Ξύλο στο μετρο του δυνατού

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ξύλο στο μετρο του δυνατού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 19 Ιαν 2021, 10:01

Cecily Anne έγραψε:
18 Ιαν 2021, 21:29
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
18 Ιαν 2021, 21:14
CRWH έγραψε:
18 Ιαν 2021, 21:10
Αρχηγε αφου σου βρωμαει το λαμινειτ και σου ξινιζει το υβριδικο βαλε ξυλο που θες να τελειωνεις.
Λεφτα εχεις αλλιως δεν θα το σκεφτοσουν, βαλε αυτο που γουσταρεις και σε 20 χρονια ποιος ζει ποιος πεθαινει.
Επειδή ανακαινίζω εκ βάθρων.
Είναι μια παγίδα όλο αυτό. Βλέπεις το καλύτερο και λες όχι λάμινει, ξύλο. Μετά όχι με μεγάλους ρόζους, κιμπάρικο χωρίς. Μετά το φαρδύ φαίνεται πιο ωραίο κ.ο.κ
Κάπως έτσι παραλίγο να καταλήξω με 400 ευρώ χέστρα.
Υπάρχουν ωραιότατα πλακάκια που θυμίζουν ξύλο. Είναι αθάνατα. Σε μαύρο ειδικά.
Εικόνα
Εικόνα
Θα πάθαινα.
Το ξύλο είναι πιο ζεστό απ' το πλακάκι. Θα τύχαινε να πατήσω ξυπόλητη και θα μου σηκωνόταν η τρίχα.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ξύλο στο μετρο του δυνατού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 19 Ιαν 2021, 12:20

Gherschaagk έγραψε:
19 Ιαν 2021, 10:01

Το ξύλο είναι πιο ζεστό απ' το πλακάκι. Θα τύχαινε να πατήσω ξυπόλητη και θα μου σηκωνόταν η τρίχα.
Tι να σου πω, εγώ έχω μεγαλώσει σε πιο ζεστό κλίμα. Τα σπίτια είχαν μάρμαρα/γρανίτες και σιγά σιγά με την κρίση αντικαταστάθηκαν με πλακάκι. Ξύλο ούτε για αστείο. Άντε σε κάνα χωριό πιο ορεινό. Τώρα εσάς εκεί πάνω, τι να πω, όντως μπορεί να κρυώνουν οι πατούσες τους 3 μήνες του χειμώνα.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ξύλο στο μετρο του δυνατού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 19 Ιαν 2021, 12:49

Cecily Anne έγραψε:
19 Ιαν 2021, 12:20
Gherschaagk έγραψε:
19 Ιαν 2021, 10:01

Το ξύλο είναι πιο ζεστό απ' το πλακάκι. Θα τύχαινε να πατήσω ξυπόλητη και θα μου σηκωνόταν η τρίχα.
Tι να σου πω, εγώ έχω μεγαλώσει σε πιο ζεστό κλίμα. Τα σπίτια είχαν μάρμαρα/γρανίτες και σιγά σιγά με την κρίση αντικαταστάθηκαν με πλακάκι. Ξύλο ούτε για αστείο. Άντε σε κάνα χωριό πιο ορεινό. Τώρα εσάς εκεί πάνω, τι να πω, όντως μπορεί να κρυώνουν οι πατούσες τους 3 μήνες του χειμώνα.
Το λέω γιατί έχω ζήσει σε σπίτι με ξύλινο πάτωμα στα υπνοδωμάτια. Πολύ ζεστό και κόζυ. Είχε μάρμαρο σε σαλόνια τραπεζαρία διαδρόμους, πλακάκι σε κουζίνα μπάνιο, ξύλο στα υπνοδωμάτια. Άλλη αίσθηση, εγκρίνω. Σε άλλο σπίτι που στρώθηκε παντού πλακάκι, αλλά είχε ξύλινη σκάλα, δεινοπαθούσαμε γιατί κάθε τόσο ήθελε βερνίκι. Επίσης από ξύλινα παντζούρια - παράθυρα, έχω να πω μακριά, γιατί έρχεται η στιγμή που γίνονται χάλια και θέλουν ξύσιμο και πέρασμα ξανά.

Δεν έχω πρόβλημα με το πλακάκι, όταν καθαρίζω τη βεράντα το καλοκαίρι είμαι ξυπόλητη για να μη φάω καμιά γλίστρα. Μέσα στο σπίτι οκ πάλι το καλοκαίρι. Αλλά επειδή το έχω ζήσει, το να πατάς κάτι που μοιάζει με ξύλο και περιμένεις τη ζεστασιά που θα βγάλει και σου σηκώνεται η τρίχα, για εν τέλει είναι πλακάκι, άστο καλύτερα.

Το μόνο πρόβλημα με το πλακάκι είναι όταν έχει ταλαιπωρηθεί αρκετά και θολώνει, εφόσον δεν είναι ματ. Ίσως σ' εκείνη τη φάση το σώσει κάποιο εποξικό, αλλά δεν έχω γνώση.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ξύλο στο μετρο του δυνατού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 19 Ιαν 2021, 13:03

Gherschaagk έγραψε:
19 Ιαν 2021, 12:49
Cecily Anne έγραψε:
19 Ιαν 2021, 12:20
Gherschaagk έγραψε:
19 Ιαν 2021, 10:01

Το ξύλο είναι πιο ζεστό απ' το πλακάκι. Θα τύχαινε να πατήσω ξυπόλητη και θα μου σηκωνόταν η τρίχα.
Tι να σου πω, εγώ έχω μεγαλώσει σε πιο ζεστό κλίμα. Τα σπίτια είχαν μάρμαρα/γρανίτες και σιγά σιγά με την κρίση αντικαταστάθηκαν με πλακάκι. Ξύλο ούτε για αστείο. Άντε σε κάνα χωριό πιο ορεινό. Τώρα εσάς εκεί πάνω, τι να πω, όντως μπορεί να κρυώνουν οι πατούσες τους 3 μήνες του χειμώνα.
Το λέω γιατί έχω ζήσει σε σπίτι με ξύλινο πάτωμα στα υπνοδωμάτια. Πολύ ζεστό και κόζυ. Είχε μάρμαρο σε σαλόνια τραπεζαρία διαδρόμους, πλακάκι σε κουζίνα μπάνιο, ξύλο στα υπνοδωμάτια. Άλλη αίσθηση, εγκρίνω. Σε άλλο σπίτι που στρώθηκε παντού πλακάκι, αλλά είχε ξύλινη σκάλα, δεινοπαθούσαμε γιατί κάθε τόσο ήθελε βερνίκι. Επίσης από ξύλινα παντζούρια - παράθυρα, έχω να πω μακριά, γιατί έρχεται η στιγμή που γίνονται χάλια και θέλουν ξύσιμο και πέρασμα ξανά.

Δεν έχω πρόβλημα με το πλακάκι, όταν καθαρίζω τη βεράντα το καλοκαίρι είμαι ξυπόλητη για να μη φάω καμιά γλίστρα. Μέσα στο σπίτι οκ πάλι το καλοκαίρι. Αλλά επειδή το έχω ζήσει, το να πατάς κάτι που μοιάζει με ξύλο και περιμένεις τη ζεστασιά που θα βγάλει και σου σηκώνεται η τρίχα, για εν τέλει είναι πλακάκι, άστο καλύτερα.

Το μόνο πρόβλημα με το πλακάκι είναι όταν έχει ταλαιπωρηθεί αρκετά και θολώνει, εφόσον δεν είναι ματ. Ίσως σ' εκείνη τη φάση το σώσει κάποιο εποξικό, αλλά δεν έχω γνώση.
Εγώ είχα στο παιδικό υπνοδωμάτιο παρκέ μέχρι το γυμνάσιο. Ήθελε τρομερή συντήρηση. Το "ζεστό" είναι αστείο για εμάς νότια, που μ.ο. έχουμε 25-30 βαθμούς το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου. Φθείρεται άπειρα με τα παπούτσια, θέλει ειδικά καθαριστικά. Πραγματικά ασύμφορο. Να μη σχολιάζω ότι γίνεστε όλες υστερικές, μη σας χαλάσουν το παρκέ. Και τελικά καταλήγουν όλοι με μια μοκέτα. :blm: Τεσπα. Δεν επιμένω, κυρίως για το "κρύο", διότι έχετε πιο πολλά κρύα βόρεια.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10773
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Ξύλο στο μετρο του δυνατού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 19 Ιαν 2021, 13:07

Cecily Anne έγραψε:
19 Ιαν 2021, 13:03
Gherschaagk έγραψε:
19 Ιαν 2021, 12:49
Cecily Anne έγραψε:
19 Ιαν 2021, 12:20


Tι να σου πω, εγώ έχω μεγαλώσει σε πιο ζεστό κλίμα. Τα σπίτια είχαν μάρμαρα/γρανίτες και σιγά σιγά με την κρίση αντικαταστάθηκαν με πλακάκι. Ξύλο ούτε για αστείο. Άντε σε κάνα χωριό πιο ορεινό. Τώρα εσάς εκεί πάνω, τι να πω, όντως μπορεί να κρυώνουν οι πατούσες τους 3 μήνες του χειμώνα.
Το λέω γιατί έχω ζήσει σε σπίτι με ξύλινο πάτωμα στα υπνοδωμάτια. Πολύ ζεστό και κόζυ. Είχε μάρμαρο σε σαλόνια τραπεζαρία διαδρόμους, πλακάκι σε κουζίνα μπάνιο, ξύλο στα υπνοδωμάτια. Άλλη αίσθηση, εγκρίνω. Σε άλλο σπίτι που στρώθηκε παντού πλακάκι, αλλά είχε ξύλινη σκάλα, δεινοπαθούσαμε γιατί κάθε τόσο ήθελε βερνίκι. Επίσης από ξύλινα παντζούρια - παράθυρα, έχω να πω μακριά, γιατί έρχεται η στιγμή που γίνονται χάλια και θέλουν ξύσιμο και πέρασμα ξανά.

Δεν έχω πρόβλημα με το πλακάκι, όταν καθαρίζω τη βεράντα το καλοκαίρι είμαι ξυπόλητη για να μη φάω καμιά γλίστρα. Μέσα στο σπίτι οκ πάλι το καλοκαίρι. Αλλά επειδή το έχω ζήσει, το να πατάς κάτι που μοιάζει με ξύλο και περιμένεις τη ζεστασιά που θα βγάλει και σου σηκώνεται η τρίχα, για εν τέλει είναι πλακάκι, άστο καλύτερα.

Το μόνο πρόβλημα με το πλακάκι είναι όταν έχει ταλαιπωρηθεί αρκετά και θολώνει, εφόσον δεν είναι ματ. Ίσως σ' εκείνη τη φάση το σώσει κάποιο εποξικό, αλλά δεν έχω γνώση.
Εγώ στο παιδικό υπνοδωμάτιο παρκέ μέχρι το γυμνάσιο. Ήθελε τρομερή συντήρηση. Το "ζεστό" είναι αστείο για εμάς νότια, που μ.ο. έχουμε 25-30 βαθμούς το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου. Φθείρεται άπειρα με τα παπούτσια, θέλει ειδικά καθαριστικά. Πραγματικά ασύμφορο. Να μη σχολιάζω ότι γίνεστε όλες υστερικές, μη σας χαλάσουν το παρκέ. Και τελικά καταλήγουν όλοι με μια μοκέτα. :blm: Τεσπα. Δεν επιμένω, κυρίως για το "κρύο", διότι έχετε πιο πολλά κρύα βόρεια.
Tι να τα κανεις τα παπουτσια μεσα στο σπιτι? :lol::popc:

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ξύλο στο μετρο του δυνατού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 19 Ιαν 2021, 13:08

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
19 Ιαν 2021, 13:07

Tι να τα κανεις τα παπουτσια μεσα στο σπιτι? :lol::popc:
:smt005: Ύπουλος.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ξύλο στο μετρο του δυνατού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 19 Ιαν 2021, 13:13

Cecily Anne έγραψε:
19 Ιαν 2021, 13:03
Gherschaagk έγραψε:
19 Ιαν 2021, 12:49
Cecily Anne έγραψε:
19 Ιαν 2021, 12:20


Tι να σου πω, εγώ έχω μεγαλώσει σε πιο ζεστό κλίμα. Τα σπίτια είχαν μάρμαρα/γρανίτες και σιγά σιγά με την κρίση αντικαταστάθηκαν με πλακάκι. Ξύλο ούτε για αστείο. Άντε σε κάνα χωριό πιο ορεινό. Τώρα εσάς εκεί πάνω, τι να πω, όντως μπορεί να κρυώνουν οι πατούσες τους 3 μήνες του χειμώνα.
Το λέω γιατί έχω ζήσει σε σπίτι με ξύλινο πάτωμα στα υπνοδωμάτια. Πολύ ζεστό και κόζυ. Είχε μάρμαρο σε σαλόνια τραπεζαρία διαδρόμους, πλακάκι σε κουζίνα μπάνιο, ξύλο στα υπνοδωμάτια. Άλλη αίσθηση, εγκρίνω. Σε άλλο σπίτι που στρώθηκε παντού πλακάκι, αλλά είχε ξύλινη σκάλα, δεινοπαθούσαμε γιατί κάθε τόσο ήθελε βερνίκι. Επίσης από ξύλινα παντζούρια - παράθυρα, έχω να πω μακριά, γιατί έρχεται η στιγμή που γίνονται χάλια και θέλουν ξύσιμο και πέρασμα ξανά.

Δεν έχω πρόβλημα με το πλακάκι, όταν καθαρίζω τη βεράντα το καλοκαίρι είμαι ξυπόλητη για να μη φάω καμιά γλίστρα. Μέσα στο σπίτι οκ πάλι το καλοκαίρι. Αλλά επειδή το έχω ζήσει, το να πατάς κάτι που μοιάζει με ξύλο και περιμένεις τη ζεστασιά που θα βγάλει και σου σηκώνεται η τρίχα, για εν τέλει είναι πλακάκι, άστο καλύτερα.

Το μόνο πρόβλημα με το πλακάκι είναι όταν έχει ταλαιπωρηθεί αρκετά και θολώνει, εφόσον δεν είναι ματ. Ίσως σ' εκείνη τη φάση το σώσει κάποιο εποξικό, αλλά δεν έχω γνώση.
Εγώ είχα στο παιδικό υπνοδωμάτιο παρκέ μέχρι το γυμνάσιο. Ήθελε τρομερή συντήρηση. Το "ζεστό" είναι αστείο για εμάς νότια, που μ.ο. έχουμε 25-30 βαθμούς το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου. Φθείρεται άπειρα με τα παπούτσια, θέλει ειδικά καθαριστικά. Πραγματικά ασύμφορο. Να μη σχολιάζω ότι γίνεστε όλες υστερικές, μη σας χαλάσουν το παρκέ. Και τελικά καταλήγουν όλοι με μια μοκέτα. :blm: Τεσπα. Δεν επιμένω, κυρίως για το "κρύο", διότι έχετε πιο πολλά κρύα βόρεια.
Αυτή τη στιγμή έχουμε 4 βαθμούς. :lol: Το θερμόμετρο στο μπάνιο δείχνει 18 παρά κάτι βαθμούς με την υγρασία στο 35% και τον θερμοστάτη στο 21.5 μέρα νύχτα.

Δεν είχαμε πρόβλημα με το ξύλο στα υπνοδωμάτια, στη σκάλα και στα παντζούρια ήταν η μεγάλη πίκρα, που όταν ήρθε η ώρα να συντηρηθούν, τα ξύλωσαν οι δικοί μου και πέρασαν στόρια, η σκάλα παραμένει.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25172
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Ξύλο στο μετρο του δυνατού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 19 Ιαν 2021, 13:54

talaipwros έγραψε:
18 Ιαν 2021, 20:26
Εικόνα

30 τετραγωνικα ειναι μια μερα δουλειά

Συγκρίνεται με το πλακάκι; ( ακολουθεί φωτο απο το βεσε)


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25092
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Ξύλο στο μετρο του δυνατού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 19 Ιαν 2021, 13:55

Πλακάκι απομίμηση ξύλου ρε σεις;
Μόν ντιε!
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25172
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Ξύλο στο μετρο του δυνατού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 19 Ιαν 2021, 13:57

Beria έγραψε:
19 Ιαν 2021, 13:55
Πλακάκι απομίμηση ξύλου ρε σεις;
Μόν ντιε!
Ε αυτο ειχε, δεν ειναι κακο, ειναι στο κατω βεσε που επικοινωνεί με ενα δωματιάκι με ντουλάπα που χρησιμοποιούμε για αποθηκευτικό χωρο.
Για τετοια καλο ειναι.
Για σαλονι που θελει ο μπρειν click vinyl λαιμαι

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ξύλο στο μετρο του δυνατού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 19 Ιαν 2021, 14:56

Gherschaagk έγραψε:
19 Ιαν 2021, 13:13

Δεν είχαμε πρόβλημα με το ξύλο στα υπνοδωμάτια, στη σκάλα και στα παντζούρια ήταν η μεγάλη πίκρα, που όταν ήρθε η ώρα να συντηρηθούν, τα ξύλωσαν οι δικοί μου και πέρασαν στόρια, η σκάλα παραμένει.
Στα παντζούρια, βάζεις ειδική επίστρωση. Εμείς έχουμε για την αλμύρα. Νομίζω έχουν κλείσει 20ετία και είναι σαν καινούρια.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ξύλο στο μετρο του δυνατού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 19 Ιαν 2021, 14:57

talaipwros έγραψε:
19 Ιαν 2021, 13:54
talaipwros έγραψε:
18 Ιαν 2021, 20:26
Εικόνα

30 τετραγωνικα ειναι μια μερα δουλειά

Συγκρίνεται με το πλακάκι; ( ακολουθεί φωτο απο το βεσε)


Εικόνα
Έχεις βάλει τρομερά κακή δουλειά. Δες αυτά που έβαλα εγώ, για να καταλάβεις. Ειδικά οι αρμοί στο συγκεκριμένο είναι γτπ, να μη σχολιάσω ότι το ίδιο το πλακάκι είναι άθλιο. Όποιος στο έφτιαξε ήταν μαλάκας.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ξύλο στο μετρο του δυνατού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 19 Ιαν 2021, 16:08

Cecily Anne έγραψε:
19 Ιαν 2021, 14:56
Gherschaagk έγραψε:
19 Ιαν 2021, 13:13

Δεν είχαμε πρόβλημα με το ξύλο στα υπνοδωμάτια, στη σκάλα και στα παντζούρια ήταν η μεγάλη πίκρα, που όταν ήρθε η ώρα να συντηρηθούν, τα ξύλωσαν οι δικοί μου και πέρασαν στόρια, η σκάλα παραμένει.
Στα παντζούρια, βάζεις ειδική επίστρωση. Εμείς έχουμε για την αλμύρα. Νομίζω έχουν κλείσει 20ετία και είναι σαν καινούρια.
Ο πατέρας μου, ο αδερφός του και η μία αδερφή έκαναν ξύλινα κουφώματα. Ο πατέρας μου και η θεία μου παντζούρια, ο θείος μου έκανε στόρια και του βγήκαν και πιο φθηνά. Αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Είναι το πρακτικό του θέματος. Όταν στα μέρη μας φυσάει Βαρδάρης, δεν θες ν' ανοίξεις παράθυρο για να κλείσεις παντζούρι. Και το καλοκαίρι δεν θες να παλεύεις με τα κουνούπια κάθε που σουρουπώνει. Όταν λοιπόν ήταν ή συντήρηση ή αλλαγή, δεν το σκέφτηκαν και πολύ οι δικοί μου. Βγήκαν όλα. Κι επειδή είναι τα παράθυρα ακόμη ξύλινα, το σπίτι δεν έχει τα προβλήματα που έχουν άλλα σπίτια με μούχλα και υγρασία που επίσης παίζει πολύ στα μέρη μας.

Εσείς όμως λόγω αλμύρας έχετε πρόβλημα και με τα τζάμια σας, απ' ότι ξέρω. Αυτό πώς φτιάχνει; Έχω φίλη της οποίας το σπίτι των παιδικών της χρόνων ήταν πάνω στη θάλασσα και είχαν θέμα. Μετά μετακόμισαν και ησύχασαν.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ξύλο στο μετρο του δυνατού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 19 Ιαν 2021, 16:16

Gherschaagk έγραψε:
19 Ιαν 2021, 16:08
Cecily Anne έγραψε:
19 Ιαν 2021, 14:56
Gherschaagk έγραψε:
19 Ιαν 2021, 13:13

Δεν είχαμε πρόβλημα με το ξύλο στα υπνοδωμάτια, στη σκάλα και στα παντζούρια ήταν η μεγάλη πίκρα, που όταν ήρθε η ώρα να συντηρηθούν, τα ξύλωσαν οι δικοί μου και πέρασαν στόρια, η σκάλα παραμένει.
Στα παντζούρια, βάζεις ειδική επίστρωση. Εμείς έχουμε για την αλμύρα. Νομίζω έχουν κλείσει 20ετία και είναι σαν καινούρια.
Ο πατέρας μου, ο αδερφός του και η μία αδερφή έκαναν ξύλινα κουφώματα. Ο πατέρας μου και η θεία μου παντζούρια, ο θείος μου έκανε στόρια και του βγήκαν και πιο φθηνά. Αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Είναι το πρακτικό του θέματος. Όταν στα μέρη μας φυσάει Βαρδάρης, δεν θες ν' ανοίξεις παράθυρο για να κλείσεις παντζούρι. Και το καλοκαίρι δεν θες να παλεύεις με τα κουνούπια κάθε που σουρουπώνει. Όταν λοιπόν ήταν ή συντήρηση ή αλλαγή, δεν το σκέφτηκαν και πολύ οι δικοί μου. Βγήκαν όλα. Κι επειδή είναι τα παράθυρα ακόμη ξύλινα, το σπίτι δεν έχει τα προβλήματα που έχουν άλλα σπίτια με μούχλα και υγρασία που επίσης παίζει πολύ στα μέρη μας.

Εσείς όμως λόγω αλμύρας έχετε πρόβλημα και με τα τζάμια σας, απ' ότι ξέρω. Αυτό πώς φτιάχνει; Έχω φίλη της οποίας το σπίτι των παιδικών της χρόνων ήταν πάνω στη θάλασσα και είχαν θέμα. Μετά μετακόμισαν και ησύχασαν.
Κανένα πρόβλημα δεν έχουμε με τα παράθυρα. PVC και απέξω παντζούρια με επίστρωση. Τα βάλαμε το 2000 κάπου, αν θυμάμαι καλά και ακόμα είναι κομπλέ. Μία δύο σίτες είδα φέτος που έκατσα πολύ να έχουν ψιλοχαλάσει και επίσης το δικό μου παντζούρι, που δεν το χρησιμοποιούσαν, εφόσον έλειπα, ήθελε λίγο λάδωμα. Ως εκεί.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Paris
Δημοσιεύσεις: 2344
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 22:29
Phorum.gr user: ΜΕΓΑΛΟΣ

Re: Ξύλο στο μετρο του δυνατού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Paris » 19 Ιαν 2021, 16:21

ριξε μωσαικο ( που ξανάλθε στην μοδα ) να είσαι αρχοντας

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών