Hi-fi / Hi-end

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38100
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 17 Μάιος 2019, 22:15

ST48410 έγραψε:
17 Μάιος 2019, 22:12
sys3x έγραψε:
17 Μάιος 2019, 22:03
σε κάποιους ανθρώπους φαντάζομαι ότι θα παίζει ρόλο (κι) αυτό πάντως (η εμφάνιση), όχι για μένα.
Προφανώς και παίζει σε κάποιους αλλά σε ποιους. Η ουσία είναι να δεις που απευθύνεσαι. Αν πάρεις και δεις ας πούμε τα πικ-απς της τάξης των 5000+ βγάζει μάτι ότι μετράει πάρα πολύ η εμφάνιση. Όμως αυτοί δεν είναι το αγοραστικό κοινό του Αχάριστου. Θα πρέπει να δει ομοειδή προϊόντα και το πως μαρκετάρονται στις αγορές που στοχεύει για να βγάλει κάποιο συμπέρασμα. Και πάλι αυτό δεν είναι πάντα ασφαλές. Μπορεί να έρθει ένας νέος παίκτης που θα ποντάρει στην εμφάνισή του και να φάει τους άλλους επειδή βρήκε κάποιο κενό.
Συζητώντας με φίλο πληκτρά και το γιατί επενδύει σε ακριβά μηχανήματα, ένας από τους λόγους που ανέφερε είναι ότι ο μαγαζάτορας που δεν ξέρει, θαμπώνεται άμα σε δει με το τάδε μοντέρνο σύνθι. Διαπραγματεύεσαι πιο εύκολα το μεροκάματο κι ας είναι το μαγαζί τέτοιο που και με ένα παλιότερο όργανο θα ήσουν υπερκαλυμμένος.
Ναι ισχύει, εγώ είχα πελάτες παλιότερα που με λέγαν καλά δεν τα έκανες όλα αυτά σε μακ; πως τα έκανες; πως δουλεύεις χωρίς μακ;
:smt005:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Παρταλι

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παρταλι » 17 Μάιος 2019, 22:24

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
17 Μάιος 2019, 22:04
πήζον bot έγραψε:
17 Μάιος 2019, 21:54
Απ οτι εχω καταλαβει το 99.8% των υλοποιησεων ειναι συνδυασμοι υπαρχοντων σχεδιων με πινελιτσες εδω κι εκει.
Ναι, εδω και 10ετιες. Το audio οσον αφορα το analogue ειναι αρκετα mature*. Τα topologies ειναι τα ιδια εδω και παρα πολλα χρονια. Αυτο ειναι, δεν αλλαζει κατι περα απο τα καλυτερα specs (που για pro audio δεν ειναι και ο,τι σημαντικοτερο). Αλλα το να μελετησεις μερικα topologies,να τα συνδυάσεις, να δεις τις αδυναμιες και τα προτερηματα και να καταληξεις σε κατι δικο σου, ειναι τελειως διαφορετικο απο το κανεις εναν κλωνο. Το ιδιο ισχυεει και για τη μουσικη.


*σαν θειος απο το αμερικα μιλαω αλλα ετσι εχω μαθει :003:
κατι κουτορνιθια ΟΡΚΙΖΙΝΤΕ στα Klipsch (ενας εγω)

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 18232
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 17 Μάιος 2019, 22:39

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
17 Μάιος 2019, 22:04
πήζον bot έγραψε:
17 Μάιος 2019, 21:54
Απ οτι εχω καταλαβει το 99.8% των υλοποιησεων ειναι συνδυασμοι υπαρχοντων σχεδιων με πινελιτσες εδω κι εκει.
Ναι, εδω και 10ετιες. Το audio οσον αφορα το analogue ειναι αρκετα mature*. Τα topologies ειναι τα ιδια εδω και παρα πολλα χρονια. Αυτο ειναι, δεν αλλαζει κατι περα απο τα καλυτερα specs (που για pro audio δεν ειναι και ο,τι σημαντικοτερο). Αλλα το να μελετησεις μερικα topologies,να τα συνδυάσεις, να δεις τις αδυναμιες και τα προτερηματα και να καταληξεις σε κατι δικο σου, ειναι τελειως διαφορετικο απο το κανεις εναν κλωνο. Το ιδιο ισχυεει και για τη μουσικη.


*σαν θειος απο το αμερικα μιλαω αλλα ετσι εχω μαθει :003:
ωραια,
για μενα το σημαντικοτερο στο προ οντιο ειναι τα ριβιουζ.
Πρεπει να παρεχεις μια δυνατοτητα, μια λειτουργια μια διαταξη κουμπιων, μετρητων που δεν παρεχει καποιος αλλος. Πρεπει αυτο το μοναδικο κατι που θα παρεχεις, να δημιουργει καποιες νεες δυνατοτητες.
Ακομα και η διαταξη των κουμπιων θρεσχολντ ρέισιο ατακ ριλισ ή ινπουτ αουτπουτ μιξ κλπ ειναι σημαντικοτατη οσον αφορα την ευκολια και ευχαριστηση στη χρηση.
Το σημαντικοτερο ειναι να καταλαβεις που απευθυνεσαι και να ικανοποιησεις το ταργκετ γκρουπ σου..
Γιατι να παρει καποιος εναν κομπρεσορα ax-aristos pro audio studio series mk2 αν διπλα παιζουν τα παλια καλα θηρια? Πρεπει να εχεις κατι μονοδικο. Εστω και στην διαταξη, στην ευκολια χρησης. Στο πληθος δυνατοτητων. Συνηθως στον ηχο δεν τους φτανεις, οι αλλοι εχουν ρισερτσ 100 χρονια και τους στοιχιζει το 1/5 απ ότι εσενα. Εκει που μπορεις να ανταγωνιστεις νομιζω ειναι σε νεες ιδεες.
Αν το εχεις καταφερει αυτο τοτε οι ουρανοι ειναι δικοι σου :smt038

και καταληγω:
Δεν πρεπει να ειναι ομορφο, πρεπει να ειναι ευχρηστο.
Καυλα οι κουμπαρες του ντιστρεσορ ε? Ιδιαιτερο κομπρεσιον + κουμπαρες = λοβ. Χαλι ομως, σαν ηλεκτρικη κουζινα εμφανισιακα :003: .

Επισης η ομορφια ειναι και λιγο ασχετη εννοια. Ασχημα ειναι ολα, αλλα τους βαζεις μπλε φωτακι εδω, ξυλινα ποτ, γοτθικη γραμματοσειρα κλπ. :003:
Εγω σαν χρηστης συνιστουσα παντα αυτα με τα οποια ημαουν ικανοποιημενος. Νομιζω ποτε δεν εχω σκεφτει "να ενα ωραιο ικιου"..
"Τι μαλακες ειναι, που εχουν πολυ κοντα το κιου και το κουναω κατα λαθος" το εχω σκεφτει απειρες παντως :003:

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10967
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 17 Μάιος 2019, 23:02

Μια διευκρινηση... Γενικα εχω πολυ καλα reviews και απο επαγγελματιες και απο περιοδικα και σε φορουμς. Μεχρι και engineers με grammy εχω, χαχα. Οπως ξαναειπα, εθεσα την ερωτηση για να δω λιγο το πως σκεφτεται το "αγοραστικο κοινο". Προσωπικα αν δω το εσωτερικο ενος μηχανηματος, μπορω αμεσως να καταλαβω τι παιζει και αν αξιζει τα λεφτα του, τουλαχιστον κατασκευαστικα.

Αν υπαρχει κατι που εχω μαθει ολα αυτα τα χρονια παντως, ειναι οτι το marketing ειναι σημαντικοτερο απο το καθαυτο προοιον και αυτο ειναι κατι που παντα θα με πληγωνει... :)

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38100
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 17 Μάιος 2019, 23:07

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
17 Μάιος 2019, 23:02


Αν υπαρχει κατι που εχω μαθει ολα αυτα τα χρονια παντως, ειναι οτι το marketing ειναι σημαντικοτερο απο το καθαυτο προοιον και αυτο ειναι κατι που παντα θα με πληγωνει... :)
τρου.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 18232
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 17 Μάιος 2019, 23:11

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
17 Μάιος 2019, 23:02
Μια διευκρινηση... Γενικα εχω πολυ καλα reviews και απο επαγγελματιες και απο περιοδικα και σε φορουμς. Μεχρι και engineers με grammy εχω, χαχα. Οπως ξαναειπα, εθεσα την ερωτηση για να δω λιγο το πως σκεφτεται το "αγοραστικο κοινο". Προσωπικα αν δω το εσωτερικο ενος μηχανηματος, μπορω αμεσως να καταλαβω τι παιζει και αν αξιζει τα λεφτα του, τουλαχιστον κατασκευαστικα.

Αν υπαρχει κατι που εχω μαθει ολα αυτα τα χρονια παντως, ειναι οτι το marketing ειναι σημαντικοτερο απο το καθαυτο προοιον και αυτο ειναι κατι που παντα θα με πληγωνει... :)
Α, εισαι ηδη στην κυκλοφορια ρε, μιλα..
Καλα εννοειται αυτο για το μαρκετινγκ..
Οχι η ομορφιά όμως, ο μύθος που πρεπει να χτισεις.
Εκτος αν κανεις κατι δικο σου κουκουρουκου. Να σχεδιασεις τα ποτ. Να το κανεις το σασι γυάλινο :smt005:
Αν δεν εισαι πολυεθνικη, μονο απο στομα σε στομα (αυτι σε αυτι)..
Ο τζαμ (πεταλια) μια χαρα παντως, λιγο λιγο μεσα στα χρονια. (ειναι αλλιως στα πεταλια, ξερω :003: )

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10967
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 17 Μάιος 2019, 23:21

Παρταλι έγραψε:
17 Μάιος 2019, 22:24
κατι κουτορνιθια ΟΡΚΙΖΙΝΤΕ στα Klipsch (ενας εγω)
Ποια εχεις?

Παρταλι

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παρταλι » 17 Μάιος 2019, 23:44

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
17 Μάιος 2019, 23:21
Παρταλι έγραψε:
17 Μάιος 2019, 22:24
κατι κουτορνιθια ΟΡΚΙΖΙΝΤΕ στα Klipsch (ενας εγω)
Ποια εχεις?

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10967
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 17 Μάιος 2019, 23:49

Παρταλι έγραψε:
17 Μάιος 2019, 23:44
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
17 Μάιος 2019, 23:21
Παρταλι έγραψε:
17 Μάιος 2019, 22:24
κατι κουτορνιθια ΟΡΚΙΖΙΝΤΕ στα Klipsch (ενας εγω)
Ποια εχεις?
Ενισχυτη?



Άβαταρ μέλους
akirav
Δημοσιεύσεις: 2638
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 05:47
Phorum.gr user: akirav

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από akirav » 18 Μάιος 2019, 10:30

Παρταλι έγραψε:
17 Μάιος 2019, 23:44
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
17 Μάιος 2019, 23:21
Παρταλι έγραψε:
17 Μάιος 2019, 22:24
κατι κουτορνιθια ΟΡΚΙΖΙΝΤΕ στα Klipsch (ενας εγω)
Ποια εχεις?
ωραιος.
Klipsch θα εχω σε 2-3 μηνες.
Ποσο καιρο τα εχεις?
Merlinus Sum, Qui Me Tangit Turbat Mundum

Παρταλι

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παρταλι » 18 Μάιος 2019, 10:46

σχεδον χρονο.... αν θυμαμαι καλα τα πηρα Ιουλιο?

και μου κανε και καλη τιμη ο Κοσμας στην Στοα, δε θυμαμαι ακριβως
αλλα θυμαμαι οτι πηγαινα για τα 24αρια και με εψησε τηλεφωνικως για τα 26αρια
γενικα, τιμη κατω απο σκρουτζ, ΠΑΟκ αφου

Άβαταρ μέλους
akirav
Δημοσιεύσεις: 2638
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 05:47
Phorum.gr user: akirav

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από akirav » 21 Μάιος 2019, 12:05

Merlinus Sum, Qui Me Tangit Turbat Mundum

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 21 Μάιος 2019, 12:09

1:48:50

Πες μου ότι κάθισες και το είδες όλο; :o


Απάντηση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών