Ρούχα χειμώνα πώς στεγνώνουν;

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Ρούχα χειμώνα πώς στεγνώνουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 25 Νοέμ 2018, 15:55

Είστε ευχαριστημένοι με το πώς διαχειρίζεστε τα ρούχα ειδικά το χειμώνα, αν λείπετε ώρες από το σπίτι; Υπάρχει καμιά ιδέα; Πώς στεγνώνουν όλα αυτά που πρέπει να πλυθούν; Σε μια πρόχειρη αναζήτηση στο ιντερνετ φαίνεται ότι σε άλλες χώρες έχουν δύο συσκευές, για να εξοικονομήσουν χρόνο μάλλον και παίζει πολύ στεγνωτήριο.

Άβαταρ μέλους
Λευκός Λύκος
Δημοσιεύσεις: 3565
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:06
Phorum.gr user: Λευκός Λύκος
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Μακεδονία

Re: Ρούχα χειμώνα πώς στεγνώνουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λευκός Λύκος » 25 Νοέμ 2018, 15:58

Athina__P έγραψε:
25 Νοέμ 2018, 15:55
Είστε ευχαριστημένοι με το πώς διαχειρίζεστε τα ρούχα ειδικά το χειμώνα, αν λείπετε ώρες από το σπίτι; Υπάρχει καμιά ιδέα; Πώς στεγνώνουν όλα αυτά που πρέπει να πλυθούν; Σε μια πρόχειρη αναζήτηση στο ιντερνετ φαίνεται ότι σε άλλες χώρες έχουν δύο συσκευές, για να εξοικονομήσουν χρόνο μάλλον και παίζει πολύ στεγνωτήριο.
Τα αφήνεις στην απλώστρα στο μπαλκονι και περιμένεις.
Εγώ έχω ενδοδαπέδια και κάθε φορά που μπαίνει πλυντήριο κανουμε αμάν να στεγνώσουν.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Ρούχα χειμώνα πώς στεγνώνουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 25 Νοέμ 2018, 16:06

Έχουμε μικρά μπαλκονάκια και έχω την εντύπωση ότι λόγω υγρασίας τα ρούχα δεν θα στεγνώσουν ποτέ έτσι και αλλιώς στην περιοχή γιατί θα τα προλάβει το βράδυ, θα γεμίσουν υγρασία και πάλι από την αρχή. Κάτι παπούτσια που ξέχασα έξω αυτό έπαθαν. Σε εσάς στεγνώνουν ε;

Μέχρι τώρα έχουμε ένα δωμάτιο για όλα αυτά και έχει και την επιπλέον δυνατότητα ότι μπορείς μέσα του να αφήσεις άπλυτα για αρκετό καιρό, γενικά μας διευκόλυνε να έχουμε κάτι τέτοιο, καθώς και για να μην ξαναμοιράζουμε τα πλυμένα σε άλλα δωμάτια, αλλά χρειαζόμαστε τώρα αυτό το δωμάτιο για κάτι άλλο.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7406
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Ρούχα χειμώνα πώς στεγνώνουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 25 Νοέμ 2018, 16:08

Πλυντήριο στεγνωτήριο είναι οι καλύτερη λύση. Μεγάλη υπόθεση να βάζεις τα ρούχα για πλύσιμο και μετά από 2-3 ώρες να βγαίνουν στεγνά.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Ρούχα χειμώνα πώς στεγνώνουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 25 Νοέμ 2018, 16:11

Τα βάζεις σε ένα δωμάτιο που έχεις Α/C και το βάζεις στην αφύγρανση.
the end

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Ρούχα χειμώνα πώς στεγνώνουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 25 Νοέμ 2018, 16:11

Έχουμε πλυντήριο στεγνωτήριο, αλλά δεν το έχω βολευτεί... Πρέπει όταν περίπου τελειώσει να ασχοληθείς να διπλώσεις; Τι κάνεις και πότε το κάνεις; Για κάποιο λόγο που δεν έχω εντοπίσει προτιμώ να βάζω τα βρεμένα στις απλώστρες, να τα ξεχνάω εκεί και να σιδερώνω ή να τακτοποιώ όποτε με βολεύει...

Άβαταρ μέλους
Απολλόδωρος Βρυξελλιώτης
Δημοσιεύσεις: 918
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 18:20
Phorum.gr user: Stavros ΚΟΣΜΆ Πετρης
Τοποθεσία: σ' αυτή τη χώρα που ζεις / όλοι βρίζουν την τάξη

Re: Ρούχα χειμώνα πώς στεγνώνουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Απολλόδωρος Βρυξελλιώτης » 25 Νοέμ 2018, 16:13

το σημαντικοτερο ειναι να τα βλεπει ηλιος, ακομα και ο ψυχρος βορειοευρωπαϊκός χειμωνιάτικος.

και να αερίζεται το δωμάτιο ανά τακτά διαστήματα, ακόμα και αν έχει κρύο.

Άβαταρ μέλους
Λευκός Λύκος
Δημοσιεύσεις: 3565
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:06
Phorum.gr user: Λευκός Λύκος
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Μακεδονία

Re: Ρούχα χειμώνα πώς στεγνώνουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λευκός Λύκος » 25 Νοέμ 2018, 16:14

Athina__P έγραψε:
25 Νοέμ 2018, 16:06
Έχουμε μικρά μπαλκονάκια και έχω την εντύπωση ότι λόγω υγρασίας τα ρούχα δεν θα στεγνώσουν ποτέ έτσι και αλλιώς στην περιοχή γιατί θα τα προλάβει το βράδυ, θα γεμίσουν υγρασία και πάλι από την αρχή. Κάτι παπούτσια που ξέχασα έξω αυτό έπαθαν. Σε εσάς στεγνώνουν ε;

Μέχρι τώρα έχουμε ένα δωμάτιο για όλα αυτά και έχει και την επιπλέον δυνατότητα ότι μπορείς μέσα του να αφήσεις άπλυτα για αρκετό καιρό, γενικά μας διευκόλυνε να έχουμε κάτι τέτοιο, καθώς και για να μην ξαναμοιράζουμε τα πλυμένα σε άλλα δωμάτια, αλλά χρειαζόμαστε τώρα αυτό το δωμάτιο για κάτι άλλο.
Στεγνώνουν μετά από 2 μέρες αν υπαρχει κρύο και συννεφιά.
Πέρσυ αλλάξαμε πλυντήριο και το μεγάλο λάθος που έκανα ήταν να μην πάρω πλυντήριο στεγνωτήριο.

Άβαταρ μέλους
exiledd
Δημοσιεύσεις: 496
Εγγραφή: 19 Ιουν 2018, 00:13
Phorum.gr user: exiledd

Re: Ρούχα χειμώνα πώς στεγνώνουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από exiledd » 25 Νοέμ 2018, 16:14

Τα κρεμάς όσο πιο ψηλά μπορείς.
Εγώ μέσα σε ένα βράδυ (από τις 11 μέχρι το πρωί),κατάφερα να στεγνώσω έτσι πλεκτή ζακέτα.
Κατά τις 5 που σηκώθηκα για τουαλέτα και την άγγιξα ,στο ξύλο της κουρτίνας όπου την είχα,είχε στεγνώσει ήδη στα χαμηλά σημεία της.
Αυτό συμβαίνει γιατί καθώς ο αέρας θερμαίνεται ανεβαίνει προς τα επάνω,γι'αυτό όταν τα ρούχα παραμένουν χαμηλά στην απλώστρα,αργούν να στεγνώσουν...
Όσο ψηλότερα μπορείς λοιπόν,και αν έχεις,κανένα αερόθερμο,βαλ'το από κάτω.
Ενισχύει δραματικά το αποτέλεσμα...
Ή αφυγραντήρα αν έχεις θέμα με υγρασία

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Ρούχα χειμώνα πώς στεγνώνουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 25 Νοέμ 2018, 16:16

Ε, ναι, αυτό το δωμάτιο αερίζεται, εννοείται. Και το καλοκαίρι απλώνουμε κατά καιρούς έξω και λιάζουμε διάφορα. Πιστεύω και το σίδερο απολυμαίνει, τα περισσότερα ρούχα είναι βαμβακερά και σιδερώνονται. Αλλά ψάχνω και άλλες ιδεές.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Ρούχα χειμώνα πώς στεγνώνουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 25 Νοέμ 2018, 16:21

Α, υπάρχουν καινούργια πλυντήρια στεγνωτήρια που έχουν γρήγορο πρόγραμμα για λίγα ρούχα και αυτό λύνει θέματα να μην είναι πλυμένα αγαπημένα - ευκολοφόρετα ρούχα. Βλέπεις τι ξέχασες να πλύνεις, το ρίχνεις στο κάδο και μέχρι να τελειώσεις το ντουζάκι είναι έτοιμο. Αλλά κάααααπου υπάρχουν ίχνη υγρασίας, δεν ξέρω, δύο μάρκες έχουμε αλλάξει μέχρι τώρα και δεν βγαίνουν εντελως εντελώς στεγνά τα ρούχα, κάπου φοβάμαι τις επιπτώσεις της υγρασίας αν μαζέψω έτσι τα ρούχα για τις ντουλάπες και καταλήγω να τα στεγνώνω τα περισσότερα απλωμένα...

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Ρούχα χειμώνα πώς στεγνώνουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 25 Νοέμ 2018, 16:24

Είπατε αρκετές καλές ιδέες, αφυγραντήρας, κρέμασμα ψηλά. Αναρωτιέμαι αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το πλυντήριο στεγνωτήριο με καλύτερο τρόπο ή κάτι δεν έχω καταλάβει καλά. Ή πώς προγραμματίζεις όλα τα πλυντήρια μέσα στην εβδομάδα έτσι ώστε να μην ασχολείσαι πολύ με πλυντήριο.

Άβαταρ μέλους
exiledd
Δημοσιεύσεις: 496
Εγγραφή: 19 Ιουν 2018, 00:13
Phorum.gr user: exiledd

Re: Ρούχα χειμώνα πώς στεγνώνουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από exiledd » 25 Νοέμ 2018, 16:25

Μιλάω για εσωτερικό χώρο πάντα...

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ρούχα χειμώνα πώς στεγνώνουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 25 Νοέμ 2018, 16:29

Στεγνωτήριο, τεράστια εφεύρεση :romance-hearteyes: δεν έχω αλλά είναι από τις συσκευές που θα ήθελα να έχω.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ρούχα χειμώνα πώς στεγνώνουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 25 Νοέμ 2018, 16:37

΄
Ακουμπάς γύρω στα 150 ευρά και παίρνεις αφυγραντήρα.
Εκτός από το γρήγορο στέγνωμα της μπουγάδας, χρησιμοποιείται τον χειμώνα για μείωση της υγρασίας.
ΕΠΙΒΆΛΛΕΤΑΙ αφυγραντήρας με ζεόλιθο που αποδίδει καλύτερα τον χειμώνα, ενώ ο ίδιος με κομπρεσέρ αποδίδει το καλοκαίρι.
Όμως την ίδια δουλειά το καλοκαίρι κάνει και το αιρκοντίσιον.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών