ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 15 Σεπ 2020, 10:02

Daje έγραψε:
14 Σεπ 2020, 16:22

Ρε σεισμικ, ακομα δεν εχεις καταλαβει οτι ακομα κι'ενας 3ετης μηχανικος ειναι ικανος να σχεδιασει κατασκευες που να μην παθαινουν τιποτα, αλλα αυτο κοστιζει πολυ?
Οι Ιταλοι, οταν καποιος ανακαλυπτει το προφανες, λενε οτι "ανακαλυψες το ζεστο νερο".
Λες να ειναι μαζοχες οι μηχανικοι και να δεχονται να υφισταται ζημιες η κατασκευη τους ή οτι εισαι ο πρωτος που σκεφτεσαι να σχεδιαζεις σε ελαστικο πεδιο?
Ειναι θεμα κοστους.
Εχεις κανει οικονομοτεχνικη μελετη για την ιδεα που εχεις?
εδω ακριβως ειναι η ουσια. το να αυξηθει η αντοχη σε σεισμους η οποια αλλη καταπονηση, ειναι τεχνικα πανευκολο. δεκαδες τροποι υπαρχουν, με πρωτο και ευκολοτερο να αυξηθουν οι διατομες.

οτιδηποτε "καινουριο" πρεπει πρωτα να αποδειξει την αποτελεσματικοτητα του, και μετα την οικονομικη του βιωσιμοτητα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 15 Σεπ 2020, 13:26

Ασέβαστος έγραψε:
15 Σεπ 2020, 10:02
Daje έγραψε:
14 Σεπ 2020, 16:22

Ρε σεισμικ, ακομα δεν εχεις καταλαβει οτι ακομα κι'ενας 3ετης μηχανικος ειναι ικανος να σχεδιασει κατασκευες που να μην παθαινουν τιποτα, αλλα αυτο κοστιζει πολυ?
Οι Ιταλοι, οταν καποιος ανακαλυπτει το προφανες, λενε οτι "ανακαλυψες το ζεστο νερο".
Λες να ειναι μαζοχες οι μηχανικοι και να δεχονται να υφισταται ζημιες η κατασκευη τους ή οτι εισαι ο πρωτος που σκεφτεσαι να σχεδιαζεις σε ελαστικο πεδιο?
Ειναι θεμα κοστους.
Εχεις κανει οικονομοτεχνικη μελετη για την ιδεα που εχεις?
εδω ακριβως ειναι η ουσια. το να αυξηθει η αντοχη σε σεισμους η οποια αλλη καταπονηση, ειναι τεχνικα πανευκολο. δεκαδες τροποι υπαρχουν, με πρωτο και ευκολοτερο να αυξηθουν οι διατομες.

οτιδηποτε "καινουριο" πρεπει πρωτα να αποδειξει την αποτελεσματικοτητα του, και μετα την οικονομικη του βιωσιμοτητα.
Κατ αρχήν καλό παράδεισο στον αγαπητό φίλο Ηράκλειτο :cry
Θα προσπαθήσω να απαντήσω στα εύστοχα αυτά ερωτήματα .
Πρώτον...
Κατ αρχήν κανένα υφιστάμενο σύστημα ή μέθοδος σχεδιασμού δεν είναι απόλυτα αντισεισμικό, αυξήσεις ή όχι τις διατομές και τον οπλισμό.
Διότι...
1) Αυξάνοντας την μάζα της διατομής αυξάνεις τις εντάσεις του σεισμού ( την αδράνεια ) οπότε μετά από μια ορισμένη αύξηση της διατομής είναι δώρον άδωρον
2) Σε έναν σεισμό υπάρχουν τυχηματικοί αστάθμητοι παράγοντες οι οποίοι αν συμπέσουν καταστρέφουν και την ποιο σύγχρονη κατασκευή.
Δεύτερον..
Αν συγκρίνει ένας το δικό μου σύστημα με τα άλλα αντισεισμικά συστήματα στον κόσμο όλο, το δικό μου είναι πολύ πιο φθηνό και αποτελεσματικό. Τοποθετείται σε υφιστάμενες κατασκευές στις οποίες αδυνατούν να τοποθετηθούν τα υπόλοιπα.
Υπάρχουν έργα μεγάλης σπουδαιότητας όπου η ασφάλεια υπερέχει του κόστους. ( π.χ πυρηνικοί σταθμοί )
Υπάρχουν έργα που τοποθετώντας την ευρεσιτεχνία μου μειώνεται το κόστος από 50 έως και 80% π.χ προκατασκευασμένα σπίτια και ανεμογεννήτριες.
Τρίτον...
Το κόστος κάθε αγκύρωσης εξαρτάτε από το έργο ( αριθμός ορόφων, και ύψος έργου ) και το έδαφος ( 5 κατηγορίες εδαφών και βράχου διαμορφώνουν το βάθος της γεώτρησης και το μέγεθος του μηχανισμού οπότε αλλάζει το κόστος.)
Ενδεικτικά
Ένα διώροφο με εμβαδόν ορόφου 200 τ.μ και 16 μηχανισμούς πάκτωσης σε 3 μέτρα βάθος ... όλες οι εργασίες ( μηχανισμοί, προεντάσεις, εργασίες τοποθέτησης, γεωτρήσεις, σκυροδέτηση γεωτρήσεων κοστίζουν 10000 ευρώ και εγώ ζητώ για όλα αυτά 16000 ευρώ + ΦΠΑ + τα στατικά 2000 ευρώ
Τέταρτον.
Η αποτελεσματικότητα έχει τρία σκέλη.
1) Την στατικοί μελέτη της κατασκευής που δείχνει αν η πατέντα προσφέρει αντισεισμικότητα.
2) Και την γεωτεχνική μελέτη.
3) Την αντοχή του μηχανισμού.
Αυτά μπορούν να ελεγχθούν με πειράματα, ή σε ηλεκτρονικό υπολογιστή ή και με τα δύο για επαλήθευση.
Έχω προσομοιώσεις σε ηλεκτρονικό υπολογιστή για τις εντάσεις που πρέπει να παραλάβει ο μηχανισμός σε έναν πολύ μεγάλο σεισμό, και έχω και αποτελέσματα γεωτεχνικά που δείχνουν ότι τόσο το έδαφος όσο και ο μηχανισμός μπορούν να παραλάβουν τις ζητούμενες εντάσεις των στατικών.
Δεν έχω την πράξη. Έχω όμως κατασκευάσει μηχανισμούς τους οποίους έχω μετρήσει τις αντοχές τους και στην πράξη με φοβερά καλά αποτελέσματα τα οποία σπάνε το παγκόσμιο ρεκόρ συνάφειας πάνω από 5 φορές επάνω.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 19 Σεπ 2020, 12:19

Μαστρο-Γιάννη...που είσαι ρε; :lol:

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 19 Σεπ 2020, 17:51

Λοξίας έγραψε:
19 Σεπ 2020, 12:19
Μαστρο-Γιάννη...που είσαι ρε; :lol:
Να με λες εργοδηγό ... με ανεβάζει! :003:
Κατασκευάζω μπετοπέργουλες
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 19 Σεπ 2020, 18:59

Α μπράβο!
Κάνε και καμιά δουλειά να βγάλεις κάνα φράγκο... :lol:

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 19 Σεπ 2020, 20:02

Λοξίας έγραψε:
19 Σεπ 2020, 18:59
Α μπράβο!
Κάνε και καμιά δουλειά να βγάλεις κάνα φράγκο... :lol:
Αν η δουλειά δεν ήταν δούλα...
Θα την λέγαν ... αρχοντούλα! :D
Μακάρι να ήταν φράγκα!
Από τότε που έχουμε ευρώ νομίζουμε ότι έχουμε.. γιατί ... κάνει πείνα.. πως κάνει κρύο - ζέστη.
Γιατί οι Ευρωπαίοι μας πήραν τα ευρώ και μας αφήσανε τα πέη... :-?
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 19 Σεπ 2020, 23:00

Αν είσαι ξαπλωμένος στο πάτωμα κοντά σε έναν τοίχο και σηκώσεις τα πόδια σου ψιλά προσπαθώντας να σπρώξεις τον τοίχο, η δύναμη που θα του εξασκήσεις θα είναι σχετικά μικρή.
Αν είσαι ανάμεσα σε δύο τοίχους και τα πόδια σου είναι σε οριζόντια θέση η δύναμή σου, σχεδόν όλη θα σπρώξει τον τοίχο δυνατά.
Το ίδιο συμβαίνει και με τα ακτίνια του μηχανισμού της ευρεσιτεχνίας. Όσο ο μηχανισμός ανοίγει τόσο μεγαλύτερη είναι η δύναμη που εξασκεί στα πρανή της γεώτρησης. Την μεγαλύτερη πρόσφυση την έχει όταν τα ακτίνια είναι σε θέση 90 μοιρών, πλήρως ανοιγμένα.
Εικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 21 Σεπ 2020, 18:19

:D Πόσα θα μου δώσετε για να σας πω πως δεν θα πέφτουν τα σπίτια στον σεισμό? :D
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 881
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 02:00
Phorum.gr user: ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ » 21 Σεπ 2020, 19:48

Όταν πηγαίνεις στα διεθνή συμπόσια που σε καλούνε, αυτά τους λες για να τους πείσεις; Πόδια, τοίχους, ξάπλα κλπ;

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 22 Σεπ 2020, 01:53

ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
21 Σεπ 2020, 19:48
Όταν πηγαίνεις στα διεθνή συμπόσια που σε καλούνε, αυτά τους λες για να τους πείσεις; Πόδια, τοίχους, ξάπλα κλπ;
Ναι χρησιμοποιώ τα πόδια του Πυθαγόρα. :smt005:
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 22 Σεπ 2020, 09:17

seismic έγραψε:
21 Σεπ 2020, 18:19
:D Πόσα θα μου δώσετε για να σας πω πως δεν θα πέφτουν τα σπίτια στον σεισμό? :D
Τόσα: :sal9::sal9::sal9:

Άσε τις βλακείες και στρώσου στη δουλειά να βγάλεις κάνα φράγκο, αλλιώς θα σε ρωτήσω πάλι να μας πεις που ακριβώς είναι η πολυκατοικία που έχτισες...

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 22 Σεπ 2020, 22:25

Λοξίας έγραψε:
22 Σεπ 2020, 09:17
seismic έγραψε:
21 Σεπ 2020, 18:19
:D Πόσα θα μου δώσετε για να σας πω πως δεν θα πέφτουν τα σπίτια στον σεισμό? :D
Τόσα: :sal9::sal9::sal9:

Άσε τις βλακείες και στρώσου στη δουλειά να βγάλεις κάνα φράγκο, αλλιώς θα σε ρωτήσω πάλι να μας πεις που ακριβώς είναι η πολυκατοικία που έχτισες...
Τα έργα μου τώρα.
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 24 Σεπ 2020, 20:30

Τι είναι επιστήμη?

Είναι η αποτύπωση των παρατηρήσεων των ερευνών?

Αν είναι αυτό τότε όλα καλά.

Δεν μπορεί όμως να διδάσκεται στα πανεπιστήμια μια συγκεκριμένη γνώση και να αποκλείεται μια νέα καλύτερη γνώση.

Η επιστήμη είναι σαν την κινούμενη άμμο διότι μέρα με την ημέρα μεταβάλετε.

Δεν είναι δυνατόν να ψηφίζεις νόμους για την στάθμη της επιστήμης και να βάζεις στο περιθώριο την νέα γνώση.

Οι πολιτικοί μηχανικοί είναι οι συνεχιστές μιας αναχρονιστικής γνώσης και δεν έχουν την ελεύθερη βούληση να κρίνουν κάτι διαφορετικό για τον απλό λόγο διότι τους έμαθαν να αποτυπώνουν γνώση και όχι να δημιουργούν νέα γνώση.

Η ελεύθερη βούληση είναι το μυστικό για όλα.

Ένας μάστορας έχει ελεύθερη βούληση.

Ένας πολιτικός μηχανικός είναι πωρωμένος στις γνώσεις που του έμαθαν.

Η έρευνα προϋποθέτω ότι χρειάζεται την ελεύθερη βούληση να αμφισβητείς το υπάρχον αναζητώντας το νέον.

Ένας πολιτικός μηχανικός καταλαβαίνει γιατί ενώνει με οπλισμό το τοίχωμα με την δοκό, ενώ δεν μπορεί να κατανοήσει

γιατί εγώ ενώνω το έδαφος με τις παρειές των τοιχωμάτων στο ανώτατο επίπεδό τους με τένοντες άνευ συνάφειας.

Αν και η αιτία είναι η ίδια δεν μπορούν να το καταλάβουν γιατί δεν το διδάχτηκαν.

Μία προτεταμένη πρόβολο - γέφυρα λειτουργεί ακριβώς όπως και η πατέντα μου και μάλιστα σε οριζόντια δυσμενέστερη στάση.

Για τους πολιτικούς μηχανικούς η πρόβολο γέφυρα λειτουργεί ενώ για την εφεύρεσή μου έχουν αμφιβολίες.

Μήπως μπορούν να μου εξηγήσουν τους λόγους?
Φυσικά και δεν μπορούν γιατί δεν τους το έμαθαν.
Εικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 26 Σεπ 2020, 18:27

Ένα κυβικό οπλισμένου σκυροδέματος ζυγίζει 2450 κιλά

Εξ αυτών εμπεριέχει 140 κιλά χάλυβα.

Αν πολλαπλασιάσεις το εμβαδόν κάθε ορόφου με τον συμβατικό αριθμό 0,245 θα βρεις πόσα κυβικά οπλισμένου σκυροδέματος έχει ο όροφος.

Το γινόμενο των κυβικών δεν περιλαμβάνει την θεμελίωση.

Π.χ Ένας όροφος με εμβαδόν 100 τ.μ Χ 0,245 = 24,5 μ3

Το βάρος του σκυροδέματος και μόνο αυτό σε kg θα είναι 24,5Χ2450= 60025 kg

Ο χάλυβας του ορόφου θα έχει βάρος 24,5 τ.μ Χ140 kg = 3430 kg

Εδώ βλέπουμε ότι το οπλισμένο σκυρόδεμα του ορόφου είναι περίπου 60 ton

'Ένας και μόνο χάλυβας προέντασης διατομής 20 mm είναι αρκετός να σηκώσει το οπλισμένο σκυρόδεμα του ορόφου στον αέρα.

Τι είναι αυτό που αναγκάζει τους δομοστατικούς να τοποθετούν τόσο πολύ οπλισμό χάλυβα στο σκυρόδεμα?

Οι απαντήσεις είναι πολλές.

Π.χ Ο σεισμός αυξάνει τα φορτία κατά 3 φορές. Ή για να παραλάβουν και άλλα φορτία αυτά των στατικών.

Ο κυριότερος όμως λόγος ο οποίος ακυρώνει τις ικανότητες εφελκυσμού του χάλυβα είναι ότι συνεργάζεται με ένα ανίσχυρο υλικό ως προς την διάτμηση και δεν είναι άλλο από το σκυρόδεμα.

Θα μπορούσε να μειωθεί κατά 50% ο οπλισμός του σκυροδέματος αν όπλιζαν τις κατασκευές με προτεταμένο σκυρόδεμα και χρησιμοποιούσαν τον μηχανισμό της συνάφειας ως δευτερεύον οπλισμό.

Τι είναι η συνάφεια.

Η συνεργασία μεταξύ σκυροδέματος και χάλυβα σε μια κατασκευή από Ο.Σ. ( οπλισμένο σκυρόδεμα ) επιτυγχάνεται με τη συνάφεια. Με τον όρο συνάφεια ορίζεται η συνδυασμένη δράση των μηχανισμών που παρεμποδίζουν τη σχετική ολίσθηση μεταξύ των ράβδων του οπλισμού και του σκυροδέματος που τις περιβάλλει. Οι επιμέρους μηχανισμοί της συνάφειας είναι η πρόσφυση, η τριβή και, για την περίπτωση ράβδων χάλυβα με νευρώσεις, η αντίσταση του σκυροδέματος το οποίο εγκλωβίζεται μεταξύ των νευρώσεων. Η συνδυασμένη δράση των μηχανισμών αυτών θεωρείται ισοδύναμη με την ανάπτυξη διατμητικών τάσεων στη διεπιφάνεια σκυροδέματος και χάλυβα. Όταν οι τάσεις αυτές φθάσουν στην οριακή τιμή τους επέρχεται καταστροφή της συνάφειας με τη μορφή διάρρηξης του σκυροδέματος κατά μήκος των ράβδων και αποκόλλησης των ράβδων χάλυβα. Το πρώτο βασικό πρόβλημα της συνάφειας δημιουργείται από την ανάπτυξη υπεραντοχης του χάλυβα, η οποία στρέφει την αστοχία σε διατμητική μορφή, η οποία είναι άκρως ψαθυρή. Αυτό, προκειμένου να αντιμετωπιστεί, πρέπει να εξασφαλίσουμε ότι δεν θα αστοχήσει διατμητικά το σκυρόδεμα, άρα πρέπει να αποτρέψουμε την ανάπτυξη της υπεραντοχής του χάλυβα που επιφέρει την διατμητική αστοχία του σκυροδέματος . Η μείωση των τάσεων επιτυγχάνεται με αύξηση της επικάλυψης και μείωση της διαμέτρου των ράβδων του οπλισμού. Η αύξηση της οριακής τιμής τους επιτυγχάνεται με αύξηση της αντοχής του σκυροδέματος. Η παρουσία εγκάρσιου οπλισμού δρα ευνοϊκά περιορίζοντας το άνοιγμα των αναπτυσσόμενων ρωγμών

Το θέμα είναι πως μπορεί να επανέλθει η συνάφεια σε ήδη υπάρχουσες κατασκευές όπου έχει γινει αποκόλληση του σκυροδέματος λόγω διάβρωσης του οπλισμού .Πως μπορούμε δηλαδή να το επαναφέρουμε στην αρχική του κατάσταση κυρίως στα υποστυλωματα.

Η συνάφεια δεν επανέρχεται στην αρχική της ποιότητα. Και το κυριότερο είναι ότι με τις εξωτερικές θερμομονώσεις και τις γυψοσανίδες οροφής δεν βλέπεις ούτε την αστοχία.

Συμπέρασμα πρώτο. Πρέπει να εξασφαλίσουμε ότι δεν θα αστοχήσει διατμητικά το σκυρόδεμα, γιατί αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την ακύρωση της υπεραντοχής των προδιαγραφών σε εφελκυσμό του χάλυβα. Ζητούμενο στην έρευνα. Μια μέθοδος όπου το σκυρόδεμα να παραλαμβάνει μόνο εντάσεις θλίψης και ο χάλυβας μόνον εντάσεις εφελκυσμού.

Αυτό το εξασφαλίζει η προένταση την οποία χρησιμοποιεί η ευρεσιτεχνία.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 28 Σεπ 2020, 05:03

Η ευρεσιτεχνία αυτή παραπέμπει σε άλλη μέθοδο δόμησης με διαφορετικούς υπολογισμούς και αυτό διότι αλλάζει πολλά ως το πως διαχειρίζεται τις εντάσεις του σεισμού. Ένας δομοστατικός θα καταλάβει ότι η μέθοδός μου υπολογίζεται όπως ένας προτεταμένος πρόβολος. Η μέθοδός μου ενώνει το ανώτατο άκρο όλων των παρειών των τοιχωμάτων με το έδαφος θεμελίωσης χρησιμοποιώντας προτεταμένους τένοντες άνευ συνάφειας με σκοπό να ενώσει και να κάνει ένα σώμα το έδαφος με την κατασκευή ( σαν σάντουιτς ) Αυτή η ένωση εκτρέπει τις εντάσεις του σεισμού μέσα στο έδαφος. Ο σημερινός σχεδιασμός εκτρέπει τις δυνάμεις του σεισμού πάνω στις διατομές των δοκών και τις σπάει. Οπότε υπάρχει μεγάλη διαφορά ως προς την σχεδίαση του υπολογισμού των σεισμικών εντάσεων διότι κατευθύνονται σε διαφορετικές τοποθεσίες. Εγώ τις κατευθύνω στο έδαφος ενώ οι πολιτικοί μηχανικοί τις κατευθύνουν πάνω στις διατομές και τις σπάνε. Θέλεις μαθηματικούς υπολογισμούς. Δεν είμαι δομοστατικός για να τους κάνω. Όμως αν διαβάσεις αυτά τα δύο link θα καταλάβεις πολλά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών