ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
Άβαταρ μέλους
Στύξ
Δημοσιεύσεις: 637
Εγγραφή: 27 Μαρ 2024, 16:59
Phorum.gr user: Πάλαι ποτέ Στύγιος
Τοποθεσία: Ζαχαρίας

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύξ » 17 Απρ 2024, 20:18

seismic1 έγραψε:
17 Απρ 2024, 16:56
Στύξ έγραψε:
17 Απρ 2024, 16:52
Κοντά 4 χρόνια θέμα! και νομίζω ότι είναι η πρώτη φορά που γράφω.
Αλλά ρε φίλε ,προσωπικά τόσο χρόνο δε θα κατανάλωνα, ακόμα κι αν με πλήρωναν.
Τι τέσσερα Δεκαέξι χρόνια έρευνας.
Αν είχες βρει το φάρμακο του καρκίνου και δεν σε πίστευαν θα σταματούσες την προσπάθεια?
Κοίταξε φίλε , έχω διανύσει τα 2/3 της ζωής μου ,μπορεί και λιγότερο, 55 χρονών ,ο χρόνος για μένα μετράει αντίστροφα πλέον.
Ζήσε τη ζωή σου για να μη μετανιώνεις για όσα δεν έζησες.Μην αναλίσκεσαι με ατέρμονους "γδάρτες" χρόνου και ονείρων.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 17 Απρ 2024, 21:14

Στύξ έγραψε:
17 Απρ 2024, 20:18
seismic1 έγραψε:
17 Απρ 2024, 16:56
Στύξ έγραψε:
17 Απρ 2024, 16:52
Κοντά 4 χρόνια θέμα! και νομίζω ότι είναι η πρώτη φορά που γράφω.
Αλλά ρε φίλε ,προσωπικά τόσο χρόνο δε θα κατανάλωνα, ακόμα κι αν με πλήρωναν.
Τι τέσσερα Δεκαέξι χρόνια έρευνας.
Αν είχες βρει το φάρμακο του καρκίνου και δεν σε πίστευαν θα σταματούσες την προσπάθεια?
Κοίταξε φίλε , έχω διανύσει τα 2/3 της ζωής μου ,μπορεί και λιγότερο, 55 χρονών ,ο χρόνος για μένα μετράει αντίστροφα πλέον.
Ζήσε τη ζωή σου για να μη μετανιώνεις για όσα δεν έζησες.Μην αναλίσκεσαι με ατέρμονους "γδάρτες" χρόνου και ονείρων.
Έχεις δίκαιο Και εγώ 66 χρονών είμαι και έχω ζήσει τα πάντα. Πάντα έκανα αυτό που μου άρεσε και δεν μου άρεσε και πολύ το χρήμα, και όποτε το είχα το έτρωγα πάντα φρέσκο.
Ο ποιο πλούσιος άνθρωπος για εμένα είναι αυτός που έχει τον περισσότερο χρόνο να κάνει αυτό που του αρέσει.
Ο μόνος ανταγωνιστής για εμένα είναι ο εαυτός μου. 'Ήθελα να είμαι ο καλύτερος κτίστης ο καλύτερος D.J ο καλύτερος ψαροντουφεκάς.
και τώρα ο καλύτερος επιστήμονας, όχι όμως για να αποδείξω κάτι στους άλλους, αλλά για να τα έχω καλά με τον εαυτό μου.
Μπορεί να ζω στον κόσμο μου, αλλά για εμένα είναι αληθινός και μου αρέσει γιατί ότι κάνω και ότι έκανα το κάνω με αγάπη γιατί μου άρεσε.
Πιστεύω ότι ο άνθρωπος γεννήθηκε για να τον σέβονται και να τον αγαπούν και τα πράγματα για να τα χρησιμοποιούν.
Έχω καταλάβει ότι ο κόσμος έχει χάσει τον προσανατολισμό του γιατί αγαπάει τα πράγματα και χρησιμοποιεί τους ανθρώπους.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic1 την 17 Απρ 2024, 23:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 17 Απρ 2024, 22:12

Lord Brum έγραψε:
17 Απρ 2024, 19:51
seismic1 έγραψε:
17 Απρ 2024, 16:39
Υπάρχει πάκτωση σήμερα της κατασκευής στο έδαφος ή δεν υπάρχει?
Εγώ λέω δεν υπάρχει και όλη η επιστήμη και όλοι εσείς εδώ μέσα λέτε ότι υπάρχει πάκτωση.
Η πάκτωση δεν επιτρέπει καμία μετακίνηση.
Υπάρχει ελαστική πακτωση η οποία παραλαμβάνει ροπες καινεπιτρεπει κάποιες στροφές. Όσο λιγοτερο δυσκαμπτη μια κατασκευη, τόσο.μιμροτερα σεισμικά φορτία θα κληθεί να παραλάβει. Οι σθνδετηριες δοκοι και οι πεδιλοδοκο δεν σπάνε, λόγω ικανοτικου σχεδιασμού έχουν σπάσει αλλά μέλη πριν μπορέσουν να μεταφέρουν φορτία που θα κάνουν τις δικούς να αστοχησουν. Επίσης μια πλάκα κοιτοστρωση, 60+ ποντους πάχος μια χαρά δυσκαμπτη είναι για να θεωρηθεί πακτωση σίγουρα για τα υποστυλωματα και με καλή προσέγγιση και για τα τοιχώματα. Δεν θέλουμε να σταματήσουμε τις στροφές των τοιχωμάτων, ιδίως αν έχουμε θεωρήσει πακτωση Κάιντα έχουμε οπλισει καταλλήλως, μια μικρή στροφή θα τα ελαφρύνει και θα αντέξουν ακόμα παραπάνω. Έχεις εντελώς στρεβλή ιδέα για το πώς λειτουργούν οι κατασκευές και εντελώς λανθασμενο στατικο αισθητήριο.
Έχω πλήρη γνώση για το τι κάνουμε σήμερα.
SpoilerShow
ΝΕΑ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΏΝ
Συγγραφέας Ιωάννης Λυμπέρης
Ανεξάρτητος ερευνητής της αντισεισμικής τεχνολογίας των κατασκευών.
Η αντισεισμική τεχνολογία των κατασκευών στην Ελλάδα διαθέτει εδώ και πολλά χρόνια τους πιο σύγχρονους αντισεισμικούς κανονισμούς στον κόσμο! Εν τούτοις οι κατασκευές δεν αντέχουν σε οποιοδήποτε μεγάλο σεισμό. Υπάρχουν πάρα πολλοί αστάθμητοι παράγοντες οι οποίοι μπορούν να επιφέρουν την καταστροφή και στις ποιο σύγχρονες αντισεισμικές κατασκευές. Βασικά οι συντελεστές που καθορίζουν την σεισμική συμπεριφορά των κατασκευών είναι πολυάριθμοι, και εν μέρη πιθανοτικού χαρακτήρα. (Άγνωστη η διεύθυνση του σεισμού, άγνωστο το ακριβές περιεχόμενο των συχνοτήτων της σεισμικής διέγερσης, άγνωστη η διάρκειά της.) Ακόμα οι μέγιστες πιθανές επιταχύνσεις που δίδουν οι σεισμολόγοι, και καθορίζουν τον συντελεστή αντισεισμικού σχεδιασμού έχουν πιθανότητα υπέρβασης, μεγαλύτερης του 10%.
Ο συσχετισμός των ποσοτήτων όπως είναι οι “αδρανειακές εντάσεις – δυνάμεις απόσβεσης – ελαστικές δυνάμεις- δυναμικά χαρακτηριστικά κατασκευής – αλληλεπίδραση εδάφους κατασκευής – επιβαλλόμενη κίνηση εδάφους” είναι μη γραμμικής κατεύθυνσης . Σύμφωνα με τους σύγχρονους κανονισμούς, ο αντισεισμικός σχεδιασμός των κτιρίων γίνεται με βάση τις απαιτήσεις του ικανοτικού σχεδιασμού και πλαστιμότητας. Η αναπόφευκτη ανελαστική συμπεριφορά υπό ισχυρή σεισμική διέγερση κατευθύνεται σε επιλεγμένα στοιχεία και μηχανισμούς αστοχίας.
Ειδικότερα, η έλλειψη ικανοτικού σχεδιασμού των κόμβων και η σαφώς περιορισμένη πλαστιμότητα των στοιχείων οδηγούν σε ψαθυρές μορφές αστοχίας.
Σκοπός του σύγχρονου αντισεισμικού κανονισμού είναι να κατασκευάσει δομές που: α) Σε συχνούς σεισμούς μεγάλης πιθανότητας να συμβούν δεν θα πάθουν τίποτα, β) Σε σεισμούς μέσης πιθανότητας να συμβούν θα πάθουν μικρές, επιδιορθώσιμες ζημιές και γ) Σε πολύ ισχυρούς σεισμούς μικρής όμως πιθανότητας να συμβούν δεν θα έχουμε απώλειες ανθρώπινων ζωών. Άρα δεν θα πρέπει να χρησιμοποιούμε τον όρο «απόλυτα” στις αντισεισμικές κατασκευές. Θα πρέπει να χρησιμοποιούμε τον όρο «ποιοτικές” κατασκευές που σημαίνει εφαρμογή τουλάχιστον των απαιτήσεων όλων των σύγχρονων κανονισμών. Η ποιότητα των κατασκευών και η ασφάλειά τους, είναι και συνάρτηση της οικονομικής κατάστασης των χωρών, μεταξύ των άλλων παραγόντων. Είναι ευνόητο ότι φτωχές χώρες δεν μπορούν να συγκριθούν με χώρες όπου έχουν ακριβούς σύγχρονους αντισεισμικούς κανονισμούς. Συμπέρασμα… δεν υπάρχει απόλυτος αντισεισμικός σχεδιασμός σήμερα, και δεν πρέπει να αναφερόμαστε σε απόλυτο αντισεισμικό σχεδιασμό. Οπότε υπάρχει μεγάλη ανάγκη σήμερα να εφεύρουμε έναν πιο σύγχρονο αντισεισμικό σχεδιασμό ο οποίος να ανταποκρίνεται στον απόλυτο αντισεισμικό σχεδιασμό, με μικρότερο κατασκευαστικό κόστος.
Η δύναμη που εφαρμόζει τα θλιπτικά φορτία στις διατομές προέρχεται από μια εξωτερική πηγή, αυτήν του εδάφους θεμελίωσης. Τα τοιχώματα ενδέχεται να βρίσκονται στην περίμετρο του κτιρίου, ( πλην προσόψεων καταστημάτων ) να περιβάλλουν το κλιμακοστάσιο και τον ανελκυστήρα, (ισχυροί πυρήνες) και ενδεχομένως να αποτελούν εσωτερικά τοιχώματα (π.χ. διαχωρισμού διαμερισμάτων) καθ΄ όλο το ύψος του κτιρίου. Η τοποθέτηση πολλών ισχυρών τοιχωμάτων συνεπάγεται βέβαια, λόγο της μεγάλης δυσκαμψίας τους, σημαντική μείωση της θεμελιώδους ιδιοπεριόδου της κατασκευής. Αυτό, σε συνδυασμό και με την θεώρηση q=1, οδηγεί σε αντίστοιχα μεγάλη αύξηση των σεισμικών φορτίων της κατασκευής. Εν τούτης, δεν πρέπει να παραβλέπεται ότι ακριβώς λόγο των πολλών και ισχυρών τοιχωμάτων αυξάνει περισσότερο η αντοχή ή αντίστροφα μειώνονται τα φορτία διατομής παρά την αύξηση των σεισμικών φορτίων.
Δεν λέω ότι είναι λάθος ο σχεδιασμός. Λέω ότι διαχειριζόμαστε με τον καλύτερο τρόπο το αναπόφευκτο. Το αναπόφευκτο είναι ότι δεν μπορούμε να ελέγξουμε την ανελαστική παραμόρφωση. Η παραμόρφωση μπορεί να είναι ελαστική, ή ανελαστική και μετά κατάρρευση. Όλα αυτά που λες είναι σωστά στην ελαστική και ανελαστική παραμόρφωση. Όμως υπάρχει και η κατάρρευση η οποία έχει σκοτώσει πολύ κόσμο. Ο σεισμός είναι ένας ενισχυτής έντασης όπως και ο μουσικός ενισχυτής και όταν γυρίσουμε το κουμπί μετά την μέση τότε χάνουμε τον έλεγχο και η κατασκευή μαζί με την επιστήμη της πλαστιμότητας και του ικανοτικού σχεδιασμού γίνονται μπάζα.
Για να μην γίνουν μπάζα προσπαθώ να πάρω τον έλεγχο των μετατοπίσεων και να μην αφήσω την κατασκευή να περάσει σε ανελαστική μεγάλη παραμόρφωση που οδηγεί στην κατάρρευση. Αυτό είναι αδύνατον να γίνει χωρίς την παρέμβαση εξωτερικών δυνάμεων. Αυτές τις δυνάμεις τις έχω αντλήσει από το έδαφος. Η κοιτόστρωση δεν είναι ικανή να διαχειριστεί ροπές οι οποίες ξεπερνούν σε ένταση τρις και τέσσερις φορές το βάρος του κτιρίου.
Την παραμόρφωση δεν την σταματάς από την βάση αλλά από το δώμα. Από το δώμα με την βοήθεια του εδάφους υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να ελέγξεις την παραμόρφωση. Και αυτό κάνω. Αν θέλω η κατασκευή να είναι ελαστική, βάζω ένα λάστιχο μεταξύ της πάκτωσης του τένοντα και του δώματος και ελέγχω την ελαστικότητα και συγχρόνως το εύρος της μετατόπισης-παραμόρφωσης. Από την βάση αυτό δεν γίνεται.
Η συνδετήριος δοκός και η κοιτόστρωση και σπάνε και ανατρέπονται. Το έδαφος δεν ανατρέπεται.
Αυτά που λέω προέρχονται από έρευνα δική μου που εκ των πραγμάτων σωστά ή λάθος, δεν είναι δυνατόν να συμβαδίζουν με τον υφιστάμενο κανονισμό. Ψάχνω το διαφορετικό που θα λύνει περισσότερα προβλήματα.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 17 Απρ 2024, 22:56

Νταγκλης έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:47
seismic1 έγραψε:
16 Απρ 2024, 23:57
Χωρίς την πατέντα μου ρε ούφο στα 2,41g εσείς θα είχατε ιπτάμενο δίσκο.
Άντε βλάκα
Αυτό που αποκαλείς πατέντα σου...αποδείχθηκε ότι έιναι ένα rocking wall από τα lidl.

Αυτό βέβαια δεν είναι απαράιτητα κακό....αλλά δεν είναι δική σου ιδέα.

Το αν "αντέχει" βέβαια 2.41g δεν θα το κρίνουμε με ανόητες μικροκλιμακες όπου η επιμήκυνση του τένοντα έιναι....μισό χιλιοστό!

Ας δούμε τώρα που διαφέρεις από τα rocking walls....
Στα rocking walls συμμετέχει το έδαφος? Και εσείς και τα rocking walls πιάνεστε από τα μαλλιά της κεφαλής σας και προσπαθείτε να μην πνιγείτε.
Στο σύστημά σου δεν "εκτρέπεις" το σεισμό στο έδαφος όπως βλακωδώς έλεγες! :lol:

Το έδαφος σου παρέχει την αντίδραση ώστε να μπορέσει να επιμηκυνθεί ο τένοντας.
Στα rocking walls η αντιδραση και η αγκύρωση των τενόντων παρέχεται από την κοιτόστρωση. Διαμορφωμένη με κατάλληλο πάχος και πύκνωση οπλισμού ώστε να μπορεί να παραλάβει με προσάυξηση 40% τα φορτία σχεδιασμού.

Τόσο το έδαφος όσο και η κοιτόστρωση οφείλουν να παραμορφωθούν καμπτικώς για να παρέχουν αντίδραση.
Ποιο δομικό στοιχείο λοιπόν πιστεύεις ότι έχει μεγαλύτερη δυσκαμψία;
Το έδαφος ή η κοιτόστρωση; :bored:
Δεν είναι θέμα δυσκαμψίας αλλά διαχείρισης εντάσεων. Η κοιτόστρωση δεν είναι ικανή να διαχειριστεί ροπές οι οποίες ξεπερνούν σε ένταση τρις και τέσσερις φορές το βάρος του κτιρίου. Την παραμόρφωση δεν την σταματάς από την βάση αλλά από το δώμα. Από το δώμα με την βοήθεια του εδάφους υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να ελέγξεις την παραμόρφωση. Και αυτό κάνω. Αν θέλω η κατασκευή να είναι ελαστική, βάζω ένα λάστιχο μεταξύ της πάκτωσης του τένοντα και του δώματος και ελέγχω την ελαστικότητα και συγχρόνως το εύρος της μετατόπισης-παραμόρφωσης. Από την βάση αυτό δεν γίνεται.
Η συνδετήριος δοκός και η κοιτόστρωση και σπάνε και ανατρέπονται. Το έδαφος δεν ανατρέπεται, και μπορείς να αντλήσεις απεριόριστες δυνάμεις από αυτό. Με το υπόγειο γίνεται καλύτερη δουλειά αλλά από πάνω του έχει και πολλούς ορόφους οπότε κατεβάζουν και μεγάλες ροπές.

Άβαταρ μέλους
Στύξ
Δημοσιεύσεις: 637
Εγγραφή: 27 Μαρ 2024, 16:59
Phorum.gr user: Πάλαι ποτέ Στύγιος
Τοποθεσία: Ζαχαρίας

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύξ » 17 Απρ 2024, 23:18

Αμ κι εγώ κατάλαβα κι έχω πλήρη επίγνωση πλέον.
Κατέβαλα φιλότιμες προσπάθειες ,αλλ' απέτυχα και παραιτούμαι.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 17 Απρ 2024, 23:25

Στύξ έγραψε:
17 Απρ 2024, 23:18
Αμ κι εγώ κατάλαβα κι έχω πλήρη επίγνωση πλέον.
Κατέβαλα φιλότιμες προσπάθειες ,αλλ' απέτυχα και παραιτούμαι.
Δεν απέτυχες αν έκανες την ζωή σου όπως εσύ νόμιζες καλύτερα.
Το χρήμα δεν είναι στόχος Κάποτε αισθανόμουν άσχημα που δεν είχα παπούτσια να φορέσω μέχρι που είδα κάποιον να μην έχει πόδια.
Εγώ αισθάνομαι βλήμα με την καλή έννοια το οποίο έχει έναν στόχο που προσπαθεί να τον βρει στο κέντρο.
Πετυχημένοι και αποτυχημένοι όλοι πεθαίνουμε. Όσο όμως ζούμε είμαστε παρατηρητές Χωρίς εμάς τους παρατηρητές δεν θα υπήρχε ούτε το σύμπαν.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32787
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 18 Απρ 2024, 10:38

seismic1 έγραψε:
17 Απρ 2024, 16:39
Υπάρχει πάκτωση σήμερα της κατασκευής στο έδαφος ή δεν υπάρχει?
Εγώ λέω δεν υπάρχει και όλη η επιστήμη και όλοι εσείς εδώ μέσα λέτε ότι υπάρχει πάκτωση.
εσυ λες κοτσανες, ως συνηθως.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 876
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 18 Απρ 2024, 10:56

seismic1 έγραψε:
17 Απρ 2024, 22:56
Δεν είναι θέμα δυσκαμψίας αλλά διαχείρισης εντάσεων. Η κοιτόστρωση δεν είναι ικανή να διαχειριστεί ροπές οι οποίες ξεπερνούν σε ένταση τρις και τέσσερις φορές το βάρος του κτιρίου. Την παραμόρφωση δεν την σταματάς από την βάση αλλά από το δώμα. Από το δώμα με την βοήθεια του εδάφους υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να ελέγξεις την παραμόρφωση. Και αυτό κάνω. Αν θέλω η κατασκευή να είναι ελαστική, βάζω ένα λάστιχο μεταξύ της πάκτωσης του τένοντα και του δώματος και ελέγχω την ελαστικότητα και συγχρόνως το εύρος της μετατόπισης-παραμόρφωσης. Από την βάση αυτό δεν γίνεται.
Σε αυτό ακριβώς το σημείο βρίσκεται η παρανόηση που σε έχει οδηγήσει σε 16 χρόνια πλάνης.

Μπορείς να σταματήσεις την ανατροπή του κτιρίου αλλά δεν μπορείς να σταματήσεις την εφελκυστική καμπτική παραμόρφωση (καμπύλωση αριστερής παρειάς).
SpoilerShow
Εικόνα
Για να σταματήσεις την ανατροπή χρειάζεται απλά να ασκήσεις θλιπτική δύναμη στον αριστερό πόδα ίση με την ανοδική αντίδραση του εδάφους. Αυτή η δύναμη δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την δύναμη που απαιτείται για την εξουδετέρωση των εφελκυστικών τάσεων στο τοίχωμα.

Είναι άλλη τάξη μεγέθους. Άσχετα πράγματα μεταξύ τους. Μήλα και πορτοκάλια.

Οι εφελκυστική τάση στην παρεία είναι σ=Μ/W. Αντοχή υλικών μάθημα 102.
Η τάση που ασκούν στο τοίχωμα οι τένοντές σου είναι σ=Ρ/Αc. Αντοχή υλικών μάθημα 101.

Όλη η επιστήμη της προέντασης είναι η εξίσωση αυτών των δύο σχέσεων από την οποία προκύπτει η απαιτούμενη δύναμη προέντασης για την εξάλλειψη του εφελκυσμού:
P = M/W*Ac (Αν υπήρχε εκκεντρότητα η σχέση θα ήταν P = M/W*Ac - Ρ*e/W)

Αυτή η δύναμη είναι τεράστια χωρίς εκκεντρότητα. ΔΕΝ μπορείς να την ασκήσεις. ΔΕΝ μπορείς να αποτρέψεις την εφελκυστική καμπτική παραμόρφωση. Το μόνο που θα πετύχεις είναι να κάνεις ένα μάτσο αμμοχάλικο το τοίχωμά σου ασκώντας άχρηστη θλίψη.
SpoilerShow
Εικόνα
Φιλαράκι διάβασε με προσοχή αυτά που σου λέω. Δεν πάω να σε κοροιδέψω.

Ακόμα και αν παραλάβεις τη ροπή ανατροπής πάντα θα καταλήγεις σε rocking wall αφού ο εφελκυσμός της παρειάς θα οδηγεί σε αστοχία του σκυροδέματος (είτε άμεσα αν δεν χρησιμοποιείς οπλισμό....είτε μετά τη διαρροή του οπλισμού).
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

seismic1
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 18 Απρ 2024, 12:53

Νταγκλης έγραψε:
18 Απρ 2024, 10:56
seismic1 έγραψε:
17 Απρ 2024, 22:56
Δεν είναι θέμα δυσκαμψίας αλλά διαχείρισης εντάσεων. Η κοιτόστρωση δεν είναι ικανή να διαχειριστεί ροπές οι οποίες ξεπερνούν σε ένταση τρις και τέσσερις φορές το βάρος του κτιρίου. Την παραμόρφωση δεν την σταματάς από την βάση αλλά από το δώμα. Από το δώμα με την βοήθεια του εδάφους υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να ελέγξεις την παραμόρφωση. Και αυτό κάνω. Αν θέλω η κατασκευή να είναι ελαστική, βάζω ένα λάστιχο μεταξύ της πάκτωσης του τένοντα και του δώματος και ελέγχω την ελαστικότητα και συγχρόνως το εύρος της μετατόπισης-παραμόρφωσης. Από την βάση αυτό δεν γίνεται.
Σε αυτό ακριβώς το σημείο βρίσκεται η παρανόηση που σε έχει οδηγήσει σε 16 χρόνια πλάνης.

Μπορείς να σταματήσεις την ανατροπή του κτιρίου αλλά δεν μπορείς να σταματήσεις την εφελκυστική καμπτική παραμόρφωση (καμπύλωση αριστερής παρειάς).
Για να σταματήσεις την ανατροπή χρειάζεται απλά να ασκήσεις θλιπτική δύναμη στον αριστερό πόδα ίση με την ανοδική αντίδραση του εδάφους. Αυτή η δύναμη δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την δύναμη που απαιτείται για την εξουδετέρωση των εφελκυστικών τάσεων στο τοίχωμα.

Είναι άλλη τάξη μεγέθους. Άσχετα πράγματα μεταξύ τους. Μήλα και πορτοκάλια.

Οι εφελκυστική τάση στην παρεία είναι σ=Μ/W. Αντοχή υλικών μάθημα 102.
Η τάση που ασκούν στο τοίχωμα οι τένοντές σου είναι σ=Ρ/Αc. Αντοχή υλικών μάθημα 101.

Όλη η επιστήμη της προέντασης είναι η εξίσωση αυτών των δύο σχέσεων από την οποία προκύπτει η απαιτούμενη δύναμη προέντασης για την εξάλλειψη του εφελκυσμού:
P = M/W*Ac (Αν υπήρχε εκκεντρότητα η σχέση θα ήταν P = M/W*Ac - Ρ*e/W)

Αυτή η δύναμη είναι τεράστια χωρίς εκκεντρότητα. ΔΕΝ μπορείς να την ασκήσεις. ΔΕΝ μπορείς να αποτρέψεις την εφελκυστική καμπτική παραμόρφωση. Το μόνο που θα πετύχεις είναι να κάνεις ένα μάτσο αμμοχάλικο το τοίχωμά σου ασκώντας άχρηστη θλίψη.
Φιλαράκι διάβασε με προσοχή αυτά που σου λέω. Δεν πάω να σε κοροιδέψω.

Ακόμα και αν παραλάβεις τη ροπή ανατροπής πάντα θα καταλήγεις σε rocking wall αφού ο εφελκυσμός της παρειάς θα οδηγεί σε αστοχία του σκυροδέματος (είτε άμεσα αν δεν χρησιμοποιείς οπλισμό....είτε μετά τη διαρροή του οπλισμού).
Δεν έχω καμία παρανόηση. Ξέρω και εγώ ότι άλλη δύναμη θέλεις να σταματήσεις την ανατροπή και άλλη την παραμόρφωση.
Και οι δύο μαζί είναι τεράστιες δυνάμεις, αλλά η διαφορά είναι ότι στην μέθοδό μου και τις δύο δυνάμεις τις παραλαμβάνει το έδαφος και οι κόμβοι μαζί, ενώ σε εσάς τις παραλαμβάνουν μόνοι τους οι κόμβοι.
Ας τα πάρουμε από την αρχή. Ξέρουμε ότι η προένταση αυξάνει την δυσκαμψία και τις ροπές που κατεβαίνουν στην βάση και αυτό το ξέρουμε 100 χρόνια, αλλά ξέρουμε και ότι η δυσκαμψία των τοιχωμάτων μειώνει τις ροπές στους κόμβους.
Ξέρουμε και ότι το επιμήκη τοίχωμα έχει διπλό μοχλοβραχίονα που μειώνει τις ροπές αυξάνει την διατομή και την αντοχή σε θλίψη και η προένταση αυξάνει επί προσθέτως και την ενεργή διατομή οπότε αυξάνει την αντοχή του τοιχώματος σε θλίψη. Ξέρουμε πως να τοποθετούμε τον πυκνό εγκάρσιο οπλισμό για να μην αστοχήσει ώστε να έχουμε ισχυρούς κλωβούς περισφιγμένου σκυροδέματος. Ξέρουμε ότι αν αυξήσουμε την ποιότητα σκυροδέματος θα έχουμε μεγαλύτερες αντοχές. Το ίδιο αυξάνουμε τις αντοχές αν μειώσουμε την διάμετρο του οπλισμού ( όχι τα κιλά ) και αυξήσουμε το σκυρόδεμα επικάλυψης. Όλα αυτά αν τα κάνουμε δεν υπάρχει πρόβλημα θλίψης.
Έχουμε πρόβλημα αστοχίας του σκυροδέματος επικάλυψης από διάτμηση παρά πρόβλημα αστοχίας από θλίψη σκυροδέματος.
Έτσι και αλλιώς όλα αυτά εξαρτώνται από την επιτάχυνση σχεδιασμού και είναι μετρήσιμα οπότε εμείς θα εφαρμόσουμε την προένταση που προκύπτει από τους υπολογισμούς. Μπορεί να είναι και μερική προένταση ώστε να αυξήσουμε την δυσκαμψία και να μειώσουμε όσο το δυνατόν περισσότερο την παραμόρφωση η οποία μεταφέρεται στους δοκούς και τους σπάει.
Αν θέλω να μειώσω το κόστος θα αυξήσω την ποιότητα σκυροδέματος που θα μου στοιχίσει επιπλέον ένα 3% του κόστους της κατασκευής αλλά θα αγοράσω προκάτ που θα μου κατεβάσει το κόστος 30%
Ρε λίγο έξω από την πεπατημένη δεν μπορείτε να σκεφτείτε?

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 876
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 18 Απρ 2024, 15:33

seismic1 έγραψε:
18 Απρ 2024, 12:53

Δεν έχω καμία παρανόηση. Ξέρω και εγώ ότι άλλη δύναμη θέλεις να σταματήσεις την ανατροπή και άλλη την παραμόρφωση.
Και οι δύο μαζί είναι τεράστιες δυνάμεις, αλλά η διαφορά είναι ότι στην μέθοδό μου και τις δύο δυνάμεις τις παραλαμβάνει το έδαφος και οι κόμβοι μαζί, ενώ σε εσάς τις παραλαμβάνουν μόνοι τους οι κόμβοι.
Ας τα πάρουμε από την αρχή. Ξέρουμε ότι η προένταση αυξάνει την δυσκαμψία και τις ροπές που κατεβαίνουν στην βάση και αυτό το ξέρουμε 100 χρόνια, αλλά ξέρουμε και ότι η δυσκαμψία των τοιχωμάτων μειώνει τις ροπές στους κόμβους.
μπλα...μπλα....μπλα....
Ρε φιλαράκι.....αρχίζεις δηλώνοντας ότι "δεν έχεις καμία παρανόηση" και μου απαντάς άλλα αντ' άλλων! :D

Τι να πάρουμε από την αρχή; Μου γράφεις για τις "αρετές" της προέντασης ενώ εγώ σου έχω αποδείξει με κάθε δυνατό τρόπο ότι είναι αδύνατον να ασκήσεις προένταση. Δεν μπορείς να ασκήσεις την απαιτούμενη θλίψη ώστε να ενεργοποιήσεις όλη τη διατομη και να αυξήσεις τη δυσκαμψία.

Μου επιβεβαιώνεις εξ' αρχής ότι ζεις σε μια πλάνη...

Το έδαφος δεν παραλαμβάνει τίποτα. Απλά παρέχει την αντίδραση.
Η καμπτική παραμόρφωση δεν περιορίζεται ούτε στο ελάχιστο με την εφαρμογή θλίψης είτε η αντίδραση προέρχεται από το έδαφος.....είτε από τα συνδετικά.....είτε από τους εξωγήινους.
Ισά ίσα....με την πλήρη πάκτωση που εφαρμόζεις μεγιστοποιείς την καμπτική παραμόρφωση. (Η ανάκληση τη μηδενίζει).
SpoilerShow
Εικόνα
Όμως η θλίψη περιορίζει δραματικά την ικανότητα παραμορφωσης.
Χωρίς ικανότητα παραμόρφωσης τα δομικά στοιχεία δεν μπορούν να παραλάβουν τίποτα. Είναι ένα μάτσο αμμοχάλικο...

Με απλά λόγια.....περισσότερη θλίψη = σκατά τοίχωμα.


Εικόνα
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

seismic1
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 18 Απρ 2024, 15:56

Νταγκλης έγραψε:
18 Απρ 2024, 15:33
seismic1 έγραψε:
18 Απρ 2024, 12:53

Δεν έχω καμία παρανόηση. Ξέρω και εγώ ότι άλλη δύναμη θέλεις να σταματήσεις την ανατροπή και άλλη την παραμόρφωση.
Και οι δύο μαζί είναι τεράστιες δυνάμεις, αλλά η διαφορά είναι ότι στην μέθοδό μου και τις δύο δυνάμεις τις παραλαμβάνει το έδαφος και οι κόμβοι μαζί, ενώ σε εσάς τις παραλαμβάνουν μόνοι τους οι κόμβοι.
Ας τα πάρουμε από την αρχή. Ξέρουμε ότι η προένταση αυξάνει την δυσκαμψία και τις ροπές που κατεβαίνουν στην βάση και αυτό το ξέρουμε 100 χρόνια, αλλά ξέρουμε και ότι η δυσκαμψία των τοιχωμάτων μειώνει τις ροπές στους κόμβους.
μπλα...μπλα....μπλα....
Ρε φιλαράκι.....αρχίζεις δηλώνοντας ότι "δεν έχεις καμία παρανόηση" και μου απαντάς άλλα αντ' άλλων! :D

Τι να πάρουμε από την αρχή; Μου γράφεις για τις "αρετές" της προέντασης ενώ εγώ σου έχω αποδείξει με κάθε δυνατό τρόπο ότι είναι αδύνατον να ασκήσεις προένταση. Δεν μπορείς να ασκήσεις την απαιτούμενη θλίψη ώστε να ενεργοποιήσεις όλη τη διατομη και να αυξήσεις τη δυσκαμψία.

Μου επιβεβαιώνεις εξ' αρχής ότι ζεις σε μια πλάνη...

Το έδαφος δεν παραλαμβάνει τίποτα. Απλά παρέχει την αντίδραση.
Η καμπτική παραμόρφωση δεν περιορίζεται ούτε στο ελάχιστο με την εφαρμογή θλίψης είτε η αντίδραση προέρχεται από το έδαφος.....είτε από τα συνδετικά.....είτε από τους εξωγήινους.
Ισά ίσα....με την πλήρη πάκτωση που εφαρμόζεις μεγιστοποιείς την καμπτική παραμόρφωση. (Η ανάκληση τη μηδενίζει). Όμως η θλίψη περιορίζει δραματικά την ικανότητα παραμορφωσης.
Χωρίς ικανότητα παραμόρφωσης τα δομικά στοιχεία δεν μπορούν να παραλάβουν τίποτα. Είναι ένα μάτσο αμμοχάλικο...

Με απλά λόγια.....περισσότερη θλίψη = σκατά τοίχωμα.


[img]https://i.postimg.cc/Wbbfq4df/axia ... .png[/img]
Και αυτοί βλάκες είναι που οπλίζουν όπως εμένα πάνω κάτω?
''Ο φορέας προεντείνεται μόνο κατά την διαμήκη κατεύθυνση. Οι τένοντες διατάσσονται μόνον στο άνω και το κάτω πέλμα και προβλέπονται με αποκατάσταση συνάφειας μέσω τσιμεντένεσης. Έχουν προβλεφθεί οι ακόλουθοι τύποι τενόντων. Για το ʼνω πέλμα τένοντες τύπου 6812 αγκυρωμένοι ανά ζεύγη στα μέτωπα των σπονδύλων κοντά σε κάθε κορμό, καθώς και πρόσθετοι τένοντες τύπου 6822 αγκυρωμένοι σε τάκους στο εσωτερικό του κιβωτίου σε δύο σπονδύλους κάθε προβόλου, όπως φαίνεται στα αντίστοιχα σχέδια. Για το κάτω πέλμα: τένοντες τύπου 6822 αγκυρωμένοι σε τάκους εσωτερικά στο κιβώτιο. Τέλος έχουν προβλεφτεί κατάλληλοι τάκοι εκτροπής και ενσωμάτωση περιβλημάτων στις διαδοκίδες στήριξης για μελλοντικό πέρασμα τενόντων εξωτερικής προέντασης.''
https://www.ergotaxiaka.gr/pyli-kai-gefyra-metaforon/
Το έδαφος δεν παραλαμβάνει τίποτα. Απλά παρέχει την αντίδραση.
Αφού παρέχει αντίδραση σημαίνει ότι κάτι παραλαμβάνει θα μας τρελάνεις? Πλάκα κάνεις για όλα και δεν σε τιμά.
Που παρέχει αντίδραση το έδαφος στις ορθές δυνάμεις θλίψης και εφελκυσμού ( αυτά για την πατέντα μου )
Η καμπτική παραμόρφωση δεν περιορίζεται ούτε στο ελάχιστο με την εφαρμογή θλίψης είτε η αντίδραση προέρχεται από το έδαφος.....είτε από τα συνδετικά.....είτε από τους εξωγήινους.
Ισά ίσα....με την πλήρη πάκτωση που εφαρμόζεις μεγιστοποιείς την καμπτική παραμόρφωση. (Η ανάκληση τη μηδενίζει).
Ρε φίλε να αλλάξεις σούπερ μάρκετ σε ταΐζουν ληγμένα.
Τα τοιχώματα διαθέτουν δυναμική γιατί είναι δύσκαμπτα και τα υποστυλώματα είναι μόνο για κλανιές γιατί διαθέτουν ελαστικότητα.
Και εσύ μου λες μαλακίες δηλαδή ότι χωρίς ελαστικότητα δεν υπάρχει δυναμική. Ντουγρού για το Δαφνί.
Όμως η θλίψη περιορίζει δραματικά την ικανότητα παραμορφωσης.
Χωρίς ικανότητα παραμόρφωσης τα δομικά στοιχεία δεν μπορούν να παραλάβουν τίποτα. Είναι ένα μάτσο αμμοχάλικο...

Με απλά λόγια.....περισσότερη θλίψη = σκατά τοίχωμα.
Μα η παραμόρφωση δημιουργεί την κατάρρευση χωρίς παραμόρφωση δεν υπάρχει βλάβη.
Εκτός στον εγκέφαλό σου Εκεί μπορεί να υπάρξει βλάβη και χωρίς παραμόρφωση... :smt005:

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 876
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 18 Απρ 2024, 16:33

seismic1 έγραψε:
18 Απρ 2024, 15:56

Και αυτοί βλάκες είναι που οπλίζουν όπως εμένα πάνω κάτω?
''Ο φορέας προεντείνεται μόνο κατά την διαμήκη κατεύθυνση. Οι τένοντες διατάσσονται μόνον στο άνω και το κάτω πέλμα και προβλέπονται με αποκατάσταση συνάφειας μέσω τσιμεντένεσης. Έχουν προβλεφθεί οι ακόλουθοι τύποι τενόντων. Για το ʼνω πέλμα τένοντες τύπου 6812 αγκυρωμένοι ανά ζεύγη στα μέτωπα των σπονδύλων κοντά σε κάθε κορμό, καθώς και πρόσθετοι τένοντες τύπου 6822 αγκυρωμένοι σε τάκους στο εσωτερικό του κιβωτίου σε δύο σπονδύλους κάθε προβόλου, όπως φαίνεται στα αντίστοιχα σχέδια. Για το κάτω πέλμα: τένοντες τύπου 6822 αγκυρωμένοι σε τάκους εσωτερικά στο κιβώτιο. Τέλος έχουν προβλεφτεί κατάλληλοι τάκοι εκτροπής και ενσωμάτωση περιβλημάτων στις διαδοκίδες στήριξης για μελλοντικό πέρασμα τενόντων εξωτερικής προέντασης.''
https://www.ergotaxiaka.gr/pyli-kai-gefyra-metaforon/
Ποιο είναι το υποτιθέμενο επιχείρημα πίσω από αυτό το copy/paste; Ότι δήθεν δεν χρησιμοποιούν εκκεντρότητα στη χάραξη; :D

Όχι φιλαράκι. Δεν νοείται προένταση χωρίς εκκεντρότητα. Σου γράφει ξεκάθαρα για την εκκεντρότητα με την πρόβλεψη τάκων εκτροπής.
Αυτό είναι το τελικό αποτέλεσμα:
SpoilerShow
Εικόνα
Φυσικά όλα αυτά....ουδεμία σχέση έχουν με την κουβέντα μας και την αποδεδειγμένα καταστροφίκη επίδραση του αξονικού στα τοιχώματα...
SpoilerShow
Εικόνα
Αφού παρέχει αντίδραση σημαίνει ότι κάτι παραλαμβάνει θα μας τρελάνεις? Πλάκα κάνεις για όλα και δεν σε τιμά.
Που παρέχει αντίδραση το έδαφος στις ορθές δυνάμεις θλίψης και εφελκυσμού ( αυτά για την πατέντα μου )
Παρέχει την αντίδραση για την επιμηκυνση του τένοντα. Δεν αποτρέπει την καμπτική παραμόρφωση όπως νομίζεις. Ισα ίσα την μεγιστοποιεί αν ασκήσεις θλίψη ίση με την εφελκυστική σεισμική αξονική....
SpoilerShow
Εικόνα
Τόσα χρόνια μπουρδολογείς ότι "το έδαφος αφαιρεί φορτία από το κτίριο" ενώ στην ουσία πετυχαίνεις το ακριβώς αντίθετο.
Προσθέτεις άχρηστη θλίψη και διασφαλίζεις ότι η φόρτιση παραμένει ακέραια στο τοίχωμα σου χωρίς πιθανότητα απόσβεσης.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Νταγκλης την 18 Απρ 2024, 19:51, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 876
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 18 Απρ 2024, 16:41

seismic1 έγραψε:
18 Απρ 2024, 15:56
Νταγκλης έγραψε:
18 Απρ 2024, 15:33


Όμως η θλίψη περιορίζει δραματικά την ικανότητα παραμορφωσης.
Χωρίς ικανότητα παραμόρφωσης τα δομικά στοιχεία δεν μπορούν να παραλάβουν τίποτα. Είναι ένα μάτσο αμμοχάλικο...

Με απλά λόγια.....περισσότερη θλίψη = σκατά τοίχωμα.


[img]https://i.postimg.cc/Wbbfq4df/axia ... .png[/img]

Μα η παραμόρφωση δημιουργεί την κατάρρευση χωρίς παραμόρφωση δεν υπάρχει βλάβη.
Εκτός στον εγκέφαλό σου Εκεί μπορεί να υπάρξει βλάβη και χωρίς παραμόρφωση... :smt005:
Σου υπογραμίζω την ικανότητα παραμόρφωσης βρε μπουνταλά... :lol:

Χωρίς παραμόρφωση δεν υπάρχει δύναμη στη φύση. Η ικανότητα παραμόρφωσης είναι η φέρουσα ικανότητα του δομικού στοιχείου.

Η θλίψη καταστρέφει τη φέρουσα ικανότητα του τοιχώματος.
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4809
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 18 Απρ 2024, 16:50

seismic1 έγραψε:
18 Απρ 2024, 15:56
SpoilerShow
Νταγκλης έγραψε:
18 Απρ 2024, 15:33
seismic1 έγραψε:
18 Απρ 2024, 12:53

Δεν έχω καμία παρανόηση. Ξέρω και εγώ ότι άλλη δύναμη θέλεις να σταματήσεις την ανατροπή και άλλη την παραμόρφωση.
Και οι δύο μαζί είναι τεράστιες δυνάμεις, αλλά η διαφορά είναι ότι στην μέθοδό μου και τις δύο δυνάμεις τις παραλαμβάνει το έδαφος και οι κόμβοι μαζί, ενώ σε εσάς τις παραλαμβάνουν μόνοι τους οι κόμβοι.
Ας τα πάρουμε από την αρχή. Ξέρουμε ότι η προένταση αυξάνει την δυσκαμψία και τις ροπές που κατεβαίνουν στην βάση και αυτό το ξέρουμε 100 χρόνια, αλλά ξέρουμε και ότι η δυσκαμψία των τοιχωμάτων μειώνει τις ροπές στους κόμβους.
μπλα...μπλα....μπλα....
Ρε φιλαράκι.....αρχίζεις δηλώνοντας ότι "δεν έχεις καμία παρανόηση" και μου απαντάς άλλα αντ' άλλων! :D

Τι να πάρουμε από την αρχή; Μου γράφεις για τις "αρετές" της προέντασης ενώ εγώ σου έχω αποδείξει με κάθε δυνατό τρόπο ότι είναι αδύνατον να ασκήσεις προένταση. Δεν μπορείς να ασκήσεις την απαιτούμενη θλίψη ώστε να ενεργοποιήσεις όλη τη διατομη και να αυξήσεις τη δυσκαμψία.

Μου επιβεβαιώνεις εξ' αρχής ότι ζεις σε μια πλάνη...

Το έδαφος δεν παραλαμβάνει τίποτα. Απλά παρέχει την αντίδραση.
Η καμπτική παραμόρφωση δεν περιορίζεται ούτε στο ελάχιστο με την εφαρμογή θλίψης είτε η αντίδραση προέρχεται από το έδαφος.....είτε από τα συνδετικά.....είτε από τους εξωγήινους.
Ισά ίσα....με την πλήρη πάκτωση που εφαρμόζεις μεγιστοποιείς την καμπτική παραμόρφωση. (Η ανάκληση τη μηδενίζει). Όμως η θλίψη περιορίζει δραματικά την ικανότητα παραμορφωσης.
Χωρίς ικανότητα παραμόρφωσης τα δομικά στοιχεία δεν μπορούν να παραλάβουν τίποτα. Είναι ένα μάτσο αμμοχάλικο...

Με απλά λόγια.....περισσότερη θλίψη = σκατά τοίχωμα.


[img]https://i.postimg.cc/Wbbfq4df/axia ... .png[/img]
Και αυτοί βλάκες είναι που οπλίζουν όπως εμένα πάνω κάτω?
''Ο φορέας προεντείνεται μόνο κατά την διαμήκη κατεύθυνση. Οι τένοντες διατάσσονται μόνον στο άνω και το κάτω πέλμα και προβλέπονται με αποκατάσταση συνάφειας μέσω τσιμεντένεσης. Έχουν προβλεφθεί οι ακόλουθοι τύποι τενόντων. Για το ʼνω πέλμα τένοντες τύπου 6812 αγκυρωμένοι ανά ζεύγη στα μέτωπα των σπονδύλων κοντά σε κάθε κορμό, καθώς και πρόσθετοι τένοντες τύπου 6822 αγκυρωμένοι σε τάκους στο εσωτερικό του κιβωτίου σε δύο σπονδύλους κάθε προβόλου, όπως φαίνεται στα αντίστοιχα σχέδια. Για το κάτω πέλμα: τένοντες τύπου 6822 αγκυρωμένοι σε τάκους εσωτερικά στο κιβώτιο. Τέλος έχουν προβλεφτεί κατάλληλοι τάκοι εκτροπής και ενσωμάτωση περιβλημάτων στις διαδοκίδες στήριξης για μελλοντικό πέρασμα τενόντων εξωτερικής προέντασης.''
https://www.ergotaxiaka.gr/pyli-kai-gefyra-metaforon/
SpoilerShow
Το έδαφος δεν παραλαμβάνει τίποτα. Απλά παρέχει την αντίδραση.
Αφού παρέχει αντίδραση σημαίνει ότι κάτι παραλαμβάνει θα μας τρελάνεις? Πλάκα κάνεις για όλα και δεν σε τιμά.
Που παρέχει αντίδραση το έδαφος στις ορθές δυνάμεις θλίψης και εφελκυσμού ( αυτά για την πατέντα μου )
Η καμπτική παραμόρφωση δεν περιορίζεται ούτε στο ελάχιστο με την εφαρμογή θλίψης είτε η αντίδραση προέρχεται από το έδαφος.....είτε από τα συνδετικά.....είτε από τους εξωγήινους.
Ισά ίσα....με την πλήρη πάκτωση που εφαρμόζεις μεγιστοποιείς την καμπτική παραμόρφωση. (Η ανάκληση τη μηδενίζει).
Ρε φίλε να αλλάξεις σούπερ μάρκετ σε ταΐζουν ληγμένα.
Τα τοιχώματα διαθέτουν δυναμική γιατί είναι δύσκαμπτα και τα υποστυλώματα είναι μόνο για κλανιές γιατί διαθέτουν ελαστικότητα.
Και εσύ μου λες μαλακίες δηλαδή ότι χωρίς ελαστικότητα δεν υπάρχει δυναμική. Ντουγρού για το Δαφνί.
Όμως η θλίψη περιορίζει δραματικά την ικανότητα παραμορφωσης.
Χωρίς ικανότητα παραμόρφωσης τα δομικά στοιχεία δεν μπορούν να παραλάβουν τίποτα. Είναι ένα μάτσο αμμοχάλικο...

Με απλά λόγια.....περισσότερη θλίψη = σκατά τοίχωμα.
Μα η παραμόρφωση δημιουργεί την κατάρρευση χωρίς παραμόρφωση δεν υπάρχει βλάβη.
Εκτός στον εγκέφαλό σου Εκεί μπορεί να υπάρξει βλάβη και χωρίς παραμόρφωση... :smt005:
μλκ μου, όμως θέλω credit. όχι σαν τον Archmage που σ'έμαθε την επιτάχυνση τής απλής αρμονικής κίνησης και τον έγραψες στ'αρχίδια σου στις διεθνείς δημοσιεύσεις σου. :smt005:
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

seismic1
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 18 Απρ 2024, 20:51

Νταγκλης έγραψε:
18 Απρ 2024, 16:33
seismic1 έγραψε:
18 Απρ 2024, 15:56

Και αυτοί βλάκες είναι που οπλίζουν όπως εμένα πάνω κάτω?
''Ο φορέας προεντείνεται μόνο κατά την διαμήκη κατεύθυνση. Οι τένοντες διατάσσονται μόνον στο άνω και το κάτω πέλμα και προβλέπονται με αποκατάσταση συνάφειας μέσω τσιμεντένεσης. Έχουν προβλεφθεί οι ακόλουθοι τύποι τενόντων. Για το ʼνω πέλμα τένοντες τύπου 6812 αγκυρωμένοι ανά ζεύγη στα μέτωπα των σπονδύλων κοντά σε κάθε κορμό, καθώς και πρόσθετοι τένοντες τύπου 6822 αγκυρωμένοι σε τάκους στο εσωτερικό του κιβωτίου σε δύο σπονδύλους κάθε προβόλου, όπως φαίνεται στα αντίστοιχα σχέδια. Για το κάτω πέλμα: τένοντες τύπου 6822 αγκυρωμένοι σε τάκους εσωτερικά στο κιβώτιο. Τέλος έχουν προβλεφτεί κατάλληλοι τάκοι εκτροπής και ενσωμάτωση περιβλημάτων στις διαδοκίδες στήριξης για μελλοντικό πέρασμα τενόντων εξωτερικής προέντασης.''
https://www.ergotaxiaka.gr/pyli-kai-gefyra-metaforon/
Ποιο είναι το υποτιθέμενο επιχείρημα πίσω από αυτό το copy/paste; Ότι δήθεν δεν χρησιμοποιούν εκκεντρότητα στη χάραξη; :D

Όχι φιλαράκι. Δεν νοείται προένταση χωρίς εκκεντρότητα. Σου γράφει ξεκάθαρα για την εκκεντρότητα με την πρόβλεψη τάκων εκτροπής.
Αυτό είναι το τελικό αποτέλεσμα:
Φυσικά όλα αυτά....ουδεμία σχέση έχουν με την κουβέντα μας και την αποδεδειγμένα καταστροφίκη επίδραση του αξονικού στα τοιχώματα...
Αφού παρέχει αντίδραση σημαίνει ότι κάτι παραλαμβάνει θα μας τρελάνεις? Πλάκα κάνεις για όλα και δεν σε τιμά.
Που παρέχει αντίδραση το έδαφος στις ορθές δυνάμεις θλίψης και εφελκυσμού ( αυτά για την πατέντα μου )
Παρέχει την αντίδραση για την επιμηκυνση του τένοντα. Δεν αποτρέπει την καμπτική παραμόρφωση όπως νομίζεις. Ισα ίσα την μεγιστοποιεί αν ασκήσεις θλίψη ίση με την εφελκυστική σεισμική αξονική....
Τόσα χρόνια μπουρδολογείς ότι "το έδαφος αφαιρεί φορτία από το κτίριο" ενώ στην ουσία πετυχαίνεις το ακριβώς αντίθετο.
Προσθέτεις άχρηστη θλίψη και διασφαλίζεις ότι η φόρτιση παραμένει ακέραια στο τοίχωμα σου χωρίς πιθανότητα απόσβεσης.
Καλά εντάξει το έχετε ξεχειλώσει το πετσάκι από το τράβηγμα. Μου θυμίζεις ένα μάστορα που μου έλεγε πολλά κουνιόνται αλλά δεν πέφτουν.
Να βγάλετε όλες τις βίδες από τα αυτοκίνητά σας γιατί κατά τον Νταγκλής αυτές μόνο αντιστέκονται δεν προσφέρουν τίποτα
Η μηχανή πρέπει να έχει την ικανότητα να διαλύεται και να της φεύγουν τα εξαρτήματα στον δρόμο αν θέλουμε να έχει δυναμική.
Τόσα χρόνια παραμυθιάζονται όσοι πιστεύουν ότι η βίδα σας λασκάρισε. Έτσι πρέπει να είναι ζαμάν φλου.
Σου υπογραμίζω την ικανότητα παραμόρφωσης βρε μπουνταλά..
Και το πετσάκι μας έχει την ικανότητα παραμόρφωσης αλλά όταν παραμορφώνεται δεν κάνει δουλειά ούτε έχει φέρουσα ικανότητα :cry
Ένα είναι το μυστικό Δώστε Viagra στις κατασκευές για να γίνει σεισμός. :hebit:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών