Ρούχα χειμώνα πώς στεγνώνουν;

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Ρούχα χειμώνα πώς στεγνώνουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 25 Νοέμ 2018, 23:55

Naranjita έγραψε:
25 Νοέμ 2018, 21:28
τα διάφορα πατάκια πχ του μπανιου ή της κουζίνας
θα το χαλασεις το πλυντηριο...

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Ρούχα χειμώνα πώς στεγνώνουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 26 Νοέμ 2018, 07:58

μη επανδρωμένη σέλφι έγραψε:
25 Νοέμ 2018, 22:57

Τι εννοεις έβαλε εξωτερική μονάδα χωρίς να ρωτήσει; αιωρουμενη πανω απο το μπαλκόνι σου πανω απο την μπουγάδα σου;
Εννοώ ότι θα μπορούσε να βάλει την εξωτερική μονάδα κάτω στο χτιστό μπαλκόνι, όπου είναι οι υποδοχές που είχε προβλεφθεί να μπει, αλλά όοοοοοχι, αυτός ήθελε πάνω πάνω δίπλα στη μπαλκονόπορτα, να φαίνεται από απέναντι και τώρα είναι σκουριασμένη αυτή και είναι χάλια. Τα δικά του τα χάλια ας τα βλέπει ο γείτονας, τι τον νοιάζει αυτόν; Όλα αυτά στις πίσω όψεις των κτιρίων, όπου φαίνεται ότι οι κανονισμοί είναι πιο λάσκα. Στις μπροστά όλες οι νορμάλ γειτονιές δεν κάνουν τέτοια. Αλλά στις πίσω είμαστε πιο χαλαροί, το βλέπω και σε άλλα σπίτια. Τι ζόρι τραβάνε πια αυτοί που τοποθετούν τα αιρκοντισιον να φαίνεται η δουλειά τους;

Αυτός στο μεταξύ νοίκιασε το σπίτι σε κάποιον άλλον. Δεν χρησιμοποιούσαμε πολύ τα υπνοδωμάτια που βλέπουν προς τα εκεί και δεν είχα πάρει πολυ χαμπάρι όταν έβαζε τη μονάδα, αν και δεν είμαι σίγουρη και τι θα έκανα αν το έπαιρνα χαμπάρι.

Αυτού στου μεταξύ η γυναίκα του δεν δούλευε και είχε χρόνο να μαζεύει τις μπουγάδες. Δεν τις πολυάφηνε να πω την αλήθεια και άφηνε μόνο μεγάλα, όπως σεντόνια και όχι για πολύ. Απλά είχα συνηθίσει να κρατάω τα παντζούρια εντελώς κλειστά γιατί και άνευ μπουγάδας δεν ήταν και ό,τι καλύτερο όλο αυτό με τα πίσω μπαλκόνια. Τόσο καιρό έπρεπε να απλώνω και εγώ και να βλέπουν τα δικά μου ρούχα ξεχασμένα εκεί, λάθος που δεν το έκανα. Απλά κάπου έλεγα δεν θα γίνω η γειτόνισσα που είναι τόσο για πάρτη της και κάνει κάτι άσχημο, αλλά τελικά ξεβολεύτηκα.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12526
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Ρούχα χειμώνα πώς στεγνώνουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 26 Νοέμ 2018, 08:01

Athina__P έγραψε:
25 Νοέμ 2018, 15:55
Είστε ευχαριστημένοι με το πώς διαχειρίζεστε τα ρούχα ειδικά το χειμώνα, αν λείπετε ώρες από το σπίτι; Υπάρχει καμιά ιδέα; Πώς στεγνώνουν όλα αυτά που πρέπει να πλυθούν; Σε μια πρόχειρη αναζήτηση στο ιντερνετ φαίνεται ότι σε άλλες χώρες έχουν δύο συσκευές, για να εξοικονομήσουν χρόνο μάλλον και παίζει πολύ στεγνωτήριο.
Εμείς τα βάζουμε στην απλώστρα μέσα στην κρεβατοκάμαρα, γιατί έχει 18 βαθμούς πολικό ψύχος, και άναψαν τα τζάκια.
Μια ώρα αναμμένο το αρκουδίσιον στο ζεστό, με κλειστή την πόρτα, το κάνει το δωμάτιο φούρνο, κλείνεις το αρκουδισιο, και σε κάνα 5 ωρο είναι κομπλέ.
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Ρούχα χειμώνα πώς στεγνώνουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 26 Νοέμ 2018, 08:14

perseus έγραψε:
25 Νοέμ 2018, 23:55
Naranjita έγραψε:
25 Νοέμ 2018, 21:28
τα διάφορα πατάκια πχ του μπανιου ή της κουζίνας
θα το χαλασεις το πλυντηριο...
Αλήθεια; Γιατί; Είναι βαμβακερά, με πλέξη σαν κουρελού φαντάσου, αλλά όχι κουρελού στα αλήθεια. Βαμβακερά που όταν τα βγάζω είναι αρκετά πιο βαριά από τα υπόλοιπα, είναι η αλήθεια. Το άλλο πλυντήριο που είχαμε κράτησε αρκετά χρόνια με αυτή τη χρήση. Λερώνεται η κουρελού και πλένεται, ανά δίμηνο το πολύ;

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32543
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ρούχα χειμώνα πώς στεγνώνουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 26 Νοέμ 2018, 08:20

Λευκός Λύκος έγραψε:
25 Νοέμ 2018, 15:58
Athina__P έγραψε:
25 Νοέμ 2018, 15:55
Είστε ευχαριστημένοι με το πώς διαχειρίζεστε τα ρούχα ειδικά το χειμώνα, αν λείπετε ώρες από το σπίτι; Υπάρχει καμιά ιδέα; Πώς στεγνώνουν όλα αυτά που πρέπει να πλυθούν; Σε μια πρόχειρη αναζήτηση στο ιντερνετ φαίνεται ότι σε άλλες χώρες έχουν δύο συσκευές, για να εξοικονομήσουν χρόνο μάλλον και παίζει πολύ στεγνωτήριο.
Τα αφήνεις στην απλώστρα στο μπαλκονι και περιμένεις.
Εγώ έχω ενδοδαπέδια και κάθε φορά που μπαίνει πλυντήριο κανουμε αμάν να στεγνώσουν.
κι εγω ενδοδαπεδια εχω, αλλα η γυναικα μια χαρα ευχαριστημενη ειναι με το πως στεγνωνουν, συνηθως βαζει διπλα και τον αφυγραντηρα ομως.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Ρούχα χειμώνα πώς στεγνώνουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 26 Νοέμ 2018, 08:26

enterprise-psi έγραψε:
26 Νοέμ 2018, 08:01
Athina__P έγραψε:
25 Νοέμ 2018, 15:55
Είστε ευχαριστημένοι με το πώς διαχειρίζεστε τα ρούχα ειδικά το χειμώνα, αν λείπετε ώρες από το σπίτι; Υπάρχει καμιά ιδέα; Πώς στεγνώνουν όλα αυτά που πρέπει να πλυθούν; Σε μια πρόχειρη αναζήτηση στο ιντερνετ φαίνεται ότι σε άλλες χώρες έχουν δύο συσκευές, για να εξοικονομήσουν χρόνο μάλλον και παίζει πολύ στεγνωτήριο.
Εμείς τα βάζουμε στην απλώστρα μέσα στην κρεβατοκάμαρα, γιατί έχει 18 βαθμούς πολικό ψύχος, και άναψαν τα τζάκια.
Μια ώρα αναμμένο το αρκουδίσιον στο ζεστό, με κλειστή την πόρτα, το κάνει το δωμάτιο φούρνο, κλείνεις το αρκουδισιο, και σε κάνα 5 ωρο είναι κομπλέ.
Ωραία, ίσως καταφέρω με διάφορα κόλπα και δεν μεταφέρουμε όλες τις μπουγάδες στην αποθήκη, που ήταν το αρχικό σχέδιο. Το "δωμάτιο με τα ρούχα" ίσως μπορεί να γίνει υπνοδωμάτιο. Τώρα μένει να σκεφτώ πώς δεν θα έχω και σιδερώστρα κάπου να περιφέρεται έξω μόνιμα... Ο άντρας μου φοράει πουκάμισα. Αλλά και όλο κάτι άλλο χρειάζεται σιδέρωμα. Μάλλον θα πρέπει να το οργανώσω και αυτό. Αλλά βόλευε να είναι όλα μαζεμένα χυμα και να μην τα βλέπεις γμτ και να λες θα πάω ένα ωραίο ΣΚ και όχι έχω σιδέρωμα...

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Ρούχα χειμώνα πώς στεγνώνουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 26 Νοέμ 2018, 08:39

Προσεξε μην εχουν κανενα αντιολοσθητικο πατο και σου βουλωσει το φιλτρο

Άβαταρ μέλους
Λευκός Λύκος
Δημοσιεύσεις: 3559
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:06
Phorum.gr user: Λευκός Λύκος
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Μακεδονία

Re: Ρούχα χειμώνα πώς στεγνώνουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λευκός Λύκος » 26 Νοέμ 2018, 17:34

Ασέβαστος έγραψε:
26 Νοέμ 2018, 08:20
Λευκός Λύκος έγραψε:
25 Νοέμ 2018, 15:58
Athina__P έγραψε:
25 Νοέμ 2018, 15:55
Είστε ευχαριστημένοι με το πώς διαχειρίζεστε τα ρούχα ειδικά το χειμώνα, αν λείπετε ώρες από το σπίτι; Υπάρχει καμιά ιδέα; Πώς στεγνώνουν όλα αυτά που πρέπει να πλυθούν; Σε μια πρόχειρη αναζήτηση στο ιντερνετ φαίνεται ότι σε άλλες χώρες έχουν δύο συσκευές, για να εξοικονομήσουν χρόνο μάλλον και παίζει πολύ στεγνωτήριο.
Τα αφήνεις στην απλώστρα στο μπαλκονι και περιμένεις.
Εγώ έχω ενδοδαπέδια και κάθε φορά που μπαίνει πλυντήριο κανουμε αμάν να στεγνώσουν.
κι εγω ενδοδαπεδια εχω, αλλα η γυναικα μια χαρα ευχαριστημενη ειναι με το πως στεγνωνουν, συνηθως βαζει διπλα και τον αφυγραντηρα ομως.
Βλέπω να αγοράζω αφυγραντήρα.

Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Re: Ρούχα χειμώνα πώς στεγνώνουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 28 Νοέμ 2018, 16:17

Λευκός Λύκος έγραψε:
25 Νοέμ 2018, 15:58
Athina__P έγραψε:
25 Νοέμ 2018, 15:55
Είστε ευχαριστημένοι με το πώς διαχειρίζεστε τα ρούχα ειδικά το χειμώνα, αν λείπετε ώρες από το σπίτι; Υπάρχει καμιά ιδέα; Πώς στεγνώνουν όλα αυτά που πρέπει να πλυθούν; Σε μια πρόχειρη αναζήτηση στο ιντερνετ φαίνεται ότι σε άλλες χώρες έχουν δύο συσκευές, για να εξοικονομήσουν χρόνο μάλλον και παίζει πολύ στεγνωτήριο.
Τα αφήνεις στην απλώστρα στο μπαλκονι και περιμένεις.
Εγώ έχω ενδοδαπέδια και κάθε φορά που μπαίνει πλυντήριο κανουμε αμάν να στεγνώσουν.
Τι είναι αυτό??
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

Γιάννης

Re: Ρούχα χειμώνα πώς στεγνώνουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 28 Νοέμ 2018, 16:30

Στεγνωτήριο. Ξεχωριστό από το πλυντήριο (καλύτερη απόδοση, μεγαλύτερος κάδος να μπεγλεράνε μέσα τα ρούχα χωρίς να τσακίζονται), και με εξάτμιση να βγάζει τους ατμούς έξω από το σπίτι - δηλαδή όχι συμπυκνωτικό.

Τα καλύτερα έχουν αισθητήρα που σταματάει τη λειτουργία όταν στεγνώσουν τα ρούχα όσο θέμε.

Επίσης ανεκτίμητα τα προγράμματα που βάζεις μέσα τα βαμβακερά πουκάμισα και βγαίνουν χωρίς ζάρες και δεν θέλουν σιδέρωμα.

Άβαταρ μέλους
Φρούραρχος
Δημοσιεύσεις: 1829
Εγγραφή: 06 Σεπ 2018, 19:41
Phorum.gr user: Φρούραρχος Γατάκης

Re: Ρούχα χειμώνα πώς στεγνώνουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φρούραρχος » 28 Νοέμ 2018, 16:32

Athina__P έγραψε:
25 Νοέμ 2018, 15:55
Είστε ευχαριστημένοι με το πώς διαχειρίζεστε τα ρούχα ειδικά το χειμώνα, αν λείπετε ώρες από το σπίτι; Υπάρχει καμιά ιδέα; Πώς στεγνώνουν όλα αυτά που πρέπει να πλυθούν; Σε μια πρόχειρη αναζήτηση στο ιντερνετ φαίνεται ότι σε άλλες χώρες έχουν δύο συσκευές, για να εξοικονομήσουν χρόνο μάλλον και παίζει πολύ στεγνωτήριο.
Πάρε αφυγραντήρα. Να ζητήσεις από αυτούς που στεγνώνουν και ρούχα. 2 σε 1.

Άβαταρ μέλους
Λευκός Λύκος
Δημοσιεύσεις: 3559
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:06
Phorum.gr user: Λευκός Λύκος
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Μακεδονία

Re: Ρούχα χειμώνα πώς στεγνώνουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λευκός Λύκος » 28 Νοέμ 2018, 22:09

Cloud87 έγραψε:
28 Νοέμ 2018, 16:17
Λευκός Λύκος έγραψε:
25 Νοέμ 2018, 15:58
Athina__P έγραψε:
25 Νοέμ 2018, 15:55
Είστε ευχαριστημένοι με το πώς διαχειρίζεστε τα ρούχα ειδικά το χειμώνα, αν λείπετε ώρες από το σπίτι; Υπάρχει καμιά ιδέα; Πώς στεγνώνουν όλα αυτά που πρέπει να πλυθούν; Σε μια πρόχειρη αναζήτηση στο ιντερνετ φαίνεται ότι σε άλλες χώρες έχουν δύο συσκευές, για να εξοικονομήσουν χρόνο μάλλον και παίζει πολύ στεγνωτήριο.
Τα αφήνεις στην απλώστρα στο μπαλκονι και περιμένεις.
Εγώ έχω ενδοδαπέδια και κάθε φορά που μπαίνει πλυντήριο κανουμε αμάν να στεγνώσουν.
Τι είναι αυτό??
Ενδοδαπέδια θέρμανση.είναι σαν σαλίγκαρος και καταλαμβάνει σχεδόν όλο το σπίτι.πλαστική σωλήνα σαν τουμπόραμα νομίζω,και μπαίνει κάτω από τα πλακάκια και έχεις ομοιόμορφη θέρμανση.Και δεν έχεις και καλοριφερ.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69628
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ρούχα χειμώνα πώς στεγνώνουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Δεκ 2018, 16:09

Athina__P έγραψε:
26 Νοέμ 2018, 08:26

Ωραία, ίσως καταφέρω με διάφορα κόλπα και δεν μεταφέρουμε όλες τις μπουγάδες στην αποθήκη, που ήταν το αρχικό σχέδιο. Το "δωμάτιο με τα ρούχα" ίσως μπορεί να γίνει υπνοδωμάτιο. Τώρα μένει να σκεφτώ πώς δεν θα έχω και σιδερώστρα κάπου να περιφέρεται έξω μόνιμα... Ο άντρας μου φοράει πουκάμισα. Αλλά και όλο κάτι άλλο χρειάζεται σιδέρωμα. Μάλλον θα πρέπει να το οργανώσω και αυτό. Αλλά βόλευε να είναι όλα μαζεμένα χυμα και να μην τα βλέπεις γμτ και να λες θα πάω ένα ωραίο ΣΚ και όχι έχω σιδέρωμα...
Εμένα, δεν μ' αρέσει να βλέπω απλώστρες μέσα στο σπίτι. Κι επειδή όπως σου έγραψα δεν έχω στεγνωτήριο, χρησιμοποιώ στο πίσω μπαλκόνι τόσο τα σκοινιά όσο και την απλώστρα. Αν έχεις κατεβασμένη την τέντα, μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις και τα δύο ταυτόχρονα (εκτός από περιπτώσεις κατακλυσμού). Στεγνώνουν στο 1/3 του χρόνου σε σχέση με τα εσωτερικά απλώματα, ειδικώς αν είναι σεντόνια και πετσέτες. Αναφορικά με το σιδέρωμα, έχω κάνει μια σχετική αξιοποίηση του χώρου στην κρεββατοκάμαρα (που έχει πόρτα στο πίσω μπαλκόνι) ώστε να μπορώ να σιδερώσω κάτι εξτρά (πχ ένα πουκάμισο ή κάτι που χρειάζομαι άμεσα) και να μην είναι όλα στη μέση. Για τα ρούχα που έχουν στεγνώσει, όπως σου έχω γράψει, έχω αφήσει κενό χώρο σε μια ντουλάπα. Στην περίπτωση που αυτό είναι αδύνατο, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα διακοσμητικό μπαούλο. Διπλώνεις τα πλυμένα και τα κάνεις ένα ρολό, τυλίγοντας τα στο μεγαλύτερο ρούχο και τα βάζεις στη ντουλάπα ή το μπαούλο. Έτσι είναι χωρισμένα και σε ομάδες (σκούρα-ανοιχτά) και είναι πιο εύκολα στην επιλογή. Τις κάλτσες (έχεις παιδιά και ξέρω τι σημαίνει) τις απλώνω μαζί σε ζευγάρια και τις διπλώνω κατ' ευθείαν αν στεγνώσουν ή τις βάζω σε ένα διακοσμητικό κουτί και τις χωρίζω όταν έχω χρόνο. Τη σιδερώστρα την έχω στην κρεββατοκάμαρα κλειστή. Μπορείς να τη βάλεις σε κάποιο σημείο που βολεύει (πίσω από κάποιο σύνθετο, πίσω από την κουρτίνα αν είναι αδιαφανής, μέσα στην ντουλάπα μαζί με το σίδερο κλπ). Αν δεν έχεις κάτι αντίστοιχο ή δεν χωράει στη ντουλάπα, βάλε το κι αυτό σε ένα κουτί. Οπότε, όταν θέλεις να σιδερώσεις κάτι βιαστικό, τα έχεις όλα σε απόσταση άμεσης χρήσης και μπορείς να τα βάλεις κατ' ευθείαν στις κρεμάστρες τους. Αν θέλεις να αφιερώσεις περισσότερη ώρα στο σιδέρωμα, τα μεταφέρεις στο καθιστικό.
Δεν ξέρω το χώρο σου, για να σου πω περισσότερα αλλά μ' αυτόν τον τρόπο, είναι όλα πιο τακτοποιημένα και δεν λειτουργούν ως ψυχολογικός εκβιασμός. Αν δεν τα βλέπεις, δεν υπάρχουν και μπορείς να κάνεις ό,τι άλλο θες. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Belladonna
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 10:44
Phorum.gr user: Belladonna

Re: Ρούχα χειμώνα πώς στεγνώνουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belladonna » 31 Ιαν 2019, 11:15

Ελάχιστες φορές είναι ο καιρός τόσο χάλια που έχω ρούχα που δεν προλαβαίνουν να στεγνώσουν.
Σε αυτές τις περιπτώσεις χρησιμοποιώ το στεγνωτήριο και τότε πραγματικά φαίνεται σωτήριο.

Το χρησιμοποιώ λιγότερες από 20 φορές το χρόνο, όταν πραγματικά το χρειάζομαι.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ρούχα χειμώνα πώς στεγνώνουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 31 Ιαν 2019, 11:16

Belladonna_ έγραψε:
31 Ιαν 2019, 11:15
Ελάχιστες φορές είναι ο καιρός τόσο χάλια που έχω ρούχα που δεν προλαβαίνουν να στεγνώσουν.
Σε αυτές τις περιπτώσεις χρησιμοποιώ το στεγνωτήριο και τότε πραγματικά φαίνεται σωτήριο.

Το χρησιμοποιώ λιγότερες από 20 φορές το χρόνο, όταν πραγματικά το χρειάζομαι.

:o
Καλώς ήρθες!!!!!
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών