Θερμοστατική μπαταρία μπάνιου

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
Άβαταρ μέλους
Belladonna
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 10:44
Phorum.gr user: Belladonna

Θερμοστατική μπαταρία μπάνιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belladonna » 27 Ιαν 2022, 11:10

Έχει κανείς; Αξίζει τα χρήματα ή μια απλή μεικτική είναι ΟΚ;

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32730
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Θερμοστατική μπαταρία μπάνιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 27 Ιαν 2022, 11:54

δεν υπαρχει απαντηση.

ειναι μια ευκολια, να μην χρειαζεται να ρυθμιζεις καθε φορα το νερο. το αν αξιζει εχει να κανει με το ποσο κοστολογει καθενας αυτη την ευκολια.

ο θερμοστατικος μηχανισμος υπαρχει και χωρια απο την μπαταρια, αν δε θες να περιοριζεσαι στις επιλογες μπαταριας. εγω αν βαλω καποτε, ετσι θα κανω.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Θερμοστατική μπαταρία μπάνιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 27 Ιαν 2022, 11:59

Στη Βραζιλία έχουν κάτι τέτοιο πάντως

Εικόνα

Για την ασφάλεια του θα σε γελάσω :xena:

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32730
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Θερμοστατική μπαταρία μπάνιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 27 Ιαν 2022, 13:27

EKPLIKTIKOS έγραψε:
27 Ιαν 2022, 11:59
Στη Βραζιλία έχουν κάτι τέτοιο πάντως

Εικόνα

Για την ασφάλεια του θα σε γελάσω :xena:
δε λεει μπαταρια-θερμοσιφωνα.

απλως εχει ενα διμεταλικο ελασμα, που αναλοα τη θερμοκρασια του ζεστου και τη ρυθμιση, στελνει περισσοτερο ζεστο η κρυο νερο με αποτελεσμα να βγαζει οτι θερμοκρασια εχεις ζητησει. δεν δουλεει με ηλεκτρισμο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Θερμοστατική μπαταρία μπάνιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 27 Ιαν 2022, 13:43

Χρησιμοποιώ εδώ και πολλά χρόνια και είμαστε ευχαριστημένοι ειδικά για έναν λόγο.
Κρατάει σταθερή την θερμοκρασία που έχεις επιλέξει καθ' όλη την διάρκεια του ντουζ ακόμα και αν κάποιος ανοίξει μία άλλη βρύση.
Δηλαδή, αν ανοιχτεί μία άλλη βρύση είτε στο ζεστό είτε στο κρύο, θα νιώσεις μόνο για μια στιγμούλα την αλλαγή θερμοκρασίας στο δικό σου νερό, η οποία θα επανέλθει στην ρυθμισμένη σχεδόν ακαριαία.

Το 2012, πήρα την πρώτη, μία ιταλική από το Leroy Merlin, δεν θυμάμαι την μάρκα. Κόστισε 180 ευρώ.
Το 2018, χλασε το εσωτερικό σπείρωμα (ήταν πλαστικό) του περιστροφικού ρυθμιστή θερμοκρασίας.
Το πατεντάρισα και κράτησε για κάνα χρόνο ακόμα.

Μετά μου γυάλισε μία (και μόνη) που είχε το ΙΚΕΑ. 140 ευρώ.
Καλή είναι, αν και δεν αντιδρά τόσο ακαριαία όταν ανοιχτεί μία άλλη βρύση.

ΥΓ.
Προϋπόθεση, να έχει ο θερμοσίφωνας φουλ ζεστό νερό, για να κρατήσει την θερμοκρασία σταθερή.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27010
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Θερμοστατική μπαταρία μπάνιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 27 Ιαν 2022, 14:10

EKPLIKTIKOS έγραψε:
27 Ιαν 2022, 11:59
Στη Βραζιλία έχουν κάτι τέτοιο πάντως

Εικόνα

Για την ασφάλεια του θα σε γελάσω :xena:
Εκεί το ρεύμα είναι 110V.
Δουλεύει ως εξής: Μόλις γυρίσεις την στρόφιγγα η πίεση του νερού σπρώχνει μια μεμβράνη με τις 2 επαφές (ενέργεια+ουδέτερο) και κλείνει το κύκλωμα. Η αντίσταση είναι μέσα στο νερό! :g030:
Αν έχει καλή γείωση δεν υπάρχει θέμα.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Belladonna
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 10:44
Phorum.gr user: Belladonna

Re: Θερμοστατική μπαταρία μπάνιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belladonna » 27 Ιαν 2022, 14:29

Λοξίας έγραψε:
27 Ιαν 2022, 13:43
Χρησιμοποιώ εδώ και πολλά χρόνια και είμαστε ευχαριστημένοι ειδικά για έναν λόγο.
Κρατάει σταθερή την θερμοκρασία που έχεις επιλέξει καθ' όλη την διάρκεια του ντουζ ακόμα και αν κάποιος ανοίξει μία άλλη βρύση.
Δηλαδή, αν ανοιχτεί μία άλλη βρύση είτε στο ζεστό είτε στο κρύο, θα νιώσεις μόνο για μια στιγμούλα την αλλαγή θερμοκρασίας στο δικό σου νερό, η οποία θα επανέλθει στην ρυθμισμένη σχεδόν ακαριαία.

Το 2012, πήρα την πρώτη, μία ιταλική από το Leroy Merlin, δεν θυμάμαι την μάρκα. Κόστισε 180 ευρώ.
Το 2018, χλασε το εσωτερικό σπείρωμα (ήταν πλαστικό) του περιστροφικού ρυθμιστή θερμοκρασίας.
Το πατεντάρισα και κράτησε για κάνα χρόνο ακόμα.

Μετά μου γυάλισε μία (και μόνη) που είχε το ΙΚΕΑ. 140 ευρώ.
Καλή είναι, αν και δεν αντιδρά τόσο ακαριαία όταν ανοιχτεί μία άλλη βρύση.

ΥΓ.
Προϋπόθεση, να έχει ο θερμοσίφωνας φουλ ζεστό νερό, για να κρατήσει την θερμοκρασία σταθερή.
Αυτό με απασχολεί και εμένα ιδιαίτερα, να κρατάει δλδ σταθερά τη θερμοκρασία αν ανοίξει καποιος μια αλλη βρύση. Αυτή ήταν και η βασική μου απορία. Κι εμένα μου εχει γυαλίσει μια του ΙΚΕΑ :D με 130 ευρω. Έχει και αλλη μια με 60 ευρώ. Δεν έχω ιδεα αν εχει διαφορά στην ποιότητα και γενικά τί πρεπει να προσέξω σε τετοιες μπαταρίες.

Επίσης, μια που την εχεις, να σε ρωτήσω. Αν θελεις να εχεις καυτό νερό μπορείς; Δλδ όπως στην μεικτική, να έχεις το νερό που βγαίνει μόνο από το ζεστό;

Άβαταρ μέλους
Belladonna
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 10:44
Phorum.gr user: Belladonna

Re: Θερμοστατική μπαταρία μπάνιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belladonna » 27 Ιαν 2022, 14:31

Ασέβαστος έγραψε:
27 Ιαν 2022, 11:54
δεν υπαρχει απαντηση.

ειναι μια ευκολια, να μην χρειαζεται να ρυθμιζεις καθε φορα το νερο. το αν αξιζει εχει να κανει με το ποσο κοστολογει καθενας αυτη την ευκολια.

ο θερμοστατικος μηχανισμος υπαρχει και χωρια απο την μπαταρια, αν δε θες να περιοριζεσαι στις επιλογες μπαταριας. εγω αν βαλω καποτε, ετσι θα κανω.
Προφανώς με ενδιαφέρει αυτή η ευκολία :lol:

Το ερώτημά μου είναι αν η μπαταρία κανει αυτά που λεει, τί γίνεται αν ανοίξει άλλος τη βρύση (απαντήθηκε πιο πανω αυτό) και αν μπορείς να παρακάμψεις τη ρύθμιση και να έχεις πχ καυτό ή κρύο νερό κατά το δοκούν (όπως στη μεικτική αν άνοιγες το ζεστό ή το κρύο νερό αντίστοιχα)

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Θερμοστατική μπαταρία μπάνιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 27 Ιαν 2022, 14:42

Belladonna έγραψε:
27 Ιαν 2022, 14:29
Αυτό με απασχολεί και εμένα ιδιαίτερα, να κρατάει δλδ σταθερά τη θερμοκρασία αν ανοίξει καποιος μια αλλη βρύση. Αυτή ήταν και η βασική μου απορία. Κι εμένα μου εχει γυαλίσει μια του ΙΚΕΑ :D με 130 ευρω. Έχει και αλλη μια με 60 ευρώ. Δεν έχω ιδεα αν εχει διαφορά στην ποιότητα και γενικά τί πρεπει να προσέξω σε τετοιες μπαταρίες.

Επίσης, μια που την εχεις, να σε ρωτήσω. Αν θελεις να εχεις καυτό νερό μπορείς; Δλδ όπως στην μεικτική, να έχεις το νερό που βγαίνει μόνο από το ζεστό;
Ναι, βέβαια μπορείς να στρέψεις τον ρυθμιστή θερμοκρασίας στο φούλ ζεστό (καυτό) νερό ή στο φουλ κρύο.

Πάρε αυτήν με 130 ευρώ...η δική μου είναι αυτή...

Εικόνα

Η κάνουλα στρέφεται τέρμα δεξιά για να δώσει το νερό στο τηλέφωνο.

Α, και κάτι άλλο.
Όλες οι θερμοστατικές μπαταρίες είναι ευαίσθητες στην υψηλή πίεση νερού.
Επειδή στην περιοχή μου ανεβοκατεβαίνει η πίεση και μερικές φορές ανεβαίνει αρκετά ψηλά, έβαλα ρυθμιστή πίεσης με μανόμετρο μετά το ρολόι της ΕΥΔΑΠ.

Άβαταρ μέλους
Belladonna
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 10:44
Phorum.gr user: Belladonna

Re: Θερμοστατική μπαταρία μπάνιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belladonna » 27 Ιαν 2022, 14:52

Λοξίας έγραψε:
27 Ιαν 2022, 14:42
Ναι, βέβαια μπορείς να στρέψεις τον ρυθμιστή θερμοκρασίας στο φούλ ζεστό (καυτό) νερό ή στο φουλ κρύο.

Πάρε αυτήν με 130 ευρώ...η δική μου είναι αυτή...

Εικόνα

Η κάνουλα στρέφεται δεξιά για να δώσει το νερό στο τηλέφωνο.
Α γειά σου. Αυτή μου έχει γυαλίσει :) Στερεώνει όντως τα σαμπουάν εκεί πάνω ή μούφα;

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Θερμοστατική μπαταρία μπάνιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 27 Ιαν 2022, 15:05

Ναι τα στερεώνει. Το πάνω μέρος ζεστένεται ελάχιστα και κάνει για αυτήν την δουλειά.
Belladonna έγραψε:
27 Ιαν 2022, 14:52
Α γειά σου. Αυτή μου έχει γυαλίσει :) Στερεώνει όντως τα σαμπουάν εκεί πάνω ή μούφα;
Ναι τα στερεώνει. Αυτή πάνω μεταλική πλάκα ζεστένεται ελάχιστα και κάνει για αυτήν την δουλειά.
Ο αριστερός διακόπτης που έχει το κουμπάκι είναι ο ρυθμιστής θερμοκρασίας. Εκεί που είναι τώρα, στην οριζόντα θέση, κλειδώνει και κρατάει την θερμοκρασία γύρω στους 36-37 βαθμους. Δυστυχώς δεν έχει αριθμημένη κλίμακα.
Αν τραβήξεις το μοχλουδάκκι προς το μέρος σου, αρχίζει η εισροή περισσότερο κρύου νερού. Τέρμα κάτω, προς τα εσένα, είναι φουλ κρύο.
Πρέπει να πατήσεις το κουμπάκι να ξεκλειδώσει και να στρέψεις τον μοχλό προς τα κάτω για να μπει πιο ζεστό νερό και τέρμα κάτω είναι φουλ ζεστό.

Ο δεξιός διακόπτης ρυθμίζει την ροή του νερού.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Λοξίας την 27 Ιαν 2022, 15:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Θερμοστατική μπαταρία μπάνιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 27 Ιαν 2022, 15:06

διπλό

Άβαταρ μέλους
Belladonna
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 10:44
Phorum.gr user: Belladonna

Re: Θερμοστατική μπαταρία μπάνιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belladonna » 27 Ιαν 2022, 15:31

Λοξίας έγραψε:
27 Ιαν 2022, 15:05
Ναι τα στερεώνει. Το πάνω μέρος ζεστένεται ελάχιστα και κάνει για αυτήν την δουλειά.
Belladonna έγραψε:
27 Ιαν 2022, 14:52
Α γειά σου. Αυτή μου έχει γυαλίσει :) Στερεώνει όντως τα σαμπουάν εκεί πάνω ή μούφα;
Ναι τα στερεώνει. Αυτή πάνω μεταλική πλάκα ζεστένεται ελάχιστα και κάνει για αυτήν την δουλειά.
Ο αριστερός διακόπτης που έχει το κουμπάκι είναι ο ρυθμιστής θερμοκρασίας. Εκεί που είναι τώρα, στην οριζόντα θέση, κλειδώνει και κρατάει την θερμοκρασία γύρω στους 36-37 βαθμους. Δυστυχώς δεν έχει αριθμημένη κλίμακα.
Αν τραβήξεις το μοχλουδάκκι προς το μέρος σου, αρχίζει η εισροή περισσότερο κρύου νερού. Τέρμα κάτω, προς τα εσένα, είναι φουλ κρύο.
Πρέπει να πατήσεις το κουμπάκι να ξεκλειδώσει και να στρέψεις τον μοχλό προς τα κάτω για να μπει πιο ζεστό νερό και τέρμα κάτω είναι φουλ ζεστό.

Ο δεξιός διακόπτης ρυθμίζει την ροή του νερού.
Δεν έχει δλδ θερμοκρασία σε βαθμούς; Δλδ να γράφει πχ 38;

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Θερμοστατική μπαταρία μπάνιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 27 Ιαν 2022, 15:36

Belladonna έγραψε:
27 Ιαν 2022, 15:31
Λοξίας έγραψε:
27 Ιαν 2022, 15:05
Ναι τα στερεώνει. Το πάνω μέρος ζεστένεται ελάχιστα και κάνει για αυτήν την δουλειά.
Belladonna έγραψε:
27 Ιαν 2022, 14:52
Α γειά σου. Αυτή μου έχει γυαλίσει :) Στερεώνει όντως τα σαμπουάν εκεί πάνω ή μούφα;
Ναι τα στερεώνει. Αυτή πάνω μεταλική πλάκα ζεστένεται ελάχιστα και κάνει για αυτήν την δουλειά.
Ο αριστερός διακόπτης που έχει το κουμπάκι είναι ο ρυθμιστής θερμοκρασίας. Εκεί που είναι τώρα, στην οριζόντα θέση, κλειδώνει και κρατάει την θερμοκρασία γύρω στους 36-37 βαθμους. Δυστυχώς δεν έχει αριθμημένη κλίμακα.
Αν τραβήξεις το μοχλουδάκκι προς το μέρος σου, αρχίζει η εισροή περισσότερο κρύου νερού. Τέρμα κάτω, προς τα εσένα, είναι φουλ κρύο.
Πρέπει να πατήσεις το κουμπάκι να ξεκλειδώσει και να στρέψεις τον μοχλό προς τα κάτω για να μπει πιο ζεστό νερό και τέρμα κάτω είναι φουλ ζεστό.

Ο δεξιός διακόπτης ρυθμίζει την ροή του νερού.
Δεν έχει δλδ θερμοκρασία σε βαθμούς; Δλδ να γράφει πχ 38;
Ναι δεν έχει. Στο φυλλάδιο οδηγιών, αναφέρει πια είναι η θερμοκρασία όταν κλειδώνει ο θερμοστάτης (κάνει ένα κλικ) και μετά υπολογίζεις με το μάτι. Το θεωρώ μειονέκτημα, αν και ποτέ δεν έχει χρειαστεί να μετακινήσω τον θερμοστάτη από την θέση που κλειδώνει.
Με εξαίρεση μια δυο φορές που δεν υπήρχε φουλ ζεστό νερό από τον ηλιακό και δεν ήθελα να ανάψω τον ηλεκτρικό.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών