ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 24 Ιούλ 2020, 18:39

Ένα βιομηχανοποιημένο προϊόν έχει τις ίδιες προδιαγραφές. Οι δομικές κατασκευές όμως διαφέρουν η μία από την άλλη και έχουν κάθε μία διαφορετικές ανάγκες διαφορετικούς προβληματισμούς. Οι σύγχρονες αρχιτεκτονικές ανάγκες θέλουν υψίκορμα κτίρια με ελεύθερες κατόψεις και μεγάλα ανοίγματα και την μείωση των φερόντων στοιχείων.

Αυτό έρχεται σε αντίθεση πολλές φορές με την φέρουσα ικανότητα του κτιρίου και είναι πεδίο διαμάχης των αρχιτεκτόνων και των δομοστατικών.

Είναι εντελώς αδύνατον ο σχεδιασμός μιας αντισεισμικής κατασκευής να είναι ίδιος για όλα τα πάρα πάνω συστήματα δόμησης.

Οπότε και εγώ με την αντισεισμική πατέντα που διαθέτω έπρεπε να προσαρμοστώ στον σχεδιασμό της αντισεισμικής θωράκισης κάθε κατασκευής.

Έχουμε κατασκευές που είναι εξ ολοκλήρου από σκυρόδεμα είτε αυτές είναι προκατασκευασμένες είτε γίνονται επί τόπου με καλούπια. Αυτές οι κατασκευές έχουν μεγάλη δυναμική και μικρό συντελεστή πλαστιμότητας.

Έχουμε κατασκευές με μεγάλη πλαστιμότητα και μικρή δυναμική.

Η πατέντα αποτελείτε από τον μηχανισμό πάκτωσης εδάφους ή βράχου. Για να πακτώσει στο έδαφος ισχυρά ακολουθούνται διάφορες μέθοδοι οι οποίες δεν επηρεάζουν την άνω δομή του κτιρίου με φορτία διότι ότι έλξη και να εφαρμόσουμε επάνω στους μηχανισμούς για να διασταλούν και να πακτώσουν ισχυρά στο έδαφος την εφαρμόζουμε πριν κατασκευαστεί το κτίριο μεταξύ του ύψους θεμελίωσης και του μηχανισμού στα βάθη της γεώτρησης.

Αυτός ο μηχανισμός εφαρμόζει μόνιμες πιέσεις προς τα πρανή μιας γεώτρησης πετυχαίνοντας πρόσφυση. Διατηρώντας αυτές τις πιέσεις προς τα πρανή της γεώτρησης την γεμίζουμε με ένεμα σκυροδέματος.

Κατά αυτήν την μέθοδο κατασκευάζουμε πασσάλους πολύ ισχυρής τριβής και πρόσφυσης ικανότερους από τους γνωστούς πασσάλους τριβής και αιχμής.

Οπότε αρχικά έχουμε κατασκευάσει με τον μηχανισμό της πατέντας έναν ή περισσότερους ισχυρούς πασσάλους θεμελίωσης κάτω από το κτίριο οι οποίοι είναι ικανοί να δεχθούν αυξημένα στατικά φορτία, αλλά και μεγαλύτερες εντάσεις έλξης από ότι μπορούν να αναλάβουν οι πάσσαλοι του εμπορείου.

Μετά από την εργασία πάκτωσης του μηχανισμού επιμηκύνουμε σταδιακά τον τένοντα με την βοήθεια περικοχλίων μέχρι το ανώτατο άκρο της παρειάς του τοιχώματος φροντίζοντας αυτός να περάσει μέσα από μία σωλήνα ώστε να αποφύγουμε την συνάφεια με το σκυρόδεμα.

Όταν είμαστε στο ανώτατο άκρο της κατασκευής έχουμε τρις επιλογές. Ή να εφαρμόσουμε πλήρη προένταση, ή να εφαρμόσουμε μερική προένταση, ή απλά να πακτώσουμε τον τένοντα.

Η επιλογή εξαρτάτε από το είδος της κατασκευής.

Αν έχουμε σχεδιάσει κατασκευή με μέτρια πλαστιμότητα, δηλαδή με μετρίου μεγέθους τοιχώματα, τότε εφαρμόζουμε από το ανώτατο άκρο μια μικρή προένταση πριν πακτώσουμε το άνω άκρο του τένοντα στο δώμα.

Αν έχουμε σχεδιάσει κατασκευή με μεγάλη πλαστιμότητα τότε απλά πακτώνουμε και τοποθετούμε μεταξύ που περικοχλίου πάκτωσης και του δώματος ένα υλικό απόσβεσης σεισμικής ενέργειας το οποίο εκτός της σεισμικής απόσβεσης ενέργειας επιτυγχάνει να διατηρεί την πλαστιμότητα της κατασκευής και σταματά την ανελαστική μετατόπιση δυναμικά λίγο πριν το σημείο θραύσης.

Αν έχουμε σχεδιάσει κατασκευή με μεγάλη δυναμική και πολύ μικρή πλαστιμότητα, δηλαδή κατασκευές εξ ολοκλήρου από οπλισμένο σκυρόδεμα τότε εφαρμόζουμε στους κόμβους της ανώτατης στάθμης πλήρη προένταση.

Υπάρχει και ένας άλλος σύμμεικτος σχεδιασμός εντελώς δικός μου αυτός του βίντεο. Ο σχεδιασμός αυτός αποτελείτε από δύο ανεξάρτητους φορείς διαφορετικής πλαστιμότητας. Ένα ή περισσότερα πολυμορφικής διατομής επιμήκη τοιχώματα τοποθετούνται στον χώρο προεντίνοντας όλα τα ανώτατα άκρα τους με το έδαφος.

Γύρο από αυτά κατασκευάζουμε έναν ελαστικό πλάστιμο φορέα, ο οποίος δεν εφάπτεται με τα προτεταμένα άκαμπτα ανεξάρτητα τοιχώματα διότι τα διαχωρίζουν σεισμικοί αρμοί.

Τι επιτυγχάνουμε με αυτόν τον σχεδιασμό.

Αρχιτεκτονικά έχουμε άπλετο φως και θέα.

Αντισεισμικά οι κρούσεις του πλάστιμου φορέα επάνω στα άκαμπτα τοιχώματα ή καλύτερα πάνω στους σεισμικούς αρμούς, αλληλοεξουδετερώνουν τις σεισμικές εντάσεις.

Δεύτερον ο πλάστιμος ελαστικός φορέας διατηρεί την μετατόπισή του μέσα στην ελαστική περιοχή χωρίς αστοχίες, και δεν περνά ποτέ σε ανελαστικές μετατοποίσεις και πολύ περισσότερο σε ολοκληρωτική θραύση. .

Τρίτον δεν μας απασχολεί πλέων αν χάσουμε την πλαστιμότητα των προτεταμένων τοιχωμάτων διότι αυτά δεν φέρουν επάνω τους ουδέν στατικό φορτίο του πλάστιμου φορέα οπότε φούλ πλήρη προένταση..

Τέταρτον με αυτή την μέθοδο σχεδιασμού είναι δυνατή και η τοποθέτηση ευέδρανων για να πετύχουμε και οριζόντια σεισμική μόνωση για κατασκευές που φέρουν ευπαθή αντικείμενα όπως είναι τα μουσεία και τα νοσοκομεία.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 28 Ιούλ 2020, 23:12

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΣΕΙΣΜΙΚΟΎ ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΣ

Το μεγαλύτερο πρόβλημα όπως σχεδιάζουν σήμερα είναι ότι στέλνουν τις εντάσεις του σεισμού στα δοκάρια των οποίων κάμπτετε ο κορμός τους και τα σπάνε. Η ευρεσιτεχνία με την μέθοδο σχεδιασμού με την οποία ενώνει με μηχανισμό πάκτωσης το έδαφος με όλες τις παρειές των τοιχωμάτων στο ανώτατο επίπεδό τους χρησιμοποιώντας τεταμένους τένοντες άνευ συνάφειας, εκτρέπει τις εντάσεις του σεισμού μέσα στο έδαφος, αφαιρώντας αυτές από τις διατομές των δοκών. Δες αυτό το βίντεο πείραμα στο 2,40 λεπτό και θα δεις ότι τα δοκάρια της σεισμικής βάσης ανασηκώνονται και αυτό δείχνει που εκτρέπω τις εντάσεις του σεισμού Μέσα στο έδαφος.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14507
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 28 Ιούλ 2020, 23:26

Καλως ηρθες στο φορουμ μας seismic.
Καλη αρχη στο νημα σου ευχομαι!
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16838
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 28 Ιούλ 2020, 23:28

Daje έγραψε:
28 Ιούλ 2020, 23:26
Καλως ηρθες στο φορουμ μας seismic.
Καλη αρχη στο νημα σου ευχομαι!
Kαλα ρε μλκ πλακα μας κανεις;
Αυτος και το τρολλαρισμα το παιρνει στα σοβαρα και θα μας τα κανει μπαλονια παλι.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 28 Ιούλ 2020, 23:56

stergiosbik έγραψε:
28 Ιούλ 2020, 23:28
Daje έγραψε:
28 Ιούλ 2020, 23:26
Καλως ηρθες στο φορουμ μας seismic.
Καλη αρχη στο νημα σου ευχομαι!
Kαλα ρε μλκ πλακα μας κανεις;
Αυτος και το τρολλαρισμα το παιρνει στα σοβαρα και θα μας τα κανει μπαλονια παλι.
Στο λαγούμι σου σας ξεβράκωσα.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16838
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 29 Ιούλ 2020, 00:06

Ρε εφευρετη της φακης ολο εδω γυροφερνεις αντι να βρισκεσαι στην κορυφη του κοσμου αν οντως ειχες εφευρει αυτο που λες.
Ψυχικο σου κανουν οι συντονιστες που σε αφηνουν να γραφεις.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 29 Ιούλ 2020, 00:49

stergiosbik έγραψε:
29 Ιούλ 2020, 00:06
Ρε εφευρετη της φακης ολο εδω γυροφερνεις αντι να βρισκεσαι στην κορυφη του κοσμου αν οντως ειχες εφευρει αυτο που λες.
Ψυχικο σου κανουν οι συντονιστες που σε αφηνουν να γραφεις.
Δυστυχώς είμαι στον απόπατο του κόσμου. Θα σας δυσφημήσω με όλη μου την δύναμη στο εξωτερικό που είμαι γνωστός. https://www.researchgate.net/profile/Ioannis_Lymperis
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 30 Ιούλ 2020, 21:25

Δέστε την διαφορά στην ποιότητα των επιστημόνων του εξωτερικού και συγκρίνεται βάση της συμπεριφοράς που έχει απέναντι μου η Ελληνική σαπίλα! https://www.researchgate.net/post/Sesmi ... 1a0512ed55
The biggest problem as they plan today is that they send the forces of the earthquake to the cross sections of the beams, bend their trunk and break them. The invention, by the method of design by which it joins the ground, with all the sides of the walls at their highest level using unrelated stretched tendons, and anchoring mechanisms, diverts seismic forces from the structure, deep into the ground by removing them from the cross sections of the beams. Watch this video experiment at 2.40 minutes and you will see that the beams of the seismic base are lifted up and this shows that I am deflecting the force of the earthquake deep into the ground.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 31 Ιούλ 2020, 20:13

ΜΑΘΗΜΑ 1)
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
1) Γιατί καταρρέουν τα κτίρια στον σεισμό?
Καταρρέουν διότι σε έναν μεγάλης επιτάχυνσης και διάρκειας σεισμό ο σκελετός του φέροντα οργανισμού παραμορφώνεται πάρα πολύ ρηγματώνονται υπέρμετρα τα δομικά του στοιχεία μέχρι να αστοχήσουν ψαθυρά. Η βλάβη και η παραμόρφωση είναι αλληλένδετες καταστάσεις αφού ελέγχοντας την παραμόρφωση ελέγχεις και την βλάβη.

2) Πως σταματάμε την παραμόρφωση και τις βλάβες μιας κτίριο κατασκευής?
Με τον σημερινό αντισεισμικό κανονισμό είναι αναπόφευκτη η παραμόρφωση μιας κατασκευής όταν λικνίζεται από έναν μεγάλο σε διάρκεια και επιτάχυνση σεισμό, διότι αδυνατεί να την ελέγξει. Μάλιστα αν η ιδιοπερίοδος εδάφους κατασκευής συμπέσουν υπάρχει συντονισμός που έχει σαν αποτέλεσμα την αύξηση της παραμόρφωσης του φέροντα στην διάρκεια του σεισμού. Είναι σχεδιαστικό κριτήριο η περίοδος της κατασκευής και εξαρτάτε από το ύψος του κτιρίου αλλά υπάρχει και η συχνότητα του σεισμού η οποία είναι ο άγνωστος ( Χ ) σε κάθε σεισμό. Χαμηλές κατασκευές έχουν πρόβλημα σε μεγάλες συχνότητες με μικρό πλάτος ταλάντωσης ενώ οι υψίκορμες έχουν πρόβλημα στις μικρές συχνότητες με μεγάλο πλάτος ταλάντωσης. Ένα κτίριο αντέχει μεγάλη επιτάχυνση για μικρή χρονική διάρκεια και το αντίστροφο. Ακόμα αν το έδαφος είναι μαλακό αναδεύει την μετατόπιση κατά δύο με τρις φορές περισσότερο από ότι αν είναι βράχος. Υπάρχουν πάρα πολλοί αστάθμητοι παράγοντες οι οποίοι μπορούν να επιφέρουν την καταστροφή και στις ποιο σύγχρονες αντισεισμικές κατασκευές. Βασικά οι συντελεστές που καθορίζουν την σεισμική συμπεριφορά των κατασκευών είναι πολυάριθμοι, και εν μέρη πιθανοτικού χαρακτήρα. (Άγνωστη η διεύθυνση του σεισμού, άγνωστο το ακριβές περιεχόμενο των συχνοτήτων της σεισμικής διέγερσης, άγνωστη η διάρκειά της.) Ακόμα οι μέγιστες πιθανές επιταχύνσεις που δίδουν οι σεισμολόγοι, και καθορίζουν τον συντελεστή αντισεισμικού σχεδιασμού έχουν πιθανότητα υπέρβασης, μεγαλύτερης του 10%.
Αυτοί οι αστάθμητοι παράγοντες όταν συμπέσουν όλοι μαζί επιφέρουν μεγάλες παραμορφώσεις στην δομή οι οποίες δημιουργούν από ανελαστικές αστοχίες διαρροής έως και που ξεπερνούν το σημείο θραύσης των και έχουμε τις καταρρεύσεις των κατασκευών.
Σύμφωνα με τους σύγχρονους κανονισμούς, ο αντισεισμικός σχεδιασμός των κτιρίων γίνεται με βάση τις απαιτήσεις του ικανοτικού σχεδιασμού και πλαστιμότητας. Η αναπόφευκτη ανελαστική συμπεριφορά υπό ισχυρή σεισμική διέγερση κατευθύνεται σε επιλεγμένα στοιχεία και μηχανισμούς αστοχίας.
Ειδικότερα, η έλλειψη ικανοτικού σχεδιασμού των κόμβων και η σαφώς περιορισμένη πλαστιμότητα των στοιχείων οδηγούν σε ψαθυρές μορφές αστοχίας.
Με λίγα λόγια διαχειρίζονται αναγκαστικά την αστοχία την οποία δεν μπορούν να ελέγξουν διότι δεν μπορούν να ελέγξουν την παραμόρφωση.
3) Τι είναι η ελαστική περιοχή μετατόπισης
Είναι η περιοχή όπου η παραμόρφωση που προκαλεί το λίκνισμα της κατασκευής είναι πολύ μικρή και δεν επιφέρει αστοχίες λόγο της ελαστικότητας της κατασκευής.
4)Τι είναι η ανελαστική περιοχή μετατόπισης
Εάν η σεισμική ενέργεια (που μετράται από την επιτάχυνση εδάφους) είναι πάρα πολύ μεγάλη, θα παράγει υπερβολικά μεγάλες μετατοπίσεις που θα προκαλέσουν μια πολύ υψηλή καμπυλότητα στα κατακόρυφα και οριζόντια στοιχεία.
Αν η καμπυλότητα είναι πολύ υψηλή, αυτό σημαίνει ότι η περιστροφή των τμημάτων των στηλών και των δοκών θα είναι πολύ πάνω από την ελαστική περιοχή (Θλιπτική παραμόρφωση σκυροδέματος πάνω από το 0,35% και τάσεις των ινών του οπλισμού πάνω από το 0,2 %) πέραν του ορίου διαρροής.
Όταν η περιστροφή περάσει πάνω από αυτό το όριο ελαστικότητας, η δομή αρχίζει να «διαλύει την αποθήκευση της ενέργειας «μέσω πλαστικής μετατόπισης, το οποίο σημαίνει ότι τα τμήματα θα έχουν μια υπολειμματική μετατόπιση που δεν θα είναι σε θέση να ανακτηθεί (ενώ στην ελαστική περιοχή όλες οι μετατοπίσεις ανακτούνται).
Βασικά ο σχεδιασμός της αντοχής ενός σημερινού κτιρίου περιορίζετε στα όρια του ελαστικού φάσματος σχεδιασμού, και μετά περνά στις προεπιλεγμένες πλαστικές περιοχές διαρροής, οι οποίες είναι προεπιλεγμένες περιοχές μικρών και πολλών διαρροών αστοχίας, (συνήθως σχεδιάζονται να συμβούν στα άκρα των δοκών) ώστε να μην καταρρεύσει η δομή.
Αυτός είναι ο μηχανισμός της πλαστιμότητας ο οποίος απελευθερώνει σεισμική ενέργεια.
(Η δομή καταρρέει όταν αστοχήσουν τα υποστυλώματα με λοξό / σχήμα αστοχίας)
Αν τα τμήματα που βιώνουν τις πλαστικές παραμορφώσεις, ξεπερνούν το όριο του σημείου θραύσης, και είναι και πάρα πολλές πάνω στην δομή, η δομή θα καταρρεύσει.
Η Πλαστιμότητα των δομικών στοιχείων και των κατασκευών από οπλισμένο σκυρόδεμα χαρακτηρίζεται από την ικανότητα τους να παραμορφώνονται πέραν του ορίου διαρροής, χωρίς να απομειώνεται σημαντικά η αντοχή τους
Σύμφωνα με την § 5.2.1 του ΕΚ8 υπάρχει επιλογή σχεδιασμού της διαθέσιμης πλαστιμότητας του κτιρίου.
Τα κτίρια οπλισμένου σκυροδέματος ( Ο.Σ ) μπορούν να μελετηθούν με δύο διαφορετικές μεθόδους σχεδιασμού.
α) Να σχεδιαστούν διαθέτοντας την αναγκαία πλαστιμότητα που σημαίνει να διαθέτουν την απαιτούμενη - αναγκαία ικανότητα να καταναλώνουν σεισμική ενέργεια, χωρίς όμως να χάνουν την αντοχή τους σε όλες τις φορτίσεις κατά το λίκνισμα του σεισμού.
β) Να σχεδιαστούν διαθέτοντας μικρή πλαστιμότητα δηλαδή χαμηλή ικανότητα κατανάλωσης ενέργειας, αλλά να διαθέτουν πολύ μεγάλη δυναμική.
5) Τι είναι ο ικανοτικός σχεδιασμός των κόμβων
Τα κατακόρυφα στοιχεία πρέπει να είναι πιο ισχυρά από τα οριζόντια. Είναι επιθυμητό να σπάνε πρώτα τα δοκάρια στην άκρη τους, χωρίς κατάρρευση της οικοδομής, ώστε να επέρχεται χαλάρωση των εντάσεων.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 31 Ιούλ 2020, 20:43

seismic έγραψε:
29 Ιούλ 2020, 00:49
stergiosbik έγραψε:
29 Ιούλ 2020, 00:06
Ρε εφευρετη της φακης ολο εδω γυροφερνεις αντι να βρισκεσαι στην κορυφη του κοσμου αν οντως ειχες εφευρει αυτο που λες.
Ψυχικο σου κανουν οι συντονιστες που σε αφηνουν να γραφεις.
Δυστυχώς είμαι στον απόπατο του κόσμου. Θα σας δυσφημήσω με όλη μου την δύναμη στο εξωτερικό που είμαι γνωστός. https://www.researchgate.net/profile/Ioannis_Lymperis
ουτε γνωστος εισαι, ουτε φημη εχουμε για να μας τη χαλασεις.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 31 Ιούλ 2020, 20:59

Ασέβαστος έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 20:43
seismic έγραψε:
29 Ιούλ 2020, 00:49
stergiosbik έγραψε:
29 Ιούλ 2020, 00:06
Ρε εφευρετη της φακης ολο εδω γυροφερνεις αντι να βρισκεσαι στην κορυφη του κοσμου αν οντως ειχες εφευρει αυτο που λες.
Ψυχικο σου κανουν οι συντονιστες που σε αφηνουν να γραφεις.
Δυστυχώς είμαι στον απόπατο του κόσμου. Θα σας δυσφημήσω με όλη μου την δύναμη στο εξωτερικό που είμαι γνωστός. https://www.researchgate.net/profile/Ioannis_Lymperis
ουτε γνωστος εισαι, ουτε φημη εχουμε για να μας τη χαλασεις.
Στον χαλασμένο δεν μπορώ να κάνω τίποτα :102:
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 01 Αύγ 2020, 22:38

ΓΝΩΜΗ

Το ερώτημα που θέτω είναι αν έπρεπε να ενδιαφερθούν ερευνητικά οι αρμόδιοι φορείς όπως το ΤΕΕ, ΙΤΣΑΚ, ΟΑΣΠ, Μετσόβιο, ΕΤΑΜ, για την πρόταση που κάνω περί του νέου αντισεισμικού σχεδιασμού.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6643
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 02 Αύγ 2020, 01:13

seismic έγραψε:
29 Ιούλ 2020, 00:49
stergiosbik έγραψε:
29 Ιούλ 2020, 00:06
Ρε εφευρετη της φακης ολο εδω γυροφερνεις αντι να βρισκεσαι στην κορυφη του κοσμου αν οντως ειχες εφευρει αυτο που λες.
Ψυχικο σου κανουν οι συντονιστες που σε αφηνουν να γραφεις.
Δυστυχώς είμαι στον απόπατο του κόσμου. Θα σας δυσφημήσω με όλη μου την δύναμη στο εξωτερικό που είμαι γνωστός. https://www.researchgate.net/profile/Ioannis_Lymperis
:smt005::smt005::smt005:
Έχει και το γνώθι σαυτόν όμως! Τον έχουν βάλει όλοι στην χέστρα και το παραδέχεται... :smt005:

Αλλά προσοχή: Θα μας δυσφημίσει... :p3:

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 02 Αύγ 2020, 06:10

Λοξίας έγραψε:
02 Αύγ 2020, 01:13
seismic έγραψε:
29 Ιούλ 2020, 00:49
stergiosbik έγραψε:
29 Ιούλ 2020, 00:06
Ρε εφευρετη της φακης ολο εδω γυροφερνεις αντι να βρισκεσαι στην κορυφη του κοσμου αν οντως ειχες εφευρει αυτο που λες.
Ψυχικο σου κανουν οι συντονιστες που σε αφηνουν να γραφεις.
Δυστυχώς είμαι στον απόπατο του κόσμου. Θα σας δυσφημήσω με όλη μου την δύναμη στο εξωτερικό που είμαι γνωστός. https://www.researchgate.net/profile/Ioannis_Lymperis
:smt005::smt005::smt005:
Έχει και το γνώθι σαυτόν όμως! Τον έχουν βάλει όλοι στην χέστρα και το παραδέχεται... :smt005:

Αλλά προσοχή: Θα μας δυσφημίσει... :p3:
Δεν κατάλαβες. Εγώ μιλάω με τα έργα μου και εσείς με τον κώλο σας που μοιάζει με το στόμα σας γιατί παράγουν το ίδιο προϊόν.
Ενώ εγώ κτίζω σπίτια εσείς είσαστε στο υποδομών δηλαδή κάτω από την τρύπα της λεκάνης. :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την 02 Αύγ 2020, 06:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40340
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Αύγ 2020, 06:25

seismic έγραψε:
29 Ιούλ 2020, 00:49
Δυστυχώς είμαι στον απόπατο του κόσμου. Θα σας δυσφημήσω με όλη μου την δύναμη στο εξωτερικό που είμαι γνωστός.
Δεν είσαι πουθενά γνωστός.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών