ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 18 Νοέμ 2021, 10:58

Λοξίας έγραψε:
18 Νοέμ 2021, 10:15
Αχαχαχαχα...
Τι να διαβάσουμε ρε άσχετε;
Τις χαζομάρες που γράφεις εδώ και 12 χρόνια;
Νομίζεις ότι τις διαβάζει κάποιος άλλος εκτός από δυο τρεις εδώ μέσα;

Άντε που σου λέω να χτίσεις καμιά τσιμεντογωνία και άσε τα μεγαλοπιάσματα...δεν είαι για σένα.
:003:
Δεν πειράζει τα διαβάζουν άλλοι αλλού πιο μορφωμένοι. 1.153.307 Εμφ. :003:
http://www.amoives.gr/forum/%cf%83%cf%8 ... 04464ddde6
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6639
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 18 Νοέμ 2021, 12:07

Ναι, και μιας και τα διαβάζουν, έχεις χεστεί στις παραγγελίες για να χτίσουν με την αρλούμπα σου... :smt005::smt005:

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 18 Νοέμ 2021, 13:43

Λοξίας έγραψε:
18 Νοέμ 2021, 12:07
Ναι, και μιας και τα διαβάζουν, έχεις χεστεί στις παραγγελίες για να χτίσουν με την αρλούμπα σου... :smt005::smt005:
Εύχομαι αυτοί που έχτισαν το σπίτι σου να είναι καλύτεροι από εμένα.
Και όταν γίνει σεισμός να κάτσεις μέσα αφού τους εμπιστεύεσαι.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 18 Νοέμ 2021, 13:52

seismic έγραψε:
17 Νοέμ 2021, 18:44
Πολλοί μου λένε ότι δεν είμαι εφευρέτης, επιστήμονας ή ερευνητής. Απαντήστε αν μπορούμε να καταργήσουμε την κρίσιμη περιοχή αστοχίας ( δηλαδή την συγκέντρωση εντατικών μεγεθών σε ένα συγκεκριμένο σημείο ) την διαφορά δυναμικού στην πρόσφυση πάνω και κάτω από την κρίσιμη περιοχή και το κυριότερο να καταργήσουμε τον μοχλοβραχίονα του τοιχώματος, δηλαδή να κατασκευάσουμε ένα τοίχωμα που να μην κατεβάζει μεγάλες ροπές στην βάση, και να μην αστοχεί το σκυρόδεμα επικάλυψης με διάτμηση λόγο της υπέρ αντοχής του χάλυβα στον εφελκυσμό. Ακόμα να το κάνουμε να αντέχει περισσότερο στην τέμνουσα βάσης. Αυτά είναι τα προβλήματά σας ναι ή όχι? Θέλετε να τα λύσετε? Φαντάσου ότι ένας και μόνο χάλυβας διαμέτρου Φ/30mm αντέχει έλξη 120 τόνων προτού αστοχήσει. Ο φέροντας οργανισμός ενός ορόφου εμβαδού 100 τ.μ ζυγίζει 62 τόνους και μαζί με την τοιχοποιία τα έπιπλα τα δάπεδα ζυγίζει 110 τόνους. Εμείς τοποθετούμε 3500 kg οπλισμού και σε ένα ισχυρό σεισμό έχουμε πρόβλημα αστοχίας. Κάτι φταίει Θέλετε να το μάθετε?
Ας αρχίσουμε πρώτα με την κρίσιμη περιοχή αστοχίας Όταν κάμπτετε ένα υποστύλωμα η μια του πλευρά εφελκύεται και η άλλη θλίβεται.
Εφελκυσμός ονομάζεται η εντατική κατάσταση κατά την οποία σε ένα σώμα ασκούνται δυνάμεις αντίθετης φοράς που τείνουν να το επιμηκύνουν.
Θλίψη ονομάζεται η εντατική κατάσταση κατά την οποία σε ένα σώμα ασκούνται δυνάμεις αντίθετης φοράς που τείνουν να το συμπιέσουν.
Αυτές οι δυνάμεις θλίψης και εφελκυσμού έχουν κάτι κοινό και αυτό είναι ότι έχουν αντίθετη φορά.
Αντίθετη φορά σημαίνει ότι οι δυνάμεις ή κάπου συναντιούνται ή κάπου διαχωρίζουν την κατεύθυνσή τους. Το σημείο που οι δυνάμεις συναντιούνται για την θλίψη και το σημείο που διαχωρίζουν την κατεύθυνσή τους προς τα πάνω και προς τα κάτω για τον εφελκυσμό,ονομάζεται ''κρίσιμη περιοχή αστοχίας'' Στην κρίσιμη περιοχή αστοχίας οι δυνάμεις έχουν την μέγιστη τιμή τους και αυτός είναι ο λόγος που αστοχεί η διατομή του υποστυλώματος σε αυτή την ''κρίσιμη περιοχή αστοχίας'' Ένα τοίχωμα ή τοιχίο κάμπτεται πιο δύσκολα από ένα υποστύλωμα τετράγωνης διατομής. Η κρίσιμη περιοχή αστοχίας στο ελαστικό υποστύλωμα δημιουργείται από την κάμψη του κορμού του, ενώ στο άκαμπτο τοίχωμα δημιουργείται από διάτμηση. Διάτμηση υπάρχει όπου υπάρχει αστοχία προερχόμενη από εφελκυσμό και έχει πάντα διεύθυνση διασταυρούμενη με την διεύθυνση του άξονα εφελκυσμού.
Πως καταργώ την κρίσιμη περιοχή αστοχίας προερχόμενη από κάμψη ή από διάτμηση ?
Δηλαδή πως εξαφανίζω την κάμψη και την διάτμηση.
Για να υπάρξει κρίσιμη περιοχή αστοχίας προερχόμενη από κάμψη και διάτμηση πρέπει να υπάρχει ο εφελκυσμός. Χωρίς εφελκυσμό τίποτα από αυτά δεν υπάρχει. Πως καταργούμε τον εφελκυσμό? Απλά καταργούμε τον εφελκυσμό που τείνει να επιμηκύνει την διατομή, εφαρμόζοντας στο μέρος αυτό της παρειάς του τοιχώματος δυνάμεις θλίψης που τείνουν να συμπιέσουν την διατομή. Κατ αυτόν τον τρόπο επέρχεται ισορροπία δυνάμεων και καταργείται ο εφελκυσμός και μαζί με αυτόν η κάμψη, η αστοχία από διάτμηση και η κρίσιμη περιοχή Αυτή η μέθοδος ονομάζεται προένταση και δεν είναι δική μου εφεύρεση.
Τέμνουσα βάσης
Η επιτάχυνση του σεισμού και η αντίδραση της μάζας της κατασκευής προς την αντίθετη φορά δημιουργούν την αδράνεια που ισούται με την μάζα σε κιλά επί την επιτάχυνση. Η αδράνεια και η τέμνουσα βάσης είναι το ίδιο. Η τέμνουσα βάσης είναι αυτή που κόβει στα δύο μια στήλη βιβλίων που πάμε να την μετακινήσουμε απότομα. Η ίδια δύναμη κόβει το τοίχωμα σε μια απότομη επιτάχυνση του σεισμού.
Αν βάλουμε με τα χέρια μας μια δύναμη πάνω κάτω η στήλη των βιβλίων δεν θα κοπή στα δύο. Το ίδιο συμβαίνει και στο τοίχωμα. Αν εφαρμόσουμε θλίψη στην διατομή του δεν θα έχουμε αστοχία από τέμνουσα. Αυτό λέγεται προένταση και δεν είναι δική μου εφεύρεση.
Αστοχία του σκυροδέματος επικάλυψης με διάτμηση λόγο της υπέρ αντοχής του χάλυβα στον εφελκυσμό.
Η συνεργασία μεταξύ σκυροδέματος και χάλυβα επιτυγχάνεται με τη συνάφεια. Με τον όρο συνάφεια ορίζεται η συνδυασμένη δράση των μηχανισμών που παρεμποδίζουν τη σχετική ολίσθηση μεταξύ των ράβδων του οπλισμού και του σκυροδέματος που τις περιβάλλει. Οι επιμέρους μηχανισμοί της συνάφειας είναι η πρόσφυση, η τριβή και, για την περίπτωση ράβδων χάλυβα με νευρώσεις, η αντίσταση του σκυροδέματος το οποίο εγκλωβίζεται μεταξύ των νευρώσεων. Η συνδυασμένη δράση των μηχανισμών αυτών θεωρείται ισοδύναμη με την ανάπτυξη διατμητικών τάσεων στη διεπιφάνεια σκυροδέματος και χάλυβα. Όταν οι τάσεις αυτές φθάσουν στην οριακή τιμή τους επέρχεται καταστροφή της συνάφειας με τη μορφή διάρρηξης του σκυροδέματος κατά μήκος των ράβδων και αποκόλλησης των ράβδων χάλυβα. Βασικά αυτό το πρόβλημα αστοχίας δημιουργείται γιατί πρέπει κανονικά να υπάρχει ισοδύναμη συνεργασία των δύο υλικών η οποία δεν υπάρχει. Όταν ο χάλυβας εφελκύεται το σκυρόδεμα προσπαθεί να τον συγκρατήσει μέσα στην δομή μου. Όμως η υπέρ αντοχή του χάλυβα στον εφελκυσμό, και η μικρή αντοχή του σκυροδέματος επικάλυψης στην διάτμηση δεν συμβιβάζονται. Για τον λόγο αυτό σε έναν σεισμό σπάει το σκυρόδεμα επικάλυψης και παύει η συνεργασία των δύο υλικών με καταστροφικά αποτελέσματα. Για τον λόγο αυτό δεν θα δείτε ποτέ σε χαλάσματα έστω και ένα σίδερο κομμένο.
Υπάρχει λύση για αυτό το πρόβλημα?
Ναι υπάρχει. Χρησιμοποιούμαι τον μηχανισμό συνεργασίας της συνάφειας σαν δευτερεύοντα οπλισμό, και σαν πρωτεύοντα οπλισμό χρησιμοποιούμε πάλη τον μηχανισμό της προέντασης. Δηλαδή επιβάλομε θλίψη στην διατομή του τοιχώματος, με προεντεταμένους τένοντες άνευ ή με συνάφεια, την οποία αντέχει μια χαρά το σκυρόδεμα και καταργούμε την αστοχία από διάτμηση αφού αλλάξαμε τον μηχανισμό συνεργασίας της συνάφειας με αυτόν της προέντασης που δεν υφίσταται μηχανισμός διάτμησης. Αυτός είναι και ο λόγος που ενώ χρησιμοποιούμε 3500 κιλά οπλισμού σε μία κατασκευή εμβαδού 100 τ.μ εν τούτης έχουμε αστοχίες ( γιατί δεν αντέχει στην διάτμηση το σκυρόδεμα )
Ως τώρα σας εξήγησα πως με την μέθοδο της προέντασης καταργούμε ποσοτικά την αστοχία από την τέμνουσα βάσης, την αστοχία από διάτμηση, πως καταργούμε την κάμψη και την κρίσιμη περιοχή αστοχίας που συγκεντρώνονται οι μεγαλύτερες εντάσεις.
Πως καταργούμε την διαφορά δυναμικού γύρω από την κρίσιμη περιοχή αστοχίας.
Ο μηχανισμός της συνάφειας παρουσιάζει μηχανισμό αστοχίας πάντα κοντά στον κορμό του τοιχώματος κοντά στην βάση. Οι δυνάμεις συνάφειας από την κρίσιμη περιοχή και κάτω είναι μικρότερες από αυτές που έχουν αντίθετη κατεύθυνση και δρουν από την κρίσιμη περιοχή και πάνω όταν έλκονται. Δημιουργείτε διαφορά δυναμικού και εξολκεύση του χάλυβα γίνεται ακόμα πιο εύκολα από την κάτω μεριά της κρίσιμης περιοχής. Στην προένταση δεν υφίσταται η διαφορά δυναμικού αφού δεν υπάρχει κρίσιμη περιοχή διαχωρισμού τις φοράς των εντάσεων.
Πως καταργώ τον συντονισμό.
Όταν η περίοδος εδάφους κατασκευής συμπέσουν να είναι ίδιες επέρχεται ιδιοπερίοδος ή αλλιώς συντονισμός.
Κατά τον συντονισμό κάθε μετατόπιση των κόμβων της ανώτατης στάθμης της κατασκευής μεγαλώνει ολοένα και περισσότερο προς το άπειρο με αποτέλεσμα μέσα στην σεισμική διάρκεια να καταστρέφεται η κατασκευή. Ως τώρα αυτό το πρόβλημα είναι άλυτο.
Εγώ το έλυσα εφαρμόζοντας προένταση στις διατομές για να ελέγξω την παραμόρφωση προερχόμενη από κάμψη, και πάκτωση του τένοντα προέντασης με το έδαφος θεμελίωσης χρησιμοποιώντας βαθιές αγκυρώσεις εδάφους, για να σταματήσω τον συντονισμό, δηλαδή να ελέγξω την μετατόπιση των κόμβων της ανώτατης στάθμης με μία εξωτερική δύναμη προερχόμενη από το έδαφος. Ελέγχοντας την παραμόρφωση του κορμού των τοιχωμάτων μέσο του μηχανισμού της προέντασης και των δύσκαμπτων τοιχωμάτων, και ελέγχοντας την ροπή ανατροπής του τοιχώματος με την πάκτωση στο έδαφος όλων των παρειών του, εξασφάλισα τον έλεγχο του συντονισμού, την αποτροπή μεταφορά ροπών στους κόμβους και καθ αυτόν τον τρόπο εξασφάλισα τον έλεγχο των παραμορφώσεων του φέροντα οργανισμού. Και ξέρουμε ότι χωρίς ανελαστική παραμόρφωση δεν υφίσταντε και αστοχίες αφού ελέγχοντας την παραμόρφωση ελέγχεις και τις αστοχίες.
Με την μέθοδο σχεδιασμού, πάκτωσης των κόμβων της ανώτατης στάθμης με το έδαφος ευελπιστώ να εκτρέψω τις πλάγιες αδρανειακές εντάσεις του σεισμού μέσα στο έδαφος από όπου και προήλθαν αφαιρώντας καθ αυτόν τον τρόπο μεγάλες εντάσεις και αστοχίες πάνω από τον φέροντα οργανισμό του κτιρίου εξασφαλίζοντας συγχρόνως μία πιο ισχυρή φέρουσα ικανότητα του εδάφους θεμελίωσης. Με τον κατάλληλο σχεδιασμό διαστασιολόγισης των τοιχωμάτων και την τοποθέτηση τους σε κατάλληλες θέσεις αποτρέπουμε και τον στρεπτοκαμπτικό λυγισμό που εμφανίζεται σε ασύμμετρες και μεταλλικές υψίκορμες κατασκευές.
Πως καταργώ τον μοχλοβραχίονα του τοιχώματος που κατεβάζει μεγάλες ροπές στην βάση
Χωρίς ροπή στον κορμό του τοιχώματος δεν υφίσταται μοχλοβραχίονας αφού οι δυνάμεις της ροπής ανατροπής κατευθύνονται μέσα στο έδαφος.
Σε αυτά τα σπίτια βάζετε το κεφάλι το δικό σας και της οικογένειά σας από κάτω.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 18 Νοέμ 2021, 22:45

Είμαι σίγουρος ότι αυτά που λέω είναι επιστημονικά τεκμηριωμένα και άλλο τόσο σίγουρος ότι μερικοί πολιτικοί μηχανικοί, όλλοι οι αρμόδιοι φορείς στην Ελλάδα και τα μέσα ενημέρωσης είναι εναντίον μου προσπαθώντας να κρύψουν την αλήθεια της έρευνάς μου πάνω στην αντισεισμική τεχνολογία των κατασκευών. Κάνουν ότι δεν ακούν σε αυτά που λέω και αν συνεχίσω αντί να μου απαντήσουν με διαγράφουν από το μέσον ενημέρωσης που γράφω.
Είναι σαν κάποιος να έχει καταδικάσει τους Έλληνες επιστήμονες στην αφάνεια και την Ελλάδα να παραμείνει μια υποαναπτυγμένη χώρα.
Αυτοί οι ανθέλληνες βρίσκονται παντού σαν τρόλ και σκοπός τους είναι να συκοφαντήσουν κάθε εφεύρεση χωρίς κανένα επιστημονικό έρεισμα.
Αν είσαστε Έλληνες σας ζητώ υποστήριξη ως προς αυτούς τους συκοφάντες αλλά σας ζητώ και σκληρή επιστημονική αντιπαράθεση μαζί μου αν διαφωνείτε με αυτά που λέω.
Δεν έχω το αλάθητο αλλά πιστεύω ότι η επιστήμη δεν είναι κάτι σταθερό. Προβλήματα υπάρχουν στην επιστήμη και θα υπάρχουν πάντα και η επιστημονική μέθοδος σχεδιασμού που θα λύνει περισσότερα προβλήματα από ότι λύνει η πεπατημένη πρέπει να αναδεικνύεται και να υποστηρίζεται από όλους.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 19 Νοέμ 2021, 19:05

Εγώ είμαι πιο μπροστά από τους Ιάπωνες αλλά είμαι μόνος μου.
Δέστε αυτό τα δύο βίντεο ( το πρώτο η δική μου πατέντα ) και την φωτογραφεία και θα καταλάβετε τι παίζει στην Ελλάδα που κοιμούνται όρθιοι!


Εγώ έχω περισσότερες καινοτομίες από τους Ιάπωνες. Εγώ ελέγχω την μετατόπιση γιατί ελέγχω την ανατροπή του φρεατίου μέσω πάκτωσης και η πάκτωση της βάσης δεν είναι πρόβλημα γιατί το φρεάτιο δεν κατεβάζει ροπές στην βάση.1) Οριζόντια σεισμική μόνωση έχω και εγώ. 2) Άκαμπτο ανεξάρτητο φρεάτιο που διαπερνά όλους τους ορόφους έχω και εγώ. Χρησιμοποιείται για πολλούς λόγους α) για την τοποθέτηση μηχανισμών απόσβεσης κρούσης μεταξύ των δύο ανεξάρτητων δομών στο ύψος των διαφραγμάτων. β) Οι κρούσεις μεταξύ των δύο διαφορετικών και ανεξάρτητων φορέων αλληλοεξουδετερώνουν τις μετατοπίσεις και αποκλείουν τον συντονισμό εδάφους κατασκευής ( ιδιοπερίοδο ) γ) αποκλείουν την διαφορά φάσης μετατόπισης των καθ ύψος ορόφων. δ) Μεταξύ του φρεατίου και του ελαστικού φέροντα δεν υπάρχει σύνδεση οπότε δεν υπάρχουν και ροπές στους κόμβους. ε) Λόγο της ελαστικότητας του εξωτερικού φορέα και λόγο της ύπαρξης του φρεατίου δεν υφίσταται ποτέ ανελαστική μετατόπιση και στους δύο ανεξάρτητους φορείς. Αν δεις το βίντεο μου υπάρχει πάκτωση στο έδαφος για να σταματά την όποια ροπή ανατροπής υπάρχει στο φρεάτιο, αλλά αυτό το κάνει ελαστικά και με άλλη μία σεισμική απόσβεση στο δώμα. Οι τένοντες στο δώμα έχουν υδραυλικά συστήματα έλξης τα οποία δεν τα αφαιρούμε αλλά παραμένουν εκεί για πάντα για να δημιουργούν σεισμική απόσβεση, για να ελέγχουν αυτόματα και ελαστικά την ροπή ανατροπής του φρεατίου και για να διορθώνουν αυτόματα την έρπη του τένοντα ή την χαλάρωση του μηχανισμού πάκτωσης. Όλα αυτά είναι καινοτομίες που τις αρνούνται τα ξουράφια στην Ελλάδα. Επιπλέον η προένταση στο φρεάτιο αυξάνει ποσοτικά την αντοχή ως προς την τέμνουσα των κρούσεων και σταματά όποια αστοχία προέρχεται από διάτμιση ή κάμψη. Επίσης αποκλείεται οποιαδήποτε αστοχία διάτμησης του σκυροδέματος επικάλυψης προερχόμενη από την υπέρ αντοχή του χάλυβα στον εφελκυσμό, ( όπως συμβαίνει στον μηχανισμό της συνάφειας ) διότι έχω καταργήσει τον μηχανισμό της συνάφειας. Το κτίριο είναι ανεξάρτητος φορέας από το φρεάτιο. Λικνίζεται ελαστικά καταναλώνοντας ενέργεια και πριν περάσει σε ανελαστική μετατόπιση συγκρούεται πάνω στον σεισμικό αρμό και εξουδετερώνεται κάθε ανελαστική μετατόπιση. Η Γη και το φρεάτιο είναι ένα σώμα έχουν ακριβώς την ίδια ιδιοσυχνότητα. Όταν δύο φορείς συγκρούονται υπάρχει εξίσωση δυνάμεων και αλληλοεξουδετερώνονται μεταξύ των οι δυνάμεις και αν μεταξύ των τοποθετήσεις υλικό απόσβεσης αυτό δημιουργεί απόσβεση. Απόσβεση δημιουργούν και τα υγρά των υδραυλικών συστημάτων ( ιξώδη απόσβεση ) τοποθετημένα στα ανώτατα άκρα του φρεατίου διότι παρεμποδίζοντας την ροπή ανατροπής του φρεατίου τα υγρά τους θερμαίνονται μετατρέποντας την δύναμη ροπής ( την κίνηση ) σε θερμότητα. Εικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 20 Νοέμ 2021, 15:56

Έτσι θέλω τον ΚΑΝ.ΕΠΕ!
Εικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6639
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 20 Νοέμ 2021, 21:36

seismic έγραψε:
18 Νοέμ 2021, 22:45
Είμαι σίγουρος ότι αυτά που λέω είναι επιστημονικά τεκμηριωμένα και άλλο τόσο σίγουρος ότι μερικοί πολιτικοί μηχανικοί, όλλοι οι αρμόδιοι φορείς στην Ελλάδα και τα μέσα ενημέρωσης είναι εναντίον μου προσπαθώντας να κρύψουν την αλήθεια της έρευνάς μου πάνω στην αντισεισμική τεχνολογία των κατασκευών.
Χαχαχαχαχα... :smt005::smt005::smt005:
Παγκόσμια συνωμοσία για να φιμώσουν τον σωτήρα της ανθρωπότητας... :smt005:
seismic έγραψε:
18 Νοέμ 2021, 22:45
Κάνουν ότι δεν ακούν σε αυτά που λέω και αν συνεχίσω αντί να μου απαντήσουν με διαγράφουν από το μέσον ενημέρωσης που γράφω.
Εκτός από άσχετος είσαι και μέγας ψεύτης...

Οπότε σε προειδοποίησαν

Και μάλιστα παραπέμπουν σε τι συζητήσατε το 2012
όπου στην 2η σελίδα, εξηγούν τους λόγους του πρώτου μπαναρίσματος μιας και είχες φτιάξει δύο λογαριασμούς για να συνεχίσεις την μπουρδολογία...και στην 6η σελίδα ξανακλειδώνουν το νήμα, λόγω ακατάσχετης μπουρδολογίας...

Αλλά εσύ τον χαβά σου, να και το τελευταίο σου μπανάρισμα από το φόρουμ μηχανικών

Ποιοι κάνουν ότι δεν σε ακούνε ρε παλιοψέυτη;
Οι άνθρωποι σε δέχτηκαν και προσπάθησαν να κάνουν διάλογο μαζί σου, αλλά εσύ παρίστανες τον ανώτερο καθηγητή...
Ούτε καν ντρέπεσαι που γράφεις και εδώ ψέματα...

.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 20 Νοέμ 2021, 22:28

Λοξίας έγραψε:
20 Νοέμ 2021, 21:36
seismic έγραψε:
18 Νοέμ 2021, 22:45
Είμαι σίγουρος ότι αυτά που λέω είναι επιστημονικά τεκμηριωμένα και άλλο τόσο σίγουρος ότι μερικοί πολιτικοί μηχανικοί, όλλοι οι αρμόδιοι φορείς στην Ελλάδα και τα μέσα ενημέρωσης είναι εναντίον μου προσπαθώντας να κρύψουν την αλήθεια της έρευνάς μου πάνω στην αντισεισμική τεχνολογία των κατασκευών.
Χαχαχαχαχα... :smt005::smt005::smt005:
Παγκόσμια συνωμοσία για να φιμώσουν τον σωτήρα της ανθρωπότητας... :smt005:
seismic έγραψε:
18 Νοέμ 2021, 22:45
Κάνουν ότι δεν ακούν σε αυτά που λέω και αν συνεχίσω αντί να μου απαντήσουν με διαγράφουν από το μέσον ενημέρωσης που γράφω.
Εκτός από άσχετος είσαι και μέγας ψεύτης...

Οπότε σε προειδοποίησαν

Και μάλιστα παραπέμπουν σε τι συζητήσατε το 2012
όπου στην 2η σελίδα, εξηγούν τους λόγους του πρώτου μπαναρίσματος μιας και είχες φτιάξει δύο λογαριασμούς για να συνεχίσεις την μπουρδολογία...και στην 6η σελίδα ξανακλειδώνουν το νήμα, λόγω ακατάσχετης μπουρδολογίας...

Αλλά εσύ τον χαβά σου, να και το τελευταίο σου μπανάρισμα από το φόρουμ μηχανικών

Ποιοι κάνουν ότι δεν σε ακούνε ρε παλιοψέυτη;
Οι άνθρωποι σε δέχτηκαν και προσπάθησαν να κάνουν διάλογο μαζί σου, αλλά εσύ παρίστανες τον ανώτερο καθηγητή...
Ούτε καν ντρέπεσαι που γράφεις και εδώ ψέματα...

.
Εγώ δεν μπορώ να δω αυτά τα link Banned

You do not have permission to view this site. Αυτοί είστε φιμώνεται την επιστημονική άποψη. ΧΕΙΡΌΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΝΤΟΓΑΝ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΦΙΜΏΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΓΝΩΜΗ


Πάντως Ή οι Έλληνες επιστήμονες είναι λαμόγια σαν εσένα, ή οι ξένοι επιστήμονες είναι άσχετοι.
Γιατί δεν εξηγείται αλλιώς πως με αποδέχονται στο εξωτερικό οι ερευνητές και εδώ με πολεμούν? https://www.researchgate.net/profile/Ioannis-Lymperis
Έχεις εξήγηση για αυτό?
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 21 Νοέμ 2021, 07:40

seismic έγραψε:
20 Νοέμ 2021, 22:28
Λοξίας έγραψε:
20 Νοέμ 2021, 21:36
seismic έγραψε:
18 Νοέμ 2021, 22:45
Είμαι σίγουρος ότι αυτά που λέω είναι επιστημονικά τεκμηριωμένα και άλλο τόσο σίγουρος ότι μερικοί πολιτικοί μηχανικοί, όλλοι οι αρμόδιοι φορείς στην Ελλάδα και τα μέσα ενημέρωσης είναι εναντίον μου προσπαθώντας να κρύψουν την αλήθεια της έρευνάς μου πάνω στην αντισεισμική τεχνολογία των κατασκευών.
Χαχαχαχαχα... :smt005::smt005::smt005:
Παγκόσμια συνωμοσία για να φιμώσουν τον σωτήρα της ανθρωπότητας... :smt005:
seismic έγραψε:
18 Νοέμ 2021, 22:45
Κάνουν ότι δεν ακούν σε αυτά που λέω και αν συνεχίσω αντί να μου απαντήσουν με διαγράφουν από το μέσον ενημέρωσης που γράφω.
Εκτός από άσχετος είσαι και μέγας ψεύτης...

Οπότε σε προειδοποίησαν

Και μάλιστα παραπέμπουν σε τι συζητήσατε το 2012
όπου στην 2η σελίδα, εξηγούν τους λόγους του πρώτου μπαναρίσματος μιας και είχες φτιάξει δύο λογαριασμούς για να συνεχίσεις την μπουρδολογία...και στην 6η σελίδα ξανακλειδώνουν το νήμα, λόγω ακατάσχετης μπουρδολογίας...

Αλλά εσύ τον χαβά σου, να και το τελευταίο σου μπανάρισμα από το φόρουμ μηχανικών

Ποιοι κάνουν ότι δεν σε ακούνε ρε παλιοψέυτη;
Οι άνθρωποι σε δέχτηκαν και προσπάθησαν να κάνουν διάλογο μαζί σου, αλλά εσύ παρίστανες τον ανώτερο καθηγητή...
Ούτε καν ντρέπεσαι που γράφεις και εδώ ψέματα...

.
Εγώ δεν μπορώ να δω αυτά τα link Banned

You do not have permission to view this site. Αυτοί είστε φιμώνεται την επιστημονική άποψη. ΧΕΙΡΌΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΝΤΟΓΑΝ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΦΙΜΏΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΓΝΩΜΗ


Πάντως Ή οι Έλληνες επιστήμονες είναι λαμόγια σαν εσένα, ή οι ξένοι επιστήμονες είναι άσχετοι.
Γιατί δεν εξηγείται αλλιώς πως με αποδέχονται στο εξωτερικό οι ερευνητές και εδώ με πολεμούν? https://www.researchgate.net/profile/Ioannis-Lymperis
Έχεις εξήγηση για αυτό?
Εγώ έχω απάντηση. Ξέρεις γιατί οι Έλληνες επιστήμονες προοδεύουν στο εξωτερικό? Γιατί δεν υπάρχει επιστήμη στην Ελλάδα.
Είναι όλα λαμόγια.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 21 Νοέμ 2021, 08:11

Αλήθεια τι κάνουμε σήμερα στην Ελλάδα για να ενισχύσουμε ένα παλιό υφιστάμενο κτίριο ή ένα σεισμόπληκτο κτίριο έναντι του σεισμού?
Η ασφάλεια είναι σοβαρό θέμα. Άλλο να κάνεις ανακαίνιση στα πλακάκια και άλλο να κάνεις επέμβαση στην στατικότητα του κτιρίου εξασφαλίζοντας στατική επάρκεια. Και όμως κάνουν ανακαίνιση στα πλακάκια το βάφουν, κρύβουν τα προβλήματα με λάσπη και το πουλούν.
Εγώ έχω την λύση με λίγα χρήματα να αποκατασταθεί η στατική επάρκεια του κτιρίου.
Αλλά δεν σας λέω πως... :003:
Ρωτήστε τα λαμόγια να σας ξεσκίσουν.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 21 Νοέμ 2021, 09:48

Σε έναν σεισμό υπάρχει μετατόπιση του εδάφους και δημιουργείται μια αντίθετη δύναμη αδράνειας στην μάζα της κατασκευής το μέγεθος της οποίας εξαρτάτε από το βάρος της μάζας την επιτάχυνση της μετατόπισης της κατασκευής και το ύψος της κατασκευής.
Η κατασκευή παραμορφώνεται και δημιουργεί αστοχίες έως και κατάρρευση. Αν σταματήσουμε την παραμόρφωση της κατασκευής θα σταματήσουμε και τις βλάβες αφού αυτοί οι δύο παράγοντες σχετίζονται άμεσα. Για να σταματήσει η παραμόρφωση δεν υπάρχει άλλη λύση από το να επιβάλουμε δυνάμεις αντίδρασης, δηλαδή δυνάμεις αντίθετης κατεύθυνσης από αυτές τις δυνάμεις τις αδράνειας ώστε να επέλθει απόκριση ισορροπίας δυνάμεων και να σταματήσει η παραμόρφωση. Σήμερα η επιστήμη των πολιτικών μηχανικών που ασχολούνται με αυτά τα προβλήματα στατικότητας των κατασκευών κάνει φοβερά λάθη. Δύο είναι τα κυριότερα λάθη που κάνει. Το πρώτο είναι ότι προσπαθεί με τις μικρές διατομές των δοκών και των υποστυλωμάτων και τοιχωμάτων να δημιουργήσει αντίθετες δυνάμεις ισορροπίας. Σε έναν βαθμό το καταφέρνει αλλά σε μεγάλους σεισμούς με διάρκεια έχει πρόβλημα. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζουν και δεν το έχουν καταλάβει είναι ότι όσο αυξάνουν τις διατομές και τον οπλισμό για να εξισώσουν τις δυνάμεις αδράνειας, τόσο αυξάνουν και την μάζα της κατασκευής η οποία τροφοδοτεί με μεγαλύτερες εντάσεις την αδράνεια. Όσο αυξάνουν το ύψος της κατασκευής τόσο μεγαλύτερη είναι η αδράνεια και η καταπόνηση των διατομών γύρο από τους κόμβους. Το αποτέλεσμα είναι να αυξάνουν τις διατομές τον οπλισμό και συγχρόνως το κόστος των κατασκευών χωρίς να επιτυγχάνουν αποτέλεσμα στατικής επάρκειας σε μεγάλης επιτάχυνσης και διάρκειας σεισμούς. Το ότι δεν καταρρέουν συχνά οι κατασκευές οφείλεται στο ότι αυτοί οι σεισμοί συμβαίνουν σπάνια.
Το δεύτερο μεγάλο λάθος που κάνουν στον σχεδιασμό είναι ότι βάζουν να συνεργαστούν μαζί δύο υλικά που το ένα έχει υπέρ αντοχή και το άλλο καμία αντοχή. Μιλώ για τον χάλυβα και το σκυρόδεμα. Ο χάλυβας έχει υπέρ αντοχή στον εφελκισμό και το σκυρόδεμα έχει υπέρ αντοχή στην θλίψη. Τα τοποθετούν να συνεργαστούν μαζί χρησιμοποιώντας τον μηχανισμό της συνάφειας. Αυτός ο μηχανισμός έχει πρόβλημα διότι αναγκάζει το σκυρόδεμα να παραλάβει και άλλες δυνάμεις εκτός αυτής της θλίψης στην οποία έχει υπέρ αντοχές. Το σκυρόδεμα δεν αντέχει στην διάτμηση και ο μηχανισμός της συνάφειας το αναγκάζει να παραλάβει μεγάλες δυνάμεις διάτμησης οι οποίες δημιουργούνται στην διεπιφάνεια του σκυροδέματος επικάλυψης και του χάλυβα. Το αποτέλεσμα είναι να αστοχεί με διάρρηξη το σκυρόδεμα επικάλυψης, να χάνεται η συνεργασία σκυροδέματος και χάλυβα, και να ακυρώνεται η χρήση του χάλυβα ως προς την παραλαβή του εφελκυσμού οπότε η κατασκευή καταρρέει. Αυτό το πρόβλημα μεγαλώνει γιατί ο μηχανισμός αυτός εκτός των άλλων μετατρέπει το τοίχωμα σε τεράστιο μοχλοβραχίονα ο οποίος κατεβάζει μεγάλες ροπές στην βάση. Αυτό σημαίνει ότι δημιουργεί κρίσιμη περιοχή αστοχίας δηλαδή περιοχή στον κορμό του τοιχώματος κοντά στην βάση όπου εκεί και πολλαπλασιάζονται οι εντάσεις και δημιουργούν διαφορά δυναμικού στην πρόσφυση. Το αποτέλεσμα είναι καταστροφικό διότι ακυρώνεται η συνεργασία της συνάφειας και η κατασκευή καταρρέει. Αυτός είναι και ο λόγος που ενώ τοποθετούμε χιλιάδες κιλά χάλυβα η κατασκευή καταρρέει. Σκεφτείτε ότι μια κατασκευή ενός ορόφου εμβαδού 100 τ.μ τελειωμένη ζυγίζει 100 τόνους και έχει μέσα της οπλισμό 3500 κιλών. Ένας και μόνο χάλυβας οπλισμού από αυτούς που έχει η κατασκευή διαμέτρου 40 mm σηκώνει 120 τόνους πριν αστοχήσει. Το πρόβλημα του ότι τα 3500 kg οπλισμού δεν είναι αρκετά για να κρατήσουν όρθια την κατασκευή σε μεγάλο σεισμό οφείλονται σε αυτά που ανέφερα πάρα πάνω.
Όταν εντοπίζεις το ακριβές πρόβλημα μπορείς να βρεις και την λύση και αυτό έκανα για να σώσω τις κατασκευές από κατάρρευση στον μεγάλο σεισμό. Οι πολιτικοί μηχανικοί και οι αρμόδιοι φορείς του κράτους της Ελλάδας αρνούνται συστηματικά να συνεργαστούν μαζί μου και να λύσουμε το πρόβλημα που λέγεται σεισμός. Αυτό το θεωρώ εγκληματικό.
Θα σας πω την λύση στα πάρα πάνω προβλήματα και όποιος θεωρεί ότι κάνω λάθος ας μου το πει τεκμηριωμένα.
1) Οι πολιτικοί μηχανικοί σχεδιάζουν έτσι ώστε οι διατομές του φέροντα να δημιουργήσουνε την απαιτούμενη εξίσωση δυνάμεων ισορροπίας.
Λάθος. Το σωστό είναι α) Να εκ τρέψουμε τις δυνάμεις αδράνειας έξω από την κατασκευή προτού αυτές κατευθυνθούν στις διατομές.
β) Οι δυνάμεις απόκρισης δεν πρέπει να προέρχονται από τις διατομές των φερόντων στοιχείων, αλλά από εξωτερικές δυνάμεις οι οποίες να μεταφέρονται πάνω στην κατασκευή για να ισορροπήσουν τις δυνάμεις αδράνειας και να αποτρέψουν παραμορφώσεις και αστοχίες.
γ) Οι δυνάμεις απόκρισης δεν πρέπει να έχουν μάζα ( kg ) ώστε να μην αυξάνουν τις εντάσεις αδράνειας.
δ) Ο χάλυβας πρέπει να αναλαμβάνει μόνο εφελκυσμό στον οποίο έχει υπέρ αντοχές, και το σκυρόδεμα μόνο δυνάμεις θλίψης όπου έχει υπέρ αντοχές.
ε) Πρέπει να αποκλείσουμε οποιαδήποτε διατμητική αστοχία προέρχεται είτε από κάμψη, είτε από εφελκυσμό, είτε λόγο της υπέρ αντοχής του χάλυβα στον εφελκυσμό ο οποίος στρέφει την αστοχία σε ''διατμητικής μορφής'' στον μηχανισμό της συνάφειας.
ζ) Πρέπει σε κάθε κατασκευή να παίρνουμε δείγματα εδάφους ( καρότα ) για να ξέρουμε σε τι έδαφος στηρίζεται η κατασκευή, τι κινδύνους κρύβει και αν χρειαστεί να το ενισχύουμε.
η) Πρέπει να δημιουργήσουμε μηχανισμούς απόσβεσης σεισμικής ενέργειας και συστήματα που να αποτρέπουν τον μηχανισμό του συντονισμού, δηλαδή την ιδιοπερίοδο εδάφους κατασκευής η οποία επιφέρει την αύξηση της μετατόπισης και παραμόρφωσης των στοιχείων προς το άπειρον μέσα στην διάρκεια του χρόνου.
Πως τα κατορθώνουμε όλα αυτά ρίχνοντας το κόστος των κατασκευών στην συνέχεια.....
Ας αρχίσουμε πρώτα με την κρίσιμη περιοχή αστοχίας Όταν κάμπτετε ένα υποστύλωμα η μια του πλευρά εφελκύεται και η άλλη θλίβεται.
Εφελκυσμός ονομάζεται η εντατική κατάσταση κατά την οποία σε ένα σώμα ασκούνται δυνάμεις αντίθετης φοράς που τείνουν να το επιμηκύνουν.
Θλίψη ονομάζεται η εντατική κατάσταση κατά την οποία σε ένα σώμα ασκούνται δυνάμεις αντίθετης φοράς που τείνουν να το συμπιέσουν.
Αυτές οι δυνάμεις θλίψης και εφελκυσμού έχουν κάτι κοινό και αυτό είναι ότι έχουν αντίθετη φορά.
Αντίθετη φορά σημαίνει ότι οι δυνάμεις ή κάπου συναντιούνται ή κάπου διαχωρίζουν την κατεύθυνσή τους. Το σημείο που οι δυνάμεις συναντιούνται για την θλίψη και το σημείο που διαχωρίζουν την κατεύθυνσή τους προς τα πάνω και προς τα κάτω για τον εφελκυσμό,ονομάζεται ''κρίσιμη περιοχή αστοχίας'' Στην κρίσιμη περιοχή αστοχίας οι δυνάμεις έχουν την μέγιστη τιμή τους και αυτός είναι ο λόγος που αστοχεί η διατομή του υποστυλώματος σε αυτή την ''κρίσιμη περιοχή αστοχίας'' Ένα τοίχωμα ή τοιχίο κάμπτεται πιο δύσκολα από ένα υποστύλωμα τετράγωνης διατομής. Η κρίσιμη περιοχή αστοχίας στο ελαστικό υποστύλωμα δημιουργείται από την κάμψη του κορμού του, ενώ στο άκαμπτο τοίχωμα δημιουργείται από διάτμηση. Διάτμηση υπάρχει όπου υπάρχει αστοχία προερχόμενη από εφελκυσμό και έχει πάντα διεύθυνση διασταυρούμενη με την διεύθυνση του άξονα εφελκυσμού.
Πως καταργώ την κρίσιμη περιοχή αστοχίας προερχόμενη από κάμψη ή από διάτμηση ?
Δηλαδή πως εξαφανίζω την κάμψη και την διάτμηση.
Για να υπάρξει κρίσιμη περιοχή αστοχίας προερχόμενη από κάμψη και διάτμηση πρέπει να υπάρχει ο εφελκυσμός. Χωρίς εφελκυσμό τίποτα από αυτά δεν υπάρχει. Πως καταργούμε τον εφελκυσμό? Απλά καταργούμε τον εφελκυσμό που τείνει να επιμηκύνει την διατομή, εφαρμόζοντας στο μέρος αυτό της παρειάς του τοιχώματος δυνάμεις θλίψης που τείνουν να συμπιέσουν την διατομή. Κατ αυτόν τον τρόπο επέρχεται ισορροπία δυνάμεων και καταργείται ο εφελκυσμός και μαζί με αυτόν η κάμψη, η αστοχία από διάτμηση και η κρίσιμη περιοχή Αυτή η μέθοδος ονομάζεται προένταση και δεν είναι δική μου εφεύρεση.
Τέμνουσα βάσης
Η επιτάχυνση του σεισμού και η αντίδραση της μάζας της κατασκευής προς την αντίθετη φορά δημιουργούν την αδράνεια που ισούται με την μάζα σε κιλά επί την επιτάχυνση. Η αδράνεια και η τέμνουσα βάσης είναι το ίδιο. Η τέμνουσα βάσης είναι αυτή που κόβει στα δύο μια στήλη βιβλίων που πάμε να την μετακινήσουμε απότομα. Η ίδια δύναμη κόβει το τοίχωμα σε μια απότομη επιτάχυνση του σεισμού.
Αν βάλουμε με τα χέρια μας μια δύναμη πάνω κάτω η στήλη των βιβλίων δεν θα κοπή στα δύο. Το ίδιο συμβαίνει και στο τοίχωμα. Αν εφαρμόσουμε θλίψη στην διατομή του δεν θα έχουμε αστοχία από τέμνουσα. Αυτό λέγεται προένταση και δεν είναι δική μου εφεύρεση.
Αστοχία του σκυροδέματος επικάλυψης με διάτμηση λόγο της υπέρ αντοχής του χάλυβα στον εφελκυσμό.
Η συνεργασία μεταξύ σκυροδέματος και χάλυβα επιτυγχάνεται με τη συνάφεια. Με τον όρο συνάφεια ορίζεται η συνδυασμένη δράση των μηχανισμών που παρεμποδίζουν τη σχετική ολίσθηση μεταξύ των ράβδων του οπλισμού και του σκυροδέματος που τις περιβάλλει. Οι επιμέρους μηχανισμοί της συνάφειας είναι η πρόσφυση, η τριβή και, για την περίπτωση ράβδων χάλυβα με νευρώσεις, η αντίσταση του σκυροδέματος το οποίο εγκλωβίζεται μεταξύ των νευρώσεων. Η συνδυασμένη δράση των μηχανισμών αυτών θεωρείται ισοδύναμη με την ανάπτυξη διατμητικών τάσεων στη διεπιφάνεια σκυροδέματος και χάλυβα. Όταν οι τάσεις αυτές φθάσουν στην οριακή τιμή τους επέρχεται καταστροφή της συνάφειας με τη μορφή διάρρηξης του σκυροδέματος κατά μήκος των ράβδων και αποκόλλησης των ράβδων χάλυβα. Βασικά αυτό το πρόβλημα αστοχίας δημιουργείται γιατί πρέπει κανονικά να υπάρχει ισοδύναμη συνεργασία των δύο υλικών η οποία δεν υπάρχει. Όταν ο χάλυβας εφελκύεται το σκυρόδεμα προσπαθεί να τον συγκρατήσει μέσα στην δομή μου. Όμως η υπέρ αντοχή του χάλυβα στον εφελκυσμό, και η μικρή αντοχή του σκυροδέματος επικάλυψης στην διάτμηση δεν συμβιβάζονται. Για τον λόγο αυτό σε έναν σεισμό σπάει το σκυρόδεμα επικάλυψης και παύει η συνεργασία των δύο υλικών με καταστροφικά αποτελέσματα. Για τον λόγο αυτό δεν θα δείτε ποτέ σε χαλάσματα έστω και ένα σίδερο κομμένο.
Υπάρχει λύση για αυτό το πρόβλημα?
Ναι υπάρχει. Χρησιμοποιούμαι τον μηχανισμό συνεργασίας της συνάφειας σαν δευτερεύοντα οπλισμό, και σαν πρωτεύοντα οπλισμό χρησιμοποιούμε πάλη τον μηχανισμό της προέντασης. Δηλαδή επιβάλομε θλίψη στην διατομή του τοιχώματος, με προεντεταμένους τένοντες άνευ ή με συνάφεια, την οποία αντέχει μια χαρά το σκυρόδεμα και καταργούμε την αστοχία από διάτμηση αφού αλλάξαμε τον μηχανισμό συνεργασίας της συνάφειας με αυτόν της προέντασης που δεν υφίσταται μηχανισμός διάτμησης. Αυτός είναι και ο λόγος που ενώ χρησιμοποιούμε 3500 κιλά οπλισμού σε μία κατασκευή εμβαδού 100 τ.μ εν τούτης έχουμε αστοχίες ( γιατί δεν αντέχει στην διάτμηση το σκυρόδεμα )
Ως τώρα σας εξήγησα πως με την μέθοδο της προέντασης καταργούμε ποσοτικά την αστοχία από την τέμνουσα βάσης, την αστοχία από διάτμηση, πως καταργούμε την κάμψη και την κρίσιμη περιοχή αστοχίας που συγκεντρώνονται οι μεγαλύτερες εντάσεις.
Πως καταργούμε την διαφορά δυναμικού γύρω από την κρίσιμη περιοχή αστοχίας.
Ο μηχανισμός της συνάφειας παρουσιάζει μηχανισμό αστοχίας πάντα κοντά στον κορμό του τοιχώματος κοντά στην βάση. Οι δυνάμεις συνάφειας από την κρίσιμη περιοχή και κάτω είναι μικρότερες από αυτές που έχουν αντίθετη κατεύθυνση και δρουν από την κρίσιμη περιοχή και πάνω όταν έλκονται. Δημιουργείτε διαφορά δυναμικού και εξολκεύση του χάλυβα γίνεται ακόμα πιο εύκολα από την κάτω μεριά της κρίσιμης περιοχής. Στην προένταση δεν υφίσταται η διαφορά δυναμικού αφού δεν υπάρχει κρίσιμη περιοχή διαχωρισμού τις φοράς των εντάσεων.
Πως καταργώ τον συντονισμό.
Όταν η περίοδος εδάφους κατασκευής συμπέσουν να είναι ίδιες επέρχεται ιδιοπερίοδος ή αλλιώς συντονισμός.
Κατά τον συντονισμό κάθε μετατόπιση των κόμβων της ανώτατης στάθμης της κατασκευής μεγαλώνει ολοένα και περισσότερο προς το άπειρο με αποτέλεσμα μέσα στην σεισμική διάρκεια να καταστρέφεται η κατασκευή. Ως τώρα αυτό το πρόβλημα είναι άλυτο.
Εγώ το έλυσα εφαρμόζοντας προένταση στις διατομές για να ελέγξω την παραμόρφωση προερχόμενη από κάμψη, και πάκτωση του τένοντα προέντασης με το έδαφος θεμελίωσης χρησιμοποιώντας βαθιές αγκυρώσεις εδάφους, για να σταματήσω τον συντονισμό, δηλαδή να ελέγξω την μετατόπιση των κόμβων της ανώτατης στάθμης με μία εξωτερική δύναμη προερχόμενη από το έδαφος. Ελέγχοντας την παραμόρφωση του κορμού των τοιχωμάτων μέσο του μηχανισμού της προέντασης και των δύσκαμπτων τοιχωμάτων, και ελέγχοντας την ροπή ανατροπής του τοιχώματος με την πάκτωση στο έδαφος όλων των παρειών του, εξασφάλισα τον έλεγχο του συντονισμού, την αποτροπή μεταφορά ροπών στους κόμβους και καθ αυτόν τον τρόπο εξασφάλισα τον έλεγχο των παραμορφώσεων του φέροντα οργανισμού. Και ξέρουμε ότι χωρίς ανελαστική παραμόρφωση δεν υφίσταντε και αστοχίες αφού ελέγχοντας την παραμόρφωση ελέγχεις και τις αστοχίες.
Με την μέθοδο σχεδιασμού, πάκτωσης των κόμβων της ανώτατης στάθμης με το έδαφος ευελπιστώ να εκτρέψω τις πλάγιες αδρανειακές εντάσεις του σεισμού μέσα στο έδαφος από όπου και προήλθαν αφαιρώντας καθ αυτόν τον τρόπο μεγάλες εντάσεις και αστοχίες πάνω από τον φέροντα οργανισμό του κτιρίου εξασφαλίζοντας συγχρόνως μία πιο ισχυρή φέρουσα ικανότητα του εδάφους θεμελίωσης. Με τον κατάλληλο σχεδιασμό διαστασιολόγισης των τοιχωμάτων και την τοποθέτηση τους σε κατάλληλες θέσεις αποτρέπουμε και τον στρεπτοκαμπτικό λυγισμό που εμφανίζεται σε ασύμμετρες και μεταλλικές υψίκορμες κατασκευές.
Πως καταργώ τον μοχλοβραχίονα του τοιχώματος που κατεβάζει μεγάλες ροπές στην βάση
Χωρίς ροπή στον κορμό του τοιχώματος δεν υφίσταται μοχλοβραχίονας αφού οι δυνάμεις της ροπής ανατροπής κατευθύνονται μέσα στο έδαφος. Χωρίς εφελκυσμό δεν υπάρχει παραμόρφωση από κάμψη, ούτε διατμητική αστοχία. Και που οδηγούνται αυτές οι δυνάμεις? Οδηγούνται μέσα στο έδαφος.
Η μέθοδος σχεδιασμού που χρησιμοποιώ αποτελείτε από από ισχυρές αγκυρώσεις εδάφους οι οποίες αφού πρωτίστως πακτώσουν ισχυρά στο έδαφος μεταφέρουν με τένοντες άνευ συνάφειας την δύναμη πάκτωσης πάνω σε όλες τις παρειές των τοιχωμάτων με σκοπό να δημιουργήσουνε δυνάμεις απόκρισης προς τις δυνάμεις της αδράνειας και να τις εκτρέψουν μέσα στο έδαφος αποκλείοντας την μεταφορά των πάνω στις διατομές.
Βασικά η πάκτωση των παρειών των τοιχωμάτων με το έδαφος αποτρέπει την ανατροπή του τοιχώματος και την μεταφορά ροπών στις διατομές γύρω από τους κόμβους, εκ τρέποντας αυτές τις δυνάμεις μέσα στο έδαφος και αν εφαρμόσουμε και προένταση με τους ίδιους τένοντες στην διατομή των τοιχωμάτων αποτρέπουμε την κάμψη του κορμού τους την διατμητική αστοχία του σκυροδέματος επικάλυψης και των διατομών, και αυξάνουμε ποσοτικά την απόκριση προς την τέμνουσα βάσης. Η διάνοιξη γεωτρήσεων για την τοποθέτηση των αγκυρώσεων μας δείχνει και την σύσταση του εδάφους καθώς και τους κινδύνους που κρύβει. Ο διαστελλόμενος μηχανισμός αγκύρωσης μαζί με το ένεμα πλήρωσης της γεώτρησης εξασφαλίζουν ισχυρή στήριξη στην κατασκευή ακόμα και πάνω σε μαλακό έδαφος.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την 21 Νοέμ 2021, 14:26, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6639
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 21 Νοέμ 2021, 10:29

seismic έγραψε:
21 Νοέμ 2021, 07:40
Εγώ δεν μπορώ να δω αυτά τα link Banned

You do not have permission to view this site.

Σκέψου!
Ούτε τα λινκ δεν σε αφήνουν να δεις...Κατάλαβε πόσο τους είχες πρήξει με τις ανοητολογίες σου... :smt005:

Δεν πειράζει. Τα βλέπουν οι άλλοι και καταλαβαίνουν πόσο ψεύτης είσαι που κατηγορείς τα φόρα πως σε μπανάρουν επειδή δεν μπορούν να τα βγάλουν πέρα με εσένα τον, ανώτερο του καθηγητή, επιστήμονα...

Ρε άντε να χτίσεις κάνα δωματιάκι να έχεις να πληρώνεις τα σαΐνια που σου τρώνε τα λεφτά... :003:

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 21 Νοέμ 2021, 10:40

Λοξίας έγραψε:
21 Νοέμ 2021, 10:29
seismic έγραψε:
21 Νοέμ 2021, 07:40
Εγώ δεν μπορώ να δω αυτά τα link Banned

You do not have permission to view this site.

Σκέψου!
Ούτε τα λινκ δεν σε αφήνουν να δεις...Κατάλαβε πόσο τους είχες πρήξει με τις ανοητολογίες σου... :smt005:

Δεν πειράζει. Τα βλέπουν οι άλλοι και καταλαβαίνουν πόσο ψεύτης είσαι που κατηγορείς τα φόρα πως σε μπανάρουν επειδή δεν μπορούν να τα βγάλουν πέρα με εσένα τον, ανώτερο του καθηγητή, επιστήμονα...

Ρε άντε να χτίσεις κάνα δωματιάκι να έχεις να πληρώνεις τα σαΐνια που σου τρώνε τα λεφτά... :003:
Όχι μόνο θα τους τα πρήξω αλλά και θα τους τα βγάλω και θα τους τα δώσω να τα φάνε. :smt005: Ας απαντήσουν ΝΑ ΚΑΤΑΡΡΊΨΟΥΝ τα πάρα πάνω που γράφω γιατί είναι δεδομένο το ρεζίλεμα που θα φάνε όταν αναγνωριστούν στο εξωτερικό αυτά που λέω.
ΌλΑ ΤΑ ΆΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΑΛ@ΚΕς ΣΑΝ ΕΣΈΝΑ. :smt005:
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6639
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 21 Νοέμ 2021, 11:16

seismic έγραψε:
21 Νοέμ 2021, 10:40
Λοξίας έγραψε:
21 Νοέμ 2021, 10:29
seismic έγραψε:
21 Νοέμ 2021, 07:40
Εγώ δεν μπορώ να δω αυτά τα link Banned

You do not have permission to view this site.

Σκέψου!
Ούτε τα λινκ δεν σε αφήνουν να δεις...Κατάλαβε πόσο τους είχες πρήξει με τις ανοητολογίες σου... :smt005:

Δεν πειράζει. Τα βλέπουν οι άλλοι και καταλαβαίνουν πόσο ψεύτης είσαι που κατηγορείς τα φόρα πως σε μπανάρουν επειδή δεν μπορούν να τα βγάλουν πέρα με εσένα τον, ανώτερο του καθηγητή, επιστήμονα...

Ρε άντε να χτίσεις κάνα δωματιάκι να έχεις να πληρώνεις τα σαΐνια που σου τρώνε τα λεφτά... :003:
Όχι μόνο θα τους τα πρήξω αλλά και θα τους τα βγάλω και θα τους τα δώσω να τα φάνε. :smt005: Ας απαντήσουν ΝΑ ΚΑΤΑΡΡΊΨΟΥΝ τα πάρα πάνω που γράφω γιατί είναι δεδομένο το ρεζίλεμα που θα φάνε όταν αναγνωριστούν στο εξωτερικό αυτά που λέω.
ΌλΑ ΤΑ ΆΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΑΛ@ΚΕς ΣΑΝ ΕΣΈΝΑ. :smt005:
Αχαχαχα..."όταν αναγνωριστούν στο εξωτερικό αυτά που λέω"! :smt005:
Τα λες από το 2012 κα δεν σε ακούει ΚΑΝΕΙΣ.
Ούτε από το εξωτερικό, ούτε από το εσωτερικό... :smt005:

Ή καλύτερα, σε έχουν ακούσει όντως. Και μετά σου έκλεισαν την πόρτα κατάμουτρα αφού γράφεις αερολογίες...

Συνέχισε για ακόμα δέκα χρόνια να μας λες ότι στο εξωτερικό θα σε αναγνωρίσουν...και μην ξεχάσεις την παγκόσμια συνωμοσία. :smt005:
...μόνο άλλαξε πλευρό να μην πιαστείς... :smt005:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών