δωμάτιο χωρίς κολώνες

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
Helen
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 22 Ιουν 2022, 17:09
Phorum.gr user: Helen
Τοποθεσία: Ευβοια

Re: δωμάτιο χωρίς κολώνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Helen » 23 Ιουν 2022, 02:08

Παιδιά, Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΑ, απλώς την πόσταρα ως παράδειγμα για τα υποστηλώματα με κοιλοδοκούς. Από τις πληροφορίες που μου δώσατε(και σας ευχαριστώ) φαίνεται πως δεν είναι καθόλου απλό το θέμα μου όπως νόμιζα. Μάλλον χρειάζεται προσεγμένη μελέτη από μηχανικό για να βρεθεί λύση για τη στατικότητα του δωματίου μου κι αμφιβάλλω αν θα δεχτεί μηχανικός να φάει το χρόνο του για ένα χτίσμα μόλις 25 τμ. Οπότε μάλλον με συμφέρει καλύτερα να το ρίξω και να το ξαναχτίσω, όπως πρότεινε και κάποιος στα σχόλια.
Και μια ερώτηση για γκρεμίσματα: αν θες να γκρεμίσεις κάτι και να φτιάξεις κάτι νέο ΑΚΡΙΒΩΣ στην ίδια θέση, χωρίς να ξεφεύγεις στα τετραγωνικά ούτε εκατοστό, μπορείς τότε να γλιτώσεις την έκδοση άδειας κατεδάφισης;

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: δωμάτιο χωρίς κολώνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 23 Ιουν 2022, 08:39

Helen έγραψε:
23 Ιουν 2022, 02:08
Παιδιά, Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΑ, απλώς την πόσταρα ως παράδειγμα για τα υποστηλώματα με κοιλοδοκούς. Από τις πληροφορίες που μου δώσατε(και σας ευχαριστώ) φαίνεται πως δεν είναι καθόλου απλό το θέμα μου όπως νόμιζα. Μάλλον χρειάζεται προσεγμένη μελέτη από μηχανικό για να βρεθεί λύση για τη στατικότητα του δωματίου μου κι αμφιβάλλω αν θα δεχτεί μηχανικός να φάει το χρόνο του για ένα χτίσμα μόλις 25 τμ. Οπότε μάλλον με συμφέρει καλύτερα να το ρίξω και να το ξαναχτίσω, όπως πρότεινε και κάποιος στα σχόλια.
Και μια ερώτηση για γκρεμίσματα: αν θες να γκρεμίσεις κάτι και να φτιάξεις κάτι νέο ΑΚΡΙΒΩΣ στην ίδια θέση, χωρίς να ξεφεύγεις στα τετραγωνικά ούτε εκατοστό, μπορείς τότε να γλιτώσεις την έκδοση άδειας κατεδάφισης;
Αν διαθέτεις χρήματα και θες οπωσδήποτε να τα χαλάσεις να το γκρεμίσεις. :D
Πάντως να ξέρεις θα πληρώσεις για να το γκρεμίσεις και για να το ξανά φτιάξεις.
Με την επισκευή θα σου στοιχίσει 70% λιγότερο.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Helen
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 22 Ιουν 2022, 17:09
Phorum.gr user: Helen
Τοποθεσία: Ευβοια

Re: δωμάτιο χωρίς κολώνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Helen » 23 Ιουν 2022, 12:46

Αν γκρέμιζα μόνο την πλάκα του δωματίου (ευτυχώς είναι ανεξάρτητη από την πλάκα του υπόλοιπου σπιτιού) κι έφτιαχνα μια απλή μονόρριχτη σκεπή που θα στηριζόταν στον σκελετό από κοιλοδοκούς που θα τοποθετούνταν για να στηρίξουν τους τοίχους; Έχει νόημα κάτι τέτοιο;

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4707
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: δωμάτιο χωρίς κολώνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 23 Ιουν 2022, 13:36

Helen έγραψε:
23 Ιουν 2022, 12:46
Αν γκρέμιζα μόνο την πλάκα του δωματίου (ευτυχώς είναι ανεξάρτητη από την πλάκα του υπόλοιπου σπιτιού) κι έφτιαχνα μια απλή μονόρριχτη σκεπή που θα στηριζόταν στον σκελετό από κοιλοδοκούς που θα τοποθετούνταν για να στηρίξουν τους τοίχους; Έχει νόημα κάτι τέτοιο;
Καταρχάς όπως σου είπαν δες αν είναι νόμιμο το δωμάτιο. Αν είναι νόμιμο κάνεις ότι θες, αλλιώς πας με τακτοποίηση αυθαιρέτων και μελέτη στατικής επάρκειας και ενισχύσεων.
Εχει νόημα να κάνεις αυτό που λες έτσι θα βοηθήσεις κατασκευαστικά το μεταλλικό σκελετό που θα δέσει με τη στέγη, αλλιώς πρέπει να υπάρχει ακρίβεια χιλιοστού για να στηρίξει την υπάρχουσα. Υποθέτω ότι είναι ισόγειο και μπορείς να θεμελιώσεις στο έδαφος, αλλιώς θέλει μελέτη όλο το κτίριο,
Οι κοιλοδοκοί δε στηρίζουν τον τοίχο αλλά τη στέγη. Το πως θα στηρίξεις τους τοίχους (αν χρειάζεται) δεςτο με το μηχανικό σου, θέλει μελέτη, η απλή και κοστοβόρα λύση είναι το gunite.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών