Κουζίνα-help

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20264
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Κουζίνα-help

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 07 Φεβ 2023, 17:14

Awesomatic έγραψε:
07 Φεβ 2023, 17:12
Cecily Anne έγραψε:
07 Φεβ 2023, 17:05
Awesomatic έγραψε:
07 Φεβ 2023, 17:03


Λογικό αλλά προσπάθησε να εξασφαλίσεις ότι δεν θα σε πετάξει έξω σύντομα και ότι αν μείνεις δε θα σου ανεβάσει πολύ το ενοίκιο πρώτα.

Από εκεί και πέρα κάτσε και υπολόγισε κόστος κουζίνας και υδραυλικού που θα στα συνδέσει και δες πόσους μήνες θες για να κάνεις απόσβεση γλιτώνοντας ένα ποσό από όσα θα έδινες διαφορά για να πας σε νέο σπίτι.
Αν πάω σε νέο σπίτι σήμερα εδώ γύρω θα πάω με +200 χωρίς πάρκινγκ. Άρα σε λιγότερο από 1.5 χρόνο την έχω αποσβέσει με αυτή τη λογική. :102: Γι'αυτό το σκέφτομαι να την αλλάξω εγώ.
200*18 μήνες βγάζει 3600€, θα κάνεις τέτοια αλλαγή;
Ούτε καν, κάτω από 2000 ήλπιζα να βγαίνει. Δεν ξέρω προφανώς, γι'αυτό το ρωτάω.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11433
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Κουζίνα-help

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 07 Φεβ 2023, 17:18

Εγώ εξακολουθώ να λέω ότι πρέπει να του μιλήσεις και να τσιμπήσεις την οικονομική συμμετοχή του ή έστω γραπτή επιβεβαίωση ότι το ενοίκιο δεν θα αυξηθεί και δεν θα σε πετάξει έξω για ένα Χ χρονικό διάστημα. Δεν γίνεται να του φτιάξεις το σπίτι με αποκλειστικά δικά σου έξοδα, όσο φτηνό και αν είναι το ενοίκιο.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29713
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Κουζίνα-help

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 07 Φεβ 2023, 17:19

Cecily Anne έγραψε:
07 Φεβ 2023, 17:06
don't speak έγραψε:
07 Φεβ 2023, 17:03
Cecily Anne έγραψε:
07 Φεβ 2023, 16:44
Κοιτάζω μήπως υπάρχει τροπος να αλλάξω μόνο ντουλάπια/πάγκο/νεροχύτη χωρίς να αλλάξω τα κουτιά τους.
Μπορείς να αλλάξεις πορτάκια, πάγκο, νεροχύτη , αν τα κουτιά είναι σε καλή κατάσταση.
Φέρε κάποιον που φτιάχνει έπιπλα κουζίνας να δει την κουζίνα σου και να σου κάνει προσφορά. Πήγαινε και στο ΙΚΕΑ να σου φτιαξουν ένα σχέδιο και να σου βγάλουν κοστολόγιο. Προσοχή να τα έχουν όλα διαθέσιμα στο ΙΚΕΑ.
Ναι, θα ψάξω και μαραγκό, αλλά κάτι μου λέει θα μου φάει τα ίδια. :-?
Προσωπικά, όταν χρειάστηκα κάποια έξτρα ντουλάπια στην κουζίνα μου, πήγα ΙΚΕΑ γιατί όπως λέει και η ντοντ αναλαμβάνουν τα πάντα. Αυτό με το ξεσαβούριασμα δεν το ήξερα, δεν το μετάνιωσα αν και για εκεί που τα ήθελα πήρα τα πιο οικονομικά γιατί δεν τα βλέπει κανένας άλλος εκτός από εμένα. Έχουν περίπου 4 χρόνια, so far, so good.

Αλλά και με μαραγκό αν σου κάτσει και σου αλλάξει μόνο πόρτες, πάγκο, νεροχύτη, ίσως τελικά είναι καλύτερα απ'το να κάνεις μια ολική ανακαίνιση και την πετάξεις όλη. Θα μου πεις, θες και καινούρια συρτάρια, δεκτό, ίσως να μην γλυτώσεις τόσα πολλά από έναν σκελετό που έχει και αυτός φθορά λόγω χρόνου;

Πάντως μεγάλο δώρο του κάνεις του ιδιοκτήτη. Δεν είναι κάτι που μπορείς να την πάρεις μαζί σου σε άλλο σπίτι αν φύγεις.

Εύχομαι να την κάνεις τζιτζί εφόσον τη θες και να την χαρείς. Είναι μεγάλη υπόθεση.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Κουζίνα-help

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 07 Φεβ 2023, 17:22

Cecily Anne έγραψε:
07 Φεβ 2023, 17:14
Awesomatic έγραψε:
07 Φεβ 2023, 17:12
Cecily Anne έγραψε:
07 Φεβ 2023, 17:05

Αν πάω σε νέο σπίτι σήμερα εδώ γύρω θα πάω με +200 χωρίς πάρκινγκ. Άρα σε λιγότερο από 1.5 χρόνο την έχω αποσβέσει με αυτή τη λογική. :102: Γι'αυτό το σκέφτομαι να την αλλάξω εγώ.
200*18 μήνες βγάζει 3600€, θα κάνεις τέτοια αλλαγή;
Ούτε καν, κάτω από 2000 ήλπιζα να βγαίνει. Δεν ξέρω προφανώς, γι'αυτό το ρωτάω.
Τι να σου πω, κι εγώ νοικιάζω δεν έχει χρειαστεί να δω πόσο θα βγει κάτι τέτοιο. Αν το υπολογίσεις κάτω από 2000 όμως και είσαι σίγουρη ότι θα μείνεις τουλάχιστον ακόμα δύο χρόνια μάλλον συμφέρει υπό την προϋπόθεση ότι θα παγώσει ο ιδιοκτήτης τυχόν αύξηση στο ενοίκιο. Μπορεί να μην σου μένει μετά αλλά αν τα γλιτώνεις από τυχόν αύξηση+στο μεταξύ έχεις και την καινούρια κουζίνα για όσο κάτσεις έχει λογική. Αυτός βγάζει καινούρια κουζίνα, εσύ γλιτώνεις την αύξηση και κάνεις απόσβεση την κουζίνα από αυτό και όλοι ευχαριστημένοι.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29713
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Κουζίνα-help

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 07 Φεβ 2023, 17:24

Awesomatic έγραψε:
07 Φεβ 2023, 17:22
Cecily Anne έγραψε:
07 Φεβ 2023, 17:14
Awesomatic έγραψε:
07 Φεβ 2023, 17:12


200*18 μήνες βγάζει 3600€, θα κάνεις τέτοια αλλαγή;
Ούτε καν, κάτω από 2000 ήλπιζα να βγαίνει. Δεν ξέρω προφανώς, γι'αυτό το ρωτάω.
Τι να σου πω, κι εγώ νοικιάζω δεν έχει χρειαστεί να δω πόσο θα βγει κάτι τέτοιο. Αν το υπολογίσεις κάτω από 2000 όμως και είσαι σίγουρη ότι θα μείνεις τουλάχιστον ακόμα δύο χρόνια μάλλον συμφέρει υπό την προϋπόθεση ότι θα παγώσει ο ιδιοκτήτης τυχόν αύξηση στο ενοίκιο. Μπορεί να μην σου μένει μετά αλλά αν τα γλιτώνεις από τυχόν αύξηση+στο μεταξύ έχεις και την καινούρια κουζίνα για όσο κάτσεις έχει λογική. Αυτός βγάζει καινούρια κουζίνα, εσύ γλιτώνεις την αύξηση και κάνεις απόσβεση την κουζίνα από αυτό και όλοι ευχαριστημένοι.
Έτσι κι αλλιώς, νοικιάζει, αν δεν του πει και δεν συμφωνήσουν, δεν γίνεται τίποτα.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Κουζίνα-help

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 07 Φεβ 2023, 17:25

Έχω φτιάξει ντουλάπα από ΙΚΕΑ και από μαραγκό, ίδια διάσταση σχεδόν, του μαραγκού είναι στιβαρή και μέχρι το ταβάνι, όχι του ΙΚΕΑ, σχεδόν κόστισαν το ίδιο.

Επίσης το ΙΚΕΑ έχει στάνταρ διαστάσεις στα κουτιά του,, 40 και 60εκ πλάτος,ο μαραγκός φτιάχνει ότι διάσταση θες.
Τα πλακάκια στον τοίχο πατάνε πάνω στον πάγκο; αν ναι και δεν θα τα αλλάξεις, ίσως έχεις περιορισμό στο ύψος ντουλαπιού και πάγκου .

Αν θες να κινηθείς οικονομικά, μια και είναι ενοικιαζόμενο, φέρε μαραγκό να σου πει κόστος για πάγκο ίσως και πορτάκια.
Και γραπτή επιβεβαίωση που λέει ο λεγεων

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32735
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Κουζίνα-help

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 07 Φεβ 2023, 17:26

τι ακριβως θελεις να κανεις; τι ειναι σαπιο;

πορτακια μονο, μπορεις να αλλαξεις, αν ειναι σαπια. αν δεν ειναι, και απλως θες να αλλαξεις χρωμα, υπαρχει ακομη και η δυνατοτητα να κολληθει πανω αυτοκολλητο, οπως κανουν στα αυτοκινητα.

παγκο μπορες να αλλαξεις, επισης, οπως και νεροχυτη, τα υδραυλικα δεν ειναι καποιο κοστος, ουτε τα ηλεκτρολογικα. μαραγκο κοιτα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11433
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Κουζίνα-help

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 07 Φεβ 2023, 17:27

Η δική μου εμπειρία λέει ότι ο μαραγκός θα βγει ακριβότερος από ΙΚΕΑ, αλλά η δουλειά θα είναι κουτί και στα μέτρα της κουζίνας (αν ο μαραγκός δεν είναι μοσχάρι).
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Κουζίνα-help

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 07 Φεβ 2023, 17:31

Cecily Anne έγραψε:
07 Φεβ 2023, 16:44
Κοιτάζω μήπως υπάρχει τροπος να αλλάξω μόνο ντουλάπια/πάγκο/νεροχύτη χωρίς να αλλάξω τα κουτιά τους.

Mην αλλάζεις τίποτα , χωρίς να το έχεις επισυνάψει συμπληρωματικά στο συμβόλαιο σε συμφωνία με τον ιδιοκτήτη και τα ανάλογα παραστατικά.
Σε σπίτι που είμαι ιδιοκτήτης , συντάχθηκε πλήρες συμβόλαιο, με πρόβλεψη φυσικά και για τα 800 λίτρα πετρέλαιο που παρέδωσα με την αυτόνομη θέρμανση.
Επίσης ρεύμα και νερό είναι στο όνομα του ενοικιαστή. Οι καλοί λογαριασμοί που λένε.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Στύγιος την 07 Φεβ 2023, 17:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29713
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Κουζίνα-help

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 07 Φεβ 2023, 17:34

don't speak έγραψε:
07 Φεβ 2023, 17:25
Έχω φτιάξει ντουλάπα από ΙΚΕΑ και από μαραγκό, ίδια διάσταση σχεδόν, του μαραγκού είναι στιβαρή και μέχρι το ταβάνι, όχι του ΙΚΕΑ, σχεδόν κόστισαν το ίδιο.

Επίσης το ΙΚΕΑ έχει στάνταρ διαστάσεις στα κουτιά του,, 40 και 60εκ πλάτος,ο μαραγκός φτιάχνει ότι διάσταση θες.
Τα πλακάκια στον τοίχο πατάνε πάνω στον πάγκο; αν ναι και δεν θα τα αλλάξεις, ίσως έχεις περιορισμό στο ύψος ντουλαπιού και πάγκου .

Αν θες να κινηθείς οικονομικά, μια και είναι ενοικιαζόμενο, φέρε μαραγκό να σου πει κόστος για πάγκο ίσως και πορτάκια.
Και γραπτή επιβεβαίωση που λέει ο λεγεων
Συνήθως όλες οι κουζίνες είναι φιξ στις διαστάσεις των κάτω ντουλαπιών και τα πλακάκια είναι λίγο -πολύ τοποθετημένα στο ίδιο σημείο, ο πάγκος μπαίνει σε όλες στο ίδιο σημείο από το πάτωμα, στους 90 πόντους. Επίσης από κάτω από τα ντουλάπια μπαίνει πόδια ή μπάσκα, δεν ξέρω πώς ακριβώς το λένε. Το πιο υπεργαμάτο που έχω δει, είναι συρτάρια στο σημείο της ποδιάς που έχουν μαγνητικό άνοιγμα και έχεις μέσα ταψιά, τηγάνια, δίσκους, γενικά χαμηλά πράγματα.

Πάντως η αλήθεια είναι πως αν θες να την κάνεις έτσι που να ταιριάζει στον δικό σου χώρο, πας σε μάστορα.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20264
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Κουζίνα-help

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 07 Φεβ 2023, 17:35

Παιδιά δεν είναι αλήτης ο ιδιοκτήτης, όλα θα τα κάνω όπως προβλέπονται. Εδώ σας λέω 6 χρόνια είμαι μέσα μου έξανε αύξηση φέτος ένα 50ρι πρώτη φορά. Επίσης, σε σπίτι που δεν είναι δικό μου έτσι και αλλιώς για να χαλάσω κάτι που προϋπάρχει θα έπρεπε να πάρω την άδεια του.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Κουζίνα-help

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 07 Φεβ 2023, 17:41

Ασέβαστος έγραψε:
07 Φεβ 2023, 17:26
πορτακια μονο, μπορεις να αλλαξεις, αν ειναι σαπια. αν δεν ειναι, και απλως θες να αλλαξεις χρωμα, υπαρχει ακομη και η δυνατοτητα να κολληθει πανω αυτοκολλητο, οπως κανουν στα αυτοκινητα.
Αυτοκόλλητο διακοσμητικό εννοείς ή να ντυθεί όλο το πορτάκι με κάποιο ανθεκτικό αυτοκόλλητο;

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20264
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Κουζίνα-help

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 07 Φεβ 2023, 17:41

Δε νομίζω ότι παίρνει αυτοκόλλητο, έχει ξεφτίσει το mdf, κάνει σαν τρύπα, δεν μπορώ να στο περιγράψω, αλλά δε θα κάτσει αυτοκόλλητο σε τέτοιο.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Κουζίνα-help

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 07 Φεβ 2023, 17:42

Cecily Anne έγραψε:
07 Φεβ 2023, 17:35
Παιδιά δεν είναι αλήτης ο ιδιοκτήτης, όλα θα τα κάνω όπως προβλέπονται. Εδώ σας λέω 6 χρόνια είμαι μέσα μου έξανε αύξηση φέτος ένα 50ρι πρώτη φορά. Επίσης, σε σπίτι που δεν είναι δικό μου έτσι και αλλιώς για να χαλάσω κάτι που προϋπάρχει θα έπρεπε να πάρω την άδεια του.
Καλό θα είναι να φέρει και δικό του εκτιμητή τεχνικό ή από κοινού.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20264
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Κουζίνα-help

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 07 Φεβ 2023, 17:46

Στύγιος έγραψε:
07 Φεβ 2023, 17:42
Cecily Anne έγραψε:
07 Φεβ 2023, 17:35
Παιδιά δεν είναι αλήτης ο ιδιοκτήτης, όλα θα τα κάνω όπως προβλέπονται. Εδώ σας λέω 6 χρόνια είμαι μέσα μου έξανε αύξηση φέτος ένα 50ρι πρώτη φορά. Επίσης, σε σπίτι που δεν είναι δικό μου έτσι και αλλιώς για να χαλάσω κάτι που προϋπάρχει θα έπρεπε να πάρω την άδεια του.
Καλό θα είναι να φέρει και δικό του εκτιμητή τεχνικό ή από κοινού.
Κοίτα, μία νύξη του έκανα την ημέρα που με πήρε για την αύξηση ενοικίου και η απάντηση του ήταν σε φάση "κάνε ό,τι θες, απλά ενημέρωσέ με πριν". :102: Δεν ασχολούνται καθόλου, εισπράττουν μόνο. Έχουν το κεφάλι τους ήσυχο που είναι συμπατριώτης τους ο ένοικος και πάπαλα. :102:

Βασικά όλη η πολυκατοικία με μέσο Μανιάτες είναι. :smt005: Και συνήθως όταν φεύγει κάποιος έρχεται κάποιος ξάδερφος του ή κολλητός ή θεία.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών