Hi-fi / Hi-end

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
akirav
Δημοσιεύσεις: 2642
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 05:47
Phorum.gr user: akirav

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από akirav » 24 Νοέμ 2019, 08:06

ST48410 έγραψε:
09 Νοέμ 2019, 22:20
Βρήκα κάτι κασέτες μετάλλου σε ένα ξεχασμένο ντουλάπι και κοίταξα για πλάκα να δω σημερινή τιμή και δεν το πίστευα. Νομίζω τις αγόραζα κοντά στο χιλιάρικο (δραχμές) αρχές του 90 και βλέπω να τις πουλάνε 80-100 Ευρώ εδώ κι εκεί. Δεν ξέρω πολλά πράγματα που να έχουν πάρει 30 φορές την τιμή τους επάνω.
σφραγισμενη ma-xg εχει τοσο
η ιδια μεταχειρισμενη 30-40

https://www.cassettecomeback.com/collec ... -cassettes

αν τις πουλας, στειλε πμ
Merlinus Sum, Qui Me Tangit Turbat Mundum

Ορέστης 35

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 24 Νοέμ 2019, 08:27

ST48410 έγραψε:
09 Νοέμ 2019, 22:20
Βρήκα κάτι κασέτες μετάλλου σε ένα ξεχασμένο ντουλάπι και κοίταξα για πλάκα να δω σημερινή τιμή και δεν το πίστευα. Νομίζω τις αγόραζα κοντά στο χιλιάρικο (δραχμές) αρχές του 90 και βλέπω να τις πουλάνε 80-100 Ευρώ εδώ κι εκεί. Δεν ξέρω πολλά πράγματα που να έχουν πάρει 30 φορές την τιμή τους επάνω.
Εχω μονο αντιγραμμενες. Παντα μου αρεσε ο ηχος της κασετας.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 25 Ιαν 2020, 01:02

https://highend.show

Θα πάει κανείς; Τι αξίζει να ακούσουμε/δούμε;

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 25 Ιαν 2020, 21:51

πέρασα μια βόλτα.

Εικόνα

έχει αυτά
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 25 Ιαν 2020, 22:05

metaxas & sins

Εικόνα

sys3x

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 25 Ιαν 2020, 22:17

Και κάτι που μου έκανε εντύπωση. Δεν είδα κανένα σύστημα home theater.
Τι έγινε; Πέρασε η μόδα; Με τις μεγάλες οθόνες πλέον και σε προσιτές τιμές θα περίμενα τα συστήματα surround να είναι στα πάνω τους.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 11063
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 26 Ιαν 2020, 14:13

Θα ηθελα καποια σριγμη να ακουσω τα knifrauman. Ο Jonte Knif ειναι γνωστος στον pro audio κοσμο για τα μηχανηματα που φτιαχνει για mastering engineers. Εδω ειναι η πρωτη του αποπειρα σε high-end ηχεια μαζι με τον Rauman. Ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι πολυ καλα.

Οσο για reel-to-reel θα ηθελα να δοκιμασω αυτο καποια στιγμη οταν θα ειναι ετοιμο.
Εικόνα

Λιγοτερο απο 10 χιλιαρικα και σε "αληθινα" λεφτα, οχι audiophile, χαχα :lol:

https://www.analogaudiodesign.fr/

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 11063
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 26 Ιαν 2020, 14:21

Ακουσες τιποτα αξιολογο? Οσο μπορεις να ακουσεις σε τετοιους χωρους.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 26 Ιαν 2020, 23:29

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
26 Ιαν 2020, 14:21
Ακουσες τιποτα αξιολογο? Οσο μπορεις να ακουσεις σε τετοιους χωρους.
Από αυτή την άποψη απογοητεύτηκα κάπως. Υπήρχαν μικρά δωμάτια, μεγάλα και το τεράστιο υπόγειο.
Στα μικρά ήμασταν ο ένας πάνω στον άλλο. Στα μεγάλα άκουσα κυρίως πικάπς με των οποίων τον ήχο δεν είμαι εξοικειωμένος και ρεπερτόριο το οποίο δεν γνώριζα και δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη. Με τίποτα δεν θα πίστευα ότι κοστίζουν τόσο τα συστήματα αν μου έδενες τα μάτια. Είχαν προβλήματα οι χώροι αλλά και αρκετά συστήματα ήταν εμφανώς στημένα λάθος (ηχεία με διαφορετική κλήση προς την θέση της ακρόασης κυρίως ή διαφορετική απόσταση από τους τοίχους).
Στο υπόγειο που είχε αρκετό χώρο είχε 3 συστήματα που έπαιζαν εναλλάξ από μέσου έως υψηλοτάτου κόστους σαν αυτό της φωτογραφίας.
Ζήτησα και μου έβαλαν CD που είχα μαζί μου και το γνωρίζω καλά και πραγματικά στενοχωρήθηκα. 30 άτομα να μιλάνε μέσα στο δωμάτιο, παιδάκια να τρέχουν μπροστά σου, περίεργοι που πήγαιναν και στέκονταν ακριβώς μπροστά στο ηχείο (ρε φίλε σε έκθεση hi end πας, πόσο άσχετος παίζει να είσαι;). Η στερεοφωνική εικόνα δεν ήταν πουθενά, τα όργανα αλλού για αλλού και προφανώς κάτι έπαιζε με το χώρο και την θέση μου. Οι χροιές στα ξύλινα ήταν πολύ καλύτερες από οτιδήποτε θυμάμαι να έχω ακούσει. Έλεγα για δες, το κλαρινέτο ακούγεται ξεκάθαρα ότι είναι κλαρινέτο κλπ. Από ένταση δεν υπήρχε θέμα. Έδιναν και με το παραπάνω και τα χαμηλά ήταν σφιχτά. Μουσικότητα, μικρολεπτομέρειες, κλπ δεν υπήρχαν πουθενά αλλά το επίπεδο θορύβου της αίθουσας ήταν απαράδεκτο. Φωνάζανε πίσω σου στα 2 μέτρα. Οπότε κανένα ουσιώδες συμπέρασμα δεν μπόρεσα να βγάλω.
Αλλάζοντας από το CD μου στο βινύλιο του, οι χροιές και η συνολική ποιότητα του ήχου ακούστηκε καλύτερη. Ωστόσο δεν τον ήξερα τον δίσκο και συνεπώς να 'χαμε να λέγαμε...
Επίσης η λογική λέει ότι πρέπει να βάλεις πρόγραμμα με πλήρη ηχοχρωματική γκάμα (μεγάλη ορχήστρα), καλή χωροταξία, κάτι από φωνές και φυσική αίσθηση βάθους για να εκτιμηθούν διάφορες παράμετροι. Πήγαινες σε δωμάτια και έπαιζαν από streaming ποπ κομμάτια τίγκα στο εφφέ και στη συμπίεση. Τι το βάζεις ρε φίλε; Τι να ακούσω;

Εντάξει είμαι γκρινιάρης γιατί είχα χρόνια να πάω και περίμενα περισσότερα. :)
Ελάχιστα ηλεκτροστατικά, μία κόρνα αν δεν κάνω λάθος και μόνο 4-5 δωμάτια που ήταν "εκκλησία" και πραγματικά μπορούσες να ακούσεις κάτι αξιοπρεπώς αλλά δεν είχα τόσο χρόνο και εφόσον το κομμάτι δεν μου έλεγε τίποτα δεν καθόμουν. Να σου πω την αλήθεια ντρεπόμουν να καθίσω σε 2-3 tracks όταν έβλεπα 5-10 όρθιους να περιμένουν τη σειρά τους.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 11063
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 26 Ιαν 2020, 23:40

ST48410 έγραψε:
26 Ιαν 2020, 23:29
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
26 Ιαν 2020, 14:21
Ακουσες τιποτα αξιολογο? Οσο μπορεις να ακουσεις σε τετοιους χωρους.
Από αυτή την άποψη απογοητεύτηκα κάπως. Υπήρχαν μικρά δωμάτια, μεγάλα και το τεράστιο υπόγειο.
Στα μικρά ήμασταν ο ένας πάνω στον άλλο. Στα μεγάλα άκουσα κυρίως πικάπς με των οποίων τον ήχο δεν είμαι εξοικειωμένος και ρεπερτόριο το οποίο δεν γνώριζα και δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη. Με τίποτα δεν θα πίστευα ότι κοστίζουν τόσο τα συστήματα αν μου έδενες τα μάτια. Είχαν προβλήματα οι χώροι αλλά και αρκετά συστήματα ήταν εμφανώς στημένα λάθος (ηχεία με διαφορετική κλήση προς την θέση της ακρόασης κυρίως ή διαφορετική απόσταση από τους τοίχους).
Στο υπόγειο που είχε αρκετό χώρο είχε 3 συστήματα που έπαιζαν εναλλάξ από μέσου έως υψηλοτάτου κόστους σαν αυτό της φωτογραφίας.
Ζήτησα και μου έβαλαν CD που είχα μαζί μου και το γνωρίζω καλά και πραγματικά στενοχωρήθηκα. 30 άτομα να μιλάνε μέσα στο δωμάτιο, παιδάκια να τρέχουν μπροστά σου, περίεργοι που πήγαιναν και στέκονταν ακριβώς μπροστά στο ηχείο (ρε φίλε σε έκθεση hi end πας, πόσο άσχετος παίζει να είσαι;). Η στερεοφωνική εικόνα δεν ήταν πουθενά, τα όργανα αλλού για αλλού και προφανώς κάτι έπαιζε με το χώρο και την θέση μου. Οι χροιές στα ξύλινα ήταν πολύ καλύτερες από οτιδήποτε θυμάμαι να έχω ακούσει. Έλεγα για δες, το κλαρινέτο ακούγεται ξεκάθαρα ότι είναι κλαρινέτο κλπ. Από ένταση δεν υπήρχε θέμα. Έδιναν και με το παραπάνω και τα χαμηλά ήταν σφιχτά. Μουσικότητα, μικρολεπτομέρειες, κλπ δεν υπήρχαν πουθενά αλλά το επίπεδο θορύβου της αίθουσας ήταν απαράδεκτο. Φωνάζανε πίσω σου στα 2 μέτρα. Οπότε κανένα ουσιώδες συμπέρασμα δεν μπόρεσα να βγάλω.
Αλλάζοντας από το CD μου στο βινύλιο του, οι χροιές και η συνολική ποιότητα του ήχου ακούστηκε καλύτερη. Ωστόσο δεν τον ήξερα τον δίσκο και συνεπώς να 'χαμε να λέγαμε...
Επίσης η λογική λέει ότι πρέπει να βάλεις πρόγραμμα με πλήρη ηχοχρωματική γκάμα (μεγάλη ορχήστρα), καλή χωροταξία, κάτι από φωνές και φυσική αίσθηση βάθους για να εκτιμηθούν διάφορες παράμετροι. Πήγαινες σε δωμάτια και έπαιζαν από streaming ποπ κομμάτια τίγκα στο εφφέ και στη συμπίεση. Τι το βάζεις ρε φίλε; Τι να ακούσω;

Εντάξει είμαι γκρινιάρης γιατί είχα χρόνια να πάω και περίμενα περισσότερα. :)
Ελάχιστα ηλεκτροστατικά, μία κόρνα αν δεν κάνω λάθος και μόνο 4-5 δωμάτια που ήταν "εκκλησία" και πραγματικά μπορούσες να ακούσεις κάτι αξιοπρεπώς αλλά δεν είχα τόσο χρόνο και εφόσον το κομμάτι δεν μου έλεγε τίποτα δεν καθόμουν. Να σου πω την αλήθεια ντρεπόμουν να καθίσω σε 2-3 tracks όταν έβλεπα 5-10 όρθιους να περιμένουν τη σειρά τους.
Ψιλοδραμα ακουγεται αλλα γενικα οι εκθεσεις ετσι ειναι, ειτε pro audio ειτε audiophile. Φανταζομαι οτι σε audiophile ειναι διαφορετικα αλλα σε pro audio (musikmesse πχ) τις πρωτες μερες ειναι για επαγγελματιες μονο και την τελευταια για οποιον θελει. Αυτο βοηθαει στο οτι τις πρωτες μερες ειναι σχετικα πιο ησυχα και ο,τι δουλειες κανονιζεις γινονται τοτε. Τελευταια μερα ειναι δραμα. Απλα περιμενουμε ολοι ποτε θα τελειωσει η μερα να μαζευτουμε να φυγουμε. Ειδικα υστερα απο τοσες μερες ορθοστασια.

Παντως ειναι ειναι αποριας αξιο που σε εκθεσεις με τετοια μηχανηματα, δεν επενδυουν λιγο σε καλυτερη ακουστικη. Ενταξει, ειναι πολυπλοκο αλλα τουλαχιστον θα υοαρξει καποια βελτιωση. Αυτη η φωτο ειναι απ'το Ελσινκι σε audiophile εκθεση. Μονο ο Knif ειχε στησει (absorbers) σε ολη την εκθεση. Ολοι οι αλλοι χηταν χυμα :lol:


Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ την 26 Ιαν 2020, 23:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 26 Ιαν 2020, 23:47

Ήταν πιο πολύ για να δεις κάτι από κοντά. Κάτι βραχίονες ας πούμε που ήταν αρκετά πολύπλοκες κατασκευές ή κάτι πολύ ντιζαϊνάτα ηχεία που με τόσο πολύ σκάλισμα στο σώμα αναρωτιόμουνα αν τους ενδιέφερε πως ακούγεται αφού η θεωρία λέει πως πολλά πράγματα είναι λάθος.

Δεν θυμάμαι πότε και που ήταν, αλλά σε ανάλογο show στην Αθήνα πριν κάποιες δεκαετίες είχε δωμάτιο που έβαζαν τον κόσμο με την σειρά, έπαιζε συγκεκριμένο πρόγραμμα και μετά έμπαινε νέο γκρουπ ακροατών. Είχε πολύ περισσότερο νόημα η ακρόαση. Αν η μνήμη δεν απατά ήταν είτε οι απαρχές του mp3 είτε η εποχή του mini disk και γινόταν blind test. Πρέπει να είχα συμπληρώσει και ερωτηματολόγιο.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 11063
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 26 Ιαν 2020, 23:50

ST48410 έγραψε:
26 Ιαν 2020, 23:47
Ήταν πιο πολύ για να δεις κάτι από κοντά. Κάτι βραχίονες ας πούμε που ήταν αρκετά πολύπλοκες κατασκευές ή κάτι πολύ ντιζαϊνάτα ηχεία που με τόσο πολύ σκάλισμα στο σώμα αναρωτιόμουνα αν τους ενδιέφερε πως ακούγεται αφού η θεωρία λέει πως πολλά πράγματα είναι λάθος.

Δεν θυμάμαι πότε και που ήταν, αλλά σε ανάλογο show στην Αθήνα πριν κάποιες δεκαετίες είχε δωμάτιο που έβαζαν τον κόσμο με την σειρά, έπαιζε συγκεκριμένο πρόγραμμα και μετά έμπαινε νέο γκρουπ ακροατών. Είχε πολύ περισσότερο νόημα η ακρόαση. Αν η μνήμη δεν απατά ήταν είτε οι απαρχές του mp3 είτε η εποχή του mini disk και γινόταν blind test. Πρέπει να είχα συμπληρώσει και ερωτηματολόγιο.

Μηπως ηταν στον Πειραια? ΚΑτι θυμαμαι και εγω για παλιοτερα.

εκανα εντιτ παραπανω. Μονο σε τετοιο setup και με ησυχια μπορεις να ψιλοκαταλαβεις τι γινεται.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 26 Ιαν 2020, 23:59

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
26 Ιαν 2020, 23:50
Μηπως ηταν στον Πειραια? ΚΑτι θυμαμαι και εγω για παλιοτερα.

εκανα εντιτ παραπανω. Μονο σε τετοιο setup και με ησυχια μπορεις να ψιλοκαταλαβεις τι γινεται.
Θυμάμαι ότι ήταν μάλλον σε στάδιο και όχι σε ξενοδοχείο. Σε μεγάλο χώρο πάντως γιατί είχαν φτιάξει ένα περίπτερο από χωρίσματα που κάπως απομόνωνε τον ήχο απέξω, Να ήταν στο Ειρήνης και Φιλίας από κάτω; Δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο. Πρέπει να το είχε διοργανώσει είτε ο Ήχος είτε το Hitech στα πρώτα χρόνια της κόντρας.

Ναι το setup της φωτογραφίας είναι αρκετά ικανοποιητικό. Υπήρχαν περίπτερα με κάτι ξύλινους διαχύτες και μπασοπαγίδες στις περισσότερο στις γωνίες και όχι στον βαθμό που δείχνει η φώτο σου.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 11063
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 27 Ιαν 2020, 00:01

ST48410 έγραψε:
26 Ιαν 2020, 23:59
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
26 Ιαν 2020, 23:50
Μηπως ηταν στον Πειραια? ΚΑτι θυμαμαι και εγω για παλιοτερα.

εκανα εντιτ παραπανω. Μονο σε τετοιο setup και με ησυχια μπορεις να ψιλοκαταλαβεις τι γινεται.
Θυμάμαι ότι ήταν μάλλον σε στάδιο και όχι σε ξενοδοχείο. Σε μεγάλο χώρο πάντως γιατί είχαν φτιάξει ένα περίπτερο από χωρίσματα που κάπως απομόνωνε τον ήχο απέξω, Να ήταν στο Ειρήνης και Φιλίας από κάτω; Δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο. Πρέπει να το είχε διοργανώσει είτε ο Ήχος είτε το Hitech στα πρώτα χρόνια της κόντρας.

Ναι το setup της φωτογραφίας είναι αρκετά ικανοποιητικό. Υπήρχαν περίπτερα με κάτι ξύλινους διαχύτες και μπασοπαγίδες στις περισσότερο στις γωνίες και όχι στον βαθμό που δείχνει η φώτο σου.
Νομιζω οτι λες αυτο στο Ειρήνης και Φιλίας. Αλλα μιλαω για καμια 25 χρονια πριν. Μπορει και λιγο παραπανω. Αρχες-μεσα 90ς

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 27 Ιαν 2020, 00:02

Εγώ που δεν είμαι του πικάπ έχω μια ερώτηση για εσάς.

Υπήρχαν ακριβά πικάπς που έβλεπες εμφανώς τον δίσκο/πλατώ να κάνει μία κίνηση πάνω κάτω αν εστίαζες σε μία συγκεκριμένη άκρη. Είναι κάτι τέτοιο αποδεκτό ή αν έχει σκεβρώσει το βινύλιο δεν μπορεί να κάνει το μηχάνημα τίποτα;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών