Ουρανοξύστες

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7712
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Ουρανοξύστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 24 Φεβ 2021, 11:53

Υδράργυρος έγραψε:
24 Φεβ 2021, 08:45
gassim έγραψε:
23 Φεβ 2021, 15:37
τον πυργο του πειραιά να δούμε πότε θα αξιωθούν να ξεκινήσουν.



http://www.dimand.gr/PiraeusTower.html
Εικόνα
Σε όλο τον κόσμο κάτι τέτοια τα κατεδαφίζουν. Εδώ πουλάνε σανό οτι θα βρεθεί άνθρωπος να δώσει 30-40 εκατομμύρια για να το ολοκληρώσει. Τη στιγμή που έχει φτιαχτεί μια άλλη εποχή με άλλους κανόνες. Τα μπετά είναι ένα μικρό ποσοστό του κόστους
Εχει βρεθεί ο άνθρωπος.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25506
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Ουρανοξύστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 24 Φεβ 2021, 13:19

gassim έγραψε:
24 Φεβ 2021, 11:53
Υδράργυρος έγραψε:
24 Φεβ 2021, 08:45
gassim έγραψε:
23 Φεβ 2021, 15:37
τον πυργο του πειραιά να δούμε πότε θα αξιωθούν να ξεκινήσουν.



http://www.dimand.gr/PiraeusTower.html
Εικόνα
Σε όλο τον κόσμο κάτι τέτοια τα κατεδαφίζουν. Εδώ πουλάνε σανό οτι θα βρεθεί άνθρωπος να δώσει 30-40 εκατομμύρια για να το ολοκληρώσει. Τη στιγμή που έχει φτιαχτεί μια άλλη εποχή με άλλους κανόνες. Τα μπετά είναι ένα μικρό ποσοστό του κόστους
Εχει βρεθεί ο άνθρωπος.
Μην τους πιστεύεις, είναι ψεύτες. Αν δε δεις πυρετό εργασιών μην πιστεύεις τίποτα. Αυτό το κουφάρι πρέπει να κατεδαφιστεί. Εφόσον εδώ και 50 χρόνια δεν έχει βρεθεί ένας να το ζητήσει, δεν προκειται να βρεθεί ποτέ

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7712
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Ουρανοξύστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 24 Φεβ 2021, 13:31

Υδράργυρος έγραψε:
24 Φεβ 2021, 13:19
gassim έγραψε:
24 Φεβ 2021, 11:53
Υδράργυρος έγραψε:
24 Φεβ 2021, 08:45


Σε όλο τον κόσμο κάτι τέτοια τα κατεδαφίζουν. Εδώ πουλάνε σανό οτι θα βρεθεί άνθρωπος να δώσει 30-40 εκατομμύρια για να το ολοκληρώσει. Τη στιγμή που έχει φτιαχτεί μια άλλη εποχή με άλλους κανόνες. Τα μπετά είναι ένα μικρό ποσοστό του κόστους
Εχει βρεθεί ο άνθρωπος.
Μην τους πιστεύεις, είναι ψεύτες. Αν δε δεις πυρετό εργασιών μην πιστεύεις τίποτα. Αυτό το κουφάρι πρέπει να κατεδαφιστεί. Εφόσον εδώ και 50 χρόνια δεν έχει βρεθεί ένας να το ζητήσει, δεν προκειται να βρεθεί ποτέ
oοοοκ

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7712
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Ουρανοξύστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 24 Φεβ 2021, 13:39


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40645
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ουρανοξύστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Φεβ 2021, 14:49

Υδράργυρος έγραψε:
24 Φεβ 2021, 08:45
Σε όλο τον κόσμο κάτι τέτοια τα κατεδαφίζουν. Εδώ πουλάνε σανό οτι θα βρεθεί άνθρωπος να δώσει 30-40 εκατομμύρια για να το ολοκληρώσει. Τη στιγμή που έχει φτιαχτεί μια άλλη εποχή με άλλους κανόνες. Τα μπετά είναι ένα μικρό ποσοστό του κόστους
Όλα λάθος. Δεν είναι σκελετός από τούβλα για να το κατεδαφίσουν. Δεν σάπισε.

Πρώτα απ' όλα είναι τελειωμένο. Από ό,τι καταλαβαίνω θα του αλλάξουν την πρόσοψη, που ναι, αυξάνει το συνολικό κόστος, αλλά με τίποτα δεν φτάνει το αρχικό κόστος κατασκευής.

Δεύτερον, ναι μεν το υλικό του σκελετού μπορεί να είναι το μισό ή και μικρότερο μέρος του κόστους, ανάλογα και με τους μισθούς εργατών στην χώρα και στην εποχή που φτιάχνεται ένας ουρανοξύστης, αλλά αφενός το κτήριο είναι τελειωμένο, αφετέρου είναι τελειωμένο. Τι σημασία έχει αν το εργατικό κόστος ήταν το 30% το 50% ή το 60% του συνολικού κόστους;

Τρίτον, το τελείωμά του είναι δρομολογημένο και γίνονται ήδη εργασίες ανακαίνισης.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40645
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ουρανοξύστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Φεβ 2021, 15:01

gassim έγραψε:
23 Φεβ 2021, 16:19
Δεν είμαι μηχανικός αλλά λογικά διάβρωση εκ κατασκευής δεν μπορεί να υπάρξει. Είναι κάτι που γίνεται με τα χρόνια.
Όπως και να έχει θα τον φτιάξουν κάποια στιγμή.
Μπορεί να υπάρξει· εξαρτάται τι μαλακίες έκαναν κατά την κατασκευή. Και φυσικά μπορεί να έχει διαβρωθεί με τον χρόνο αλλά πολύ γρήγορα αν δεν πήραν τα σωστά μέτρα και δεν τον κατασκεύασαν σωστά· άλλωστε είναι παραθαλάσσιος, οπότε υπόκειται χημική διάβρωση. Επίσης μπορεί να υπάρξει εργοστασιακό πρόβλημα αλλά αυτό είναι πολύ πιο σπάνιο.

Πάντως ό,τι είδους στατικό πρόβλημα κι αν υπάρχει, δεν έχω πολλή εμπιστοσύνη ότι στην Ελλάδα θα ακολουθηθούν οι κατάλληλες διαδικασίες ελέγχου και αξιολόγησης κινδύνου. Χαλαρά οι μηχανισμοί του ΕΛ κράτους λαδώνονται ή/και κάνουν δουλειά της πούτσας. Εννοείται, αν έχει πρόβλημα και δεν είναι απλώς μια άκυρη φήμη. Αυτό δεν το ξέρω. Όπως και να 'χει, έχει μείνει αρκετά χρόνια στον αέρα και εγώ προσωπικά δεν έχω αρκετή πίστη και δεν θα νοίκιαζα ποτέ χώρο στο ολοκληρωμένο κτήριο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7712
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Ουρανοξύστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 25 Φεβ 2021, 15:08

Για όποιον τον ενδιαφέρουν αυτά τα θέματα, υπάρχει ένα πολύ ωραίο φόρουμ με παγκόσμιο ενδιαφέρον και ειδικό thread για την ελλάδα.

https://www.skyscrapercity.com/categori ... osmos.670/

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4828
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Ουρανοξύστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 25 Φεβ 2021, 15:17

Europe’s tallest residential seafront tower, ONE Limassol is a landmark building for Cyprus.
It is set to have 37 floors and rise to a height of 165 meters
Εικόνα
https://www.burohappold.com/projects/on ... lu-marine/
https://www.onelimassol.com/en/home
https://en.wikipedia.org/wiki/One_Limassol

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ουρανοξύστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 25 Φεβ 2021, 15:28

Η θάλασσα είναι λιγότερο από 50 μέτρα από τα θεμέλια. Ξέρουμε τι γίνεται γενικά σε τέτοιες παράκτιες κατασκευές; Φτάνει υπογείως νερό εκεί και μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα;

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4828
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Ουρανοξύστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 25 Φεβ 2021, 15:47

ST48410 έγραψε:
25 Φεβ 2021, 15:28
Η θάλασσα είναι λιγότερο από 50 μέτρα από τα θεμέλια. Ξέρουμε τι γίνεται γενικά σε τέτοιες παράκτιες κατασκευές; Φτάνει υπογείως νερό εκεί και μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα;

Εικόνα
Kανονικά πρέπει να γίνει Μελέτη Στατικής Επάρκειας του Κτιρίου και Εδαφοτεχνική έρευνα πριν δοθεί σε αρχιτεκτονικό γραφείο
Δεν ξέρω τι συμβαίνει στην πραγματικότητα αλλά πολλοί ουρανοξύστες είναι παραθαλάσσιοι.
Κάθε δημοτική αρχή ανακοινώνει την «αξιοποίησή» του, η οποία ποτέ δεν προχωρά, εν μέσω φημών περί της στατικής του επάρκειας, του θαλασσινού νερού που γεμίζει τα υπόγειά του κ.α.,
https://www.euro2day.gr/news/enterprise ... iraia.html

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23202
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ουρανοξύστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 25 Φεβ 2021, 16:07

Εδω για να ανεβείς μόνο στο Μπουρτζ Χαλιφα θέλει ένα κατοστάρικο, σκέψου τι ενοίκια θα ζητάνε.
2-3 φορές να πας ΝΥ, Σαγκάη και ΗΑΕ, απομυθοποιείς τους ουρανοξύστες.
Υδράργυρος έγραψε:
24 Φεβ 2021, 10:08
Σανός είναι και αυτό σαν το Ελληνικό
Πές μου μια φορά να εχεις αναφέρει κάτι και να μην είναι παπαριά.
Ήδη έχει γίνει παραγγελία για τις κυλιόμενες και τα ασανσέρ των κατασκευών του Ελληνικού. Με παράδοση σε μια πενταετία.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7712
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Ουρανοξύστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 25 Φεβ 2021, 16:18

Εγώ πιστεύω οτι στις μπετοθάλασσες που είναι οι ελληνικές πόλεις μερικά ψηλά κτήρια θα έκαναν καλό, θα έσπαγε λιγο το μάτι και θα έμεναν και περισσότεροι ελεύθεροι χώροι. Δεν λεω για δίπλα στην ακρόπολη αλλά αν στην Κηφισίας στο δαχτυλίδι έπεφταν καμιά δεκαριά κτήρια του Βωβού και γινόταν 2 ουρανοξύστες με ενα ωραίο πάρκο γυρω γυρω δεν θα με χάλαγε.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40645
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ουρανοξύστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Φεβ 2021, 16:25

ST48410 έγραψε:
25 Φεβ 2021, 15:28
Η θάλασσα είναι λιγότερο από 50 μέτρα από τα θεμέλια. Ξέρουμε τι γίνεται γενικά σε τέτοιες παράκτιες κατασκευές; Φτάνει υπογείως νερό εκεί και μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα;

Εικόνα
Υπάρχουν ειδικές προβλέψεις από τον κατασκευαστικό κώδικα, με μεταβλητές που αφορούν τα περιβαλλοντικά χαρακτηριστικά. Φυσικά το συγκεκριμένο κτήριο έχει κατασκευαστεί πολύ πριν υπάρξει ιδέα περί ενιαίου κατασκευαστικού κώδικα στην Ευρώπη και φυσικά με παλιότερες προδιαγραφές. Θεωρητικά αυτό δεν είναι τόσο προβληματικό γιατί πρακτικά δεν είναι ουρανοξύστης, είναι απλά ένα αρκετά ψηλό κτήριο από μπετό με γυάλινη πρόσοψη. Δεν θα πρέπει να προκύπτει κάποιο σοβαρό πρόβλημα από την φύση του.

Το πρόβλημα προκύπτει γιατί είναι ένα κτήριο που έχει αφεθεί έρημο εδώ και δεκαετίες. Δεν υπάρχει τακτική συντήρηση και έλεγχοι. Χωρίς εκπόνηση σοβαρής στατικής μελέτης η εκμετάλλευσή του είναι ριψοκίνδυνη.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40645
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ουρανοξύστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Φεβ 2021, 16:35

gassim έγραψε:
25 Φεβ 2021, 16:18
Εγώ πιστεύω οτι στις μπετοθάλασσες που είναι οι ελληνικές πόλεις μερικά ψηλά κτήρια θα έκαναν καλό, θα έσπαγε λιγο το μάτι και θα έμεναν και περισσότεροι ελεύθεροι χώροι. Δεν λεω για δίπλα στην ακρόπολη αλλά αν στην Κηφισίας στο δαχτυλίδι έπεφταν καμιά δεκαριά κτήρια του Βωβού και γινόταν 2 ουρανοξύστες με ενα ωραίο πάρκο γυρω γυρω δεν θα με χάλαγε.
Εγώ θα προτιμούσα μεγάλα πάρκα από αμφίβολης αισθητικής πεόμορφα κτήρια. Στην Θεσσαλονίκη υπάρχουν τεράστιοι ανεκμετάλλευτοι χώροι για να γίνουν πάρκα, στην Αθήνα δεν ξέρω. Θα ήμουν υπέρ μαζικών γκρεμισμάτων πολυκατοικιών του '70 για να ελευθερωθεί χώρος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23202
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ουρανοξύστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 25 Φεβ 2021, 16:43

hellegennes έγραψε:
25 Φεβ 2021, 16:35
gassim έγραψε:
25 Φεβ 2021, 16:18
Εγώ πιστεύω οτι στις μπετοθάλασσες που είναι οι ελληνικές πόλεις μερικά ψηλά κτήρια θα έκαναν καλό, θα έσπαγε λιγο το μάτι και θα έμεναν και περισσότεροι ελεύθεροι χώροι. Δεν λεω για δίπλα στην ακρόπολη αλλά αν στην Κηφισίας στο δαχτυλίδι έπεφταν καμιά δεκαριά κτήρια του Βωβού και γινόταν 2 ουρανοξύστες με ενα ωραίο πάρκο γυρω γυρω δεν θα με χάλαγε.
Εγώ θα προτιμούσα μεγάλα πάρκα από αμφίβολης αισθητικής πεόμορφα κτήρια. Στην Θεσσαλονίκη υπάρχουν τεράστιοι ανεκμετάλλευτοι χώροι για να γίνουν πάρκα, στην Αθήνα δεν ξέρω. Θα ήμουν υπέρ μαζικών γκρεμισμάτων πολυκατοικιών του '70 για να ελευθερωθεί χώρος.
Δεν εισαι στα Εμιράτα για να πληρωθούν τόσες αποζημιώσεις.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών