Κουζίνα-help

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20232
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Κουζίνα-help

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 07 Φεβ 2023, 16:12

Η κουζίνα μου (έπιπλα) είναι του 90κάτι. Τα υλικά είναι μάπα και έχουν σαπίσει, είναι mdf όπως τα κόβω, δεν παίρνω κι όρκο βέβαια. Ο πάγκος έχει ξεφτίσει, θέλει πέταμα, δε σώζεται και ο νεροχύτης (πορσελάνη) έχει φθαρεί αρκετά, επίσης θέλει πέταμα. Εκτός αυτών, έχει ένα κομμάτι τεράστιο μες στη μέση του σαλονιού, διαλυμένο κι αυτό καλά καλά, που εικάζω ότι πρέπει να ήταν κομμάτι της δεύτερης παράλληλης σειράς επίπλων της κουζίνας, που μάλλον τα πέταξαν, πριν το νοικιάσω.

Το θέμα είναι ότι το εγώ είμαι σε αυτό το σπίτι 6 χρόνια, έχω φοβερά καλό ενοίκιο, αν και μου έκανε φέτος αύξηση, ακόμα είναι σε φυσιολογικά πλαίσια και δεν έχω κανένα παράπονο με τον ιδιοκτήτη τόσα χρόνια. Η κουζίνα, όμως, δεν παύει να είναι σάπια. Σκέφτηκα λοιπόν να την αλλάξω εγώ και να του πω να μη μου κάνει άλλη αύξηση ενοικίου. Αν αλλάξω σπίτι, δε θα βρω σπίτι σε καλή κατάσταση με αυτά τα λεφτά, οπότε χαμένη θα βγω.

Έχει στο νου του κανείς καμιά σχετικά φτηνή λύση; Υπολογίζω ότι θα χάσω και λεφτά με συνεργείο/υδραυλικό/ηλεκτρολόγο, οπότε τα έπιπλα θα προτιμούσα να είναι μπάτζετ φρέντλι.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
stella
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 3942
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 10:09
Phorum.gr user: stella

Re: Κουζίνα-help

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stella » 07 Φεβ 2023, 16:26

https://www.ikea.gr/domatia/kouzina/kou ... t=PriceAsc

Είναι καλές, κρατάνε δηλαδή αρκετό χρόνο, και προσαρμόζονται στα μέτρα σου. Ο πάγκος σκυλί για τα λεφτά του.

Έχουν υπηρεσία συναρμολόγησης-εγκατάστασης πολύ οικονομική. Για υδραυλικό, ένα μεροκάματο μετά να στα συνδέσει όλα.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20232
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Κουζίνα-help

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 07 Φεβ 2023, 16:33

stella έγραψε:
07 Φεβ 2023, 16:26
https://www.ikea.gr/domatia/kouzina/kou ... t=PriceAsc

Είναι καλές, κρατάνε δηλαδή αρκετό χρόνο, και προσαρμόζονται στα μέτρα σου. Ο πάγκος σκυλί για τα λεφτά του.

Έχουν υπηρεσία συναρμολόγησης-εγκατάστασης πολύ οικονομική. Για υδραυλικό, ένα μεροκάματο μετά να στα συνδέσει όλα.
Περίμενε, αυτοί σου ξεσαβουρωνουν και την ήδη υπάρχουσα;
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Κουζίνα-help

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 07 Φεβ 2023, 16:39

Να αλλάξεις την κουζίνα σε σπίτι με ενοίκιο χωρίς να τα συμψηφισετε σε ενοίκια δεν λέει. Για πόσο είναι το συμβόλαιο σου;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20232
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Κουζίνα-help

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 07 Φεβ 2023, 16:41

Naida έγραψε:
07 Φεβ 2023, 16:39
Να αλλάξεις την κουζίνα σε σπίτι με ενοίκιο χωρίς να τα συμψηφισετε σε ενοίκια δεν λέει. Για πόσο είναι το συμβόλαιο σου;
Δεν ξέρω αν θέλει να δώσει λεφτά για αλλαγη κουζίνας, εχω χαμηλο ενοικιο. Δε θυμάμαι, είμαι ήδη 6 ανα πασα στιγμή το τροποποιώ το συμβόλαιο ανάλογα.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20232
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Κουζίνα-help

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 07 Φεβ 2023, 16:44

Κοιτάζω μήπως υπάρχει τροπος να αλλάξω μόνο ντουλάπια/πάγκο/νεροχύτη χωρίς να αλλάξω τα κουτιά τους.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11380
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Κουζίνα-help

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 07 Φεβ 2023, 16:53

Δηλαδή θα χρεωθείς για να αλλάξεις μία κουζίνα που δεν θα σου ανήκει, και που σε έναν χρόνο μπορεί να μείνει στον ταλαίπωρο ιδιοκτήτη αν αποφασίσεις να φύγεις, και τελικά να την χαρεί άλλος;

Θα πρότεινα να του μιλήσεις, κάλεσε τον και στο σπίτι για να δει και ο ίδιος σε τι κατάσταση είναι, και να συνεννοηθείτε για τι επιλογές υπάρχουν. Είναι θέμα αρχής, μην δεχτείς να ξοδέψεις χρήματα χωρίς σοβαρό αντίκρυσμα.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20232
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Κουζίνα-help

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 07 Φεβ 2023, 16:55

Λεγεών έγραψε:
07 Φεβ 2023, 16:53
Δηλαδή θα χρεωθείς για να αλλάξεις μία κουζίνα που δεν θα σου ανήκει, και που σε έναν χρόνο μπορεί να μείνει στον ταλαίπωρο ιδιοκτήτη αν αποφασίσεις να φύγεις, και τελικά να την χαρεί άλλος;

Θα πρότεινα να του μιλήσεις, κάλεσε τον και στο σπίτι για να δει και ο ίδιος σε τι κατάσταση είναι, και να συνεννοηθείτε για τι επιλογές υπάρχουν. Είναι θέμα αρχής, μην δεχτείς να ξοδέψεις χρήματα χωρίς σοβαρό αντίκρυσμα.
Ρε συ, η περιοχή ξεκινάει ενοίκιο με +200πάνω κι εγώ έχω και πάρκινγκ.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
stella
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 3942
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 10:09
Phorum.gr user: stella

Re: Κουζίνα-help

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stella » 07 Φεβ 2023, 16:57

Cecily Anne έγραψε:
07 Φεβ 2023, 16:33
stella έγραψε:
07 Φεβ 2023, 16:26
https://www.ikea.gr/domatia/kouzina/kou ... t=PriceAsc

Είναι καλές, κρατάνε δηλαδή αρκετό χρόνο, και προσαρμόζονται στα μέτρα σου. Ο πάγκος σκυλί για τα λεφτά του.

Έχουν υπηρεσία συναρμολόγησης-εγκατάστασης πολύ οικονομική. Για υδραυλικό, ένα μεροκάματο μετά να στα συνδέσει όλα.
Περίμενε, αυτοί σου ξεσαβουρωνουν και την ήδη υπάρχουσα;
Ναι, ναι, είναι συνεργαζόμενα συνεργεία, τους λες τι θες και σου λένε από πριν τιμή - χαμηλά είναι γενικά.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20232
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Κουζίνα-help

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 07 Φεβ 2023, 16:58

stella έγραψε:
07 Φεβ 2023, 16:57
Cecily Anne έγραψε:
07 Φεβ 2023, 16:33
stella έγραψε:
07 Φεβ 2023, 16:26
https://www.ikea.gr/domatia/kouzina/kou ... t=PriceAsc

Είναι καλές, κρατάνε δηλαδή αρκετό χρόνο, και προσαρμόζονται στα μέτρα σου. Ο πάγκος σκυλί για τα λεφτά του.

Έχουν υπηρεσία συναρμολόγησης-εγκατάστασης πολύ οικονομική. Για υδραυλικό, ένα μεροκάματο μετά να στα συνδέσει όλα.
Περίμενε, αυτοί σου ξεσαβουρωνουν και την ήδη υπάρχουσα;
Ναι, ναι, είναι συνεργαζόμενα συνεργεία, τους λες τι θες και σου λένε από πριν τιμή - χαμηλά είναι γενικά.
ΑΑΑΑΑΑΑΑ οκ κάτσε θα το ψάξω τότε. Απέφευγα, γιατί είναι φασαρία να βρω ποιά σκατολοΐδια πρέπει να διαλέξω έχει ένα κάρο κομμάτια.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Κουζίνα-help

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 07 Φεβ 2023, 17:03

Cecily Anne έγραψε:
07 Φεβ 2023, 16:44
Κοιτάζω μήπως υπάρχει τροπος να αλλάξω μόνο ντουλάπια/πάγκο/νεροχύτη χωρίς να αλλάξω τα κουτιά τους.
Μπορείς να αλλάξεις πορτάκια, πάγκο, νεροχύτη , αν τα κουτιά είναι σε καλή κατάσταση.
Φέρε κάποιον που φτιάχνει έπιπλα κουζίνας να δει την κουζίνα σου και να σου κάνει προσφορά. Πήγαινε και στο ΙΚΕΑ να σου φτιαξουν ένα σχέδιο και να σου βγάλουν κοστολόγιο. Προσοχή να τα έχουν όλα διαθέσιμα στο ΙΚΕΑ.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Κουζίνα-help

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 07 Φεβ 2023, 17:03

Cecily Anne έγραψε:
07 Φεβ 2023, 16:55
Λεγεών έγραψε:
07 Φεβ 2023, 16:53
Δηλαδή θα χρεωθείς για να αλλάξεις μία κουζίνα που δεν θα σου ανήκει, και που σε έναν χρόνο μπορεί να μείνει στον ταλαίπωρο ιδιοκτήτη αν αποφασίσεις να φύγεις, και τελικά να την χαρεί άλλος;

Θα πρότεινα να του μιλήσεις, κάλεσε τον και στο σπίτι για να δει και ο ίδιος σε τι κατάσταση είναι, και να συνεννοηθείτε για τι επιλογές υπάρχουν. Είναι θέμα αρχής, μην δεχτείς να ξοδέψεις χρήματα χωρίς σοβαρό αντίκρυσμα.
Ρε συ, η περιοχή ξεκινάει ενοίκιο με +200πάνω κι εγώ έχω και πάρκινγκ.
Λογικό αλλά προσπάθησε να εξασφαλίσεις ότι δεν θα σε πετάξει έξω σύντομα και ότι αν μείνεις δε θα σου ανεβάσει πολύ το ενοίκιο πρώτα.

Από εκεί και πέρα κάτσε και υπολόγισε κόστος κουζίνας και υδραυλικού που θα στα συνδέσει και δες πόσους μήνες θες για να κάνεις απόσβεση γλιτώνοντας ένα ποσό από όσα θα έδινες διαφορά για να πας σε νέο σπίτι.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20232
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Κουζίνα-help

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 07 Φεβ 2023, 17:05

Awesomatic έγραψε:
07 Φεβ 2023, 17:03
Cecily Anne έγραψε:
07 Φεβ 2023, 16:55
Λεγεών έγραψε:
07 Φεβ 2023, 16:53
Δηλαδή θα χρεωθείς για να αλλάξεις μία κουζίνα που δεν θα σου ανήκει, και που σε έναν χρόνο μπορεί να μείνει στον ταλαίπωρο ιδιοκτήτη αν αποφασίσεις να φύγεις, και τελικά να την χαρεί άλλος;

Θα πρότεινα να του μιλήσεις, κάλεσε τον και στο σπίτι για να δει και ο ίδιος σε τι κατάσταση είναι, και να συνεννοηθείτε για τι επιλογές υπάρχουν. Είναι θέμα αρχής, μην δεχτείς να ξοδέψεις χρήματα χωρίς σοβαρό αντίκρυσμα.
Ρε συ, η περιοχή ξεκινάει ενοίκιο με +200πάνω κι εγώ έχω και πάρκινγκ.
Λογικό αλλά προσπάθησε να εξασφαλίσεις ότι δεν θα σε πετάξει έξω σύντομα και ότι αν μείνεις δε θα σου ανεβάσει πολύ το ενοίκιο πρώτα.

Από εκεί και πέρα κάτσε και υπολόγισε κόστος κουζίνας και υδραυλικού που θα στα συνδέσει και δες πόσους μήνες θες για να κάνεις απόσβεση γλιτώνοντας ένα ποσό από όσα θα έδινες διαφορά για να πας σε νέο σπίτι.
Αν πάω σε νέο σπίτι σήμερα εδώ γύρω θα πάω με +200 χωρίς πάρκινγκ. Άρα σε λιγότερο από 1.5 χρόνο την έχω αποσβέσει με αυτή τη λογική. :102: Γι'αυτό το σκέφτομαι να την αλλάξω εγώ.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20232
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Κουζίνα-help

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 07 Φεβ 2023, 17:06

don't speak έγραψε:
07 Φεβ 2023, 17:03
Cecily Anne έγραψε:
07 Φεβ 2023, 16:44
Κοιτάζω μήπως υπάρχει τροπος να αλλάξω μόνο ντουλάπια/πάγκο/νεροχύτη χωρίς να αλλάξω τα κουτιά τους.
Μπορείς να αλλάξεις πορτάκια, πάγκο, νεροχύτη , αν τα κουτιά είναι σε καλή κατάσταση.
Φέρε κάποιον που φτιάχνει έπιπλα κουζίνας να δει την κουζίνα σου και να σου κάνει προσφορά. Πήγαινε και στο ΙΚΕΑ να σου φτιαξουν ένα σχέδιο και να σου βγάλουν κοστολόγιο. Προσοχή να τα έχουν όλα διαθέσιμα στο ΙΚΕΑ.
Ναι, θα ψάξω και μαραγκό, αλλά κάτι μου λέει θα μου φάει τα ίδια. :-?
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Κουζίνα-help

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 07 Φεβ 2023, 17:12

Cecily Anne έγραψε:
07 Φεβ 2023, 17:05
Awesomatic έγραψε:
07 Φεβ 2023, 17:03
Cecily Anne έγραψε:
07 Φεβ 2023, 16:55


Ρε συ, η περιοχή ξεκινάει ενοίκιο με +200πάνω κι εγώ έχω και πάρκινγκ.
Λογικό αλλά προσπάθησε να εξασφαλίσεις ότι δεν θα σε πετάξει έξω σύντομα και ότι αν μείνεις δε θα σου ανεβάσει πολύ το ενοίκιο πρώτα.

Από εκεί και πέρα κάτσε και υπολόγισε κόστος κουζίνας και υδραυλικού που θα στα συνδέσει και δες πόσους μήνες θες για να κάνεις απόσβεση γλιτώνοντας ένα ποσό από όσα θα έδινες διαφορά για να πας σε νέο σπίτι.
Αν πάω σε νέο σπίτι σήμερα εδώ γύρω θα πάω με +200 χωρίς πάρκινγκ. Άρα σε λιγότερο από 1.5 χρόνο την έχω αποσβέσει με αυτή τη λογική. :102: Γι'αυτό το σκέφτομαι να την αλλάξω εγώ.
200*18 μήνες βγάζει 3600€, θα κάνεις τέτοια αλλαγή;
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών