Πού βρίσκω χτίστες;

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
Άβαταρ μέλους
Belladonna
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 10:44
Phorum.gr user: Belladonna

Re: Πού βρίσκω χτίστες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belladonna » 13 Φεβ 2019, 13:57

ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Φεβ 2019, 13:45
Belladonna έγραψε:
13 Φεβ 2019, 13:29
Ας πούμε ότι θέλει κάποιος να κάνει ανακαίνιση στο σπίτι στο χωριό και δεν έχει σχέση με ντόπιους κτλ γιατί πήγαινε ως παιδί μόνο τα καλοκαίρια για μπάνια και χαβαλέ, αλλά τώρα θέλει να κάνει μια ανακατασκευή.

Πού βρίσκει χτίστες/σοβατζίδες/πλακατζίδες κτλ;
Υπάρχει κάποιο "σωματείο", κάτι ξερω γω, που μπορεί να βρει καποιος τεχνίτες για ένα μέρος;
Απ' ό,τι ξέρω, σε πολλές περιοχές υπάρχουν "κλίκες" και για να μην δημιουργηθούν προβλήματα, πρέπει να χρησιμοποιούνται οι τοπικοί μάστορες, ανεξαρτήτως αν είναι Έλληνες ή ξένοι.

Δεν ξέρω αν είναι γενικευμένη η συγκεκριμένη κατάσταση αλλά σίγουρα ισχύει.
Εννοείς οργανωμένες κλίκες ή άτυπες;

Ορέστης 35

Re: Πού βρίσκω χτίστες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 13 Φεβ 2019, 14:00

Να πας σε αθηναικη εταιρεια και να μη δωσεις ουτε δραχμη στους ντοπιους. Οι πιο εντιμοι εργατες ειναι οι Πολωνοι.

Άβαταρ μέλους
Belladonna
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 10:44
Phorum.gr user: Belladonna

Re: Πού βρίσκω χτίστες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belladonna » 13 Φεβ 2019, 14:00

stergiosbik έγραψε:
13 Φεβ 2019, 13:48

Γιατι να σου βγει ο κουκος αηδονι;
Σιγουρα θα εχεις καποιο συγκεκριμενο μπατζετ που μπορεις να διαθεσεις.
Ρωτα τους και δες αν ειναι μεσα στα πλαισια που σε παιρνει.
Θα αποκτησεις και μια συνολικη εικονα στο ποσο περιπου θα κυμανθει ολη η ανακαινιση.
Αν μαλιστα δεν μπορεις να βρισκεσαι συχνα πυκνα κοντα στα μαστορια για να βλεπεις τι κανουν,η λυση του μηχανικου ειναι προτιμοτερη.
Αλλιως βαλε τα εισιτηρια και φερε τον Chill απο Αυστραλια. :003:
Θα πρέπει να συνυπολογίσω και την αμοιβή του μηχανικού φυσικά.
Επιπλέον, θέλω να κάνω τις εργασίες με το δικό μου χρόνο (λόγω budget).
Δηλαδή φέτος το χτίσιμο, του χρόνου το σοβάτισμα κτλ
Ο μηχανικός θα πρέπει να αναλάβει όλη τη δουλειά πακέτο.

Άβαταρ μέλους
Belladonna
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 10:44
Phorum.gr user: Belladonna

Re: Πού βρίσκω χτίστες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belladonna » 13 Φεβ 2019, 14:04

Ορέστης 35 έγραψε:
13 Φεβ 2019, 14:00
Να πας σε αθηναικη εταιρεια και να μη δωσεις ουτε δραχμη στους ντοπιους. Οι πιο εντιμοι εργατες ειναι οι Πολωνοι.
Και αυτό το σκέφτηκα, μη νομίζεις.

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Πού βρίσκω χτίστες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 13 Φεβ 2019, 14:10

Belladonna έγραψε:
13 Φεβ 2019, 13:29
Ας πούμε ότι θέλει κάποιος να κάνει ανακαίνιση στο σπίτι στο χωριό και δεν έχει σχέση με ντόπιους κτλ γιατί πήγαινε ως παιδί μόνο τα καλοκαίρια για μπάνια και χαβαλέ, αλλά τώρα θέλει να κάνει μια ανακατασκευή.

Πού βρίσκει χτίστες/σοβατζίδες/πλακατζίδες κτλ;
Υπάρχει κάποιο "σωματείο", κάτι ξερω γω, που μπορεί να βρει καποιος τεχνίτες για ένα μέρος;
Εκεί που βρήκα κι εγώ τεχνίτη για την σκεπή. Πας σε μία μάντρα υλικών και ρωτάς αν ξέρουν κανένα μάστορα. Επειδή ψωνίζουν από εκέι διάφοροι, είμαι σίγουρος ότι θα σιυ συστήσουν κάποιον. Το θέμα είναι να είναι καλός.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16949
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Πού βρίσκω χτίστες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 13 Φεβ 2019, 14:10

Belladonna έγραψε:
13 Φεβ 2019, 14:00
stergiosbik έγραψε:
13 Φεβ 2019, 13:48

Γιατι να σου βγει ο κουκος αηδονι;
Σιγουρα θα εχεις καποιο συγκεκριμενο μπατζετ που μπορεις να διαθεσεις.
Ρωτα τους και δες αν ειναι μεσα στα πλαισια που σε παιρνει.
Θα αποκτησεις και μια συνολικη εικονα στο ποσο περιπου θα κυμανθει ολη η ανακαινιση.
Αν μαλιστα δεν μπορεις να βρισκεσαι συχνα πυκνα κοντα στα μαστορια για να βλεπεις τι κανουν,η λυση του μηχανικου ειναι προτιμοτερη.
Αλλιως βαλε τα εισιτηρια και φερε τον Chill απο Αυστραλια. :003:
Θα πρέπει να συνυπολογίσω και την αμοιβή του μηχανικού φυσικά.
Η οποια,λογω της οικονομιας που μπορει να σου κανει απο την σωστη επιλογη υλικων,μαστορων και καλυτερων τιμων που μπορει να πετυχει κατα την αγορα τους και συνεργασια μαζι τους,μπορει να μην σου φανει καθολου στο τελικο κοστος.
Επιπλέον, θέλω να κάνω τις εργασίες με το δικό μου χρόνο (λόγω budget).
Δηλαδή φέτος το χτίσιμο, του χρόνου το σοβάτισμα κτλ
Ο μηχανικός θα πρέπει να αναλάβει όλη τη δουλειά πακέτο.
Αυτο δεν το 'ξερα.Αρα η λυση ειναι μονοδρομος.Θα βρεις μονη σου τα μαστορια.Φροντισε ομως να ξεκαθαρισεις εξ'αρχης μαζι τους το θεμα της αμοιβης.
Θα παιρνεις τιμες με βαση τ.μ.,τρεχοντα μετρα,κυβικο κλπ.
Μην κανεις καμμια βλακεια και συμφωνησεις να πληρωσεις καμμια δουλεια με το μεροκαμματο.Με γεια που την εφαγες.

Άβαταρ μέλους
Belladonna
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 10:44
Phorum.gr user: Belladonna

Re: Πού βρίσκω χτίστες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belladonna » 13 Φεβ 2019, 14:13

brb και tyt έγραψε:
13 Φεβ 2019, 14:10
Belladonna έγραψε:
13 Φεβ 2019, 13:29
Ας πούμε ότι θέλει κάποιος να κάνει ανακαίνιση στο σπίτι στο χωριό και δεν έχει σχέση με ντόπιους κτλ γιατί πήγαινε ως παιδί μόνο τα καλοκαίρια για μπάνια και χαβαλέ, αλλά τώρα θέλει να κάνει μια ανακατασκευή.

Πού βρίσκει χτίστες/σοβατζίδες/πλακατζίδες κτλ;
Υπάρχει κάποιο "σωματείο", κάτι ξερω γω, που μπορεί να βρει καποιος τεχνίτες για ένα μέρος;
Εκεί που βρήκα κι εγώ τεχνίτη για την σκεπή. Πας σε μία μάντρα υλικών και ρωτάς αν ξέρουν κανένα μάστορα. Επειδή ψωνίζουν από εκέι διάφοροι, είμαι σίγουρος ότι θα σιυ συστήσουν κάποιον. Το θέμα είναι να είναι καλός.
Καλή ιδέα.

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Πού βρίσκω χτίστες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 13 Φεβ 2019, 14:16

Belladonna έγραψε:
13 Φεβ 2019, 14:13
brb και tyt έγραψε:
13 Φεβ 2019, 14:10
Belladonna έγραψε:
13 Φεβ 2019, 13:29
Ας πούμε ότι θέλει κάποιος να κάνει ανακαίνιση στο σπίτι στο χωριό και δεν έχει σχέση με ντόπιους κτλ γιατί πήγαινε ως παιδί μόνο τα καλοκαίρια για μπάνια και χαβαλέ, αλλά τώρα θέλει να κάνει μια ανακατασκευή.

Πού βρίσκει χτίστες/σοβατζίδες/πλακατζίδες κτλ;
Υπάρχει κάποιο "σωματείο", κάτι ξερω γω, που μπορεί να βρει καποιος τεχνίτες για ένα μέρος;
Εκεί που βρήκα κι εγώ τεχνίτη για την σκεπή. Πας σε μία μάντρα υλικών και ρωτάς αν ξέρουν κανένα μάστορα. Επειδή ψωνίζουν από εκέι διάφοροι, είμαι σίγουρος ότι θα σιυ συστήσουν κάποιον. Το θέμα είναι να είναι καλός.
Καλή ιδέα.
Μόνον καλή; Εγώ έτσι βρήκα τεχνίτη για σκεπή. Πήγα σε μία μάντρα και ζήτησα Έλληνα αλλά είχε πολλή δουλειά και δεν μπορούσε να έρθει. Πήγα σε μια άλλη και μου σύστησε έναν Αλβανό. Δούλευε μαζί με την γυναίκα του κι έναν εργάτη. Μου έκανε πολλή καλή δουλειά και σχετικά καλή τιμή. Για κάποιον λόγο μας συμπάθησαν πολύ κι έγιναν φιλαράκια και αυτός και η γυναίκα του.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30542
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Πού βρίσκω χτίστες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 13 Φεβ 2019, 14:17

Ορέστης 35 έγραψε:
13 Φεβ 2019, 14:00
Να πας σε αθηναικη εταιρεια και να μη δωσεις ουτε δραχμη στους ντοπιους. Οι πιο εντιμοι εργατες ειναι οι Πολωνοι.
απο πότε έχεις να δεις πολωνό ρoμπότνικ? τωρα οι ελ πηγαινουν να δουλεψουν στην πολωνία
Belladonna έγραψε:
13 Φεβ 2019, 13:57
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Φεβ 2019, 13:45
Απ' ό,τι ξέρω, σε πολλές περιοχές υπάρχουν "κλίκες" και για να μην δημιουργηθούν προβλήματα, πρέπει να χρησιμοποιούνται οι τοπικοί μάστορες, ανεξαρτήτως αν είναι Έλληνες ή ξένοι.

Δεν ξέρω αν είναι γενικευμένη η συγκεκριμένη κατάσταση αλλά σίγουρα ισχύει.
Εννοείς οργανωμένες κλίκες ή άτυπες;
εννοεί όλο αυτό το πλέγμα σχέσεων και τις δυναμικές που εσυ δεν ξέρεις ούτε είσαι μέρος τους και άθελα σου θα μπλεχτείς ακόμα και ζητώντας πληροφορίες.
Για να σε αγχώσω λιγο περισσότερο σκέψου πως θα λένε
η beladonna η κορη του ταδε και της ταδε που ερχόταν τα καλοκαιρια και έχει πολύ καιρό να φανεί και τι κανει στη ζωή της αα....και τι θέλει τωρα, α... να φτιάξει το σπίτι α... και πόσα λεφτά έχει και ποιόν να της στείλουμε από τους δικούς μας που ψωνίζουν απο εμάς και πόσα να της ζητήσει κ.λ.π. κ.λ.π.
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25889
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Πού βρίσκω χτίστες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 13 Φεβ 2019, 14:19

Belladonna έγραψε:
13 Φεβ 2019, 14:13
brb και tyt έγραψε:
13 Φεβ 2019, 14:10
Belladonna έγραψε:
13 Φεβ 2019, 13:29
Ας πούμε ότι θέλει κάποιος να κάνει ανακαίνιση στο σπίτι στο χωριό και δεν έχει σχέση με ντόπιους κτλ γιατί πήγαινε ως παιδί μόνο τα καλοκαίρια για μπάνια και χαβαλέ, αλλά τώρα θέλει να κάνει μια ανακατασκευή.

Πού βρίσκει χτίστες/σοβατζίδες/πλακατζίδες κτλ;
Υπάρχει κάποιο "σωματείο", κάτι ξερω γω, που μπορεί να βρει καποιος τεχνίτες για ένα μέρος;
Εκεί που βρήκα κι εγώ τεχνίτη για την σκεπή. Πας σε μία μάντρα υλικών και ρωτάς αν ξέρουν κανένα μάστορα. Επειδή ψωνίζουν από εκέι διάφοροι, είμαι σίγουρος ότι θα σιυ συστήσουν κάποιον. Το θέμα είναι να είναι καλός.
Καλή ιδέα.
Φοβερη...
Συνηθως θα σου προτεινουν κάποιον απο την ευρυτερη οικογενεια τους αν ασχολειται - καποιον που τους χρωσταει απο τα υλικα που τους προμηθευσε ωστε να πληρωθουν κλπ
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32532
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Πού βρίσκω χτίστες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 13 Φεβ 2019, 14:19

επισης, ποτε μην δωσεις δουλεια κομπλε μαζι με τα υλικα. σιγουρα θα σε φανε λαχανο. σου φτιαχνουν μια λιστα με το τι χρειαζονται, και πας και τα παιρνεις μονμη σου, αφου πρωτα κανεις και ενα ιντερνετοψαξιμο για τα ακριβοτερα τουλαχιστον, να ξερεις που παιζουν οι τιμες.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Πού βρίσκω χτίστες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 13 Φεβ 2019, 14:25

Αγις έγραψε:
13 Φεβ 2019, 14:19
Φοβερη...
Συνηθως θα σου προτεινουν κάποιον απο την ευρυτερη οικογενεια τους αν ασχολειται - καποιον που τους χρωσταει απο τα υλικα που τους προμηθευσε ωστε να πληρωθουν κλπ
Δεν ξέρω αν είναι συγγενής τους ή όχι (στην δικιά μου περίπτωση δεν ήταν) αλλά όλες οι μάντρες θέλουν τεχνίτες για έναν απλό λόγο. Αν ο πελάτης δεν βρει τεχνίτη δεν θα κάνει την δουλειά και δεν θα αγοράσει υλικά. Συνήθως οι μαντράδες συστήνουν καλούς τεχνίτες για να τους προτιμούν και ενδεχόμενοι καινούργιοι πελάτες.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25889
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Πού βρίσκω χτίστες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 13 Φεβ 2019, 14:27

brb και tyt έγραψε:
13 Φεβ 2019, 14:25
Αγις έγραψε:
13 Φεβ 2019, 14:19
Φοβερη...
Συνηθως θα σου προτεινουν κάποιον απο την ευρυτερη οικογενεια τους αν ασχολειται - καποιον που τους χρωσταει απο τα υλικα που τους προμηθευσε ωστε να πληρωθουν κλπ
Δεν ξέρω αν είναι συγγενής τους ή όχι (στην δικιά μου περίπτωση δεν ήταν) αλλά όλες οι μάντρες θέλουν τεχνίτες για έναν απλό λόγο. Αν ο πελάτης δεν βρει τεχνίτη δεν θα κάνει την δουλειά και δεν θα αγοράσει υλικά. Συνήθως οι μαντράδες συστήνουν καλούς τεχνίτες για να τους προτιμούν και ενδεχόμενοι καινούργιοι πελάτες.
Απο τις εμπΥριες μου το καλος τεχνιτης ειναι το τελευταιο που σκεπτονται οταν προτεινουν καποιον
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Πού βρίσκω χτίστες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 13 Φεβ 2019, 14:33

Αγις έγραψε:
13 Φεβ 2019, 14:27
Απο τις εμπΥριες μου το καλος τεχνιτης ειναι το τελευταιο που σκεπτονται οταν προτεινουν καποιον
Σε πιστεύω. Πάντως με το παιδί από την Αλβανία έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Ήταν δουλειά που δεν μπορούσαμε να κάνουμε εμείς. Γενικά, από το 1992 είναι ζήτημα αν απασχόλησα Αλβανούς πάνω από 5-6 φορές για οποιαδήποτε δουλειά κάναμε.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69596
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πού βρίσκω χτίστες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Φεβ 2019, 14:44

Belladonna έγραψε:
13 Φεβ 2019, 13:57
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Φεβ 2019, 13:45
Belladonna έγραψε:
13 Φεβ 2019, 13:29
Ας πούμε ότι θέλει κάποιος να κάνει ανακαίνιση στο σπίτι στο χωριό και δεν έχει σχέση με ντόπιους κτλ γιατί πήγαινε ως παιδί μόνο τα καλοκαίρια για μπάνια και χαβαλέ, αλλά τώρα θέλει να κάνει μια ανακατασκευή.

Πού βρίσκει χτίστες/σοβατζίδες/πλακατζίδες κτλ;
Υπάρχει κάποιο "σωματείο", κάτι ξερω γω, που μπορεί να βρει καποιος τεχνίτες για ένα μέρος;
Απ' ό,τι ξέρω, σε πολλές περιοχές υπάρχουν "κλίκες" και για να μην δημιουργηθούν προβλήματα, πρέπει να χρησιμοποιούνται οι τοπικοί μάστορες, ανεξαρτήτως αν είναι Έλληνες ή ξένοι.

Δεν ξέρω αν είναι γενικευμένη η συγκεκριμένη κατάσταση αλλά σίγουρα ισχύει.
Εννοείς οργανωμένες κλίκες ή άτυπες;
Εννοώ τις συνεργασίες που υπάρχουν παντού μεταξύ μηχανικών, τεχνιτών και προμηθευτών και φυσικά τα στανταράκια τιμών που παίζουν σε μικρές (ελέγξιμες) περιφέρειες. Οπότε, καλό θα είναι να κάνεις πρώτα μια έρευνα αγοράς τόσο για τα υλικά όσο και για τις εργασίες, ώστε να ξέρεις σε τι πεδίο θα κινηθείς. Και μη διανοηθείς να λείπεις το διάστημα που θα γίνει το οτιδήποτε, αν δεν υπάρχει πρόσωπο απολύτου εμπιστοσύνης που να ξέρει τι ακριβώς πρέπει να γίνει και να παρακολουθεί την εξέλιξη.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών