SCAT-A

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
Lasal
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Φεβ 2024, 01:38
Phorum.gr user: Lasal

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lasal » 21 Φεβ 2024, 17:31

πατούρα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23709
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 21 Φεβ 2024, 17:36

ναι μια χαρά, δες το σχόλιο απο πανω αν θες, δεν εννοω οτι δεν καταλαβαινω πως θα γινει η πατουρα ακριβως, πιο δυσκολο ειναι να διαλεξουμε εναν απο τους 10αδες τροπους, εννοω πως θα γινει να ειναι σταθερή, και να μην γινεται να κανει ζημια στο μηχανικό επιπεδο.

Ισως απλα θελει στο τελος την κινησης να λειπει το δόντι βεβαια, να εινει ελεύθερη εκει, να μπορει να αποσυνδεθεί αν βρει πιεση.

Άβαταρ μέλους
Lasal
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Φεβ 2024, 01:38
Phorum.gr user: Lasal

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lasal » 21 Φεβ 2024, 17:49

enaon έγραψε:
21 Φεβ 2024, 17:36
Ισως απλα θελει στο τελος την κινησης να λειπει το δόντι βεβαια, να εινει ελεύθερη εκει, να μπορει να αποσυνδεθεί αν βρει πιεση.
:smt023

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23709
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 21 Φεβ 2024, 18:03

Lasal έγραψε:
21 Φεβ 2024, 17:49
enaon έγραψε:
21 Φεβ 2024, 17:36
Ισως απλα θελει στο τελος την κινησης να λειπει το δόντι βεβαια, να εινει ελεύθερη εκει, να μπορει να αποσυνδεθεί αν βρει πιεση.
:smt023
θελει λιγο σκεψη ομως αυτο νομιζω, ισως και δοκιμη, θα εχει βαρος και η δύναμη εγκλωβισμού γατας δεν ειναι στον καθετο αξονα, δεν ειναι σιγουρο οτι θα σηκωθεί να ελευθερώσει. Παντως οριακά λεπτομέρεια ειναι αυτο, θα ηταν σουπερ να το υπολογίσουμε αλλα οκ, γινεται και με την λογική αν δεν βγει σωστα μηχανικα. Απλα θα ηθελα να ξερω αν το εχει υπολογίσει ή το προσπέρασε.

Γενικά στα ηλεκτρονικά του ειναι πιο συνθετο, δεν μπορει να δουλεψει απλα με ενα σερβο, θελει αισθητήρες θεσης και παρουσίας σίγουρα για το σημείο εκείνο, αν η μπαλα της μπαμα ηταν 45-50 ποντους δεν θα το κοιταγα πολυ νομιζω, θα βγει ογκώδες για να μπουνε και τα πλαινα να μην πετανε αμμο εκω, οπως το εχει θα κανουν παρτυ. Και ειναι λιγο αζύγιστο, πολυ μικρό συρτάρι για τον ογκο αμμου, πρεπει να σηκωθεί αλλους 15 ποντους να ισορροπήσουν τα λιτρα καπως.


κοιταγα λιγο την δική σου, πετύχα βεβαια μια υτβερ που την εθαψε εσκεμμένα νομιζω, επεμενε για τις διαρροές λες και την προσέβαλαν προσωπικά που της ειπαν βαλε μια ταινια κοπελα μου. Κουβαλουσε ολη την βαση να την αδειασει στο χωράφι απο την λιμνουλα ουρων, δεν εχει καταλαβει οτι εχει εφευρεθεί το χαρτί κουζίνας μαλλον. Αλλα δεν μου μοιαζει καλη για καθαρισμα, ιστορία ειναι μεσα, δεν βλεπω και πως αδειαζει την αμμο, εκεινη ειχε βγει στον κηπο και εκανε οτι βασανιζεται, με κουρασε και εμενα να την βλεπω. Δεν εχουν βγαλει καποιο εξαρτημα να μπαινει πανω απο τα κενα να οδηγει την αμμο στο συρτάρι;


βαζω το βιντεακι γιατι ειναι απο τα πιο γελοία σοου που εχω δει τελευταια, στο 5:25 :)
SpoilerShow

Άβαταρ μέλους
Lasal
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Φεβ 2024, 01:38
Phorum.gr user: Lasal

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lasal » 21 Φεβ 2024, 20:35

χαχα γνωστό βίντεο. Το πρόβλημα των ούρων το ειχα μόνον σε ενα απο τα τρία γατιά μου γιατί έβγαζε τον πισινό της απέξω όπως ειναι στην εικόνα της πρώτης σελίδας στο ποστ του AliCat. Κατουρούσε απέξω και έγλυφε το βαρελάκι εξωτερικά.
Εσωτερικά ειχε πολύ λίγο πρόβλημα το οποίο λύθηκε τοποθετώντας ενα κομμάτι ζελατίνης ναιλον.
Παιδικές ασθένειες τις οποίες τις εχουν πολλές τουαλέτες.Λίγο μυαλό θέλει!
Πολλά απο αυτα που λέει ειναι ανυπόστατα
Τώρα αν πάρεις 7 κιλά σκ@τούλες και τις κλείσεις ερμητικά σε ενα βαρελάκι οταν το ανοίξεις θα σου έρθει λιποθυμία.
Αυτό ισχύει παντού. Εκτός και αν τοποθετήσεις ενα Ν50 που τραβάει με χημικό τρόπο σχεδόν ΟΛΗ την αμμωνία.
Εχω βάλει ενα Ν50 στην απλή τουαλέτα με πέλετ και τραβάει όλες τις μυρωδιές.
Λοιπόν με τον τρόπο που το μεταχειρίζεται θα τις χαλάσει σε 6 μήνες. Δεν μπορείς να το ζορίζεις βάζοντας άμμο σπράφ απο ενα 30λιτρο μπετόνι.
Εχει το λεγόμενο maintenance mode για κάποιον λόγο. Μάλλον δεν διάβασε καθόλου το manual.
Ελεος.Βγάζει την βάση με το μοτέρ και τα πολύτιμα ηλεκτρονικά και το πάει βόλτα. Μάλλον δεν γνωρίζει το χαρτί κουζίνας.
Δεν θα μου φανεί και παράξενο αν το βάλει ολόκληρο κατω απο την βρύση :hammer:
Στο 6ο λεπτό δεν εχει αφαιρέσει το πορτάκι Deodoriser και το μεταχειρίζεται σαν χερούλι.
Στο maintenance mode μπορείς να αδειάσεις ΟΛΗ την άμμο αυτόματα στον κάδο αρκει να βάλεις την προσθήκη του.
και ποσα αλλα ακόμα..........συμπέρασμα δεν κάνει για κουζίνα. :D

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23709
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 21 Φεβ 2024, 21:28

Lasal έγραψε:
21 Φεβ 2024, 20:35

Δεν θα μου φανεί και παράξενο αν το βάλει ολόκληρο κατω απο την βρύση :hammer:
ναι νομιζω ειναι ξεκαθαρα βιντεο δυσφήμισης αυτο, δεν θα τα βρήκαν στο ποσο διαφήμισης. Οπότε υπαρχει εξαρτημα να αδειαζει την αμμο, απλα "ξεχασε" να το πει ε; Μπραβο της.

παντως αυτο που γραφεις, επρεπε να γινεται, τουαλετα ειναι οχι κινητό. Γιαυτο έβαλα αποσπώμενη πηγή ενέργειας στο πλαι στην ασπρη, ολα τα αλλα ειναι αδιάβροχα, ανετα στο λάστιχο με πιεση.


Με εντυπωσιάζει παντως που ολοι εχουν το ανοιγμα μπροστα, θελουν να μπει η γατα μεσα, μαλλον εχουν επηρεάστει απο την λιττερροβοτ και δεν εχουν δει γατες, δεν μπορω να το εξηγήσω αλλιως. Αν βαλεις μια μικρή γλαστρα οριζόντια δεν θα παει καμια για τουαλέτα, θα μπει απλα να παιξει, αν ειναι καθετα, σαν γλαστρα, θα την γεμίσουν μεχρι πανω, τα καταφέρνουν ακομα και μπολακι να ειναι.



αυτη μου μοιαζει η πιο νορμαλ ιδεα που βρηκα στο αλιβαβα, ισως γιατι μοιαζει με αυτη που εκανα βεβαια :003:

δεν εχει βαλει κλειδαρια μπροστα και παιζει ολη μαζι, το φτιαρακι δεν βγαινει, δεν εχει σκαλι, αλλα ειναι ευκολη στην προσβαση για καθαρισμα τοπικό, μαζεμένη, ανοικτή, αν υπηρχε μια εδώ θα την αγοραζα να την δω.



https://www.alibaba.com/product-detail/ ... 95125.html

Άβαταρ μέλους
Lasal
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Φεβ 2024, 01:38
Phorum.gr user: Lasal

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lasal » 21 Φεβ 2024, 22:57

Αρκετά συμπαθητική
Μ' αρέσει ο σχεδιασμός της
Δυστυχώς για χάρη του ντιζάιν συμβιβάζονται πάντα με μικρότερο χώρο για την γάτα.
Και έπειτα κάποιος πρέπει να τους πει οτι τα ΚΑΚΑΚΙΑ δεν ειναι ΜΠΑΛΑΚΙΑ :hammer:
11 λίτρα κάδος? αυτό και αν είναι ενδιαφέρον.
χμ αν κάθε φορά που βγαίνει από μέσα σκορπά τόσο χαλίκι θα γίνει ο χώρος παιδική χαρά.
Και γω θα την αγόραζα αν με κάλυπτε απο άποψη μυρωδιάς.
πόσο είπαμε στοιχίζει?
ΥΓ.
Μόλις τώρα ειδα στο indiegogo το κούνημα που κάνει
Πάει για καινούργια αμορτισερ
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lasal την 21 Φεβ 2024, 23:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Andromachi
Δημοσιεύσεις: 4402
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2018, 12:18
Phorum.gr user: Andromachi

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Andromachi » 21 Φεβ 2024, 22:58

Εχμμμ...
Α εσείς το έχετε πάει σε άλλο λεβελ....
Δεν ήξερα ότι υπάρχει αυτό το νήμα!!
Εμείς πάντως έχουμε 4 λεκάνες απλές με πορτάκι και μάλιστα τα πορτακια τα εχουμε βγαλει γτ οι γατες μας ειναι τσουπωτες... τπτ αλλο...
Ανδρομάχη: (ανήρ + (μάχη) μάχομαι) – πρόμαχος

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23709
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 21 Φεβ 2024, 23:02

Lasal έγραψε:
21 Φεβ 2024, 22:57
Αρκετά συμπαθητική
Μ' αρέσει ο σχεδιασμός της
Δυστυχώς για χάρη του ντιζάιν συμβιβάζονται πάντα με μικρότερο χώρο για την γάτα.
Και έπειτα κάποιος πρέπει να τους πει οτι τα ΚΑΚΑΚΙΑ δεν ειναι ΜΠΑΛΑΚΙΑ :hammer:
11 λίτρα κάδος? αυτό και αν είναι ενδιαφέρον.
χμ αν κάθε φορά που βγαίνει από μέσα σκορπά τόσο χαλίκι θα γίνει ο χώρος παιδική χαρά.
Και γω θα την αγόραζα αν με κάλυπτε απο άποψη μυρωδιάς.
πόσο είπαμε στοιχίζει?
850 λιρες στο αμαζον, αλλα 400κατι ευρώ στο αλλι με τα μεταφορικά. Θα εχει τελωνείο ομως λογικα αυτο, ειναι μεγαλο. :011:

και εμένα μου αρέσει το σχέδιο, μου αρέσει που βλεπω διχρωμια εκει που ειναι η θήκη αμμου, ισως βγαινει ολο. Αυτο με τα μπαλακια μου εκανε και εμενα κακη εντυπωση :)

Άβαταρ μέλους
Lasal
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Φεβ 2024, 01:38
Phorum.gr user: Lasal

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lasal » 21 Φεβ 2024, 23:06

τι?????? στο αλλι 885 την είδα και μάλιστα με εκπτωση
$#@!$#$@&^%^

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23709
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 21 Φεβ 2024, 23:07

αυτος την εχει νορμαλ τιμη, ο θεός να την κανει νορμαλ δηλαδη, δεν μπορω να καταλαβω τι κανουν, τα ηλεκτρονικα ειναι επιπεδου 20 ευρώ σε ολα αυτα, και πολλά λεω.

https://www.aliexpress.com/item/1005006464931222.html
Lasal έγραψε:
21 Φεβ 2024, 22:57

Μόλις τώρα ειδα στο indiegogo το κούνημα που κάνει
Πάει για καινούργια αμορτισερ

ναι θελει ενα μηχανισμό για σταθεροποιηση, γιαυτο ειναι τοσο ακριβα ολα, γιατι παιζουν και κανενα δεν πουλαει αρκετα να πεσει το κοστος. :011:
Ολοι επρεπε να ειχαμε μια αυτοματη το 2024, να κοστιζει 100 ευρώ το πολυ, και να εχουμε να διαλεξουμε αναμεσα σε 3-4 τελειες. Παρα πολυ περιεργο μου μοιαζει.

Άβαταρ μέλους
Lasal
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Φεβ 2024, 01:38
Phorum.gr user: Lasal

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lasal » 21 Φεβ 2024, 23:13

Andromachi έγραψε:
21 Φεβ 2024, 22:58
Εμείς πάντως έχουμε 4 λεκάνες απλές με πορτάκι και μάλιστα τα πορτακια τα εχουμε βγαλει γτ οι γατες μας ειναι τσουπωτες... τπτ αλλο...
Εμείς είχαμε 3.5 τώρα τρεις (το 0.5 πήγε για υιοθεσία)
Η κάθε μια το κάνει διαφορετικά
Ο ένας σημαδεύει κάτω αριστερά
Ο άλλος κέντρο και δεξιά
Η άλλη χτυπάει direct και έξω (δεν κάνει για πέναλτυ)
:003:

Άβαταρ μέλους
Lasal
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Φεβ 2024, 01:38
Phorum.gr user: Lasal

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lasal » 21 Φεβ 2024, 23:16

enaon έγραψε:
21 Φεβ 2024, 23:07
Ολοι επρεπε να ειχαμε μια αυτοματη το 2024, να κοστιζει 100 ευρώ το πολυ, και να εχουμε να διαλεξουμε αναμεσα σε 3-4 τελειες. Παρα πολυ περιεργο μου μοιαζει.
:a108: Μου μυρίζει συνωμοσία
καρτέλ? ε?ε?ε?
:003:

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23709
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 21 Φεβ 2024, 23:20

εχουν κοστος μεγαλο τα καλουπια οκ, το καταλαβαινω να εχει κοστος αρχικό μεγαλο, αλλα γατες υπαρχουν χιλιαδες οικόσητες σε ολον τον κοσμο, δεν ειναι οτι πρεπει να κρατηθεί ψηλά η τιμη γιατι δεν θα υπαρχει ζήτηση, μου μοιαζει αληθεια πολυ περίεργο. Καλα οχι πολυ βεβαια, γιατι μια που να πω οκ, μπραβο τους, δεν εχω δει, καμια δεν αξίζει να βγει σε χιλιάδες κομμάτια. Αυτη μου αρεσει παντως αρκετα.

Άβαταρ μέλους
Lasal
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Φεβ 2024, 01:38
Phorum.gr user: Lasal

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lasal » 21 Φεβ 2024, 23:26

Και μένα μαρέσει αρκετά θα έλεγα
θα το ψάξω λίγο
Χμμμμμ ειναι οτι πρεπει για 3d printer
:p2:
Υγ.
Σε ενα απο τα βίντεο του indiegogo εχει εναν γάτο που μοιάζει με τον δικό μου
Μόνον που εχει μια σημαντική διαφορά
Αυτός ειναι 4.5 κιλά και ο δικός μου 7

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών