Θέρμανση κατοικίας

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Θέρμανση κατοικίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 30 Ιαν 2021, 16:46

Nandros έγραψε:
30 Ιαν 2021, 16:38
Δημοκρατικός έγραψε:
30 Ιαν 2021, 02:04
Συμπεράσματα:

- Έχεις πρόσβαση σε Φυσικό Αέριο; Bάλε λέβητα Φ.Α.

- Δεν έχεις πρόσβαση σε Φυσικό Αέριο + έχεις λεφτά + μονοκατοικία + Μέση ή Βόρεια Ελλάδα; Bάλε γεωθερμική αντλία.

- Δεν έχεις πρόσβαση σε Φυσικό Αέριο + είσαι Μέση ή Βόρεια Ελλάδα + δεν είσαι κροίσος; Βάλε καλό λέβητα πετρελαίου.

- Δεν έχεις πρόσβαση σε Φυσικό Αέριο ή/και είσαι πολύ Νότιο Ελλάδα; Βάλε απλή αντλία θερμότητας.

- Έχεις εξοχικό; Βάλε ενεργειακό τζάκι ή ενεργειακή σόμπα.
Μένω στην παραλιακή Κορινθία.
Το σπίτι μου είναι φουλ μονωμένο.
Πριν το στήσω, το πετρέλαιο ήταν στον θεό και την προηγούμενη χρονιά το ξεκώλιασαν, τότε που δεν αγόραζε κανείς και βάλανε τους αναμενόμενους εισπρακτέους φόρους στον κώλο τους.
Αέριο δεν υπάρχει στην περιοχή μου, δεν προβλέπεται σύντομα και δεν προτίμησα πέλετ ή αντλία θερμότητος, λόγω έλλειψης εμπειρίας των ντόπιων τεχνητών και άγνοια μου στο κόστος συντήρησης/ επισκευών. Το κόστος εγκατάστασης δεν με απασχολούσε.
Κατέληξα σε υδραυλική ξυλόσομπα, συνδεδεμένη με 3 σώματα + τον ηλιακό, ώστε να έχω ζεστό νερό ακόμα και με συννεφιά.
Ωραία να βλέπεις την φωτιά, παρά η διαδικασία της μεταφοράς των στοιβαγμένων ξύλων μέσα, το πέταγμα της στάχτης, κλπ. Αγορά/εγκατάσταση 800 ευρώ και ετήσιο κόστος θέρμανσης 500-550 ευρώ περίπου με σπάταλη χρήση.
Μετά από 7 χρόνια βαρέθηκα την διαδικασία και τώρα που έπεσε το πετρέλαιο, ο υδραυλικός μου ψάχνει για μεταχειρισμένο καυστήρα πετρελαίου (από αυτούς που βάζουν φυσικό αέριο) και θα μου τον στήσει παράλληλα με την σόμπα.
.
Ε προφανώς. ΟΚ, φθηνά τα ξύλα, αλλά είναι αγγαρεία. Παράμοια και με τα πέλλετ. Κουβάλα σακιά, αποθήκευέ τα, γέμιζε τον λέβητα, καθάριζε λέβητα, κοκ.

Σχετικά με τους τεχνίτες, πολύ μεγάλο δράμα γενικά. Και τον πιο απλό λέβητα πετρελαίου να βάλεις, το πιθανότερο θα στον εγκαταστήσουν λάθος.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27038
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Θέρμανση κατοικίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 30 Ιαν 2021, 16:47

stergiosbik έγραψε:
30 Ιαν 2021, 16:38
Δημοκρατικός έγραψε:
30 Ιαν 2021, 16:35
Η γεωθερμική αντλία θερμότητας είναι η πραγματική αρχοντιά! :8)

Ο τρίτος κόσμος παρακαλώ στις τρούπες του.
Καλά.
Βάλε πρώτα και μετά έλα να μας τα ξαναπείς.
Γιατί υποψιάζομαι ότι ο ΟΡ πουλάει αντλίες θερμότητος και ζμπρώχνει την πραμάτεια του; :smt017

Το νήμα να μεταφερθεί στις Μικρές Αγγελίες/Διαφημίσεις! :003:
.

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Θέρμανση κατοικίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 30 Ιαν 2021, 16:49

Νάνδρε, άσε το πετρέλαιο. Αντλία θερμότητας να βάλεις, θα σε στείλω σε δικό μου άνθρωπο :smt047
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16969
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Θέρμανση κατοικίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 30 Ιαν 2021, 16:51

Η σωστή εγκατάσταση θέλει μελέτη μηχανολόγου.
Όχι μόνο για τις απώλειες αλλά ακόμη και για το που θα μπει το κάθε εξάρτημα,πως θα μπει κτλ.
Αλλιώς το πιο πιθανό είναι να τραβάς το κεφάλι σου με τον κάθε ουρακοτάγκο που το παίζει υδραυλικός.
Για μένα ο υδραυλικός πρέπει απλά να εφαρμόσει την μελέτη του μηχανολόγου και να μην έχει περιθώρια αυτοσχεδιασμού γιατί το πιο πιθανό είναι να τα κάνει μπουρδέλο.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16969
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Θέρμανση κατοικίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 30 Ιαν 2021, 16:53

Nandros έγραψε:
30 Ιαν 2021, 16:47
stergiosbik έγραψε:
30 Ιαν 2021, 16:38
Δημοκρατικός έγραψε:
30 Ιαν 2021, 16:35
Η γεωθερμική αντλία θερμότητας είναι η πραγματική αρχοντιά! :8)

Ο τρίτος κόσμος παρακαλώ στις τρούπες του.
Καλά.
Βάλε πρώτα και μετά έλα να μας τα ξαναπείς.
Γιατί υποψιάζομαι ότι ο ΟΡ πουλάει αντλίες θερμότητος και ζμπρώχνει την πραμάτεια του; :smt017

Το νήμα να μεταφερθεί στις Μικρές Αγγελίες/Διαφημίσεις! :003:
.
Λες;Αν και δεν το νομίζω.
Απλα αερολογεί ως συνήθως χωρίς να έχει καμμία επαφή με την πραγματικότητα.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10009
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Θέρμανση κατοικίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 30 Ιαν 2021, 16:54

Nandros έγραψε:
30 Ιαν 2021, 16:38
Δημοκρατικός έγραψε:
30 Ιαν 2021, 02:04
Συμπεράσματα:

- Έχεις πρόσβαση σε Φυσικό Αέριο; Bάλε λέβητα Φ.Α.

- Δεν έχεις πρόσβαση σε Φυσικό Αέριο + έχεις λεφτά + μονοκατοικία + Μέση ή Βόρεια Ελλάδα; Bάλε γεωθερμική αντλία.

- Δεν έχεις πρόσβαση σε Φυσικό Αέριο + είσαι Μέση ή Βόρεια Ελλάδα + δεν είσαι κροίσος; Βάλε καλό λέβητα πετρελαίου.

- Δεν έχεις πρόσβαση σε Φυσικό Αέριο ή/και είσαι πολύ Νότιο Ελλάδα; Βάλε απλή αντλία θερμότητας.

- Έχεις εξοχικό; Βάλε ενεργειακό τζάκι ή ενεργειακή σόμπα.
Μένω στην παραλιακή Κορινθία.
Το σπίτι μου είναι φουλ μονωμένο.
Πριν το στήσω, το πετρέλαιο ήταν στον θεό και την προηγούμενη χρονιά το ξεκώλιασαν, τότε που δεν αγόραζε κανείς και βάλανε τους αναμενόμενους εισπρακτέους φόρους στον κώλο τους.
Αέριο δεν υπάρχει στην περιοχή μου, δεν προβλέπεται σύντομα και δεν προτίμησα πέλετ ή αντλία θερμότητος, λόγω έλλειψης εμπειρίας των ντόπιων τεχνητών και άγνοια μου στο κόστος συντήρησης/ επισκευών. Το κόστος εγκατάστασης δεν με απασχολούσε.
Κατέληξα σε υδραυλική ξυλόσομπα, συνδεδεμένη με 3 σώματα + τον ηλιακό, ώστε να έχω ζεστό νερό ακόμα και με συννεφιά.
Ωραία να βλέπεις την φωτιά, παρά η διαδικασία της μεταφοράς των στοιβαγμένων ξύλων μέσα, το πέταγμα της στάχτης, κλπ. Αγορά/εγκατάσταση 800 ευρώ και ετήσιο κόστος θέρμανσης 500-550 ευρώ περίπου με σπάταλη χρήση.
Μετά από 7 χρόνια βαρέθηκα την διαδικασία και τώρα που έπεσε το πετρέλαιο, ο υδραυλικός μου ψάχνει για μεταχειρισμένο καυστήρα πετρελαίου (από αυτούς που βάζουν φυσικό αέριο) και θα μου τον στήσει παράλληλα με την σόμπα.
.
Με απλό λέβητα τα ίδια έξοδα θα έχεις χωρίς την αγγαρεία.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Γιάννης

Re: Θέρμανση κατοικίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 30 Ιαν 2021, 16:56

talaipwros έγραψε:
30 Ιαν 2021, 16:46
Γιάννης έγραψε:
30 Ιαν 2021, 16:45
talaipwros έγραψε:
30 Ιαν 2021, 16:05
αυτο μπαινει μονο οταν χτιζεις σπιτι ή και σε ετοιμη κατοικια;

350 λιρες το μηνα γκαζι/ρευμα
Γιατί τόσο πολύ;

Είστε 4-5 άτομα, σωστά; Μέγεθος σπιτιού; Τι τύπος και ηλικία του καυστήρα; Τι μόνωση σε στέγη και τοίχους; διπλές τζαμαρίες; τι διάκενο;
4 ατομα, οι καυστήρες ειναι καινουργιοι σχετικά αλλα εχει πολυ ογκο το σπιτι.
Παλια εδινα περισσότερα
Πρέπει οπωσδήποτε να φροντίσεις τη μόνωση και τα κουφώματα.

Τι εξωτερικούς τοίχους έχεις;


Και επαναφορείς στις εσωτερικές πόρτες.

Αν έχεις ανοιχτά τζάκια αντικατάστησέ τα.

Αν έχεις τεράστιους open plan χώρους την ψιλό έκατσες, είναι λάθος design για Β. Αγγλία, θα πληρώνεις.

Αν είναι δικιά σου ή στέγη, βάλε φωτοβολταϊκά τουλάχιστον στο νότιο επικλινές.

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Θέρμανση κατοικίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 30 Ιαν 2021, 16:57

Με την τρικοσμική πραγματικότητά, όχι, δεν θέλω να έχω επαφή.

Προτιμώ την τεχνική βιβλιογραφία απο το να λαμβάνω υπόψη τον κάθε σκιτζή τριτοκοσμικό που το παίζει γνώστης τεχνικών θεμάτων.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27038
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Θέρμανση κατοικίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 30 Ιαν 2021, 17:00

Awesomatic έγραψε:
30 Ιαν 2021, 16:42
Δημοκρατικός έγραψε:
30 Ιαν 2021, 01:52
ΟΚ, στα ΠΟΛΥ θετικά είναι ότι μπορείς να έχεις κουζίνα αερίου, μειώνοντας δραστικότατα την κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας.
Ρίσκο ασφυξίας από αέριο στην κουζίνα, τσεκ
Ρίσκο ανατίναξης της μισής γειτονιάς από υπόγεια δεξαμενή τσεκ

Ευχαριστώ δεν θα πάρω. Ναι για θέρμανση έχω ΦΑ αλλά δεν το θέλω μέσα στο σπίτι...
Στο τροπικό Ρίο ντε Τζανέιρο, όταν πήγα δεκαετία του ΄80, σε πανάκριβη πολυκατοικία φάτσα στην πλαζ Ιπανέμα, είχε εγκατάσταση αερίου για μπάνιο.
Όλα τα σπίτια στην Βραζιλία, πλούσια ή φτωχά, έχουν κουζίνες γκαζιού με 4 ή 6 μάτια, με μπουκάλες μέσα.
Ο κίνδυνος είναι αντίστοιχος του ηλεκτρικού ρεύματος, αν και διαφορετικός και πρέπει να ξέρεις τί κάνεις.
.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16969
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Θέρμανση κατοικίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 30 Ιαν 2021, 17:00

Πουλήσετε ρε κάνα νεφρό να βάλετε αντλία θερμότητας.
Τζάμπα είναι.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27038
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Θέρμανση κατοικίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 30 Ιαν 2021, 17:04

Δημοκρατικός έγραψε:
30 Ιαν 2021, 16:46
Nandros έγραψε:
30 Ιαν 2021, 16:38
Δημοκρατικός έγραψε:
30 Ιαν 2021, 02:04
Συμπεράσματα:

- Έχεις πρόσβαση σε Φυσικό Αέριο; Bάλε λέβητα Φ.Α.

- Δεν έχεις πρόσβαση σε Φυσικό Αέριο + έχεις λεφτά + μονοκατοικία + Μέση ή Βόρεια Ελλάδα; Bάλε γεωθερμική αντλία.

- Δεν έχεις πρόσβαση σε Φυσικό Αέριο + είσαι Μέση ή Βόρεια Ελλάδα + δεν είσαι κροίσος; Βάλε καλό λέβητα πετρελαίου.

- Δεν έχεις πρόσβαση σε Φυσικό Αέριο ή/και είσαι πολύ Νότιο Ελλάδα; Βάλε απλή αντλία θερμότητας.

- Έχεις εξοχικό; Βάλε ενεργειακό τζάκι ή ενεργειακή σόμπα.
Μένω στην παραλιακή Κορινθία.
Το σπίτι μου είναι φουλ μονωμένο.
Πριν το στήσω, το πετρέλαιο ήταν στον θεό και την προηγούμενη χρονιά το ξεκώλιασαν, τότε που δεν αγόραζε κανείς και βάλανε τους αναμενόμενους εισπρακτέους φόρους στον κώλο τους.
Αέριο δεν υπάρχει στην περιοχή μου, δεν προβλέπεται σύντομα και δεν προτίμησα πέλετ ή αντλία θερμότητος, λόγω έλλειψης εμπειρίας των ντόπιων τεχνητών και άγνοια μου στο κόστος συντήρησης/ επισκευών. Το κόστος εγκατάστασης δεν με απασχολούσε.
Κατέληξα σε υδραυλική ξυλόσομπα, συνδεδεμένη με 3 σώματα + τον ηλιακό, ώστε να έχω ζεστό νερό ακόμα και με συννεφιά.
Ωραία να βλέπεις την φωτιά, παρά η διαδικασία της μεταφοράς των στοιβαγμένων ξύλων μέσα, το πέταγμα της στάχτης, κλπ. Αγορά/εγκατάσταση 800 ευρώ και ετήσιο κόστος θέρμανσης 500-550 ευρώ περίπου με σπάταλη χρήση.
Μετά από 7 χρόνια βαρέθηκα την διαδικασία και τώρα που έπεσε το πετρέλαιο, ο υδραυλικός μου ψάχνει για μεταχειρισμένο καυστήρα πετρελαίου (από αυτούς που βάζουν φυσικό αέριο) και θα μου τον στήσει παράλληλα με την σόμπα.
.
Ε προφανώς. ΟΚ, φθηνά τα ξύλα, αλλά είναι αγγαρεία. Παράμοια και με τα πέλλετ. Κουβάλα σακιά, αποθήκευέ τα, γέμιζε τον λέβητα, καθάριζε λέβητα, κοκ.

Σχετικά με τους τεχνίτες, πολύ μεγάλο δράμα γενικά. Και τον πιο απλό λέβητα πετρελαίου να βάλεις, το πιθανότερο θα στον εγκαταστήσουν λάθος.
Και μας προτείνεις αντλία θερμότητος; Πας καλά; :o
Εκτός αν το νήμα είναι θεωρητικό, κουβέντα να γίνεται!
.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27038
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Θέρμανση κατοικίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 30 Ιαν 2021, 17:09

vagabondo έγραψε:
30 Ιαν 2021, 16:54
Nandros έγραψε:
30 Ιαν 2021, 16:38
Μένω στην παραλιακή Κορινθία.
Το σπίτι μου είναι φουλ μονωμένο.
Πριν το στήσω, το πετρέλαιο ήταν στον θεό και την προηγούμενη χρονιά το ξεκώλιασαν, τότε που δεν αγόραζε κανείς και βάλανε τους αναμενόμενους εισπρακτέους φόρους στον κώλο τους.
Αέριο δεν υπάρχει στην περιοχή μου, δεν προβλέπεται σύντομα και δεν προτίμησα πέλετ ή αντλία θερμότητος, λόγω έλλειψης εμπειρίας των ντόπιων τεχνητών και άγνοια μου στο κόστος συντήρησης/ επισκευών. Το κόστος εγκατάστασης δεν με απασχολούσε.
Κατέληξα σε υδραυλική ξυλόσομπα, συνδεδεμένη με 3 σώματα + τον ηλιακό, ώστε να έχω ζεστό νερό ακόμα και με συννεφιά.
Ωραία να βλέπεις την φωτιά, παρά η διαδικασία της μεταφοράς των στοιβαγμένων ξύλων μέσα, το πέταγμα της στάχτης, κλπ. Αγορά/εγκατάσταση 800 ευρώ και ετήσιο κόστος θέρμανσης 500-550 ευρώ περίπου με σπάταλη χρήση.
Μετά από 7 χρόνια βαρέθηκα την διαδικασία και τώρα που έπεσε το πετρέλαιο, ο υδραυλικός μου ψάχνει για μεταχειρισμένο καυστήρα πετρελαίου (από αυτούς που βάζουν φυσικό αέριο) και θα μου τον στήσει παράλληλα με την σόμπα.
Με απλό λέβητα τα ίδια έξοδα θα έχεις χωρίς την αγγαρεία.
Και παραπάνω να είναι το κόστος δεν με νοιάζει.
Έχω και κάποια ηλικία και μέχρι πότε θα αδειάζω στάχτες και θα κουβαλάω το καρότσι με τα ξύλα μέσα στο σπίτι;
Ενώ με το πετρέλαιο, πατάς του κουμπί και είσαι έτοιμος. :wink
.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27038
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Θέρμανση κατοικίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 30 Ιαν 2021, 17:11

Γιάννης έγραψε:
30 Ιαν 2021, 16:56
. . . .
Και επαναφορείς στις εσωτερικές πόρτες.
. . . .
Τί είναι αυτό; :smt017
.

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14560
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Θέρμανση κατοικίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 30 Ιαν 2021, 17:19

Εξοχικη κατοικία 200μ2 σε νησιωτικη Ελλαδα .
- Οχι φυσικο αεριο
- Οχι λεβητας πετρελαιου.
- Προβλημα χωρου για εσωτερικη μοναδα (για εξωτερικη οκ)
- Οχι γεωθερμια.
- Προβλημα αισθητικη με απειρες εξωτερικες κλιματιστικες μοναδες

Τι ειδους συστημα θερμανσης-ψυξης θα επιλεγατε?
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27038
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Θέρμανση κατοικίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 30 Ιαν 2021, 17:25

Daje έγραψε:
30 Ιαν 2021, 17:19
Εξοχικη κατοικία 200μ2 σε νησιωτικη Ελλαδα . ΣΑΜΟΘΡΆΚΗ Ή ΚΡΗΤΗ;
- Οχι φυσικο αεριο
- Οχι λεβητας πετρελαιου.
- Προβλημα χωρου για εσωτερικη μοναδα (για εξωτερικη οκ)
- Οχι γεωθερμια.
- Προβλημα αισθητικη με απειρες εξωτερικες κλιματιστικες μοναδες

Τι ειδους συστημα θερμανσης-ψυξης θα επιλεγατε?
Τα όχι σημαίνει ότι τα απορρίπτεις ή δεν τα έχεις και τα σκέπτεσαι σαν επιλογή;
Αν είναι το δεύτερο θα πρότεινα πετρέλαιο, αρκεί να υπάρχει χώρος για καυστήρα και βαρέλι.


Ξέχνα το: Ζητάς και ψύξη αλλά χωρίς εξωτερικές κλιματιστικές μονάδες!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών