Πρόβλημα με κεντρική αποχέτευση πολυκατοικίας.

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
Άβαταρ μέλους
Jafar
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: 23 Ιουν 2018, 14:20
Phorum.gr user: Jafar
Τοποθεσία: Βέροια

Πρόβλημα με κεντρική αποχέτευση πολυκατοικίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jafar » 28 Σεπ 2022, 13:35

Καλησπέρα. Στάζει στο πατάρι μου. Δύο διαφορετικοί υδραυλικοί είπαν ότι έχει πρόβλημα η κεντρική σωλήνα αποχέτευσης. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, ποιος είναι αρμόδιος να τρέξει, να ρωτήσει, να ψαξει μάστορες και να επιδιορθώσει τη βλάβη στο κοινόχρηστο δίκτυο; Οι ιδιοκτήτες που έχουν πρόβλημα με την υγρασία; Ο διαχειριστής; Όλοι μαζί; Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις; Γιατί ο διαχειριστής μου είπε απλά "Βρείτε τα οι ιδιοκτήτες, διορθώστε το πρόβλημα και αν όντως αφορά στην σωλήνα αποχέτευσης θα πληρωθούν όλα από ταμείο της πολυκατοικίας". Εμένα δεν μου μοιάζει λογικό αυτό. Δεν είναι δική του αρμοδιότητα η διαχείριση των βλαβών της πολυκατοικίας; Άμα είναι τα κοινόχρηστα προβλήματα να τα λύνουμε μεταξύ μας, ποιος ο λόγος ύπαρξης του διαχειριστή; Να σημειώσω ότι δεν γνωρίζω αν ο κυριος αυτός προέκυψε διαχειριστής από συνέλευση ή είναι διαχειριστής "εθιμικώς". Πάντως είναι αυτός που συνεννοείται με την εταιρία των κοινοχρήστων για παράδειγμα. Το αναφέρω σε περίπτωση που παίζει κάποιο ρόλο.
Facta, non verba

Άβαταρ μέλους
jason0
Δημοσιεύσεις: 10158
Εγγραφή: 29 Ιαν 2020, 19:41

Re: Πρόβλημα με κεντρική αποχέτευση πολυκατοικίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jason0 » 28 Σεπ 2022, 13:44

Σε εμένα που εσταζα εγώ πάντως, εγώ πληρωσα τον υδραυλικό να το φτιάξει

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9114
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Πρόβλημα με κεντρική αποχέτευση πολυκατοικίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 28 Σεπ 2022, 13:48

Ψάξε τον κανονισμό της πολυκατοικίας, όλες έχουν έναν.
Εκεί θα λέει με σαφήνεια τίνος αρμοδιότητα είναι.
Η γνώμη μου είναι ότι οτιδήποτε έχει να κάνει με κοινόχρηστες εγκαταστάσεις την ευθύνη έχει ο διαχειριστής
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Πρόβλημα με κεντρική αποχέτευση πολυκατοικίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 28 Σεπ 2022, 13:51

Jafar έγραψε:
28 Σεπ 2022, 13:35
Καλησπέρα. Στάζει στο πατάρι μου. Δύο διαφορετικοί υδραυλικοί είπαν ότι έχει πρόβλημα η κεντρική σωλήνα αποχέτευσης. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, ποιος είναι αρμόδιος να τρέξει, να ρωτήσει, να ψαξει μάστορες και να επιδιορθώσει τη βλάβη στο κοινόχρηστο δίκτυο; Οι ιδιοκτήτες που έχουν πρόβλημα με την υγρασία; Ο διαχειριστής; Όλοι μαζί; Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις; Γιατί ο διαχειριστής μου είπε απλά "Βρείτε τα οι ιδιοκτήτες, διορθώστε το πρόβλημα και αν όντως αφορά στην σωλήνα αποχέτευσης θα πληρωθούν όλα από ταμείο της πολυκατοικίας". Εμένα δεν μου μοιάζει λογικό αυτό. Δεν είναι δική του αρμοδιότητα η διαχείριση των βλαβών της πολυκατοικίας; Άμα είναι τα κοινόχρηστα προβλήματα να τα λύνουμε μεταξύ μας, ποιος ο λόγος ύπαρξης του διαχειριστή; Να σημειώσω ότι δεν γνωρίζω αν ο κυριος αυτός προέκυψε διαχειριστής από συνέλευση ή είναι διαχειριστής "εθιμικώς". Πάντως είναι αυτός που συνεννοείται με την εταιρία των κοινοχρήστων για παράδειγμα. Το αναφέρω σε περίπτωση που παίζει κάποιο ρόλο.
Δεν ειναι δουλεια δικη σου να ψαχνεις εναν εναν τον καθε ιδιοκτητη.Δουλεια δικη σου ειναι να αποδειξεις οτι η ζημια αφορα στη σωληνα αποχετευσης ωστε η επισκευη να πληρωθει απο το ταμειο της πολυκατοικιας ή να αποζημιωθεις αν την προπληρωσεις εσυ.
Με λιγα λογια πες του μαλακα να φερει εναν υδραυλικο της εμπιστοσυνης του,να φερεις κι εσυ εναν δικο σου και να πιστοποιησουν το προβλημα.
Απο εκει και περα αυτος οφειλει να καλεσει συνελευση προς ενημερωση ή να τους ενημερωσει ξεχωριστα.
Διαφορετικα μπορεις να κινηθεις νομικα εναντιον της πολυκατοικιας.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12795
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Πρόβλημα με κεντρική αποχέτευση πολυκατοικίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 28 Σεπ 2022, 13:55

Δικό σου διαμέρισμα;

Άβαταρ μέλους
Jafar
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: 23 Ιουν 2018, 14:20
Phorum.gr user: Jafar
Τοποθεσία: Βέροια

Re: Πρόβλημα με κεντρική αποχέτευση πολυκατοικίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jafar » 28 Σεπ 2022, 14:00

nyxtovios έγραψε:
28 Σεπ 2022, 13:55
Δικό σου διαμέρισμα;
Δικό μου, ναι, αλλά μένει μια φοιτήτρια. Ρώτησα τον διαχειριστή, ρώτησα την εταιρεία κοινοχρήστων κλπ όλοι νίπτουν τας χείρας τους. Άμα πέσει καμμιά μήνυση κατά παντός υπευθύνου όμως σε περίπτωση που γκρεμιστεί το πατάρι (γιατί έχει μήνες τώρα αυτή η ιστορία και έχει κάνει ρωγμές) ίσως συγκινηθούν. Αναίσθητοι άνθρωποι.
Facta, non verba

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12795
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Πρόβλημα με κεντρική αποχέτευση πολυκατοικίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 28 Σεπ 2022, 14:04

Jafar έγραψε:
28 Σεπ 2022, 14:00
nyxtovios έγραψε:
28 Σεπ 2022, 13:55
Δικό σου διαμέρισμα;
Δικό μου, ναι, αλλά μένει μια φοιτήτρια. Ρώτησα τον διαχειριστή, ρώτησα την εταιρεία κοινοχρήστων κλπ όλοι νίπτουν τας χείρας τους. Άμα πέσει καμμιά μήνυση κατά παντός υπευθύνου όμως σε περίπτωση που γκρεμιστεί το πατάρι (γιατί έχει μήνες τώρα αυτή η ιστορία και έχει κάνει ρωγμές) ίσως συγκινηθούν. Αναίσθητοι άνθρωποι.
Όταν είχα αντίστοιχο θέμα, ήμουν εγώ ο ενοικιαστής όμως, ενημέρωσα τον ιδιοκτήτη αρχικά και από ότι θυμάμαι την ευθύνη έχει ο πάνω.
Μπορεί να καταλήξεις όντως να κάνεις μηνύσεις. Βρες τον διαχειριστή αρχικά και ζήτα να ερευνηθεί.

Άβαταρ μέλους
Jafar
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: 23 Ιουν 2018, 14:20
Phorum.gr user: Jafar
Τοποθεσία: Βέροια

Re: Πρόβλημα με κεντρική αποχέτευση πολυκατοικίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jafar » 28 Σεπ 2022, 14:23

nyxtovios έγραψε:
28 Σεπ 2022, 14:04

Όταν είχα αντίστοιχο θέμα, ήμουν εγώ ο ενοικιαστής όμως, ενημέρωσα τον ιδιοκτήτη αρχικά και από ότι θυμάμαι την ευθύνη έχει ο πάνω.
Μπορεί να καταλήξεις όντως να κάνεις μηνύσεις. Βρες τον διαχειριστή αρχικά και ζήτα να ερευνηθεί.
Και το θέμα είναι ότι δεν μενω καν στη Θεσσαλονίκη που βρίσκεται το διαμέρισμα αλλά 100χλμ μακριά. Του λέω εγώ από μακρυά θα το λύσω το πρόβλημα ή εσείς ως διαχειριστής;;; Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω. Αν ήταν δική μου η υπαιτιότητα ή αν ας πούμε έσταζε ο σωλήνας του από πάνω ναι, να τα βρούμε μεταξύ μας και να πληρώσουμε ζημιά και αποκατάσταση. Σε κοινόχρηστο δίκτυο τι δουλειά έχουμε εμείς να παρέμβουμε;; Άμα πάμε να κάνουμε δουλειά κ δημιουργήσουμε βλάβη σε κάτι δεν θα έρθει μετά να μας ζητήσει το λόγο και να μας πει γιατί μπλεχτήκατε σε κοινόχρηστα θεματα της πολυκατοικίας;;; Μονά ζυγά δικα του... Γι' αυτό το λεώ εσύ είσαι ο διαχειριστής, εσύ πρέπει να το τρέξεις το ζήτημα. Άμα δεν μπορεί ας παραιτηθεί και ας μπει κάποιος που και μπορεί και θέλει.
Facta, non verba

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών