ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 02 Αύγ 2020, 06:32

hellegennes έγραψε:
02 Αύγ 2020, 06:25
seismic έγραψε:
29 Ιούλ 2020, 00:49
Δυστυχώς είμαι στον απόπατο του κόσμου. Θα σας δυσφημήσω με όλη μου την δύναμη στο εξωτερικό που είμαι γνωστός.
Δεν είσαι πουθενά γνωστός.
Καλά ... τραγούδα :xena:
http://www.amoives.gr/forum/%cf%83%cf%8 ... 4f77f1013b
https://skyscraperpage.com/forum/forumdisplay.php?f=53
https://www.researchgate.net/profile/Ioannis_Lymperis
https://www.scirp.org/journal/paperinfo ... erid=59888
Αυτός είμαι. :c020:
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

1) Γιατί καταρρέουν τα κτίρια στον σεισμό?

Καταρρέουν διότι σε έναν μεγάλης επιτάχυνσης και διάρκειας σεισμό ο σκελετός του φέροντα οργανισμού παραμορφώνεται πάρα πολύ ρηγματώνονται υπέρμετρα τα δομικά του στοιχεία μέχρι να αστοχήσουν ψαθυρά. Η βλάβη και η παραμόρφωση είναι αλληλένδετες καταστάσεις αφού ελέγχοντας την παραμόρφωση ελέγχεις και την βλάβη.

2) Πως σταματάμε την παραμόρφωση και τις βλάβες μιας κτίριο κατασκευής?

Με τον σημερινό αντισεισμικό κανονισμό είναι αναπόφευκτη η παραμόρφωση μιας κατασκευής όταν λικνίζεται από έναν μεγάλο σε διάρκεια και επιτάχυνση σεισμό, διότι αδυνατεί να την ελέγξει. Μάλιστα αν η ιδιοπερίοδος εδάφους κατασκευής συμπέσουν υπάρχει συντονισμός που έχει σαν αποτέλεσμα την αύξηση της παραμόρφωσης του φέροντα στην διάρκεια του σεισμού. Είναι σχεδιαστικό κριτήριο η περίοδος της κατασκευής και εξαρτάτε από το ύψος του κτιρίου αλλά υπάρχει και η συχνότητα του σεισμού η οποία είναι ο άγνωστος ( Χ ) σε κάθε σεισμό. Χαμηλές κατασκευές έχουν πρόβλημα σε μεγάλες συχνότητες με μικρό πλάτος ταλάντωσης ενώ οι υψίκορμες έχουν πρόβλημα στις μικρές συχνότητες με μεγάλο πλάτος ταλάντωσης. Ένα κτίριο αντέχει μεγάλη επιτάχυνση για μικρή χρονική διάρκεια και το αντίστροφο. Ακόμα αν το έδαφος είναι μαλακό αναδεύει την μετατόπιση κατά δύο με τρις φορές περισσότερο από ότι αν είναι βράχος. Υπάρχουν πάρα πολλοί αστάθμητοι παράγοντες οι οποίοι μπορούν να επιφέρουν την καταστροφή και στις ποιο σύγχρονες αντισεισμικές κατασκευές. Βασικά οι συντελεστές που καθορίζουν την σεισμική συμπεριφορά των κατασκευών είναι πολυάριθμοι, και εν μέρη πιθανοτικού χαρακτήρα. (Άγνωστη η διεύθυνση του σεισμού, άγνωστο το ακριβές περιεχόμενο των συχνοτήτων της σεισμικής διέγερσης, άγνωστη η διάρκειά της,) Ακόμα οι μέγιστες πιθανές επιταχύνσεις που δίδουν οι σεισμολόγοι, και καθορίζουν τον συντελεστή αντισεισμικού σχεδιασμού έχουν πιθανότητα υπέρβασης, μεγαλύτερης του 10%.

Αυτοί οι αστάθμητοι παράγοντες όταν συμπέσουν όλοι μαζί επιφέρουν μεγάλες παραμορφώσεις στην δομή οι οποίες δημιουργούν από ανελαστικές αστοχίες διαρροής έως και που ξεπερνούν το σημείο θραύσης των και έχουμε τις καταρρεύσεις των κατασκευών.

Σύμφωνα με τους σύγχρονους κανονισμούς, ο αντισεισμικός σχεδιασμός των κτιρίων γίνεται με βάση τις απαιτήσεις του ικανοτικού σχεδιασμού και πλαστιμότητας. Η αναπόφευκτη ανελαστική συμπεριφορά υπό ισχυρή σεισμική διέγερση κατευθύνεται σε επιλεγμένα στοιχεία και μηχανισμούς αστοχίας.

Ειδικότερα, η έλλειψη ικανοτικού σχεδιασμού των κόμβων και η σαφώς περιορισμένη πλαστιμότητα των στοιχείων οδηγούν σε ψαθυρές μορφές αστοχίας.

Με λίγα λόγια διαχειρίζονται αναγκαστικά την αστοχία την οποία δεν μπορούν να ελέγξουν διότι δεν μπορούν να ελέγξουν την παραμόρφωση.

3) Τι είναι η ελαστική περιοχή μετατόπισης

Είναι η περιοχή όπου η παραμόρφωση που προκαλεί το λίκνισμα της κατασκευής είναι πολύ μικρή και δεν επιφέρει αστοχίες λόγο της ελαστικότητας της κατασκευής.

4)Τι είναι η ανελαστική περιοχή μετατόπισης

Εάν η σεισμική ενέργεια (που μετράται από την επιτάχυνση εδάφους) είναι πάρα πολύ μεγάλη, θα παράγει υπερβολικά μεγάλες μετατοπίσεις που θα προκαλέσουν μια πολύ υψηλή καμπυλότητα στα κατακόρυφα και οριζόντια στοιχεία.

Αν η καμπυλότητα είναι πολύ υψηλή, αυτό σημαίνει ότι η περιστροφή των τμημάτων των στηλών και των δοκών θα είναι πολύ πάνω από την ελαστική περιοχή (Θλιπτική παραμόρφωση σκυροδέματος πάνω από το 0,35% και τάσεις των ινών του οπλισμού πάνω από το 0,2 %) πέραν του ορίου διαρροής.

Όταν η περιστροφή περάσει πάνω από αυτό το όριο ελαστικότητας, η δομή αρχίζει να «διαλύει την αποθήκευση της ενέργειας «μέσω πλαστικής μετατόπισης, το οποίο σημαίνει ότι τα τμήματα θα έχουν μια υπολειμματική μετατόπιση που δεν θα είναι σε θέση να ανακτηθεί (ενώ στην ελαστική περιοχή όλες οι μετατοπίσεις ανακτούνται).

Βασικά ο σχεδιασμός της αντοχής ενός σημερινού κτιρίου περιορίζετε στα όρια του ελαστικού φάσματος σχεδιασμού, και μετά περνά στις προεπιλεγμένες πλαστικές περιοχές διαρροής, οι οποίες είναι προεπιλεγμένες περιοχές μικρών και πολλών διαρροών αστοχίας, (συνήθως σχεδιάζονται να συμβούν στα άκρα των δοκών) ώστε να μην καταρρεύσει η δομή.

Αυτός είναι ο μηχανισμός της πλαστιμότητας ο οποίος απελευθερώνει σεισμική ενέργεια.

(Η δομή καταρρέει όταν αστοχήσουν τα υποστυλώματα με λοξό / σχήμα αστοχίας)

Αν τα τμήματα που βιώνουν τις πλαστικές παραμορφώσεις, ξεπερνούν το όριο του σημείου θραύσης, και είναι και πάρα πολλές πάνω στην δομή, η δομή θα καταρρεύσει.

Η Πλαστιμότητα των δομικών στοιχείων και των κατασκευών από οπλισμένο σκυρόδεμα χαρακτηρίζεται από την ικανότητα τους να παραμορφώνονται πέραν του ορίου διαρροής, χωρίς να απομειώνεται σημαντικά η αντοχή τους

Σύμφωνα με την § 5.2.1 του ΕΚ8 υπάρχει επιλογή σχεδιασμού της διαθέσιμης πλαστιμότητας του κτιρίου.

Τα κτίρια οπλισμένου σκυροδέματος ( Ο.Σ ) μπορούν να μελετηθούν με δύο διαφορετικές μεθόδους σχεδιασμού.

α) Να σχεδιαστούν διαθέτοντας την αναγκαία πλαστιμότητα που σημαίνει να διαθέτουν την απαιτούμενη - αναγκαία ικανότητα να καταναλώνουν σεισμική ενέργεια, χωρίς όμως να χάνουν την αντοχή τους σε όλες τις φορτίσεις κατά το λίκνισμα του σεισμού.

β) Να σχεδιαστούν διαθέτοντας μικρή πλαστιμότητα δηλαδή χαμηλή ικανότητα κατανάλωσης ενέργειας, αλλά να διαθέτουν πολύ μεγάλη δυναμική.

5) Τι είναι ο ικανοτικός σχεδιασμός των κόμβων

Τα κατακόρυφα στοιχεία πρέπει να είναι πιο ισχυρά από τα οριζόντια. Είναι επιθυμητό να σπάνε πρώτα τα δοκάρια στην άκρη τους, χωρίς κατάρρευση της οικοδομής, ώστε να επέρχεται χαλάρωση των εντάσεων.

Ακόμα... Ο συσχετισμός των ποσοτήτων όπως είναι οι “αδρανειακές εντάσεις – δυνάμεις απόσβεσης – ελαστικές δυνάμεις- δυναμικά χαρακτηριστικά κατασκευής – αλληλεπίδραση εδάφους κατασκευής – επιβαλλόμενη κίνηση εδάφους” είναι μη γραμμικής κατεύθυνσης .

Σκοπός του σύγχρονου αντισεισμικού κανονισμού είναι να κατασκευάσει δομές που: α) Σε συχνούς σεισμούς μεγάλης πιθανότητας να συμβούν δεν θα πάθουν τίποτα, β) Σε σεισμούς μέσης πιθανότητας να συμβούν θα πάθουν μικρές, επιδιορθώσιμες ζημιές και γ) Σε πολύ ισχυρούς σεισμούς μικρής όμως πιθανότητας να συμβούν δεν θα έχουμε απώλειες ανθρώπινων ζωών. Άρα δεν θα πρέπει να χρησιμοποιούμε τον όρο «απόλυτα” στις αντισεισμικές κατασκευές. Θα πρέπει να χρησιμοποιούμε τον όρο «ποιοτικές” κατασκευές που σημαίνει εφαρμογή τουλάχιστον των απαιτήσεων όλων των σύγχρονων κανονισμών. Η ποιότητα των κατασκευών και η ασφάλειά τους, είναι και συνάρτηση της οικονομικής κατάστασης των χωρών, μεταξύ των άλλων παραγόντων. Είναι ευνόητο ότι φτωχές χώρες δεν μπορούν να συγκριθούν με χώρες όπου έχουν ακριβούς σύγχρονους αντισεισμικούς κανονισμούς. Συμπέρασμα… δεν υπάρχει απόλυτος αντισεισμικός σχεδιασμός σήμερα, και δεν πρέπει να αναφερόμαστε σε απόλυτο αντισεισμικό σχεδιασμό. Οπότε υπάρχει μεγάλη ανάγκη σήμερα να εφεύρουμε έναν πιο σύγχρονο αντισεισμικό σχεδιασμό ο οποίος να ανταποκρίνεται στον απόλυτο αντισεισμικό σχεδιασμό, με μικρότερο κατασκευαστικό κόστος.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα όπως σχεδιάζουν σήμερα είναι ότι στέλνουν τις εντάσεις του σεισμού στα δοκάρια των οποίων κάμπτετε ο κορμός τους και τα σπάνε.

Αυτό συμβαίνει διότι είναι ασύνδετη η κατασκευή με το έδαφος με αποτέλεσμα όλες οι εντάσεις να οδηγούνται στα κομβικά σημεία. Η ευρεσιτεχνία με την μέθοδο σχεδιασμού με την οποία ενώνει με μηχανισμό πάκτωσης το έδαφος με όλες τις παρειές των τοιχωμάτων στο ανώτατο επίπεδό τους χρησιμοποιώντας τεταμένους τένοντες άνευ συνάφειας, εκτρέπει τις εντάσεις του σεισμού μέσα στο έδαφος, αφαιρώντας αυτές από τις διατομές των δοκών και των τοιχωμάτων παρεμποδίζοντας την παραμόρφωση του φέροντα ελαστικά ο οποίος αδυνατεί να περάσει σε ανελαστικές μετατοπίσεις.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 02 Αύγ 2020, 10:51

seismic έγραψε:
02 Αύγ 2020, 06:32
hellegennes έγραψε:
02 Αύγ 2020, 06:25
seismic έγραψε:
29 Ιούλ 2020, 00:49
Δυστυχώς είμαι στον απόπατο του κόσμου. Θα σας δυσφημήσω με όλη μου την δύναμη στο εξωτερικό που είμαι γνωστός.
Δεν είσαι πουθενά γνωστός.
Καλά ... τραγούδα :xena:
http://www.amoives.gr/forum/%cf%83%cf%8 ... 4f77f1013b
Αυτός είμαι. :c020:
:smt005::smt005:
Ρε συ, πραγματικά δεν καταλαβαίνεις;

Είσαι τόοοοσο γνωστός, που στο λινκ που έβαλες, έχει κάνει 164 δημοσιεύεις από το 2012 μέχρι σήμερα, και κανείς, επαναλαμβάνω ΚΑΝΕΙΣ, δεν απάντησε! Σε γράψανε και συνεχίζουν να σε γράφουν στα παπάρια τους επί 8 χρόνια! Τόσο γνωστός είσαι!

Και καμαρώνεις γι ' αυτό ε; :smt005:

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16976
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 02 Αύγ 2020, 10:57

Τον κυνηγάει το κατεστημενο και σβήνει τις απαντήσεις.
Στην πραγματικότητα όλοι οι μηχανικοί του κόσμου σκοτώνονται για το ποιος θα του πρωτοαπαντησει!

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 02 Αύγ 2020, 11:20

stergiosbik έγραψε:
02 Αύγ 2020, 10:57
Τον κυνηγάει το κατεστημενο και σβήνει τις απαντήσεις.
Στην πραγματικότητα όλοι οι μηχανικοί του κόσμου σκοτώνονται για το ποιος θα του πρωτοαπαντησει!
Τι να απαντήσουν :102:
Αφού ξέρουν ότι ξέρω περισσότερα από αυτούς και θα φάνε τάπα.
Με το ντουφέκι τους ψάχνω να τους βρω.
Ένας πήγε να μου την πει και δες που κατέληξε...
https://www.facebook.com/groups/3075056 ... 559088563/
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 02 Αύγ 2020, 11:27

Λοξίας έγραψε:
02 Αύγ 2020, 10:51
seismic έγραψε:
02 Αύγ 2020, 06:32
hellegennes έγραψε:
02 Αύγ 2020, 06:25


Δεν είσαι πουθενά γνωστός.
Καλά ... τραγούδα :xena:
http://www.amoives.gr/forum/%cf%83%cf%8 ... 4f77f1013b
Αυτός είμαι. :c020:
:smt005::smt005:
Ρε συ, πραγματικά δεν καταλαβαίνεις;

Είσαι τόοοοσο γνωστός, που στο λινκ που έβαλες, έχει κάνει 164 δημοσιεύεις από το 2012 μέχρι σήμερα, και κανείς, επαναλαμβάνω ΚΑΝΕΙΣ, δεν απάντησε! Σε γράψανε και συνεχίζουν να σε γράφουν στα παπάρια τους επί 8 χρόνια! Τόσο γνωστός είσαι!

Και καμαρώνεις γι ' αυτό ε; :smt005:
Το ότι έχουν μπει στα λαγούμια τους δεν φταίω εγώ.
Το ότι κάνω μαθήματα αντισεισμικής τεχνολογίας είναι γεγονός μετά από 650000 επισκέψεις...χωρίς έστω και μια απάντηση!!!
Έχουν μείνει άναυδοι :smt005:
Θα το στείλω στο βιβλίο Γκίνες :003:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την 02 Αύγ 2020, 11:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Αύγ 2020, 11:39

650.000 δικές σου επισκέψεις.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 02 Αύγ 2020, 11:42

hellegennes έγραψε:
02 Αύγ 2020, 11:39
650.000 δικές σου επισκέψεις.
:smt005:
Μη με κάνεις να σου συγκεντρώσω 5000000 επισκέψεις από τα φόρα που γράφω... :xena:
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Αύγ 2020, 11:47

:smt005::smt005::smt005::smt005:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 02 Αύγ 2020, 12:21

hellegennes έγραψε:
02 Αύγ 2020, 11:47
:smt005::smt005::smt005::smt005:
Η Ψωροκωσταινα αρέσκεται να ξεσκίζει τους καινοτόμους και να ταΐζει τους κοπρίτες :011:
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29846
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 02 Αύγ 2020, 12:27

hellegennes έγραψε:
02 Αύγ 2020, 11:47
:smt005::smt005::smt005::smt005:
Με την ευκαιρία, επειδή εγώ είμαι άσχετος εντελώς με το ολο θέμα.
Όντως αυτά που λέει καθώς και τα πειράματα του δε στέκουν πουθενά;

Ή ας πούμε μέσα από την υπερβολή του ίσως κάτι να δουλεύει ;


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 02 Αύγ 2020, 12:55

Otto Weininger έγραψε:
02 Αύγ 2020, 12:27
hellegennes έγραψε:
02 Αύγ 2020, 11:47
:smt005::smt005::smt005::smt005:
Με την ευκαιρία, επειδή εγώ είμαι άσχετος εντελώς με το ολο θέμα.
Όντως αυτά που λέει καθώς και τα πειράματα του δε στέκουν πουθενά;

Ή ας πούμε μέσα από την υπερβολή του ίσως κάτι να δουλεύει ;
Ή άσχετος είσαι και δεν μπορείς να με κρίνεις ή ιδικός και πάμε έναν γύρω ...
Εκτός αν είσαι ιδικός άσχετος... :D
Τι δεν στέκει από αυτά που λέω και τι δεν είναι σωστό στα πειράματα?
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29846
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 02 Αύγ 2020, 13:17

seismic έγραψε:
02 Αύγ 2020, 12:55
Otto Weininger έγραψε:
02 Αύγ 2020, 12:27
hellegennes έγραψε:
02 Αύγ 2020, 11:47
:smt005::smt005::smt005::smt005:
Με την ευκαιρία, επειδή εγώ είμαι άσχετος εντελώς με το ολο θέμα.
Όντως αυτά που λέει καθώς και τα πειράματα του δε στέκουν πουθενά;

Ή ας πούμε μέσα από την υπερβολή του ίσως κάτι να δουλεύει ;
Ή άσχετος είσαι και δεν μπορείς να με κρίνεις ή ιδικός και πάμε έναν γύρω ...
Εκτός αν είσαι ιδικός άσχετος... :D
Τι δεν στέκει από αυτά που λέω και τι δεν είναι σωστό στα πειράματα?
Έχω την αίσθηση, ότι έχεις δυσκολία κατανόησης απλού κειμένου.

Είπα ότι είμαι άσχετος και γι'αυτό ρωτάω έναν σχετικό όπως ο hellegennes αν αυτά που λες είναι εντελώς ανυπόστατα ή μέσα στην υπερβολή τους ίσως έχουν μια εφαρμογή.

Άρα ούτε ιδικός ειμαι, ουτε θα πάμε κάποιον γύρω.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 02 Αύγ 2020, 13:36

Otto Weininger έγραψε:
02 Αύγ 2020, 13:17
seismic έγραψε:
02 Αύγ 2020, 12:55
Otto Weininger έγραψε:
02 Αύγ 2020, 12:27


Με την ευκαιρία, επειδή εγώ είμαι άσχετος εντελώς με το ολο θέμα.
Όντως αυτά που λέει καθώς και τα πειράματα του δε στέκουν πουθενά;

Ή ας πούμε μέσα από την υπερβολή του ίσως κάτι να δουλεύει ;
Ή άσχετος είσαι και δεν μπορείς να με κρίνεις ή ιδικός και πάμε έναν γύρω ...
Εκτός αν είσαι ιδικός άσχετος... :D
Τι δεν στέκει από αυτά που λέω και τι δεν είναι σωστό στα πειράματα?
Έχω την αίσθηση, ότι έχεις δυσκολία κατανόησης απλού κειμένου.

Είπα ότι είμαι άσχετος και γι'αυτό ρωτάω έναν σχετικό όπως ο hellegennes αν αυτά που λες είναι εντελώς ανυπόστατα ή μέσα στην υπερβολή τους ίσως έχουν μια εφαρμογή.

Άρα ούτε ιδικός ειμαι, ουτε θα πάμε κάποιον γύρω.
Αν ο hellegennes μπορούσε να αρθρώσει επιστημονικό λόγο θα το είχε κάνει.
Αρκούνται σε παπαρολογίες Σαν συγγραφέας επιστημονικών άρθρων δεν έχω δυσκολία κατανόησης απλού κειμένου.
https://www.facebook.com/notes/%CF%86%C ... 119002928/
Αν θες να ρωτήσεις ιδικούς αυτοί δεν βρίσκονται εδώ μέσα.
Αυτός είναι ο ιδικός. Άκου την τηλεφωνική του συνέντευξη.
https://www.zougla.gr/greece/article/er ... resitexnia
Ιδικός είμαι και εγώ που γράφω ακαδημαϊκή έρευνα https://www.scirp.org/journal/paperinfo ... erid=59888
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 02 Αύγ 2020, 19:23

Ακούτε εδώ κάτι. Όταν γράφω ένα άρθρο σε επιστημονικό περιοδικό και δημιουργό έναν σκελετό της ιδέας μου και της πρότασής μου αυτό δεν το κάνω για να κρίνεται το περιοδικό που δημοσίευσε την πρότασή μου ως καλό ή κακό περιοδικό. Αυτό το κάνω διότι πιστεύω στην πρότασή μου και εκτίθεμαι για να κρίνεται την πρότασή μου και όχι το περιοδικό ή το πτυχίο μου.
Δικαίωμα στην έρευνα έχει και ο απλός εργάτης.
Όταν εγώ έχω εκθέσει την έρευνά μου δημόσια σε περιοδικά και την έχω αποστείλει και σε όλους τους αρμόδιους φορείς της Ελλάδας και αρνητική απάντηση δεν έχω πάρει τότε δύο πράγματα συμβαίνουν. Ή κάνουν τον αδιάφορο ή προσπαθούν να κουκουλώσουν την έρευνά μου.
Κανένας επιστήμονας όμως δεν μπόρεσε μέχρι σήμερα να την ακυρώσει.
Και εάν μπορεί κάποιος ας το κάνει δημόσια εδώ και τώρα.
Θεωρώ ότι είναι μεγάλο σκάνδαλο να πληρώνονται διάφοροι αρμόδιοι φορείς του κράτους για να μας προστατέψουν από τον σεισμό, και να κρύβονται ενώ έχουν την υποχρέωση να εξετάσουν ερευνητικά την πρότασή μου.
Αν και την έρευνα την έχω φτάσει μόνος μου σε μεγαλύτερα επίπεδα από αυτά που μπορούν αυτοί να την φέρουν.
Ντροπή στην επιστημονική κοινότητα που με πολεμάει Έπρεπε να με βοηθάει. Αντί αυτού πληρώνετε από τον Έλληνα για να θάβει τις ιδέες.
Υπό αυτές τις συνθήκες ουδεμία αξιοπρέπεια και σεβασμό έχω για την επιστημονική κοινότητα.
12 χρόνια έρευνας και μεγάλων εξόδων από την τσέπη μου για να πάρω σκατά στην μούρη μου.
Μια φορά τους πλήρωσα για να μου δώσουν επιστημονικά αποτελέσματα και μου τα έδωσαν λανθασμένα, ζητώντας από εμένα και άλλα χρήματα για να διορθώσουν το δικό τους λάθος.
Αυτή είναι η δική μου αλήθεια που με καίει μέσα μου.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 02 Αύγ 2020, 23:03

Δεν σε πολεμάει κανείς ρε Δον Κιχότη των σεισμών. Απλώς, η "πατέντα" σου δοκιμάστηε και κρίθηκε άχρηστη.
Το ότι την δημοσίευσες σε περιοδικά του κώλου, δεν κάνει καμία διαφορά προς όφελος της "πατέντας" σου.
Διότι σε όποιο σοβαρό περιοδικό την έστειλες, δεν την δημοσίευσαν εξηγώντας σου οτι δεν είναι μαθηματικά τεκμηριωμένη.
Και σε όποιον σοβαρό επιστήμονα απευθύνθηκες, Έλληνα ή ξένο, σου είπε ακριβώς τα ίδια.
Αυτά, στα έχουν πει δεκάδες επιστήμονες του κλάδου.

Και σου έχουν εξηγήσει πως η χορήγηση πατέντας, δεν αποδεικνύει απολύτως τίποτε.
Η πατέντα χορηγείται σε αυτόν που σκέφτεται μια πρωτότυπη ιδέα και την καταθέτει. Δεν σημαίνει επ' ουδενί λόγω, ότι η ιδέα που κατέθεσες θα δουλεύει και θα είναι εκμεταλλεύσιμη. Αν εγώ καταθέσω μια ιδέα για την εξόντωση των κατσαρίδων, που λέει ότι:

"πιάνουμε μία μία κατσαρίδα, της ανοίγουμε το στόμα και της ρίχνουμε τρεις κόκκους από το φάρμακό μου και η κατσαρίδα σκοτώνεται"

να είσαι σίγουρος πως θα πάρω πατέντα!
Το ομοσπονδιακό γραφείο ευρεσιτεχνιών των ΗΠΑ, έχει χορηγήσει χιλιάδες πατέντες για ιδέες πιο εξωφρενικές από την δική μου.

Εσύ, μουλαρώνεις και αρχίζεις το "βρισίδι", πως εσύ είσαι ερευνητής Α, που είναι τίτλος ανώτερος του καθηγητή, και δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο. Πως όλοι οι πολιτικοί μηχανικοί δεν τολμούν να σε αντιμετωπίσουν, κανένας επιστήμονας δεν βγαίνει μπροστά σου και άλλα τέτοια που τα βλέπεις στα όνειρά σου.

Ε, λογικό είναι να μην σε παίρνει κανείς στα σοβαρά, και έτσι εσύ να κλαίγεσαι επί 8 χρόνια σε όποιο φόρουμ βρεις.
Και θα κλαίγεσαι για άλλα 18...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών