Μια μεγάλη πολεοδομική αστοχία του Καραμανλή και της χούντας..

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 6763
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Μια μεγάλη πολεοδομική αστοχία του Καραμανλή και της χούντας..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 29 Μάιος 2023, 15:49

Περνάω σήμερα πεζός έξω απ' το ΙΚΑ στην περιοχή μου και το μάτι μου πιάνει ένα αμάξι που έχει σταματήσει στη μέση του δρόμου ώστε να επιβιβαστεί μια ηλικιωμένη κυρία που μάλλον είχε πάει για εξετάσεις στο ΙΚΑ.. Ήταν ώρα αιχμής και καθότι κεντρικότατη οδική αρτηρία (διπλής κατεύθυνσης) σχηματίστηκε αμέσως ουρά -ίσως- και 6-7 αμαξιών πίσω απ' το σταματημένο.. Το όλο σκηνικό δεν διήρκησε πάνω από 15 δευτερόλεπτα και οι υπόλοιποι οδηγοί φάνηκαν υπομονετικοί και δεν ακούστηκαν κόρνες..

Ωραία, είπα μέσα μου, ευτυχώς, γιατί θα μπορούσε να είχαν ακουστεί και μπινελίκια.. Απ' την άλλη και ο φουκαράς ο συνοδός, πού να σταματήσει το όχημα να κάνει την δουλειά του, αφού βλέπεις η άναρχη και πυρετώδης δόμηση που έλαβε χώρα μετά τον πόλεμο και συνεχίστηκε μέχρι και την χούντα δεν προέβλεψε τα κτίρια δημόσιων υπηρεσιών, σουπερμάρκετ και άλλων καταστημάτων να διαθέτουν χώρο μπροστά ώστε να παρκάρουν τα αυτοκίνητα και τα φορτηγά.. Κυριολεκτικά όλα τα κτίρια είναι το ένα πάνω στο άλλο με ανύπαρκτο χώρο στάθμευσης.
Θες να κάνεις μια δουλειά για πέντε λεπτά και είσαι αναγκασμένος να διπλοπαρκάρεις..

Πολλές φορές σε στενάκια πολλών περιοχών ακόμα και τα πεζοδρόμια είναι εξαιρετικά μικρά και σήματα ή δέντρα φυτρώνουν ξαφνικά και αναγκάζεσαι να κατεβαίνεις στον δρόμο για συνεχίσεις, αν είσαι πεζός..

Αυτή είναι η κληρονομιά του Καραμανλή και της χούντας..

Ευτυχώς δεν οδηγώ..

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών