Γέφυρες

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4866
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Γέφυρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 22 Ιούλ 2023, 07:42

stergiosbik έγραψε:
22 Ιούλ 2023, 06:59
Ίακχος έγραψε:
21 Ιούλ 2023, 21:20
stergiosbik έγραψε:
21 Ιούλ 2023, 20:29


Τώρα που το λες,έφερα στο μυαλό μου ένα σπίτι που είχα δει εδώ στην Λάρισα το οποίο ήταν κατασκευασμένο όλο από μπετό.
Καινούργια κατασκευή και μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση.
Έχω κάνει τέτοιο σπίτι είναι μια μέθοδος με εξωτερικά τοιχώματα από μπετόν αντί για τούβλα. Είναι αντισεισμικό αλλά δεν ενδείκνυται για μεγάλα ανοίγματα εκτός και αν έχει ενδιάμεσα και γωνιακά υποστυλώματα. Επίσης υπάρχουν και προκάτ σπίτια με τοιχεια από σκυρόδεμα
Όλο από οπλισμένο σκυρόδεμα ήταν.
Όταν λες μεγάλα ανοίγματα τι εννοείς;
Δλδ δεν μπορείς να αφήσεις άνοιγμα όπως μια κλασσική μπαλκονόπορτα;
Κάνουν περιμετρικά τοιχία σκυροδέματος. Αν η απόσταση μεταξύ τους είναι μεγάλη θα χρειαστεί και εσωτερικά υποστυλώματα καθώς και γωνιακό.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γέφυρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 22 Ιούλ 2023, 11:26

Ίακχος έγραψε:
22 Ιούλ 2023, 07:42
stergiosbik έγραψε:
22 Ιούλ 2023, 06:59
Ίακχος έγραψε:
21 Ιούλ 2023, 21:20


Έχω κάνει τέτοιο σπίτι είναι μια μέθοδος με εξωτερικά τοιχώματα από μπετόν αντί για τούβλα. Είναι αντισεισμικό αλλά δεν ενδείκνυται για μεγάλα ανοίγματα εκτός και αν έχει ενδιάμεσα και γωνιακά υποστυλώματα. Επίσης υπάρχουν και προκάτ σπίτια με τοιχεια από σκυρόδεμα
Όλο από οπλισμένο σκυρόδεμα ήταν.
Όταν λες μεγάλα ανοίγματα τι εννοείς;
Δλδ δεν μπορείς να αφήσεις άνοιγμα όπως μια κλασσική μπαλκονόπορτα;
Κάνουν περιμετρικά τοιχία σκυροδέματος. Αν η απόσταση μεταξύ τους είναι μεγάλη θα χρειαστεί και εσωτερικά υποστυλώματα καθώς και γωνιακό.
Γιατί ένα προκατασκευασμένο σπίτι από οπλισμένο σκυρόδεμα κοστίζει 30% λιγότερο από ότι κοστίζει ένα σπίτι που είναι κτισμένο με κολόνες και τούβλα?
Ας πούμε ότι θέλουμε να κατασκευάσουμε ένα τοίχο 10Χ10 μέτρα Χ20 εκατοστά πάχος με οπλισμένο σκυρόδεμα, και τον ίδιο τοίχο με διπλό τούβλο 10+10 εκατοστών. Θέλουμε να έχουν μέσα τους σωληνώσεις για την ηλεκτρική εγκατάσταση, και να έχουν σοβά, να είναι σπατουλαρισμένα και βαμμένα.
Ας δούμε το κόστος κατασκευής για το κάθε ένα για να καταλάβουμε από που προκύπτει η διαφορά κόστους.
Κόστος προκατασκευασμένου τοίχου από οπλισμένο σκυρόδεμα.
Τοίχος 10Χ10 μέτρα Χ20 εκατοστά πάχος = 20 κυβικά οπλισμένου σκυροδέματος.
Τιμή κυβικού οπλισμένου σκυροδέματος 300 ευρώ το κυβικό μέτρο Η τιμή περιλαμβάνει εργασίες + υλικά
Κόστος τοίχου 300 ευρώ το κυβικό Χ 20 κυβικά μέτρα = 6000 ευρώ.
Ένας εμφανής τοίχος οπλισμένου σκυροδέματος δεν χρειάζεται σοβά, ούτε σκαψίματα για την τοποθέτηση των ηλεκτρικών, αφού αυτά έχουν τοποθετηθεί μέσα στο σκυρόδεμα πριν την σκυροδέτηση.Δεν σπατουλάρεται πριν το βάψιμο αφού είναι λείος από μόνος του.
Τελική τιμή οπλισμένου τοίχου 6000 ευρώ.
Κόστος τελειωμένου τοίχου από διπλή οπτοπλινθοδομή.
Τετραγωνικά μέτρα τοίχου 10Χ10Χ2=200 τετραγωνικά μέτρα
Τιμή τετραγωνικού μέτρου, εργασία+υλικά 20 ευρώ
Κόστος 200Χ20=4000 ευρώ
Σοβάς 200 τετραγωνικά μέτρα Χ 15 ευρώ υλικά και εργασία = 3000 ευρώ.
Σπατουλάρισμα 10 ευρώ υλικά και εργασία Χ 200 μέτρα = 2000 ευρώ
Σκάψιμο ηλεκτρικών ενδεικτικά 500 ευρώ
Γενικό κόστος τοίχου 4000+3000+2000+500 = 9500 ευρώ
Ο ένας τοίχος από οπλισμένο σκυρόδεμα κοστίζει 6000 ευρώ τελειωμένος και ο τοίχος από τοιχοποιία κοστίζει 9500 ευρώ τελειωμένος.
Αν προσθέσουμε ότι ο τοίχος του οπλισμένου σκυροδέματος δεν έχει πολλά εργατικά και μαστορικά έξοδα γιατί τον παράγουν αυτόματα μηχανήματα χωρίς την μεσολάβηση του τεχνίτη, τότε καταλαβαίνεται γιατί είναι πιο φθηνός. Συν του ότι δεν χρειάζεται και κολόνες αφού είναι πολύ ποιο γερός.
Η πατέντα μου έχει μεγαλύτερη απόδοση στα προκατασκευασμένα λόγο διπλού μοχλοβραχίονα οπότε αν αγοράσετε προκατασκευασμένο και τοποθετήσετε την πατέντα μου θα έχετε ένα φθηνό και αντισεισμικό 100% σπίτι.
Ακόμα η πατέντα μου αυξάνει τους ορόφους πέρα των δύο και έχεις την δυνατότητα να κτίσεις προκατασκευασμένη πολυκατοικία. Αυτό σημαίνει ότι η προκατασκευή μπαίνει και μέσα στην πόλη ρίχνοντας σημαντικά το κόστος κατασκευής, αυξάνοντας συγχρόνως την αντισεισμικότητα της.
Στον σεισμό ένας άκαμπτος φορέας όπως είναι τα προκατασκευασμένα, από υπερστατικός φορέας που είναι μετατρέπετε σε ισοστατικό ( όπως ο πρόβολος ) και αυτό γιατί κατά το λίκνισμα του φορέα υπάρχει έστω και μια μικρή ανάκληση του εμβαδού της βάσης η οποία τον μετατρέπει σε ισοστατικό. Αν πακτώσουμε το προκατασκευασμένο στα άκρα του με το έδαφος χρησιμοποιώντας τον μηχανισμό πάκτωσης της πατέντας μου δεν θα υπάρχει ανάκληση της βάσης γιατί θα δουλέψει σαν ισοστατικός φορέας. Αν πακτώσουμε το προκατασκευασμένο στα άκρα του με το έδαφος χρησιμοποιώντας τον μηχανισμό πάκτωσης της πατέντας μου δεν θα υπάρχει ανάκληση της βάσης γιατί θα δουλέψει σαν ισοστατικός φορέας. Οπότε δεν θα υπάρξουν και αστοχίες αφού δεν θα χάσει την στήριξη του εδάφους.
Τώρα ξέρετε γιατί δεν προωθούν την πατέντα μου.
Εικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6691
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Γέφυρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 22 Ιούλ 2023, 19:55

seismic έγραψε:
22 Ιούλ 2023, 11:26
SpoilerShow
Ίακχος έγραψε:
22 Ιούλ 2023, 07:42
stergiosbik έγραψε:
22 Ιούλ 2023, 06:59


Όλο από οπλισμένο σκυρόδεμα ήταν.
Όταν λες μεγάλα ανοίγματα τι εννοείς;
Δλδ δεν μπορείς να αφήσεις άνοιγμα όπως μια κλασσική μπαλκονόπορτα;
Κάνουν περιμετρικά τοιχία σκυροδέματος. Αν η απόσταση μεταξύ τους είναι μεγάλη θα χρειαστεί και εσωτερικά υποστυλώματα καθώς και γωνιακό.
Γιατί ένα προκατασκευασμένο σπίτι από οπλισμένο σκυρόδεμα κοστίζει 30% λιγότερο από ότι κοστίζει ένα σπίτι που είναι κτισμένο με κολόνες και τούβλα?
Ας πούμε ότι θέλουμε να κατασκευάσουμε ένα τοίχο 10Χ10 μέτρα Χ20 εκατοστά πάχος με οπλισμένο σκυρόδεμα, και τον ίδιο τοίχο με διπλό τούβλο 10+10 εκατοστών. Θέλουμε να έχουν μέσα τους σωληνώσεις για την ηλεκτρική εγκατάσταση, και να έχουν σοβά, να είναι σπατουλαρισμένα και βαμμένα.
Ας δούμε το κόστος κατασκευής για το κάθε ένα για να καταλάβουμε από που προκύπτει η διαφορά κόστους.
Κόστος προκατασκευασμένου τοίχου από οπλισμένο σκυρόδεμα.
Τοίχος 10Χ10 μέτρα Χ20 εκατοστά πάχος = 20 κυβικά οπλισμένου σκυροδέματος.
Τιμή κυβικού οπλισμένου σκυροδέματος 300 ευρώ το κυβικό μέτρο Η τιμή περιλαμβάνει εργασίες + υλικά
Κόστος τοίχου 300 ευρώ το κυβικό Χ 20 κυβικά μέτρα = 6000 ευρώ.
Ένας εμφανής τοίχος οπλισμένου σκυροδέματος δεν χρειάζεται σοβά, ούτε σκαψίματα για την τοποθέτηση των ηλεκτρικών, αφού αυτά έχουν τοποθετηθεί μέσα στο σκυρόδεμα πριν την σκυροδέτηση.Δεν σπατουλάρεται πριν το βάψιμο αφού είναι λείος από μόνος του.
Τελική τιμή οπλισμένου τοίχου 6000 ευρώ.
Κόστος τελειωμένου τοίχου από διπλή οπτοπλινθοδομή.
Τετραγωνικά μέτρα τοίχου 10Χ10Χ2=200 τετραγωνικά μέτρα
Τιμή τετραγωνικού μέτρου, εργασία+υλικά 20 ευρώ
Κόστος 200Χ20=4000 ευρώ
Σοβάς 200 τετραγωνικά μέτρα Χ 15 ευρώ υλικά και εργασία = 3000 ευρώ.
Σπατουλάρισμα 10 ευρώ υλικά και εργασία Χ 200 μέτρα = 2000 ευρώ
Σκάψιμο ηλεκτρικών ενδεικτικά 500 ευρώ
Γενικό κόστος τοίχου 4000+3000+2000+500 = 9500 ευρώ
Ο ένας τοίχος από οπλισμένο σκυρόδεμα κοστίζει 6000 ευρώ τελειωμένος και ο τοίχος από τοιχοποιία κοστίζει 9500 ευρώ τελειωμένος.
Αν προσθέσουμε ότι ο τοίχος του οπλισμένου σκυροδέματος δεν έχει πολλά εργατικά και μαστορικά έξοδα γιατί τον παράγουν αυτόματα μηχανήματα χωρίς την μεσολάβηση του τεχνίτη, τότε καταλαβαίνεται γιατί είναι πιο φθηνός. Συν του ότι δεν χρειάζεται και κολόνες αφού είναι πολύ ποιο γερός.
Η πατέντα μου έχει μεγαλύτερη απόδοση στα προκατασκευασμένα λόγο διπλού μοχλοβραχίονα οπότε αν αγοράσετε προκατασκευασμένο και τοποθετήσετε την πατέντα μου θα έχετε ένα φθηνό και αντισεισμικό 100% σπίτι.
Ακόμα η πατέντα μου αυξάνει τους ορόφους πέρα των δύο και έχεις την δυνατότητα να κτίσεις προκατασκευασμένη πολυκατοικία. Αυτό σημαίνει ότι η προκατασκευή μπαίνει και μέσα στην πόλη ρίχνοντας σημαντικά το κόστος κατασκευής, αυξάνοντας συγχρόνως την αντισεισμικότητα της.
Στον σεισμό ένας άκαμπτος φορέας όπως είναι τα προκατασκευασμένα, από υπερστατικός φορέας που είναι μετατρέπετε σε ισοστατικό ( όπως ο πρόβολος ) και αυτό γιατί κατά το λίκνισμα του φορέα υπάρχει έστω και μια μικρή ανάκληση του εμβαδού της βάσης η οποία τον μετατρέπει σε ισοστατικό. Αν πακτώσουμε το προκατασκευασμένο στα άκρα του με το έδαφος χρησιμοποιώντας τον μηχανισμό πάκτωσης της πατέντας μου δεν θα υπάρχει ανάκληση της βάσης γιατί θα δουλέψει σαν ισοστατικός φορέας. Αν πακτώσουμε το προκατασκευασμένο στα άκρα του με το έδαφος χρησιμοποιώντας τον μηχανισμό πάκτωσης της πατέντας μου δεν θα υπάρχει ανάκληση της βάσης γιατί θα δουλέψει σαν ισοστατικός φορέας. Οπότε δεν θα υπάρξουν και αστοχίες αφού δεν θα χάσει την στήριξη του εδάφους.
Τώρα ξέρετε γιατί δεν προωθούν την πατέντα μου.
Ναι, ξέρουμε.
Διότι είναι άνευ αξιολόγησης, άνευ πιστοποίησης και δεν υπάρχει καμία επιστημονική μελέτη γι' αυτήν, παρά μόνον οι ισχυρισμοί σου.
Δεν υπάρχει (ακόμα) κάποιος τόσο τρελός που να την εμπιστευθεί...
...αλλά αν περιμένεις καμιά 50ριά χρόνια ακόμα, όλο και κάποιος μπορεί να βρεθεί.
:smt005:

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γέφυρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 22 Ιούλ 2023, 22:32

Λοξίας έγραψε:
22 Ιούλ 2023, 19:55
seismic έγραψε:
22 Ιούλ 2023, 11:26
SpoilerShow
Ίακχος έγραψε:
22 Ιούλ 2023, 07:42


Κάνουν περιμετρικά τοιχία σκυροδέματος. Αν η απόσταση μεταξύ τους είναι μεγάλη θα χρειαστεί και εσωτερικά υποστυλώματα καθώς και γωνιακό.
Γιατί ένα προκατασκευασμένο σπίτι από οπλισμένο σκυρόδεμα κοστίζει 30% λιγότερο από ότι κοστίζει ένα σπίτι που είναι κτισμένο με κολόνες και τούβλα?
Ας πούμε ότι θέλουμε να κατασκευάσουμε ένα τοίχο 10Χ10 μέτρα Χ20 εκατοστά πάχος με οπλισμένο σκυρόδεμα, και τον ίδιο τοίχο με διπλό τούβλο 10+10 εκατοστών. Θέλουμε να έχουν μέσα τους σωληνώσεις για την ηλεκτρική εγκατάσταση, και να έχουν σοβά, να είναι σπατουλαρισμένα και βαμμένα.
Ας δούμε το κόστος κατασκευής για το κάθε ένα για να καταλάβουμε από που προκύπτει η διαφορά κόστους.
Κόστος προκατασκευασμένου τοίχου από οπλισμένο σκυρόδεμα.
Τοίχος 10Χ10 μέτρα Χ20 εκατοστά πάχος = 20 κυβικά οπλισμένου σκυροδέματος.
Τιμή κυβικού οπλισμένου σκυροδέματος 300 ευρώ το κυβικό μέτρο Η τιμή περιλαμβάνει εργασίες + υλικά
Κόστος τοίχου 300 ευρώ το κυβικό Χ 20 κυβικά μέτρα = 6000 ευρώ.
Ένας εμφανής τοίχος οπλισμένου σκυροδέματος δεν χρειάζεται σοβά, ούτε σκαψίματα για την τοποθέτηση των ηλεκτρικών, αφού αυτά έχουν τοποθετηθεί μέσα στο σκυρόδεμα πριν την σκυροδέτηση.Δεν σπατουλάρεται πριν το βάψιμο αφού είναι λείος από μόνος του.
Τελική τιμή οπλισμένου τοίχου 6000 ευρώ.
Κόστος τελειωμένου τοίχου από διπλή οπτοπλινθοδομή.
Τετραγωνικά μέτρα τοίχου 10Χ10Χ2=200 τετραγωνικά μέτρα
Τιμή τετραγωνικού μέτρου, εργασία+υλικά 20 ευρώ
Κόστος 200Χ20=4000 ευρώ
Σοβάς 200 τετραγωνικά μέτρα Χ 15 ευρώ υλικά και εργασία = 3000 ευρώ.
Σπατουλάρισμα 10 ευρώ υλικά και εργασία Χ 200 μέτρα = 2000 ευρώ
Σκάψιμο ηλεκτρικών ενδεικτικά 500 ευρώ
Γενικό κόστος τοίχου 4000+3000+2000+500 = 9500 ευρώ
Ο ένας τοίχος από οπλισμένο σκυρόδεμα κοστίζει 6000 ευρώ τελειωμένος και ο τοίχος από τοιχοποιία κοστίζει 9500 ευρώ τελειωμένος.
Αν προσθέσουμε ότι ο τοίχος του οπλισμένου σκυροδέματος δεν έχει πολλά εργατικά και μαστορικά έξοδα γιατί τον παράγουν αυτόματα μηχανήματα χωρίς την μεσολάβηση του τεχνίτη, τότε καταλαβαίνεται γιατί είναι πιο φθηνός. Συν του ότι δεν χρειάζεται και κολόνες αφού είναι πολύ ποιο γερός.
Η πατέντα μου έχει μεγαλύτερη απόδοση στα προκατασκευασμένα λόγο διπλού μοχλοβραχίονα οπότε αν αγοράσετε προκατασκευασμένο και τοποθετήσετε την πατέντα μου θα έχετε ένα φθηνό και αντισεισμικό 100% σπίτι.
Ακόμα η πατέντα μου αυξάνει τους ορόφους πέρα των δύο και έχεις την δυνατότητα να κτίσεις προκατασκευασμένη πολυκατοικία. Αυτό σημαίνει ότι η προκατασκευή μπαίνει και μέσα στην πόλη ρίχνοντας σημαντικά το κόστος κατασκευής, αυξάνοντας συγχρόνως την αντισεισμικότητα της.
Στον σεισμό ένας άκαμπτος φορέας όπως είναι τα προκατασκευασμένα, από υπερστατικός φορέας που είναι μετατρέπετε σε ισοστατικό ( όπως ο πρόβολος ) και αυτό γιατί κατά το λίκνισμα του φορέα υπάρχει έστω και μια μικρή ανάκληση του εμβαδού της βάσης η οποία τον μετατρέπει σε ισοστατικό. Αν πακτώσουμε το προκατασκευασμένο στα άκρα του με το έδαφος χρησιμοποιώντας τον μηχανισμό πάκτωσης της πατέντας μου δεν θα υπάρχει ανάκληση της βάσης γιατί θα δουλέψει σαν ισοστατικός φορέας. Αν πακτώσουμε το προκατασκευασμένο στα άκρα του με το έδαφος χρησιμοποιώντας τον μηχανισμό πάκτωσης της πατέντας μου δεν θα υπάρχει ανάκληση της βάσης γιατί θα δουλέψει σαν ισοστατικός φορέας. Οπότε δεν θα υπάρξουν και αστοχίες αφού δεν θα χάσει την στήριξη του εδάφους.
Τώρα ξέρετε γιατί δεν προωθούν την πατέντα μου.
Ναι, ξέρουμε.
Διότι είναι άνευ αξιολόγησης, άνευ πιστοποίησης και δεν υπάρχει καμία επιστημονική μελέτη γι' αυτήν, παρά μόνον οι ισχυρισμοί σου.
Δεν υπάρχει (ακόμα) κάποιος τόσο τρελός που να την εμπιστευθεί...
...αλλά αν περιμένεις καμιά 50ριά χρόνια ακόμα, όλο και κάποιος μπορεί να βρεθεί.
:smt005:
Δημοσιεύσεις μου στα συνδρομητικά περιοδικά πολιτικών μηχανικών, Μεταλλικές κατασκευές, Σκυρόδεμα και χάλυβας, και Σύγχρονη τεχνική επιθεώρηση
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6691
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Γέφυρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 23 Ιούλ 2023, 00:40

seismic έγραψε:
22 Ιούλ 2023, 22:32
Λοξίας έγραψε:
22 Ιούλ 2023, 19:55
seismic έγραψε:
22 Ιούλ 2023, 11:26
Τώρα ξέρετε γιατί δεν προωθούν την πατέντα μου.
Ναι, ξέρουμε.
Διότι είναι άνευ αξιολόγησης, άνευ πιστοποίησης και δεν υπάρχει καμία επιστημονική μελέτη γι' αυτήν, παρά μόνον οι ισχυρισμοί σου.
Δεν υπάρχει (ακόμα) κάποιος τόσο τρελός που να την εμπιστευθεί...
...αλλά αν περιμένεις καμιά 50ριά χρόνια ακόμα, όλο και κάποιος μπορεί να βρεθεί.
:smt005:
Δημοσιεύσεις μου στα συνδρομητικά περιοδικά πολιτικών μηχανικών, Μεταλλικές κατασκευές, Σκυρόδεμα και χάλυβας, και Σύγχρονη τεχνική επιθεώρηση
Οι δημοσιεύσεις, ΔΕΝ αποτελούν αξιολόγηση ή πιστοποίηση τς πατέντας σου.
Χρειάζεται επιστημονική μελέτη για την αξιολόγησή της και ΟΧΙ δημοσίευση στο περιοδικό Σκυρόδεμα και Χάλυβας...
Το ξέρεις βέβαια αυτό, αλλά σφυράς αδιάφορα επειδή ξέρεις πως δεν πιάνει μία η πατέντα σου...

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γέφυρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 23 Ιούλ 2023, 08:37

Λοξίας έγραψε:
23 Ιούλ 2023, 00:40
seismic έγραψε:
22 Ιούλ 2023, 22:32
Λοξίας έγραψε:
22 Ιούλ 2023, 19:55

Ναι, ξέρουμε.
Διότι είναι άνευ αξιολόγησης, άνευ πιστοποίησης και δεν υπάρχει καμία επιστημονική μελέτη γι' αυτήν, παρά μόνον οι ισχυρισμοί σου.
Δεν υπάρχει (ακόμα) κάποιος τόσο τρελός που να την εμπιστευθεί...
...αλλά αν περιμένεις καμιά 50ριά χρόνια ακόμα, όλο και κάποιος μπορεί να βρεθεί.
:smt005:
Δημοσιεύσεις μου στα συνδρομητικά περιοδικά πολιτικών μηχανικών, Μεταλλικές κατασκευές, Σκυρόδεμα και χάλυβας, και Σύγχρονη τεχνική επιθεώρηση
Οι δημοσιεύσεις, ΔΕΝ αποτελούν αξιολόγηση ή πιστοποίηση τς πατέντας σου.
Χρειάζεται επιστημονική μελέτη για την αξιολόγησή της και ΟΧΙ δημοσίευση στο περιοδικό Σκυρόδεμα και Χάλυβας...
Το ξέρεις βέβαια αυτό, αλλά σφυράς αδιάφορα επειδή ξέρεις πως δεν πιάνει μία η πατέντα σου...
Πολλοί μου λένε ότι για την πατέντα πρέπει να πάρω πιστοποιητικό καλής λειτουργίας από τους ειδικούς
Τους απαντώ. Όχι μόνο δεν τα πήγα στους ειδικούς για πιστοποίηση οι οποίοι μου έβγαλαν καλά αποτελέσματα, αλλά έγινα και εγώ ποιο ειδικός από τους ειδικούς και έγραψα σε συνέδρια και σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά με κριτές για να κριθώ παγκόσμια και κρίθηκα θετικά.
Εκτός αν εννοούν το Ελληνικό πιστοποιητικό.
Ελληνική πιστοποίηση καλής λειτουργίας. (Για να το χωνέψουν εύκολα.)
Εικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4866
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Γέφυρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 26 Ιούλ 2023, 11:52

Επιθεώρηση της γέφυρας στην Τσακώνα.

Ιnspection of Steel Arch Bridge

The Inspection and evaluation of the bearings, stoppers, shear-keys, and viscous dampers of Tsakona arch steel bridge in Korinthos-Tripoli-Kalamata Highway (Southern Greece) has been accomplished by HiSCS Inspectors.
Εικόνα
https://www.linkedin.com/company/hiscs/ ... edView=all

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4866
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Γέφυρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 16 Αύγ 2023, 11:42

stergiosbik έγραψε:
06 Ιούλ 2023, 10:45
Ποτε μου δεν δεχθηκα το γεγονος οτι ενω κατασκευαζονται τετοια μεγαθηρια γεφυρες,εμεις σε αυτη την κωλοχωρα δεν μπορουμε-θελουμε να φτιαξουμε μια γαμημενη γεφυρα που να παρακαμπτει τον Μαλιακο κολπο γλιτωνοντας πολυ χρονο στους ταξιδιωτες και ταυτοχρονα θα προσφερει σημαντικη εξοικονομηση πορων στο κρατος.
Οι μεγαλύτερες γέφυρες στην Ελλάδα που δεν έγιναν ποτέ: Θα μείωναν το Αθήνα-Θεσσαλονίκη κατά 1 ώρα
Οι δύο μεγαλύτερες πόλεις της Ελλάδας θα έρχονταν πιο κοντά εφόσον προχωρούσε το φιλόδοξο πρότζεκτ της Διπλής Ζεύξης του Μαλιακού.
Θεαματικά είναι τα οφέλη στον τομέα της ασφάλειας που έχουν προσφέρει τα έργα στην Ε.Ο. Αθηνών-Θεσσαλονίκης, μιας και -μεταξύ άλλων- έχουν δώσει τέλος στον «εφιάλτη» στο γνωστό «πέταλο του Μαλιακού».
Η λύση, τελικά, που θριάμβευσε αφορούσε στην ανακατασκευή της Εθνικής Οδού (Άγιος Κωνσταντίνος-Ράχες) που ολοκληρώθηκε το 2015. Προτού, ωστόσο, προχωρήσει η ανακατασκευή της Ε.Ο., στο τραπέζι είχαν πέσει και άλλες προτάσεις, πολλές εκ των οποίων βρέθηκαν μόλις λίγα βήματα πριν τηΟι δύο μεγαλύτερες πόλεις της Ελλάδας θα έρχονταν πιο κοντά εφόσον προχωρούσε το φιλόδοξο πρότζεκτ της Διπλής Ζεύξης του Μαλιακού.
Θεαματικά είναι τα οφέλη στον τομέα της ασφάλειας που έχουν προσφέρει τα έργα στην Ε.Ο. Αθηνών-Θεσσαλονίκης, μιας και -μεταξύ άλλων- έχουν δώσει τέλος στον «εφιάλτη» στο γνωστό «πέταλο του Μαλιακού».
Η λύση, τελικά, που θριάμβευσε αφορούσε στην ανακατασκευή της Εθνικής Οδού (Άγιος Κωνσταντίνος-Ράχες) που ολοκληρώθηκε το 2015. Προτού, ωστόσο, προχωρήσει η ανακατασκευή της Ε.Ο., στο τραπέζι είχαν πέσει και άλλες προτάσεις, πολλές εκ των οποίων βρέθηκαν μόλις λίγα βήματα πριν την υλοποίηση.
Πέρα από τη ζεύξη του Μαλιακού μέσω υποθαλάσσιας σήραγγας από τη Σκάρφεια έως τις Ράχες Φθιώτιδες, σοβαρά εξετάστηκε το ενδεχόμενο της ζεύξης μέσω δύο γεφυρών.ν υλοποίηση.

https://www.carandmotor.gr/nea/megalyte ... essaloniki

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16969
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Γέφυρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 16 Αύγ 2023, 15:40

H μόνη λογική εξήγηση είναι ότι υπήρχαν συμφέροντα,πολιτικά και οικονομικά,που δεν επέτρεψαν να πραγματοποιηθεί η παράκαμψη του Μαλιακου.

Άβαταρ μέλους
Annibas
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022, 18:36

Re: Γέφυρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Annibas » 26 Αύγ 2023, 10:41

Κόρδοβα.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4866
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Γέφυρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 05 Σεπ 2023, 15:01

ΥΠΟΘΑΛΑΣΣΙΕΣ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΘΕΜΕΛΙΩΝ ΤΩΝ ΠΥΛΩΝΩΝ ΤΗΣ ΓΕΦΥΡΑΣ ΡΙΟΥ – ΑΝΤΙΡΡΙΟΥ

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4866
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Γέφυρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 08 Σεπ 2023, 09:45

Έπεσε το πέτρινο τοξωτό γεφύρι της Σαρακίνας στην Καλαμπάκα. Πρόσφατα είχε αναστηλωθεί...
Εικόνα
https://www.mixanitouxronou.gr/epese-to ... ai-vinteo/

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4866
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Γέφυρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 12 Σεπ 2023, 09:31

Κατασκευή γέφυρας τύπου Μπέλεϋ 30 μέτρων στα Καλά Νερά Μαγνησίας από την ΜΟΜΚΑ
Εικόνα
https://www.michanikos.gr/index/article ... B1-r14265/

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Γέφυρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 12 Σεπ 2023, 09:34

Ίακχος έγραψε:
05 Σεπ 2023, 15:01
ΥΠΟΘΑΛΑΣΣΙΕΣ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΘΕΜΕΛΙΩΝ ΤΩΝ ΠΥΛΩΝΩΝ ΤΗΣ ΓΕΦΥΡΑΣ ΡΙΟΥ – ΑΝΤΙΡΡΙΟΥ
Παρεμπιπτόντως κι επειδή βλέπω ότι ασχολείσαι με το θέμα. Πρόσφατα πέρασα από 'κει και είδα ότι στον πυλώνα που βρίσκεται στην Αιτωλοακαρνανία, υπήρχαν σκαλωσιές. Ξέρεις αν κάνουν κάποια έργα, υπήρχε κάποιο θέμα ή κάτι τέτοιο;
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4866
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Γέφυρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 12 Σεπ 2023, 09:36

Isildur έγραψε:
12 Σεπ 2023, 09:34
Ίακχος έγραψε:
05 Σεπ 2023, 15:01
ΥΠΟΘΑΛΑΣΣΙΕΣ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΘΕΜΕΛΙΩΝ ΤΩΝ ΠΥΛΩΝΩΝ ΤΗΣ ΓΕΦΥΡΑΣ ΡΙΟΥ – ΑΝΤΙΡΡΙΟΥ
Παρεμπιπτόντως κι επειδή βλέπω ότι ασχολείσαι με το θέμα. Πρόσφατα πέρασα από 'κει και είδα ότι στον πυλώνα που βρίσκεται στην Αιτωλοακαρνανία, υπήρχαν σκαλωσιές. Ξέρεις αν κάνουν κάποια έργα, υπήρχε κάποιο θέμα ή κάτι τέτοιο;
Οχι δεν έχω δει κάτι σχετικό.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών