Ουρανοξύστες

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ουρανοξύστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Φεβ 2021, 17:03

Ερμής έγραψε:
25 Φεβ 2021, 16:43
hellegennes έγραψε:
25 Φεβ 2021, 16:35
Εγώ θα προτιμούσα μεγάλα πάρκα από αμφίβολης αισθητικής πεόμορφα κτήρια. Στην Θεσσαλονίκη υπάρχουν τεράστιοι ανεκμετάλλευτοι χώροι για να γίνουν πάρκα, στην Αθήνα δεν ξέρω. Θα ήμουν υπέρ μαζικών γκρεμισμάτων πολυκατοικιών του '70 για να ελευθερωθεί χώρος.
Δεν εισαι στα Εμιράτα για να πληρωθούν τόσες αποζημιώσεις.
Δεν είναι απαγορευτικό το κόστος των αποζημιώσεων. Γίνεται εύκολα με συγχρηματοδότηση από την ΕΕ και δανειακές συμβάσεις για τέτοιους σκοπούς. Βούληση και θέληση λείπει.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25473
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Ουρανοξύστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 25 Φεβ 2021, 17:26

Ερμής έγραψε:
25 Φεβ 2021, 16:07

Ήδη έχει γίνει παραγγελία για τις κυλιόμενες και τα ασανσέρ των κατασκευών του Ελληνικού. Με παράδοση σε μια πενταετία.
Σε μια 5ετια; :smt005: εισαι και λαχαναγοριτης :011:

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4359
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Ουρανοξύστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 25 Φεβ 2021, 18:23

Οι ουρανοξύστες αρχικά φτιάχτηκαν για να είναι σημεία αναφοράς προσανατολισμού. Εξυπηρετούν τον ίδιο ρόλο με αυτόν των βουνών. Το περιβάλλον γύρω από πόλεις όπως η Νέα Υόρκη ή το Σικάγο είναι επίπεδο. Κάποιοι ουρανοξύστες σχεδιάστηκαν έτσι ώστε να κωδικοποιούν πυραμίδες, οι οποίες πυραμίδες σχεδιάστηκαν έτσι ώστε να κωδικοποιούν βουνά.

Εικόνα

Εικόνα

Και μία σχέση με πλανήτες του κοντινού συστήματος α Κενταύρου:

Εικόνα

Μερικές φωτογραφίες που τράβηξα.

ΕΜΠΑΙΡ ΣΤΕΙΤ ΜΠΙΛΝΤΙΝΓΚ + ΚΤΙΡΙΟ ΚΡΑΙΣΛΕΡ = ΟΧΗΜΑ ΨΥΧΑΣ = 2620

Εικόνα

Έχω ανέβη στην κορφή του κτιρίου Εμπάιρ Στέιτ.

ΕΜΠΑΙΡ ΣΤΕΙΤ ΜΠΙΛΝΤΙΝΓΚ = ΣΠΥΡΙΔΩΝ = 1644

Εικόνα

Ενώ θα μπορούσα να ανέβω στους δίδυμους που ήταν και υψηλότεροι δεν το έκανα καθώς που προκαλούσαν φόβο.

Η κατασκευή του νέου Βόρειου πύργου του Παγκόσμιου Κέντρου Εμπορίου. Το ύψος του σχεδιάστηκε να είναι ταυτόσημο με το αρχικό αντίστοιχο κτίριο.

Εικόνα

Ολοκληρωμένο:

Εικόνα

ΠΥΡΓΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ = ΙΕΧΩΒΑΣ = 1618

φ = 1,6180339..
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7701
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Ουρανοξύστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 25 Φεβ 2021, 18:53


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ουρανοξύστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Φεβ 2021, 19:30

Σπύρος έγραψε:
25 Φεβ 2021, 18:23
Οι ουρανοξύστες αρχικά φτιάχτηκαν για να είναι σημεία αναφοράς προσανατολισμού.
Αυτό θα μπορούσες να το πεις για τους δυτικούς ναούς, για τους ουρανοξύστες αφενός δεν ισχύει αφετέρου δεν έχει νόημα γιατί είναι άθλια ως σημεία προσανατολισμού σε μια πόλη, εκτός κι αν το σημείο που θέλεις να πας είναι βασικά δίπλα στον ουρανοξύστη. Έχει να κάνει με τις αναλογίες μεγεθών και αποστάσεων.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4359
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Ουρανοξύστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 25 Φεβ 2021, 20:51

hellegennes έγραψε:
25 Φεβ 2021, 19:30
Αυτό θα μπορούσες να το πεις για τους δυτικούς ναούς, για τους ουρανοξύστες αφενός δεν ισχύει αφετέρου δεν έχει νόημα γιατί είναι άθλια ως σημεία προσανατολισμού σε μια πόλη, εκτός κι αν το σημείο που θέλεις να πας είναι βασικά δίπλα στον ουρανοξύστη. Έχει να κάνει με τις αναλογίες μεγεθών και αποστάσεων.
Οι ουρανοξύστες σπάνια φτιάχνονται ως μοναδικά μνημεία. Αν κοιτάξεις για παράδειγμα έναν ουρανοξύστη με συμμετρική εξωτερική αρχιτεκτονική τότε μπορείς να αντιληφθείς σε τι περίπου απόσταση βρίσκεσαι από αυτόν, εφόσον βέβαια ξέρεις κάποια δεδομένα γι' αυτόν αλλά δεν μπορείς να καταλάβεις τον προσανατολισμό. Αν όμως έχεις και άλλο μεγάλο κτίριο στην περιοχή τα πράγματα αλλάζουν. Το κτίριο Εμπάιρ Στέιτ για παράδειγμα ολοκληρώθηκε το 1931 ενώ το κτίριο Κράισλερ το 1930. Η κατεύθυνση Εμπάιρ Στέιτ - Κράισλερ σημαδεύει την Αστόρια.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ουρανοξύστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Φεβ 2021, 21:51

Αν μιλάς για τόσο γενικές περιοχές και πάλι δεν έχει νόημα. Όλα αυτά άρχισαν να συμβαίνουν την εποχή που υπήρχαν ΜΜΜ στις πόλεις. Τραμ, τρόλεϊ, μετρό. Δεν χρησιμεύει ιδιαίτερα να ξέρεις ότι στα 5 χιλιόμετρα νότια είναι η Αστόρια εφόσον θα πας με μέσο γραμμής.

Χώρια που είναι αμφίβολο ότι μπορείς να τα δεις μαζί αυτά τα κτήρια από το επίπεδο του δρόμου από αρκετά μακριά για να χρησιμέψουν ως σημαδούρες. Στην Νέα Υόρκη δεν έχω πάει, αλλά στο Λονδίνο έχω πάει πάνω από 200 φορές και δεν θυμάμαι ποτέ να με βοήθησαν οι ουρανοξύστες να προσανατολιστώ. Ίσα-ίσα, θυμάμαι να μπερδεύομαι τελείως τις πρώτες φορές που προσπάθησα να βάλω σημάδι τον BΤ Tower, αφού είναι στην ουσία ένα κύλινδρος που φαίνεται ίδιος και από τις 360 μοίρες του ορίζοντα και ότι τον βλέπεις δεν σου λέει τίποτα ούτε για το πού είσαι ούτε για το προς ποια κατεύθυνση είναι οτιδήποτε άλλο εκτός από τον ίδιο τον πύργο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22929
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ουρανοξύστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 25 Φεβ 2021, 22:31

Υδράργυρος έγραψε:
25 Φεβ 2021, 17:26
Ερμής έγραψε:
25 Φεβ 2021, 16:07

Ήδη έχει γίνει παραγγελία για τις κυλιόμενες και τα ασανσέρ των κατασκευών του Ελληνικού. Με παράδοση σε μια πενταετία.
Σε μια 5ετια; :smt005: εισαι και λαχαναγοριτης :011:
Καταλαβαίνεις τι διαβάζεις;
Το ότι θα είναι έτοιμα προς παράδοση κάποια τμήματα του έργου δε σημαίνει ότι θα έχει ολοκληρωθεί. Ξεχνάς ποτέ παραδόθηκαν τα υλικά για το μέτρο και πότε αυτό μπήκε σε λειτουργία.
Φυσικά και είμαι λαχαναγοριτης, έχω μάθει να ακούω τους ειδικούς
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4359
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Ουρανοξύστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 26 Φεβ 2021, 01:22

hellegennes έγραψε:
25 Φεβ 2021, 21:51
Αν μιλάς για τόσο γενικές περιοχές και πάλι δεν έχει νόημα. Όλα αυτά άρχισαν να συμβαίνουν την εποχή που υπήρχαν ΜΜΜ στις πόλεις. Τραμ, τρόλεϊ, μετρό. Δεν χρησιμεύει ιδιαίτερα να ξέρεις ότι στα 5 χιλιόμετρα νότια είναι η Αστόρια εφόσον θα πας με μέσο γραμμής.

Χώρια που είναι αμφίβολο ότι μπορείς να τα δεις μαζί αυτά τα κτήρια από το επίπεδο του δρόμου από αρκετά μακριά για να χρησιμέψουν ως σημαδούρες. Στην Νέα Υόρκη δεν έχω πάει, αλλά στο Λονδίνο έχω πάει πάνω από 200 φορές και δεν θυμάμαι ποτέ να με βοήθησαν οι ουρανοξύστες να προσανατολιστώ. Ίσα-ίσα, θυμάμαι να μπερδεύομαι τελείως τις πρώτες φορές που προσπάθησα να βάλω σημάδι τον BΤ Tower, αφού είναι στην ουσία ένα κύλινδρος που φαίνεται ίδιος και από τις 360 μοίρες του ορίζοντα και ότι τον βλέπεις δεν σου λέει τίποτα ούτε για το πού είσαι ούτε για το προς ποια κατεύθυνση είναι οτιδήποτε άλλο εκτός από τον ίδιο τον πύργο.
Οι ουρανοξύστες εκτός από την χρήση τους ορόσημα σχεδιάστηκαν και ως σύμβολα πολιτικής/οικονομικής ισχύος. Στην Νέα Υόρκη θα πρέπει να λάβει κανείς υπόψη τους την παραλληλόγραμμη ρυμοτομία σε ένα μεγάλο τμήμα του Μανχάτταν. Το στενόμακρο σχήμα εξάλλου του νησιού και η συγκέντρωση αρχικά αρκετών ψηλών κτιρίων κυρίως μεταξύ τους 34 και 42 δρόμους και έπειτα στο Νότιο Financial District επέτρεπε στον καθένα συνήθως να βλέπει τα κτίρια αυτά. Σε αυτό βοηθούσαν οι λίγες φαρδιές λεωφόροι. Οι ουρανοξύστες όμως ήταν και σύμβολα τα οποία ξεχώριζαν όταν τα παρατηρούσε καείς απέναντι από το ποτάμι, στο Κουίνς και στο Μπρούκλιν. Αυτό που έγραψα για την Αστόρια δεν έχει στην πραγματικότητα πρακτική χρησιμότητα διότι δεν πρόκειται να περπατήσει κανείς και να περάσει την γέφυρα για να πάει σε αυτήν. Θα χρησιμοποιήσει κανείς τα ΜΜΜ κυρίως το μετρό.

Το Λονδίνο είναι διαφορετικό, και τα σημεία ενδιαφέροντος είναι κυρίως στην μία μεριά του Τάμεση. Το BΤ Tower δεν έχει τόσο μεγάλο ύψος όπως τα αντίστοιχα κτίρια της Νέας Υόρκης. Πάντως το θυμάμαι καθώς έχω περπατήσει κοντά σε αυτήν την γειτονιά. Ήταν εποχές όμως προ-smartphones και αν και έχω πάει τέσσερεις φορές έχω καταφέρει να μην έχω τραβήξει ούτε μία φωτογραφία. Ωραία πόλη πάντως και μου αρέσει που οι Άγγλοι προσπαθούν να διατηρήσουν τις καραμπαμπίστικες πολλές φορές ιδιομορφίες τους. Δεν θα μπορούσα όμως ποτέ να ζήσω σε πόλη με τόσο φωτεινή νύχτα(τόσο μεγάλο γεωγραφικό πλάτος).
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25473
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Ουρανοξύστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 26 Φεβ 2021, 08:23

Ερμής έγραψε:
25 Φεβ 2021, 22:31
Υδράργυρος έγραψε:
25 Φεβ 2021, 17:26
Ερμής έγραψε:
25 Φεβ 2021, 16:07

Ήδη έχει γίνει παραγγελία για τις κυλιόμενες και τα ασανσέρ των κατασκευών του Ελληνικού. Με παράδοση σε μια πενταετία.
Σε μια 5ετια; :smt005: εισαι και λαχαναγοριτης :011:
Καταλαβαίνεις τι διαβάζεις;
Το ότι θα είναι έτοιμα προς παράδοση κάποια τμήματα του έργου δε σημαίνει ότι θα έχει ολοκληρωθεί. Ξεχνάς ποτέ παραδόθηκαν τα υλικά για το μέτρο και πότε αυτό μπήκε σε λειτουργία.
Φυσικά και είμαι λαχαναγοριτης, έχω μάθει να ακούω τους ειδικούς
Τα υλικά για το μετρό λαχαναγορίτη μου είχαν έρθει νωρίς γιατί ήταν το σκάνδαλο ζήμενς. Δίνανε παραγγελίες για να παίρνουν τις μίζες. Για αυτό τα βαγόνια είχαν έρθει 4 χρόνια πριν την παράδοση του έργου και τα είχαν και κάθονταν στα ντεπώ, έχοντας δεσμευμένο έτσι κεφάλαιο εκατομμυρίων.
Τέσπα, είναι κοροιδία τα ασανσερ του Ελληνικού, που θα παραδοθούν σε μια πενταετία

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4707
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Ουρανοξύστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 26 Φεβ 2021, 09:09

Το Hong Kong είναι η πόλη με τους περισσότερους ουρανοξύστες παγκοσμίως.
Η έλλειψη χώρου οδήγησε στην ανάπτυξη της πόλης καθ ύψος.
Ενα από τα πιο εμβληματικά κτίρια είναι το Bank of China Tower (BOC Tower). Με ύψος 315 μέτρα, κατασκευάστηκε το 1990, και τότε ήταν το ψηλότερο κτίριο στην Ασία, τώρα είναι το 4ο ψηλότερο στο Hong Kong.
Designed by Pritzker Prize-winning architect I. M. Pei, Structural Engineer Leslie E. Robertson, The tower was built by Japanese contractor Kumagai Gumi. Superstructure work began in May 1986.[7] The tower is a steel-frame structure.
Εικόνα
https://en.wikipedia.org/wiki/Bank_of_C ... Hong_Kong)

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22929
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ουρανοξύστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 26 Φεβ 2021, 09:42

Υδράργυρος έγραψε:
26 Φεβ 2021, 08:23
Ερμής έγραψε:
25 Φεβ 2021, 22:31
Υδράργυρος έγραψε:
25 Φεβ 2021, 17:26


Σε μια 5ετια; :smt005: εισαι και λαχαναγοριτης :011:
Καταλαβαίνεις τι διαβάζεις;
Το ότι θα είναι έτοιμα προς παράδοση κάποια τμήματα του έργου δε σημαίνει ότι θα έχει ολοκληρωθεί. Ξεχνάς ποτέ παραδόθηκαν τα υλικά για το μέτρο και πότε αυτό μπήκε σε λειτουργία.
Φυσικά και είμαι λαχαναγοριτης, έχω μάθει να ακούω τους ειδικούς
Τα υλικά για το μετρό λαχαναγορίτη μου είχαν έρθει νωρίς γιατί ήταν το σκάνδαλο ζήμενς. Δίνανε παραγγελίες για να παίρνουν τις μίζες. Για αυτό τα βαγόνια είχαν έρθει 4 χρόνια πριν την παράδοση του έργου και τα είχαν και κάθονταν στα ντεπώ, έχοντας δεσμευμένο έτσι κεφάλαιο εκατομμυρίων.
Τέσπα, είναι κοροιδία τα ασανσερ του Ελληνικού, που θα παραδοθούν σε μια πενταετία
α μάλιστα, εκείνο ήταν η μίζα μωρε γιαυτο και παραδόθηκαν. Ενω αν παραδίδονταν ένα μήνα πριν μπει το έργο σε λειτουργία θα ήταν όλα ξεκάθαρα.
Ξέρεις πουθενά κανένα "υλικό" να παραδίδεται λίγο πριν αρχίσει να λειτουργεί το εκάστοτε έργο;
Επίσης άλλο πράγμα το οτι θα παραδοθούν και άλλο πράγμα οτι θα είναι έτοιμα προς παράδοση. Τι λέω τώρα ε;
Δεν έχεις βαρεθεί να τρομπονιάζεσαι σε κάθε ποστ;
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4707
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Ουρανοξύστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 01 Μαρ 2021, 09:01

Ο εκκεντρικός Αρχιτέκτονας Frank Gehry σχεδίασε 2 ουρανοξύστες στο Toronto.
Ιδιόρρυθμη σχεδίαση βάζει δύσκολα στους Μηχανικούς.
Εικόνα
https://www.dezeen.com/2021/02/15/frank ... r-toronto/

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ουρανοξύστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 01 Μαρ 2021, 11:02

τομπαίρνουν οι αρχιτέκτονες
εκκεντρικοί με τα λεφτά των άλλων :lol:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ουρανοξύστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Μαρ 2021, 11:12

Αυτά συμβαίνουν όταν δεν σπουδάζεις ο ίδιος μηχανική αλλά glorified ζωγραφική. Από την άλλην, μπορείς να πεις ότι ωθούν τους μηχανικούς να βρούνε λύσεις σε προβλήματα που δεν ήξεραν ότι έχουν, με αποτέλεσμα να εξελίσσεται ο κλάδος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών