ενυδρείο

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 19195
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: ενυδρείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 24 Αύγ 2020, 16:46

δεν ειναι απιθανο το κοστος ρε συ.με 100 ευρω αντε 120 εισαι ενταξει

μετα λιγη τροφη(Της πλακας κοστος) και αντιχλωριο στις αλλαγες

τα κοστη γινονται απιθανα αν θες γκαζον και τετοια σε μεγαλα ενυδρεια
ή ακομα χειροτερα με θαλασσινα
εκει ναι

δινουν πολλα λεφτα

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6512
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: ενυδρείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 24 Αύγ 2020, 16:50

Beria έγραψε:
24 Αύγ 2020, 16:44
Mε όλα αυτά τα (απίθανα) κόστη ενυδρείου που αναφέρετε γιατί δεν παίρνετε κανένα αδέσποτο;
Θα κάνετε και κανα περπάτημα με τις βόλτες
Το ένα δεν αποκλείει το άλλο :wink

Αλλά ναι, είναι ακριβό χόμπι αν σου αρέσει και ασχολείσαι.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Lestat
Δημοσιεύσεις: 4508
Εγγραφή: 12 Απρ 2018, 14:56
Phorum.gr user: Lestat

Re: ενυδρείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lestat » 24 Αύγ 2020, 16:55

Κόκκορας έγραψε:
24 Αύγ 2020, 16:38
Lestat ετσι καναν παλια βαζαν ψαρι(αμολανε περιττωματα)
για στρωσιμο
αλλα δεν κανει ,βγαζουν προβληματα σε βαθος χρονου,αρρωσταινουν,αν δηλαδη δεν τα ξεκανει γρηγορα(εξαρταται την φαση του κυκλου και το χρονικο διαστημα εκθεσης τους σε αυτην,αμα πεσουν πανω στην αμμωνια εχετε γεια βρυσουλες,αμα πεσουν στο δευτερο σταδιο στα νιτρωδη προς το τελος,μπορουν να τα φερουν βολτα,αν η εκθεση ειναι περιορισμενη...σε αυτην την φαση συνηθως αργοτερα αρρωσταινουν)
τα pleco,Οι γλυφτες δηλαδη :lol: ζουνε 10 με 15 χρονια...
το προβλημα με τα pleco ειναι οτι καποια ειδη μεγαλωνουν πολυυυ,πολυ ομως :lol:
αυτο με το τριπλασιο μεγεθος σε ενα χρονο ειναι καπως ανησυχητικο :003:

τα φυτα βοηθουν βεβαια τρωνε νιτρωδη και αμμωνιες κ.λπ αλλα δεν ειναι και πανακεια εκτος και αν ειναι φουλ φυτεμενο...οποτε μετα απο κανα δυο εβδομαδες μπορει ισως να μπει και ψαρι(τα τεστ θα μας το πουν και αυτο)
Το ξερω. Μετα απο λιγο διαστημα διαπιστωσα οτι ο μαγαζατορας ουσιαστικα μου προτεινε αποστολη αυτοκτονιας για το Cory. Σε σχετικη ερωτηση μου, μου ειχε απαντησει οτι το συγκεκριμενο ειδος (Aeneus albino) δεν παθαινει τιποτα, οπως και εγινε. Ομως διαβαζοντας εκ των υστερων ειδα οτι παιζεις με πιθανοτητες να μην επιζησει.
Επισης, το ειχα κανει δασος σχεδον απο την αρχη, επαιξε και αυτο τον ρολο του για αμμωνιες κλπ.
Πεταξα μεσα και 2 black helmet.
Καθε μηνα φυτευω και ενα νεο φυτο, γιατι τα scalari εχουν την κακιστη συνηθεια να τα τρωνε (οχι ολα τα φυτα, μου κανει εντυπωση που πετσοκοψαν την Anubia, ενω μου ειχαν πει οτι δεν θα την πειραξουν).

υ.γ. για το μεγεθος που λες οτι ειναι ανησυχητικο που εγινε τριπλασιο σε ενα χρονο.... το ειχα παρει μικρο, 2 εκατοστα, τωρα ειναι 6 και φτανει μαξιμουμ τα 7.
Winter is coming

Keyser Soze
Δημοσιεύσεις: 2807
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 15:22

Re: ενυδρείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Keyser Soze » 24 Αύγ 2020, 16:58

Το γλυκό είναι πολύ πιο φθηνό από το αλμυρό (reef)και η συντήρηση τριπλάσια σε κοστος!!!!

450lt Reef ... Mucho dinero

BlastFromThePast
Δημοσιεύσεις: 2481
Εγγραφή: 22 Ιουν 2020, 19:14

Re: ενυδρείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BlastFromThePast » 24 Αύγ 2020, 16:58

Beria έγραψε:
24 Αύγ 2020, 16:44
Mε όλα αυτά τα (απίθανα) κόστη ενυδρείου που αναφέρετε γιατί δεν παίρνετε κανένα αδέσποτο;
Θα κάνετε και κανα περπάτημα με τις βόλτες
Γιατί σκυλιά μπλιαχ.

Ενδιαφέρομαι κι εγώ για ενυδρείο, θέλω όμως κάτι πιο μεγάλο, πάνω από 100λ σίγουρα.
Δεν έχω διαβάσει όλο το θέμα, έχει αναφερθεί κανένας τι να προσέχουμε, πόσα ψάρια χωράνε κτλ;

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 19195
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: ενυδρείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 24 Αύγ 2020, 17:01

Lestat έγραψε:
24 Αύγ 2020, 16:55
Κόκκορας έγραψε:
24 Αύγ 2020, 16:38
Lestat ετσι καναν παλια βαζαν ψαρι(αμολανε περιττωματα)
για στρωσιμο
αλλα δεν κανει ,βγαζουν προβληματα σε βαθος χρονου,αρρωσταινουν,αν δηλαδη δεν τα ξεκανει γρηγορα(εξαρταται την φαση του κυκλου και το χρονικο διαστημα εκθεσης τους σε αυτην,αμα πεσουν πανω στην αμμωνια εχετε γεια βρυσουλες,αμα πεσουν στο δευτερο σταδιο στα νιτρωδη προς το τελος,μπορουν να τα φερουν βολτα,αν η εκθεση ειναι περιορισμενη...σε αυτην την φαση συνηθως αργοτερα αρρωσταινουν)
τα pleco,Οι γλυφτες δηλαδη :lol: ζουνε 10 με 15 χρονια...
το προβλημα με τα pleco ειναι οτι καποια ειδη μεγαλωνουν πολυυυ,πολυ ομως :lol:
αυτο με το τριπλασιο μεγεθος σε ενα χρονο ειναι καπως ανησυχητικο :003:

τα φυτα βοηθουν βεβαια τρωνε νιτρωδη και αμμωνιες κ.λπ αλλα δεν ειναι και πανακεια εκτος και αν ειναι φουλ φυτεμενο...οποτε μετα απο κανα δυο εβδομαδες μπορει ισως να μπει και ψαρι(τα τεστ θα μας το πουν και αυτο)
Το ξερω. Μετα απο λιγο διαστημα διαπιστωσα οτι ο μαγαζατορας ουσιαστικα μου προτεινε αποστολη αυτοκτονιας για το Cory. Σε σχετικη ερωτηση μου, μου ειχε απαντησει οτι το συγκεκριμενο ειδος (Aeneus albino) δεν παθαινει τιποτα, οπως και εγινε. Ομως διαβαζοντας εκ των υστερων ειδα οτι παιζεις με πιθανοτητες να μην επιζησει.
Επισης, το ειχα κανει δασος σχεδον απο την αρχη, επαιξε και αυτο τον ρολο του για αμμωνιες κλπ.
Πεταξα μεσα και 2 black helmet.
Καθε μηνα φυτευω και ενα νεο φυτο, γιατι τα scalari εχουν την κακιστη συνηθεια να τα τρωνε (οχι ολα τα φυτα, μου κανει εντυπωση που πετσοκοψαν την Anubia, ενω μου ειχαν πει οτι δεν θα την πειραξουν).

υ.γ. για το μεγεθος που λες οτι ειναι ανησυχητικο που εγινε τριπλασιο σε ενα χρονο.... το ειχα παρει μικρο, 2 εκατοστα, τωρα ειναι 6 και φτανει μαξιμουμ τα 7.
7 καλα ειναι

ναι ισως επειδη το χες φυτεμενο φουλ και δεν το εβαλες με το καλημερα να γλυτωσε.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6512
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: ενυδρείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 24 Αύγ 2020, 17:04

Κόκκορας έγραψε:
24 Αύγ 2020, 17:01
ναι ισως επειδη το χες φυτεμενο φουλ και δεν το εβαλες με το καλημερα να γλυτωσε.
Όντως κάνει τεράστια διαφορά αν έχει φυτά που μεγαλώνουν γρήγορα και δεν είναι συνωστισμένο.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30271
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: ενυδρείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 24 Αύγ 2020, 17:10

Τις προάλλες είχα πετύχει απίστευτη προσφορά για ψάρι.
Ένα μαύρο Karasu με τιμή κάτω από χιλιάρικο.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Ηράκλειτος
Δημοσιεύσεις: 1349
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:35
Τοποθεσία: Kavala City

Re: ενυδρείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ηράκλειτος » 24 Αύγ 2020, 17:10

elchav έγραψε:
24 Αύγ 2020, 16:15
Feindflug έγραψε:
24 Αύγ 2020, 15:54
Yochanan έγραψε:
24 Αύγ 2020, 14:52
το χωρατό με την επιστήμη της λογικής έχει μπει ήδη ή προλαβαίνω;
Επιστήμη της λογικής; Τι εννοείς, τύπε;
έχεις ενυδρείο, τύπε;
έχεις ενυδρείο;Show
Ήταν ο Κωστίκας κι ο Γιωρίκας στην πλατεία της Τραπεζούντας και κουβέντιαζαν. Κάποια στιγμή λέει ο Γιωρίκας: - Ρε Κωστίκα, ήρθε ο Παυλίκας από την Αμερική. - Σώπα ρε! του λέει ο Κωστίκας. - Και τι έκανε;. - Σπούδαζε. - Τι; - Δεν ξέρω πάω να τον ρωτήσω. Μια και δυο πάει ο Γιωρίκας και βρίσκει τον Παυλίκα. - Τι έγινε ρε Παυλίκα; Τι έκανες στην Αμερική; - Σπούδαζα. - Τι; - ΓΝΩΣΤΙΚΟΛΟΓΙΑ! - Τι είναι αυτό; - Ακου, του λέει. Πρέπει να σου δώσω ένα παράδειγμα. Έχεις ενυδρείο σπίτι σου; - Ναι. - Αρα σου αρέσει το νερό. - Ναι. - Αρα σου αρέσει η θάλασσα. - Ναι. - Αρα σου αρέσει η παραλία. - Ναι. - Αρα σου αρέσουν οι γυναίκες που ξαπλώνουν στην παραλία. - Ναι. - Αρα ΕΙΣΑΙ ΑΝΤΡΑΣ! Τρελαίνεται ο Γιωρίκας, τρέχει και βρίσκει τον Κωστίκα. - Τρομερός επιστήμονας ο Παυλίκας, του λέει. - Τι σπούδασε ρε; τον ρωτάει. - ΓΝΩΣΤΙΚΟΛΟΓΙΑ! - Και τι είναι αυτό; - Παίρνει το περισπούδαστο ύφος ο Γιωρίκας και λέει: - Πρέπει να στο πω με ένα παράδειγμα. Έχεις ενυδρείο σπίτι σου; - Όχι. - Ε, είσαι πούστης!
God.exe is missing. Universe will restart.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 19195
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: ενυδρείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 24 Αύγ 2020, 17:15

θρυλικο ναι :lol:

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12600
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: ενυδρείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 24 Αύγ 2020, 17:21

Beria έγραψε:
24 Αύγ 2020, 16:44
Mε όλα αυτά τα (απίθανα) κόστη ενυδρείου που αναφέρετε γιατί δεν παίρνετε κανένα αδέσποτο;
Θα κάνετε και κανα περπάτημα με τις βόλτες
40-50 ευρώ ανά μήνα μόνο η ξηρά τροφή :o
The business man whose master plan controls the world each day,
Is blind to indications of his species slow decay.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25472
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: ενυδρείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 24 Αύγ 2020, 17:31

enterprise-psi έγραψε:
24 Αύγ 2020, 17:21
Beria έγραψε:
24 Αύγ 2020, 16:44
Mε όλα αυτά τα (απίθανα) κόστη ενυδρείου που αναφέρετε γιατί δεν παίρνετε κανένα αδέσποτο;
Θα κάνετε και κανα περπάτημα με τις βόλτες
40-50 ευρώ ανά μήνα μόνο η ξηρά τροφή :o
γι αυτόν μπορεί

Εικόνα


γι αυτό όχι
Εικόνα
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24737
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: ενυδρείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 24 Αύγ 2020, 17:33

Keyser Soze έγραψε:
24 Αύγ 2020, 16:58
Το γλυκό είναι πολύ πιο φθηνό από το αλμυρό (reef)και η συντήρηση τριπλάσια σε κοστος!!!!

450lt Reef ... Mucho dinero
450 λίτρα δε θέλει κάποιου είδους στατική μελέτη για το σημείο που θα το βάλεις;

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 19195
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: ενυδρείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 24 Αύγ 2020, 17:35

και βαση απο κοιλοδοκο να συμπληρωσω

Άβαταρ μέλους
Lestat
Δημοσιεύσεις: 4508
Εγγραφή: 12 Απρ 2018, 14:56
Phorum.gr user: Lestat

Re: ενυδρείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lestat » 24 Αύγ 2020, 17:35

BlastFromThePast έγραψε:
24 Αύγ 2020, 16:58

Ενδιαφέρομαι κι εγώ για ενυδρείο, θέλω όμως κάτι πιο μεγάλο, πάνω από 100λ σίγουρα.
Δεν έχω διαβάσει όλο το θέμα, έχει αναφερθεί κανένας τι να προσέχουμε, πόσα ψάρια χωράνε κτλ;
Πριν μπεις στον κοσμο του ενυδρειου πρεπει να ξεκαθαρισεις ορισμενα βασικα πραγματα.
Για παραδειγμα, λες οτι θελεις πανω απο 100 λιτρα. Αυτο προυποθετει τον αναλογο χωρο και επισης ενα επιπλο που να αντεχει σιγουρα 150 κιλα.
Επιπλεον, οσο πιο μεγαλο ειναι το ενυδρειο τοσο περισσοτερο ειναι το κοστος στησιματος του, τα εξαρτηματα του, η συντηρηση κλπ.

Απο κει και περα, αναλογα με τα λιτρα θα πας σε συγκεκριμενο ειδος, αριθμο και μεγεθος ψαριων, τηρωντας παντα τους συνδυασμους, για να μην καταληξεις να εχεις φτιαξει ψαροσουπα.

Θα πρεπει να βαλεις καλο υπεδαφος στον πυθμενα, να εχεις δυνατο φιλτρο, θερμαντηρα διατηρησης σταθερης θερμοκρασιας, σωστο φωτισμο, φυτά, κλωναρακια και αν χρειαστει τεχνητες κρυψωνες.

Βημα βημα θα το πας, δεν γινονται ολα μαζι, υπαρχουν συγκεκριμενοι χρονοι που πρεπει να τηρηθουν για το καθετι.
Winter is coming

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών