε.
Επειδή οι δυνάμεις της αδράνειας αυξάνουν με το ύψος της κατασκευής, με την επιτάχυνση του εδάφους και με την μάζα της κατασκευής, όσο ποιο ψιλό είναι το κτίριο όσο μεγαλύτερη είναι η επιτάχυνση εδάφους και τα κιλά της μάζας, τόσο αυξάνει και αυτή η δύναμη αδράνειας οπότε και η τάση περιστροφής του τοιχώματος Αν βιδώσουμε τα άκρα του τοιχώματος με το έδαφος θα σταματήσουμε αυτή την περιστροφή του και μαζί με αυτή θα σταματήσουμε τους δοκούς να σπάνε..... δεδομένο...... Άντε γεια...
2) Λόγο του ότι τα υποστυλώματα κάμπτονται περισσότερο από τα τοιχώματα, αλλά και τα δύο κάμπτονται πολύ ή λίγο, αυτή είναι άλλη μια αιτία παραμόρφωσης η οποία μεταφέρεται μέσω των κόμβων και στους δοκούς και τους σπάνε.
Η κάμψη δημιουργεί δύο δυνάμεις στον κορμό του τοιχώματος. α) την θλίψη από την μία του πλευρά και β) τον εφελκυσμό από την άλλη του πλευρά.
Αν σταματήσουμε μια εκ των δύο δυνάμεων έχουμε σταματήσει και την κάμψη. Αν στην πλευρά που εφελκύεται εφαρμόσουμε δυνάμεις θλίψης οι οποίες έχουν αντίθετη κατεύθυνση, έχουμε εξουδετερώσει τον εφελκυσμό και μαζί με αυτόν την κάμψη. ..... δεδομένο...... Άντε γεια...
3) Χρειαζόμαστε και ένα ισχυρό έδαφος για να αναλάβει το βάρος της κατασκευής. Αν κάτω από την κατασκευή μπήξουμε πάσσαλους το έδαφος συμπυκνώνεται και αυξάνεται η αντοχή του και παραλαμβάνει το βάρος της κατασκευής. Αν αυτοί οι πάσσαλοι έχουν την δυνατότητα να διογκώνονται μέσα στο έδαφος αυτό αυξάνει την συμπύκνωση του εδάφους, οπότε και την ικανότητά του να δέχεται φορτία. ...... δεδομένο...... Άντε γεια...
Αυτά όλα τα δεδομένα κάνει η πατέντα μου. Α) Πακτώνει την κατασκευή στο έδαφος Β) Εφαρμόζει θλίψη στις διατομές Γ) Είναι ένας διαστελλόμενος πάσσαλος...... δεδομένο...... Άντε γεια...
Σε ένα λεωφορείο χωρίς χειρολαβές, όταν ξεκινά ή σταματά απότομα, οι άνθρωποι αντιδρούν λόγο αδράνειας όπως ακριβώς αντιδρούν και τα τοιχώματα που απαρτίζουν τις κατασκευές. Δεδομένο... άντε γεια..
Όταν βλέπεται ότι υπάρχουν δεδομένα δηλαδή πράγματα που τα ξέρουμε γιατί επαναλαμβάνονται καθημερινά επί αιώνες, και δεν τα εφαρμόζουν στην πράξη, τότε .... κάτι τρέχει και το σύννεφο δεν βρέχει.
Ζούμε σε παράλογες εποχές. ...... δεδομένο...... Άντε γεια...
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Uppercut

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 04 Σεπ 2021, 12:17

seismic έγραψε:
04 Σεπ 2021, 10:58
Uppercut έγραψε:
04 Σεπ 2021, 00:03
Επειδή έχω καιρό να παρακολουθήσω τον Σείσμικ, ακόμα να βρεθεί κάποιος να του κάνει προσφορά για την πατέντα του ή κανείς δεν θέλει να χεστεί στο τάληρο;
Ή είναι εντελώς ηλίθιοι ή δεν υπάρχουν τάληρα ή είναι προγραμματισμένοι.
Δεδομένα = σίγουρα διότι επαναλαμβάνονται καθημερινά και τα ξέρουμε.
Όλοι οι μηχανικοί, αρχιτέκτονες, κατασκευαστές, επιχειρηματίες, κράτος - κράτη είναι πανηλίθιοι και δεν θέλουν ούτε να πάνε τα κτήρια στο επόμενο επίπεδο, ούτε να βγάλουν λεφτά. Γιατί δεν πας σε άλλο πλανήτη τότε;

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 04 Σεπ 2021, 13:13

Uppercut έγραψε:
04 Σεπ 2021, 12:17
seismic έγραψε:
04 Σεπ 2021, 10:58
Uppercut έγραψε:
04 Σεπ 2021, 00:03
Επειδή έχω καιρό να παρακολουθήσω τον Σείσμικ, ακόμα να βρεθεί κάποιος να του κάνει προσφορά για την πατέντα του ή κανείς δεν θέλει να χεστεί στο τάληρο;
Ή είναι εντελώς ηλίθιοι ή δεν υπάρχουν τάληρα ή είναι προγραμματισμένοι.
Δεδομένα = σίγουρα διότι επαναλαμβάνονται καθημερινά και τα ξέρουμε.
Όλοι οι μηχανικοί, αρχιτέκτονες, κατασκευαστές, επιχειρηματίες, κράτος - κράτη είναι πανηλίθιοι και δεν θέλουν ούτε να πάνε τα κτήρια στο επόμενο επίπεδο, ούτε να βγάλουν λεφτά. Γιατί δεν πας σε άλλο πλανήτη τότε;
Απλά γιατί είμαι όπως φαίνεται καθαρά από άλλο πλανήτη που εφαρμόζεται η επιστήμη και όχι η διαπλοκή. :003:
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Uppercut

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 04 Σεπ 2021, 17:01

Αυτή η διαπλοκή είναι παγκόσμια; Κι από αυτούς τους διαπλεκόμενους, που ως διαπλεκόμενοι ενδιαφέρονται για το χρήμα, γιατί κανείς τους δεν τρέχει να χεστεί στο τάληρο με την πατέντα σου;

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 04 Σεπ 2021, 18:52

Uppercut έγραψε:
04 Σεπ 2021, 17:01
Αυτή η διαπλοκή είναι παγκόσμια; Κι από αυτούς τους διαπλεκόμενους, που ως διαπλεκόμενοι ενδιαφέρονται για το χρήμα, γιατί κανείς τους δεν τρέχει να χεστεί στο τάληρο με την πατέντα σου;
Γιατί έχω πατέντα. Πρέπει να μου δώσουν χρήμα. Αν η πατέντα λήξει δεν θα μου δώσουν τίποτα. Αυτό περιμένουν
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/


Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5101
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 04 Σεπ 2021, 20:03

seismic έγραψε:
04 Σεπ 2021, 18:52
Uppercut έγραψε:
04 Σεπ 2021, 17:01
Αυτή η διαπλοκή είναι παγκόσμια; Κι από αυτούς τους διαπλεκόμενους, που ως διαπλεκόμενοι ενδιαφέρονται για το χρήμα, γιατί κανείς τους δεν τρέχει να χεστεί στο τάληρο με την πατέντα σου;
Γιατί έχω πατέντα. Πρέπει να μου δώσουν χρήμα. Αν η πατέντα λήξει δεν θα μου δώσουν τίποτα. Αυτό περιμένουν
Γιατι δεν την πουλας; Ακομα και 100€ κερδος ειναι.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 04 Σεπ 2021, 20:21

nick έγραψε:
04 Σεπ 2021, 20:03
seismic έγραψε:
04 Σεπ 2021, 18:52
Uppercut έγραψε:
04 Σεπ 2021, 17:01
Αυτή η διαπλοκή είναι παγκόσμια; Κι από αυτούς τους διαπλεκόμενους, που ως διαπλεκόμενοι ενδιαφέρονται για το χρήμα, γιατί κανείς τους δεν τρέχει να χεστεί στο τάληρο με την πατέντα σου;
Γιατί έχω πατέντα. Πρέπει να μου δώσουν χρήμα. Αν η πατέντα λήξει δεν θα μου δώσουν τίποτα. Αυτό περιμένουν
Γιατι δεν την πουλας; Ακομα και 100€ κερδος ειναι.
:smt005: Πληρώνω δύο χιλιάρικα κάθε χρόνο για να έχει ισχύ και να την πουλήσω 100 ευρώ? :smt005:
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 04 Σεπ 2021, 20:24

ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
04 Σεπ 2021, 19:37
Ενας πηγε μια βολτα στα χωραφια και πανω στις καλτσες του κολλουσαν κολλιτσιδες Αυτος λοιπον ανακαλυψε τα σκρατσ και έγινε εκατομμυριουχος :D
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Uppercut

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 04 Σεπ 2021, 20:33

seismic έγραψε:
04 Σεπ 2021, 18:52
Uppercut έγραψε:
04 Σεπ 2021, 17:01
Αυτή η διαπλοκή είναι παγκόσμια; Κι από αυτούς τους διαπλεκόμενους, που ως διαπλεκόμενοι ενδιαφέρονται για το χρήμα, γιατί κανείς τους δεν τρέχει να χεστεί στο τάληρο με την πατέντα σου;
Γιατί έχω πατέντα. Πρέπει να μου δώσουν χρήμα. Αν η πατέντα λήξει δεν θα μου δώσουν τίποτα. Αυτό περιμένουν
Πότε λήγει;

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5101
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 04 Σεπ 2021, 20:38

seismic έγραψε:
04 Σεπ 2021, 20:21
nick έγραψε:
04 Σεπ 2021, 20:03
seismic έγραψε:
04 Σεπ 2021, 18:52
Γιατί έχω πατέντα. Πρέπει να μου δώσουν χρήμα. Αν η πατέντα λήξει δεν θα μου δώσουν τίποτα. Αυτό περιμένουν
Γιατι δεν την πουλας; Ακομα και 100€ κερδος ειναι.
:smt005: Πληρώνω δύο χιλιάρικα κάθε χρόνο για να έχει ισχύ και να την πουλήσω 100 ευρώ? :smt005:
Ε ναι, μετα θα σου μενουν τα 2 χιλιαρικα.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 04 Σεπ 2021, 20:57

Uppercut έγραψε:
04 Σεπ 2021, 20:33
seismic έγραψε:
04 Σεπ 2021, 18:52
Uppercut έγραψε:
04 Σεπ 2021, 17:01
Αυτή η διαπλοκή είναι παγκόσμια; Κι από αυτούς τους διαπλεκόμενους, που ως διαπλεκόμενοι ενδιαφέρονται για το χρήμα, γιατί κανείς τους δεν τρέχει να χεστεί στο τάληρο με την πατέντα σου;
Γιατί έχω πατέντα. Πρέπει να μου δώσουν χρήμα. Αν η πατέντα λήξει δεν θα μου δώσουν τίποτα. Αυτό περιμένουν
Πότε λήγει;
Σε 7 χρόνια λήγει. Όμως αυτά που δεν γράφω είναι η νέα έρευνα που κάνω για να τροποποιήσω προς το καλύτερο τον μηχανισμό και την μέθοδο. Τώρα ξέρω τι κάνω. Μετά από τα ατομικά μου πειράματα θα καταθέσω νέα πατέντα με τροποποιημένο μηχανισμό και μέθοδο.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 05 Σεπ 2021, 00:18

nick έγραψε:
04 Σεπ 2021, 20:38
seismic έγραψε:
04 Σεπ 2021, 20:21
nick έγραψε:
04 Σεπ 2021, 20:03

Γιατι δεν την πουλας; Ακομα και 100€ κερδος ειναι.
:smt005: Πληρώνω δύο χιλιάρικα κάθε χρόνο για να έχει ισχύ και να την πουλήσω 100 ευρώ? :smt005:
Ε ναι, μετα θα σου μενουν τα 2 χιλιαρικα.
Αυτό που θα μου μείνει είναι ότι δεν βρήκα ανθρώπους που θα είχα μαζί τους λογικές αντιπαραθέσεις
Ότι δεν μπορούμε να το αντιμετωπίσουμε λογικά το συκοφαντούμε.
Εγώ δεν είμαι συκοφάντης είμαι ερευνητής και όποιος θέλει θα χαρώ να μου πει το λάθος μου.
Εγώ πιστεύω ότι θίγω συμφέροντα και ότι με καθυστερούν. Σίγουρα δεν με βοηθούν.
Αλλιώς ας με διαψεύσουν.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 05 Σεπ 2021, 06:49

seismic έγραψε:
04 Σεπ 2021, 10:58
Uppercut έγραψε:
04 Σεπ 2021, 00:03
Επειδή έχω καιρό να παρακολουθήσω τον Σείσμικ, ακόμα να βρεθεί κάποιος να του κάνει προσφορά για την πατέντα του ή κανείς δεν θέλει να χεστεί στο τάληρο;
Ή είναι εντελώς ηλίθιοι ή δεν υπάρχουν τάληρα ή είναι προγραμματισμένοι.
Δεδομένα = σίγουρα διότι επαναλαμβάνονται καθημερινά και τα ξέρουμε.
Δεδομένα
1) Ο σεισμός μετατοπίζει το έδαφος. Το έδαφος μετατοπίζει την κατασκευή Η κατασκευή αντιδρά με την αδράνεια Αυτό σημαίνει ότι η βάση μετατοπίζεται μαζί με το έδαφος κατά μια κατεύθυνση και οι πλάκες και οι δοκού αντιδρώντας λόγο αδράνειας μετατοπίζονται κατά την αντίθετη κατεύθυνση. Αυτές οι δύο αντίθετες μετατοπίσεις αναγκάζουν το υποστύλωμα και τα τοιχώματα να περιστρέφονται, διότι η βάση τους μετατοπίζεται κατά μια διεύθυνση ενώ ο κορμός τους προς την αντίθετη κατεύθυνση. Αυτή η περιστροφή των τοιχωμάτων και υποστυλωμάτων δημιουργεί ροπές στις διατομές γύρο από τους κόμβους οι οποίες ναι μεν αντιδρούν με δυνάμεις αντίθετης ροπής αλλά αν δεν είναι αρκετές οι διατομές σπάνε.
Επειδή οι δυνάμεις της αδράνειας αυξάνουν με το ύψος της κατασκευής, με την επιτάχυνση του εδάφους και με την μάζα της κατασκευής, όσο ποιο ψιλό είναι το κτίριο όσο μεγαλύτερη είναι η επιτάχυνση εδάφους και τα κιλά της μάζας, τόσο αυξάνει και αυτή η δύναμη αδράνειας οπότε και η τάση περιστροφής του τοιχώματος Αν βιδώσουμε τα άκρα του τοιχώματος με το έδαφος θα σταματήσουμε αυτή την περιστροφή του και μαζί με αυτή θα σταματήσουμε τους δοκούς να σπάνε..... δεδομένο...... Άντε γεια...
2) Λόγο του ότι τα υποστυλώματα κάμπτονται περισσότερο από τα τοιχώματα, αλλά και τα δύο κάμπτονται πολύ ή λίγο, αυτή είναι άλλη μια αιτία παραμόρφωσης η οποία μεταφέρεται μέσω των κόμβων και στους δοκούς και τους σπάνε.
Η κάμψη δημιουργεί δύο δυνάμεις στον κορμό του τοιχώματος. α) την θλίψη από την μία του πλευρά και β) τον εφελκυσμό από την άλλη του πλευρά.
Αν σταματήσουμε μια εκ των δύο δυνάμεων έχουμε σταματήσει και την κάμψη. Αν στην πλευρά που εφελκύεται εφαρμόσουμε δυνάμεις θλίψης οι οποίες έχουν αντίθετη κατεύθυνση, έχουμε εξουδετερώσει τον εφελκυσμό και μαζί με αυτόν την κάμψη. ..... δεδομένο...... Άντε γεια...
3) Χρειαζόμαστε και ένα ισχυρό έδαφος για να αναλάβει το βάρος της κατασκευής. Αν κάτω από την κατασκευή μπήξουμε πάσσαλους το έδαφος συμπυκνώνεται και αυξάνεται η αντοχή του και παραλαμβάνει το βάρος της κατασκευής. Αν αυτοί οι πάσσαλοι έχουν την δυνατότητα να διογκώνονται μέσα στο έδαφος αυτό αυξάνει την συμπύκνωση του εδάφους, οπότε και την ικανότητά του να δέχεται φορτία. ...... δεδομένο...... Άντε γεια...
Αυτά όλα τα δεδομένα κάνει η πατέντα μου. Α) Πακτώνει την κατασκευή στο έδαφος Β) Εφαρμόζει θλίψη στις διατομές Γ) Είναι ένας διαστελλόμενος πάσσαλος...... δεδομένο...... Άντε γεια...
Σε ένα λεωφορείο χωρίς χειρολαβές, όταν ξεκινά ή σταματά απότομα, οι άνθρωποι αντιδρούν λόγο αδράνειας όπως ακριβώς αντιδρούν και τα τοιχώματα που απαρτίζουν τις κατασκευές. Δεδομένο... άντε γεια..
Όταν βλέπεται ότι υπάρχουν δεδομένα δηλαδή πράγματα που τα ξέρουμε γιατί επαναλαμβάνονται καθημερινά επί αιώνες, και δεν τα εφαρμόζουν στην πράξη, τότε .... κάτι τρέχει και το σύννεφο δεν βρέχει.
Ζούμε σε παράλογες εποχές. ...... δεδομένο...... Άντε γεια...
Ας με διαψεύσει με λογικές εξηγήσεις όποιος μπορεί. :g030:
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 07 Σεπ 2021, 17:44

Σύγκριση πειραμάτων Διαφραγματικής Σεισμικής Σχεδιαστικής Μεθοδολογίας Diaphragm Seismic Desing Methodology ( DSDM ) της NEES και των δικών μου. Ποιος έχει τον καλύτερο και ασφαλέστερο σχεδιασμό?
1)Building It Better

Αυτή η μέθοδος σχεδιασμού χρησιμοποιεί κόμβους αρθρώσεις και διαφραγματικά τοιχώματα ασύνδετα με την βάση της κοιτόστρωσης.
Δες πως ανασηκώνονται οι παρειές των τοιχωμάτων ( που εγώ προσπαθώ να το σταματήσω ) στο 52΄λεπτό.
Είναι μια μέθοδος η οποία απελευθερώνει σεισμική ενέργεια με αποτέλεσμα να μην έχουν διατμητικές αστοχίες τα τοιχώματα και οι κορμοί των υποστυλωμάτων και των δοκών γύρω από τους κόμβους.
Βασικά έχουν επιλέξει έναν σχεδιασμό όπου ο φέροντας να παραμορφώνεται πάρα πολύ χωρίς να αστοχεί.
Φυσικά δεν μας λένε πως με τέτοιου μεγέθους παραμόρφωση θα αποτρέψουν τις αστοχίες στις τζαμαρίες.
Φυσικά αυτό το πείραμα το χαρακτηρίζουν φαινόμενον, αλλά αρνούνται όλοι να χαρακτηρίσουν το δικό μου πείραμα υπέρ φαινόμενο αφού έχει καλύτερο σχεδιασμό.
Εν τούτης αυτό το βίντεο είναι διδακτικό και συγκρίσιμο με τα δικά μου πειράματα και την δική μου μεθοδολογία σχεδιασμού.
Αυτοί αφήνουν ασύνδετο το τοίχωμα από την βάση της κοιτόστρωσης
Εγώ σταματώ την κάμψη με προένταση και τις σεισμικές δυνάμεις της ροπής ανατροπής τις στέλνω μέσα στο έδαφος πακτώνοντας το έδαφος με την βάση.
Το δικό μου βίντεο με μεγαλύτερη επιτάχυνση 2,41g φυσικού σεισμού από ότι έχει το Building It Better της NEES


Αν θέλουμε να συγκρίνουμε και τους αρθρωτούς κόμβους του Building It Better με τους δικούς μου αρθρωτούς κόμβους δεν έχετε παρά να παρακολουθήσετε και τον δικό μου σχεδιασμό για να βγάλετε συμπεράσματα ποιος είναι ο καλύτερος σχεδιασμός
Το Building It Better ή το build like me.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών